Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. den liberalen candidaat Mr. J. B. tan Ossenbruggen. En daarvoor heb ik mijne redenen. Niet, dat ik in alle opzichten dweep met hetgeen de liberalen tot nog toe gedaan hebben. Zij hebben voorzeker geen vol maakt werk geleverd, maar zullen de anti liberalen dat doen Ik verwacht van menschen geen volmaakt werk. Maar ik stem op den liberalen can didaat: 1. omdat ik hoop, dat ons dierbaa vaderland bewaaid blijve voor eene zoo genaamd godsdienstige partijregeering 2. omdat ik weet wat ons volk ge leden heeft door het woedend strijden van z. g. godsdienstige partijen tegen elkander; 3. omdat ik mij verheug over de vrij heid, waarin wij leven en waarin ieder zijn geweten kan volgen, zonder te vreezen voor het zwaaid in de hand van eene z. g. godsdienstige partij 4. omdat het mijn christelijk gevoel beleedigt, wanneer de naam onzes Heeren gelasterd wordt door het misbruik, dat men er van maakt bij verkiezings-ma- noeuvres; Christus wil niet het volk regeeren 5. omdat het nipt tot de eer der ka tholieke kerk van Christus sterkt, als zij verlaagd wordt tot eene staatkundige par tij. De kerk is geen rijk van deze wereld; 6. omdat ik weet dat de christelijke kerk toen het reinst, het krachtigst was, toen de christenen in de drie eerste eeuwen niets te zeggen hadden in re- geeringszaken, en in reinheid en kracht verminderde, zoodra de bestuurders der kerk met het geestelijk, ook het stoffelijk zwaard in handen kregen; 7. omdat ik niet zou kunnen meedoen in het onnatuurlijk verbond lusschen ultramontanen en anti-revolutionairen, die op godsdienstig gebied elkander openlijk bestrijden en nu uit eigenbelang elkander steunen, om later, de een den ander, den voet te lichten. Daarom stem ik op den liberalen can didaat, terwijl ik ieders eerlijke afwijkende overtuiging eerbiedig. I.aat dan a. s. Dinsdag de strijd tus- schen de beide partijen warm zijn, dat hindert niet, als het maar een eerlijke strijd is met eerlijke middelen. Eén wensch heb ik nog, en ik wenschte dat allen zoo dachten, nl. dat na afloop van den strijd, hoe ook de uitslagzij.de warmte weer spoedig moge dalen tot normaal-temperatuur; dat wij niet ver geten, dat wij allen burgers zijn van hetzelfde vaderland, dat de anti-liberalen mogen toonen, recht christelijk, recht godsdienstig te zijn, en de liberalen recht menschelijk, humaan, menschlievend. Dan zal de strijd niet die hatelijke gevolgen hebben, die nu hier en daar reeds drei gen te zullen komen. En ondanks alle beweringen van het onmogelijke, zal dan ook blijken dat het mogelijk is: liberaal of anti-liberaal, en tegelijk een eeilijk mensch, een goed christen te zijn. T. van Santen." De tegenwoordige zitting van de Stnten-Generaal zal worden gesloten op 27 Maart 1883, des namiddags te 3 uren. De Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op vernield tijdstip te begeven riaar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in 's Konings naam te sluiten. Bij de herstemming in het district Alkmaar op 20 Maart is op sommige plaatsen zeer druk gestemd. Te Koedijk zijn van de 133 kiezers 131 opgekomen; te Noord-Scharwoude hebben van de 140 kiezers 135 van hun stemrecht gebruik gemaakt. Uit Wageningen wordt gemeld Er komt leven in den tabakshandel. Ruim 120,000 halve kilo's werden ver kocht. Pi ijs slechts f ll per 50 KG." »Een leugenzeide een stem op bit teren toon en in hare onmiddellijke na bijheid. Met een kreet van schrik sprong de Indische overeind. «Zijn het de doo- den, die mij dit zeggen?" vroeg zij op fluisterenden toon en keek met hare donkere oogen naar de zerk, waarop de naam van Lucie gebeiteld was. «Neen meisje, het zijn de levenden. De dooden spreken niet, want zij lijden niet meer." Kousouma beefde en wilde de vlucht nemen. «Blijf!" zeide de onbekende en vatte zachtkens haar hand. Het meisje bleef staan. Zij zag niets dan een in het zwart gekleede gedaante, maar het kwam haar voor alsof zij de stem meermalen gehoord had. «Waarom richt ge deze zonderlinge vraag aan den nacht?" vervolgde de vreemdeling. «Omdat ik een hart heb, en dat hart heelt behoefte om liet te hebben." »Hoe oud zijt gij?" «Bij den laatsten regenmousson heeft Nannt gezegd: «Ziezoo, Kousouma, nu zijt ge zestien jaar geweest." Wordt vervolgd). Binnenkort zal een Engelsche maat schappij te Amsterdam verkrijgkaar doen stellen een velletje papier, een en velop en een postzegel van 5 centen voor drie centen! Ra, ra, wat is dat? Het geheim zit in de opbrengst der aan kondigingen, waarmede de enveloppe is bedrukt. Ter eere van de verkiezing van den heer Domela Nieuwenhuis tot lid van de Tweede Kamer waaide gisterenavond van het Volkspark te Amsterdam de roode vlag. Wat zullen de Schoterlanders daar een pret van hebben I «De onzalige schoolstrijd Nadeelig werkt hij reeds lang op de school en te IJmuiden werd Dinsdag het bewijs ge leverd, dat hij ook zeer ongunstig kan werken op de verhouding der verschil lende burgers. Heet was de strijd bijna ieder is te IJmuiden kiezer en men schat, aat slechts een drie- of vijftal personen zich van de stemming hebben onthouden. Haat en nijd heeft hij gekweekt, waar van de gevolgen misschien jammerlijk door sommigen zullen gevoeld worden. Vele personen geraakten hier des avonds nog handgemeen op de straat was het een dronkenmansboel. Er had ook een strijd plaats tusschen vader, zoon en schoondochter. Met bebloede gezichten gaven alle drie het gevecht op." In de N. R. Ct, wordt per adver tentie «door buitengewone gelegenheid" te koop aangeboden een zoo goed als splinternieuw costuum voor een lid der Staten-Generaal. Zou dit het costuum van Levy zijn In dat geval zal er waar schijnlijk geen liefhebber voor te vinden wezen, want niemand zal zich in het pak van Levy, willen steken. (Maasbode.) De heer L. W. Groeneveld, rent meester van Zr. Ms. landgoed «Oranje Nassau's Oord" te Renkum is als zoo danig benoemd te Soestdijk, en heeft zijn betrekking reeds aanvaard. Te Stavoren werd eergisteren een geduchte slachting aangericht onder de door geen wet beschermde zwarte kraaien. De arme beesten, verstijfd van koude en verlegen van den honger, lieten zich zeer gemakkelijk vangen, en arbeiders en kwajongens maakten ijverig van de ge legenheid gebruik. Op allerlei manieren werden ze gevangen; kippenhokken de den dienst als fuiken maar de meester, werden geflapt. Wat men met die kraaien doet? Men eet ze op en ver klaart, dat ze zeer lekker zijn; in menige arbeiderswoning aldaar is een schotel gebraden kraaien tegenwoordig No. 1 van het menu. De veeren worden voor kussens gebruikt. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot lid van het Hoofdcomité der Nederlandsche Vereeniging tot het veileenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog: jhr. mr. S. Laman Trip, vice- president van de ari ond.-rechtbank te 's-Gravenhage, dr. W. Krol, dirigeerend officier van gezondheid der eerste klasse te Dordrecht en jhr. mr. G J. Th. Bee- laerts van Blokland, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Een kiezer in het district Frane- ker verklaarde op de vraag, of hij al ge stemd had, dat hij dit nog niet had gedaan en ook niet doen zou, want hij «wilde zijn pas verkregen recht maar niet in één keer veispelen, maar er nog wat langer genot van hebben. Eerst toen men den man aan het verstand had ge bracht, dat hij door nu te stemmen dit evengoed mocht doen, heeft hij zijn bil jet in de bus gebracht. Dat we een werkelijk kouden win ter achter den rug hebben, althans naar men nu hoopen mag, wordt door cijfers geconstateerd. Iemand teekende namelijk aan, dat de dag-temperatuur beneden 0 graden is geweest op: 1517 Nov., 22 Dec. 3 Jan 1421 Jan., 29 Jan.,3 Febr., 19 Febr.1 Maart, 13, 14. 17 en 18 Maart, d. i. te zamen op 46 in een tijdsverloop van 125 dagen. Maandag heeft men nabij het sta tion Dalheim, gelegen op de lijn Roer mondGladbach, onder de sneeuw het lijk gevonden van een onbekend mans persoon. --De Dordr. Ct. verneemt, datdekies- vereeniging Burgerplicht, te Dordrecht, f1000.heeft geschonken aan de armen van alle gezindten. Voor het examen voor kommies bij 's rijks belastingen der 4e klasse, dat thans te 's-Hertogenbosch wordt gehou den, hebben zich niet minder dan 616 sollicitanten aangemeld. Er zijn slechts 80 plaatsen vacant. Boulanger maakt nu reeds kennis met de wispelturigheid der volksgunst. De echte republikeinen, de koningsgezinden en de aanhangers van Napoleon, zijn de natuurlijke vijanden van den man, die gaarne alleenheerscher zou worden in Frankrijk. Onder leiding van generaal Fèvrier zal waarschijnlijk morgen de enquêtecommis sie bijeenkomen, die de zaak van dezen generaal zal hebben te onderzoeken. De raad van onderzoek, voor welken Boulanger zal terechtstaan, bestaat uit vijf divisie-generaals, door den minister van oorlog aan te wijzen. De beraad slagingen zullen met gesloten deuren plaats hebben. De raad zal behalve Bou langer ook getuigen hooren. Faidherbe zal waarschijnlijk den raad presideeren. Blijkt Boulanger legen de tucht te heb ben gezondigd, dan zal hij onmiddellijk worden gepensioneerd en hij wordt dan verkiesbaar voor de Kamer. Of hij ge kozen zou worden is een andere qnaestie. De candidatuur van den generaal ont moet namelijk veel tegenstand in de departementen Bouches-du Rhóneen Aisne. Pyat weigert plaats voor hem te maken en Hervé heeft zich candidaat gesteld, evenals de opportunist Fouquier. Volgens het Petit Journal zal Boulan ger niet voor den raad verschijnen, in dien de generaals, welke dien vormen, gekozen worden uit zijne persoonlijke vijanden. Alvorens Berlijn te verlaten heeft de Fransche deputatie op het Tempelhof kransen gelegd aan de voeten van de monumenten daar opgericht, ter gedach tenis aan de Fransche soldaten, die in 1830 en 1870 in gevangenschap stierven. De Keizer, wiens algemeene toestand bevredigend is, heeft in de kapel van het slot te Charlottenburg de godsdienst oefening ter nagedachtenis van den over leden Keizer bijgewoond. De Keizer heeft zich Dinsdag te Char lottenburg aan het venster vertoond, in de kleine generaalsjas, die hij open droeg, met een wit vest er onder; juist zooals de overleden Keizer zich eiken dag aan 't hoekvenster te Berlijn pleegde te ver- toonen. Uit Weenen schrijft men, dat het ont slag van den Minister van Ootlog, Rrj- landt Reijdt, minder moet gezocht worden in zijn slechte gezondheid dan wel in het feit, dat de Minister niet mee kan gaan met de politiek van Graaf Kalnoky. De Minister was, tegen de denkbeelden van den premier irr, van oordeel, dat een oorlog, zelfs vei bonden met Driitschland. voor Oostenrijk nooit anders dan wrange vruchten zou kunnen afwerpen. Uit Massowah wordt gemeld, dat Ko ning Menelik nog steeds te Dowe is. De negers zouden hem gezanten gezonden hebben om schatting te betalen, doch die gezanfen zouden eenvoudig vermoord zijn geworden. De Daily News verneemt uit Rome, dat de Regeeriug in de volgende maand alle troepen uit Afrika terug zal trekken alleen de artillerie zal te Massowah blij ven, waar alle kanonnen en ammunitie zullen geconcentreerd worden. Den 18 dezer zijn 120 socialisten te Madiid bijeengekomen aan een feestmaal, om den verjaardag der Parijsche com mune te vieren. Er werd geredevoerd zoo heftig als men het zich maar kan voorstellen. «Dood aan de burgerijwas de oveiheerschende gedachte der woorden. De laatste spreker bezong de univer- seele Republiek, die hij als de eenige ware betitelde. De dag is nabij, sprak hij. dat de socialisten, zonder vrees voor hun leven, den strijd zullen aanbinden, om de martelaren der commune te wre ken. De man had een razend succès. Te Weenen loopt het gerucht dat te Sebastopol 10,000 man verzameld is, oin zich bij het eerste bevel in te schepen naar een onbekende plaats. Men gelooft dat er sprake is van een blokkade van Varna. De SultanJ van"jTurkije is z«o getrof fen door den dood van Keizer Wilhelm, dat hij, tegen de voorschriften van den Khoran in, in den rouw is. Hij is geheel in 't zwart gekleed, terwijl alle feestelijk heden zijn afgelast en de militaire mu ziek, die anders dagelijks voor het paleis speelt, zich thans niet doet hooren. Uit Bagdad wordt gemeld, dat de No madenstammen der Hamaveds in de buurt woest huis hebben gehouden. Zij zouden tal van doipen geplunderd en verbrand en velen der bewoners ver moord hebben. De Porte zal Ismail Pacha als speciale gezant naai' Bagdad zenden. De Engelsche en Italiaansche gezanten hebben aan de Porte verklaard, dat Italië en Engeland zich niet verklaren tegen de onwettigheid verklaring van Prins Ferdinand op de Bulgaarschen troon Gisteren werd alhier de eerste der opnieuw door het gemeentebestuur inge stelde veemarkten gehouden. Ondanks het zeer ongunstige weder waren er circa 200 stuks hoornvee aan de markt, in voldoende sorleeririg. Er was druk bezoek van vreemde kooplieden, waar onder zelfs uit België, en veel handel. Deze eerste markt kan dus als bizon- der goed geslaagd beschouwd worden, en komt aan de commissie voor de vee markten, voor hare uitstekende voorbe reiding, allen lof toe, zoomede aan de Kamer van Koophandel, die in deze den eersten stoot gaf. Hoewel de zaak nog niet de volle sym pathie schijnt te bezitten der veehande laars in en om deze gemeente, twijfelen wij niet of zij zullen spoedig van een ander gevoel zijn. Maar vooral de land bouwers en veehouders hier in den om trek en de vreemde kooplieden zullen hun belang begrijpen en de markt sten- nen, om alzoo te profiteeren van de gunstige ligging onzer plaats. In de zaak tegen B. Leeuwenkamp te Eemnes, beklaagd van overtreding der jachtwet, die Woensdagmorgen ter zit ting van het kantongerecht behandeld werdt, verscheen Gijsbertus Eek te Eem nes, als getuige a décharge, die eene verklaring ten gunste van beklaagde af legde in lijnrechten strijd met het door den rijksveldwachter jachtopziener E. van Woudenberg te Soest, opgemaakt proces-verbaal. Dientengevolge eischte de ambtenaar van het openbaar ministerie dat deze getuige, dien hij van meineed beschuldigde, in hechtenis zou worden genomen en naar Utrecht overgebracht, maar de kantonrechter, geen termen vindende om aan dat requisitoir gevolg te geven, beval dat van het op de zit ting voorgevallene proces-verbaal zou worden opgemaakt hetwelk aan den offi cier van justitie te Utrecht zal worden toegezonden. Gisterenmiddag had op het Bloemen- daal de landbouwer J. S. het ongeluk achterover van een wagen te vallen, met het ongelukkig gevolg dat een der wielen over hem heen ging. Na geneeskundige hulp ontvangen te hebben, werd hij per vigelante naar zijn woning te Hoog land vervoerd. 337ste STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 19 en 20 Maart. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f300. No. 16242. Prijzen Tan IOO. No. 2912, 4294 en 10394. Prijzen van f30. 2907, 2934, 2945, 4205, 4224, 4247. 4265, 4272, 4278, 7344, 7374, <7380, 7400, 7447, 8719, 8725, 8728, 8773, 8774, 8779. 9811, 9822, 9870. 9880, 10306, 10311, 10323, 10330, 10334, 10344, 10358. 10368, 10384, 10415, 16101, 16102, 16117, 16121, 16221, 16226, 16265, 16268, 16311, 16333, 16343, 16512, 16538, 16550, 16587, 16594, 16708, 16718, 16735, 16757, 16763, 16779, 16793, 16797, 18003 18006, 18009, 18033, 18079, 18091, 18099, 19802, 19815, 19828, 19836, 19893, 20407 en 20417. Te zamen 76 prijzen. Trekking van 21 en 22 Maart. (600 loten.) Prijs Tan f 100. No. 19888. Prijzen Tan f20. 2932, 2944, 4237, 7301, 7332, 7402, 7409, 7437, S759, 9826, 9854, 9862, 9867, 9872, 10389,10411, 10422, 10434, 16130, 16207, 16229, 16230, 16308, 16565, 16734, 16783, 18060, 18069, 18095, 19S18 en 19878. Te zamen 32 prijzen. Volgende trekkingen geschieden, 35, 16—19. 30 April, 1 3,14-17,22-25, 2931 Mei, 1 en 59 Juni. Loten zijn nog verkrijgbaar. Utrecht. Met ingang van den 20 dezer is tot Keurmeester van vee en vleesch alhier benoemd, de heer M. P. de Meijer. Voor deze betrekking, waaraan eene jaarwedde van f600.— verbonden is, hadden zich ruim 70 sollicitanten aange meld. Door de Politie alhier, werd jl. Donderdagavond aangehouden en vervol gens ter beschikking der justitie gesteld, zekere A. C. v. D. als verdacht een, ditn avorid in zijne woning ontstane binnen brand, opzettelijk te hebben aangestoken. Bunschoten, 22 Maart. De landerijen behoorende aan het Collegie van den Bunschoter Veen- en Veldendijk, op heden voor den lijd van 2 jaren verhuurd, heb ben opgebracht f7512, tegen f 7897 in 1886 'sjaars. Den 2en Maart zijn in Italië twee prachtige, lichtende meteoren waargeno men. De eerste doorliep den geheelen horizont van Vicenze tot Novara. In eerst genoemde plaats nam men waar dat de meteoor, die een blauwachtig wit licht van zich gaf, hetwelk in sterkte het maan licht overtrof, zich in de richting van 't N. O. naar 't Z. W. voortbewoog, ter wijl te Novara werd waargenomen, dal de kern uit drie schijven bestond, onder ling door een veelkleurige as verbonden. Hij verdween in zuidelijke richting zon der ontploffing, doch een sterke glans verspreidende. De meteoor had geen staart en dé kern scheen grooter dan die der volle maan. De tweede meteoor werd te Florence aan 't Ximeniaansche observatorium waargenomen. Ook deze was zeer fraai; van verblindend witte kleur en grooter dan Venus. Hij kwam uiterst langzaam van het sterrebeeld het «Schip van Argo", waarna hij ongeveer 5 graden beneden Sirius het sterrebeeld «de Groote Hond" doorging. Deze meteoor bewoog zich pa- rarallel aan den horizont voort, eene lichtende streep achterlatend en spatte ten slotte als een vuurpijl met tal van vonken, doch ook zonder knal uiteen. Te londen is weer een wonderkind op getreden. De 11-jarige Otto Hegner, de zoon van een arm Duitscher en leerling van Hans Hüber, die Jozef Hofman in techniek evenaart, maar in voordracht nog moet oveitreffen. Hij speelde een der Engelsche Suites van Bach, Beethovens Sonate opus 22, een Etude van Chopin, Tausigs beweiking van Webers «Auffor- deruog." Zijn reportoire omvat ook Liszts Spinlied, een Toccata van Rubinstein, Webers Perpetuum mobile en Mendels- sohns Rondo Capriccioso. Te Zwijndrecht zijn Dinsdag bij de herstemming voor de Tweede Kamer groote ongeregeldheden voorgevallen. Een 20 tal ruiten werd door een balda- digen troep bij eenige liberale ingezete nen ingeworpen. Nog zeer laat in de avond oordeelde de Burgemeester het raadzaam de hulp van een gedeelte pon tonniers uit Dordrecht tot herstel van de orde in te roepen. Eerst te omstreeks half drie was alles rustig. De Justitie doet gestreng onderzoek. De postschipper Gerben Jans Toren, die reeds ougeveer 40 jaren dienst doet en die in dezen langen winter altijd ge regeld, wanneer hel eenigszins mogelijk was. de zware postpakketten van het eiland Ameland naar Holwerd heeft over gebracht, heeft zich dezer dagen met zijn knechts door den sueeuwstorm ge waagd en de reis ondernomen. De over tocht naar Holwerd duurde 10 a 11 uren, en de terugreis een dag en nacht, niet zonder levensgevaar. Slechts met groote moeite en kraclitsinspanning hebben zij het eiland Ameland weder kunnen be reiken. De kapitein van het Biitsche stoom schip Siberia zag onlangs, niet ver van Newfoundland, op 10 zeemijlen afstands van Kaap Race, een zonderling verschijn sel. Hij zag, tegen middernacht, bij on stuimig weder, een vuurbol uit de golven opstijgen, welke, eenige seconden lang, 4 meter boven de zee zweefde, en ver volgens verdween. De kapitein had nog eens in die streken een dergelijk ver schijnsel gezien en beschouwde het als een voorteeken van storm. Het «hydrographisch bureau" te Was hington noemt het neen der zeldzaamste en moeilijkst te verklaren electrische verschijnselen." «De vuurkogel," zegt het voorts, «verheft zich gewoonlijk lang zaam in de lucht en spat met geraas uiteen. Men heeft zulke vuurbollen ook wel gezien op het vasteland, waar zij gewoonlijk op den grond vallen en daar een gat van tien meter in middellijn maken, om op een andere plaats weer boven te komen." Omtrent voorwereldlijke steden in Amerika, bericht de Deutsche Correspon- denz, een te Baltimore verschijnend blad een aantal bijzonderheden. De heer Bandelier, die sedert 12 jaren bezig is met onderzoekingen omtrent de oorspron kelijke bewoners van Amerika, heeft in Arizona, bij Los Muertos, de overblijfse len van een aantal steden gevonden, welke waarschijnlijk de vermaarde «zeven steden van Civola" zijn, waarvan men den eersten Spaanschen veroveraars zoo veel wonderen verhaalde. De ontdekte overblijfselen zijn echter niet meer van zeven steden. Door het geheele dal schijnen verscheidene groe pen van 7 steden verspreid geweest te zijn. Het dal is doorsneden met kanalen, waarvan elk naar een stad geleidt. Van elk zevental steden zijn zes vol komen aan elkaar gelijk, terwijl de ze vende een veel grooter tempel heeft dan de andere. Men vermoedt, dat het gedurig gebruiken van het getal 7 een gods dienstige beteekenis had. De Indianen van den stam der Zunis vermoedelijk nakomelingen van de bewoners dezer steden gelooven nog aan 6 goden, die te zamen een zevenden voornaamsten God vormen. Elke stad of sladsafdeeling kon tusschen de 1000 en 4000 inwoners bevatten. Vermoedelijk zijn deze steden door een vulkanische uitbarsting bedolven, volgens de geologen moet dat reeds voor 6000 jaren geschied zijn en inoet men aanne men dat de bloeitijd van dit vóorhisto- lisclie volk minstens 10.000 jaren gele den is. Uit de gevonden voorweipen: werktuigen, versierselen enz., kan men opmaken, dal de Muertoszoo noemt men de bewoners van het rijk der zeven steden voor 10,000 jaren op een zeer hoogen trap van beschaving stonden. Men hoopt meer licht van verdere onder zoekingen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 6