Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. Marktberichten. geheel anders is dit dan verleden jaar, toen der bloemen riiet eens tijd werd gelaten behoorlijk te ontluiken en het onmeedoogende mes van den tuinderknecht als sikkel werd gebruikt om toch maar zoo spoedig mogelijk de reeds ter ver zending gereedstaande kistjes te vullen. Het moge waar zijn, dat de door de Vereeniging voor bloembollencultuur ge maakte bepalingen worden ontdoken, in onze omstreken is dit niet te bemerken. De bloemen worden hier niet meer ver kocht, doch vraagt men een handvol om mede naar huis te nemen, dan wordt dit gereedelijk toegestaan. Vele Amster dammers keerden overgelukkig met hun bloemenschat huiswaarts. Omtrent de opening van den grooten internationalen prijskamp van Bi ussel 1888 vernemen wij, dat de opening der tuinen zal plaats hebben op Zaterdag 5 Meien van de gebouwen op den 19 Mei, dus veertien dagen later dan aan gekondigd was. De gaanderijen zijn bijna voltooid. In de tuinen zijn reeds verscheiden huizen geopend. De heer H. Oort te Leiden heeft eene gedrukte circulaire gericht aan de Protestantsche leerlingen der gymnasia en progymnasia in Nederland, daarbij aanbevelende hunne studiën na het ver laten der gymnasia in de theologie voort te zetten. Hij wijst daarbij op het groot gebrek aan predikanten in ons land. Omtrent de werkstakingen in den zuidoosthoek van Drente meldt de Asser Courant nog Zaterdag is het werk te Munstersche- veld en te Emmer-Compascuum, nog slechts door enkelen hervat geworden, doch de rust is niet weder verstooid. Van verschillende zijden verneemt men, dat de burgemeester van Emmen reeds met vele verveners heeft gesproken, daarbij aandringende om aan de arbei ders kenbaar te maken eene regeling van het loon en van de wijze van uit betaling. Te Weerningermarke is, nadat Don derdag eene commissie uit de arbeiders van zeven leden zich met vergunning van den burgemeester van Emmen langs de woningen der verveners aldaar had be geven om vreedzaam de wenschen van de arbeiders aan de veiveners kenbaar te maken, Vrijdag algemeen het werk hervat en Zaterdag voortgezet, terwijl Zaterdag bij de uitbetaling van geene moeielijkheden is gebleken en het er ook 's avonds rustig was. Naar wij met zekerheid vernemen, zijn alle geruchten omtrent terugroeping van den gouverneur generaal Van Rees uit de lucht gegrepen. (Vacl.) Volgens den regenmeter der Rijks landbouwschool te Wageningen, is in de maand April 11. gevallen 42 m.M. regen, tegen 12'/j m.M. in dezelfde maand van het vorige jaar. Omtrent den Duitschen Keizer niets geen verandering; de hooge leider maakt het voor zijn doen goed; de directeur van de chirurgische kliniek,, dr. Barde- leben is in plaats van dr. Bergmann tot 's Keizers gewone dokter benoemd. Omtrent den toestand des Keizers wordt van andere zijde gemeld, dal de lijder voortdurend zeer zwak blijft. De sluip- koortsen houden in geringe mate, doch hardnekkig aan. De verklaring van prof. Bergmann dat hij niet langer aan de geneeskundige be handeling des Keizers deel wil nemen, en zijne hieivan naar Charlottenhurg ge zonden kennisgeving hebben niet weinig opzien gebaard; tusschen Mackenzie en Bergman bestond sedert geruimen tijd een ernstig verschil van zienswijze. Reeds te San Remo wilde Bergmann, ofschoon door keizer Wilhelm als diens vertrouwde Den volgenden morgen werd de ver loving van freule van N. met den graaf van Duyken officieel ten paleize bekend gemaakt. XXVI. Met ieder oogenblik nam de duisternis toe en een doodelijke stilte heerschte in de hut van Ragha de Indische. Twee vrouwen lagen op hare knieën voor de hangmat van het kind, en hare angstige blikken bleven onafgewend gevestigd op het bleeke gezichtje, waarover zij zich met zorgvolle liefde heenbogen. »Mijn zoontje slaapt; zuchtte Kousouma. ïOch, Ragha, zeg mij toch dat hij zal blijven leven, en dat Allah het arme schepseltje in zijn slaap nieuwe krachten zal geven De borst der moeder zwoegde onder een diepen zucht. Dag en nacht bracht zij door aan de sponde van haren klei nen Achmat, die met een brandende koorts ter neder lag, en reeds wiegde de engel des doods het zieke kind in zijne armen, alvorens hij het voor goed mede- nam. Wordt vervolgd). geneeskundige raadsman derwaarts ge zonden, zich terugtrekken, maar op be paald bevel des Keizers gaf hij daaraan geen gevolg. Ook de tegenwoordige kroon prins Wilhelm was op zijne hand, en aan prins Bismarck moest hij herhaal delijk officieel verslag van den loop der ziekte geien. De rechtstreeksche aanlei ding dat Bergmann nu zijn ontslag ge nomen heeft, was o. a. dat in de laatste dagen verschillende bladen brieven heb ben opgenomen, door Mackenzie met zijn naam voluit onderteekend, waarin per soonlijke aanvallen op prof. Bergmann gedaan en zijne diensten overtollig ge noemd worden. De president der Fransche Republiek heeft te Bordeaux eene politieke rede gehouden, die eindigde als volgtsik ben hier op den classieken grond der vrijheid, en het hart der Girondijnsche bevolking protesteert tegen al wat de belangen, de aanmoedigingen of de verwachtingen van de vijanden der republiek zou kun nen bevorderen. De treffende toe juichingen, die gisteren en heden onzen voorbijgang kenmerkten, werden niet ge richt aan een man, hoe gehecht ook aan zijn land, maar aan den trouwen en vastberaden hoeder der volksvrijheden. Tevens golden zij de regeering, 'welker geestkracht allen den volstrekten eerbied voor onzen instellingen zal weten op te leggen. Op dit tijdstip zouden zij al zeer schuldig zijn, die den fakkel der tweedracht wilden zwieren, onze lande lijke en industrieele bevolking die hare beproevingen zoo moedig draagt, in ar beid zou willen storen, de tentoonstellings feesten en de roemrijke viering van 1789 in gevaar brengen en vooral Frankrijk verzwakken, dat juist kalm en waardig behoort te wezen om sympathie en eer bied in te boezemen. Door eendracht zullen wij onze krachten verheffen tot het peil onzer behoeftendoor eendracht zullen wij den werkzamen bevolkingen den vooruitgang, dien zij verwachten, verzekeren; van eendracht moeten wij het schouwspel verschaffen aan ons dap per nationaal leger, hetwelk volkomen van zijne vaderlandsche plichten door drongen is. Tot eendracht roep ik u op in deze groote republikeinsche vaderlands lievende stad, waar het niet anders kan of mijn stem vindt gehoor." Prins Ferdinand van Bulgarije is te Lovitza aangekomen. Overal op zijn tocht weid hij door de bevolking met geestdiift ontvangen. Te Plewna werd hem een feestmaal aangeboden De prins hield bij die gelegenheid eene rede hij zeide o.a., dat hij in de uitingen der bevolking de kracht putte, om de belangen van het volk te verdedigen hij hoopte steun te vinden bij de Bulgaarsche patriotten. Zondag a. s. zal de godsdienstoefe ning der Vrije Gereformeerde gemeente alhier, des voormiddags half tien en des namiddags vijf ure, geleid worden door den heer E. Plug van Rotterdam. Bij de gisteren gehouden stemming van leden voor het kiescollege der Herv. gemeente alhier, zijn ingekomen 294 stembriefjes; de navolgende heeren zijn verkozen: Valeton, Klerk, Verwey, Knop pers, Van Veen, Versloot, Bauer, Eysink, Den Hertogh, Van Mill, W. van Wisse- lingh en Van Goor, allen candidaten van de kiesvereeniging ïGeloof en Liefde". Gisterenavond vergaderde de Kies vereeniging ïRecht voor Allen" tot het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer Staten-Generaalde jaailijksche rekening verantwoording en de keuze van een bestuurslid. Tegenwoordig waren 34 leden. Daar niet alle leden zich met het voorstel van het bestuur, om een Antirev. candidaat te stellen, konden vereenigen, werd in rondvraag gebracht of men een Kath. dan wel een Antirev. zou stellen, en werd met 25 stemmen tegen 3 en 4 onthoudingen tot het laatste besloten, waarna de candidaat van het bestuur. Schimmelpenninck van der Oye, oud-af gevaardigde van Utrecht, bij acclamatie werd gekozen. Daarna werd de rekening en verant woording goedgekeurd en het aftredende bestuurslid de heer Garjeanne herkozen. Naar wij vernemen is alhier een Wielrijdersclub opgericht, genaamd »de Zwaluw", waarvan de heer G. Prins pre sident en de heer G. van Dam secre taris is. Als netto opbrengst der de vorige week door de onderofficiersvereeniging nUnitas" gegeven tooneeluitvoeri.ng, kan eene som van f 42,56 aan hét bestuur van het fonds voor minvermogende ge pensioneerde onderofficieren en minderen worden afgedragen. Bedoelde voorstelling liep, zooals wij dit trouwens van deze vereeniging ge woon zijn, (link van stapel. Hedenmorgen sloeg het paard van den landbouwer v O., in de Bloemen- dalsche binnenpoort, op hol, met het on gelukkig gevolg, dat de landbouwer en diens zoontje van de wagen vielen en zich ernstig bezeerden. Het paard werd op de Langestraat tot staan gebracht. 327ste STAATSLOTERIJ. Vierde klasse. Trekking van 30 April, en 1 Mei. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van flOOO. No. 16128. Prijs vaal t' IOO. No. 8703. Prijzen van f«5. 2915, 2919, 2930, 2948, 4221, 4240, 4260, 4268, 7304, 7324, 7339, 7351, 7426, 7428, 7433, 7442, 7498, 8756, 8763, 8780, 8785, 9815, 9828, 9843, 9873, 9881, 10350, 10351,10381,10419, 16119, 16172, 16181, 16187, 16196, 16246, 16253, 16305, 16342. 16502, 16505, 16542, 16558, 16566, 16714, 16723, 16730, 16732, 16746, 18013, 18037, 18051, 18063, 18070, 18077, 18081, 18097, 19806, 19807, 19881, 20404 en 20416. Te zamen 64 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 2—3, 14—17, 22-25, 29—31 Mei, 1 en 5—9 Juni. Loten zijn nog verkrijgbaar. Jan. Wat zijn de socialen aan den gang geweest om de wevers in Twente en de arbeiders in de Drentsche venen op te ruien Piet. De werklieden moesten zoo ver standig zijn van niet naar hen te luis teren. J. Ja, maar het is zoo verleidelijk voor hen om te hooren, dat alle menschen evenveel aanspraak hebben opdewereld- sche goederen. P. Als zij meer verstand hadden of beter onderwezen waren, zouden zij inzien, dat de menschen ongelijk in aanleg worden geboren en cr daardoor ook verschillen de standen in de maatschappij moeten zijn. J. En daarom dient ieder tevreden te wezen, als hij in den stand, waarin hij geboren is, behoorlijk kan leven. P. Altijd op voorwaarde, dat hij ijver en bekwaamheid aan den dag legt. Slechts wie daarin boven anderen uitmunt, mag verwachten, dat hij wat hooger opklimt. J. 't Is jammer, dat zoovelen, die in niets uitmunten, aanspraak maken op dezelfde voordeelen, die hooger ontwik kelden genieten. Baant. Zaterdagavond omstreeks ne gen uur, brak bij den Heer Heyink, boomksveeker op Groeneveld, een hevige brand uit. Binnen korten tijd was het rieten dak door de vlammen verteerd en stond het geheele huis als in eene vuurzee. Door de spoedig aanrukkende spuiten werden de woningen in de on- middelijke nabijheid tegen de regen van vonken beschermd, die anders groot gevaar hadden geloopen ook te verbranden De oor zaak is, naar men zegt, eene kat ge weest, die bij den stal eene petro leumlamp omver geloopen had. De inboedel is nog grootendeels gered, een hit en eenige kippen zijn verbrand. Alles was verzekerd. De heer J. L. van Oostveen is door de afdeeling van 't Nut van 't Algemeen tot afgevaardigde voor de a. s. algetneene vergadering benoemd. De Rederijkerskamer B. ter Haar gaf Woensdag j I. hare laatste uitvoering in dit seizoen, Zy heeft daarmee allen lof ingeoogst. De dilettanten uit Amster dam handhaafden hunnen goeden naam, zoodat de lauwerkrans die den Heer P. na het eerste stuk werd aangeboden ten volle verdiend was. Ook in het tweede stuk outwikkelde de kamer eene flinke kracht, die ver boven de gewone rederijkerij verheven is. De herhaalde toejuichingen van het publiek waren meer dan een gewone beleefdheid, want het had inderdaad een genotvollen avond doorgebracht. Hoogland. Herziening der belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen. Kadastrale gemeente HOOGLAND. De BURGEMEESTER van HOOGLAND, Gelet op art 27 in verband met art. 25 en art. 19 der wet van 25 April 1879 (Staatsblad no. 89) Brengt ter kennis van belanghebben den, dat eene opgaaf van wijzigingen der aanvankelijk bepaalde belastbareopbrengst na het onderzoek der bezwaarschriften, onder bijvoeging van de kadastraleleggers en plans, heden op de Secretarie der ge meente gedurende dertig dagen voor een ieder ter inzage is nedergelegd, dat ieder die meent bezwaren te heb ben legende belastbare opbrengst blijkens die opgave voor zijn eigendom bepaald, zelf of door een gemachtigde de gronden van zijn bezwaar kan mededeelen aan de Commissie van het schatfingsdistrict in een ongezegeld verzoeksclu ift, hetwelk portvrij, binnen dertig dagen na heden moet worden bezorgd bij den onderge- teekende, die daarvoor een gedagteekend ontvangbewijs geeft. dat bezwaarschriften en verzoekschrif ten, niet ingezonden op de wijze of bin nen den termijn hierboven bepaald, naar de wet buiten behandeling blijven. Hoogland, den 2 Mei 1888. De Burgemeester voornoemd G. J. v. BOETZELAER, 30 April. Heden viert onze ge achte en geliefde leeraar Ds. J. J. Richard Jr., zijn veertigjarig feest als predikant der herv. kerk. Voor 40 jaren aanvaardde hij de evangeliebediening te Blauwkapel. Vervolgens is hij werkzaam geweest te Boskoop, Hilversum, Zeist, Breda, Vlissingen, en sedert 16 Juni 1878 in zijne tegenwoordige gemeente. Van vele notabelen uit deze en andere ge meenten, alwaar hij werkzaam was, ont ving hij vele bewijzen van belangstelling in dit voor hem zoo verblijdend feest. Van vele huizen wapperde de driekleur reeds bij het aanbreken van den feest dag. Hoewel het de wensch was van den feestvierende geen geschenken te ontvan gen, werd hem vanwege het classicaal bestuur een prachtwerkde geschiedenis van Palestina aangeboden. Bloemenmand jes met bloemen en ruikers werden den ganschen dag ontvangen. De gansche gemeente viert met haar predikant feest, en op ieders lippen is de wensch, »dat hij nog menig jaar het Evangelie alhier moge verkondigen, zijne krachten en gezondheid mogen gespaard blijven, opdat hem de ijver niet begeve, waarmede hij steeds de belangen der hem toevertrouwde kudde behartigde." Aanstaande Zondag, 16 Mei, des na middags ten 2 ure, hoopt ds. Richard zijne feestrede te houden, waarbij het zeker weder aan hartelijke belangstelling niet zal ontbreken. Miss Cora, Bella Fellowes, eene onder wijzeres in Dakota (N.-Amerika) heeft in den omtrek harer woonplaats groote op schudding teweeg gebracht, doordat zij in het huwelijk trad met een indiaan, van den Sioux stam, Chaska genaamd. Een protestantsch geestelijke leidde de huwelijksplechtigheid. De bruid wordt als zeer kalm geschilderd en de bruidegom, die eene moderne heerenkleeding droeg, maakte een goeden indruk. De jonge vrouw gaf hem een trouwring met een toepasselijk opschrift ten geschenke, waar mede de roodhuid zeer in zijn schik was. De bruiloft werd door een gebruike lijke danspartij gevierd, die den ganschen nacht duurde. De jonge vrouw zal hare betrekking als leerares blijven bekleeden, bovendien is zij van plan als roman schrijfster op te treden. Booze tongen in Dakota beweren, dat het hoofdoel van haar huwelijk met Chaska daarin be stond, dat zij voor haar werk reclame wilde maken, liet bewuste boek is een roman, waarin zij het leven onder Indianen beschrijft, en het boeiendste gedeelte moet een ingewikkeld liefdesavontuur zijn, waarin de schrijfster zelf eene belangrijke rol speelt. Dezer dagen hebben wij aan vele leden van de Nederd ui tsche Hervormde Gemeente alhier eene circulaire gezonden van den volgenden inhoud Geliefde Broeders en Zusters «Voor de meer dan 350 vacante pre dikantsplaatsen in de Nederlandsche Her vormde kerk zijn 3 candidaten tot den Heiligen Dienst beschikbaar." Zoo kon men niet lang geleden in verschillende bladen lezen. Welken indruk maakt dat bericht op ons, leden der Nederduitsche Hervormde gemeente van Amersfoort Zal iemand onzer zeggen »Wat gaat óns dat aan? In ónze gemeente zijn gelukkig de predikantsplaatsen bezet. Maar weet men dan niet, dat in iedere gemeente, ook in de onze, door vertrek, emeritaat of overlijden van predikanten, ieder oogenblik eene of meer vacaturen kunnen ontstaan, die wellicht jaren lang de ondervinding leert het onver vuld zullen blijven? En had men de zekerheid hiervoor be waard te zullen blijven, past het dan Christenen, alleen aan zich zelve te den ken? Gaat het lot van andere gemeenten ons dan niet ter harte? Zal men de eenheid der Nederlandsche Hervormde kerk waarop men zich tegenwoordig dikwijls terecht beroept alleen uit administratief oogpunt laten gelden en haar uit het oog verliezen, waar het er op aankomt anderen te hel pen Weet men dan in onze gemeente niet, wat Christelijke liefde is? Gevoelt men er niets van, dat, als één lid des lichaams lijdt, ook al de anderen mede lijden? Inderdaad er is in geestelijk opzicht geen grooler lijden voor eene gemeente uit te denken, dan voor geruimen tijd geheel of gedeeltelijk van herderlijke zorg verstoken te zijn. Ook nu, als al de predikantsplaatsen vervuld waren, zou de herderlijke zorg nog onvoldoende zijn. Ook waar geene vacature bestaat, kan niet in a I I e gees telijke behoefte voorzien worden. Hoe zal het zijn waar die zorg geheel ontbreekt? »Wat is er dan aan te doen?" vraagt wellicht iemand, die iets van dat mede lijden gevoeld. Het zij u bekend, Broeders en Zusters, zoo gij 't niet reeds menigmaal ge hoord hebt, doch zonder er acht op te geven dat er, door de trouwe liefde en onvermoeide werkzaamheid van een broeder, sinds 20 jaren te Doetinchem eene inrichting bestaat, waarvan het doel is jongelieden uit Christelijke, maar onvermogende gezinnen, in wier hart een Chiistelijk beginsel leeft (niet naar dog matische formulen, maar naar gezindheid en wandel af te meten), tot het ambt van herder en leeraar op te leiden, door gebruik te maken van dezelfde openbare instellingen als voor allen, die dit ambt begeeren, openstaan. Reeds een 50-tal predikanten zijn uit die inrichting voortgekomen, en thans met zegen in verschillende gemeenten werkzaam. Nog 200 jongelieden worden er ook thans, hetzij in voorbereidende klassen of reeds aan Gymnasium of Hoogeschool opgeleid. Doch nu heeft de zaak ook zulk eene uitbieiding gekregen, dat zij, indien zij niet door de geheele Nederlandsche Her vormde keik krachtdadig gesteund wordt, misschien niet in stand kan blijven, ze ker niet die uitbreiding erlangen, die in de' tegenwoordige omstandigheden zoo dringend noodzakelijk is. Welnu, geliefde Broeders en Zusters, kunt gij aan deze, van God zoo zeer ge zegende, zaak uwen steun ontzeggen In een volgend jaar, als de geheele gemeente van het gewicht der zaak door drongen is, zullen wellicht, evenals in 's Gravenhage, Rotterdam, Utrecht en andere gemeenten, kerkcollecten gehouden worden. Thans verklaren wij, ondergeteekenden, ons bereid uwe giften in ontvangst te nemen en zullen wij u te dien einde eene lijst van inteekening doen aanbieden. God geve, dat ook door uwe mede werking de Nederlandsche Hervormde kerk in al hare deelen dienstbaar moge blijven aan de instandhouding en uit breiding van het Rijk van Jezus Christus onzen verheerlijkten Heiland en Heer! (get.) Dr. J. J. P. Valeton, Oud-Hoogleeraar. A. Wartena, Predikant. Amersfoort, April 1888. Daar het evenwel ondoenlijk was dit tot alle leden der gemeente uit te strek ken en de bedoelde lijst van inteekening aan allen aan te bieden, meenden wij er bij dezen algemeene bekendheid aan te moeten geven. Immers geldt het eene zaak, waarbij de geheele gemeente betrokken is. Het is hier niet te doen om eene bijzondere onderneming, door enkele personen op het touw gezet. De bloei, ja, het bestaan der Nederlandsche Hervormde kerk, hare roeping om het Godsrijk op aarde te bevestigen en uit te breiden is er mede gemoeid. Van dat groote lichaam is iedere gemeente één lid, evenals alle leden het van de bijzondere gemeente zijn. Hier moeten allen samenwerken. Ook waar men gevoelt, dat er in onze kerk in verschillend opzicht veel gebrekkigs is (en, zoo lang zij tot de strijdende ge meente hier op aarde behoort, blijven zal), ook daar moet men zich tot mede werking gedrongen achten. Niet door afbreken, maar door opbouwen wordt verbetering aangebracht. Daaiom noodigen wij bij dezen allen uit, ook indien zij geene circulaire ont vingen of geene lijst hun aangeboden werd, ons hunne giften te doen toeko men. Ook de kleinste gift zal, als een blijk van liefde welkom zijn. Reeds voor 14 dagen werden aan den eerstondergeteekenden de navolgende giften ter hand gesteld N. N. f2.50, n. n. fl.00 N. N. (in een couvert in de brievenbus) f25.00. J. J. P. VALETON, Oud-Iioogleeraar. A. WARTENA, Predikant. Amersfoort 30 April 1888. NIJKERK, 30 April. Tarwe f6.25 a f6.80. Boekweit f5.60 a f6.00. Garst f4.00 a f5.00. Haver f3.20 a f3.80. Rogge f4.00 a f4.50. Boter f 0.75 a f0.90. Eieren 2 a 3 cent. Schrammen 32 stuks f 12 a f 18. Biggen 138 stuks f5.00 a f8.00. Runderen 307 stuks f40 a 1170. Schapen 38 stuks f8 a f 12. HARDERWIJK, 28 April. Het hektoliter Rogge f 5.25 a f 5.25 Boekweit f 5.95 a f 6.Aardappelen f 1.65

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2