NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. OP VÜLKANISGHEN BODEM. No. 49. Woensdag 20 Juni 1888. Zeventiende Jaargang. verschijnt woensdag en zaterdag. Bericht m odze geachte Abonné's! „DOKTER JANIN." binnenland. VOOR abonnementsprijs: Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Ew. Aug. König. Feuillet on. AMEBSFOORTSCHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viern.aal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij den aanvang van het DERDE KWARTAAL van 1888, zijn wij ditmaal in de gelegenheid onzen a'oonné's de prachtigste PREMIE aan te bieden, die wij tot heden hebben gegeven, de beste pennerrucht van den beroemdsten romanschrijver onzer dagen, en wel: De geheimen van een Krank zinnigen gesticht. ROMAN VAN Dit boek wordt, evenals vorige premie- werken, uitsluitend voor geabonneerden op onze Courant gedrukt en verkrijgbaar gesteld voor den spotprijs van VEERTIG CENTEN. In dit nummer is een advertentie met RON geplaatst. Elk onzer abonné's, of zij die met 1 Juli abonné wenschen te worden, heeft het recht die te teekenen en aan ons Bureau met bijvoeging van 40 Centen in te zenden. Abonné's bui ten de stad tegen inzending van een postwissel groot 50 Centen. Het boek wordt 15 Juli aan alle inleekenaren franco afgeleverd. Omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning meldt men aan het Ubl. uit Apeldoorn, dat die niet alleen bevredigend, maar nog steeds vooruitgaande mag worden genoemd. Belet ook de minder gunstige weersge steldheid der laatste dagen Z. M. het paleis te verlaten, dagelijks worden ver scheiden uren achtereen aan den arbeid gewijd en verschillende leveranciers door Z. M. in persoon ontvangen, in verhand met de inrichting van keuken en kelder, die uan de ééne zijde van het chélet van prinses Wilhelmina zullen worden bijgebouwd, en van het boudoir, dat aan de andere zijde daarvan verrijzen zal. H. M. de Koningin woonde Zondag voormiddag, geheel in het zwart gekleed, de godsdienstoefening bij in de herv. kerk te Apeldoorn, onder het gehoor van ds. Gronemeijer, beroepen pred. al daar. Bij het paleis »Het Loo" wordt voor prinses Wilhelmina een keuken ingericht. De benoodigdheden daarvoor zijn te Apel doorn, te Amsterdam en te Arnhem ge kocht, en wel alles geheel als bij huis- selijk gebruik noodig is. De regeering heeft bepaald, dat briefomslagen, van gedrukte aankondi gingen voorzien, na alvorens van wege de postadministratie voorzien te zijn van een afdruk van een postzegelstempel ter waarde van 5 cent of hooger en tegen bepaling van het bedrag voor den postzegel vertegenwoordigd, in gebrnik kunnen worden gesteld op den voet en de voorwaarden door den minister van warterstaat enz. bepaald. De Minister van Oorlog heeft be paald, dat, bij wijze van proef, dit jaar het onderwijs in tirailleeren aan den miliciens der lichting 1888, onder leiding van compagnie-commandanten zal worden gegeven, in plaats door bataljons-adju danten. De Nederlandsche Schutterijka- derbond ontving dezer dagen het verslag der commissie, aan welke de heoordee-. ling der ingekomen antwoorden op de door den bond uitgeschreven prijsvragen was opgedragen. Het oordeel der commissie is niet gunstig. Van de beide op elke prijsvraag ingekomen antwoorden moet de com missie tot haar leedwezen getuigen, dat geen enkel geschikt is om in druk verspreid te worden en dus voor eene bekroning in aanmerking kan worden gebracht. De bond ontving een zeer waardeerend schrijven van den minister van oorlog, waarin het lofwaardig streven van den bond erkend wordt en de minister zich bereid verklaart, evenals zijn ambtsvoor ganger, het doel van den bond te steunen en zijne belangen te behartigen. Wijders verklaarde de minister zijne goedkeuring te moeten onthouden aan de wijze van indeeling van den eerewed strijd tusschen leger en schutterij, aan gezien de mogelijkheid zou kunnen bestaan, dat bet doel daarmede door den bond beoogd (versterking van den band van kameraadschap tusschen het kader van het leger en dat der schutterij), niet bereikt zal worden. Daarom laat de bond dezen wedstrijd vervallen, en stelt daarvoor in de plaats twee afzonderlijke corpswedstrijden (salvo-vuur op '200 M.) met afzonderlijke corpsprijzen, een voor het leger (de 9 regimenten infanterie) en een voor de afdeelingen van den bond. De leening der Zuid-Afiikaansche Handelsmaatschappij is volteekend. A'. R. Ct. De burgemeester van Vreeswijk verzoekt in bet Alg. Politieblad de op sporing en opzending naar de ouderlijke woning aldaar van Jacobus Pieter van der Kreeft, geboren te Utrecht den 8 November 1873. zwervende In een der provinciën Utrecht, Gelderland of Zuid- Holland als daglooner of bedelende. Voor de te Arnhem op 21 Juni te houden vergadering der Nederl. Heide- Maalschappij waarvan de oprichting uitgaat van de Geldersche, Ovetijsselscbe Maatschappij van landbouw is aan de orde gesteld: a. vaststellen der Statuten, b. benoeming van een Bestuur. Men verwacht een talrijke opkomst uit alle deelen des lands. De kersenoogst in de Beneden-Be- tuwe zal tegenvallen. Ook de vooruitzich ten voor de suikerbieten zijn slecht. Paardenboonen en erwten lijden zeer veel van de aardvloo. Het zomerkoren is door de gevallen regen eenigzins ver kwikt. Te Eindhoven is bij bekkenslag af gekondigd dat de koffiehuizen van 10 uren des avonds tot des morgens moeten gesloten blijven. Deze maatregel is ge nomen ter bewaring van de goede orde, welke aldaar in den laatsten tijd des avonds vaak ernstig verstoord werd, doch is natuurlijk minder aangenaam voor de rustige koffiehuishouders en het orde lievende deel der burgerij. Aan de feestelijkheden, welke dezer dagen te Nieuwediep aan de orde waren, ter eere van de officieren van het aldaar vertoevende Duitsche oorlogsfregat Nixe, is door het overlijden van Keizer Fre- derik plotseling een einde gemaakt. Een tegen Vrijdag aangekondigd avondconcert van het stafmuziekkorps der Marine is niet doorgegaan, terwijl ook alle andere voorbereide officiëele partijen in de gege ven omstandigheden moesten afgezegd worden. De commissie voor de ziekenver pleging van het Roode Kruis in Neder land heeft bekend gemaakt, dat met 1 October e. k. ongehuwde vrouwen van 2030 jaar, die overigens geschikt zijn, geplaatst kunnen worden als inwonende leerlingen-pleegzusters van het Roode Kruis, in het ziekenhuis aan den Cool- singel te Rotterdam. De opleiding is eene theoretische en practischede leertijd is 2 jaar; na geslaagd te zijn ontvangt de candidaat het diploma van pleegzuster van het R. K.zij moet dan dienst doen, waar zij door het hoofdcomité van het R. K. wordt geplaatst; in tijd van vrede bekomen de gediplomeerde pleegzuster kosteloos huisvesting in eene of andere ziekeninrichting in Nederland. Op 50jari- gen leeftijd of wegens in dienst beko men gebreken kunnen de pleegzusters een pensioen van f 200'sjaars bekomen. Begrafenis van den Dnitaclien Keizer Frederik III. Ten 9 ure verkondigden Maandag de klokken van Potsdam, dat de dag der be grafenis van Frederik III, keizer van Duitschland, was aangebroken. Half Ber lijn was naar Potsdam gegaan, maar van de groote menigte hebben slechts enkelen den lijkstoet op zijn korten weg kunnen aanschouwen, die daarenboven geheel door militairen was afgezet. De stoet was, op kleiner schaal, inge richt als bij de begrafenis van Wilhelm I. Na detachementen infanterie, kavallerie en artillerie, kwamen de hof-officianten, de geestelijkheid er. het huis des keizers, ook de geneesheeren, onder welke men dr. Howell opmerkte. Dr. Mackenzie was niet aanwezig. De rijksinsigniën werden gedragen door de ministers. Op de hoogste hofbeambten volgde de lijkkoets. De acht paarden werden door hoofdofficieren geleid en de slippen van het lijkkleed door vier ridders der orde van den Zwarten Adelaar gedragen. Twaalf generaals droegen den troonhemel boven den wagen. Naast het lijk gingen twaalf kommandanten van regimenten, wier chef de overleden keizer was geweest, met twaalf kapiteins. Op de lijkkist lag de ridderhelm. Daar achter volgde het strijdros des keizers en vervolgens de rijksbanicr, gedragen door veldmaarschalk von Blumenthal, vergezeld van de adjudanten generaal v. Mischke en v. Wintersfeld. Dan keizer Wilhelm II met den koning van Saksen en den prins van Wales. Op eenige af stand volgden prins Hendrik met de vorstelijke personen. De generaals werden aangevoerd door von Moltke. Bismarck was niet in den stoet; hij had zich van het paleis dadelijk naar de kerk begeven, De laatste groepen waren het gevolg der vreemde en Duitsche vorsten, het corps diplomatique, het gevolg van den keizer en de keizerin, deputaties van den Rijksdag, den Landdagen andere lichamen. Twee eskadrons huzaren sloten den stoet. De weg, dien den stoet aflegde, ver toonde niet de sombere pracht, die bij de begrafenis van Wilhelm I werd aan schouwd. Hij bewoog zich onder het loof dak van zware boomen. De Keizerin-weduwe Victoria bleef, nadat de plechtige inzegening in de kerk begonnen was, slechts eenige minuten in het slot. De smart overmande haar, zoodat zjj door hare dochters weggeleid moest worden. Daarna begaf zij zich met de prinsessen naar de naburige dorpskerk van Bronstedt, waar eene boerderij ge legen is, in welke zij met haren over leden gemaal in hunne gelukkigste huwe lijksjaren geruimen tijd doorbracht. Ter wijl nu in liet kasteel Friedrichskron en in de Friedenskirche de rouwplechtigheid gehouden werd, liet de bedroefde weduwe voor zich en hare dochters alleen in de stille kerk, een uur van het slot, door den dorpsgeestelijke van Bronstedt een eenvoudigen lijkdienst houden. Eerst toen niemand zich meer bij bet lijk des keizers in de Friedenskirche bevond, keerden de Keizerin-weduwe en de prinsessen der waarts terug, en deden bij het stoffelijk overschot in stille afzondering een gebed. NOVELLE, DOOR ROSENTHALBONIN. 4) »Die wonderlijke glimlach zeide ik bij mijzelven, »wat die toch zou beduiden liet lag mij als een druk kende last op het hart. Frits was nu zeker al heel ver weg, en toch vreesde ik voor hem, wanneer ik aan den onheilspellendeu glimlach van deze jonge vrouw dacht; en de weinige, met zooveel nadruk ge sproken woorden, »hij komt wel terug" zweefden mij dag en nacht als dwaal lichten voor den geest. Mijn vrees zou echter geheel ongegrond blijken te zijn. Ongeveer twee maanden na het bezoek bij de toovenares in 't ge bergte, kreeg ik van mijn vriend een brief, waarin hij mij mededeelden dat hij sedert acht dagen de gelukkige echt genoot van zijne beminde, altijd trouwe en edele Bertha was. Nu ademde ik weer vrij, een zware last was mij van de borst gewenteld. De brief was zoo bijzonder opgeruimd en vroolijk, zoo tevreden en gelukkig ge schreven, dat ik er niet langer aan kon twijfelen, of mijn goede Frits was nog op eene zeer gelukkige manier dien on- deraardschen gloeienden afgrond ont komen. Ik wenschte hem van mijn kant van ganscher harte geluk, wij wisselden nog eenige brieven, daarop verflauwde onze omgang eenigszins en een jaar lang ver nam ik niets anders van mijn Frits, dan dat bij vader was geworden van een mooi, lief meisje. Ook van de zeldzame schoonheid hoorde ik weinig, ik ontweek met opzet hare woning, en alleen door mijn bankier vernam ik in den loop van 't gesprek dat Zeppa Falcone met hare gezelschaps juffrouw stil teruggetrokken op hare kleine villa leefde, geregeld haar rente liet halen en reeds betrekkelijk goede huwelijken en andere aanbiedingen van voorname en rijke vreemdelingen zeer koel, afgemeten en bepaald van de hand had gewezen. Er verliep nog een jaar. Ik begon dit geheele avontuur bijkans reeds te ver geten, toen een brief van mijn vriend Frits mij de geheele geschiedenis plot seling voor den geest terugriep, met al hare gewichtige bijzonderheden. Frits schreef het volgende »Ik ben nu ook vader eener tweede dochter geworden, als u dat interesseert, en verbeeld u, ik kom naar Napels. Mijne vrouw, die wat zwak is, heeft een even onbedwingbaar verlangen gekregen om liet zuiden en vooral Napels te zien, als ik, en daar mijne zenuwen sedert eenige tijd ook niet al te best zijn, vertrekken we in het begin van den winter. Hoe prettig zal 't zijn, u, ouwen, trouwen jongen weer te zien, en weer eens met u in de villa Reale bij de bruisende, heldere zee tusschen bloemengeur rond te wandelen en in het café Specchi onze couranten te lezen ïDan kunt ge u meteen met eigen oogen overtuigen boe de frambozen- koekjes knabbelende Bertha tot een flinke, mooie vrouw is ontwikkeld. Als 't kan, zou ik gaarne in den omtrek van mijn vroegere woning aan de Riviera weder een logies voor mijne familie hebben. Ik breng kinderen, eene meid, en Peter den stalknecht mede." Verder Yolgden eenige opmerkingen betrekkelijk zijn overtocht. De brief stemde mij somber. Zou Frits deze liefdesgeschiedenis werkelijk zoo ge heel en al hebben vergeten Was het zulk een voorbijgaande genegenheid ge weest, dat hij 't nu reeds durfde wagen in het hol van den leeuw te gaan Deze vragen kwamen bij mij op. Ik trachtte- mij dan gerustteslellen met de gedachtto; »Hij schijnt hoogst gelukkig te leven. Dan heeft hij nog twee kinderen en prijst, waar hij kan, zijne vrouw met oprechte hartelijkheid. Maar toch vind ik het vreemd, dat hij in die twee jaren nooit met een enkel woord heeft gezin speeld op die vroegere betrekking, integendeel met opzet heelt vermeden er van te spreken. Zoo iets kan men toch niet geheel vergeten, en had hij de ge heele geschiedenis als afgedaan beschouwd, dan zou hij er zeker eens over gesproken of er op gezinspeeld hebben. Dat volko men stilzwijgen bevalt mij niet," zeide ik bij mijzelven. »Ik beschouw zijn komst volstrekt niet zoo zonder gevaar als bij 't zich schijnt voor te stellen," en de slotsom mijner overpeinzingen was, dat ik beproefde hem op diplomatische wijze van Napels terugtehouden, door hem zijn komst onsmakelijk te maken. Ik schreef hem dus dat de woningen hier op 't oogenblik zeer schaarsch waren, dat er besmettelijke ziekten heerschten, dat de politieke toestand onzeker was en dergelijken meer. Ik dacht er zelfs een oogenblik aan, het voorwerp mijner vrees te bewegen, Napels met eene andere woonplaats te verwisselen. Dit plan liet ik echter even -spoedig weder varen. Hel slimme meisje zou zeker de ware beweegieden mijner diplomatie doorzien en dan was 't zeer waarschijnlijk dat de zaak er nog erger door zou worden. Met de keerende post ontving ik van Frits een bijkans boozen brief, waarin hij mij half schertsend, half ernstig ver weet, dat ik hem zeker liever niet in Napels zag, en of dat de oude vriend schap was en dat hij binnen veer tien dagen reeds met pak en zak hier zou zijn. Het was omstreeks het einde van October, toen Frits met zijn familie aan het kleine onaanzienlijke station van Napels aankwam. Ik stond hen aftewach- ten en vond mijn vriend bijkans niets veranderd, alleen kwam hij mij wel wat driftiger dan vroeger en ook een weinig ongeduriger voor. Zijn kinderen vond ik, zelfs een vrijgezel, allerbest en zijne vrouw, hoewel zij zeer vermoeid en ver hit van de reis was, vond ik boven ver wachting mooi en lieftallig. Deze eerste indruk werd bij naderen omgang hoe langer hoe meer bevestigd. Het snoepachtige, spichtige kind was tot eene fijn beschaafde, zachtzinnige, vroolij- ke en buitengewoon lieftallige vrouw op-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1