NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. No. 53. Woensdag 4 Juli 1888. Zeventiende Jaargang. MARIE. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. Feuilleto n. AMERSF003TSCHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door bet gebeele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 1 6 regels 0,40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Gedwongen winkelnering. Door den heer Domela Nieuwenhuis is een voorstel van wet iugediend tot het nemen van maatregelen tegen de gedwon gen winkelnering. De artikelen luiden; Art. 1. Zij, die personen in dienst heb ben, zijn verplicht het volle bedrag van het bedongen loon wekelijks en in alge meen gangbare Nederlandsche munt uit te betalen. Uitgezonderd hiervan zijn in wonende dienstboden. Art. 2. Het loon mag niet worden uit betaald op plaatsen, waar sterken drank wordt verkocht. Art. 3. Alleen bij schade, toegebracht door de schuld van den arbeider, kan van bet loon een deel worden gekort en afgehouden door den werkgever. Over de vraag, of de schade is toege bracht door de schuld van den arbeider en over de hoegrootheid van het bediag der schade wordt beslist, door eene com missie, bestaande uit een gelijk getal werkbazen uit het vak, gekozen door den werkgever, en werklieden uit het vak, gekozen door den betrokken arbei der; deze commissie kiest buiten haar midden een voorzitter, die als zoodanig mede stem heeft. Art. 4. Het is den werkgevers verbo den, eenigei lei dwang, hetzij direct, hetzij indirect, op hunne arbeiders uit te oefe nen, teneinde ben te bewegen tot het aankoopen van waren in winkels, hetzij direct, hetzij indirect door hen gedreven. Art. 5. Ingeval de werkgevers zeiven of personen, die tot hen in eenigerlei dienstbetrekking of in betrekking van bloedverwantschap of zwagerschap staan, een winkel drijven of in eene winkelne ring zijn betrokken, mogen de waren in die winkels niet hooger verkocht worden dan wordt bepaald in een tarief vast te stellen door den Burgemeester der ge meente, in overeenstemming met de prijzen in andere winkels ter plaats. Art. 6. Vorderingen, ontstaan tenge volge van ontduiking dezer bepalingen, hebben geen rechtsgeldigheid. Art. 7. Aansprakelijk zijnwegens overtreding van art. 1 en 4 de werkge vers wegens overtreding van art. 2 de werkgevers en tappers; wegens overtre ding van art. 5 de werkgevers en win kelhouders. Art. 8. Overtreding dezer wet wordt gestraft met eene geldboete van 100 tot 250 gulden, bij wanbetaling te vervangen door hechtenis van ten hoogste 25 dagen Bij eerste hei haling wordt de overtre ding gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 6 m. Bij volgende herhaling wordt de over treding gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 12 maanden, ontzetting van het recht van kiezen en verkiesbaarheid gedurende 4 jaar en van het recht tot uitoefening van het beroep van winkel houder; en voor zooverre het den tap pers betreft, wordt hun bij overtreding het vergunningsrecht ontnomen. Overgangsbepaling. De schulden der Arbeiders, ontstaan ten gevolge van het inkoopen van win kelwaren in de winkels der werkgevers, worden van Staatswege afbetaald in dier voege, dat 2/3 van de geboekte schuld zal worden vergoed. Men verwacht een gewijzigd ont- weip-Bankwet bij de memorie van ant- wooid op het betrekkelijk verslag der Kamer. Ook wordt een nieuwe suikerwetgeving, naar aanleiding van de jongste suiker conferentie voorbereid. Jhr. de Jonge van Ellenieet, de welbekende voorstander en beoefenaar van de geschiedenis onzer Nedeilandsche letteren, is op zijn landgoed te Oost- Kapelle overleden. De Ned. bond van oud-onderofficieren heeft eene uitnoodiging ontvangen van de afdeeling Gent van den Koninklijken Belgischen bond van oud-onderofficieren om Zondag 22 Juli e. k. tegenwoordig te zijn bij de onthulling van een gedenk- teeken ter eere van de Gebr. Vandervelden, onlangs in de Congo gesneuveld, daar men bij deze gelegenheid gaarne ook de Hollandsche driekleur vertegenwoordigd zou willen zien. Het Koninklijk Instituut van Inge nieurs, afdeeling Nederlandsch-Indië, te Batavia looft, naar De Iud. Mere, mede deelt, behalve een diploma, een prijs van vijfhonderd gulden uit voor eene door eene jury ter bekroning voor te dragen: «Practisclie handleiding tot toepassing van de gezondheidsleer bij het bouwen in Nederlandscb-Indië", terwijl de Ver- eeniging tot bevordering der geneeskun dige Wetenschappen in Nederlandsch- Indië voor hetzelfde doel eene som van vijfhonderd gulden daaraan toevoegt. De Nederlandsche Schutterijkader- Bond telt op dit oogenblik 24 afdeelingen of korpsen met te zamen 425 leden, 264 donateurs en '12 oud leden-donateurs. Bij het inwerking treden van de nieuwe controle bij de Hollandsche Spoor wegmaatschappij, waardoor uitsluitend het reizend publiek op de perrons wordt toegelaten zijn door de maatschappij plaatskaartjes beschikbaar gesteld a 2'/, cent, die, voor niet-reizigers toegang geven tot de perrons. De opbrengst daarvan zal strekken ten voordeele van hei Onder steuningsfonds van mindere beambten der Maatschappij. De vorige week heeft te Apeldoorn in de zijdefabriek van den heer Zeppelin een poging tot brandstichting plaats ge had. De dader of daders hebben de bruta liteit zoover gedreven om 's nachts,, ter wijl de fabriek in volle werking was, eenige leege vaten te vullen met dennen takken, en die tegen het woonhuisje van den machinist, gelegen vlak aan de fabriek, in brand te steken. Of het opzet of toe val was, dat de brandstoffen opgehoopt lagen buiten tegen de bedstee, waarin de vrouw van den machinist met twee kinderen, waarvan het jongste nog geen twee maanden was, lag te slapen, weet men niet, maar wel, dat de vrouw door het springen van de banden der vaten wakker werd en ontdekte, dat de kamer vol rook was en met beide kinderen, die bijna gestikt waren, het huis ontvluchtte. Gelukkig had het werkvolk in de fabriek den brand ontdekt, en waren dien door middel van brandbluschgranaten spoedig meester. Bij verder onderzoek kwam men tot de ontdekking, dat aan de andere zijde der fabriek ook brandbare stoffen waren opgestapeld, waarbij doosjes lucifers ge vonden werden. De heer Zeppelin heeft aangifte bij de politie gedaan, die ijverig onderzoek doet. De verzending van kersen uit de Betuwe gaat niet vlot: werden voor een paar dagen vrij goede prijzen besteed, thans zijn deze zoo laag, dat enkele kersen boeren er over denken niet te verzenden, doch de kersen te plukken voor de binnenlandsche markt. Vierhonderd aanvragen tot plaat sing van weezen zijn bij den directeur der weesinrichting te Neerbosch ingekomen, doch plaatsgebrek noopte hein, er voor- loopig 200 af te wijzen. Van de Pruisische grenzen, ten O. van Nijmegen, meldt men: »Eene ramp, die elk jaar grooter wordt, is het koehoeden door Hollandsche kin deren op Pruisischen bodem. Op negen jarigen leeftijd reeds worden sommigen dezer kinderen van Mei tot November tegen eene belooning van f20 tot f25 en dikwijls schrale voeding verhuurd aan Pruisische zoogenaamde keuters, dat zijn bezitters van eene kleine hofstede en gewoonlijk eigenaar van eene of hoog stens twee koeien. In de omstreken van Kleef, Wees, Goch en naar men verze kerde langs de geheele Lirnburg-Duitsche grenzen vindt men ze, die doorgaans magere wezens, zoowel meisjes als jon gens, die door hunne onbarmhartige ouders, tuk op winstbejag, gedurende een half jaar over de grenzen gebracht worden. Zij zijn in dien tijd geheel ver stoken van alle school- en godsdienst onderwijs en keeren in den winter dom mer en onbeschaafder dan ooit te voren huiswaarts, om later tot schande van hunne ouders te prijken op de lijst van hen, die niet lezen of schrijven kunnen. Wanneer toch zal onze Regeering de ouders eens gaan noodzaken hunne kin deren naar school te zenden, al ware het dan ook maar tot op 12-jarigen leeftijd Hier aan de grenzen wonen verscheidene ouders, die er van overtuigd zijn, dat zulk een maatregel goed zou werken, maar die toch de verzoeking niet kun nen weerstaan, om ter wille van een handjevol geld hunne kinderen in dom heid en onkunde te laten opgroeien. Een belangrijke operatie; In Den Haag heeft eene operatie plaats ge had, waarbij het hypnotisme uitmuntende diensten heeft bewezen. Het gold een pijnlijke borstoperatie van een ten vori- gen jare reeds voor een inwending abcés behandeld jongmensch. De vorige operatie had aangetoond, dat de patiënt niet zon der levensgevaar in narcotische slaap was te brengen, terwijl een cocaïne-in- spuiting alleen, de geneesheeren onvol doende scheen. Daarom werd voor eenige weken de hulp van dr. De Jong, den bekenden specialiteit op hypnotisch gebied in Den Haag, ingeroepen en deze paste op den patient zijn stelsel van suggestie toe, door hem in hypnose de voortdurende verzekering en overtuiging te geven, dat hij geen pijn van de operatie zou onder vinden. Vrijdagmorgen nu had de operatie, door dr. Van VVely, bijgestaan door dr. Korteweg, en ir. tegenwoordigheid van dr. Van Praag Heymans plaats. Dr. De Jong bracht den patient in hypnose en onbewegelijk onderging hij gedurende bijna een uur de bewerking. Hij ver klaarde bij zijn ontwaken alles wat om hem heen was gebeurd te hebben gevolgd, gehoord en gevoeld, maar zonder noe menswaardige pijn. De aanwezige geneesheeren roemden het verkregen succes bij deze eerste proefneming inet de toepassing van het hypnotisme als hulpmiddel bij operatiën hoog en van onschatbare waarde voor de menschheid. Vad De hh. Wm. Woodside, champion- wielrijder van Amerika op de lange baan, Ralf Temple, champion-wielrijder van Amerika op de korte baan, eD F. W. Allard, champion van Engeland, heb ben eene uitdaging gericht tot onze Neder landsche gentlemen-riders. Zij verklaren zich bereid een wedloop van 25 Engelsche mijlen aan te gaan tegen twee heeren paardrijders. De twee berijders der paarden mogen elk vier paarden ter hunner beschikking hebben, en zoo dikwijls als zij wenschen van paard verwisselen; de berijders der tweewielers mogen hetzelfde doen met hunne voertuigen. De wielrijders zullen de wielrijders- baan achter het Rijksmuseum te Amster dam berijden, de heeren paardrijders zul len zich aan de binnenzijde der baan moeten houden. Aannemingen der uitdagingen tot dezen wedstrijd, welke den I4den Juli zal plaats (EENE NOVELLE) 2) De blijdschap des wederziens van Marie en Anne laat zich nauwelijks be schrijven. Recht hartelijk werd zij ook welkom geheeten door Anne's ouders, en natuurlijk zeer deftig en beleefd door Ewoud. Dat zijn zonderlinge momenten, dat aankomen, welkom heeten, en kennis maken. Niemand is dan in zijne gewone stemming. Men verkeert dan in een staat van opgewondenheid. Het zijn dan vragen op vragen, en antwoorden op antwoorden. Het zijn betuigingen, even schrander als beleefd, het zijn uitroepingen, zoowel van verlegenheid als van verwondering. Kortom, het zijn voor de logés de ver moeiendste oogenblikken, alleen nog ver- dragelijk, omdat ze spoedig voorbij zijn. Ieder, die Anne naauwkeurig had gade geslagen, zou ontwaard hebben, dat het wederzien van Marie eene ietwat pijn lijken indruk had veroorzaakt. Zij zag terstond dat Marie zeer veranderd was. Dat schalksche uit haar oog was ver dwenen, te vergeefs zocht zij naar den glimlach, die gewoonlijk om hare lippen dartelde. Een droevig bleek had den vrolijken blos op haar gelaat vervangen. Het was dan rnaar al te waar, hetgeen zij had geschreven. Haar lag een zware last op het hart. Zij moest veel geleden heb ben. Het wederzien van Anne scheen haar evenwel haarleed te doen vergeten, want zij sprak op vrolijken toon en schertste als zij dit gepast kon doen. Anne daarentegen was stil geworden zij sloeg van tijd tot tijd een meêwarig oog op Marie, en het ging haar als de inwoners van Bethlehem in de geschie denis van Ruth, toen zij Naomi wederzag; gelijk deze vol verbazing uitriepenIs dit Naomi? vroeg Anne het zich gedurig in stilte af: Is dit Marie? die dartele, blozende, geestige Marie? Hare ouders en Ewoud zagen Marie thans voor het eerst en hun viel dus haar droevig ge laat niet zoo sterk in het oog. Zij zag er ook nu nog niet onbevallig uit. Dat treurige en melancholische had aan haar gelaat iets belangwekkends bijgezet, al had het aan schoonheid verloren. Donker bruine lokken, heidei blauwe oogen, de uitdrukking op haar gelaat, een fraai gevormde leest, bevallige manieren, gaven haar recht op den naam van beauté. Zij bracht in haar uiterlijk niet geringe aan beveling met zich. Vooral als zij sprak, had zij iets, dat u aantrok en boeide. De familie Kolfman was dan ook terstond hoog met haar ingenomen en Ewoud gevoelde zich onuitspekelijk gelukkig, hij zag het ideaal, dat hij zich van haar had voorgesteld, verwezenlijkt. Die d3g liep onder drukke gesprekken ten einde, doch Anne had daaraan het minst deelgenomenzij verdiepte zich in gissingen, wat Marie toch wel mogt weèrvaren zijn, dat haar zoo veranderd had. Zij had Marie te lief, dan dat die onzekerheid haar niet kwellen zou, en een lijden, dat men vermoedt, maar waarvan men den omvang en de zwaarte niet kent, staat altijd nog veel akeliger daar voor ons, dan het werkelijk is. Zij reikhalsde dus naar het uur, dat haar dat geheime leed zou toevertrouwd wor den. Dat stille en afgetrokkene van Anne ontging echter Marie niet. sMaar Anne! wat zijt gij stil, zijt gij niet blijde, dat ik hier ben?" had zij al eens gezegd, doch slechts ten ant woord bekomen; »Ik ben wat vol gedachten en niet vrij van hoofdpijn, morgen zal dat wel beter wezen Toen zij 's avonds, kort voor zij zich ter rust begaven, nog een oogenblik alleen waren, herhaalde Marie op teederen toon »Gij waart zoo stil, lieve Anne Maar voegde er toen bijIk vermoed wel, hoe dat kwam, al trachtte gij dit voor mij verborgen te houden. Gij hebt eene treurige veran dering bij mij ontdekt. Gij lijdt reeds, omdat ik zooveel heb geleden, al kent gij de bron van mijn lijden nog niet. Ik heb dat wel gevreesd, daarom heb ik mij geweld aangedaan om op een vrolijken toon te spreken. Geloof mij, dat ik in lange zoo vroolijk niet was als hedenen toch, dit heeft u niet kun nen blinddoeken. Wees echter niet te veel bezorgd. Gij zult alles weten, en spoedig. Morgen reeds, als gij wilt." ïJa, morgen reeds, Marie? want lang zou ik die martelende onzekerheid niet kunnen dragen. God geve, dat ik u zal kunnen troosten en uw leed verzachten wees er zeker van, al wat mijne vriend schap vermag, dat zal zij. Morgen na middag zijn wij alleen te huis, wij kunnen dan ongestoord en naar hartelust praten." Met een hartelijken kus wenschten zij elkander een goeden nacht. II. DE TWEE VRIENDINNEN. Den volgenden dag vinden wij in het namiddaguur Marie en Anne in de tuin kamer alleen. De overige huisgenooten waren juist uitgegaan. Zij waren nu alleen en toch sprak geen van beiden. Zij gevoelden het, dat die ure voor beiden eene zeer belangrijke ure was; beiden waren aangedaan, al konden zij daarvan zich geene bepaalde reden geven... Het was nu de ure, aan welke Marie reeds zoo lange behoefte had gevoeld, en nu zij daar was, huiverde zij als het ware voor haar terug en zou zij haar nog wel hebben willen uitstellen. Zoo dik wijls had zij zich niet dan met moeite kunnen weerhouden, om haar leed luide uit te spreken, en nu zij spreken kon, scheen haie tong geboeid. Anne twij felde ook om dit stilzwijgen af te breken, door hare vrees, dat eenige aandrang van hare zijde ontijdig of voorbarig zou zijn. Zij had ook genoeg te bepeinzen, zoodat die stilte haar niet verveelde. Maar toen zij zag, dat Marie een traan wegwischte en een zucht niet onder drukken kon, meende zij niet langer te mogen zwijgen. »Hoe, Marie! een traan en een zucht! Wat deert u?" Wordt Verv olgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1