Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ingezonden. ten, dien moeten de ,oogen zijn open gegaan, toen dat allerslechtst gestelde wetsontwerp en die onbeholpen geslelde memorie van toelichting in 't liclu waren verschenen. RN.) Men schrijft ons uit Ede «In het Edeschebosch en aan de Sij*- selt heerscht groote drukte met het pluk ken van boschbessen. Dagelijks worden honderden vaatjes verzonden naar Enge land. Prijs 0.40 ct. per vaatje of circa 9 ct. per K.G." Uit Groesbeek wordt aan de N. R. Ct. gemeldt Onder deze gemeente heeft eene grens- schending plaats gehad. De Duitsche doua nen meenden, dat zekere K. van zijne schuur, die op Nederlandsch grondgebied staat, in zakken rogge had gesmokkeld naar zijn huis, dat op Pruisischen bodem staat. De douanen, die al lang op den loer hadden gelegen, pakten hem nu op Hollandsch grondgebied aan en wilden hem medevoeren, waartegen IC. zich ver zette. Een van de douanen bedreigde hem met het geweer, en hief de kolf reeds omhoog, toen plotseling een Groesbeeker te voorschijn kwam, die hun dit belette. Gisteren zijn 7 personen door den burgemeester van Groesbeek gehoord, van wier getuigenis proces-verbaal is op gemaakt. Wij ontvingen een nummer van De Stad Oschbevattende een protest van de fabrieksarbeiders en kuipers der firma Joh. Jurgens, naar aanleiding der berichten over eene werkstaking, die daar zou hebben plaats gehad. Die be richten worden «geheel en al onwaar en valsch" genoemd nóch van eene werk staking, nóch van eene loonsverminde ring is er sprake geweest. De schrijvers eindigen met de verklaring, ndat het in onze fabriek voor don werkman niet zoo slecht gesteld is integendeel, het ware te wenschen, dat andere werklieden door andere patroons zoo werden behandeld, zooals wij tot nu toe ondervonden. Ook de burgemeester van Osch komt op tegen de berichten omtrent deze werkstaking, waarin hij een pendant ziet van de gefingeerde geschiedenis aan gaande den kapelaan van Bennelroek. De Utrechtsche rechtbank, civiele kamer heeft uitspraak gedaan in de zaak van den burgemeester van Soest, optredende voor de gemeente, om vier perceelen land, denos. 1001, 1142,1003 en 141 in de kadastrale sectie IJ., oor spronkelijk behoorende tot de woeste gronden onder Soest, terug te vorderen van den tegenwoordigen gebruiker, den tapper en winkelier H. R. Wat de perceelen 1001 en 1142 be treft, heeft de rechtbank beslist, dat op grond van het rapport der bij vonnis van 26 Januari 1887 benoemde deskundigen kan worden aangenomen, dat de gedaagde in 1855 het grootste gedeelte van die perceelen als erfpachter in bezit heeft genomen. De gedaagde, die eenmaal be gonnen was als erfpachter, dus voor de gemeente, te bezitten, bezat tijdens de dagvaarding nog steeds voor haar. De gemeente kan dus geacht worden den eigendom van dien grond door rneer dan 30jarig ongestoord bezit verkregen te hebben, wanneer zij het bewijs levert, dat de gedaagde in 1855, toen hem in erfpacht zijn gegeven twee stukken grond, groot blijkens het erfpachts-conlract ieder 3 A. 83 cA., tegelijkertijd in ge bruik genomen heeft de geheele opper vlakte der beide perceelen, zijnde resp 6. A. 15 cA. en 5 A, 85 cA. Tot het leveren van dat bewijs door getuigen laat de rechtbank den burgemeester eischer qq., ambtshalve toe. Ten aanzien van de perceelen no. 1003 en 141 heeft de rechtbank den eischer toegelaten tot het leveren van bewijs door getuigen, dat die perceelen oor spronkelijk in gebruik waren bij zekeren G. Steenbeek, en later bij diens erven, en dat na het overlijden in 1859 van den laatsten dezer erfgenamen, zekere Jan Steenbeek, de gedaagde ze feitelijk in bezit genomen en bebouwd heeft, De getuigen-verhooren zijn bepaald op 14 September e. k. De vooruitzichten van hooge stroo- prijzen doet in Groningen's noorderkwar tier vele boeren besluiten hun stroo op te bergen voor de papierfabrieken, welke druk opkoopen, en zelf kweldergras te koopen, waarvan de verkoopingen dit jaar belangrijk liooger gaan dan verleden jaar. The Warcry het orgaan van hel «Leger des Heils," dezer dagen Belderok's toetreding tot het leger vermeldend, noemt Belderok «de Hollandsche Bradlaughl" Het getal gevangenen in de stral- gevangenis te Leeuwarden, dat twee jaren geleden 339 bedroeg, is thans niet meer dan 225. Deze gunstige vermindering is echter geen gevolg van vermindering van het getal misdrijven, maar een gevolg van de omstandigheid, dat na 1 September 1886, sedert de invoering van het nieuwe straf wetboek, waarbij alleen celstraf wordt opgelegd, geene gevangenen meer in ge noemde strafinrichting zijn geplaatst. Al leen zij, die tot meer dan vijf jaren ge vangenisstraf zijn veroordeeld, en daarvan de eerste vijf jaren in de cel hebben doorgebracht, zullen later hun nog overigen straftijd in de gevangenis te Leeuwarden ondergaan. Op 8 Juli hebben de weezen te Neerbosch een heerlijk feest gehad zij zijn op 1000 pond prachtige kersen onthaald, waarvan 800 pond van de gebroeders H.. waren ontvangen en 200 pond van den kersenkoopman zelf. De weezen waren uitgelaten van vreugde, toen op tafel de groote borden vol meikersen, elk met 2 a 3 broodjes, gereed stonden. Aangezien bij het aangaan hunner verbintenis tot vrijwilligen dienst, de ingelijfden bij de militie-lichting 1883 en 1884 niet konden vermoeden, dat door verlenging van hun militiediensttijd hunne broeders het recht op vrijstelling van den militiedienst wegens broederdienst, waarop deze militiedienst wegens broeder- dienst, waarop deze anders aanspraak hadden, zouden verbeuren, heeft de Re geering, om redenen van billijkheid, voor dezen in het ontwerp tot verlenging van den militiediensttijd alsnog eene uitzon dering gemaakt. De hevige vorst in den nacht van Maandag op Dinsdag jl. (in Juli!) heeft zoo meldt men uit het Noorden aan de veenboekweil groote schade berokkend. Er zijn boeren, die hun geheelen oogst hebben zien verloren gaan en orn na te zaaien is het te laat. Door den stadsomroeper te Deuti- chem werd voor eenige dagen per bek kenslag bekend gemaakt, dat in Pi uisen mannen, vrouwen, jongens en meisjes tegen hoog loon, tot f2.25 benevens vrije vertering per dag, aan eene fabriek werk konden krijgen. Vele inwoners, wel 60 in getal, maakten van dat aanbod ge bruik, maar zagen zich deerlijk teleur gesteld, daar hun, eenmaal daar zijnde, een veel lager loon, zelfs lager dan hier gewoonlijk wordt betaald, werd aange boden. Allen kwainen na 2 dagen terug, om hun vroeger werk te hervatten. De Pall Mali deelt onder reserve een bericht mede uit Berlijn, waarin gezegd wordt, dat keizerin Victoria eigenlijk een gevangene is op Friedrichskron, om haar te dwingen afstand te doen van de papieren van wijlen haar gemaal. De groot-hertogin van Baden, de zuster van wijlen Frederik III, lijdt aan haar oogen haar toestand moet bezorgdheid inboezemen. De Keizer vertrok gisterenavond naar Kiel, wnar heden de eskader-manoeuvres zullen plaats hebben. Den JSen zal het eskader in de Finsche golf het Russische eskader ontmoeten. De Keizer gaat niet naar St.-Petersburg, doch blijft te Peter- hotTin 't laatst van September gaat hij naar den Elzas, in October zal hij keizer Frans Jozef ontmoeten, in 't voor jaar eerst, koning Humbert. De Rijkskanselier is met graaf Rantzau naar Friedrichsruh vertrokken. Dokter Morell Mackenzie heeft het British Medical Journal gemachtigd tot de bekendmaking, dat hij op het (voor hem zoo vernietigende) rapport der Duitsche artsen over wijlen keizer Friedrich's ziekte voorloopig niet zal ant woorden hetgeen ongetwijfeld een verstandig besluit van hem is. De man verschuilt zich daarbij achter »een door luchtig personage, dat hem verzocht heeft op liet rapport geen acht te slaan, en welks verzoek hij zich verplicht acht te beschouwen als een bevel." Aan de France wordt uit Port-au-Prince gemeld, dat aldaar ernstige onlusten zijn uitgebroken. Vijfhonderd pai ticuliere wo ningen en onderscheidene openbare ge bouwen zijn door de opstandelingen in de asch gelegd. Naar men zegt, zal een duel op den degen plaats vinden tussciien den heer Floquet en generaal Boulanger. Te Aarau is eene vergadering gehou den van vertegenwoordigers der socialis tische partij. Er waren 13 personen aan wezig, nl. uit Zurich 6, uit Bazel, Bern en Winterthur ieder 2 en uit Solothurn 1. Er is besloten, uit de verschillende vakvereenigingen eene socialistische partij te organiseeren, waartoe tegen October a.s. een werkliedencongres zal worden bijeengeroepen. De Sultan van Turkije zou, dus wordt gemeld, zeer ongerust zijn over den vriendschappelijken weg, dien Duitschland en Rusland opgaan. Hij gelooft, dat een dergelijke verzoening der twee rijken voor Turkije het begin van het einde zal zijn en een reeks van jammerlijke verrassingen voor turkije zal volgen, 't Is daarom dat hij den minister van finan ciën heeft gelast buitengewone credieten te sluiten om leger en vloot in den best mogelijken toestand te brengen. De correspondent der Indépendancc te Wiesbaden seint«Het is hoogst moeilijk te weten te nomen wat er tegenwoordig omgaat in de omgeving van Koningin Nathalie. Het gerucht loopt, dat de Kroonprins niet meer te Wiesbaden is, maar door vertrouwde personen naar Rusland is ge bracht. De Koningin zelve zou ook naar Rus land willen gaan en den G'zaar gevraagd hebben, haar en haar zoontje te be schermen tegen den Koning, haar gemaal, en zijn ministers." Door den minister van oorlog is bepaald, dat van het legimentgrenadiers en jagers en van elk der 8 legimenten infanterie door '1 officier en 5 onder-of ficieren en minderen zal worden deelge nomen aan den korpswedstrijd van het concours, dat vanwege den Nederl. Schul- terijkaderbond den 6den en 7den Aug. a. s. te Amersfoort zal plaats hebben. Zij zullen op de heen- en terugreis wor den geacht als te zijn alleeni eizende militairen. Aan officieren van het leger, die aan den personeelen wedstijd wenschen deel te nemen, kan vier dagen binnenlandsch veilof worden verleend. Bij de gisteren gehouden aanbe steding van het eerste perceel der alhier te bouwen infunteriekazerne was inge schreven door de volgende heeren J. D. Hufen .te Naarden voory95600 E. J. Jurriens idem -95500 W. A. G. Jansen te Utrecht -94862 J. J. van Sluisdam te Dordrecht -94700 C. van Straaten te Utrecht W. Westerhof te W eesp C. Bos te Haarlemmermeer W. v. d. Kooy te Amersfoort C. ter Horst te Zwolle G. Prins te Amersfoort C. D. Kleijn te Raamsdonk .1. v. d. Berg te Amersfoort J. G. v. d. Geest idem K. Bleeker te Zutphen E. Saltzherr te Hilversum A. Blocks te Zwolle W. v. Leeuwen te Hellevoetsluis P. Duinker te Amsterdam J. Sinit (VII) te Utrecht -87990 -87840 -87485 - 84990 - 84937 -84770 -84047 - 84100 - 84000 -83900 -83845 - 83786 -83140 -82213 -81800 Wij ontvingen de volgende circu laire waarvan wellicht anderen de be doeling kunnen ontraadselen: «Mijn laatste woord. >g nan de kiezers van Nederland! voor hunne bemoeiingen in zake de za- menstelling van de kamers der Staten- Generaal. Immers de Kamers hebben verandering ondergaan, zoowel in getal als in gehalte. De uitwerking daarvan is reeds zicht baar en kan doen vermoeden, dat ware verdiensten zullen beloond worden. De spreuk «doe wel en zie niet om" schijnt door de Hooge Regeering nog niet vergeten V.e zijn. God zegenehaar! Dat de ware, reine, edele leer van Christus moge zegevieren boven de moorii-adernende kerkelijke Godsdiensten en schijnheiligheden. is de wensch van E. Hoekstra Scliagen. Juli 1888." Bunschoten. Op jl. Woensdag werd door de Rijksveldwacht, binnen deze ge meente in de buurtschap Dijkhuizen bij een veehouder opgespoord en aangehou den, een persoon, welke zich om te hooien had aangeboden, doch waartan het bleek hij zich sedert 28 Juni van zijn korps het 5e Regiment Infanterie te Nijmegen verwijderd had, en sedert had rondgezworven, welke persoon zich elders reeds aan oplichting en diefstal had schul dig gemaakt. Iicnswotitic. Dikwijls wordt door vreemdelingen, die Renswoude bezoeken en dan in 't nette logement alhier eeriigen tijd vertoeven, de klacht geuit, dat zij veel van de jongens, die in de nabijheid wonen te verduren hebben. Hunne klacht is niet ongegrond en dewijl de baldadig heid der straatjongens nadeelige gevol gen voor de bewoners van het Hotel zal opleveren, indien de jeugd niet gedwon gen wordt eene andere speelplaats te zoeken, zoo verwondert het velen zeer, dat de politie, die zekerlijk door den eigenaar wel ingelicht za! zijn, daaraan niet voor goed een einde maakt. Rhencii. Alhier kruist de Oostertram den spoorweg Met het oog op de moge lijkheid dat een tram zou kunnen loopen op den overweg als er een treinen aan tocht is, is bij het kruispunt een zoo genaamd, derailleerspoor gemaakt, dat wil zeggen een doodloopend zijspoor naast den spoorweg. De wissel, waarmee de tram op het spoor wordt gebracht, wordt van uit het spoorwegstation bediend. Zoodra nu een spoorwegtrein in aantocht is, wordt van uit het station de wissel zóó gesteld, dat de tram, mocht die aan komen op het zijspoor loopt en dus niet met de trein in botsing kan geraken. De daarvoor noodige inrichtingen zijn thans in orde en heden in dienst gesteld. Woudenberg. J. P., wonende alhier, beklaagd van mishandeling van A. de V., te Barneveld, is door de rechtbank te Utrecht veioordeeld tot f8 boete, zoo noodig te vervangen docr 8 dagen hech tenis. Scherpeuzeel. Uit het openstaande venster van den heer M. I,., onderwijzer alhier, nam een landlooper later bleek hij Thomas Pot te zijn genaamd voor eenige dagen verschillende boeken weg. Men zag dit aan de overzijde der straat, en spoedig was de eigenaar rnet den diefstal in kennis gesteld. Dadelijk zette men den dief na en ontnam liehi de boeken, terwijl aan de politie van het gebeurde mededeeling gedaan werd. De dader werd later bij Veenendaal gearres teerd. Tevens rekende zij tegelijkertijd zekeren W. H. Boeis in, eveneens een vreemdeling, en wel wegens majesteits schennis. Een proces, dat voor wielrijders van groot belang is zal door den Duitschen wielrijder Bruno Wehlte gevoerd worden. Bedoelde rijder won op 17 Juni van het vorige jaar te Chemnitz den eersten prijs op een driewiel, en wel volgens het pi o- gram een gouden medaille en een gouden anker-remontoir, ter waarde van 250 Mark. Toen hij echter den prijs thuis bracht bleek hel dat het horloge hoogstens 150 Mark waard was. Hij eischte nu van de Vereeniging voor wielerwedsti ijden te Chemnitz een horloge, dat weikelijk250 Mark waard was, maar zijn verzoek weid niet ingewilligd. Voor het landgerecht te Chemnitz werd hem zijn eisch ontzegd. De Vereeniging beweerde nl., dat de som van 250 Mark doelde op het horloge en de gouden medaille te zamenbovendien meende de rechtbank, dat de door de Vereeniging ie geven prijzen rneer als eereteekenen moesten beschouwd worden, dan wel als betaling voor de over winning. De tien geboden voor baders. 1°. Baadt niet bij heftige gemoedsaandoenin gen. 2". Baadt niet als gij u plotseling onlekker gevoelt of reeds eenigen tijd niet wel waait. 3U. Baadt niet als ge den nacht slapeloos hebt doorgebracht, alvo- lens eenige uren geslapen te hebben. 4". Baadt niet na een goed rnaaal en vooral niet na het gebruik van geestrijke dran ken. 5U. Wandel kalm van de badplaats naar huis 6°. Vraag bij de badplaats ko mende naar de diepte en strooming van het water. 7". Ontkleedt u langzaam en ga dan dadelijk te water. 8°. Duikt da delijk als ge te water komt onder. 9". Blijft niet te lang in het water. 10 Wrijft het lichaam na het baden goed droog om den bloedsomloop te bevorderen en kleedt u haastig aan. De Post deelt het volgende mede: «Te ongeveer O uren in den morgen worden de militaire posten in de onmid- delijke nabijheid van het door den Keizer bewoonde zoogenaamde Marineren Paleis met drie man versterkt. Tegen dit uur heeft de Keizer zijn morgenrit gedaan, waarna hij de drie schildwachten, die hij een vriendelijk «goeden morgen" toe- wenscht, voorbij gaat en zich in het paleis begeeft. Het drietal heeft in strakke houding het geweer gepresenteerd en beantwoordt den morgengroet des Kei zers met een krachtig «goeden morgen, Sire I" Ofschoon de gelaatstrekken der schildwachten hoogst ernstig zijn, klinken de stemmen ietwat kinderlijk. Het zijn namelijk de zesjarige Kroonprins en zijn beide broeders, die op schildwacht staan en bijna dagelijks op boven beschreven wijze hun Keizerlijken vader hun mor gengroet brengen. Eerst wanneer de Keizer uit het gezicht verdwenen is, worden de posten ingetrokken. Tot de meer dan honderd personen die in dienst van mevrouw Pelouze, Wilsons zuster, waren, bevond zich ook de kok Benoni. Deze kunstenaar in zijn vak had, behalve de dienstmeiden, nog vier onder koks ter zijner beschikking. Hij verdien de 20,060 frs. 'sjaars en had een vrije loge in de opera. Benoni gaf ook les in de kookkunst; zijne leerlingen mochten niet jonger dan 16, niet ouder dan 20 jaar zijn. Dames uit den aanzienlijksten stand kwamen soms met roodgekieten oogen uit de keuken, als Benoni ruw tegen haar geweest was. Hij zal thans door president Carnot als kok aangenomen worden. Eene romantische geschiedenis wekt onder de industriëele kringen te Berlijn veel opzien. Vóór 23 jaren scheide mevr. Victoria R., thans aan het hoofd eener groote fabriekszaak, van haren man, die het met een danseres hield en haar slecht behandelde. Grootinoediglijk stond zij een deel van haar vermogen af, en be gon zij met het overschot hare thans bloeiende zaak en hoorde van R. niets rneer. In het begin der vorige maand nu nam zij eene jonge naaister in dienst, wier beeldschoon gezichtje haar bekend vooikwam, zondei dat zij het thuis kon brengen. Veertien dagen geleden verscheen het meisje met roodbekreten oogen en zij antwoordde op de deelnemende vragen der dame, dat haar vader, reeds een jaar lang bedlegerig, door eene beroerte getroflen, op het uiterste lag. De mede lijdende vrouw ging mede om den zieke te bezoeken en herkende tot haren schrik haar voormaligen man, die haar zijner zijds niet herkende. Met beleid vragen doende, kwam zij van hem te weten, dat hij indertijd rnet zijne danseres gelutWd en naar Amerika gegaan was. Daar was het hem slecht gegaan en de vrouw na de geboorte van een dochtertje gestot ven. .Langzamerhand had hij alles verloren en eindelijk avas hij ziek met zijn kind, onder een aan genomen naam, naar Berlijn teruggekeerd. Trouw heeft mevr. R. den ongeluk kige nog een paar dagen opgepast en nu zijn kind als hare dochter formeel aangenomen. Een aanvaarde erfenis. Toen de Keizer van Oostenrijk dezer dagen in de bad plaats Gastein aankwam, ontving hij een verzoekschrift van eene bejaarde weduwe, die hem daarin verzocht om haar eene jaarlijksche toelage van vijftig gulden toe te staan. De oude juffrouw schreef in dat ver zoekschrift het volgende „Jaren geleden heb ik den overleden Keizer van Duitsch land, 'Wilhelm 1, gedurende een onwe- der, in mijn huisje een schuilplaats ver leend en Zijne Majesteit gaf mij daarop een geschenk van vijftig gulden. Die som ontving ik later ieder jaar gedurende het verblijf van den vorst in di ze badplaats en dat geld is een hoofd bestanddeel van mijne inkomsten. Ik smeek daaiorn uwe Majesteit vurig, om de erfenis van den overleden Keizer te willen aanvaaiden en mij voortaan de vijftig gulden per jaar te willen geven." De Keizer van Oostenrijk heeft het verzoek ingewilligd en gaf bevel haar vijftig gulden per jaar uit te betalen. Gevaarlijk waagstuk. Een jong, schatrijk heer te Berlijn, ging dezer dagen een zonderlinge weddenschap aan. Hij wedde, dat hij een bankbiljet van duizend mark (zeshonderd gulden) niet aangeteekend en in een open couvert, als drukwerk naar Keulen zou sturen en dat het behoorlijk zou terecht komen. De kostbare zending, met een post zegel van twee centen gefrankeerd, kwam werkelijk in handen van den geadres seerde. Of 't aan te raden is om voor taan op dergelijke manier te verzenden, is echter te betwijfelen. Een van de grootste stoommeelfabrieken der wereld, bij Pesth, is afgebrand. Er waren in de fabriek meer dan 1 milioen zakken meel; het geheele gebouw was electrisch verlicht en onmiudelijk, nadat de brand uitbrak, ging het licht uil. Met moeite werden de werklieden gered, 2 kwamen om, velen werden gewond. Van een der conducteurs, die bij de spoorwegramp te Ruinerwold gekwetst werd en te Groningen verpleging vond, zullen thans de beide beenen worden afgezet. Het is lastig en onaangenaam, wan neer men, ten gevolge van 't vergeten van zijn huissleutel, genoodzaakt wordt den nacht door te brengen op een bankje in 't Haagsche Bosch. Maar nog onaan genamer is 't, wanneer een malineuse slaclitersknecht doodleuk naast u komt zitten en u in uwen slapenden toestand van uw horloge berooft. Aangenaam is l' daaarentegen weer voor den bestolene en onaangenaam voor den dief, wanneer twee wakkere nachtwakers op het ten toonstellingsterrein van verre alles zien, op den dief toeloopen (die het hazenpad intusschen kiest), hem tijdig grijpen en liet inmiddels in een sloot geworpen horloge opvisschen. Een en ander geschiedde in den vroe gen ochtend van 22 Juni jl. De op heeterdaad betrapte stond gis teren voor de rechtbank te 's-Hage terecht, beweerde het horloge niet uit den zak van den slapende gehaald, doch het op de bank gevonden te hebben, hoorde substituut-officier mr. Ort 9 maanden gevangenisstraf tegen hem eischen, en dat zijn verdediger, mr. Van der Plas, clementie voor hern inriep. Uitspraak over 8 dagen. Deze geschiedenis is als geknipt voor den coupletzanger, die het populaire liedje: «op den hoek, op de punt, op het midden van de bank" het aanzijn schonk I Mag ik U beleefd verzoeken onder staande mededeeling in Uw Dag- of week blad te willen opnemen. Namens het Bestuurder Vereeniging van Nederlandsche Steen fabrikanten .- JAC. HELLENDOORN, Secretaris Indoornik bij Randwijk, Julij 1888. De vereeniging van Nederlandsche Steenfabrikanten heeft met bevreemding kennis genomen van de volgende bewering, voorkomende in de Memorie van Toe lichting van het door den Heer Domela Nieuwenhuis bij de Tweede Kamer inge diende voorstel van wet tot hel riemen van maatregelen tegen de gedwongen winkelnering «Immers het is geconstateerd dat de «gedwongen winkelnering bestaat. Men «weet met zekerheid dat zij voorkomt in «de Veenkoloniën, op de steenfabrieken, «alsook te Tilburg". Uit een nader onderzoek ingesteld in de verschillende Provinciën waar de Steenfabrieken gevestigd zijn, is het haar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 6