Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ding het wenschelijke heeft aangetoond. De maatregel blijft overigens een voor- loopig karakter behouden. De voorschriften 2ijn opgenomen in de Staats-Ct. no. 193. De stoomschepen der Maatschappij Nederland zullen met October Genua in plaats van Marseille aandoen. Dit zal aanvangen met de schepen, die 29 Sep tember van Amsterdam en 1 September van Batavia vertrekken. De overlandreis van hier naar Genua vordert omstreeks 35 uur sporens. De kersenoogst is afgeloopen, zoo schrijft men uit het Goesche land. In andere jaren, als de laatste mandjes uit de boomgaarden weggehaald werden, heerschte daarbij gewoonlijk een zeer feestelijke stemming. De plukkers wer den door de pachters onthaald en onder gezang werden dan de laatste mandjes gekroond huiswaarts gedragen. Doch dit jaar bleef dit alles achterwege; de oogst was door den velen regen slecht en er werd door de pachters meer bijgelegd dan verdiend. Uit Bloemendaal meldt men: „Woensdag werd in het bijzijn van drie onzer ministers het nieuw bijgebouwde gesticht voor krankzinnigen te Meer-en- berg geopend. Met den trein van 3.45 keerden hunne Excellenties weder naar Den Haag terug." De gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten, aan de commissie van de feestelijke viering van den jaardag van Prinses Wilhelmina eene subsidie van 250 uit de gemeentekas te verleenen. De boerderij der Weesinrichting te Neerbosch, waar men in 1865 niets had dan eene geit, heeft nu in bezit 8 paarden, waaronder 6 prachtige jonge, en 54 stuks hoornvee, waaronder 18 melk koeien. Verder 60 kippen, 20 eenden en 19 varkens, alles door eigen fokkerij ver kregen. Hei grondbezit is uitgebreid tot 54 H.A. bouw- en weilanddaarenboven worden nog 30 H.A. bouw- en weiland ge huurd. De boomgaard bevat 1000 vrucht- boomen In 1888 is een nieuwe melkin richting gemaakt, waar de boterbereiding volgens Deensche methode, door middel van een stoommachine geschiedt. Men schrijft uit Utrecht: s't Zal zeker bij menigeen der vele Amsterdam- sche kooplieden in oude kleeren enz. een gevoel van ijverzucht kunnen opwekken, te vernemen welk een gelukje een hun ner vakgenooten te Utrecht gehad heeft. Deze, zulk een handel drijvende in een der straten van wijk C, kocht voor een halven gulden een bed, dat bij daarna wilde schoonmaken. Hij tornde het daarom open, doch stuitte weldra op een tabaks doos, welke bij opening bleek in te hou den behalve een zilveren horloge met ketting, eene som van f4000 aan bank papier. De verkooper, die alzoo geruimen tijd slapende rijker wasdan wakende, wenschte naar men zegt, het geld terug, maar de koopman houdt vol, dat bij onvoorwaar delijk alles gekocht heeft. Hij maakte zich dan ook reeds gereed, om met den gevonden schat aan zijn zaak uitbreiding te geven. Te Wiewerd, een klein dorpje in de gemeente Baarberadeel, aan de lijn LeeuwardenSneek, vindt men in de kerk een eigenaardigen grafkelder, waarin de lijken niet tot ontbinding overgaan, maar geheel opdrogen. Men vindt er verscheidene zeer zware lijkkisten, waarin de lijken, zeker een paar eeuwen oud, geheel opgedroogd, maar overigens on geschonden liggen. Vroeger meende men dat een dezer lijken het stoffelijk om hulsel was van Anna Maria Schuurman, gestorven in 1678, en beweerde dat het linnengoed gemerkt was met de letters A. M. S. Thans echter zegt men dat haar lijk niet in, maar onder den vloer van den grafkelder rust. Ook vindt men in den kelder een haan, die er voor 69 jaren moet opgehangen zijn en nog ge heel gaaf is, zoodat de kam nog duide lijk zichtbaar en even groot als vroeger is. Wie de evengenoemde spoorweglijn passeert en even aan de halte Wiewerd afstapt, zal zich zeker niet beklagen een kijkje in dien eigenaardigen grafkelder genomen te hebben. (Asser Ct.) De Commissie, die zich te Leeuw arden heeft gevormd voor de feestelijke viering van den verjaardag van de Prin ses, heeft het plan, om, behalve een harddraverij, ook volksfeesten op het plein voor het Paleis van Justitie en 's avonds een gondelvaart langs de grach ten om de stad te doen. In den Prinsen tuin zal 's avonds een vuurwerk worden afgestoken. Woensdagavond is er in eene ac- crobatentent op het kermisterrein te Botterdam eene paniek ontstaan, die ernstige gevolgen had kunnen hebben. Tijdens eene voorstelling in die tent be merkte men eenige brandlucht en kwam er van onder eene bank op den tweeden rang eensklaps rook te voorschijn. Dadelijk klonk het geroep van «brand 1" en ont stond er eene niet geringe sensatie, waar bij natuurlijk iedereen zich haastte om uit de tent te komen. Het is licht te begrijpen welk eene beweging dit onder de talrijke menigte kermisgangers in dien omtrek teweegbracht. Te midden van het gedrang kwamen er spoedig een paar brandspuiten aanrukken, maar ge lukkig bleek het ongeval van dien aard te zijn dat zij geen hulp behoefden te verleenen. Wat toch was er gebeurd? Do parapluie van een der toeschouwers in de tent was op den grond gevallen en daarop was eene weggeworpen bran dende sigaar terechtgekomen, met het gevolg dat het doek der parapluie in bi and was geraakt. Daarbij is het ge bleven; doch naar hetgeen men omtrent de drukte en verwarring hoort, mag het een wonder heeten dat het zonder groote ongelukken is afgeloopen. (IV. RCC.) «Och, help! helpriep eergisteren een klein ventje, terwijl het trappelend van ongeduld en met tranen in de oogen van af der. hoogen walkant, nabij de Loosduinsche brug te 's-Hage, in de vaart keek. Van alle kanten schoten menschen toe en tuurden naar de blaasjes, welke zich nog aan de oppervlakte van het water vertoonden. Ramen werden opgeschoven en de be vallige kroeskopjes die men 's middags in Spui-en Veenestraat aantreft, werden nu naar buiten gestoken, deels alsof er zich een zwerm kapellen op had neerge zet, deels met twee sprieten van voren, evenals de meikevers. Steeds stroomden meer menschen naar den waterkant. De angst steeg met 't oogenblik. «Waarom laten ze die schapen ook alleen uitgaan klonk het verwijtend uit den mond van een oud moedertje. «'t Is een schandaal", beaamde een ander. «Je staat hier dagelijks doodsangsten uit," aldus een derde. En te midden van het tumult werd het knaapje van alle kanten met vragen bestormd, doch kon door zijn snikken niet antwoorden. «Ga naar de peliesje en haal een dreg", liet een verstandig mensch zich hooren, en dadelijk renden tien personen tegelijk naar het politeposthuis aan den brug. Daar breekt een flinke kerel door den menschendam. Zijn jas heeft hij reeds uitgegooid; een van de omstanders reikt hij zijn horloge toe; doch juist toen hij een koenen sprong zal doen, komt men met een soort schepnet en de man wacht nog even, voor hij een modderbad gaat nemen. Het net wordt te water gebracht en voorzichtig opgehaald. Mis, 't komt leeg naar boven. Nog eens geprobeerd. «Still ik voel watl" roept de visscher. De menschen drongen naar vorenzij, die het dichtst bij den waterkant staan, loopen gevaar er zelf ingedrongen te worden. Langzaam komt het netje naar boven. «Ik heb het!" roept de man. Nogmaals dringt alles naar den waterkant en daar ligt, druipend en zwart van den modder een klein katje, waarmede de jongen overgelukkig naar huis loopt. Avondpost Op Zaterdag 1 en Zondag 2 Sept. a. s. zullen op het terrein der Scheveningsche wielerbaan, te Scheveningen, nationale en internationale wielerwedstrijden worden gehouden. Er zullen aan prijzen tot eene gezame- lijke waarde van twaalf honderd gulden worden verreden. Tengevolge van nog steeds toene mende buitenlandsche inkoopen van rund vee zijn in deze week, naar men uit Deventer meldt, de prijzen weder zeer gestegen. Ook het vette vee is veel duurder geworden, en men verwacht dat het ook in den herfst zeer hoog in prijs zal zijn, want er is veel minder vee ge weid dan in vorige jaren, omdat de wei- ders toen geld voor hun vee moesten verliezen. Aan den optocht te Amsterdam op 1 September zal ook de vereeniging Het Indische Kruis deelnemen met een wagen die eene oorlogssloep zal voorstellen, be mand en gewapend, zooals dat in tijd van oorlog gebruikelijk is. Deze groep zal worden gevolgd door Indische mili tairen van alle wapens. De internationale conferentie voor de afschaffing der suikerpremiën, heeft gis teren te Londen hare zittingen aan het departement van buitenlandsche zaken hervat, De zitting duurde ruim drie uren, doch daar het noodig werd bevonden, dat de gedelegeerden over zekere punten nadere instructiën aan hunne Regeerin gen vroegen, werd de conferentie tot 27 dezer verdaagd. De president der Fransche republiek maakt aanstalten om in September een bezoek te gaan brengen aan Havre, Rouaan, Elboeuf en Cherbourg. Boulanger veroorzaakte de politie te Amiens veel last er werd bij zijn aan komst geschreeuwd Leve Boulanger I Weg met Floquet I en ook het tegen overgestelde. Anderen weder riepen Leve Kochlin Het bleef echter hij ge schreeuw en slechts één man was zoo wild, dat hij gearresteerd moest worden. De Nordd. Allg. Zeitung zegt, tegen over de hatelijke aanmerkingen der Mos- kouer Zeitung naar aanleiding van het gerucht als zou een handelsverdrag tus- schen Duitsehland en Rusland gesloten zijn, dat dit gerucht volkomen uit de lucht is gegrepen, daar zulk een verdrag nooit op het tapijt is gebracht en daar van ook nimmer sprake zal zijn. De economische vrijheid, welke, naar beweerd wordt, Rusland tegenover Duilsche aan vallen zou te verdedigen hebben, is voor de Duitsche economische politiek een eisch van het hoogste gewicht, en Duitseh land zal nimmer deze vrijheid aan ban den leggen door het sluiten van een handelsverdrag. Bij het feestmaal.dat gisteren te Frank fort a/d. Oder gehouden werd naar aan leiding van de onthulling van hetgedenk- teeken voor wijlen Prins Friedrich Karl, dronk de opperburgemeester op de ge zondheid des Keizers. Keizer Wilhelm II betuigde zijn dank. Onder erkenning van de trouw en de ge hechtheid van het volk jegens het Huis Hohenzollern, roemde hij tevens het vaste karakter en de strategische bekwaamheden van Prins Friedrich Karl, die het Bran- denburgsche legerkorps aanvoerde, dat den slag van Vionville had gewonnen. «Wat op den vijand is veroverd", zeide de Keizer verder, «zal nimmer worden opgegeven. Eer zouden wij de 18 leger korpsen en de 42 millioen Duitschers op het slagveld laten, dan ons ooit een steen van het verkregene te laten ontnemen. In dien geest drink ik op het welzijn van de Brandenburger stad Frankforten het derde legerkorps.,' Nieuwe veranderingen in het Duitsche le ger zijn aanstaande, veranderingen die zeer veel opzien wekken en de bron zijn van on tevredenheid. De generaals van Bluinen- thal en Albedijl zouden hun ontslag ge vraagd hebben. Negen generaals, negen luitenant-generaals en verscheidene gene- raal-majoors zullen tegen het einde des jaars op pensioen gesteld of wel in an dere dan hunne tegenwoordige functie geplaatst worden. De tegenwoordige chef van het militair Kabinet des Keizers, luit.- generaal von Hancke een man van groote wetenschappelijke ontwikkeling, ruimen blik en bijzondere vlugheid, ook met de pen, is aangewezen voor de betrekking van Minister van Oorlog, terwijl de te genwoordige titularis Bronsart von Schel- lei.dorf belast zal worden met het kom- mando over het eerste legerkorps, In de regeeringskringen te Weenen wordt geloofd, dat vele Bulgaarsche emi granten en andere personen zich gereed maken om binnenkort een inval in Bul garije te doen, van den kant van den Donau en het Rhodopegebergte. Men is voor ernstige onldsten bevreesd. Het huwelijk van den hertog van Aosta met prinses Laetitia zal 4 September te Turijn voltrokken worden. Voor de plech tigheid en feestelijkheden worden vele toebereidselen geipaakt. Koning Humbert is naar Turijn gekomen, om zelf voor- loopige maatregelen te nemen. Uit Madrid wordt geseind, dat de Regeering een deskundig onderzoek heeft bevolen omtrent de hechtheid der kathe dralen te Santiago, te Burgos, te Barce lona en Leon, naar aanleiding van de ramp te Sevilla, welker herstel 30.000 p. st. zal kosten. Gelukkig stroomen de bijdragen daartoe van alle kanten samen. Zoo schonk de gravin van Parijs 1200 p. st. de hertog van Montpensier 1500 p. st. de Paus 400 p. st. en leden van den Spaanschen adel 1200 p. st. Miss Cleveland, de zuster van den Amerikaanschen president, gaat naar Europa, om daar hare studiën voort te zetten. De nieuwe opperbevelhebber van het leger der Vereenigde Staten, generaal, Shofield, is 57 jaar oud hij was in den burgeroorlog Sheridan's adjudant en in 1868 Minister van Oorlog. De politie te Chicago heeft eindelijk de dievenbende gearresteerd, die sedert langen tijd in de straten van Chicago de brievenbussen met behulp van valsche sleutels bestal. De politie heeft beslag gelegd op de gestolen wissels, chèques en postaauwijzingen, te zamen geschal op eene waarde van 1 millioen dollars. Zondag 19 Augustus e. k. zal de predikbeurt in de Ev. Luth. kerk worden vervuld door Ds. A. M. Kesper van Woerden. Gisteren middag werd door den burgemeester onzer gemeente aan bur gerlijke en militaire autoriteiten en offi cieren der schutterij een diner aangeboden. Naar wij vernemen is bij die gelegenheid door mevrouw van Asch van Wijck aan de Amersfoortsche schutterij toezegging voor een vaandel gedaan. Den 20sten dezer zal het 25 jaar geleden zijn, dat de eerste trein van den Centraalspoorweg, destijds nog maar loopende tot Hattem, van Utrecht vertrok. De treinen dier maatschappij zullen dien dag met vlaggen versierd, en de dag zelf zal voor het gapsche perso neel een feestelijke zijn. De heer J. Haiteveld te Amersfoort heeft Woensdag met goed gevolg het tweede gedeelte van het Notaiieel Staats examen afgelegd. Onze stadgenoot de heer P. van den Hooff, heeft Donderdag jl. te Amster dam met goed gevolg examen afgelegd voor de Hoofdonderwijzers-acte. Schcrpeiizeel. De eerste en tweede sshapenmarkt bleven als gewoonlijk on bezocht, hoewel voor het maken van hokken gezorgd was. Evenals die te Bar- neveld, waren ook de schapenmarkten dezer gemeente in den geheelen omtrek beroemd en werden zij in vroegeren tijd door kooplieden van heinde en ver be zocht. Tegenwoordig echter bepaalt zich de handel meest bij onderhandschen koop en is het aantal schapen, dat ter markt wordt gebracht, veel kleiner dan vroeger. Vroeger zijn pogingen gedaan om hier ook paarden- en runderen-markten te houden, werden zelfs premién in geld uit geloofd voor hem, die het grootste aantal of de beste runderen aan de lijn bracht. In het eerst namen de markten nog al op, doch spoedig verflauwden zij en hiel den ten laatste geheel op. De schapen- markten zijn nog de eenige, die wij hier hebben; 't is dus zeker zeer jammer, dat ook deze in de laatste jaren zoo aan bet kwijnen zijn geraakt. Terwijl vrouw van Z., alhier bezig was met het melken eener koe, ontving zij van dat dier zulk een hevigen stoot, dat zij met zwaar gekneusden schouder moest worden weggedragen. Veenendaal. De werkzaamheden aan de «Veenendaalsehe sajet-en vijfschacht- fabriek" nemen zoodanig toe, dat die groote inrichting wederom zal moeten worden vergroot. De levering der ma- chineriëen is aan de hh. gebr. Ledeboer te Borne opgedragen. Zien wij in onzen tijd van stoom en electriciteit met minachting neder op het primitieve vervoermiddel onzer vade ren de trekschuit, de schrijver van een artikel in de Köln. Zeit. over den soldaat in ons Indisch leger, schijnt ons dat ge noegen niet te gunnen bij de beschrij ving toch van een reisje per spoortrein van Harderwijk naar Amsterdam heeft de man in de vaarten «de witte over dekking der trekschuiten gezien, deze diligences van het oude Nederland, die nog heden als voor eeuwen stad en dorp in het levendigst verkeer met elkander verbinden." Menigeen, die niet weet wat een trek schuit voor personenvervoer is. De Amerikaansche kapitein S. A. Day heeft een nieuw toestel uitgevonden om de patroon der draagbare vuurwapenen door middel van electriciteit te ontsteken. De werking van de slagpin wordt ver vangen door een electrische vonk van eene droge batterij van chloorzilver, die zich in de kolf van het geweer bevindt. Eene dergelijke batterij kan 35,000 von ken geven zonder herladen te worden. De kapitein Day meent dat de invoering van eene dergelijke ontstekingswijze tevens het gebruik van heviger werkend bus kruit toelaat; de uitvinding zou dan ook volgens hem een.ever. grooten vooruitgang in ontstekingswijze ten gevolge hebben, als die welke de tegenwoordige in ge bruik zijnde geweren op de vuursteenge weren hebben verkregen. Een welsprekend pleidooi voor de zwemkunst is door de Londensche Stan dard gevoerd, naar aanleiding van het feit, dat volgens de statistieke opgaven, jaarlijks niet minder dan 2500 personen op zee en in de binnenwateren omko men, omdat zij niet zwemmen kunnen. F-en schande noemt het blad het, dat een land als Engeland, zoo geheel door water omringd, jaarlijks zulk een hoogen tol be taalt aan dat element. Men zou denken, dat ieder bewoner van zulk een land de zwemkunst in den grond zou verstaan. 0p de vloot gaat dat vrij wel, maar bij de koopvaardij is een zwemmer een uit zondering. De pers wendt zich tot de ouders van het jonge geslacht en noemt het eene zedelijke verantwoordelijkheid, die op hen rust, hun kinderen van het vrouwelijke, zoowel als het mannelijke geslacht niet de gelegenheid te verschaffen, zich te kunnen vrijwaren bij de eerste gelegen heid de beste, bij het kleinste ongeval, het leven te verliezen. Het zou ook niet ongewenscht zijn, in dien deze wenk, voor ons waterlandje van nog meer belang bijna dan voor Engeland, eens werd ter harte genomen. De rechtbank van koophandel te Brus sel heeft uitspraak gedaan in een proces, door de chocolade fabrikanten van Houten Co. ingesteld tegen de heeren Macken zie en Ross betreffende het monopolie van aanplakbiljetten op de muren van het tentoonstellingsgebouw. De sSo- ciété du Grand Concours" had het mono polie aan deze heeren verkocht, maar toegelaten dat op last vun den Regee- iings-commissaris, graaf d' Oultremont, de aanplakbiljetten werden afgescheurd. De „Sociëté is nu veroordeeld om aan de heeren Van Houten Co. 3075 francs schadevergoeding te betalen. De kosten van weder-aanplakking en de vergoeding daarvoor zullen nader worden bepaald. De uit de handen der Bulgaarsche, juister gezegd, Macedonische roovers be vrijde heeren Liindler, Binder en Mikoglu verklaren vrij goed behandeld te zijn. Alleen hadden zij eenigen tijd gebrek aan voedsel gehad, toen de roovers door de Bulgaarsche troepen nauw omsingeld werden. Nadat de roovers het losgeld ont vangen en hen op vrije voeten ge steld hadden, waren zij in een oogenblik spoorloos verdwenen, vermoedelijk den weg naar Macedonië inslaande. Zij had den een hartelijk afscheid van hunne gevangenen genomen en hun kleine ge schenken gegeven. De bende, die hen ge- vangennam, telde niet meer 48 man, maar stond in betrekking met twee an dere benden, die onder hare leden enkele gewezen officieren telden van het Bul gaarsche leger, die deelgenomen hadden aan de laatste samenzwering tegen Vorst Alexander. Eene dezer benden heeft na de loslating der drie bovengenoemde heeren een photograaf en zijn helper op gelicht, die door Vorst Ferdinand naar eene bergachtige streek gezonden was om daar af beeldingen van schilderachtige plekjes op te nemen. De Bulgaarsche legeering tracht wederom de roovers in handen te krijgen en misschien zal het haar thans gelukken, nu zij in de omsingeling der roovers niet belemmerd wordt door de tusschenkomst van bui tenlandsche regeeringen, die, gelijk in het eerstvermelde geval, voor het leven hunner opgelichte onderdanen bevreesd waren. Succi, de bekende Italiaansche vaster, zal thans te Barcelona weder 40 dagen zonder voedsel blijven, en zich alleen spijzigen met eenige druppels van een sap, dat hij in Afrika uit een plant bereidde. Drie kleinzonen van Dom Pedro, Keizer van Brazilië, die 42, 14 en 7 jaar oud zijn, geven een klein blaadje uit, waar aan zij den naam hebben gegeven van Le Courier Imperial. Zij zijn de uitgevers en de drukkers van dit blaadje, dat de slavernij bestrijdt. De wijd en zijd bekende, altijd zoo waakzame chef der Nieuw-Yorksche ge heime politie, inspecteur Byrnes, meende door zijne vacantie gedurende eenige dagen eene welverdiende rust op een landgoed bij zijne familie te mogen ge nieten. Ten spijt van het voor de dieven- wereld zoo gewichtig feit, hebben juist nu een paar inbrekers het bedoelde land goed met een bezoek vereerd, en dat weder verlaten naai het aanwezige zilver bij zich gestoken te hebben. Bovendien hebben zij bewijzen gegeven, kenners in hun vak te zijn, want alleen het echte zilver namen zij meè, en niets van z. g. nagemaakt zilver. Zaterdag ging te Parijs het praatje, dat de heer Hériot, eigenaar van de groote magazijnen de Louvre, was opge licht en naar Engeland gebracht. Men zal zich herinneren, dat de heer Hériot voor eenigen tijd trachtte zijne vrouw dood te schieten en daarna zich zelf. Hij werd toen krankzinnig verklaard en opgesloten op zijn kasteel la Boissière, bij Rambouillet. Zijne familie kwam daar legen op en trachtte meermalen hem op te lichten. Vrijdag was een slim plan bedacht, om hem naar Mantes te bren gen. Vandaar zou hij per rijtuig naar Parijs gebracht worden, dan naar Boulogne en van daar naar Engeland. Doch de samenzwering mislukte, en thans worden le Parijs allerlei schandalen verteld, waar in Boulanger, mevrouw Hériot en andere bekende personen betrokken zijn. De stad Valparaiso isjl. Maandag door een vreeselijken storm bezocht. In de haven liepen eene Engelsche en Fransche bark tegen elkaar op en zonken beide. De manschap van het Engelsche schip, uit 17 man beslaande, kwam geheel om, van de bemanning der Fransche bark verdronken er zeven. Bovendien leden nog 5 schepen schipbreuk. De storm was ver gezeld van een hevigen regen, en daar de dijken doorbraken, werden ook de straten onder water gezet. Twee locomo tieven en tien wagens stortten op den Santiago-spoorweg van eene brug, waarbij de twee machinisten en stokers het leven verloren. Nadere berichten melden, dat ongeveer 200 personen zijn omgekomen. Terwijl de badgasten te Rocelle Jonica zich in den Ochtendstond in het zilte nat verlustigden, werden allen plotseling door een vreeselijken schiik bevangen. Meer dood dan levend haastte men zich naar het strand. De oorzaak van de algemeens vlucht was de verschijning van een haai, die aan de oppervlakte der zee dartelende een stukje menschenvleesch trachtte op te sporen, waarop hij zoo belust is. Toen men met een boot uitging om het monster te vangen, verdween het.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2