Advertentiën. Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Marktberichten. Medelezers wor den gevraagd op de PROV. GRONINGER COURANT, door Prof. VALET0N. gaven oudheidkoopers uit Rotterdam en Amsteidam te zijn en te heeten Jac. Mee ding, G. de Leeuw en J. Kroet. Laatst genoemde sprak in de Luttekestraat een boerenknecht aan, zekeren W. Warner wien hij adressen vroeg van landbouwers bij wie goede boter te krijgen was, en dien hij zoodoende medelokte naar ge noemd logement. Daar namen beidei weldra deel aan het kaartspel, waarin de beide andere beeren Meeding en de Leenw verdiept waren. Op 't laatst ging het om rijksdaalders en daarbij verloor zoo 'l heette Kroet, zooveel, dal hij ein digde met van Warner f80 te leenen. Toen het drietal kort daarop vertrok, maakte Warner zich ongerust over zijn geld en waarschuwde hij de politie. Aan deze gelukte het, inzonderheid donr de zorg van den inspectenr den heer Fund- ter de vrienden op te sporen twee i de Veerallée en de derde te Wezep en ze mee te voeren naar het bureau van politie. Zij moest echter eindigen met alle drie weer los te laten, daar zij beweerden dat zij allen verloren hadden, en er dus geen termen waren om den boerenknecht zijn geld terug te bezorgen. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram is de nieuwbenoemde gouvern.-generaal van Ned.-Indië, mr. C. Pijnacker Hordijk, op den 28n September jl. te Batavia aan gekomen, en heeft hij den volgenden dag het bestuur aanvaard. St. Ct. Het Hhl. verneemt, dal er plan bestaat om in de nabijheid van Oud-Zand- voort aan zee een groot en goed kurhaus te bouwen, met breede terrassen aan zee en eene concertzaal. De Haagsche briefschrijver der Arnh. Ct. schrijft omtrent de bekende waterverversching aldaar: «Het laatste, dat ik zoo even verneem, is uiterst grappig en bij uitnemendheid specifiek-Haagsch. De inwerkstelling der der ververschingsmiddelen namelijk zal niet onmiddelijk na het sluiten van het hadseizoen geschieden, maar wachten totdat... de ingeneur, die de werken heeft aangelegd, is teruggekeerd van een buitenlandsche reis. De ingenieur denkt als in het sprookje van Andersen de ter dood veroordeelde soldaat, die den nieuws gierigen, welke zijne cel voorbijholden, om de terechtstelling bij te wonen, toe riep: nmenschen, haast je toch zoo niet! Ze kunnen toch niet beginnen zonder mij!" Een Weener blad spreekt van de ver loving van den Russischen Kroonprins met prinses Maud, de dochter van den prins van Wales. Het blad beweert, dal deze te Gmünden tot stand is gekomen Naar aanleiding der moordgeschiede nissen werd gisteren te Londen een groote meeting gehouden. Nadat veel sprekers het woord hadden gevoerd werd een motie aangenomen, waarin men den wensch te kennen gaf, dat de minister van binnenlandsclie zaken en de chef der politie hun ontslag moesten neiner, en hunne plaats afstaan aan mannen,die onmenschelijke misdaden, als waaraan Londen nu is blootgesteld, zullen weten te voorkomen. De Keizer van Duilschland is gisteren avond te Munchen aangekomen. Hij werd ontvangen door den piins-regent, de Beiersche prinsen, de ministers, de leden van het gemeentebestuur en ande re voorname personen. De ontmoeting tusschen den Keizer en den prins-regent was bijzonder hartelijk. Nadat de Keizer eene aanspraak van den oppei burgemees had beantwoord, vertrok hij met den prins-regent onder het gejubel der talrijke menigte naar het paleis. Uit Berlijn schrijft rnen aan de N. Ii. Ct.: den aanvoerder de verschillende hand- en schietwapens der om hem staande smok kelaars tegen. »De eene afdeeling met den wilg met stroo rijdt naar de Wolfsbrug. waar men ons in ieder geval inhaalt, terwijl gij hij wendde zich tot hen die links van hem stonden met beladen wagen op het landhuis afrijdt.'1 Eenige onderdrukte kreten als van vogels werden gehoord. aAlia, ze komer, I" sprak de aanvoerder met schitterende oogen terwijl hij zijn bovenlijf voorover boog en luisterde naar den kant van waar de klanken gekomen waren. »Nu op uw hoede, vrienden!. Gelukt ons de vangst brengen wij den wagen in zekerheid, dan hebben wij over onze winst niet te klagen. Dus. moedig jongens! Stort, zonder hooge noodzakelijkheid, geen bloed en grijpt slechts in den uitersten nood naar. Uit de struiken ijlde een persoon te voorschyn. Hij snelde naar den aanvoerder toe en viel dezen in de rede. 't Was dezelfde boer uit Ulmhosen, die Arthur eenige uren geleden den weg naar All- hosen had gewezen en toen in het bosch was verdwenen. nBerichten vroeg de aanvoerder. Zeker!" antwoordde deze. ju Wel?" (Wordt vervolgd »De algemeene aandacht wordt ge heel in beslag genomen door de strafrech terlijke vervolging wegens de openbaar making van het dagboek van Keizer Frederik. De geheimraad Geffken werd door zijn vrouw afgehaald van Helgoland waar hij onder bescherming dei Fransche vlag veilig was Hij keerde uit eigen beweging naar Hamburg terug, heeft reeds een verhoor van eenige uren on dergaan en bevind zich sedert in hechte nis. Geffken was een academievriend van keizer Frederik aan de universiteit te Bonn. Op aanbeveling van den toeninali- gen kroonprins werd hij als hoogleeraar te Straatsburg beroepen. Ook deed de kroonprins zyn best om Geffken in 1876 bij de diplomatie van het Duitsche lijk in dienst te doen treden, doch dit stuitte af op Bismarck's krachtigen tegenstand, dewijl Geffken als diplomaat in dienst der Hanzesteden in het jaar 1864 de inlijving van SleeswijkHolstein door Pruisen tegengewerkt had en in 1866 te Londen Bismarck in de Luxemburgsche quaestie moeilijkheden berokkende. Tot voortzetting der strafvervolging zijn reeds de op de zaak betrekking hebbende stukken aan den Ober-Rcclitsanwalt te Leipzig gezonden. Deze is bevoegd een Landcs Stan.tsanivalt met het verdere onderzoek te belasten, en ei wordt over wogen of het noodig is Geffken tot dit einde naar Berlijn over te brengen," De Bondsraad heeft het verzoek der Regeering, om den kleinen staat van be leg voor Berlijn, Frankfort a M., Altora, Hamburg en Stettin te verlengen, goed gekeurd. De Reichsanzeiger heeft bet- besluit der verlenging medegedeeld. De Kölnische Zeiting deelt mede, dat het manuscript van het dagboek, door den uitgever der Rundschau ter beschik king van de justitie gesteld, niet inetal- lographisch is, maar dat het bestaat uit geschreven stukken. De stelling, dat het gedeeltelijk onecht kan zijn, wint daardoor aan waarschijnlijkheid. Volgens het Journ. de Bruxelles moet graaf Nigra, de Italiaansche gezant te Weenen zich onlangs aldus hebben uit gelaten nik verwacht een algemeenen oorlog. We zullen dan zeker verslagen worden, maar we zullen Nizza en Savoye terugkrijgen." De Italiaansche gezant te Konslantino- pel, baron Blanc, heeft aan de Porte een nota gericht, waarin hij het betreurt, dat de regeering des Sultans geen beslissing heeft genomen op de vordering van ver schillende Italiaansche onderdanen, op grond van geldelijke verlegenheid. En dan staat de Regeering zulke groote voor deden toe aan een particuliere bank! Wijl deze toestand tot verkoeling der vriendschappelijke betrekkingen tusschen Turkije en Italië kon leiden, heeft de i-zant aan zijn regeering voorgesteld, zich met de tegenwoordige en afgetreden bankdirectie omtrent de aanhangige kwesties te verstaan. De correspondent van de Daily News te Konstantinopel bericht, dat de moeie- lijkheden tusschen Turkije en Griekenland over de visschers van de Sporaden ge rezen, niet spoedig zullen beslecjit zijn. Wel is het antwoord der Porte op de Grieksche nota in bevredigenden geest gesteld maar de beide Regeeringen staan steeds, op diplomatiek gebied, op voet van oorlog. Niet minder dan veertien geschillen tusschen de beide Gouverne menten wachten op oplossing. tober 1889, benoodigd voor de troepen in garnizoen te Amersfoort en voor het remonte depot in de legerplaats bij Mil- lingen, is aangenomen door J. Laseur te Amersfoort, voor f34 per 1000 KG. Daar de minister van oorlog de levering der fourages voor de troepen alhier in garnizoen, niet aan de firma D. Gerritsen als minste inschrijver bij de gehoudone aanbesteding heeft gegund, zal eene herbesteding daarvan plaats hebben op Dinsdag 9 October a s. Naar wij vernemen, heeft zich reeds een 20-tal jongelieden aangemeld, om deel te nemen aan den voorbereidenden cursus tot opleiding van dienstplichtigen. De heer A. N. de Folter, koffiehuis- houder in 't Noord-Hollandsch koffiehuis aan den Hof alhier, verzoekt ons mede te deelen, dat de gelukkige afloop van den brand ten zijnen huize (vermoedelijk ontslaan door het vlamvatten der franje van een omslagdoek aan een looplampje) op Vrijdagavond II. niet moet worden geweten aan, ,den onderbrandmeester G. Blok, maar wel voor het grootste gedeelte aan cïen lieer T. Verhaar, die met veel zelfopoffering en de hulp van den eigenaar- zel.vo en eenige buren, den brand heeft gebluscht en daardoor groo- tere onheilen voorkomen. Voor de Aanbestedingen door Water- graaf en Heemraden van de rivier de Eem, ter verbreeding en verdieping van de buitensingelgracht van Monnikendam tot den Kleinen Koppel zijn 12 biljetten ingeleverd. Uit Amersfoort door de heeren P. Boks voor f7831 en W. van de Kooij voor f7470, F. W. Bonte voor f7157 en J. van den Berg voor f7000. De hoogste inschrijver was de heer Hartman Karsvelle te Stavoren voor f8993 en de laagste de heer P. Bos te Haarlemmermeer voor f5927, wien het werk gegund is. Onze vroegere stadgenoofen de heeren F. U. Ockerse en J. C. H. Prikken slaagden gisteren respectievelijk voor het 2e natuurkundig (Cand. arts) en het Candidaats schappen. Aan door het „Postduif" veren exam'én in de rechtsweten den jongeheer M. Adler is bestuur der Amersf. V. C. de door haar uitgeloofde zil- Tot commissaris des Konings in de provincie Utrecht is benoemd de heer A. baron Schimmelpenninck vah der Oije in zijne plaats is benoemd lot adminis trateur van het kroon-doinein jlrr. H. F. M. E Santberg tot Essenburg, wethouder der gemeente Apeldoorn. Zondag 7 October zal bij de Vrije Ger. Gemeente op de gewone uren de Godsdienstoefening geleid worden door den Heer Plug van Rotterdam, en Woens dag 10 Oct. des avonds ten halfzeven door Ds. D. Versteeg, van den Helder. Bij het vergelijkend examen voor aspirant-surnumerair der belastingen is geslaagd de heer W. C. van Oordt, leer ling der Hoogere Burgerschool alhier. Hij is als zoodanig geplaatst te Winterswijk. Maandagmorgen i> de kolonel-com mandant van het 1. regiment veld-artil- lerie alhier aangekomen tot het houden eener inspectie over de 6. batterij van dat regiment. De troep stond ten 9 ure v. m. in groote tenue aangetreden voor de kazerne. -Dele luitenant der vestingartillerie Jhr.L. R Ram, definitief bij het le reg. veld artillerie overgeplaatst, is ingedeeld bij de 6e batterij alhier. De le luitenant der veldartillerie C. G. Preuyt, die aan den curcus der artillerieschietschool in de legerplaats bij Oldenbroek heeft deelgenomen is in het garnizoen alhier teruggekeerd, evenals de ritmeester J. G. Blaauw en de le luitenant W. Witsen Elias inet het detachement ordonnancen, dat heelt deel genomen aan de manoeuvres te Limburg. De levering van het ligstroo, over het tijdvak ran 1 Nov. 1888 tot 31 Oc- medaille toegekend, voor het af- leggpn van eene afstand van 258 K M in 16 u. 5 m. waarv.an de rusttijd nog moet worden afgetrokken, De rit ge schiedde op een premier-rover van Hell- rnan Herbert C°. 328sto STA TSEOTJEJRIJ Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 2 Oct. (975 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers le beurt gevallen Prijzen van f 70. 66, 97. 409, 2727, 5050, 5064, 5853 7944, 7953, 11948, 14617, 19123, 5855, 5993, 5858, 13103, 13341, 13485, 19151 en 19157. Te zamen 20 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 34, 50. 83, 85, 401, 402, 440,462.473, 2731, 5080, 11728, 119Q5, 13302, 14652, 4007, 4016, 4043, 5016. 5032, 5091, 5100, 5895, 5933, 5986 11789, 1Ï796, 11769, 11879, 19173. 13101, 13339, •18012, lSiOö, 14604, 18081, 13142, 14605, 19109, 13153, 14624, 19111, Jan. Madrid Piet. maarschalk Bazaine is zoo le En overlêden. En begraven ook met zes paarden vóór zijn lijkkoets,'laaar van de duizenden Franschen, die in Madrid wonen, geen enkele als belangstellende er achter. J. Maar hij nioest als balling leven, omdat hij zich een slechten naam had gemaakt. P. De hertog van Aumale, die hem mede ter dood heeft veroordeeld is nu ook een balling. J. En die, omdat hij zich een goeden naam heeft gemaakt. P. 't Is een raar volk die Franschen, je kunt er maar nooit op aan. J. Dat komt omdat er veel te veel Franschen zijn, die van de staatskas willen trekken. P. Juist, Mme de Stael zei al, dat er in Frarrkrijk geen revolutie meer zou komen,- als alle Franschen tot staats ambtenaren werden aangesteld. Soest. De inspecteur van het genees kundig staatstoezicht in deze provincie heeft verklaard, dat de mazelen hebben opgehouden in deze gemeente epidemisch te heerschen. Gelukkig heeft die ziekte niet vele slachtoffers geëischt. De enkele sterfgevallen zijn hoofdzakelijk veroor zaakt door de naziekte een gevolg van het te vroeg in de buitenlucht komen der kleine patiënten, De straatweg van Soest naar Soester- berg nadert zijne voltooing. Al kost deze weg der gemeente veel geld, het bestuur snaakt de voldoening, dat in eerie lang gevoelde behoefte wordt voorzien. Door de prachtige gemeenschap met Zeist, zal het rijtuigverkeer in deze schoone streek zeer toenemen. Baarn. Tot huismeester aan het Sanatorium alhier is benoemd de heer T. G. van Dijk te 's-Gravenhage. De geleerde professor Maspero vond in eene pyramide de mummie van den oud-Egyptischen koning Marenra,die reeds was beroofd van hare kostbare windselen. Hij voerde de mummie op een ezel naar Badraschin, waar ze als vrachtgoed verder zou gaan. In het spoorwegtarief vqnd men evenwel geen rubriek voor mummiën. Daar nu echter mummiën gedroogde menschen zijn, werd een billet eerste klasse voor zijne majesteit, zaliger na gedachtenis, genomen. Aan het eerste station waar de trein stilhield, vond men dit echter niet gepast en professor Mas pero moest de mummie nu als een age droogde visch" aan het goederenkantoor opgeven. Zoo kwam de heerscher over het Egyptische rijk 7000 jaren na zijne regeering, in Europa aan. Te Londen werd kirt geleden het adres rondgedeeld van een bureau voor betrekkingen, dat inlichtingen en raad gevingen verstrekt ten opzichte van alle mogelijke betrekkingen. Aan 't slot luidde het: »Wie een helder hoofd heeft en ge zond van lijf en leden is, behoeft in En geland niet te verhongeren en kan het altijd wel tot iets goeds brengen. Als bewijs halen wij hier prins Henry van Battenberg aan, die met drie stuivers in den zak hier kwam en de dochter van de Koningin, prinses Beatrice, huwde." In deze reclame zag men eene belee- diging van den Prins van Battenberg; een politieagent nam de rondgestrooide biljetten in beslag en de eigenaar van het bureau werd voor de rechtbank ge daagd. Hij haalde de schouders op en zeide: «Als ik den Battenberger beleedigd heb, dan kan hij mij voor den rechter brengen anderen sta ik niet te woord. Tijdens het volksfeest te Loosdrecht op jl. Donderdag heeft een der bekende kaartspelers beproefd zijr. slag te slaan Aanvankelijk liep het zaakje best, daar hij 12 a 13 gulden uit de zakken van onnoozele lieden had geklopt; maar niet zoodra begon het publiek gewaar te worden met welk soort spelers men te doen had, of binnen weinige minuten was het gewonnen geld uit 's mans zak ken geklopt. Geklopt in den letterlijken zin van het woord Hij werd zóó geran seld, dat hij er geen oogenblik over dacht zijne winst te behouden. Bovendien heeft de politie goede nota genomen van naam, voornamen, beroep en woonplaats van den man. Een werkman, die op straat te Brussel flauw viel, werd onmiddelijk door eene groote menigte menschen omringd. Eene vrouw raadde aan, hem azijn toe te dienen. Bij vergissing bracht men hem een fiesch zwavelzuur en goot er hem een deel van in den mond. De ongelukkige werkman werd met hevige brandwonden in mond en keel naar het gasthuis gebracht. Zijn toestand is ellendig. Paul Cassagnac, die meer tweegevech ten heeft meegemaakt dan iemand anders, deelt van een zoo'n duel het volgende mede: »Het is nu verscheiden jaren ge leden, toen Victor Noir nog leefde, een beste kerel, maar even onbekend met de spelling als de eerste de beste koeien- kooper. Op een zekeren dag zendt hij mij een uitdaging om de belachelijkste, meest on beduidende oorzaak die men zich bedenken kan. Ik lees zijn brief, zie dat die vol spelfouten is, en stuur hem daarop het volgende antwoord: nMijnheer! Ge hebt mij zonder eenige grondige oorzaak uit- edaagd. Ik heb dus het recht de wapens te kiezen. Welnu, ik kies de spelling. Ge zult wel erkennen dat ik u heb doodge slagen. En daarmede was het duel de wereld uit." De Italiaan Succi, bekend door de staaltjes, die hij gegeven heeft van zijn vermogen om langdurig te vasten, onder gaat thans weder in eene der nevenzalen van de tentoonstelling te Barcelona een langen vastentijd. De proef is den 22 September begonnen. Vooraf had hij een stevigen maaltijd genomen van kreeften, brood, biefstuk en wijn. 's Nachts, vóórdal het vasten begon, had hij uit een fleschje een weinig van den drank ingenomen, dien hij steeds gebruikt als hij tot alge- heele onthouding overgaat. Wat er in het fleschje overgebleven was, heeft hij aan eenige geneesheeren voor scheikundig onderzoek ter hand gesteld. Eene maand lang heeft Succi aangenomen le vasten, zoodat hij den 22 October weder aan den maaltijd zal gaan. Hij wordt nauw keurig bewaakt door eene commissie van geneesheeren. Den 22 September werd hij gewogen zijn gewicht was toen 68'/, kilo. De personen, die de tentoonstelling be zichtigden, kunnen ook hem bezoeken tegen betaling van een halve peseta (25 cent). 20 percent van de opbrengst heeft hij bestemd voor de armen te Barcelona. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien ait. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik der wegen in de provincie Utrecht, d. d. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 104 van het algemeen politie-regle- ment vooi de gemeente; Doen te weten, dat de bij voormelde artikelen bedoelde najaars-schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Donderdag, den 18. October aanstaande en volgende dagen. Woidende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de be langhebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 1. October 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van H. J. Reems in het perceel wijk F. No. 380. Amersfoort, den 2 October 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASGH VAN WIJCK, De Secretaris, W. L. SCHELTUS. NIJKERK, 1 Oct. Tarwe f 6.25 a 6.80. Boekweit f 5.60 a f 6 00. Garst f 4.00 A 5.00. Haver f 3.20 a 3.80. Rogge f 4.60 a f 5.00. Boter f0.95 a f 1.15. Eieren 4 a 5 cent. Schrammen 18 stuks f 14 a f 18. Biggen 92 stuks f 4.50 a 6.50. Runderen 199 stuks f 35 a f 170. Schapen 36 stuks f 10 f 20. HARDERWIJK, 29 Sept. Het hektoliter Rogge f 6.00 a f 6.00 Boekweit f 5.80 a f 6.00. Aardappelen f 2.00- a 2.50. Myriagram Boter f 10.75 a f 11.00 Kilogram Boter f0.95 af 1.10. Kilogram Kaas f 0.a f 0.Kilogram Spek f 0. a f0.Stuks Biggen f4.00 a f7.50. Eieren 100 stuks f3.25 a f 4.25. Stuks Kool 0 a 0 ct. Peren per hectoliter f 0. f 0.Appels f 0.a f 0. UTRECHT, 2y Sept. Op de weekmarkt waren heden 1336 stuks vee aangebracht. De prijzen warenvoor Stieren f 30 tot f 160 voor Vaarsen f 30 tot f120; voor Pinken f30 tot f90; voor Melkkoeien f 60 tot f 170; voor <Kalf- koeien f 140 tot f 230 voor Vaarskoeien f70 tot flöO; voor vette Koeien f130 tot f260; voor magere Kalveren f 15 tot f65; voor vette Kalveren f 00 tot f 00voor magere Varkeus f 00. a 'f 00 voor Biggen f 00 af 00. per stuk, Schapen en Lammeren stuks. Heden overleed tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen behuwd- en kleinkinderen, mijn geliefde echtgenoot, de Heer JOHANNES CATHARINUS DUBOIS in den ouderdom van 71 jaar. De Wed. J. C. DUBOIS— vlsée. Amersfoort, 30 Sept. 1888. Van af OCTOBER bestaat bij burgerlieden, gelegen heid voor een Heer of Juffrouw voor met vrije ZIT- en SI, A APK ASTER. Adres: Muurhuizen hoek Stoovestraat, B. 115. j

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2