Advertentiën. Ofücieele Publicatiën. avondcursus Ie (pen - KEUKEN MI LD, BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. J. M. BOODE Gevraagd tegen* Novembe, verzoek groote beteekenis gehecht. De leger-commar.dant had de inwilliging zeer aanbevolen, en de chef van den genees kundigen dienst te Batavia niet minder, omdat de verzoeker hem bekend is als een wetenschappelijk man, in staat, een zelfstandig onderzoek in te stellen. Ook de militaire commandant te Padang roemt de groote wetenschappelijke be kwaamheid van den heer F., en deze zelf heeft zooveel vertrouwen in de juistheid van zijne theorieën, dat hij zich verbinden wilde het traktement, gedu rende den verloftijd van 10 maanden ge noten, terug te geven, indien zijn onder zoek onvruchtbaar blijft. Vandaar, dat de gouverneur-generaal den heer Fiebig een verlof heeft ver leend van 6 maanden naar Matoea, in de Padangsche bovenlanden, met bepaling dat hij gedurende dien tijd zijne volle inkomsten zal blijven genieten. N. R. Ct. Naar de N. Pr. Dr. Ct. verneemt, zal de nieuwbenoemde gouverneur van Sunname, jhr. inr. De Savornin Loman, niet voor December dei waarts vertrekken. De redactie van het Maanblad te gen de vervalsching van levensmiddelen deelt mede, dal zij, de oveiluiging vei- kiegen hebbende dat van officiëele zijde het gewichtige vraagstuk der levensmid delen-controle niet behoorlijk wordt be- haitigd, het initiatief zal nemen tot eene niet-officiëele krachtige controle, waarover zij hare inzichten en plannen nader zal uiteenzetten. De Haagsche briefschijver der Midd. Cl. schrijft: «De dagbladen deelden dezer dagen de namen mede van hen, die door den ko ning in den raad van voogdij zouden be noemd worden of zijn. Het laatste is zeker onjuist, want uil zeer goede bron ben ik ingelicht, dat de vier genoemde personen niet alleen duor den Raad van State zijn waardig gi-keurd om bij uit sluiting van alle andeie Nederlanders als toeziende voogden zitting te nernen. En de Raad van State bracht toch eerst dezer dagen zijn advies uit. Er zullen dus nog wel eenige dagen noodig zijn voor overleg tiisschen de kroon en de ministers alvorens liet besluit geteekend wordt, en niet onmogelijk is het, dat één of meer van de genoemde heeren door anderen zullen vervangen worden." De lijstervangst in Drente is thans in vollen gang. Tal van arbeiders leggen er zich op toe orn daardoor eenige ver diensten te bekomen, waarvan in gunstige gevallen een winterstuiver wordt over gespaard. Bij duizenden worden de lijs- terstroppen in de bosscheri uitgehangen, en niet zelden gebeurd het dat door één persoon in een seizoen van f40 lot f 00 wordt verdiend. Te Borger en omstreken hebben de lijstervangers de bosschen, waarin hun overal het lijstervangen wordt toegestaan, zoodanig verdeeld, dat ieder zijn eigen gebied heeft, en gaan dus sommigen hunner de vangst in vereeni- ging drijven. Ook in de bosschen te Gieten, te Norg en elders wordt zeer veel aan de lijslervangsl gedaan, zoodat duizenden lijsters van daar naar Brussel worden gezonden. De regenachtige weer gesteldheid heeft de lijstervangeis, ge durende de enkele dagen waarin de vangst geoorloofd was, zeer bevoordeeld, zoodat er reeds veel gevangen is. Daar de prij zen van 10 tot 12 cent per stuk zijn, is de vangst dit jaar reeds bij het begin zeer gunstig. llit Knijpe wordt geschreven: Met het openen der jacht is in de Gaastetlandsche bosschen het lijsterstrik ken weder begonnen. Dagelijks worden er, als het een beetje meeloopen wil, honderden gevangen, die tegen 9 a 10 cent per stuk van de hand gaan. Tot nog toe beteekent de vangst weinig. Eerst als de wind naar het Noorden of Oosten loopt en daar eenigen tijd blijven wil, vertoonen die vogels zich veelvuldi- van de door hen vermoedde smokkelaars expeditie in verband met de plannen, die hij in 't hoofd had, wekten hem zoo op dat bij het hotel en de stad verliet, ten einde zijn opgevat plan nogmaals te over wegen. Dit duurde wel eenige uren, want toen hij weder in de stad terugkeerde, brandde de zon reeds vrij sterk. De klokken sloe gen juist tien toen hij voor het kantoor van den bankier Oberman stond. Hij trad binnen. «Kan ik mijnheer den bankierspreken vroeg Arthur aan den kassier die bezig was geld aftetellen. De aangesprokene wees, zonder optezien naar een glazen deur, waardoor men in het vrij groote kantoor kon zien. Arthur trad daarbinnen. Een bediende vroeg wat zijn verlan gen was. «Ik wenscli mijnheer Obermann over eene bijzondere aangelegenheid te spre ken!" zeide Arthur. «Wees dan zoo goed eenige oogen- blikken te wachten hij is juist in ge sprek met zijn procureur," antwoordde de bediende. Arthur zette zich op een stoel neder en wachtte met stijgend ongeduld totdat de procureur de kamer van den chef had verlaten en hjj kon binnentreden. ger. Ook voor de snippenvangst, eene veel winstgevender jacht, daar deze ge middeld f 1.50 per stuk opbrengen, is, volgens deskundigen, de noorderwind de meest gewenschte. Onder den naam Oordeel na On derzoek, Vereeniging tot opwekking van staatkundig leven bij jongelieden worden door eenige jongelingen te Amsterdam pogingen in het werk gesteld, jongelingen op te wekken, zich voor te bereiden voor latere deelneming aan het staatkundig leven. Zij zullen trachten dit doel te be reiken, door openbare of huishoudelijke vergaderingen te houden, waarin bevoegde personen het woord zullen voeren. Het doel is, de jongelieden eer. soort leerschool te doen doorloopen, opdat zij, eenmaal meerderjarig geworden en in het bezit van het Kiesrecht gekomen, zullen weten welke afgevaardigden te kiezen. Daartoe zullen sprekers zoowel van de liberale, Katholieke, anti-revolu tionaire en de volkspartij worden uit- genoodigd. Twee zaken zullen bestreden worden, nl. het drankmisbruik en de prostitutie, welke de commissie beschouwt als de kanker in de maatschappij. Het Duitsche Emin-pacha-comité spreekt het bericht tegen, hetwelk uit Brussel aan eenige Engelsche bladen is gezonden, dat het comité op last der Duitsche Rijksiegeering het plan voor eene expe ditie naar Oost-Afrika zou hebben op gegeven. Bij de Deensche Tweede Kamer is in gekomen een regeeringsontwerp tot in voering van het tiendeelig stelsel voor maten en gewichten. De Carlistische dagbladen in Spanje, welke door Don Carlos in den ban ge daan zijn, hebben het plan opgeval eene politiek-godsdienstige broederschap te vormen en in Januari van het volgend jaar eene vergadering te houden, waarin zij hun programma zullen vaststellen. Ook in Spanje heeft het vreemdelingen- besluit der Fransche regeering een zeer onaangeuamen indruk gemaakt. De Span jaarden, die in de industrieele steden van Frankrijk gevestigd zijn, koesteren liet vooi nemen eene manifestatie uit te lokken, waarbij andere vreemdelingen, naar zij hopen, zich zullen aansluiten. Het conflict tusschen Marocco en Por tugal schijnt een dreigend karakter te zullen aannemen. Wijl de Sultan weigeit aan de Portugeesche vlag herstel van eer en aan de Portugeesche bewoners van Tanger schadevergoeding te geven, heeft het Kabinet van Lissabon de zending van een ultimatum aangekondigd, dat door drie schepen der Koninklijke Portugeesche marine zal worden overgebracht Men zegt, dat de Sultan het voornemen heeft Frankrijk te verzoeken als scheidsrechter in 't geschil op te treden. Portugal zou aan Spanje als scheidsrechter de voorkeur geven. Nu het plan voor eene Turksche lee ning met een Duitsch bankiersconsortium gesloten is, bleef de Russische gezant niet in gebreke de Verheven Porte nog eens aan de verschuldigde oorlogsschalting te herinneren en voor Rusland een deel der leening te bespreken. In den laatstgehouden ministerraad was de meerderheid er voor de Suez-kanaal- conventie te teekenen, zonder het proto col. Twee ministers waren van meening, dat men de conventie teekenend, bezwaar moest maken tegen artikel 10. De Sultan zal wachten met het nernen van een besluit totdat in den minister- raad eenstemmigheid verkregen is. De sultan van Marokko lijdt nog steeds aan zijn leverziekte. Toch kon hij Vrijdag in een draagstoel uitgaan om de moskée te bezoeken. De mogendheden houden steeds bij den sultan aan om vrijheid voor de kust vaart te verkrijgen. De Times verneemt uit Zanzibar dat »Wat is van uw dienst, mijnhee f" vroeg de bankier hem op den droogen toon van een man van zaken, nadat hij eene beleefde buiging had gemaakt. «Ik heb een zaak van particulieren aard met u te bespreken, liefst zonder getuigen," zeide Arthur op een jong mensch doelende, die zich in de kamer bevond. De bankier gaf dezen een wenk te ver trekken en nu bevonden zich beiden in het kleine kantoor alleen. «Ik ben bereid u aan te hooren, mijn heer!" hernam den bankier, nadat hij Arthur door een beweging van zijn hand verzocht had plaats te nemen. «U hebt, zooals mij bekend is, wissels tot een bedrag van circa elf duizend thaler van den heer Wallmann in handen I" zeide Arthur op bedaarden en vasten toon. De gelaatstrekken van den bankier veranderden als door een tooverslag. Het aangenomen masker van koele beleefd heid viel en liet nu een uitdrukking van ruwheid aanschouwen, welke het overi gens onbeteekeneud gelaat van den specu lant niet ten zijnen voorileele veranderde. De vooruitstekende wenkbrauwen trokken zich saam over de diepliggende oogen terwijl om den scherpen mond met de dunne lippen een mistrouwend en bijtende de toestand nog alles behalve bevredi gend is. De stammen handelen met on derling overleg en zijn besloten niet toe te geven. De Duitsche admiraal wordt te Zanzibar verwacht. Te Tipperary, in Ierland, werd gis teren op een nationale meeting een brief van den heer Dillon voorgelezen, waarin de vergadering werd opgewekt, tot het slaan van een grooicn slag, dezen winter, voor de goede zaak. Men vreest d it Dillon voor deze brief wel weer in de gevangenis zal terecht komen. Uit Simla meldt men, aangaande de expeditie tegen de Zwarte BergenGe neraal Macqueen, commandant der derde colonne, is gisteren de bergen overge trokken, waarbij hij hevig door den vijand werd bestookt. Drie Cipayeis wer den gedood en twee gewond. Een verkenning, onder het hevige vuur des vijands gedaan, heeft een weg doen vinden om de vierde colonne te ontmoeten. Bij die verkenning vielen drie dooden en een gewonde aan de zijde der Engelschen. Heden avond te 6'/j uur, zal bij de Vrije Ger. Gem. gepredikt worden door Ds. Versteeg, van den Helder en Zondag 14 Oct. a. s„ door Ds. Meijerink, van Nieuw-Amsterdnm, op de gewone uren. In «Nuttige kennis" te Utrecht zal op 15 Februari e. k. Dr. H. F. Jonkman, directeur der Hoogere Burgerschool al hier als spreker optreden. Onze stadgenoot de heer A. M. Kol- lewijn Nz. is benoemd tot lid van het Friesch Genootschap voor Gesch., Oudheid en Taalkunde. De heer D. de Groot heeft ontslag gevraagd als hoofd der R. C. bijzondere school voor jongens alhier, hetwelk hem eervol is verleend tegen 15 November a.s. Tot zijn opvolger is benoemd de heer M. van Lingeri, onderwijzer aan eene openbare school te Nijmegen. De heer J. M. Boode, ook als privaat docent een bij vele stadgenooten geacht en gewaardeerd onderwijzer, stelt zich voor dezen winter eenen Cursus te openen voor hen die in hunne jeugd niet vol doende onderwijs genoten of dit ver waai loosden en nu op lateren leeftijd hebben leeren inzien, dat een mensch, die noch lezen noch schrijven kan eigen lijk eenen doeniet is in de maatschappe lijke samenleving. Aan dien cursus zal zoowel door mannen als door vrouwen kunnen worden deelgenomen. Moge de heer Boode zijne pogingen tot het stich ten eener dergelijke nuttige instelling met schitterenden uitslag bekroond zien. In eene gisterenavond in hel Café »de Arend" gehouden bijeenkomst van een vijftiental burgers dezer gemeente, werd de wenschelijkheid besproken der feestelijke herdenking van den 28en November 1813, een dag voor onze stad van zooveel gewicht en waarop wij niet dan met dankbaarheid en blijdschap kunnen terugzien, (zie het ingezonden stuk aan het begin van dit blad.) In beginsel werd daartoe besloten en eene commissie benoemd ten einde een en ander voor te bereiden. Bedoelde com missie nu roept in eene in dit nummer voorkomende advertentie de ingezetenen op tot het bijwonen eener algeireene vergadering op Maandag 15 Oct. a.s. Er valt niet aan te twijfelen of deze vergadering zal zeker druk worden be zocht, daar alle burgers, van welke ge zindte ook, zeker evenveel prijs stellen op Neerland's Onafhankelijkheid. 338ste 8TAATSLOTJEKIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 9 Oct. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te glimlach speelde. «Mag ik zoo vrij zijn uwen geëerden naam te vernemen!" zeide hij op een scherpen, snijdende toon. «Mijn naam is Arthur Falkening «Uit Bremen?" «Uit Bremen, zoon van den chef der firma Maurits Falkening!" «Bekend, bekend!" viel de bankier hem in de rede. «En in welke betrek king staat u tot de famillie Wallmann?" vroeg hij verder, terwijl zijne oogen een vorschende en stekende uitdrukking aan namen. «Ge veroorloofd mij toch deze vraag?" «Mijne betrekking tot den heer Wall mann is van geheel vriendschappelijken aard I" «Hoogst verwondelijk is het dan dat ik uwen naam nog nooit in die famillie heb hooren noemen, hoewel ik reeds sedert een aantal jaren het huis van den heer Wallmann bezoek en tot zijne dochter in een vrij nauwe betrekking sta." «Ge bevreemdt u niet geheel ten on rechte. Mijne vriendschap dagteckend ook eerst van eenige dagen, maar dal is een bijzaakIk kom, om de wissels te be talen «Komt u als gevolmachtigde van den heer Wallmann I" Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f200. No. 18066. Prijs van l'IOO. No. 79. Prijzen van l'70. 30, 40, 89, 453, 474, 478. 971, 4021, 5927, 5971, 7974, 11705, 11714, 11716, •11737, 11751, 11762, 11918 en 19198. Te zamen 21 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 62, 91, 93, 95, 414, 439, 451, 960, 981, 2704, 2735, 2748, 4023, 5015, 5017, 5024, 5094, 5864, 5900, 5903, 5937, 5957, 5963, 5988, 7999, 11706, 11772, 11805, 11843, 11874, 11932, 11943, 11945, 13105, 13110, 13143, 13169, 13186, 13438, 13445, 13472, 13477, 14630, 14636, 14638, 14639, 18013, 18020, 18032, 18054, 18098, 18424, 19128, 19162, 19176 en 19178. Volgende trekkingen geschieden 10 -13 October. Jan. Je mocht verleden wel praten over het kapotte bruggetje van 't Kalfsveld. 't Ziet er nu nog mooier uit, nu de toe gang bij 't station geheel is afgesloten. Piet. Is dat nu zoo erg, dan loopen de lui maar een eindje om. J. Je hebt mooi praten. En als ze dan haast hebben? p. Dan is het zeker lastig. J. Te meer, omdat ze zooveel jaren aan den weg over 't Kalfsveld gewoon zijn geweest. P. Maar 't Kalfsveld is particulier eigen dom. Er zal dus niet veel aan te doen wezen om er weer een weg over te krijgen. J. Wees daar maar niet ongerust over. Als eerst de schoeiing langs de Beek maar klaar is, zal het bruggetje wel her steld worden en dan gaat de schutting bij het station zeker ook weg. P. 't Is mogelijk, want behalve voor bouwterrein is het Kalfsveld toch niet te gebruiken. J. Dan maar gedacht: «Geduld is een bitter kruid, maar geeft goede vrucht. Baarn, 6 Oct. De teekenschool, opge richt door de Afd. Baarn van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, is deze week weder geopend met een 40-tal leer lingen. Bunschoten. Bij de jongste ver anderingen in het personeel der rijks- veldwacht is: lo. op verzoek met 30 Sept. j.l. eervol ontslagen de rijksveldwachter der 3e kl. J. C. Mes te Bunschoten; 2o. Aan den van Amersfoort naar Montfoort verplaatsten rijksveldwachter der 3e kl. W. Orban nader als stand plaats aangewezen Bunschoten. Hoogland, 7 Oct. Heden morgen had voor het eerst na het schilderen van het inwendige kerkgebouw, de godsdienst oefening plaats, onder leiding van onzen geliefden leeraar ds. J. J. Richard, van wiens kort verblijf elders was gebruik gemaakt, om het landelijke kerkje een waardiger voorkomen te geven, en dit is bijzonder goed gelukt. Enkele glasramen met helder in plaats van matglas verwisseld geven meer licht; donker eikenhout geschilderd orgel en banken, bruine stoelen, notenhouten pre dikstoel zijn in harmonie met de sneeuw witte wanden en vormen een passend geheel, en verraden de bekwame hand van hem, aan wien dit werk was toe vertrouwd, den heer Van Daal, mr. schil der en stoffeerder te Amersfoort. Met dank herdacht de predikant wat tot dit alles had aanleiding gegeven, hoe een ieder zich beijverd had bij te dra gen om zijn wensch te verwezenlijken en wat men thans als vrucht aanschouwde. Mogen we dit nog lang aanschouwen met hem in ons midden, wiens veertig jarig jubileum de aanleiding was tot dit werk. Veenendaal. Volgens een alhier verspreid gerucht, is door Z. M. tot bur gemeester dezer gemeente benoemd de «Neen 't Gelaat van den bankier nam een nog hardere uitdrukking aan en zijn toon werd nog scherper en snijdender toen hij voortging: «Dan kan alleen mejufrouw Verena u die opdracht hebben gegeven, want bui ten die beiden weet niemand iets van die wissels. Ik vermoed, en ik meen niet geheel ten onrechte, dat er hier ge- heele bijzondere omstandigheden in 't spel zijn en ik geloof daarom niet te ver te gaan, door u te vragen in welke betrek king u tot Verena staat?" «In de zelfde betrekking als tot den vader van die dame!" (Wordt Vervolgd.) heer Jhr- Mr. L. H. J. M. van Asch van Wijk, sedert 14 Mei dezes jaars op het landgoed «Prattenburg" onder deze ge meente woonachtig. Dit bericht is hier, zegt de Amer. Ct., met bijzondere ingenomenheid ontvangen. De Bilt. Nabij de Bilt liep Zondag avond, omstreeks half tien een beschon ken persoon zwaaiende langs den tram weg, toen juist een wagen aankwam en hij plotseling tusschen het paard en den wagen viel, hij ging geheel onder den tramwagen door, waarbij een zijner bee- nen zwaar gekneusd werd. De koet sier remde onmiddehjk maar kon het ongeluk niet voorkomen. De gekwetste werd door den genees heer van de Bilt verbonden en later door dezen naar Utrecht vervoerd. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad n° 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan Johannes Heetkamp en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend om eene verve rij van wollen en katoenen goe deren opterichten in het perceel, al hier gelegen aan de Muurhuizen, wijk B, n°. 200, kadastraal bekend in Sectie E„ n° 1891. Amersfoort, den 8. October 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de Com missie, die zich gedurende onderscheidene jaren heeft belast met de bezorging van spijzen aan behoeftigen zich weder be reid heeft verklaard om gedurende den aanstaanden winter hare pogingen tot leniging van armoede voorttezetten. Burgemeester en Wethouders openlijk hunnen dank betuigende zoowel aan de bovengenoemde Commissie, voor hare belanglooze en edelmoedige werkzaam heid, als aan de Ingezetenen, voor hunne milddadige medewerking, maken tevens bekend dat de Commissie voornemens is, om op Maandag, den 15. October e. k. aantevangen met het openen der aan de huizen te doene inschrijving tot deelne ming aan het uitdeelen van spijzen ge durende den aanstaanden winter; terwijl de ingezetenen dezer gemeente dringend worden aangespoord om door ruime in- leekening de heilzame pogingen dier Commissie te ondersteunen en daardoor hunne belangstelling in deze zoo nuttige inrichting te toonen. Amersfoort, den 8. October 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De- Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Gevonden op den openbaren weg Een gouden oorknopje. Een beweegbaar nickelen armband. Een bont kinderbroekje. Meêgeloopen van Hoevelaken: Een groote zwarte hond. Rechthebbenden vervoegen zich ter terugbekoming aan het bureau van politie. V De Heer en Mevrouw VAN 1JSEN- DIJK betuigen hun dank voor de belang stelling bij .de geboorte van hun dochter ondervonden. Kraamvisites worden niet Donderdag en Vrijdag, 11 en 12, maar 18 en 19 Oct. afgewacht. Amersfoort, 10 Oct. 1888. De ondergeteekende is voor- nemensombijgenoegzamedeel- name met November a.s. eenen voor volwassenen, man- en vrouwelijken, die niet of gebrekkig kunnen lezen en schrijven. Hij verklaart zich bereid alle inlichtin gen te geven omtrent voorwaarde tot toelating der leerlingen, tijd en duurder lessen enz. Nieuwstraat B. 165. een flinke i adresbureau van dit blad.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2