NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. DE GELDK0FFER. No. 83. Woensdag 17 October 1888. Zeventiende Jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Plaatselijke berichten. F euillet on. HMERSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per S maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Nu de uitkomsten der herziening van de belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen, volgens de wet van den 25 April 1879 (Stsbl. no. 89) voor onze ge meente ter Secretarie voor een ieder ter in zage zijn nedergelegd en aan de belangheb benden de kennisgevingen der daarbij betrok ken perceelen zijn uitgereikt, kan het zijn nut hebben de beteekenis dier nieuwe kadas trale schatting voor de lezers van dit blad met een enkel woord in herinnering te bren gen. Zooals bekend is, heeft de wetgever met deze herziening op het oog gehad eene meer dere gelijkmatigheid tot stand te brengen in de verdeeling of repartitie der grondbe lasting. De oude kadastrale schatting toch, die reeds meer dan een halve eeuw geleden, heeft plaats gehad, is to weinig in overeenstem ming met den werkelijken, feitelijken toestand, dan dat zij nog langer tot basis van de hef fing der grondbelasting zou mogen gehand haafd blijven. Bovendien kleefde aan de oude kadastrale schatting dit gebrek, dat zij in de verschil lende'gemeenten door verschiUende personen onafhankelijk van elkander uerd uitge voerd. Er was dus in de oude schatting geen de minste samenhang en de voorbeelden zijn voor het grijpen, dat aan perceelen van de zelfde qualiteit en dezelfde opbrengst in twee verschillende naast elkander gelegen gemeenten ieder zeer sterk afwijkende schat- tingscijfers werden toegekend, zoodat de be lastbare opbrengst van het eene soms het dubbel bedroeg van het andere. Ook de uitvoering van de schattingen in de verschillende provinciën, toonden nog grooter ongelijkmatigheden of verschillen in de opvatting van het werk. Die groote en grove ongelijkmatigheden, die door verschillende omstandigheden waren in het leven geroepen, op te heffen is dus het doel van de nieuwe schatting, waarvan de uitkomsten thans langzamerhand in de verschülende gemeenten van ons vaderland bekend worden en ter Secretarie ter inzage worden nedergelegd. Die verder de wettelijke bepalingen, wenscht te kennen, die tot ricktige uitvoering van dit zeer belangrijke werk door den wetgever zijn verordend, verwijzen wij naar de bo venaangehaalde wet van 25 April 1879. Alleen zij nog aangestipt, dat de schutting der belastbare opbrengst der perceelen thans heeft plaats gehad door vergelijking, d. w.z. dat men perceel voor perceel op hei terrein heeft nagegaan en de belastbare opbrengst heeft bepaald in verhouding tot de reeds vroeger vastgestelde belastbare opbrengst vau een tal van perceelen, die als typen (Art. 18 der wet) daarbij hebben moeten dienen. Onder de belastbare opbrengst nu is te verstaan de jaarlijksche zuivere pacht of huurwaarde, en wel de gemiddelde huur waarde over de laatste aan de herziening voorafgaande vijf jaren, t. w. de gemiddelde huurwaarde over de jaren 1877 1881. Men heeft dus bij de beoordeeling van de uitkomsteu dezer nieuwe schatting reke ning te houden met deze twee hoofdzaken t. w.: lo. dat de nieuwe schatting gebaseerd is op de gemiddelde pachtwaarde over de jaren 18771881 en 2°. dat de perceelen behooren geschat te zijn in verhouding tot die, welke daarbij als wettelijk vastgestelde typen hebben moeten dienen. Nog op eeue andere wetsbepaling, die hier in 't bizon der voor onze gemeente ook van toepassing is, wordt hier de aandacht van belanghebbenden gevestigd. Art. 2. alinea 9 der meergemelde wet schrijft voor: „Voor een open plaats en voor een erf, „tuin of park, waarop gebouwen staan of „waarbij gèbouwen behooren, welke in de „behouwde kom eener gemeente gelegen zijn „wordt de hoogste pacht- of huurwaarde aan genomen, welke in die gemeente voor andere „eigendommen is bepaald. In onze gemeente nu is de hoogste pacht waarde bepaald op f140, waaruit dus voort vloeit, dat alle perceelen gelegen binnen de bebouwde kom (waaronder wij hier kunnen verstaan de perceelen in de stad gelegen binnen de plantsoenen) in ieder geval uit kracht der wet het schattingcijfer van f140 bekomen. Ten overvloede meenen wij belanghebbenden nog aandachtig te mogen maken op de ge legenheid, die de Commissie, met de schatting belast, den ingezetenen aanbiedt om bij haar mondeling alle inlichtingen nopens de nieuwe schatting of de wijze van reclameeren in te winnen, waartoe zij zal zitting houden op het Raadhuis dezer gemeente op Dinsdag den 23 October 1888 des voormiddags van 10 1 uur. Wij meenen, dat de Commissie daardoor eene welkome gelegenheid opent aan hen, die de voorkeur mochten geven om monde ling hunne bezwaren tegen de voorloopig vastgestelde schattiug bij de Commissie in te brengen, waardoor 't ook mogelijk wordt verkeerde opvattingen of inzichten vooraf aan 't oordeel van de Commissie te toetsen zon der onmiddelijk den administratieveu weg van reclame te behoeven in te slaan. 't Stroomde Woensdagavond letterlijk menschen naar 't Gebouw Volksheilwaar Mej. Yernois de aangekondigde lezing hou den zou over bare werkzaam heden in de achterbuurten van ouzc hoofdstad. Nu eene vrouw te hooren spreken en dan nog over zulk een onderwerp is iets zeldzaams en hierdoor kwam het zeker, dat de groote zaal van Volksheil ditmaal te klein was en velen teleurgesteld weer konden heengaan. Onder het bespelen an het orgel door een der Dames, trad Prof. Valeton op. Hij hield een kort inleidingswoord, vroeg God om den zegen voor de spreekster en de hoorders en las, op verzoek vau Mej. Ver- nois, eerst II Koningen IV vers 29 tot 35 en daarna Lucas V vers 2732 Mej. Yernois, die nu optrad, is eene Dame vau een gunstig uiterlijk, is van middelma tige grootte en eeuigszius tenger en onder scheidt zich van veleu uit den tegen woor- digen tijd door oen zeer bescheiden kloeder- dracht. Hetgeen zij besprak kan gevoegelijk tot twee rubrieken gerangschikt worden. Tame lijk lang stond zij stil bij de noodzakelijkheid der reddende liefde, waaraan zij ten grond slag lei de opwekking van het kindekc door Eliza. Haar tweede punt van bespreking gold die redding zelve, die ieder verplicht was in zijn kring ter hand te nemen, naar de dure roe ping van den mensch, die Jezus gevonden heeft. De mededeelingeu die zij over hare ar beid deed, betreffende New-York en Amster dam. In eerstgenoemde stad was zij werk zaam geweest bij de zoogenaamde Midder- nachts-zendimzijnde eene stichting door een rijk heer tot stand gebracht, een geliefd dochtertje had verloren en van baar geld tot dat doel een groot huis liet bouwen, waar aan ook eenige beereu verbonden werden, die eiken avond, na 11 uren, uitgingen de straten van New-York door, de slaapsteden, die daar ware pestholeu zijn, bezochten en van daar mede namen en naar het huis van Middernachts-zending brachten, wie reeds ge vallen was en wie zich daartoe in groot ge vaar bevondeü. Gedurende de pauze, die nu volgde, werd Gez. 39 vers 1 en 4 gezougen. Daarna deed dc spreekster mededeelingen uit de achterbuurten van Amsterdam, haar tegenwoordig arbeidsveld. De plaats waar zij daar de ongelukkige meisjes bijeen verzamelt is het. Café Beth-San, hetgeen Huis van Rust of Veiligheid beteekent. Op den 8sten Aug. van het vorige jaar werd het ingewijd door Dr. Pierson van Zet ten. Spreekster erkent, dat de naam „Café" minder gepast is, en door de buurtbewoners reeds in „Kerkje" herdoopt werdt. De arbeid daar gaat boven verwachting gezegeud. Wel komen er niet eiken dag 80 bezoeksters, zooals op den eersten avond, doch er komen toch voortdurend meisjes. Twaalf meisjes zijn reeds in goede diensten bezorgd en 10 in verschillende inrichtingen, terwijl één meisje in Talitha Kumi werd op genomen. Te 10 uren werd de bijeenkomst met een kort slotwoord en gebed vau Ds. Warteua gesloten. Hetgeen do spreekster zeide, kenmerkte zich door groote toewijding voor de zaak der red ding en door eene duidelijke, heldere voor dracht, voor den minst ontwikkelde gemak kelijk verstaanbaar. Met groote aandacht werd zij van het be gin tot het einde aangehoord. Donderdag 18 Oct. zal bij de vrije Ger. Gemeente gepredikt worden des avonds om 6% uur door Ds. Wessels van Gouda; Zondag 21 Oct. op de ge wone uren door den heer Malipaard van Rotterdam; Woensdag 24 Oct. en Don derdag 25 Oct. beide des avonds om 6'/a uur door Ds. Versteeg van den Helder. Naar wij vernemen, zullen er in den loop van dezen winter in het Gebouw ^Volksheil" eenige lezingen worden ge houden over letterkundige en weten schappelijke onderwerpen. Als sprekers zullen optreden de HH. Dr. H. Pierson, Dr. F. E. Daubanton, Prof. J. W. Gunning en Dr. S. Ulfers. Bij het Maandag j.l. te Utrecht gehouden examen ter verkrijging der acte voor lager onderwijs, is onder meer geslaagd onze stadgenoot A. de Vries. J.l. Maandag is ten raadhuize aan besteed de levering van ongeveer 1000 hectoliter goede, vette, grove Ruhrkolen (kachelkolen). Minste inschrijver C. van der Zoo de Jong alhier, voor f 0.59 per hectoliter, aan wien de levering is gegund. Den 15 November geschiedt ten raadhuize de verkiezing van drie leden voor de kamer van Koophandel en Fabrie ken, in de plaats van de heeren Jacq. Visser, C T. van Beek en H. C. van Dam, die met het einde des jaars aan de beurt van aftreding zijn. De eerste veemarkt, in dit najaar gehouden, kenmerkte zicli door een zeer bevredigenden handel. Een 100 lalschoone runderen waren aangebracht" die als volgt werden van de hand gedaan kalf- vaarzen golden van 00 tot 95 gulden en vet vee van 120 tot f 160. Er waren ook eenige kooplieden uit andere plaat sen aan de markt. Wij vernemen, dat Mej. F. van der Wijden, van Hoevelaken, is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Polsbroek. 't Is opmerkelijk, dat leerlingen van de Rijks-normaalschool alhier, nimmer buitengewoon lang op eene betrekking behoeven te wachten. 328ste STAAT8L.OTKKIJ. Vijfde klasse. Vierde week. Laatste Trekking van 13 Oct. (100 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 95G, 5043,11912 18006,18023, en 19197. Te zamen 6 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 4, 456, 1000, 11740 en 13149. De 329ste Staatsloterij begint 19 Nov. Een ware geschiedenis uit Thüringen, DOOR ANDRE HUGO. 14) Zonder een enkel blyk van opgewon denheid, zonder dat men aan deze woor den iets kon toeschrijven wat naar warmte of hartstocht zweemde, sprak de bankier ze uit op dien kouden snijdenden toon, die den man van gevoel zoo diep beleedigt in de gevallen waarin gevoel en hart bij eene zaak betrokken zijn. «Ik geef u 15,000 thaler voor de wis sels riep Arthur uit. Over het gelaat van den bankier vloog weder een boosaardige glimlach, toen hij na zijn gouden horloge uit den zak te hebben gehaald en daarop een blik te hebben geslagen, opstond en op onver schilligen toon tot Arthur zeide: «Het doet mij leed, dat ik niet langer met u over deze zaak spreken kan, daar ik met den middagtrein wil wegreizen en vooraf nog eenige kleinigheden dien af te maken zoo gij nog verder 't een of 't ander moogt verlangen, wees dan zoo goed en wend u tot rnijn procureur. Arthur gevoelde maar al te goed, dat hij met Oberman over deze zaak niet langer kon spreken en dat deze op zijne vordering vast zou blijven staan. Hij nam dus met de gebruikelijke plichtplegingen afscheid. Toen hij op de straat kwam en eenige schreden had gedaan, bleef hij plotseling staan, alsof hem een gedachte door het hoofd voer. Hij riep een droschke aan, sprong er in en riep den koetsier toe «Naar Ulmhosen". Hij gevoelde dat, zoo hij Yerena wilde redden, hij nu moest handelen en dat het hoog tijd was, het opgevatte voornemen ten uitvoer te brengen. Laten wij nu Arthur met zijne door- eenwarrelende gedachten alleen en wer pen wij intusschen een blik in het land huis. Hier heerschte reeds sedert den nacht een ongewone drukte. De oude zwijgende dienaar liep de trappen op en af; de vader van Verena liep in en uit de kamer om uit zijne kleine huis- en reis-apotheek geneesmiddelen te halen Verena zat in de kleine slaapkamer en was ijverig be zig een gewonde op te passen, die steu nend met een verbonden hoofd te bed lag. Juist trad de vader van Verena binnen. «Is het bloeden weer begonnen?" vroeg hij haar fluisterend. «Neen, vader 1" «Dan denk ik wel dat hij nog te redden is," «ging hij op zachten toon voort. >Sli!t dit middel het bloed, dan kan men er altijd op rekenen dat nog redding mogelijk is. Overigens is het gelukkig dat de sabelhouw van ter zijde is toe gebracht; zoo de slag met dezelfde kracht van voren aangekomen ware, zou de schedel zeker gespleten zijn, terwijl nu alleen de huid van 't hoofd opengereten is en de hersenpan even geraakt is!" «Schiet hem overhoop, Hannes!. Wat?. Kunt gij niet meer?. Wacht? Ik heb nog een schot op mijn revolver!. Wat?. Het schot weigert!. Helpt, kameraden helpt! Redt uwen aanvoerder!" «Hij ijlt!" zeide Veiena. «Hij heeft hetzelfde reeds herhaalde malen gezegd! Waarschijnlijk zijn het herinneringen aan de ongelukkige voorvallen van dezen nacht!" De oude man bleef met donkeren blik en gevouwen handen voor het bed van den gekwetste staan en zuchtte diep. «O, dat ik ook dit nog moest beleven, Verena!. Zou men het hebben kun nen denken?. Deed de knaap niet het beste hopen?. O, waarom heeft hij zijn verstand, zijn moed, zijne scherp zinnigheid zoo slecht besteed 1 Het noodlot vervolgt mij met harde sla gen!. Wat heb ik gedaan, dat de hemel mij zulke zware beproevingen op legt?. En dan spreekt men nog van eene hoogere. Verena stond op en legde hare hand op de schouders van den diep terneer geslagen vader. «Mijn vader, God zondt ons geen ster ker beproevingen, dan de mensch kan dragen. Wel rust nog altijd Zijn vertoorn de blik op ons, maar ik hoop innig dat de tijd zal aanbreken, die ons voor al die rampen zal schadeloos stellen. De God daarboven is een rechtvaardig God, vader 1" De oude zag met neergebogen hoofd naar den grond. «Uw vertrouwen is vast als een rots, mijn kind!" O, mocht ik toch ook met zulk vertrouwen in de toekomst kunnen zien 1" «De woorden des ijlenden deden het onderhoud tusschen vader en dochter af breken. «Brengt mij weg. weg naar het landhuis!. Verraad mij niet! Wees gedachtig aan onzen eed voort voort!" «Vernieuw de compressen, Verena I' zeide de oude man, nadat de verwonde gesproken had. «Giet wat in het water uit dat blauwe glas; het zal hem goed doen 1" Verena deed wat haar vader haar ge lastte. De oude man ging nadenkend naar beneden om zich daar aan zijn gevoel over te geven. Hij zette zich in een leuning stoel aan het venster neder en liet den blik naar buiten in de verte dwalen. Hij herinnerde zich de tijden, toen hij geacht en geëerd was en herdacht de bonte reeks van tegenstrijdige lotsveranderingen, die hij had beleefd. Zucht op zucht ontsnap ten uit zijne beklemde borst toen de beelden van vervlogen tijden zich op den voorgrond drongen en donkere schaduwen wierpen op den zonneglans van zijn geluk ze werden al donkerder en donkerder totdat zij allengs in een donker punt sa menkwamen, dat den ouden man deed beven. Een ijskoude lilling beving hem, toen hij er aan dacht hoe de 1 ankier zich na de eerste ontmoeting met zijne dochter in zijn vertrouwen had ingedron gen, hoe hij hein, door hern een crediet te openen, de mogelijkheid had geschonken zijne nasporingen voort te zetten om de twee schurken in handen te knjgen, die

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1