nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. DE GELDK0FFER. No. 85. Woensdag 24 October 1888. Zeventiende Jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. Feuilleton. AMERSFOORTSCHE COURANT. abonnementsprijs: Per S maanden 1.Franco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. aovertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berokend, Groote letters en vignottcn naar plaatsruimte. lu de residentie zijn aangekomen de heeren P. J. Li en C. C. Tcheng, beiden commissarissen van de keizerlijke regeering van China, benevens de heer -A. T Line, secretaris van het gezantschap. Deze afgevaarden zijn, naar men zegt, belast met het voeren van onderhande lingen met de Nederlandsche regeering, vertegenwoordigd door de minister van buitenlandsche zaken en van koloniën, omtrent eene overeenkomst betreffende de emigratie van Chineezen in Deli. De hooge Chineesche autoriteiten ver- toonen zich niet in moJerne kleeding, doch in nationaal costuum, in^het open baar. De Russische gezant, graaf Kapnist, is van zijn buitenlandsch verlof, op zijn post teruggekeerd. In de vergaderzaal der i weede Kamer zullen vier nieuwe banken worden aangebracht. Dat zal geschieden aan de rechterzijde, door achteruitbrenging van het beschot. De vier klepbankjes, die tijdelijk waren aangebracht, zullen dien tengevolge kunnen verdwijnen en men zal 8 plaatsen winnen. De minister van oorlog heeft de autoriteiten der landmacht opmerkzaam gemaakt, dat het vragen van inlichtingen aan de burgelijke autoriteiten aangaande den toestand van het gezin van een mi licien, niet anders behoort te geschieden dan ingeval van volstrekte noodzakelijk heid, en dit derhalve achterwege moet blijven waar het geldt kleine verloven, zooals door de commandeerende officieren van korpsen kunnen worden verleend. In het belang van den goeden gang van zaken zal de briefwisseling over militie-aangelegenheden steeds worden gevoerd met de commissarissen des Ko- nings in de provinciën. Alleen in spoed eischende gevallen kan door de militaire autoriteiten rechtstreeks aan de burge meesters worden geschreven, maar dan moet ook nog de commisaris des Konings, wien het aangaat, tegelijkertijd met den inhoud van het schrijven worden in kennis gesteld. De minister van Oorlog heeft be paald, dat aan alle inrichtingen van mili tair onderwijs en bij alle examens welke bij de landmacht worden afgenomen, de zelfde schaal van beoordeeling zal wor den gevolgd als is aangegeven voor de eindexamens der hoogere burgerscholen. Deze beschikking zal dadelijk in werking treden, uitgezonderd voor de Kon. Mil. Academie, voor welke inrichting zij met 1 September 1889 van kracht wordt. De kon. Deventer tapijtfabriek heeft van Z. M. den Koning als bewijs van belangstelling in de Nederlandsche nijver heid en in het bijzonder in deze fabriek, een prachtwerk, L' Art araba, ontvangen, waarin een groot getal motieven te vin den zijn voor nieuwe tapijt-patronen. De landbouwcommissie heeft aan de burgemeesters in Gelderland de vol gende vragen betreffende het onderzoek naar den toestand der tabaksteelt in Nederland ter beantwoordingtoegezonden, zonder daarbij bepaald met de gemeen tegrenzen rekening te houden. 1. Is de tabaksteelt toe-of afnemende, zoo ja, door welke oorzaken 2. Wor den er schuren vergroot en aangebouwd of afgebroken? Worden de overtollige schuren tot andere doeleinden aangewend 3. Tot welk gebruik worden de verlaten tabakslanden aangewend? Welkepacht- prijzen worder, bij de veranderde bestem' ming betaald en hoe lang duurt door gaans die eerste pachttermijn?4. Zijn er veranderingen in de wijze van cul tuur, besmetting en keus der soorten? Wordt er kunstmest of andere dan koe- en schapenmest gebruikt? 5. Hoe groot is het aantal hectaren met tabak beteeld? Hoe is die oppervlakte in ver houding tot de uitgebreidheid in de laat ste 5 jaren en hoe tot die van ongeveer 20 jaren geleden 6. Is er verande ring in de qualiteit en in de brandbaar heid gekomen? Kan men de oorzaken hiervan nagaan? 7. Hoe is de wijze van verkoop door de planters Bestaan daarbij misbruiken, bijv. een onredelijk katten, enz.? 8. Wordt de tabak door de planters behoorlijk gesorteerd? 9. Wordt de tabak soms door de planters gebroeid? Heeft daarbij, alsmede bij den verkoop, samenwerking tusschen de ver schillende planters plaats, of hebben broei ing en verkoop uitsluitend plaats door tusschenkomst van factoren? 10. Tot welk gebruik is de inlandsche tabak be stemd? heeft er uitvoer naar het buiten land plaats, zoo ja, van welke soorten Is die uitvoer vermeerderd of verminderd 11. Welken invloed heeft de verhooging van het inkomend recht op tabak in het buitenland uitgeoefend op de vraag naar en den verbouw van inlandsche tabak? Te Wijk bij Duurstede is eergis teren aanbesteed de levering van vleesch zonder been en vet, benoodigd voor het Gasthuis aldaar en te leveren van 1 No vember tot 1 Mei, a.s. De levering is gegund aan den slager P. de Bruin, het rund- en kalfsvleesch voor 49, het var- kensvleesch voor 30 en het vet voor 40 cent per kilo. Als een bijzonderheid verdient dit ver melding. Mevrouw de douairière van den Santheuvel te Dortdrecht heeft, als be wijs van haar belangstelling in de viering van het Novemberfeest aldaar, besloten de kosten van het op dien feestdag af te steken vuurwerk geheel voor hare rekening te nemen. Vrijdag, na afloop eener manoeuvre, had in eene der kazernes te Maastricht het volgende voorval plaatsEen soldaat, op de chambrée komende, legde zijn ge weer op een zijner kameraden aan, hem dreigende te zullen dood schieten. Het geweer bleek geladen te zijn met eene losse patroon, zoodat bij het aftrekken laatsbedoelde persoon op korten afstand de lading in het gezicht kreeg en vree- selijk verminkt naar het hospitaal moest vervoerd worden. Men hoopt op het be houd zijner oogen. De dader zit in arrest uit het ingestelde onderzoek zal moeten blijken, of hier aan een ongeluk dan wel aan voorbedachten rade moet gedacht worden. Onder grooten toeloop legde de justitie eergister de hand op den 15-ja- rigen zoon des landbouwers W. Hermsen op het landgoed sDuckenburg" onder Neerboscli bij Nijmegen, als verdacht van in het begin der vorige maand brand te hebben gesticht in de boerderij en woning zijns vaders, waardoor de beide perceelen totaal verloren gingen, de geheele binnen gehaalde oogst door het vuur werd ver teerd en eenig stuks vee jammerlijk om kwamen, terwijl gevaar voor menschen- levens had kuunen onstaan. De jeudige misdadiger is zwaar geboeid naar de ge vangenis te Arnhem overgebracht. De politie te Groningen heeft weder de hand gelegd op een zeer dubbelzinnig persoon een nog jeugdig Duitscher, die echter in verschillende minder goede prak tijken een virtuoos scheen te zijn. Hij had zijn intrek genomen in een der eerste hotels en maakte aldaar goede sier. Althans alles wat de tijd van den dag medebracht liet hij zich voordienen, en had als welopgevoed jonginensch daarop eenige aanspraak, want volgens zijn zeggen, kwam hij van een groot Duitsch muziekconservatorium en zou weldra zijn naam als musicus in Neder land maken. Eensklaps was echter onze artist verdwenen. Hij had daarbij, helaas! vergeten zijne rekening te vereffenen. Nu kwam het der politie verder ter oore, dat er zich een Duitsch jongmensch onder allerlei voorgevens bij verschillende ingezetenen had vervoegd om onderstand, er. een en ander mot elkaar in velband gebracht deed haar tot zijne opsporing besluiten. Alweder natuurlijk met een gunstig gevolg, want gisterenavond werd de avonturier in eene zeer geringe slaap stede aangehouden. Wat zijn logies betreft, was hij dus zeer spoedig gedaald, want van De Doelen was hij naar een der kleinste slaapsteden verhuisd. Naar wij vernemen moet het jong mensch uit Duitschland gevlucht zijn en nog een appeltje met de Dresdener justitie hebben te schillen, zoodat het niet valt te betwijfelen of onze politie heeft alweder een goede vangst gedaan. '(N. G. C In den laatsten tijd wordt uit Engeland een artikel hier te lande ingevoerd, teciorium genaamd, dat door zichtig, buigzaam en tegen zonlicht en regen bestand is, waardoor het in de meeste gevallen glas kan vervangen. Voor dakbedekking van werkplaatsen, waar licht van groot belang is, voor vensters van schoolgebouwen en tal van andere doeleinden kan dit nieuwe materiaal goede diensten bewijzen. Eene firma te Gorinchem is het gelukt een artikel te vervaardigen, in hoofdzaak overeenkomende met het Engelsch fabri kaat, maar goedkooper, en dit verre overtreffende in doorzichtigheid, duur zaamheid, zachtheid van kleur en homo geniteit, hetwelk de heeren Figee en de Kruijff, te Amsterdam, onder den naam van inlandsch lectorium in den handel brengen. Wij zijn overtuigd, dat de Nederlandsche industrie hierdoor eene overwinning heeft behaald, die allen ten goede zal komen. Genezing van de kroep. Er bestaat een eenvoudig, weinig kostbaar maar afdoend middel tegen de kroep en wij haasten ons dat bekend te maken. Alle moeders zullen het met be langstelling vernemen. Een fransch geneesheer, de heer de Laugardière, sedert 5 jaar te Saint Paul- Lizaune praktizeerende, heeft in dat tijd vak eene kroep-epidemie in die gemeente bijgewoond, waarbij 12 sterfgevallen voorkwamen. Hij meende te hebben opgemerkt eene verwantschap van de diphtherilische puist jes van de kroep, met het o'idium van den wijnstok en besloot daartegen als geneesmiddel aan te wenden, zwavel- bloem. De gelegenheid liet zich niet lang wach ten Docter de Laugardière wordt in een dorp geroepen. Twee kinderen waren er gestorven aan de kroep, een ander kind leed er sedert den vorigen dag aan en maakte de verstikking reeds groote vor deringen. nik liet mij, zegt hij, zwavelbloern halen, nam daarvan een eetlepel vol, roerde dat onder een glas water en beval dat men daarvan alle uren een suiker lepel, na het vocht alvorens goed te hebben omgeroerd, aan het kind moest ingeven. Den anderen morgen was de toestand van het kind beter. Een nieuwa portie voor dien dag, en daags daarna was het kind genezen en had het alleen nog een vette hoestik schrijf dat toe aan de valsche vliezen, in de luchtpijp hangende en recommandeer aan de oudet s wanneer het kind die mocht uitspuwen, mij dezelve te bewaren. Twee dagen later drijft eene sterke hoestbui die uit en men (brengt mij daarvan drie ver droogde stukken, ter groote eener boon. Maar, ééne genezing geeft geen zeker heid. Zes andere gevallen van werkelijke Een ware geschiedenis uit Thüringen, DOOR ASDRÉ IIUGO. 16) Wilt gij mij dit nu beloven?" Verena was het nog een oogenblik niet met zich zelve eens, daarop zeide zij echter op vasten toon iZoo het zeker is, mijnheer Falkening, dat wij geen berouw zullen behoeven te gevoelen ïVertrouw dit op mijn eer!" Nadat Arthur Verena had op 't hart gedrukt, met woord noch daad, den ban kier of haar vader het plan te verraden, verliet hij opgewonden het landhuis en snelde naar Allhosen terug." VI. Een waagstuk. Arthur wandelde den avond van den volgenden Zondag tegen het afgesproken uur, eenige minuten voor tien, langs de Mariakerk in bange verwachting heen en weer op het met boschjes, struiken, en bloemperken en beelden versierde Louise- plein te Allhosen. Hij had kort van te voren een vroolijk gezelschap in den tuin van zijn logement verlaten, waarbij hij zich had aangesloten, om, voor 't geval dat men door de bijkomende omstandig heden hem zou kunnen verdacht houden het waagstuk te hebben uitgevoerd, dat de boer uit Ulmhosen op zich genomen had, zijn alibi te kunnen bewijzen. De klok sloeg tien. Bij iederen klokslag steeg zijn angst naarmate hij de groote fontein, het af gesproken ontmoetingspunt, naderde. Nu betrad hij het open plein, waarop in het midden de fontein ook gedurende den nacht hare waterstralen in de hoogte werpt en keek naar alle kanten uit of hij den verwachten bode bespeurde. De donkere lucht, die een opkomend on- weder voorspelde, verhinderde hem het plein geheel en al te kunnen overzien, Zijne inwendige ongerustheid dreef hem er toe rondom de fontein heen te loopen er. toen hij de plaats wederom naderde waar hij in 't begin gestaan had, kwam uit een zijpad een gestalte te voorschijn die haastig naar Arthur toetrad en dezen een pakje overhandigde met de woor den »Alles is zeer goed afgeloopen, mijn heer I. Ik mag mij geen minuut lan ger ophouden wat ge my beloopt hebt kunt gij mij een anderen keer ge ven ge weet waar ik woon, mijn heer I" En voordat Arthur een woord had kunnen antwoorden, was de man weder op het zijpad verdwenen. Een oogenblik bleef Arthur besluiteloos staan, toen snelde hij naar zijn logement en zijne kamer. Hier gekomen stak hij terstond licht aan, deed uit voorzorg den grendel op de deur en zette zich aan zijne sec retaire, om het pakje te openen, waarvan de inhoud van zooveel beteekenis voor hem was. Met bevende handen maakte hij het koord los dat om het pakket was heengeslagen, met stijgende ongerustheid sloeg hij den bonten zakdoek uit elkaar en aanschouwde met vonkelend oog de voorwerpen die er in en nu voor hem uitgespreid lagen. Dat was het gouden horloge met den zwaren massieven ket ting en de kleine gouden voorwerpen er aan, waarmede de bankier gisteren in zijn kantoor in tegenwoordigheid van Ar thur had gespeeld dat waren de ringen van den man, waarvan een nieuwe ring met juweelen gewis tot een verlo vingsgeschenk bestemd was en dat? dat was de brieventasch die de gewenschte documenten moest bevatten. Hij opende de tasch een pakje kleine saamge- vouwen blauwe papiêren viel er uit. Ar thur sloeg ze open. jGij zijl het dus," zeide hij na eene korte pauze, «die mij den tooverstaf in handen geeft met wiens hulp ik een onschuldig slachtoffer aan de klauwen van een roofdier, in rnenschelijke gedaante, onttrekken kanwaardoor ik in staat wordt gesteld, mij misschien den weg te openen tot het toppunt van eeuwig ge luk. O God! hoe heerlijk en onuitspre kelijk schoon is toch het oogenblik, waarin het geluk ons met liefelijke gebaren wenkt en ons een oogenblik een blik doet slaan in een paradijs van gelukza ligheid dat, als de liefde den onverbreek baren band van alle gebeurtenissen vormt Ik zou wel willen juichen en mijn gejubel, evenals de zingende nach tegaal, door de geheele wereld willen doen weérklinken om danmaar wat is dat? Wat is dat voor een gevoel, dat bij mij opkomt? O, dat het mij be driegen moge! Is het niet, alsof mijn geluk gedrukt werd door eeD angstig iets, dat ik geen naam kon geven. Doch weg met u, gij kwellende gedachten, die trachten mijn blik te verduisteren, mijn vreugde te sloren, mijn gelukzaligheid te rooven I Thans moet ik handelen de tijd is kostbaar!" Arthur nam de wissels met hunnen beteekenisvollen inhoud in de hand en stak een kaars aan, die op tafel stond. Het papier verbrandde en de kleine hoop jes asch vormden nog alleen de laatste overblijfselen van die gevaarlijke stukken. Hij wilde daarop de voorwerpen weder samenpakken, toen het hem te binnen viel, dat, indien hij de zaak eenvoudig als eene berooving, als een straatroof wilde laten beschouwen, hij desniettemin aan gevaar kon blootstellen. Eene goede gedachte komt bij hem op. Hij neemt de brieventasch op, haalt de vele daarin liggende banknoten er uit en wilde juist de brieventasch weêr dicht doen, toen een opengebroken brief er uit valt. «Hoe? Uit B riep hij uit. »En dan nog wel van eene dame, naar men uit het schrift mag oordeelen Hij opende den brief en las de onderteekening. »Uvve uwe las hij, zonder de opzettelijk aldus gestelde onderteeke ning te kunnen ontraadselen. Nadat hij dit nog een tijdlang beproefd had, zonder beteren uitslag, keek hij den veel duide lijker geschreven brief in. Wordt Vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1