Gemengd Nieuws. Officieele Publication. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Marktberichten. een regenachtig jaar niet onvoordeelig. Valt ook de oogst van aardappelen on gunstiger uit dan andere jaren, toch mag men niet klagen. Ojk is er werk in over vloed Weer komt er eene nieuwe siga renfabriek bij. Op de bestaande er is er ééne, waar wel 200 mensshen arbei den wordt voortdurend druk gewerkt. Akkerbouw, linnenweverij, leerlooierij, alles geeft gelegenheid om brood te ver dienen. Er heerscht hier dan ook eene zekere mate van welvaart, en ten gevolge daarvan, rust en tevredenheid." Naar door het bestuur der stad Berlijn medegedeeld wordt, luidde het slot van 's keizers rede, als antwoord op het adres, dat de gemeenteraad hem Zaterdagavond overhandigde, aldus: Ik kan niet nalaten uitdrukking te geven aan eene zeer smar telijke herinnering uit mijne reis. Ter wijl ik noch mijne gezondheid, noch mijne krachten ontzien heb, om door het aan- knoopen van vriendschapsbanden den vrede en de welvaart van het vaderland, en daardoor ook van de hoofstad, te verzekeren, hebben dagbladen inde hoofd stad en residentie aangelegenheden be treffende mijne famillie zoodanig tot eene zaak van openbare behandeling gemaakt, dat een privaat persoon zich dat nooit zou laten welgevallen. Ik ben daardoor niet alleen smartelijk getroffen, maar ook mijne misnoegen is er door gewekt. Voor al verzoek ik, dat het citeeren van wijlen mijn vader tegen mijn persoon eindelijk achterwege blijve, want zoo iets stuit mij als zoon zeer tegen de borst en is in de hoogste mate ongepast. Ik geef mij over aan de verwachting dat, als ik Berlijn tot mijne voornaamste residentie kies (en als Berlijner trekt het mij steeds aan), men zal nalaten de intieme betrekkingen mijner familie tot een ondeiwerp van discussie in de dagbladen te maken. Be zaken, die vorst en volk vereenigen en het vaderland groot en gelukkig maken kunnen, zijn menigvuldig en veelsoortig genoeg, om zich daaraan met alle innig heid over te geven, zich daarmee bezig te houden en alle andere dingen, als de hiervoren genoemde, te laten rusten. In trouwe toewijding aan dat hooge en ver hevene doel moet men zich vereenigen en zijne krachten aanwenden. Ik vertrouw, dat de vertegenwoordigers van de stad Berlijn, die het mij een bijzonder genoe gen was heden te begroeten, totdat doel, voor zoover hun aangaat, zullen mede werken. Bij het feestmaal op j.l. maandag te Hamburg, bracht burgemeester Petersen een met geesdrift opgenomen heildronk op den keizer uit. De keizer bedankte voor de hoogst luisterrijke ontvangst en herinnerde aan zijne vroegere bezoeken aan de stad, waar hij telkens komt wanneer hij zijne zoo beminde vloot be zoekt. Zijne jongste reis werd in het be lang van den vrede, de nijverheid en de welvaart des vaderlands ondernomen. Hij sprak de hoop uit, dat Gods zegen op het heden voltooide werk rnoge rusten. Na eene herinnering aan de groote diensten, die Hamburg aan den Duit- schen handel bewezen heeft, dronk de keizer op het welzijn der stad, waar hij vertrouwde dat Gods zegen op zou rusten. Bij het leggen van den sluitsteen gaf de keizer de drie gebruikelijke hamer slagen met de woorden God ter eere 1 Het vaderland ten goede 1 Hamburg ten heil. Des avonds te 7 u. 50 m. kwam Keizer Wilhelm te Friedrichsruhe aan en werd door den rijkskanselier aan het station ontvangen en vervolgens naar het slot geleid. De keizer groette den kanselier zeer hartelijk en schudde hem herhaal delijk de hand. De socialisten schijnen in Beieren bi- zonder fraaie plannen gehad te hebben voor de viering van den lOn verjaardag waren vast gesloten, zoodat geen zonne straal er kon binnendringen. Op den weg naar de zodenbank groeide gras, terwijl ook een groene plek zich op de plaats bij de ingangdeur uitbreidde, ten teeken dat reeds sedert lang niemand dezen weg betreden had. Ofschoon de jonge man door al die waarnemingen had moeten overtuigd worden dat het huis door zijne bewoners verlaten was, trok hij toch eenige keeren aan de dreunende deurbel, totdat hij tot het smartelijk bewustzijn kwam, dat er geen mensch meer in die woning was. Het scheen hem een droom toe 1 Wat was er van Verena, wat van de familie geworden. Welke beweeggronden waren zoo sterk geweest dat zij het huis hadden verlaten. Had de bankier hen tot dezen stap gedreven of hadden andere omstandigheden zulk een sterken invloed uitgeoefend dat de familie dit besluit genomen had? Al deze gedachten doorliepen Arthur's hoofd. Nu kwam hem ook zijn eigen ver houding voor den geest; hij moest erken nen, dat zijn zuiver vriendschappelijk ge voel, dat het medelijden dat hij voor de ongelukkige familie gekoesterd had, voor een dieper gevoel had plaats gemaakt; hy kon het niet meer loochenen dat het beeld van Verena in onuitwischbare kleu- der uitzonderingswetten. Gelukkig heeft de politie ze verijdeld en een menigte ontplofbare stoffen in beslag genomen die dienen moesten om het Bavaria- monument in Munchen in de lucht te doen springen. De Staaten-Korrespondenz zegt, uit de zekerste bron te hebben vernomen, dat hertog Adolf van Nassau, in de beraad slagingen, die den 30en September op het eiland Mainau zijn gehouden, heeft, verklaard, van zijn erfrecht op den Luxemburgschen troon, wegens zijn hoo- gen ouderdom, te hebben afgezien, ten gunste van zijn zoon, den erfprins Wil helm, commandant van het Oostenrijksche regement huzaren «Keizer Frans Jozef n°.l" Op last der Russischen Regeering heb ben alle vreemde Joden in het district Warschau last gekregen binnen vier we ken het Russisch grondgebied te verlaten. Een telegram van den Russische hof- minister uit Taranowka, een station op den Kursk-Charkow-Azow-spoorweg, van eergisterenmiddag 2 uur, meldt, dat in het nabij Taranowka gelegen station Borki twee locomotieven en de daaropvolgende vier waggons van den keizerlijken trein ontspoord zijn. De keizerlijke familie en haar gevolg zijn volkompn ongedeerd ge bleven. Naar wij vernemen, wordt de officier van gezondheid Dr. A. M. van der Willigen met 1 Nov. a.s. van Amers foort overgeplaatst bij het Militair hos pitaal te Delft. Bij genoegzame deelseming zullen door den heer Willem van Zuylen in Amicitia aanst. Dinsdag Voordrachten worden gehouden, waarvan het pogramma is: een lastig geval; eene eerste liefde: de hoed; een vrijbiljet; rammelslag, van Multatuli; een gewichtige rol. Naar wij vernemen, zal de Heer D. de Groot, benoemd tot Hoofd der R.K. Jongensschool te Wijk bij Duurstede, die betrekking den 19en November a.s. aan vaarden. Onze vroegere stadgenoote Mej. W. A. Wolfswinkel, onderwijzeres te Aalst, is benoemd tot onderwijzeres te Sleeswijk. Donderdag 1 Nov. des avonds ten 6% uur, zal bij de Vrije Ger. gem. ge predikt worden door den heer Malipaard van Rotterdam en Zondag 4 Nov. op de gewone uren door Ds. Wessels van Gouda. De heer H. J. Schoemaker te De venter is door den Minister toegewezen de levering van ligstroo voor het garnizoens- nachtleger alhier voor de prijs van f35, - de 1000 K.G. In den loop van dezen winter zullen vier lezingen worden gehouden over let terkundige en wetenschappelijke onder werpen, in de bovenzaal van het gebouw «Volksheil." De toegangsprijs is zeker matig gesteld, voor slechts twee gulden kan men zich het genot verschaffen de vier lezingen bij te wonen; als sprekers zullen optre den de navolgende heerenDr. D. Pier- son, te Zetten, Dr. F. E. Daubanton, Prof. J. W. Gunning, hoogleeraar in de natuurwetenschappen te Amsterdam en Dr. S. Ulfers te Rotterdam. Wij vertrouwen dat de inteekenlijst, welke daarvoor rondgaat, vele handtee- keningen zal krijgen; mocht er een onzer lezers onwillekeurig de inteekenlijst niet aangeboden zijn, alsdan is er nog gele genheid zijn handteekening te plaatsen op eene lijst die in den boekhandel van de firma Slothouwer Zoon ter teeke- ning ligt. Toegangskaarten buiten inteekening zijn a gulden verkrijgbaar des avonds aan de zaal. Door de politie is gisteren eene groote hoeveelheid schelvisch afgekeurd en onschadelijk gemaakt. ren voor hem stond, en dat hem haar verlies niet alleen pijnlijk aandeed, maar hem ook smartte. Zoo ging de tijd voorbij, zonder dat hij het bemerkte. Daar wekte hem plot seling het gezang van een welluidende, krachtige mannenstem uit zijn doffe wer keloosheid. De toon der stem werd al meer en meer duidelijk toen hij zich omkeerde en den man tegemoetstapte. Bij de plek, waar de weg zich naar Ulm- hosen richt, ontmoette Arthur den zanger. Deze brak, zoodra hij Arthur opmerkte, zijn gezang af, hield zijne hand boven zijn oogen en bleef staan, alsof hij zich van der, persoon van Arthur wilde ver gissen. Arthur was eveneens blijven staan en zag den landman niet zonder groote belangstelling aan, zooals het heldere licht in zijne oogen bewees. «Niet waar, er is hierover veel ver anderd, sedert uw vertrek?", zeide de landman, na Arthur te hebben gegroet. «Zeker mijn vriend!" antwoordde Ar thur. «Ik ben zeer begeeiig, omtrent de verdere gebeurtenissen iets te vernemen. wilt gij mij eenige mededeelingen doen «Wat ik van de geschiedenis weet, dat zult gij spoedig vernemen Den dag, toen gij zijt weggereisd, kwam mejuffrouw Verena bij mij en bracht mij het geld, waarvoor ik u bij deze myn hartelijken Maandagavond, 29 Oct. is in het lokaal «de Arend" eene openbare bijeen komst gehouden van belangstellenden in eene feestelijke herdenking van Neerlands herkregen onafhankelijkheid. De vergade ring was druk bezocht. Door den voor zitter, den heer J. Sinnige, werd de ver gadering geopend met eene opwekking om er toe mede le werken, dat alhier de 28. November 1813 worde herdacht op eene wijze, dat door het geheele land kan worden gezegd geen schooner feest werd er gevierd dan te Amersfoort. Het is de bedoeling van de commissie een historischen optocht te organiseeren, zoo mogelijk uit drie groepen bestaande, en voorstellende de bevrijding van vijanden in 1629, 1673 en 1813. De kosten der costumes, 4 tot 15 per persoon be dragende, moeten door de deelnemers worden gedragen, vermits uit de door de commissie te ontvangen gelden die kosten niet kunnen worden bestreden. Staande de veigadering verklaarden een 25tal personen zich bereid op die voorwaarde deel te nemen, terwijl op verzoek van enkelen der aanwezigen de gelegenheid werd opengesteld om zich bij een der secretarissen van de commissie nog tot dat einde aan te melden uiterlijk tot Zaterdagavond 3 November a. s. Door een der leden van de commissie werd met kracht opgekomen tegen de verdachtmaking in een der plaatselijke bladen beproefd, waarin het wordt voor gesteld als wenschte die commissie pret te maken. Integendeel, zeide hij, het is ons daarom niet te doen, maar wel om het nationaal gevoel van ons volk wakker te houden, waardoor de band der een heid weder nauwer wordt aangehaald en naast dit streven de armen niet te ver geten. Hij wierp die beschuldiging dan ook ver van de commissie af. Daverende toejuichingen bewezen, dat men het eens was met dit betoog. Jan. Er schijnt nog niet veel ambitie te zijn om den 28sten November met een historischen optocht te vieren. Piet. Het zou jammer zijn, als de heugelijke verlossing van het Fransche juk niet algemeen herdacht werd. J. Daarom is het r.iet kwaad vooraf eens te bedenken, wat er gedaan zou kunnen worden, als de optocht niet door ging- P. Ik heb er al van hooren spreken om den Amersfoortschen kei, die onder de Varkenmarkt begraven ligt, op te del ven en op die markt of in een plantsoen op een gemetseld voetstuk te plaatsen. J. Dat zou nog zoo kwaad niet zijn. Het moet een heel mooi zwerfblok zijn, en ons land wordt steeds armer aan zulke steenen. P. En dan kon op het voetstuk een opschrift worden aangebracht ter herin nering aan 28 November 181318S8. Dat zou iets blijvends zijn voor de stad. J. Ja, en dan was er voor den werk man nog wat aan te verdienen. Dat zou in dezen tijd ook nog zoo kwaad niet zijn. Baarn, 29 Oct. De gemeenteraad alhier heeft bestoten tot conversie der gemeenteschuld, tot welk einde eene lee ning van f 60,000 zal worden aangegaan. Voorts besloot de raad de volgende grint wegen tot straatwegen te maken aan de Amaliataan; de Koningsweg; de Prins Hendriklaan; de oude Utrechtscheweg; De boschstraat langs Peking naar de Stationsweg; de Noorderlaan de School straat; de Nijverheidstraat; de Veld- straat; de Laandwarsstraat; de Mollerus- dank betuig. Zij verhaalde mij daarbij, dat u niet zelf hadt kunnen komen, om dat ge terstond een reis moest onderne men. Nu, ik dacht er het myne vanl... Nu wilde zij gaarne weten waarom ik het geld kreeg maar ik gaf haar ont wijkende antwoorden, want de meisjes, al zijn ze nog zoo lief, kunnen niets ge heim honden, alles moet er uil daarom zweeg ik liever." «Dat was zeer goed van u gedaan, maar verder!" «Den volgenden dag kwam de oproe ping in het dagblad dal hij, dien den roover of het spoor van hem kon aan wijzen, 500 thalers belooning zou ont vangen. Gij begrijpt dat het mij niet heel goed te moede was, want het bleef toch mogelijk dat er iets verraden kon zijn, hoewel ik alle voorzorgen genomen had mij niet te doen kennen." De boer verhaalde nu aan Arthur het voorval, zooals wij het reeds in de bij zonderheden uit de bovenvermelde cou rantenberichten hebben leeren kennen." «Ik dank u nogmaals voor uw dienst, zeide Arthur, toen de boer geëindigd had. Wat is er echter van Verena en den ouden Wallmann geworden?" «Ja, dat is een vreemd geval, mijnheer De duivel mag weten wat de gendarmes en grensjagers plotseling beving I Twee straat; de weg bij den Oranjeboom; de Eemstraat. Daarna werd besloten tot uitbreiding der rioleering van den stationsweg villa Barenstein met een zijtak van uit de Prins Hendriklaan boek Koningsweg, met verbinding met bestaande zinkputten langs de nieuwe rioleering sluitende aan het riool van uit de Boschstraat naar de Brink. Verworpen werd het voorstel om de bermen in de Laan- en Nieuwstraat te bestraten. De gemeentebegrooting voor 1889 is vastgesteld toteen bedrag van f 118,685,315 in ontvangst en uitgaaf. Met algemeene stemmen is goedgevon den, het buitengoed «Erika" door de ge meente kosteloos ter bewoning afgestaan, met ingang van I Januari 1889 te ver- huien aan mej. L. .1. D. Steiinga Kuijper voor f300 'sjaars, mits daarin worden gehouden een dag- en kostschool voor meisjes. Eindelijk werden nog eenige bezwaar schriften over den hoofdelijken omslag behandeld en is toestemmend beschikt op een verzoek van Trijntje Koffrie, tot aankoop van een stukje gemeentegrond, Barueveld. De bekende schapen- markten alhier zijn zoo goed als geëin digd. Ter gezamenlijke markten werden tot heden aangevoerd 193000 stuks. Hamels gelden thans f14 a f 17, ooien fll af 12.50, lammeren f9 a f12. Dank zij den krachtigen steun van onzen Burgemeester A. W. J. J. Baron van Nagel, wordt hier dit jaar weder een cursus voor land-bouwonderwijs ge houden. Een aantal jeugdige landbou wers maken hiervan steeds met graagte gebruik. De voordrachten worden ge houden door den heer R. Adema, hoofd eener school en opgehelderd door monsters aardsoorten, mestspreciën, zaden enz. door een belangstellende met behulp der rijkslandbouwschool bijeengebracht. Voor eenige dagen reed een flinke Limburgsche schoone, te Spekholzerheide woonachtig, met haar hondenkar naar de markt te Aken. In het naburige Horbach (Pruisen) riep een ambtenaar haar het welbekende, barsche «halt!" toe. Het karretje visiteerende, vond hij een hoe veelheid brood, waarvan het gewicht iets meer bedroeg dan 6 pond (het maximum, dat thans in Pruisen inge voerd mag worden). «Mit zum Ober- Zollamtklonk het rauwe bevel en de ambtenaar wierp zijn geweer van den schouder in het karretje. Te Aken aan gekomen, moest onze jonge dochter een boete van 2 Mark betalen. Deze echter niet op haar mondje gevallen, zooals de spraakmakende gemeente het uit drukt eischte 6 mark van den amb tenaar, als vrachtgeld voor het vervoeren van het geweer. De noodige getuigen waren weldra bij de hand, die verklaar den, dat het geweer van uit Horbach tot Aken door den hond vervoerd was. De ambtenaar kreeg bevel, aan de kloeke Nederlandsche burgeres 4 Mark te be talen, zoodat deze nog een winst had van 2 Mark. Een verschrikkelijke brand heeft Zater dag het station te Berlijn vernield. De schade wordt op meer dan een half millioen mark geschat. In een boekdrukkerij te Bordonie (Italië) worden boeken gedrukt in meer dan 200 talen. Nergens ter wereld bestaat zulk een uitgebreide drukkerij. Een kleurling te Chicago heeft dicht bij de Beurs dier stad eene groote schoenpoetserij opgericht. Door een groot bord met dito opschrift worden alle voorbijgangers er aan herinnerd, dat de opbrengst van de poetserij ten voordeele zal komen van nagelatenen door de dagen na het voorval doorzochten zij nog eens de geheele streek, luisterden overal, vroegen en bespiedden en kwamen bij die gelegenheid ook in het landhuis. Daar moet nu 't een of 't ander niet richtig geweest zijn. Men zeide dat de grensjagers een gekwetste in het landhuis hadden gevonden, dat het met den naam van den ouden man ook niet geheel zui ver was kort en goed, men moest kwaad vermoeden tegen die familie heb ben opgevat, want men zette een wacht post in het landhuis. Desniettegenstaande was het landhuis op een zekeren dag ledig." «Zonder dat de schildwacht iets bemerkt had?" «Ha, ha, die heeft even weinig als twintig anderen kunnen merken!" «Hoe dat?" «Ja, ziet u, dat is juist de zaakSlechts weinige inwoners van Ulmhosen weten, dat tusschen de oude kloosterruïne in het bosch en het landhuis een onderaardsche gang is. Nu wist de sluikmajoor, de oude invalide van het jachthuis die door Ve rena, zooals ik u vroeger verteld heb, zeer dikwijls ondersteund en verkwikt is geworden, van dien ouden gang af en hij heeft zich daardoor gewaagd want in den laatsten tijd was hij weder tame lijk goed ter been en heeft Wallmann slachtoffers der gele koorts in de Zuide lijke Staten. Men berekent het inkomen van dezen menschenvriend op f150 per dag. Te Geneve heeft het Internationaal Comité van het Roode Kruis het 25jarig bestaan dier vereeniging met een feest maal gevierd. Te Utrecht geraakten gisterenochtend eenige artilleristen met fouragewagens en paarden, op de Catharijnesingel te water, doordat de paarden schrikten voor de stoomtram. Een der artilleristen verdronk. DE BURGEMEESTER en WE I HOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95,) Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan H. R. SCHOENMAN, Wed. H. VAN VEEN en hare rechtver krijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend om eene glacbterij opterich- ten in het perceel, alhier gelegen aan den Zuidsingel, bij de St. Andriesstraat, wijk B., no. 265, kadastraal bekend sectie E„ no. 1537. Amersfoort, den 29. October 1888. Burgemeester en Weihouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van H. C. A. De Jong, in het perceel aan de Kampstraat alhier, wijk D. no. 1. Amersfoort, den 29. October 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. NIJKERK, 29 Oct. Tarwe f 6.25 a 6.80. Boekweit f 5.60 f 6.00. Garst f 4.00 A 5.00. Haver f 3.20 a 3.80. Rogge f 4.60 a f 5.00. Boter f 0.95 a f 1.15. Eieren 45 a 5s cent. Schrammen 12 stuks f 12 a f 10. Biggen 108 stuks f 4.50 6.50. Runderen 232 stuks f 45 a f 200. Schapen 28 stuks f 7 i f 15. HARDERWIJK, 27 Oct. Het hektoliter Rogge f 5.50 A f 5.75 Boekweit f5.80 a f6.00. Aardappelen f 2.20 a 2.60. Myriagram Boter flO.OO a f 11.00 Kilogram Boter f 0.95 a fl.05. Kilogram Kaas f 0.a f 0.Kilogram Spek f 0. a f0.Stuks Biggen f3.50 a f7.50. Eieren 100 stuks f4.50 a f5.50. Stuks Kool 0 a 0 ct. Peren per hectoliter f 0. f 0.Appels f 0.a f 0. UTRECHT, 27 Oct. Op de weekmarkt waren heden 15 01 stuk vee aangebracht. De prijzen waren: voor Stieren f 30 tot f 150; voor Vaarsen f30 tot f120; voor Pinken f30 tot f100; voor Melkkoeien f 60 tot f 170 voor Kalf- koeien f140 tot f 220; voor Vaarskoeien f70 tot f150; voor vette Koeien f 140 tot f240; voor magere Kalveren f10 toi f70; voor vette Kalveren f 00 tot f 00 voor magere Varkeus f 00. a f 00 voor Biggen f 00 a f 00. per stuk, schapen en Lammeren stuks. den weg gewezen om daardoor te vluch ten." «Zeg eens, kan ik den invalide niet eens spreken?" «Neen dat is niet mogelijk, want de oude man is met de familie eveneens verdwenen «Ge weet dus verder niets?" «Neen, mijnheer!" Weet ge dan ook niet, wie de vreem deling, de gekwetste was, die daar is gevonden geworden?" De boer zag Arthur vragend aan, en trok toen, alsof hij om een antwoord verlegen was, de schouders op. «Ja, dat is een zaak ik kan het niet geloo- ven hm!" Eene schrikkelijke ontsteltenis deed eensklaps Arthur's hart aan, zoodat hem onwillekeurig een huivering beving. Waarom had Verena de aanwezigheid van dien vreemdeling verzwegen? In welke verhouding stond deze tot de familie? Nog meer echter dan deze vragen fol terde hem de gedachte dat hij reeds eenmaal een raadselachtig persoon hij zijn eerste onderhoud met Verena had ontmoet, die in een tamelijk nauwe be trekking tot het meisje moest staan, daar hij Verena met »je" had aangesproken en haar zelfs beleedigd had. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2