- - Gemengd Nieuws. Officieele Publicatie. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Hulpbank te Amersfoort. MARKTBERICHT. I I 1 Toestand des Konings. De Staats-Courant bericht, dat volgens verklaring van Zijner Majesteits geneesheeren, de gezondsheids-toestand des Konings in de laatste dagen niet ver beterd is. Z. M. is thans lijdende aan eene ontsteking der mond- en keelholte, waardoor de voeding zeer belemmerd wordt. Te 's-Hage is eergister avond per telegraaf bericht ontvangen, dat dr. Vink- huizen vooreerst op het Loo zal blijven, Op het paleis des Konings in den Haag ligt omtrent den gezondheidstoestand van zijne Majesteit het volgend telegram van het Loo te lezen «Toestand niet onmiddelijk zorgwek kend. «De geneesheer op Het Loo vindt ziekte zorgelijk, zonder oogenblikkelijk gevaar." Van het Loo telegrafeert men: De toestand van Z. M. den Koning is iets gunstiger en niet gevaarlijk. De hoogleeraar Rosenstein, uit Leiden is gis teren morgen in consult geweest met de geneesheeren. Toen is gebleken dat Z. M. lijdt aan besmettelijke keelziekte. Een ander telegram van het Loo luidt als volgt: De Koning is eenigermate beter. Prof. Rosenstein vond den toestand niet bepaald ongunstig. De onsteking is merkelijk verminderd, het slikken is gemakkelijker en de voe ding beter. De geneesheeren achten den algemee- nen toestand bevredigend, hoewel com- plicatiën niet zijn uitgesloten. Een derde telegram van gisterenavond houdt in: Dr. Vinkhuizen is heden 5.20 uur vertrokken. H. K. H. de Prinses reed heden middag door het dorp; de ziekte van Z. M. is niet onmiddellijk zorgwek kend. Reuter seint uit Pyrmont «Woensdagmorgen te tien uur had hier, met indrukwekkende plechtigheid, de voorloopige bijzetting plaats van het stoffelijk overschot der vorstin van Wal- deck-Pyrmont. Onder de aanwezige vorstelijke perso nen bemerkte men den erfprins en prinses Elisabeth, de hertogin van Albany, den kroonprins van Wurtemberg den erfprins en erfprinses van Bentheim en den her tog van Nassau. Voorts waren de bui tengewone gezanten aanwezig van den Keizer van Duitschland, den Koning van Holland en den Koning van Zweden; verder de hoogste burgerlijke en militaire autoriteiten uit Kassei en Arolsen, eene deputatie van den Landdag en verschil lende corporatiën en vereenigingen. Aan staanden Zaterdag wordt het lijk over gebracht naar het familiegraf te Rhoden. In het district Lochem is tot lid van de Tweede Kamer gekozen Jhr. C. M. Brantsen, candidaat van de anti-revo- lutionaiien en roomsch-Katholieken, met 1460 stemmen. De liberale candidaat, mr. J. G. ridder van Rappard, verwierf 1450 stemmen. Woensdag heeft te 's Hage de trekking plaats gehad van de loterij der tenstoonstelling van Kunstnijverheid. De officieele trekkinslijst verschijnt heden avond in het laatste nummer van het officieel orgaan «Kunstnijverheid." De Kozakkendag zal te Utrecht feestelijk herdacht worden. B. en W. stelden in den raad voor, eene som van twee duizend gulden beschikbaar testel len voor de viering van den 28ste No vember, den vijf en zeventigjaigen gedenk dag van Nederlands bevrijding van de Fransche overheersching. De raad keurde het voorstel goed. Het feest zal worden opgeluisterd met kanonschoten, klokken gelui en carillonspel. 's Namiddags volks vermaken, 'savonds muziek en illuminatie op het Vreeburg, daarna vuurwerk. Mis schien zal ook de domtoren worden ver licht. Wijlen de heer Joh. C. Zimmer man, overleden te Amsterdam, heeft aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord duizend gulden vermaakt. Ook in de grootendeels landbou wende gemeente Oostdongeradeel (Fr.) is het bij sommige boeren gebruikelijk, aan hunne vaste arbeiders het loon slechts gedeeltelijk in geld uit te betalen. Verder bekomen zij een woning, weide voor een schaap en eenig land om er aardappelen voor eigen gebruik op te verbouwen. Het geschiedt alles krachtens eene met den arbeider gesloten overeenkomst, waarbij vooral het laatste meer door dezen dan door den werkgever wordt bedongen. Wat de steenfabrieken onder Oostrum betreft, wordt het arbeidsloon des zomers gedeeltelijk ingehouden, waarvoor 's win ters turf wordt ontvangen, een maat regel, die den werkgever geen, den werk man echter bepaaldelijk wel voordeel be zorgt, en door den laatste dan ook steeds geheel wordt goedgekeurd. De liefdertafel «Oefening baart Kunst." te Amsterdam, directeur de heer Henry F. R. Brants Buijs, heeft in be ginsel besloten, om in 1889, ter gele genheid van haar 35-jarig bestaan een groote internationalen zangwedstrijd te houden. Het gerucht, als zou de regeering weldra een voorstel doen, Atjeh te ont ruimen en enkel een bezetting te houden voor den vuurtoren op Poeloe-Bras, kan de Stand., volgens inlichtingen uit goede bron, beslist tegenspreken. Tot den aanleg van een spoorlijn voor eigen baan tusschen Gouda en Schoon hoven is van de Provinciale Staten van Zuid-Holland voorgesteld, aan de Neder- landsche Rhijnspoorwegmaatschappij eene subsidie van 127.600 gulden toe te staan. De ontworpen lijn zal van Gouda uit over Reeswijk, Haastrecht, Stolwijk en Berg-Ambacht naar Schoonhoven loopen. Te 's-Hertogenbosch is op 93-jarige leeftijd overleden H. van Gerven, de laat ste der aldaar ter stede wonende oudstrij ders bij Waterloo. «Een apotheker te Haarlem had voor den .eersten dag een nieuwe loop jongen in dienst en zond hem rnet een tamelijk groot bedrag naar 't belasting kantoor. De jongen kwam echter niet te rug en het bleek, dat hij de gelden in zooverre ten eigen bate had aangewend, dat hij ook anderen ervan had meêge- deeld. De politie heeft zich met de zaak bemoeid." Terwijl Maandag de stoomtram van Tilburg naar Loon-op-Zand in volle vaart voortreed, hield een Tilburgsche slager de tram te voet bij. Het gold een weddingschap, groot 25 cents, die door den slager schitterend gewonnen werd, want voetganger en tram kwamen te gelijkertijd te Loon-op-Zand aan. De vorige week werden zes per sonen van het gezin van prof. dr. A. Mayer, te Wageningen, door eene hevige ongesteldheid aangetast: misselijkheid, braken, pijn in de ingewanden, diarrhée, gedeeltelijk ook duizeligheid en moeilijk heid bij liet slikken. Als oorzaak van de ongesteldheid vond de heer Mayer, dat het roggebrood eene groote hoeveelheid bolderikzaadschillen bevatte. Na van den bakker een monster rogge bekomen te hebben, vond hij in ruim 1 ons van die rogge 41 bolderikkorrels, wegende 0.5 gram, eene hoeveelheid, groot genoeg om genoemde verschijnselen van vergiftiging te verklaren. In het belang van de openbare gezond heid heeft prof. Mayer van dit feit mede- deeling gedaan. Ter gelegenheid van de zoogenaamde kermis of ossenmarkt had teNijkerkeen treurig voorval plaats. Zonder eenige woordenwisseling of twist ontving zekere C. A. de G., uit genoemde gemeente eenige klappen en onmiddelijk daarna eene diepe snede van 20 c.M. lang in 't aangezicht, alsmede op de rechterzijde der borst eene snede van 15 c.M. De ongelukkige werd door dr. J. G. Kroon onmiddelijk verbonden. De zaak is in handen der justitie. Het bericht, dat de hertog van Nas sau had verklaard, wegens zijn hoogen leeftijd, ten gunste van zijn zoon prins Wilhelm te hebben afgezien van zijn erfrecht op den Luxemburgschen troon, wordt door de Kölnische Zeitung, op grond van informatie van een goed in gelichte zijde, tegengesproken. De Luxem burger Zeitung meldt, dat het van be voegde zijde te Luxemburg insgelijks wordt tegengesproken. De Beilijnsche postdieven zijn te Ham burg gepakt. De een noemt zich Bohlmann maar heet Schroder en was vroeger post beambte. Schroder wilde hier coupons wisselen. De bankier kieeg echter achter docht en liet Schröder terugkomen. In middels waarschuwde hij de politie, die hem gevangen nam. Zijn medeplichtige werd in een logement gearresteerd, ter wijl hij de coupons in een koffer pakte. De waarde der gestolen papieren is blijk baar zeer groot. De boekhandel van Ascher en Co. te Berlijn bericht, dat op verzoek en met medewerking van keizerin Frederik, wel dra in Engeland het licht zal zien een levensbeschrijving van haar overleden gemaal. De Duitsche uitgave van het werk, dat getiteld zal zijn: «Frederik III als Kroon prins en Keizer. Een levensbeschrijving door Rennell Rodd Met een voorbericht van H. M. Keizerin Frederik," zal bij genoemde firma verschijnen. Sir Rennell Rodd was langen tijd secretaris van het Engelsche gezantschap te Berlijn. In een rede te Aberdeen, zeide de Kanselier van de Engelsche Schatkist, de heer Goschen, dat het een bewijs van onbekwaamheid zou zijn voor Engeland en een werkelijke vernedering, als het aan Ierland zelfstandigheid verzekerde of de wenschen der Iersche drijvers toe stond. Uit Bombay wordt gemeld, dat met het oog op de schaarschte aan levens middelen in het district Ganjam, gewa pende benden het land doortrekken en opstand trachten uit te lokken. Het gou vernement van Madras neemt maatrege len, die vooral ten doel hebben de nood lijdenden te hulp te komen. Er is te Parijs eene vrij sterk be zochte vergadering gehouden met het doel orn eene anti-Boulangistische veree- niging van republikeinen en socialisten te vormen, ten einde de republiek te beschermen tegen het dreigende caesa- risme van Boulanger. Er is eene com missie gevormd om afdeelingen der ver- eeniging in verschillende arrondissemen ten der hoofdstad te stichten. Eenige bladen bevatten een verzoek des Keizers van Oostenrijk aan de ge meentebesturen, om de gelden, die men bestemd heeft voor de viering van het veertigjarig jubileum van 's Keizers troons bestijging te wijden aan liefdadige instel lingen en hulp aan ongelukkigen. De minister van het keizerlijk hof te Petersburg heeft per telegraaf bijzonder heden medegedeeld omtrent de ontspo ring van den keizerlijken trein. De ontsporing had plaats in een diepe kloof. De keizerlijke familie bevond zich in den eetsalon-wagen, die door 8e bot sing tot onkenbaar wordens toe verbrij- seld werd. De voorste wagens rolden langs den spoorwegdam naar beneden. De keizer lijke familie verliet zonder eenige ver wonding den verbrijzelden wagen, en bood de behulpzame hand aan de ge wonden. De vleugeladjudant Schermetjew is zwaar verwond. Gedood zijn de kapitein van den staf van het korps veldjagers Bresch, een assistent van den genees kundigen dienst, een schrijver, een be diende, twee koeriers, een kamerkozak, een jager, vijf spoorwegbeambten en zes soldaten van het spoorwegbataillon. 18 personen zijn gewonden daaronder de hoofdinspecteur der spoorwegen Stjern- vall. De keizer heeft bevel gegeven, dat de dooden naar Petersburg overgebracht en voor de nagelatenen zorg gedragen moet worden. Bij het ongeluk is volstrekt geen aan leiding aan boos opzet te denken. Volgens de Grashdanin ontspoorde bij het ongeluk van den keizerlijken trein, die slechts 40 werst in het uur liep, eerst de wagen van den minister van verkeer, toen volgde de locomotief en daarna werden de overige wagens ver brijzeld. Uit den keizerlijken wagen werd de vloer weggerukt. De keizerlijke familie viel op den weg, door de zolde ring bedekt. De bediende, die juist den keizer koffie aanbood en de hond des keizers werden gedood. De grootvorstin Olga werd uit den waggon geslingerd zij gleed van den weg neer, maar bleef ongedeerd evenals grootvorst Michael, die eenige minuten onder den gebroken wagen had gelegen, voordat hij er onder uit werd gehaald. Georg, koning Van Griekenland herdenkt zijne vijf-en-twintig jarige regeering. Ko ning Georg is de tweede zoon van Chris- tiaan van Denemarken. Den 30. October 1863 hield hy zijn plechtigen intocht te Athene. Als geschenk bracht hij de Ioni sche eilanden mede, welke door de En gelsche regeering aan Griekenland wer den afgestaan. De heer W. Fröger, onlangs over leden, wordt als Kerkvoogd bij de Her vormde Gemeente alhier opgevolgd door den heer D. van der Werff, opzichter le KI. bij 's Rijkswaterstaat. Ds. F. 0. Manssen, van 's Graven- hage, predikt Zondag 4 Nov. e. k. in de Ev. Luth. Kerk alhier. De offic. van gez. 2. kl. dr. D. M. Pronk, van het militair hospitaal, is over geplaatst naar het 1. reg. veld-artillerie. Op de veemarkt waren gisteren ongeveer'100 runderen aangevoerd, meer- endeels zeer schoon vee. De handel was vlugger dan de vorige week. Voor vet vee besteedde men f100 a f150 en voor kalfkoeien f95 a f140, guste vaarzen f40 a f80. De premie van f10 voor den aanvoer van verkoop van het grootste aantal run deren ter markt dd. 26 October j.l. is toegekend aan de wed. van Oostrom te Hoogland, die van f5 aan H. M. van Beek te Amersfoort, de premie van f10 voor den aankoop van het grootst aan tal vee aan J. van Herwaarden te Soest. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de achterstaande advertentie van den heer C. Okhuizen, Kampstraat 105 alhier; de „pain de luxe" welke hij adverteerd hebben we gezien en geproeft, ze zijn zeer fijn van kwaliteit en over heerlijk in smaak; deze pain de luxe be hoeft voor de Brusselsche niet onder te doen. Scbcrpenzcel. Woensdag jl. vierde de Chr. Jongelingsvereeniging alhier haar 7e jaarfeest. Nadat in de Herv. Kerk, de heer C. Geel, uit Amsterdam, als feestredenaar was opgetreden, begaf men zich naar liet feestlokaal. Als eerste spreker trad op Ds. A. J. Ruijs. Vervol gens werden eenige liederen gezongen en brachten de afgevaardigden van Lun- teren en Veenendaal verslag uit. Ten slotte sprak ook onze geachte burgemees ter; hij dankte o.a. Ds. Ruijs, wien hij met leedwezen zag vertrekken, voor alles, wat hij in het belang van de gemeente en van de Vereeniging had gedaan. Slaande werd den geachten predikant Ps. 134 3 toegezongen. Soest. 1. Nov. Evenals vorige jaren, zal de commissie van weldadigheid dezen winter hare gewone uitdeelingen houden. Aan honderd kinderen der openbare school te Soest en aan vijf en twintig van die aan den Soesterberg zullen, mits zij trouw de school bezocht hebben, op den 13 December klompen, hemd en kousen uit gereikt worden. Aan een vijftig gezinnen worden hemden, lakens, dekens en zoo noodig, de luiermanden gegeven. Bovendien worden er wekelijksche uitdeelingen van levensmiddelen en brandstoffen gehouden. Eindelijk is een groot deel der minder- gegoeden in het genot van geneeskundige hulp en medicijnen. Voorwaar een voor recht, dat niet genoeg te waardeeren is, En wie zijn de milde gpvers van dat al les? Onze ambachtsheer en ambachts vrouw, HH. MM. de Koning en de Ko ningin. Wijlen 'sKonings moeder, H.M.Anna Paulowna, deed veel voor deze gemeente. Door haar is de commissie, die gevormd werd door den burgemeester, den pre dikant, den pastoor en twee der notabe len, in het leven geroepen. Onze goede Prins Hendrik hield de stichting zijner moeder in stand, en HH. MM. de Koning en Koningin volgden zijn voorbeeld, zoodat de commissieleden op dezelfde onbekrompen wijze kunnen voort gaan de armen te steunen. Ook werd door de Koningin-moeder eene naai- en breischool opgericht, waar de uit te deelen goederen vervaardigd worden. Zeer vaak kwam H. M. daar, en overtuigde zich van de vorderingen der leerlingen. Is het wonder, dat haar naam en die harer zonen met eerbied en dankbaarheid genoemd worden. Onlangs ontving iemand te Parijs, de heer B. voor een bewezen dienst van een schatrijk grondeigenaar in de Sarthe een getruffeerde poularde. Hij deed die over aan een restaurant en ontving twee dagen later een brief, waarin de schen ker zijne bevreemding er over uitsprak, dat hij niets hoorde van den gouden ring met diamant aan het adres van zijne vrouw, in de poularde verstopt. B. ondervraagde den restaurateur en deze zijne kalanten. Een jong meisje, Mathilde R., herinnerde zich bij het eten van het vleesch der poularde iets hards te heb ben ingeslikt en nam in allerijl purga tieven in, doch zonder baat, kreeg dien tengevolge eene ingewandsontsteking en is Zondag gestorven. In Amerika maakt men op de elanden- jacht gebruik van een kegelvormige spreekbuis van boomschors gemaakt. De jager bootst daarin het geluid van den eland na, om hem daarmede te lokken en onder schot te krijgen. Als anecdote wordt verteld van een jager, die twee uren lang zoo ongeveer vier mijlen, al toeterend was voortgekropen en eindelijk op een anderen toeteraar stiet, die, door zijn geluid aangetrokken, hem eindelijk hebbende gevonden, hem nu verzoekt om een beetje tabak. (N. Sp.) Naar men verneemt zou het in Duitsch land gelukt zijn, tarwe en rogge met elkaar te kruisen. Hierdoor zou men eene graansoort verkregen hebben, welke de goede hoedanigheden van tarwe en rogge in zich vereenigt. Rosa gigantea, een zeldzame ro> s. Deze nieuwe roos schijnt een bijzondere toekomst te hebben. Naar de beschrij ving, overtreft zij in afmetingen tot nog toe alles wat er dit gebied bekend is. Zij groeit krachtig en snel, omarmt met haar klimmende ranken rotsen en boom stammen, klimt tot in de hoogste toppen met haar schitterend witte bloemen, "die 1416 cM. doorsnede hebben en zeer geurig zijn. Op verzoek van den ontdek ker, den generaal Collett te Shan Hills, zal zij Rosa gigantea genoemd worden. In Juni van dit jaar zijn de eerste bloei ende takken door den heer David Prain uit Seebpore bij Callcutta naar den heer Frangois te Brussel gezonden, welke in de zitting van 2 Juli van de Koninkl. Botanische Vereeniging er een en ander over mededeelde. Indien deze roos aan de bovenvermelde beschrijving voldoet, dan is het niet onwaarschijnlijk, dat zij door kruising met andere hybriden wer kelijk verrassende uitkomsten kan opleve ren. (Ned. Tuinbouwblad) Te Hünfeld, bij Kassei, zijn tengevolge van brand 300 huizen en schuren, bene vens het Raadhuis, het postkantoor en de scholen, een prooi der vlammen geworden. Ruim 2000 menschen zijn van dak be roofd. Bijna gedeelte van het stadje ligt in de asch. Te Maastricht is aangehouden en ter beschikking van den officier van justitie aldaar gesteld zekere J. H., oud 31 jaar, dienstknecht, verdacht van in den avond van 24 Augustus II. te Heek-Hulsberg het huis zijns meesters te hebben in brand gestoken. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 26 Oct. Everardus Philip- pus, z. van Teunis Willigenburg en Catrina Barbara van der Heijden. 27 Oct. Johannes Petras Wilhelmus, z. van Jacobus Rosier en Maria Smeïnk. 30 Oct. Marinus, z. van Gilles van Leuverden en Mijntje Fontijn, Dirkje, d. van Reijer van Willigenburg en Neeltje van Elfrink. 31 Oct. Hendrik, z. van Willemtje van Moorselaar. Ondertrouwd: 25 Oct. Bartholomeus Petrus Padberg en Everarda van den Brom. 1 Nov. Wouter Maters en Elizabeth Cornelia Kroon. Zeger de Graaf en Fenna van den Berg. Gehuwd: 31 Oct. Pieter Wilhelmus Orban en Johanna Adriana Volp Lensden. Geboren 28 Oct. Antonia, d. van Willem van der Geer en van Gijsbertha Boerseu. 31 Oct. Louw, zoon van Louw Berg en van Dientjo Zieltjes. Overleden 27 Oct. Antonius Westerhuis, oud 10 m. JohanDes Gijsbertus Schreudor oud 45 j. echtgenoot van Aalbarta Blom. 1 Nov. Dientje van Apeldoorn, oud 18 m. Stonienbnrg. Geboren 28 Oct. Alijda, d. van Teunis van den Broek en van Jannetje Buitenhuis Gerardus, z. van Cornelia Walet en van Antje Horst. Gehuwd 2 Nov. Gerrit van Kasbergen met Hendrica van Bekkum. Bernardus Zwirs met Hentje van Kasbergen. Woudenberg. Geboren: 27 Oct. Jannigje, d. van Gerrit van de Lagemaat en Willemijntje van de Haar. Cornelis, z. van Teunis van den Broek en Johanna van de Haar. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT brengt ter kennis van de inge zetenen, dat de heer COMMISSARIS DES KONINGS in de provincie Utrecht voornemens is op Vrijdag, den 9. Novem ber aanstaande, deze gemeente te bezoe ken zullende voor eenieder die ZHEdG. alsdan wenscht te spreken, daartoe op het raadhuis, 's voormiddags te elf uren, de gelegenheid worden opengesteld. Amersfoort, den 2. November 1888. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur, op MAANDAG, den 5. Nov. aanstaande, 's namiddags van iialftwee tot halfdrie zjtting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. HERMs. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester, Gevonden op den openbaren weg: Een gouden oorknopje. Een onderstuk van een rijtuiglantaarn. Een doosje inhoudende een rozenkrans. Rechthebbenden vervoegen zich ter terugbekoming aan het bureau van politie. AMERSFOORT, 2. Nov. 1888. Tarwe f. Rogge - 0— - o— 1 Boekweit - 0— - 0.— f Per Appelen. - 2.25 - 4.00 liecto- Peren - 2.50 - 4.50 L liter. KleiAardappelen - 3.50 - 4.00 I Zand- - 1.90 - 2.50 Hoendereiereu - 6.00 - 6.50 p.100 st Boter - 1.10 - 1-20 p. Kilo Kaas -00— - 00— p. 50 Kippen - 0.40 - 0.90 X Kuikens - 0.30 1— 1 Ganzen V Oude eenden - Per stuk. Jonge - 0.40 - 0.90 Hazen - 1.50' - 1.80 1 Konijnen - 0.20 - 1-10 Duiven - 0.30 - 0.40 p. paar. Biggen - 4— - 7— Schrammen - 10— -15.- Vette koeien -100— -150— Guste -40— -80 Per Kalf - 95— -140— ff stuk. Pinken 1 Stieren - Vette Kalveren - if Aangevoerd waren ongeveer beet. Tarwebeet. Roggebeet. Boek weit; 30 heet. Appelen; 55 heet. Peren; 40 heet. Kleiaardappelen 300 heet. Zand- aardappelen; 2000 stuks Hoendereieren; 3000 kilo. Boter; kilo Kaas. Ongeveer stnks vee.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2