DE GELDKOFFER. BINNENLAND. Feuilleton. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. De ex-keizerin Eugénie is te Am sterdam aangekomen en in het Amslel- Hotel afgestapt. Zij is weder vergezeld van mevr. Lebreton en den heer Pietri. De feesten te Breda tot herden king van het 60-jarig bestaan der Kon. Militaire Academie zijn Zaterdagavond geopend met een concert in «Concordia," door die vereeniging den reünisten aan geboden. De eerste officieele samenkomst was Zaterdag om kwart over twaalven aan het station van den staatsspoorweg, waar de réunisten begroet werden door kolonel Dommers, bevelhebber van de derde militaire afdeeling, en mr. van Mierlo, voorzitter van de feestcommissie uit de burgerij. In optocht gingen de réunisten naar het academiegebouw, waar eene revue werd gehouden over het corps cadets. Het weder was droog, maar winderig; als de wind ging liggen en de droogte aanhield, stelde men zich veel voor van de algemeene illuminatie des avonds. Op den Rijnspoorweg zullen de vierdaagsche retourkaarten, zoowel op de eigen lijnen als in verkeer met de Staats spoorwegen, den Holl. IJzeren den Ned. Centraal- en dc Noord-Brabar.tDuitsche spoorwegen, uitgegeven op Zaterdag 22 en Zondag 23 December a. s. bij gele genheid van het kersfeest voor de terug reis geldig zijn tot en met Donderdag 27 December. Naar men verneemt, zal het schroef- stoomschip le klasse Koningin Emma der Nederlanden, onder commando van den kapitein ter zee J. H. Commijs, van Curasao met bestemming naar Nieuwe- diep doch wegens stormweder in de Noordzee te IJmuiden binnen geloopen, bij aankomst in de marine-directe te Willemsoord aan 's rijks werf aldaar, buiten dienst worden gesteld. Het voor nemen schijnt daartoe niet bestaan te hebben, maar na het doorgestane zware weder op de tehuisreis zal die bodem belangrijke herstellingen behoeven, vooral de stoomketels enz., en daarom voorloo- pig uit dienst gaan. Reeds in 1884 werd door de Prov. Staten van Noordbrabant gunstig beschikt op een verzoek om eene prov. bijdrage in de kosten van aanleg van een kunst weg van den gemeente Wouw door de Speldestraat en den Boomdijk naar Steen bergen. Tot groote teleurstelling van Wouw heeft de raad van Steenbergen thans besloten tot het tot stand komen van de weg niet mede te werken, waar door de verleende bijdrage vervalt. In- tusschen heeft het bestuur van Wouw besloten den weg op eigen gebied aan te leggen tot de grenzen van Steenbergen en in de kosten daarvan een subsidie van 60 pet. uit de prov. kas aangevraagd. Onder de benaming van spoorweg postkantoor no. 4, zal bij Kon. besl., op een nader door den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid te bepalen tijdstip, een vierde spoorwegpostkantoor worden in werking gebracht, waarvan de directeur zal gevestigd zijn te Arn hem. Het bestuur der Zuiderzee-vereeni- ging heeft aan de leden dier vereeniging toegezonden een werk met 15 kaarten en platen, waarin de heer C. Lely, chef van het technisch onderzoek in zake de droogmaking der Zuiderzee, den invloed der afsluiting op de waterloozing der langs de Zuiderzee gelegen provinciën behandelt. De heer Lely komt tot de conclusie, dat tegen de afsluiting en gedeeltelijke droogmaking der Zuiderzee, met inslui ting van den IJsel, voor zooveel de waterloozing betreft, geen bezwaar be staat. Een ware geschiedenis uit Thüringen, DOOR ANDRÉ HUGO. 26) De mond van den ouden man ver trok zich tot een valschen glimlach. «Dus heeft zij het gehad, en zijt gij thans daarvan in het bezit hadan zal ik van mijn zoon misschien nog wel iets verders kunnen vernemen?" vroeg de oude man met eene sluwe uitdrukking van gelaat. «De bijzonderheden zult gij mij, uw kind, wel vertrouwen ik weet ze, dit zij u genoeg. Bovendien houdt een plechtige eed mijn mond gesloten, evenals een heilige gelofte mij lot plicht gemaakt heeft, het vermogen dat ik van mijn moe der erfde, aantewenden ter ondersteuning van armen en ongelukkigen, zooals ik dan ook reeds ten deele gedaan heb, zonder dat ik mij verplicht gevoel u dat alles medetedeelen." Er ontstond een pijnlijke stilte. Vader en zoon stonden als twee vijanden tegen- Even als verleden jaar zal, ter gelegenheid van het aanstaande St. Nico- laasfeest, te Utrecht door de studenten op 5 december u. s. gecostumeerd wor den rondgereden en zullen worden voor gesteld verschillende aardige groepen be treffende gebeurtenissen van het afge- loopen jaar hier te lande St. Nicolaas met zijn beide zwarte knechts, gezeten in een rijtuig met vier paarden bespan nen, zal natuurlijk voor de straatjeugd het aantrekkelijkste zijn, aangezien er dan voor hen iets overschiet. Bij gunstig weder zijn alhier op dien dag vele St. Nicolaashouders op de been. Men schrijft uit N.-B. aan de N. R, Ct. «Alhoewel voor de vele suikerfabrie ken, welke zich in het westelijk gedeelte dezer provincie bevinden, eene menigte handen noodig zijn, waren er op een avond dezer week aan het zoogenaamde «Zouthuis" of de Meerlsche dreef een ploeg van 55 zoutdiagers, die geladen de grenzen overtrokken, 30 van welke achter Breda omtrokken, 12 Breda be zochten, 6 te Princenhage verbleven, en 2 hunne vracht onder Beek bezorgden. Naar Leur, niettegenstaande daar 4 ambtenaren gestationeerd zijn, gingen er 5. Als nu binnen enkele weken al die fabrieken stilstaan, kan men nagaan hoe groot dit aantal dan aan verschillende zouthuizen zal worden. Gemiddeld wordt door één man min stens 40 K.G. gedragen, zoodat er dien nacht toch zeker uit dat eene zouthuis (en er bevinden zich tal van die huizen over de geheele grens) 2200 kilo binnen gesmokkeld werden." De Eerste Kamer der Staten-Gene- raal is tot hervatting van hare werk zaamheden bijeengeroepen tegen den 3. December, 's avonds te 8 ure. Deze week is te 's Gravenhage een algemeene vergadering gehouden van de Haagsche afdeeling der Vereeniging tegen de prostitutie en die van den Ned. Vrou wenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn. Het woord werd gevoerd door ds. Gunning, ds. James, van Warnsveld, douairière Éngelberts, te Zutphen, en dou airière Klerck, uit den Haag. De beide eerste sprekers bevalen de Vereeniging in haar streven met warmte aan de da- messpreekters wezen op de vorderingen, welke de Vereeniging vooral in het bui tenland maakt en wekten tot toenemende deelneming op. Bij acclamatie werd be sloten, in een adres aan den gemeente raad de afschaffing der verplichte keuring van publieke vrouwen te vragen. Men bericht, dat eene vervolging is ingesteld tegen den gewezen notaris Andries en dat de zaak den 3. Decem ber a. s. voor de Haagsche rechtbank zal worden behandeld. Door een onbezoldigd Rijksveld wachter te Zundert is een strooper dood geschoten. Omtrent dit geval verneemt men nader, dat de beambte daartoe ge. dwongen was uit zelfbehoud. Hij stond tegenover tien stroopers, die hem te lijf wilden. Een hunner legde reeds op hem aan, toen zijn schot viel. De andere stroo pers, allen Belgen, kozen het hazenpad, toen er hulp voor den veldwachter kwam opdagen. Uit Parijs wordt aan de Zw. Ct. geschreven, dat aan den heer E. Nier mans, een jong architect, geboren te Hengeloo, de bouw van een huis in oud- Hollandschen stijl is opgedragen voor de aanstaande wereldtentoonstelling. «Een zee-officier" wijst er in het Hbl. op, dat er uit de verschillende be richten omtrent de schipbreuk voor Scheveningen schijnt te blijken, dat de poging tot redding niet onder deskun dige leiding heeft plaats gehad. Zulks zal, meent de schr., meer kunnen voor komen, aangezien er op onze kusten geen bepaald korps redders is aangewe- over elkandet, zonder een enkel woord te wisselen. «Wilt ge mij het verdere van mijn last mededeelen?" vroeg Arthur eindelijk, om de stilte aftebreken. Falkening schrikte op. «Ja, ja terstond I" antwoordde hij. De toon dezer stem klonk zeer zonderling, een geoefend oor zou nu in de stembui ging een soort van onderdanigheid heb ben kunnen onderscheiden. «Ge moet, zooals ik reeds zeide, met den nachttrein afreizen, om op den be hoorlijken tijd te Milaan te zijn. Ge moet uw reis onafgebroken doorzetten totdat ge Milaan hebt bereikt. Daar moet ge terstond het geld tegen kwitantie afgeven en u zoolang te Milaan ophouden, totdat ik u verdere berichten heb doen toeko men." «Dus zal ik langen tijd te Milaan moeten blijven De oude man kneep zijn sluwe oogen bij deze woorden dicht, zoodat de uit drukking van zijn gelaat iets loerends had. Het scheen hem toe dat de boekhouder toch niet zoo geheel onrecht had met zijne beschuldiging. «Ik zal u daar verdere orders doen toekomen. «Ge moet de wereld nog wat zien vóór dat ge u hier vestigt. Ge moet no zen en dus steeds met liefhebbers moet worden gewerkt. In het algemeen zijn dat menschen, die wel varen of in de branding werkzaam zijn, doch met sloe pen werken komt in hunne betrekking niet te pas. Het niet aanwezig zijn van bepaald aangewezen deskundige personen, verantwoordelijk voor den toestand der reddingsmiddelen en officieel belast met de leiding der poging tot redding, kan ook niet anders dan ten gevolge hebben, dat soms onoordeelkundig wordt gewérkt. Het instellen der kustwacht is reeds een stap geweest in de goede richting; doch deze kustwacht behoorde belang rijk uitgebreid le worden. Nu bestaat zij hoofdzakelijk uit den uitkijk van de ver schillende, met de reddingstations tele- phonisch verbonden vuurtorens, en wor den strandingen en voorvallen onder de kust, dank zij der uitstekende wijze waarop wordt uitgekeken, dan ook zeer spoedig bekend. Werd nu op elke plaats een beambte der kustwacht aangewezen (waarvoor personen zouden moeten worden gekozen volkomen bekend met den localen toe stand der kust, den loop der getijstroo- men, den afstand van den duinvoet tot de verschillende banken enz. enz.) om bij strandingen als chef op te treden, en trok men daarbij de kern der roeiers en vuurpijltoestelbedienden ook uit de manschappen der kustwacht, waarvan het personeel daartoe natuurlijk belangrijk zoude moeten worden uitgebreid, zoo zoude reeds veel zijn gewonnen. Geregelde oefening zoude mogelijk worden en de kans op slagen bij pogingen tot redding zoude slechts grooter kunnen worden. Kustwachtpersoneel zou gemakkelijk te vinden zijn, bijv. onder de bemannin gen der loodsvaartuigen. De geregelde oefeningen der loodsvaartuigen. De ge regelde oefeningen zouden wenschelijke verbeteringen aan het licht brengen en de gelegenheid verschaffen, nog meer dan nu het geval is, proeven te nemen met vuurpijltoestellen, oliestortinrichtiDgen, handige zwemvesten als anderszins. Naar aanleiding van de aanstaande herdenking van den terugtocht der Wal denzen in hunne dalen wordt ons mede gedeeld, dat de sjerp, die als onderschei- dingsteeken door hun dapperen aanvoer, der d' Arnoud werd gedragen tegen woordig in het bezit is van het Zeeuwsch Bij eene drijfjacht op het landgoed van jhr. van Weede, in de buurtschap Appel, onder Nijkerk, zijn Vrijdag ge schoten 56 faisanten, 41 hazen, 1 patrijs en 3 houtsnippen, samen 101 stuks. Door mevr. C. C. E. Lemaitre- Buze is aan de rijkslandbouwschool eene verzameling naturalia ten geschenke ge geven, waaronder eene kast inhoudende eene belangrijke collectie gesteenten, zoowel van binnen- als van buitenland- schen oorsprong. Aan de schenkster is daarvoor de dank der regeering betuigd. Te Brussel heeft men een brief ont vangen van den zendeling Lourdel te Roubaga. gedateerd 10 Juni, die het vol gende inhoud omtrent Stanley: «Wij hebben," aldus schrijft hij, «nog geene enkele tijding ontvangen omtrent Stanley wel heeft men verzekerd, dat een blanke is aangekomen van de kust van Oussougara, doch dit bericht ver dient weinig geloof. «De weg van Wadelai naar Ouganda is opnieuw gesloten. «Mahomed Biri, die voor de tweede maal een karavaan naar Emin Pacha heeft geleid, is op bevel van den Koning van Ougnyoro vermoord." Een brief van lateren datum (25 Juni) zegt: «Wij hebben nog geene enkele tijding van Stanley. Men zegt, dat de wat het leven en zijne wenschen bestu- deeren om de menschen te leeren ken nen, opdat, als ge op een goeden dag uit uwe droomerijen ontwaakt zult zijn, gij de menschen en hunne bedoelingen beter zult weten te waardeeren I" De buitengewone spraakzaamheid en de wijze van beschouwing des ouden mans verwonderden Arther wel eenigzins, daar hij die van zijn vader nooit had verwacht en de manier van spreken geheel verschilde van diens gewonen droogen koopmans- toon. Niet minder verwonderd was zijn va der over de weinige weèrstreving die zijn zoon betoonde om op reis te gaan, daar hij vermoed had, dat deze een hevigen tegenstand zou bieden. «Indien ik u nog eenige lessen voor uw reis mag geven," ging hij voort, spreek dan met niemand over het doel daarvan, doe het voorkomen alsof gij als handelsbediende met monsters van ijzer waren reist en neem voor alle mogelijke gevallen dezen revolver met zes loopen mede. In deze brieventasch bevinden zich eenige banknoten om de leiskosten te bestrijden en daarenboven eene assignatie op Duinster en Zoon te Parijs, ten einde u voor alle mogelijke gebeurtenissen te waarborgen. Nadat Falkening zijn zoon in het ge- Bangoro's in de richting van Monlan- ziqué, ten zuiden van het Albert-Nynn- zameer, slaags zijn geraakt met de blan ken." Pater M'Fadden, de geestelijke drijver, zal vermoedelijk, op een uit Rome ge zonden bevel, verplaatst worden, ten einde hem zijn Iersche politieke kruis tocht te doen staken. De jongste berichten omtrent den toestand van John Bright, den beroem den staatsman en redenaar, luiden zeer ongunstig. Zjjne nog afwezige zonen, het Parlementslid Leatham Bright en Philip Bright, zijn naar Rochdale ontboden, en de geneesheeren geven, wegens de alge meene zwakte van den leider en de voortgaande ontsteking der longen, wei nig hoop meer. Men verzekert, dat de heer Monro, chef van den veiligheidsdienst te Londen, benoemd is tot opvolger van sir Charles Warren, als hoofd der Londensche politie. De Duitsche Koloniale vereeniging heeft eene algemeene vergadering gehouden. Het algemeene fonds dier vereeniging be draagt 330,000 Mark. Luitenant Wissman heeft opnieuw er op aangedrongen, dat men eene expeditie organiseere, om Emin-Pacha ter hulp te komen. De keizer van Duitschland is met den keizer van Oostenrijk door den Koning van Portugal benoemd tot kolonel van een Portugeesch regiment. De daartoe door de Oostenrijksche re geering aangewezen begrootingscommissie heeft zich bezig gehouden met de be grooting voor oorlog. De Minister van Oorlog verklaarde, dat men zich moet voorbereiden op een mogelijke mobiel verklaring van den landweer. Tot dusver had men niet aan de moge lijkheid gedacht, dat de landweer zoo spoedig gebruikt zou moeten worden maar met het oog op den politieken en militairen toestand is een aanmerkelijke versterking van het leger noodzakelijk geworden. De feestcommissie zond heden het vol gend telegram aan Z. M. den Koning, Het Loo. Sire Namens Amersfoort's ingezetenen, die heden Neêrlands 75-jarig onafhankelijk bestaan feestelijk herdenken, biedt de regelings-commissie Uwer Majesteit bij deze de verzekering aan van hunne ver knochtheid aan Uwer Majesteits Door luchtig Huis en van hunne oprechte vaderlandsliefde. De Regelings-commissie, J. SINNIGE, Voorzitter. A. VAN SANTBRINK,) H. C. VAN DAM, Secretarissen- Daarop is heden morgen het volgend antwoord ontvangen Zijne Majesteit de Koning heeft mij opgedragen Hoogstdeszelfs bijzondei e dankbetuiging over te brengen voor de door de regelings-commissie namens Amersfoort's ingezetenen uitgedrukte ge voelens, die door Zijne Majesteit op hoogen prijs werden gesteld. Adjudant dienst, ROELL. Medeburgers Heden vieren wij feestEen schoon feest! Het feest van Neerlands be vrijding Dat de feestelijke stemming niet ontbreekt, bewezen reeds gisteren de straten, waar blijde gezichten in menigte de toebereidselen voor heden stonden te aanschouwen. En menigeen dacht, hoe vóór vijf en zeventig jaar in diezelfde straten op ieders gelaat angst en vreeze stond te lezen, want de aan krijgstucht ontwende woestelingen, die in het ongelukkige Woerden, slechts drie heim met de kofferafsluiting had ingewijd, nam deze de brieventasch uit de hand zijns vaders en verliet de kamer, om zich zoover reisvaardig te maken dat hij met den laatsten trein kon vertrekken. IX. Het onverwachte ivedervinden. Nadat Arthur, zonder eenige stoornis, zijn last te Milaan had vervuld, ontving hij uit het vaderlijk huis bericht dat hij kon kiezen tusschen een verblijf in de woelige hoofdstad van Pruisen en een kleine, maar nijvere stad in Thüringen. tegelijk de residentie van een vorst. Hoewel erkennende dat het gedruisch en de verstrooiingen van allerlei aard van Berlijn misschien het gemakkelijkst en spoedigst in staat zouden zijn zijn gewond hart te verdooven, meende hij toch dat hem dit op den duur niet helpen zou. Hij wilde daarom liever de smart der eerste wond die hij ontvangen had toen hij, de rozen der liefde willende plukken, door een onzichtbaren doorn werd ge kwetst, verdragen en de wonde door ge duld en onderwerping laten heelen, dan door verdooving voor het oogenblik zijn smart te stillen; hij wist toch maar al te goed dat hij door zijn hartstochtelijk en licht ontvlambaar gemoed zeer snel zou kunnen worden medegesleept in den dagen vroeger, zoo onmenschelijk hadden geplunderd en gemoord, kon den toen ieder oogenblik ook hier de woningen binnendringen om er te vernielen, te rooven, te vermin ken en te dooden. Aan het beleid van de bestuurders der stad en de bezadigde houding der burgerij is het te danken, dat Amersfoort voor de snoodste gru welen gespaard bleef. Met vreugde herdenken wij het herstel onzer dierbare nationaliteit? Met eerbied herdenken wij de kloekheid der ingezetenen van vóór vijf en zeventig jaar, en dit stemt ons, hen in kloekheid en bezadigd heid na te streven. Vreugdetonen galmen thans langs de straten. Maar de vreugde moet onvermengd blijven. Geen onver togen woord, niet de geringste on- eenigheid mag ons feest ontsieren. Geen heerlijker feestvreugde dan die van het begin tot het eind van eensgezindheid en wederzijdsche in schikkelijkheid blijft doorweven. Zoo willen wij feestvierenvroolijk maar ordelijk. Toonen wij ons allen waardige burgers van de vrome, vroede en vrije Nederlandsche natie! Mogen onze kinderen, als door hen na eene kwart eeuw de heugelijke gebeurtenis, die wij thans vieren, weer wordt herdacht, uitroepen »Het feest van 28 November 1888 was een schoon, een waardig feest In eene vergadering van het de- partement der Maatschappij tot bevor dering van nijverheid hield de heer Paul A. Huet eene belangwekkende voordracht over de Gilden. Na er aan herinnerd te hebben, dat de strijd om het bestaan steeds gevoerd is, omdat ieder daartoe door de omstandigheden gedwongen wordt, en dat dus arbeid noodig is, stelde spr. als zijn gevoelen voorop, dat ieder recht op arbeid heeft, en dus ook op de vruchten van dien arbeid. Inbreuk op dat recht is de slavernij, die eeuwen in Europa, welken naam zij droeg en onder welken vorm zij ook voorkwam, bestaan heeft. Den arbeid te regelen is eeuwenlang het streven geweest van die vereenigingen, die men «gilden" noemt. Zij zijn ontstaan uit vereenigingen van personen, die onderlinge bescherming be oogden en tot bespreking daarvan bijeen komsten hielden, waar elk zijn gilde (geld) of gave bijbracht. De leden waren jegens de vereeniging en jegens elkander door een eed gebonden; van daar de naam, dien zij in de 8e eeuw droegen, die van eedgenootschappen. Later heetten zulke vereenigingen «schutsgilden," daar de leden elkander beschutten tegen de verdrukking der machtigen. Uit deze gilden ontstonden weder de bedrijfs- of arbeidsgilden, die in koopmansg. en in ambachtsg. onderscheiden waren. Gewoonlijk had elk handwerk zijn eigen gild; alleen wanneer in eenige ge meente weinig beoefenaars waren, ver- eenigden zich meerdere handwerken tot één gild. Elk gild had een bestuur en uitvoerige statuten, waarin bepalingen omtrent de bijeenkomsten, eischen voor het meester-, gezellen- en leerlingschap, voorschriften omtrent hygiëne en mora liteit der leden, omtrent deugdelijk werk, enz. voorkwamen. Het streven der gilden was het am bacht aan te kweeken door het leveren van deugdelijk werk, en het aantal be oefenaars te beperken ten einde de wel vaart der leden in de hand te werken. Waarom zijn zij dan niet behouden of heeft meri ze niet weer ingevoerd? Omdat zij allerlei gebreken hadden (o.a. was het meesterschap niet alleen door bekwaamheid, doch ook door bloed verwantschap en geld te verkrijgen) en tuimel van dien verderfelijken roes, die ten slotte toch maar een ledig hart, een verstomd gemoed achterlaat. Daarom besloot Arthur, na kort over leg, de Thüringsche residentie te kiezen. De herfstzon met hare zachte stralen had reeds lang de bladeren der boomen bontgekleurd en de trekvogels een af scheidsgroet achterna gezonden, toen zij op een Zondag nog eens voor langen tijd misschien door hare verkwikkende warmte scheen te willen uitblinken. Het grootste deel der stadbewoners had dien wenk begrepen en uit de straten en stegen waren gansche scharen van alle zijden naar buiten gesneld. Onder hen bevond zich ook Arthur. Getrouw aan zijn gewoonte had hij het niet ver van de stad gelegen bosch op gezocht. De stilte van het woud en de ongestoorde Zondagsrust spraken meer tot zijn gemoed dan de bedrijvigheid der drukst bezochte gelegenheden tot uitspan ning en bovendien kon hij zich, midden in het eenzame woud, zoo streelend aan zijne droomerijen overgeven, vrijelijk den ken aan vervlogen dagen, die hem het liefste hadden weggenomen, aan dagen die hem, al zij het zeer vluchtig, toch den hemel op aarde hadden geopend, en hem met de edelste gevoelens hadden vervuld. En dat alles was nu voorbij I

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2