NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. DE GELDKOFFER. Ko. 99 Woensdag 12 December 1888. Zeventiende Jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentien: BINNENLAND. Feuilleton. IMEBSFOORTSCHE COURANT. VOOR Per 3 maarden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten iutezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viern.aal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Minister van Binnenlandsche za ken is door de Tweede Kamer uitgenoodigd zijn gevoelen medetedeelen over de vraag of de voorzitter van een stembureau gerechtigd is de aanwezigen uittenoodigen om de zaal te vei laten als zij, na aan de verkiezing te hebben deelgenomen, daarin verlangen te blijven. De commissie voor de verzoekschriften, met wier gevoelen de Kamer zich ver- eenigde, achtte wenschelijk inlichtingen van den Minister in te winnen omtrent de klacht van twee kiezers voor de Tweede Kamer te Dokkum, die de voor zitter van het stembureau geleid door eene naar hunne meening verkeerde in terpretatie van art. 40 al. 2, der kieswet, hen gekrenkt heeft in hunne rechten als kiezers, door te handelen als boven is omschreven. De Minister van Waterstaat, Handel cn Nijverheid, brengt ter algemeene ken nis, dat op den aanstaanden Nieuwjaars dag gelegenheid zal bestaan tot over brenging per telegraaf van nieuwjaars kaarten in het onderling verkeer der Ne- derlandsche Rijkstelegraafkantoren. Formulieren voor deze nieuwjaarskaar ten, voorzien van een stempelafdruk van het kantoor van afgifte, zijn, te rekenen van 15 December e. k., bij alle Rijkste legraafkantoren verkrijgbaar legen den prijs van 10 ct. De op deze formulieren geschreven nieuwjaarskaarten kunnen, zonder verdere betaling of frankeering, op 31 December 1888 en op 1 Januari 1889 bij alle Rijkstelegraafkantoren ter overseining worden aangeboden naai plaatsen waar Nederlandsche Rijkstele- graaf- of telefoonkantoren zijn gevestigd. Elke nieuwjaarskaart mag len hoogste tien woorden bevatten. De naam der plaats van afzending wordt ambtshalve medegeseind. De aflevering ter plaatse van bestem ming, ook van de op 31 December aan boden kaarten, geschiedt, indien eenigziris mogelijk, op 1 Januari zonder omslag en zonder ontvangbewijs te vorderen. Bezor ging buiten den gewonen bestelkring der kantoren vindt niet plaats. Een ontwerp tot wijziging van eenige bepalingen der wet op de brievenpostelij is in bewerking. Daarin zal worden opge nomen een bepaling tot verhooging van het maximum-gewicht voor couranten, die aan een port van '/s cent zijn on derworpen. - De beide hoofdcommissarissen van politie, te Amsterdam zijn benoemd tot ridders der Pruissische kroonorde. De nieuwbenoemde gouvernenr van Suriname vertrekt niet, zooals het plan was, in deze maand, doch in Januari met de boot van den Kon. West-Ind. Maildienst. - Het hoofdbestuur der Geld. Overij- selsche maatschappij van landbouw heeft besloten, zich onverwijld per adres tot de Regeering te wenden en aan te dringen op een streng onderzoek en spoedig han delen in zake het verbod van invoer van vee uit Gelderland naar Duitschland. In eene op Zaterdag jl. te Arnhem gehouden vergadering van het hoofdbe stuur der Geldersche Overijselsche Maat schappij van Landbouw is besloten: de commissie tot verbetering van het paar denras in Gelderland te ontbinden en zulks naar aanleiding van het besluit van Provinciale Staten om 6000 's jaars beschikbaar te stellen voor genoemde verbetering en daarvoor zelve eene com missie te beuoemen. De ƒ3000 welke de bestaande commissie nog in kas heeft, worden aan Gedeputeerde Staten terug gegeven met verzoek die te overhandigen aan de te benoemen commissie, met de speciale bedoeling dat bedrag ook te be stemmen voor een paardenstamboek in Gelderland. Te Utrecht is een vergadering ge houden van vertegenwoordigers van anti revolutionaire bladen. Een bond van organen der anti-revolutionaire partij werd opgericht, onder den naam Bond: Anti revolutionaire pers. Alle bladen, die op den grondslag van «het Program" staan, kunnen zich bij den Bond aansluiten, Een afschrift van het vastgestelde reglement zal weldra aan alle bevriende bladen gezonden worden. De voor het werk der nieuwe Noordzee-sluizen by IJmuiden vereischte terieinen zijn voor een deel bij minnelijke overeenkomst eigendom van den Staat geworden: omtrent de overige is nog een rechtsgeding aanhangig, daar ten opzichte van den prijs geen overeenstemming kan worden verkregen. De uitvoering van het werk is echter hiervan niet afhankelijk, vermits is overeengekomen dat de ter reinen reeds dadelijk Ier beschikking van den Staat zouden worden gesteld. Met wijziging van het vroegere ontwerp, is de diepte der slagdrempels van de ont worpen schutsluis aangenomen op 9 M. beneden A.P. De toeloop van passagiers, die zich voor vervoer op krediet naar de Argen- tijnsclie republiek aanmelden, blijkt zeer groot te zijn, daar de Neder). Amerikaan- sche Stoomvaartmaatschappij thans haar agenten heeft aangeschreven, dat tot en met 5 April alle plaatsen op hare stoom schepen bezet zijn. In 't begin van Januari a.s. zal men te Utrecht beginnen met den aan leg van den tramweg, loopende van het station-Rijnspcör naar dat van de Ooster- spoor in de Maliebaan. Als eene merkwaardighaid verdient vermelding, dat in Alblasserwaard ver scheiden boeren, uitgelokt door het heer lijke najaarsweder, het vee, dat reeds naar de stallen was gebracht, weder in de weide hebben gedaan. De Haagsche rechtbank veroordeelde heden bij verstek den Notaris Andries, vroeger aldaar woonachtig, tot 3 jaien gevangenisstraf en 8 jaren ontzetting uit de rechten bij art. 21 strafr. bedoeld. De rechtbank overwoog, dat het feit dat bekl. geen loon voor de door hem te verleenen diensten had ontvangen, het misdrijf minder verzwaarde. «De Haarlemsche jengd is het wel doen met den paplepel ingegeven. Dit bleek weder uit het St. Nicolaasfeest. De leerlingen van de meisjesschool tot op leiding voor het middelbaar onderwijs, had den, zonder dat zij daarvooriemand hadden in den arm genomen, zekere som bijeen gebracht, voor het bedrag St. Nicolaas- gebak gekocht en dit ter uitdeeling toe gezonden aan de hoofden der vier kos- telooze scholen in deze gemeente. Zij heb ben daardoor een aantal arme kinderen ten hoogste verblijd en verdienen wel, dat van hun gedrag melding wordtgemaakt. Men schrijft het volgende uit Ter schelling «Zooals bekend is, werden de steppen- hoenders, die in de Kirgische steppen inheemsch zijn, voor het eerstin hetjaar 1863 op de Duitsche en in enkele exem plaren ook op de Nederlandsche Noord- zee-eilariden aangetroffen. Zij bleven toen echter slechts korten tijd en werden se dert November 1864 niet meer gezien. Men vond er nergens nesten van. In het voorjaar van 1888 verschenen zij hier op de eilanden en ook op het vasteland op nieuw, in grootere menigte. Of ze nu gebroed hebben, is nog niet met zeker heid te bepalen. Algemeen schijnen ze thans weder vertrokken te zijn, want men hoort of ziet er op de eilanden niets meer van. Ofschoon onze patrijzen fraaiere en flinkere vogels zijn, zou het toch te be jammeren zijn, als de vreemde gasten niet terugkwamen, om ook hier te lande inheemsch te worden. Enkele exempla ren, in volières geplaatst, bevonden zich daar zeer op bun gemak, werden bij voederen met boekweit en wat hennipzaad spoedig vet en legden hunne schuwheid af. Ze trippelen op hunne korte pootjes dan heel vertrouwelijk rond. V. C.) Te Amsterdam ligt in lading het Nederlandsche stoomschip Jason, dat door de Nederlandsche Znid-Afrikaanschespoor wegmaatschappij gecharterd is voor den overvoer van materialen ten behoeve van den stoomtramweg op Witwatersrand (Transvaal). Het zal dezer dagen vertrekken naar Durban (Natal), van waar de materialen per spoor naar Ladysmith en verder per ossenwagen naar Germistown nagenoeg halfweg Boksburg en Johannesburg zullen worden vervoerd. Te Germistown zal een stapelplaats worden opgericht, alsmede een keet van gegolfd plaatijzer met hinnenbekfeeding van brikken, voor het leidend personeel van den stoomtram- wegbouw, samengesteld uit de heeren M. E. de Wildt, sectie-ingenieur; A. G. A. van Eelde en A. van Lenneji, adjunct ingenieurs, en Th. G. F. Anken, opzichter. De Jason is vermoedelijk wel het eerste Nederlandsche stoomschip, dat directe koers zet naar Zuid-Afrika, in lading voor de Transvaal. Dat het de voorbode zij voor eene geregelde, directe stoomvaart daarheen, onder Nederlandsche vlag in eene niet te verre toekomst. De naam van het schip kon in dit opzicht al niet eigenaardiger zijn. Bij gelegenheid eener vergadering, door pastoor Brouwers belegd ter zake van de protest-beweging, hebben Zondag te Amsterdam ernstige wanordelijkheden plaats gehad. In de zaal waren een aantal socialis ten aanwezig, die op allerlei wijzen den spreker beletten voort te gaan. De heer Brouwers brak toen zijne rede af, en sprak de vergadering met waardigheid toe. In naam der vrijheid, waarop elk Nedei lander te recht roem draagt, ver zocht hij voor zich en zijne medekatho lieken de vrijheid om te spreken over hetgeen hun allen na aan het hart ligt. De kaart die ieder noodig heeft, om toegang te verkiijgen, drukte ten duide lijkste het doel der vergadering uit hij verzocht derhalve diegenen, die niet met dat doel instemden, de zaal te verlaten. (De socialisten hadden een 600tal weten te verkrijgen, die zonder erg door het comité waien afgegeven). De toespraak van den heer Brouwers had echter geen gevolg. Telkens als hij met de voorlezing van het telegram wilde voortgaan, beletten de socialisten door gefluit en ander tumult hem voort te gaan. Eén hunner waagde het, liet beeld van paus Leo een slag in het aangezicht te geven, waarop de katholieken en andere welgezinden dat beeld tegen verdere beleedigingen wilden vrijwaren. Dit gaf het sein tot eene onbeschrijfelijke wanorde. Men wierp met stoelen en tafels, deelde stompen uit, dror.g tegen elkaar op, onder luid geschreeuw en protest, smeet de glasruiten in, en het einde was, dat de opeengepakte menigte zich uitwegen zocht door de terschilleride deuren. Een inspecteur van politie (volgens bevel waren er geen agenten in de zaal geposteeid) trad met den blanken sabel tusschen een hoop vechtenden voor de tribune, en scheidde hen. Toen eenige oogenblikken daarna een detachement^ de zaal binnendrong, was zij al haast ontruimd. Het spreekt van zelf, dat de vergadering verder geen voortgang had. Enkele arrestaiiën zijn gedaan. Van Een ware geschiedenis uit Tliiiringen, DOOR AXDRÉ HUGO. 30) De bankier schuimbekte van woede; de vertwijfeling gaf hem bovenmensche- lijke krachten.Met een krachtigen ruk had hij zich uit Arthur's omwending los gemaakt en deze zelf doen nederstorten. Arthur was echter een te geoefend wor stelaar, dan dat hij langer dan een oogen blik zijn tegenstander in 't voordeel zou hebben gelaten, want terwijl hij neder- stortte had hij zijn tegenstander zoo aan gevat, dat deze met hem nederviel. Nu lagen beide mannen op den grond met het gezicht tegen elkander. Arthur had ter stond weder den arm van zijn tegenpartij gevat, voordat deze een stoot naar hem had kunnen doen. Hijgende wond zich de bankier uit de gespierde vuist los, die als met ijzeren band zijn arm en hals om sloot. «Mijn naam is Arthur Falkening, mijn heer Obeimann 1" zeide Arthur, terwijl hij zijne vingers, die den hals van den bankier omvat hielden, een weinig terug trok, zoodat de andere eenigzins adem kon balen. «Vervloekt!" stamelde de bankier. Zijne tanden knarsten van woede op el kaar. «Gemeene spitsboef, wilt ge nu ook nog mijn moordenaar worden, nadat gij mij Verena ontscheurd.... mij bedrogen.... en bestolen.... hebt. «Volstrekt niet, waanzinnige!" ant woordde Arthur. »Werp den dolk weg en vertrek, dan zal ik loslaten, ellendeling! Werp den dolk weg 1" »Nimmer >Dari zal ik hem uit je hand trekken, spitsboef!" riep Arthur opgewonden, ter wijl hij den arm des bankiers loslieten naar den dolk greep. Van dit oogenblik maakte de bankier gebruik, om naar de borst van zijn geha- len tegenpaitij te stooten. Arthur greep terstond den arm, maar gevoelde toch dat hij verwond was. Nu had zijn toorn het toppunt bereikt. Hij trok zijn tegen partij den dolk uit de hand, en wierp dien ter zijdedaarna viel zijn zware vuist eenige keeren op den schedel van den bankier een doffe gil deed zich hooren, de bankier lag bewusteloos op den grond. Verena was gedurende de laatste oogenblikken tot zichzelf gekomen en had het aanschouwd hoe Arthur's slagen den bankier hadden getroffen. In het eerste oogenblik vatte zij den samenhang niet van hetgeen ze aanschouwde. «Hemelsche goedheid, wat gebeurt hier!" riep zij met sidderende stem. sik heb u van uw moordenaar verlost, Verena!" klonk nu de volle, haar welbe kende stem van Arthur in het oor. «Mijnheer Falkening!... Arthur!... Bedriegen mij mijne zinnen?" Arthur was opgestaan. «Ja, ik ben het, Verena 1" zeide Arthur tot het van schrik en vreugde sidderende meisje. «Maar ga buiten het prieel, hier moet ge niet blijven. Obermann is ten minste zoolang onschadelijk, totdat gij tijd zult hebben, in uw hotel en dus in zekerheid te geraken, zoo ge althans geen lust ge voelt naar het bal terug te keeren Ik moet trachten ten minste even zoo snel mijn woning te bereiken ik ben ver wond. De stoot is wel is waar gelukkig afgegleden, maar «Zijt gij verwond?" vroeg Verena ver schrikt. Arthur knikte toestemmend. «Kom dan met mij mede, mijn rijtuig zal u naar uwe woning brengen. C, hemel! en dat alles om mij, ongelukkige. Zij klemde zich met die hevigheid, die juist io oogenblikken van gewicht als de uiting van oprechte liefde en toegenegen heid zoo onverholen aan den dag komt, aan Arthur, waardoor zij bij Arthur een zalig gevoel opwekte, te meer daar zij hem tegen alle regels van welvoege- lijkheid bij zijn voornaam noemde, dat hij daardoor zijn wonde haast zou hebben vergeten, had hem niet een plotseling opkomende, stekende pijn daaraan herin nerd. »Dat kan en mag ik niet doen, Verena. Ik wil geen opzien baren en evenmin zou ik u willen gecompromitteerd zien. Mijn woning is dicht hierbij en mijn wonde in ieder geval niet gevaarlijk." Nadat zij een oogenblik had nagedacht, zeide Verena «Gij hebt gelijk, mijnheer Falkening ik zal nw raad volgen. En uwe woning?" «Bloemstraat, 27." «Arthur, gij zijt de redder mijns le vens. Verena zal er u voor loonen." «En zal Verena niet weder zoo plot seling verdwijnen, na zulk een wonder baarlijk wedervinden voor de tweede maal. «Neen, r.een, Arthur, stellig niet. De vorige maal dwongen buitengewone om standigheden mij, die zijn nu verdwenen. Doch daarover een volgenden keer meer I Daar komt een bediende; hij kan u naar huis begelijden I" Verena riep den bediende en gaf hem bevel Arthur naar diens woning te bren gen en hem zoolang bij te staan totdat hij hem niet meer zou noodig hebben. Door den bediende begeleid, verliet Arthur den tuin. XI. Droom en Werkelijkheid. In een kamer van het huis no. 27 in de Bloemstraat wierp den avond van den volgenden dag een groote model ateui lamp een mal licht op het ziekbed van een jongman. Boog zich van tijd tot tijd de dame dien evens bet bed van den zieken was gezeten tot hem over, dan verlichtte de lamp een schoon, maar bekommerd ge laat. De dame was Verena. Des ochtends vroeg was zij. de gevier de zangeres, met een ouden, ervaren dokter naai de woning van Arthur Fal kening gereden, was terstond naar zijne kamer gegaan en had die sedert niet meer verlaten. Juist zag zij naar het hooge venster waai de heldere maan een tegenstelling scheen te willen rnaken met de duisternis van den vorigen nacht toen Arthur's stem haar plotseling deed op schrikken en zij naar zijn legerstede trad.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1