Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ernstige ongelukken is niet vernomen. In de zaal is alles koiten klein geslagen. Patrouilles politie handhaafden de orde op het Leidschs Plein. N. R. Ct. De eigenaar van het Volkspark te Amsterdam, heeft aan het bestuur der afd. «Amsterdam'- van den sociaal-demo- cralischen bond doen weten, dat dit na Februari e k. niet meer wordt verhuurd. Volgens liet Handelsblad werd ook bij den burgemeester van Amsterdam op denzelfden avond een soortgelijk kistje bezorgd als de hh. Jolles en Stork ont vingen. De briefschrijver uit de residentie van de Zicolsche Ct. kan mededeelen, dat het verslag der staatscommissie in zake de landsverdediging gereed is. Naar men zegt zal het op 't eind dezer week publiek worden. Bij een veehouder in de gemeente Hillegeisberg zijn in den tijd van 15 minuten successievelijk vier runderen doodgevallen. Op last van den burgemees ter werd door den districts-veearts plaats vervanger J. Poels, onmiddelijk een onder' zoek naar de oorzaak ingesteld. Bij dat onderzoek bleek, dal de koeien vergiftigd waren door schimmelplanten, die zich in het voeder bevonden. Vermoedelijk bevonden die zich ir. het hooi, dat dezen zomer niet droog kon worden binnengehaald. Door de genietroepen te Utrecht zullen in den loop van dezen winter proe ven genomen worden met dynamiet, dit aan de vorst is blootgesteld geweest. In verband met het verlangen van den Minister van Oorlog, om de Zondags rust bij de korpsen zooveel mogelijk te bevorderen, zal het irikoopen ten be hoeve van de menage's voor het garnizoen voor den Zondag, voortaan op Zaterdag plaats hebben. Het fourageeren van vleesch moet echter onvermijdelijk Zondags, na afloop der godsdienstoefeningen, geschie den. Uit Katwijk aan Zee meldt men, dat de haringhandel aldaar zeer gedrukt is, waarvoor als oorzaak wordt opgegeven de weinige aanvraag uit Duitschland. De IJuitschers gebruiken nl. de haring bij hun aardappelen en nu de aardappeloogst zoo slecht is uitgevallen, wordt het ver bruik van haring daardoor zooveel minder. De zaal, waarin in het Rijks-Mu seum de muntverzameling en de boekerij zijn geplaatst, is thans voor het publiek geopend. Beneden en op twee der galerijen zijn de boeken geplaatst, door prof. Alber- dingk Thijm in bruikleen gegeven, en in het midden der zaal zijn, onder glazen bedekking, in vier kasten de munten neergelegd. Laatstgenoemde collectie, die nationale munten omvat, in ons land en zijne ko loniën geslagen of daarop betrekking hebbende, is met de kasten door den heer Joh. W. Stephanik voor 't museum in bruikleen afgestaan, terwijl eene uit voerige catalogus, door verschillende af beeldingen opgehelderd, tol leiddraad in deze verzameling strekt. Te Hellevoetsluis heett der dagen een ingezetene, wonende aan de Oostkade aldaar, die reeds gedurende eenige weken last had gehad van den onzuiveren smaak en de vuile kleur van het water uit zijne welpomp, thans bevonden, dat deze wel, in plaats van water, enkel petroleum be vatte. Eenige deskundigen, o. a. de heer J. F. de Hossan, apotheker aldaar, hebben l zich bereid verklaard, de zaak te onder zoeken. Voor den eigenaar zou het niet on aardig zijn, indien men werkelijk met een petroleumbron te doen had. Doch waarschijnlijker is, dat het te Hellevoet- sluis een soortgelijk geval zal zijn, als O, ontvlucht rnij niet opnieuw, Verena Veroorzaak mij niet opnieuw zulk een pijnlijke smart, mijn eenige!.... Wees de mijne, de mijne voor altijd!... Wilt gij?" Lang staarde Arthur de verschijning aan daarop sloot hij zijne oogen toe en zuchtte. «Het was een schoone droom!" mur melde hij binnen's monds. «O, hemelsche goedheid, dat het werkelijk zoo ware!" «Het is werkelijk zoo, Arthur I" zeide nu Verena met sidderende stem, terwijl zij naast de sponde van den zieke neder- zonk, hem het haar van het voorhoofd streek, zijn hand greep en een gloeiende kus er op drukte. Arthur sloeg zijne oogen op toen hij Verena's stem vernam. Hij richtte zich op en zag zijn droombeeld in werkelijk heid voor zich staan. Een oogenblik kruisten beider vreugde dronken blikken elkaar, toen vielen twee gélukkigen in onuitsprekelijke zaligheid in elkanders armen. De oude dokter was reeds een gerui- men tijd in de kamer zonder dat hij door de beide gelukkigen was opgemerkt. Een vochtige glans was in zijn oog zichtbaar. Het tooneel voor hem had geen uitleg ging noodig. Hij vouwde de handen. Wel licht zweefden hem beelden uit zijn eigen ook in andere plaatsen van ons land wel eens is voorgekomen, en waar de petroleumvloed bleek ontstaan te zijn uit het doorlekken van een nabijzijnden petroleumkelder. -. De volgende circulaire, die zonder twijfel de gewenschte uitwerking hebben zal, omdat een kloek zeeman een kloeke daad weet te waardeeren is gericht «Aan de Koninklijke Nederlandsche Marine:" Het land, dat zijne helden ook na hun nen dood niet dankbaar blijft gedenken, verbeurt van lieverlede alle aanspraak op de achting van andere landen. Nederland heeft zich daaraan nooit schuldig gemaaakt, en bij de marine mocht althans eene groote opgewektheid bestaan om de dapperheid der zeehelden in eere te houden. Het is daarom, dat de ondergeteeken- den een beroep doen op het ridderlijk gevoel van alle kameraden van hoogen en minderen rang, ook van de onder officieren, matrozen en mariniers, die tot de marine behooren of behoord hebben, om mede te werken tot het oprichten van een eenvoudig en doeltreffend ge- denkteeken te Vlissingen op het graf van den onversaagden en dapperen Jacob Hobein, die als matroos in het jaar 1831 op zulk eene schitterende wijze de eer onzer vlag en die van de marine in 't bijzonder heeft opgehouden. De Koninklijke Nederlandsche Marine zal voorzeker gaarne deze zoo verdiende hulde brengen aan de nagedachtenis van den geachten overleden», en daarom wen- schen de ondergeteekenden door het rondzenden dezer circulaire allen, van den hotigsten vlagofficier tot den minsten matroos of marinier, in de gelegenheid te stellen om mede te werken tot dit doel. Zij noodigen u uit de bijdrage, die ge daarvoor zoudt willen afzonderen, te stor ten bij den laatstondergeteekende te Amsterdam, en stellen zich voor aan bovenbedoeld denkbeeld uitvoering te geven op de wijze, die door het totaal bedrag der bijdragen zal worden moge lijk gemaakt. Van den uitslag hunner pogingen zal u nader verslag worden gedaan. 's Gravenh3ge, 1 December 4888. F. L. Geerling, gep. vice-admiraal, oud minister van marine. Jhr. F. de Casem- broot, gep. vice-admiraal, adjudant des Konings i. b. d., J. W. Binkes, vice- admiraal, adjudant des Konings i. b. d., J. A. Vandevelde, gep schout bij nacht, J. Spanjaard, kapitein ter zee, inspecteur van het loodswezen. F. A. van Braam Houckgeest. kolonel, adjudant des Konings i. b. d., commandant van het korps mariniers, Secretaris penningmeester. Het Stoomschip Kilwa, door den En- gelschen consul-generaal naar Bagamoyo gezonden, is te Zanzibar teruggekeerd. Het had een gioot aantal Indische koop lieden en hunne gezinnen, allen Engel- sche onderdanen, aan boord. Deze wis ten bijzonderheden mede te deelen om trent de hevige gevechten, die Donderdag en Vrijdag plaats vonden tusschen de Duitschers en het opperhoofd Abushiri. Bagamoyo is geheel verwoest, de Duit schers hadden vier gewonden, Abushiri een groot aantal dooden. Op zijn tocht naar het binnenland heeft het opperhoofd een karavaan van ivoor handelaars uitgeplunderd en de dragers mishandeld, omdat zij weigerden, soldaat bij hem te worden. Boulanger's schoonzoon, kapitein Dirant is door den minister van oorlog, den heel de Freycinet, gestraft met een maand arrest, omdat hij zonder voorkennis van dien minister een boek La guerre de demain uitgaf. De kamer van Afgevaar digden nam de begrooting van uitgaven met 393 tegen 115 stemmen aan. De Duitsche Rijksdag heeft het wets- jeugd voor oogen, want toen van beider lippen een wederkeerig«Voor eeuwig de uwe!" klonk, toen werd hij zoo diep ge roerd, dat een traan op zijn ingevallen kaken paarlde en een diepe zucht zijn borst ontvlood, die de twee gelukkigen tot zichzelven bracht. Verena zag verschrikt op. Een levendig rood verspreidde zich over hare schoone trekken voor dat zij haar gelaal in de fijne blanke handjes verborg en op den leun stoel naast het ziekbed plaats nam. Ar thur zonk in zijne kussens terug. «Ik ken en eer dit gevoel, mejuffrouw I" zeide de dokter op zachten toon tot Ve rena, toen hij naderbij was getreden «eens doorgloeide hel ook mij en deed mijn bloed sneller vlieten." Hij onderzocht Arthur nogmaals en verklaarde toen, dat de bekomen wonde niet gevaarlijk was, maar dat de gekwetste toch een tijd lang zorgvuldige verpleging noodig hadtoen nam hij afscheid en liet de beide gelukkigen alleen. Slechts eenmaal in het leven openen zich voor kor ten tijd de poorten der na- melooze vreugde in het menschelijk hart en wordt liet ons vergund, vrij van de hinderlijke ketenen van het lichaam, een blik te slaan in het geopende allerheiligste leven des gemoeds, en wel als de machtige tooverstaf van de allesomvattende liefde de ontwerp betreffende de werkliedenver zekering naar een bijzondere commissie van 28 leden verzonden. De interpellatie over de gebeurtenissen in Oost-Afrika, zal waarschijnlijk nog een paar dagen worden uitgesteld. Graaf Her- bert von Bismarck zal in de begrotings commissie meedeelen hoe de regeering voornemens is in Oost-Afrika te handelen. De Persisclie regeering schijnt in haar vijandige houding tegen Rusland te blij ven volharden. Eerst de geschillen over de vrije vaart op den Karum; toen de weigering om den Russischen consul Vlassow te erkennen onder voorwendsel dat hij geen muzelman was en nu ver biedt de Persische regeering de bewoners van Kirdan, om hun kaas aan Russen te verkoopen. Deze maatregel heeft in de Transkas- pische provinciën veel verontwaardiging gewekt. De openbare meening, zoowel in de bladen, als in de oflïciëele kringen, is tegen Perzië. De Russische Regeering heelt aan den Shah een nota gericht, cnn hem uit te noodigen zijn houding te veranderen en Rusland voldoening te schenken, met be dreiging represaillemaatregelen te zullen nemen. De Daily News verneemt uit St.-Peters- burg dat de militaire partij, uit haat te gen Engeland, den raad geeft zich van Herat meester te maken. Het is niet waarschijnlijk dat die raad opgevolgd zal worden. Toch schijnt het, dat men iets zal moeten doen. De houding der pers tegenover Enge land is zooveel heftiger geworden, sinds tegen Duitschland een gematigder toon werd aangeslagen. De Standard meent, dat de geheele toestand afhangt van de houding, die de Shah zal aannemen na de bedreigingen van Rusland. En Rusland zal nog wel eens nadenken voor het een oorlog begint, waarbij het zonder bondgenooten in Azië alleen zou staan Gisteren schijnt te St. Petersburg aan het ministerie voort buitenlandsche zaken beraadslaagd te zijn over de vraag wat te doen. De legerbevelhebbers hebben aangeraden, den Shah een ultimatum te zenden en Peizië onmiddelijk te bezetten als de eischen niet worden ingewilligd. Von Giers daarentegen moet een ver zoenende staatkunde hebben gepredikt en men weet nog niet. welke der beide mee ningen het veld heeft behouden. Binnenkort zullen de Richmond, de Galend en de Janti naar Haïti vertrekken. Het eskader zal onder bevel staan van admiraal Lute. Indien de regeering wei gert het beslag op te heffen, gelegd op het Amerikaansche schip Haition Repu blic, moet admiraal Lute zich rnet geweld van dat schip meester maken. Bovendien zal van de regeering van Haiti schade loosstelling gevraagd worden, Te Birmingham, in Albama, hehben de gevangenbewaarders geschoten op de me nigte, die een gevangene wilde lynchen. Het gevecht was zoo hevig, dat negen personen gedood en een groot aantal gewond werden. Senator Frije heeft bij den Senaat een voorstel ingediend, waarbij de commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden wordt uitgenoodigd een onderzoek in te stellen naar den staat van zaken op de Samoaeilanden voorzoover betreft het recht van Amerika om te verlangen, dat de onzijdigheid dier eilanden worde gehand haafd. De heer Frije verklaart, dat de bezetting der eilanden door de Duitschers eene beleediging zou wezen voor de Vereenigde Staten, welke door dezen staat niet kan worden geduld. Naar wij vernemen, zal morgen, Donderdagavond te 8 uren in de open bare vergadering van de Afdeeling Amersfoort der Nederlandsche Vereeni- ging tot Afschaffing van Sterken drank gesloten poort opent, ons aanraakt, en ons tot leven van hoogeren aard wekt. En even als dit het geval is, wanneer onze geest zich los gemaakt zal hebben van alle aardsche banden om niet meer gebonden te zijn aan plaats noch tijd, eveneens geschiedt dit in die oogenblikken, waarin eene eerste liefde alle snaren van ons hart doet trillen. XII. Duizend thaler belooning. In het ons bekend kantoor van het handelshuis Falkening te Br.... was de chef met zijn boekhouder bezig te werken zonder dat een woord werd gesproken, zoodat men niets dan het gekras der veeren pennen hoorde. Een postbode bracht een pakket brieven binnen. Stilzwijgend teekende de chef de be wijzen der brieven met geldswaarde en beantwoordde toen met een stilzwijgend hoofdknikje den groet van den beambte die zich verwijderde. Een der brieven en wel die met Italiaansche postzegels scheen op het eerste gezicht reeds het meest de aandacht van Falkening te trekken, want met ongewone drift verbrak hij hetzegel en las hij den brief door. in het gebouw Volksheil als spreker op treden Ds. P. Groote, Evang. Luth. pre dikant te Utrecht. Donderdag, den 13 December, des avonds ten half zeven, zal bij de Vrije Ger. Gem. gepredikt worden door Ds. Wessels, van Gouda. Daar de heer J. van Vollenhoven zijne benoeming tot lid van de Kamer van Koophandel niet heeft aangenomen, zal een nieuwe verkiezing plaats vinden op Donderdag 20 December e. k., des morgens tusschen 10 en 12 ure. Dezer dagen werd alhier eene gym- nastiek-vereeniging opgericht, onder den naam «Ludwig Jahn," en directie van den heer H. Dumoulin. Zij. die als lid wenschen toe te treden wendden zich tot een der leden van het bestuur, dat als volgt is samengesteld: G. F. Nyland, pres.. A. Laatenstein van Voorst, secr., D. Heijmans, penn., A. Kleber, Comm. De rechtbank te Utrecht deed uit spraak in de zaak tegen J. M., arbeider, geboren en wonende te Amersfoort, be klaagd van diefstal van geld uit'de toon banklade op den 12. en den 18. Oct. j.l. ten nadeele van den tapper C. van Baa- ren, op de Appelmarkt alhier gepleegd. De rechtbank sprak bekl. van het eerste ten laste gelegde feit vrij, verklaarde het 2e feit wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde hem tot 3 maanden ge vangenisstraf. Op eene vergadering van kiesge rechtigde mansleden der Ned. Ger' ge meente alhier, zijn tot kerkeraadsleden herkozen de heeren H. VV. Nieuwboer en W. Huijgen, die als ouderling en diaken aan de beurt van Aftreding waren. Op de agenda voor de a.s. onder wijzers vergadering 15 Dec. a.s. alhier te houden komen voor: le. Absalom (Inl. A. Ouwehand.) 2e. Arbeid en Arbeidsvermogen (Inl. W. v. d. Gaaf.) 3e. Stijloefeningen (Inl. J. v. d. Waals.) Jan. Heb je 't gelezen in de krant? Het gesol met het Christiaanspark is eindelijk uit. We hebben ons oude Kalfs- veld weer. Piet. Gelukkig! Wat hebben wij er vroeger met genoegen staan kijken naar de militaire oefeningen. En wat was het sedert eenige jaren een droevig gezicht, het zoo eenzaam en verwaarloosd te zien liggen. J. Een goed ding heeft het Christiaans park toch gehad, hel rustique, alias Rus sische brugje. Wat was dat voor duizen den een gemak. P. Er is veel kans, dat het van beter gehalte, dan het was, terugkomt. J. Als de beek uitgegraven, en de commissie van den gemeenteraad met haar onderzoek over het plan van de bestrating van 't Kalfsveld gereed is. P. Maar zou er niet gewacht moeten worden, totdat er twintig huizen op het Kalfsveld zijn gebouwd J.Dat zou ik niet denken. Als de ge meenteraad het met de eigenaars van 't Kalfsveld over de bestrating eens is, zal er wel een bouwplan voor den dag komen. Dan weet men hoe de straten moeten loopen en kan er vast een brugje over de beek worden geslagen. P. Ik ben zeker, dat een aanzienlijk deel der burgerij zich zou verheugen, als dal gebeurde. Kootngk, Zooals vroeger is gemeld, vindt men om de landerijen alhier, in Plotseling keerde hij 't hoofd naar den boekhouder om, zoodat deze, over die ongewone handelwijze verrast zijn blik van het boek omsloeg. «Wat denkt ge wel, Valerian, dat wij op de affaire met Folignany en Comp. verdiend hebben? Zij sturen mij daar juist de afrekening!" «Wel, hoe zou ik dat weten I" «In 't geheel 60,000 thaler!" Met eene bijna onveranderde uit drukking van gelaat, antwoordde de boek houder op zachten toon: «Dat is bijna onmogelijk Falkening reikte hem den brief over. «Hier, lees zelf! De boekhonder nam den brief aan, las dien nauwkeurig en zeide toen op den zelfden toon: «Het komt uit!" Ik wensch je geluk, Maurits I" «Nog een zoo'n affaire en.... en...." De trekken van het gelaat van Falke ning, daareven nog zoo van vreugd ge tuigende, namen toen hij zijn woorden irslokte, plotseling een geheel andere uit drukking aan, zijn voorhoofd fronste zich en zijne donkere blik bleef, nadat hij even de groote geldkist had aangekeken, peinzend op het groote, opengeslagen boek voor hem gevestigd. «Ge wildot iets zeggen, Maurits I" Falkening ging stilzwijgend naar de plaats van eiken- of ander hakhout, se ringenstruiken, die in den zomer zulk een aangenamen geur verspreiden. De laatste dagen zijn een groot aan tal dezer heesters tegen flinke prijzen verkocht, vervolgens uitgeiooid en in wagons naar Baarn enz. verzonden. Putten. Op de Veluwe besteed men thans voor het wild de volgende prijzen hazen f 1.80 h f2.25, konijnen f 0.35 a 0.70, patrijzen fl.2Ó a f 1.40, fazanten f2 a f2.30, kippen f 0.60 a fl.eenden fl.a fl.20, kuikens f 0.50 a f0.70, korhoenders f3.10 a f3.50. Sclierpenzeel. De zoolang gewensch te stoornkorenmolen is bijna gereed. Eene machine van 8 met ketel van 10 paardekracht op 5 atmospheeren over druk is aangekomen. Spoedig zal met het malen een aanvang worden genomen. Dit is zegt het Ulr. Dagblgd, voor de in woners van te meer belang, daar meest al van den windkorenmolen geen gebruik kon worden gemaakt, omdat deze te veel ingesloten is door boomen en men daar door naar eene andere gemeente moest gaan om koren te laten malen. Een belangrijk rechtsgeding is te Antwerpen aanhangig, nl. over den, door een aantal Belgische schippers in zee diijvende gevonden, Engelschen driemas ter Duncow, een schip van 2200 ton. Het schip, dat van Liverpool kwam, was door den storm van verleden week voor Duinkerken op een zandbank geloopen, door de geheele bemanning verlaten, na eenigen tijd losgespoeld en in zee ge dreven zonder grooter schade, dan het ontstaan van een onbeduidend lek te hebben geleden. Belgische visschers had den het daarna naar Vlissingen en verder naar Antwerpen gebracht. Volgens 1de Belgische wet behoort een derde der waarde van een verlaten schip aan hem, die het vindt, een derde voor den Staat en een derde voor den eige naar. Het schip en de lading, die uit salpeter bestaat, zijn op zijn minst een half rnlllioen francs waard. Het spreekt dus, dat de beide partijen het niet graag willen missen. De vraag, die de rechtbank heeft op te lossen, is nu of het schip als verlaten beschouwd en daarop het strandrecht mag toegepast worden. Zoo ja, dan doet zich nog de vraag voor, welke Staat recht heeft op een derde der vondst: België, in welks water het schip strandde of Nederland, waar het schip het eerst in veiligheid gebracht werd. De visschers vragen in elk geval 50,000 francs «voor de eerlijke terug bezorging." Een dienstbode gaf dezer dagen in de Kalverstraat te Amsterdam aan een aldaar met boekjes ventenden koopman, een '10 guldenstuk in plaats van een 2% - centstuk in betaling. Toen zij het ontdekte, was de koopman verdwenen. Iets over het Tweegevecht. In vorige eeuwen was het in Frank rijk de gewoonte, dat bij tweegevechten tusschen adellijken, de secondanten geene werkelooze aanschouwers bleven, maar mede tegen elkander, dikwijls op leven en dood, streden. Dikwerf waren deze elkander geheel onbekend, somwijlen wa ren het boezemvrienden. Hun getal be paalde zich niet alleen tot twee, som wijlen zag rnen gevechten van tien, twaalf, twintig personen. Eene uitnoodiging, om iemand als secondant bij eene tweege vecht te dienen, dat is tegen een onbe kende te vechten, werd als een groot blijk van achtingen vriendschap beschouwd. Hendrik III had reeds de strengste be velen tegen het tweegevecht uitgevaardigd. Hoe weinig deze echter vruchten droegen, kan onder anderen hieruit blijken, dat, ijzeren kist. Valerian zag zeer duidelijk hoe de handen van den chef sidderden, toen deze, na het particuliere grootboek er uit te hebhen genomen dit blad voor blad naar voren omsloeg en eindelijk met den vinger wees op een post die op de eerste bladzijde van hel boek stond. «Kent gij dien naam?" vroeg hij op een toon, die door zijn zachtheid geheel en al verschilde van den afgemeten, droo- gen koopmanstoon. De boekhouder keek snel naar de hem maar al te goed bekende plaats. «Nu?" vroeg hij, verlegen kuchende. «Valerian, weet gij, wien de firma Falkening zijn rijkdom te danken heeft?" «Ik meen aan uw vlijt, uw handels kennis, uw speculatiegeest!" «Ik geef toe dat ik door mijn krachts inspanning het kapitaal aanzienlijk ver meerderd heb, maar gij wilt, evenmin als ik, gaarne uitspreken, den naam, dien onzaligen naam, waarop de som geboekt staat van ons oorspronkelijk kapitaal.... Hoe, Valerian?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2