Gemengd Nieuws. Officieele Publication. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. MARKTBERICHT. langrijke verzameling porcelein van kapi tein van Schermbeek een merkwaardig geheel vormen. Uit een schrijven van de te Parijs gevestigde Nederlandsche wereldtentoon stelling van 1889 blijkt, dat de Neder landers te Parijs door hunne talrijke op komst ter vergadering van 29 November hunne belangstelling hebben getoond in die tentoonstelling; zij verlangen, dat Nederland op die tentoonstelling eene waardige plaats moge innemen. Mr. W. van der Vliet, voorzitter der hoofdcommissie te Amsterdam, deelde bij die gelegenheid mede, dat er gegronde hoop bestaat op voldoening aan dezen wensch, indien de commissie gesteund wordt. Belangrijke bedragen, zoowel voor de algemeene ten;oonstelling als voorde afdeelingen schoone kunsten en koloniën zijn reeds in Nederland en door de com missie te Parijs bijeengebracht. Hoewel de regeeiing niets deed, ontbreekt nog slechts f15.000 ter bestrijding der kosten voor deze tentoonstelling de begrootingen voor tentoonstellingen van gelijken aard bedroeg steeds het cijfer van f200,000. De commissie doet een beleefd, doch dringend beroep op de Nederlanders om medewerking, en verklaard zich bereid de verlangde inlichtingen te verstrekken. De heeren R. BisschofTsheim, president, en dr. Thijssen, secretaris, onderteekenden dit schrijven. Te Amsterdam heerschen, naar men meldt, de mazelen epidemisch. Men schrijft uit Vlissingen dd. 18 Dec. Onder de passagiers der va» Queen- borough hedenochtend alhier aangekomen mailboot Prinses Marie, bevond zich de heer William Booth, stichter en generaal van het «Leger des Heils" vergezeld van zijn adjudant voor buitenlandsche aan gelegenheden, kolonel Nichol, zijnde op reis van Londen naar Gothenburg. De generaal en zijn adjudant werden alhier opgewacht door den staf-kapitein C. Mitchel, die met dat doel gisteren avond van Amsterdam alhier was aan gekomen, alsmede door de drie dames- officieren van het alhier gevestigde leger korps. Na een verblijf van enkele uren, in welken tijd de generaal een bezoek bracht in het kwartier der Vlissingsche officieren, vertrokken de reizigers met den avondsneltrein na*r Hamburg, om van daar hunne reis naar Zweden voort te zetten." De Vereeniging tot vrijwillige oefe ning in den wapenhandel, te Wageningen, heeft een nationalen schietwedstrijd uit geschreven voor getrokken en gladloops buksen, aanvangende op 23 December aanstaande. Behalve een verguld zilveren, zilveren er. bronzen medaille, zijn een aantal kunstvoorwerpen als prijzen uit geloofd. Als een bewijs, dat te Utrecht veel valsch geld in omloop is, kan dienen, dat de hotelhouder B., die bij een krui denier een muntbiljet liet wisselen, daarbij twee nagemaakte guldens kreeg. Het Duitsche postbestuur wil, naar de N. R. Ct. verneemt, voortaan voor het vervoer van Duitsche brievenmails naar Venezuela gebruik maken van de Nederlandsche stoomschepen, die belast zijn met het postvervoer tusschen Amster dam en West-Indië. Aan een particulier schrijven van een officier van gezondheid van het Indi sche leger te Atjeh, dd. 8 November, ontleenen wij het volgende: »De berri-berri gaat hier stil haar gang en stoort zich weinig aan Pekel haring en desinfectie. Het eenige middel tegen berri-berri bestaat in evacuatie, en dat wordt dan ook in ruime mate toegepast: er worden maandelijks pl. m. 400 man van hier weggezonden. De vijand houdt zich tamelijk rustig, zoodat ons van dien kant weinig nadeel wordt toegebracht." Donderdagmorgen, bij het opgaan der zon, trokken d- Engelsche troepen, naar Soeakim gezonden om de belegeraars onder Osman-Digna te verjagen, onder bedekking van een hevig kanonvuur der forten, tegen de versterkingen des vijands op. De aanvaller was ongeveer 3000 man sterk. Met een bewonderenswaardigen moed werd de aanval ondernomen. De verschrikte vijand bood slechts een kor ten wederstand. Om 7 uur des morgens begon de slag, om 8 uur was zij reeds geëindigd. Hel grootste deel der Arabie ren vluchtte reeds bij het begin van den aanval; zij, die de versterkingen bleven verdedigen, vielen bij een welgelukten bajonet-aanval. De Engelsche huzaren hebben de Arabische ruiterij in alle rich tingen verstiooid. Het telegram van den particulieren correspondent van Central News spreekt met lof van de Egyptische troepentoen zij naast dc Engelschen vochten, gedroe gen zij zich voorbeeldeloos. Op het oogenblik hebben de Britsche troepen het kamp der Arabieren betrok ken en zijn zij bezig er versterkingen aan te leggen om een gewapenden terug keer des vijands te beletten. Osman Digna heeft in het gevecht on geveer 500 dooden en gekwetsten ver loren. De Engelschen hebben 8 dooden en gekwetsten, waarbij twee officieren, de Egyptenaren 32. Generaal Grenfell spreekt in zijn officieel rapport met groo- li-n lof over de houding der troepen. Latere berichten meldden, dat het ver lies der Arabieren meer dan 1000 man moet bedragen. De vijand vluchtte in de richting van Hasheen en Tamaï. De En gelschen hebben eenige gevangenen ge- ma ikt. Volgens de gisteren ontvangen berich ten, zijn er onlusten ontstaan tusschen de stam der Masaïs en die der Arushas te Ugugo. Terwijl de Masaïs afwezig waren, zijn de Arushas bij hen binnen gedrongen, hebben alle grijsaards en kin deren vermoord, de vrouwen en 14,000 runderen medegevoerd en de doipen in brand gestoken. Een bloedige oorlog is dientengevolge ontstaan tusschen beide stammen. Men gelooft, dat dit zeer na- deelig werken zal op de zaken der Brit sche Oost-Afrika-Maatschappij, wier lan den aan het schouwtooneel dier gebeur tenissen grenzen. De Engelsche stoomboot Lizard, van Samoa te Auckland aangekomen, deelt mede, dat de aanhangers van Mataafe den 29 November eene versterkte plaats van Tamasese te Afna hebben aange vallen. Na een hardnekkigen strijd, zijn de verdedigers uil hun stellingen ver jaagd. De verliezen van beide zijden be droegen meer dan '100 dooden en ge wonden. In het graafschap Limerick, in Ierland, hebben weder eenige gerechtelijke uit zettingen plaats gehad. Zij hebben tot geen ongeregeldheden aanleiding gege ven. De uitgezette pachters hebben geen tegenstand geboden en daardoor is alles rustig afgeloopen. De onder-minister van buitenlandsche zaken Ferguson deelde in het Lagerhuis mede, dat de Engelsche regeering het bezettingsleger in Egypte zal handhaven, totdat de regeering van den khedive krachtig genoeg zal wezen, de orde in zijn land te handhaven. Lord Salisbury hield aan een hem aangeboden maaltijd te Scarborough, een redevoering, waarin de premier o. a. zeide sWij zijn niet voornemens opnieuw door te dringen in Afrika's woestijnen, maar, zoolang de khedive het zal verlangen, zijn wij door de verplichtingen, welke het rni- nisterie-Gladstone op zich heeft genomen, genoodzaakt een bezettingsleger in de ha vens aan de Roode zee te handhaven. Wij kunnen daarom Soeakim in geen geval ontruimen, want juist daar wordt de beslissende strijd gestreden, waardoor de overeenkomst overbodig kan worden. Ook is Engeland volgens het tractaat van Parijs verplicht tot handhaving van het Turksche Rijk mede te werken." In Italië is een groen boek verschenen, bevattende de onderhandelingen, die ge voerd zijn tusschen Italië en Frankrijk over de hernieuwing van het handels- tractaat. De Ri/orma, het groene boek besprekende, werpt alle verantwoorde lijkheid over de verwerping van het trac taat op het Fransche Parlement. «Elk voorstel van Italië", zegt het blad, «werd in Frankrijk op twee ma nieren ontvangen eerst flink en ernstig en dus gunstig, dan vijandig. En die laatste ontvangst was steeds zoo weinig gewettigd, dat de Fransche minister iteeds de schuld der verwerping wijtte aan de beschermende beginselen der Kamer." Uit Madrid meldt men ernstige over stroomingen in de provincie Valencia, door het wassen van het water in de Xucar. De geheele omtrek der stad Aleira is ondergeloopen. Het stadsbestuur van Cul- lera heeft schuiten gezonden, om de over stroomden bij te staan. De laatste berichten melden, dat de wateren weder langzaam aan het dalen zijn. In de Remonstrantsche kerk alhier zal de godsdienstoefening op den eersten Kerstdag (Dinsdag 25 December) geleid worden door Dr. J. Hooijkaas, predikant te Rotterdam. Ter verkiezing van een lid voor de Kamer van Koophandel en fabrieken, zijn jl. Donderdag van de '181 kiezers 31 opgekomen. Met 26 stemmen is verkozen de heer Jacques Visser. Aan het postkantoor Amersfoort en de, daaronder ressorteerende, hulp kantoren werd gedurende de maand No vember 1888: Ingelegd f6818.48; Terug betaald f3247,20. Het laatste, door het kantoor uitgege ven, boekje draagt het nummer 1636. Naar wij vernemen zijn door de stedelijke politie uit een»land buiten de Kamppoort een drietal dekens en een laken opgegraven, di» mede door de aangehou denen E. R. en G. v. D. in den laten avond van den 16en dezer uit een woon wagen, buiten de Kamppoort staande, vermoedelijk zijn ontvreemd en in dat land verborgen. Maandagavond hield de commissie die de wijze heeft geregeld waarop Neer. land's in 1813 herkregen onafhankelijk heid op 28 November j!. alhier is her dacht, hare laatste vergadering. Daarin werd door den penningmeester rekening verantwoording gedaan van zijn beheer, waaruit bleek, dat de ontvangsten heb ben bedragen f931,35 en de uitgaven f893,97, zoodat er een batig saldo be staat van f37,28. Onder de uitgaven is eene som van 433,36 begrepen benoodigd geweest voor een armenbedeeling. Met algemeene stemmen werd besloten het batig slot aan regenten van het burger weeshuis af te staan om den weezen een genoeglijken dag te bereiden en de wijze waarop zulks zal plaats hebben aan de prudentie van regenten over te laten. De commissie is daarna ontbonden verklaard Z. M. de Koning heeft benoemd tot ritmeester bij het le Regement Hu zaren de heer N. J. Eizey, le luitenant instructeur bij het depot-escadron van genoemd regement alhier. Voor het front van den troep is Donderd ig de bronzen medaille voor 12-ja- tigen tiouwen dienst uitgereikt aan den stukrijder Gouw, van de 2e afd. le regi ment veldartillerie. Baarn. Dinsdagavond gaf voor eene eivolle zaal in het Amaliahotel het Hol). Tooneelgezelschap de aangekondigde uit voering. Wij hebben slechts één woord van lof voor dit uitstekend gespeelde stuk over, geen enkele rol was er, of zij getuigde van groota studie en kunste naarstalenten. Vooral de hoofdrol werd door de bekende Mevr. Albrecht Engel man meesterlijk vervuld, zoodat herhaalde toejuichingen niet ontbraken. Het talrijk opgekomen publiek geen enkele plaats was onbezet gebleven heeft zich uit stekend geamuseerd, en hel zal met ge noegen vernemen, dat hetzelfde gezel schap in de volgende maand weder hoopt op te treden. Deze week sloeg bij het Sanatorium een paard op hol, met het ongelukkig gevolg dat behalve de materiecle schade aan het rijtuig, de koetsier zulke ernstige verwondingen aan het hoofd bekwam, dal zijn toestand niet zonder gevaar is. Iteiisvvoudc. Tot niet geringe teleur stelling voor de Hervormde gemeente alhier, heeft Ds. van Loen te Grijpskerke voor het beroep, door onzen kerkeraad op hem uitgebracht, bedankt. Vooral in 't belang der cathecliisatiën is het zeer wenschelijk, dat de herderloosheid in onze gemeente niet lang meer blijve voortduren. Hoogland. Verleden Maandag was den schoolkinderen eene aangename ver rassing bereid. Sint-Nicolaas, die in het begin dezer maand alom met kwistige hand zijne gaven uitdeelt, zou ook de Hooglandsche kindei en niet vergeten, maar kon. om bijzondere omstandigheden, alhier niet komen voor 17 December. Toen de kinderen 's namiddags drie uur in de versierde lokalen werden toe gelaten, waren hunne verwachtingen hoog gespannen. Daar zagen zij een rijken voorraad geschenken uitgestald, die hunne harten niet weinig deden popelen. Nadat, onder begeleiding der piano, eenige stuk jes gezongen waren, werden allen ont haald op chocolade en Sinterklaas. Om vyf uur kwam de goede Sint, ver gezeld van zijn zwarten knecht, in de schcol. Verwondering, blijdschap, vrees las men op de gezichten der feestvierende kinderen. Na het vertiek der H. Man wachtte den kinderen eene vertooning met de tooverlantaarn. Prof. Valeton uit Amersfoort was zoo welwillend, om voor dit kinderfeest niet alleen zijn toestel be schikbaar te stellen, maar zelf naar hier te komen. De grijze professor bad blijkbaar ge noegen onder de vroolijke kinderenschaar en wist bij de voorstellingen van Rood kapje, Sneeuwwitje e. a. zoo aardig te vertellen, dat allen zich uitstekend ver- maaktan Hierna volgde eene loterij zonder nieten. Omstreeks half negen gingen de kinderen ieder met een zeer geschikt cadeau, in vroolijke stemming huiswaarts. Dit kinderfeest werd door Burg. en Weth. en vele genoodigden bijgewoond. Hartelijk dank aan allen, .die er toe hebben bijgedragen, om de schooljeugd zoo'n recht genoeglijken dag te bezorgen en inzonderheid aan Mevrouw de Barones Van Boetzelaer en Mejuffrouw Verloren Van Themaet, die niet alleen het initia tief tot dit feestje hebben genomen, maar ook zooveel hebben medegewerkt, om het wel te doen slagen. Stouteuburg. De schooljeugd werd gisteren, Vrijdagnamiddag, voor de Kerst- vacautie een recht aangenaam feest be reid. Onze geachte burgemeester de heer Baron van Boetzelaer van Ooster hout onthaalde alle kinderen der school op krentenbrood, Sinterklaas enz. enz. De uitvoering van de Scioptikon van de oud-Hoogleeraar J. J. P. Valeton, bereid willig voor dit feest afgestaan, maakte op de jeugd eene prettige indruk, door het wezenlijke schoon hetwelk zij te zien kregen; elk kind ontving een nuttig of aangenaam voorwerp tot herinnering aan dit feest. Onder het geroep van „leve onze burgemeester," verliet de jeugd met een dankbaar hart het schoollocaal. Cacao ouneEnde! Een cacao-fabri- kant sluit tegenwoordig met de voornaam ste hotelliers contracten, waarbij bepaald wordt, dat hij den hotellier eenige dozij nen koppen en schotels met den naam der firma en eenige kilo's cacao cadeau geeft, waarlegen de laatste zich verbindt om in de ontbijtkamer van zijn hotel een bord op te hangen, waarop te lezen is, dat >in dit hotel, 's morgens bij het ontbijt, in plaats van koffiie of thee, zonder ver hooging van prijs cacao van de firma te krijgen is.' Het behoeft geen betoog, dat de meeste hotelliers gaarne het aanbod aannemen, maar wie op den duur er het meeste voordeel bij hebben, zij of de cacao-fa- brikant, laat zich wel voorzien. Eene handleidinu voor anarchisten. Een Parijsch geheim politie agent is na veel moeite een exemplaar machtig ge worden van de Indicateur anarchiste, ee»e handleiding voor anarchisten, om bommen, helsche machines en dergelijk gevaarlijk goed te vervaardigen, 't Boekje, dat 40 bladzijden groot is, werd gedrukt op de Internationale anarchistische druk kerij te Londen, die in 't geheim werkt, zooals alles wat de anarchisten doen in duister geschiedt. Reeds meermalen werd eene dergelijke handleiding uitgegeven, doch geen, die met zooteel nauwkeurigheid was bewerkt, als deze. De schrijver moet een ervaren scheikundige zijn, die met een schat van kennis zich heeft toegelegd op 't ver vaardigen van ontploffingswerktuigen, in de meest verschillende soorten. Wat 't menschelijk brein heeft kunnen uit vinden, wordt koit en zaakrijk mede gedeeld nytroglicerine, dynamiet, ben zine, kruit, lijkengift, petroleum, schiet katoen enz. enz., ziedaar de elementen, waarmee deze anarchist geluk en voor spoed over deze aarde wil uitstrooien. Machines worden aangeprezen, waarmee men een geheel bntaillon huzaren de lucht in kan doen vliegendynamiet- patronen, welke men den argeloozen wandelaar onbemerkt in den zak kan steken lijken giftpreparaten om kogels en wapenen te vergiftigen, in 't kort met een duivelachtige nauwkeurigheid wordt alles uiteengezet, wat dood en ellende kan verspreiden. Een geheel hoofdstuk wordt gewijd aan de fabricatie ,van bom men, een ander aan het vormen van barricaden en verschillende middelen, die er toe kunnen bijdragen in een omwen teling de overwinning te hehalen. Ditduivelswerk was bij duizenden exem plaren onder de bevolking verspreid, zon der dat het der politie tot nog toe ge lukt was, zelfs één exemplaar machtig te worden. Het terugroepen op hetjtooneel, schrijft het Berl. Tagebl., beteekende vroeger wel iets meer dan tegenwoordig, nu het slechts eenige waarde meer schijnt te hebben, als dit een keer of tien achter elkander gebeurt. Tot het jaar 1777 was te Berlijn nog geen enkelen tooneelspe- ler de eer te beurt, gevallen om te wor den teruggeroepen; dit gebeurde voor het eerst met den Hamburgschen tooneelspe- Ier Brockmann, die te Berlijn twaalf maal de Hamlet speelde en na de laatste opvoering voor het voetlicht geroepen werd. Tien jaren later viel eene derge lijke hulde de beroemde zangeres Hen- riette Kneisel ten deel. Zij had echter, toen dit geschiedde, den schouwburg reeds verlaten, in tegenstelling met de tegen woordige kunstenaars, die netjes achter de coulissen blijven wachten en gaf in een nieuwsblad aan hare dankbaarheid uiting in een open brief die luidde als vulgt Geëerd publiek! De groote genade, die mij het hoog geachte publiek heeft te beurt doen val len, heeft mij tot tranen toe geroerd. Ik had volstrekt niet verwacht, dat men mij de eer zou bewijzen, mij na afloop van het stuk terug te roepen en dus verliet ik den schouwburg, loen ik mijn rol had afgespeeld. Alleen dit was de oorzaak dat ik op het luide, herhaalde applaus, niet verscheen. Doch mijn leven lang zal ik mij deze onverdiende genade (sic) met de grootste dankbaarheid her inneren en alleen de naam Berlijn zal ten alle tijden in mijne ziel die gewaar wordingen opwekken, waartoe slechts weldadigheid en menschenliefde een dank- laar hart kunnen stemmen. Henriette Kneisel. De bescheidenheid nog verder te drij ven, is haast niet mogelijk. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Brengen ter openbare kennis, dat zij, die niet behooren tot de dienstdoende schutterij dezer gemeente, en als geaf fecteerde bij de BEZOLDIGDE BRAND WEER wenschen te worden aangesteld, zich daartoe op Maandag, den 24 Decem ber eerstkomende, van 's voormiddags 10 tot 3 uur des namiddags, ter gemeente secretarie kunnen aanmelden. De jaarlijksche belooning bedraagt DRIE GULDEN. Dienst verrichtende bij brand, bij be proeving der spuiten of bij oefening in de behandeling er van genieten de inan- sehappen bovendien eene toelage van 15 CENTS PER UUR. Amersfoort, den 20. December 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dc Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, Dc Secretaris, Weth. lo.Br. W. L. SCHELTUS, De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, doen te we ten: dat, blijkens proces-verbaal van sternopneming nopens de verkiezing van een lid voor de Kamer van Koophr/idel en Fabrieken alhier dd. 20. Decjgz'jJier 1888, als zoodanig is verkozen dtö83/s Jacq. Visser, en dat voorzegd proces-' baal gedurende acht dagen, le rekenen van lieden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage ligt. Amersfoort, den 20 December 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, De Secretaris. Weth. lo.Br. W. L. SCHELTUS. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 13 Dec. Gerarda, d. van Jo hannes van Doorn en Grietjo van de Logt. 14 Dec. Fredrik Johan Francois Hendrik, z. van Bernardus Arnoldus van Ruijven en Marragreta Everdina de Haan. Maria Genoveva, d. van Antonie Sleeking en Johan na Pcterse. 16 Dec. Anna Louisa, d. van Antonius van Bekkum en Lambertha van Moorselaar. 17 Dec. Antonie Comelis, z. van Cornelis Hendrik van Buureu en Anto- nia Deenik. 19 Dec. Dina, d. van Her- manus van der Heijden en Peternel Leuwen- kamp. 20 Dec. Bernards Cornelia, d. van Hermanus Peters en Aleida van Nimwegen. Ondertrouwd: 13 Dec. Wilhelmus van den Bedem en Gijsbortha Staal. 20 Doe. Cornelis Kraaikamp en Hendrika Wijnands. Getrouwd: 19 Dec. Jan Teunis Breemer en Willemijutje van Karsbergen. 20 Dec. Willem van den Donker en Johanna Marga- retha van Daal. Overleden: 12 Dec. Catharine Visee, 66 j. wed. van Johannes Cahtarinus Dubois 14 Dec. Wilhelmus Pot, 76 j. wed. van Anna Maria van den Bijtel. Jacobus van Nim- wegen, 10 j. Een levenl. aang. kd. m. g. van Jordanus Wallet en Frederika Hermina Lier. Antonius van Doorn, 1 m. Bunschoten. Geboren: 10 Dec. Gijsbert, z. van Geurt ltoos en Maria Zijl. 13 Dec. Reintje, d. van Peter Koelewijn en Annetje Pruijs. 15 Deo. Lubbert, z. van Wouterus de Graaf en Jannetje Koelewijn. Overleden 14 Dec. Evertje de Graaf oud öj. Eibertje van Halteren, wed. van Pe trus Poort, oud 75 j. 16 Dec. Elisabeth ter Beek, oud 19 m. Hoogland. Geboren: 14 Dec. Gijsbertus, z. van Willem Schoonderbeek en Margaretha Smink. Woudenberg. Geboren 13 Dec. Hermijntje Hendrika, d. van Jorden van den Brink en Stijntje de Greef. Overleden 13 Dec. Antonie Verkerk 2 j. AMERSFOORT, 21 Dec. 1888. Tarwe f Rogge - 6.— - 5.— Boekweit - 0.— - 0— per Appelen ;- 2.50 - 4.25 1 hecto Peren - 2.— - 4— liter. KleiAardappelen - 0.— - o.- Zand- - 1.90 - 2.40 Hoendcreieren Boter Kaas Kippen KuikeDS Ganzen Oude eenuen Jonge Hazen Konijnon Duiven - 5.— - 1.— - 0.— - 0.50 - 0.60 - 0.60 - 0.60 - 1.40 - 0.60 - 0.— - 4.— -10.-, - 0.— - 0.— - 0.— 6 p. lOOst. 1.15 p. xilo. 0.- p. 0.90 1.10 50 - 0.90 - 0.90 - 2.10 - 1.30 - 0.— - 7.— -16.— - 0.— - 0.— - 0.- per atuk. p. paar. Schrammen Vette koeien Guste Kalf Pinken Stieren Vette Kalveren Aangevoerd waren ongeveer Tarwe; heet. Rogge; heet. weit 20 heet. Appelen; 50 heet. Peren; heet. Kleiaardappelen 90 heet. Zand- aardappelen; 2000 stuks. Hoendereieren; 2000 kilo. Boter; kilo Kaas. Ongeveer stuks vee. per stuk. heet. Boek-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2