De Pruisen komen, lOFFHtlilRIIL Advertentiën. VADER EN ZOON von Gleve", Kampstr. 46, Amersfoort. G. Th. 0CKH0RST, C. AARTS. De Onderofficiers-Tooaeelvereeoisinff „U N1T A S," Na afloop BAL. Mach. Nederl. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Ingezonden. Provinciale berichten. MARKTBERICHT. urn m 'Jt De Scherpschutters van St. Pietersdorp. Opnieuw ontvangen: MANDEWERK. met een alikruik of een slakkenhuisje en is wit van kleur. Zij behoeft niet geschild te worden nadat ze afgewasschen en on geveer een kwartier gekookt is, verkrijgt men een smakelijk voedsel. De smaak heeft eenige overeenkomst met dien van asperges. Zoodra de vorst het loof heeft doen verdorren, kan men ze opnemen en slechts zooveel als men noodig heeft, daar de vorst op deze gioente geen schade lijken invloed oefent. Z. M. de Koning heeft den kapt. Yitali, van de Italiaansche artillerie, uit vinder van het geweer van dien naam waarvan het systeem ook door ons leger is aangenomen, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw D. v. Z.-H. Aan de Times wordt uit Berlijn ge meld, dat het bestuur der Duitsch-Oost- Afrikaansche Maatschappij ongerust is over het lot harer agenten, die zich in Oost-Afrika meer in het binnenland be vinden. Boden, van de kust uitgezonden om inlichtingen omtrent hen in te win nen, werden vermoord. Een telegram uit Weetien aan de Standard spreekt over de werkzaamheid der Russische agenten in de Balkansta- ten. Reeds werden er twee gearresteerd te Voltilsti, in Roemenië. De Fransche Kamer van Afgevaardigden nam het wetsontwerp aan, waarbij de con ventie tusschen Frankrijk en Nederland, over de grensregeling in Zuid-Amerika, wordt omschreven. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders in het l'ariama-ka- naal werd eenstemmig de volgende motie aangenomen nDe vergadering verklaart vertrouwen te stellen in den heer De Lesseps en is bereid afstand te doen van haar aan spraken op betaling der coupons en schuld delging, totdat het kanaal voor de groote scheepvaart zal geopend worden. Ten einde voor de eerste aandeelhouders de voordeelen der onderneming te waarbor gen, wordt het wenschelyk geacht, maat regelen te nemen om, met medewerking van alle belanghebbenden, het kapitaal bijeen te brengen, dat voor de voltooiing van het kanaal rioodig is." De Lesseps zal aan het hoofd der on derneming blijven. De Servische Regeering heeft door tus schenkomst van haren gezant te Constan- tinopel, aan de Porte een nota doen over handigen, waarin ophelderingen woiden l Uil gr? n-7 r> r oert go» ucltt, dal tcISCITGI- dene Servische uitgewekenen zich veree- nigingen zouden te Prestina in Oud-Scrvië, dat nog aan Turkije behoort. In de nota wordt nog gezegd, dat de uitgewekenen onder bevel staan van Patchitch, die de bevolking der Servische grensstreek tegen de Regeering van Ko ning Milan opzette. De Porte heeft geantwoord, dat zij er niets van weet, maar dat zij bereid is aan den gouverneur van Prestina een telegram te zenden, waarin nadere inlich tingen worden gevraagd. Dadelijk na ontvangst dier berichten zullen zij aan den Servischen gezant te Constantinopel wor den medegedeeld. De derwisschen, onder bevelen van Osman-Digna vereenigd, maken zich ge reed om de Engelschen opnieuw aan te vallen. Maar deze aanval zul niet plaats hebben, wijl bevelen gegeven zijn, dat dat de Engelsche troepen onmiddelijk na het oprichten der nieuwe verster kingen, naar Egypte zullen terugkeeren. Volgens zekere inlichtingen was het waarschijnlijk, dat indien de Engelschen na hun laatste overwinning den vijand vervolgd en zich van zijn hoofdkwartier Handoub meester gemaakt hadden, al de Socdaneesche stammen ten Oosten van den Nijl zich zouden hebben onderwor pen. De North China Herald deelt mede, dat de Keizerin-weduwe voor haren zoon, den tegenwoordigen Beheerscher van het Hemelsche Rijk, een bruid heeft uitge zocht. De aanstaande Keizerin is een nicht der Keizerin-weduwe en heet Ye-hoh-na-la. Het huwelijk zal plaats hebben op den 23en Februari, een datum die door de Sterrewichelaars is vastgesteld, omdat het huwelijksgeluk van het jonge paar er mede in verband staat. De tegenwoordige Keizer is de zoon van den eersten minister, prins Chun, en van de zuster der Keizerin-weduwe bij den dood van den vorigen Keizer, Tung- Chi, in 1875 werd hij tot opvolger be noemd. Zondag 30 Dec. zal bij de Vrij Ger. Gem. gepredikt worden, op de ge wone uren, door den Heer Uitcnbroek van Scheveningen. De bij het le reg. huzaren be noemde ritmeester-instructeur N. J. Er zey is ingedeeld alhier. De heer Jacques Visser heeft zijn benoeming tot lid van de kamer van koophandel en fabrieken niet aangenomen Ter plaatsing in het gemeente archief zijn aan heeren burg. en weth aangeboden alle bescheiden, op de herden king van Neerlands herkregen onafhan kelijk bestaan betrekking hebbende. In de parochiekerk van O. L. V Hemelvaart werd Woensdag het 25-jarig jubileum van den zeereerwaarden heer pastoor J. Beekman herdacht. Het kerk gebouw was overvol. De hoogmis werd door pastoor Beekman opgedragen, daari bijgestaan door de kapelaans der parochie, de heeren Verheul en Hooiman. en door den rustend geestelijke, den heer G. Gol dewijk. Als feestredenaar trad op pater van Groeningen, die in eene zeer schoone toespraak de roeping van den priester schetste, en in het bijzonder herdacht het vele goede en nuttige, door pastoor Beekman in het verloopen 25-jarig tijd vak in het belang der kerk, bijzonder i dat zijner parochie, verricht, waardoo hij werkelijk de achting en waardeering die hij geniet en ondervindt, ten volle heeft verdiend. Uit vele woningen wapperde de driekleur, en van de receptie ten zijnen huize werd ruim gebruik gemaakt. Prach tige cadeaux werden hem vereerd, de jubilaris had er voor gezorgd, dat in vele liefdadige gestichten de dag feeste lijk kon worden herdacht. In de plaats van den heer L. Schaap, naar elders vertrokken, is de heer H. van Gelder tot lid van den ker keraad der Nederlandsch Israëlitische Hoofdsynagoge alhier verkozen. In eene algemeene vergadering der afdeeling Amersfoort van het Utrechtsch genootschap voor landbouw en kruidkunde zijn de heeren J. B. de Beaufort, te Wou denberg, en mr. H. J. H. baron van Boet zelaer van Oosterhout, te Amersfoort, als bestuursleden herkozen. Een bestuursvoor stel tot verkoop van de twee aan de af deeling behoorende beervarkens werd aangenomen. Ten aanzien van het bij voortduring houden van hengsten-keurin gen zal in de Januari-vergadering door het bestuur een nader voorstel worden gedaan, en eveneens ten aanzien van eene bij de vernieuwing te verleenen toelage in de kosten van do in 1880 to boude premie-veemark ten. Metalgemeeneinstem ming werd een bestuursvoorstel ontvan gen om in 1889 de gewone stierenkeu ring te houden. Alleen werd een wijzi ging in overweging gegeven van de keu rings-voor waarden. Ter vervanging van den Heer H Dumoulin, die voor de verdere waarne ming dier betrekking bedankt had, is de heer W. J. van Rhee tot directeur van de gymnastiek- en schermvereeniging «Ontwikkeling" benoemd. Zij houdt hare oefeningen in het locaal »de Arend" aan toestellen en werktuigen, deels door de leden vervaardigd, deels uit onderlinge bijdragen aangekocht. Wij wenschen der vereeniging van harte een lang bestaan en toenemenden bloei toe, die zij verdient en waartoe de bekwaamheid van haar directeur in niet geringe mate zal bijdragen Gedurende de maanden Januari en Februari 1889 zal de commissie tot keu ring van fourages bestaan uit den rit meester J. G. Blaauw, den 1. luitenant W. Witzen Elias en den paardenarts 2. kl. A. Frederikse. Als plaatsvervan gende leden zijn aangewezen de ritmeester C. A. baron Bentinck, de 1. luitenant D. H. van der Poel en de paardenarts 1. kl. J. B. H. Moubis. Koninklijk besluit van den 13 - Ko 'qib?r j.l., no. 20, is aan den majoor- ndant der dienstdoende schutterij ^ing verstrekt tot aanvaarding, /is deze schutterij, van het aan dit ■^door de hoogwelgeboren vrouwe kv:uiniVan van Wijck, geboren Vrgdenburch aangeboden ,CJ toestemming verleend, dat ,a c ei door va0rmeld korps worde "iidel, De Kamer van Koophandel hield Donderdagavond eene openbare vergade ring. Daarin werd ter tafel gebracht een afdruk van het door de Arnhemsche ka mer aan den minister van justitie uit gebracht advies, ten aanzien van een door de staatscommissie ingediend ont werp tot herziening der bepalingen van het wetboek van koophandel ten aanzien van het faillissement en de surcéanse van betaling, Den lieer S. H. v. Gelder kwam het moeielijk voor in deze eenig oordeel te vellen, door het gemis van het ontwerp zeiven, waarvan het bezit hem noodzakelijk toescheen om te kunnen beoordeelen op welke gronden het advies van de kamer te Arnhem is gebaseerd. Hij gaf daarom in overweging den min. v. just, te verzoeken een exemplaar aan deze kamer te willen toezenden, tenzij het in den handel is en in dat geval er een aan te schaffen. De voorzitter, die in bedenking had gegeven, het advies voor kennisgeving aan te nemen en af te wachten tot men in het bezit van alle betrekkelijke bescheiden was, om alsdan c. q. een oordeel uit te spreken, had bezwaar in deze thans zich tot den mi nister te v/enden, omdat het den schijn zou hebben, dat men te dezer zake een ongevraagd advies wilde geven. Dat nu was de heer van Gelder ook niet van plan, en hij bedoelde dan ook alleen een exemplaar ter kennisneming van den in houd aan te vragen, En waar men aan het departement van waterstaat zoo on bekrompen is in de toezending van stuk ken van allerlei aard, daar meende hij dat ook de minister van justitie geen bezwaar zou maken tegen de toezending van een exemplaar aan de kamer tot voorzegd doel. Het zal zijns inziens den minister aangenaam zijn, wanneer hem het beslaan van belangstelling in deze zaak blijkt, en hij vindt het vreemd dat de minister heeft gemeend, de lichamen, die door hunne roeping geacht kunnen worden belang te stellen in het onder werp, onkundig te laten van den inhoud des orjtwerps. De voorzitter merkte op, dat ook hij het aangenamer zou vinden, wanneer men nu op de zaak kon ingaan, omdat de eventueel aan te voeren bezwaren z. i. gereeder ingang zouden vinden dan wanneer het ontwerp reeds door de regeering is vastgesteld, maar hij moet bezwaar blijven maken tegen het denk beeld van den heer v. Gelder, omdat de zaak. nog niet voor het publiek bestemd nog in onderzoek is, eene meening, die, in weerwil der vei klaring van den hr. v Gelder, dat 't advies reeds in het Paleis i'. Justitie behandeld is en er aarileeke- ningen op zijn gemaakt - bij de kamer ingang vond, zoodat overeenkomstig het denkbeeld des voorzitters weid besloten, en daarna, op voorstel van den heer v. Gelder, den secretaris opgediagen te in- formeeren, ot bedoeld ontwerp in den handel is, en, zoo ja, er een exemplaar van aan te schaffen. Een adres van de kamer te Gouda, ter verkrijging van eene betere regeling der wijze van uit reiking van brieven met onvolledige adres sen werd aangezien te Amersfoort eene gewenschte regeling bestaat voor kennisgeving aangenomen. Na de mededeeling van nog enkele ingekomen stukken werden de geloofsbrieven van de herkozen leden de heeren C. T. v. Beek en H. C. v. Dam, door eene com missie, bestaande uit de heeren Kleber en v. Gelder, onderzocht, waarna op voorstel dier comm., bij monde van den heer Kleber, tot toelating werd besloten. De voorzitter wenschtedeherkozenen geluk rnet hunne herbenoeming, en was er ver zekerd van dat ze op nieuw met hun bekenden ijver het hun bij vernieuwing toevertrouwde mandaat zouden vertullen. Ten slotte werd de heer D. P. Hamers tot voorzitter herbenoemd, en de heer J. G. Kleber tot onder-voorzitter, gedu rende het jaar 1889 verkozen. De Directeur van het Postkantoor al hier maakt bekend dat, ingevolge beschik king van Z. E. den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid dd. 18 De cember j.l. No. 180, van af30 December e.k. op Zon en algemeen erkende Chris telijke feestdagen slechts éénmaal de bestelling van brieven, enz. zal plaats hebben, en wel des morgens ten 10 u. 30. De Directeur, C. SMITT. Amersfoort, 27 Dec. 1888. 329ste STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van '19 en 20 Dec. tGOO loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 100. No. 17411. Prijzen van f 49. 1438, 1445, 1615, 5232, 5251, 5258, 5285, 7644, 8404. 8412, 8515, 8540, 8543, 9028, 9235, 9259, 9262, 9266, 9299, 10576, 10578, 11911, [11957, 11985. 17408, 17415, 17419, 17421, 17458, 17505, 17517, 17522, 17530, 17587, 17588, 17621, 17637, 17649, 17835, 17839, 17855, 17872, 20284, en 20747. Te zamen 45 prijzen. De volgende trekkingen geschieden; 31 Dec., 2, en 3, 14—17, 22—25 29—31 Jan., 1 en 59 Febr. Loten zijn nog verkrijgbaar. Rengwoude. Deze streken zijn in een tal van jaren niet zoo arm aan wild geweest als thans, van daar zeker, dat de jacht dan ook dit jaar eene halve maand vroeger dan gewoonlijk gesloten werd. Voortlmizcn. Vrijdag jl. is een deurwaarder uit Utrecht te dezer plaatse verschenen om de kerkelijke goederen enz. van de doleerenden op te eischen. Zondag jl. zou ds. Hatlink trachten, den kansel te beklimmen. De burgemeester en eenige politiedienaren waren aange konten om hierbij tegenwoordig te zijn Aangezien echter ds. Van den Bergh reeds tijdig den kansel had beklommen, kon zulks alleen worden geconstateerd. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren ?0 Dec. Hermina, d. van Jo hannes van Loenen en Margrietha Quint. 21 Dec. Peteruella, d. van Lomverens van Eijkelenburg en Peetje Veenendaal. Wou tertje, d. van Johannes Arlar en Klaartje Dijkhuizen. 22 Dec. Antonius Everardus. z. van Johannes Franciscus Sleurink en Hendrika Tommei. - 23 Dec. Trijntje, d van Hendrik van Zanten en Willemijntje Kuijt. Johanna Albertina Emilia, d. vau Johanna Albertina Versnec. Johanna, d. van Hendrikus Petrus van Keeken en Gijs- berta Verheuvel. 24 Dcc. Petrus Marinus en Alida Antonia, z. en d. van Peter Wil brink en Hendrika van den Anker. 25 Dec. Huibertus, z. van Cornelis de Ru ij ter en Catharina Maria de Bie. 26 Dec. Jan Willem Leonardos, z. van Jan Willem van Ringelenstein en Helena Huiberta de Ruiter Ondertrouwd: 27 Dec. Willem Metsen Richarda Maria Kaas. Getrouwd 26 Dec. Abraham van Gelder en Hanna de Pool. Overleden ïl Dec. Barta Krijnen 9 nt. Antje Rutgers, 81 j. ongeh. 22 Dec. Hendrikus Tessen, 8 j. 23 Dec. Geertruij van Gellekom, 63 j., echt. van Willem Moijer. 24 Dec. Bart Staal, 2 m. 26 Dec. Peter de Ruiter, 72 j. eehtg. vau Gerarda Veenendaal. Hoogland. Overleden 23 Dec. Meer van de Kle- tersteeg oud 73 jaren wedr. van Grietje Blom. Woudenberg. Geboren 2 0 Dee. Gijsbertus, z. van Gijsbert Hardeman en Catharina van Dijk. 21 Dec. Evert, z, van Arie Schimmel en Marrigje van Ravenhorst. 24 Dec. Anto- nie, z. van Jan Koudijs en Oetje Koudijs. Lambertus, z. van Jan van Egdom en Eliza beth Broekhuizen. 25 Dec. Neeltje, d. van Johan Cornelis Helms en Daniëla Krcij kamp. Ondertrouwd 27 Dec. Jan van Egdom, 24 j. en Hendrikje van Veldhuizen, 21 j. Overleden 25 Dec. Willemijntje van Ede, 19 maanden. De Heer Directeur van het Post kantoor alhier adverteert dat voortaan des Zondags en erkende feestdagen maar eene bestelling van brieven zal plaats hebben; zeer goed, maar waarom ook op feestdagen en welke zijn erkend? Het is toch om de Zevendaagsche rust te doen. De andere dagen moet men werken. Wie geeft hierin opheldering. H. Bilt. De beruchte strooper A. S., alhier, kwam op 1. Kerstdag, des middags ten 2 ure in opgewonden toestand te huis; hierover onderhouden door zijn stiefvader, greep hij zijn geweer, laadde dit met hagel en legde op hem aan. Gelukkig greep deze nog juist bijtijds het tweeloops geweer, zoodat toen het schot afging, de lading over hem heen in een muur terecht kwam. De veldwachter Willems, hiermede in kennis gesteld, ging naar de woning, waai in toen niemand anders dan A. S. aanwezig was, die de deur van binnen gebarrikadeerd had en herbaalde malen op den veldwachter aanlegde. Aan dezen gelukte het eindelijk de woning te komen bij verzocht S. het geweer af te zetten, dat steeds op hem gericht was, en toen A. S. zijn geweer ever, op zijde hield, werd dit door Willems gegrepen en afgenomen. S. werd daarop in arrest gebracht bij onderzoek bleek, dut de eene loop nog geladen was, en bovendien nog voor zien van een spijker. per hecto liter. p. 100 st. p. silo. p. 50 AMERSFOORT, 28 Dec. 1888. Tarwe a f Rogge - 5.— - C.— Boekweit - 0.- 0. Appelen - 2.50 - 4. Peren - 2.- 4. KleiAardappelen - 0.- 0. Zand- - 2.— - 2.50 lloendereieren - 4.- 5. Boter - 1.05 - 1.20 Kaas - 0.- 0. Kippen - 0.50 - 1. KuikeDS - 0.G0 - 1.20 Ganzen - - Oude eendon - 0.60 - 0.90 Jonge - 0.- 0. Hazen - 1.40 - 2. Konijnen - 0.50 - 1.10 Duiven - 0.- 0. Biggen - 4.- 7.50 Schrammen - 10.- 14. Vette koeien - 0.- 0. Guste - 0.- 0. Kalf - 0.— - 0.— Pinken - - Stieren - - Vette Kalveren - - Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boek weit 20 heet. Appeleu30 heet. Peren; heet. Kleiaardappelen 100 heet. Zand- aardappeleu; 4000 stuks Hoendereieren; 1500 kilo Boter; kilo Kaas. Ongeveer stuks vee. per stuk. p. paar. per stuk. Voorspoedig bevallen van een Zoon: Barones M. J. VAN NAG.ELL, geb. Barones Sciiimmelpenninck van DEJi OyE. Hoevelaken, 22 Dec. '88. Heden overleed te Boxmeer, onze geachte Vader en Beliuwd- vader Jhr. L. J. 8. VAN SASSE VAN YSSELT, oud-Lid van de 1ste Kamer der Staten-Generaal, Commandeur van den Nederlandschen Leeuw, in den ouderdom van ruim 79 jaren. lyjhr. Mr. H. J. L. VAN SASSE VAN YSSELT. H. F. M. G. VAN SASSE VAN YSSELT— vandenBeroh. Amersfoort, 23 December 1888. Hiermede heb ik het ge noegen U te berichten, dat ik mijn Uótel en Café met I Januari a. s. heb overgedaan aan den Heer C. AARTS. Onder dankzegging voor het vertrou wen, mij zoo ruimschoots geschonken, beveel ik mijn opvolger beleefd aan. Amersfoort, Dec. '88. ■V: sJU fggSgg*» Mij refereerende onder bovenstaande mededeeling, heb ik de eer U ter kennis te brengen, dat ik het H6tel en Café voor mijne rekening zal voortzetten. Onder beleefde oanbeveling Amersfoort, Dec. '88. zal opDouderdag 10 JaOliari 1889, een TOOSEELDITVOERISG geven in de groote zaal der Sociëteit, .Amicitia", ten voordeele van de Maatschappij tot opvoeding van toeezen in liet huizgezin." Opgevoerd zullen worden Tooneelspel in vijf bedrijven. of Kluchtspel in één bedrijf. Aanvang avonds te 7'/, uur precies. Entree: 1ste Rang f0.99, 2e Rang f0,75, 3e Rang f0.49. Militairen beneden den graad van On derofficier, worden op het bal niet toe gelaten. HET BESTUUR. eeue keurige partij Ruime keuze in Snippermanden, Werkniauden, Mandjes voor Bloemen en Planten, Bloeuienstandaards enz. ALLES NIEUWE MODELLEN. LAGE PRIJZEN.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2