Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke bericttten. Provinciale berichten. het algemeen bestuur van dien bond om deze aangelegenheid te regelen. Te dien einde worden alle officieren van zee- en landmacht en militaire amb tenaren, leden van den bond zijnde, uil- genoodigd om met het dagelijksch be stuur te vergaderen op Zondag 10 Februari e, k., in het hotel vBellevue," aan hpt Vreeburg te Utrecht. Het dagelijksch bestuur van den bond koestert de hoop, dat dooi een groot aantal officieren aan deze uitnoodiging gevolg zal worden gegeven. De militair apotheker 2e klasse J. L. van Wermeskerken, is van het militaire hospitaal alhier overgeplaatst bij 's rijks magazijn van geneesmiddelen te 's-Gravenhage, met ingang van den 15 Maart a. s. Heden avond zal bij de Vrije Ger. Gemeente te zes ure gepredikt worden door den Heer Malipaar.d, van Botterdam, en Zondag 10 Fcbr., op de gewone uren, door den Heer Plug, van Rotteidam. De Noord-Hollandsche wielrijders clubs zullen 19 Mei een wegwedstrijd houden van Amersfoort naar Ede. »Rue Rivoli, Rue Rivoli? Wel zeker! Hotel des Etrangersantwoordde Wall- ner. ïGoede bediening, voortreffelijk diner en den geheelen nacht rust." nHet is zeker een hotel van den tweeden rang," merkte Bauernfeld op. Ik zou liever mijn intiek nemen in een hotel eersten rang; daar is men wel zoo zeker niette worden afgezet, zooals in die hotels van den zoogenaaiiiden tweeden rang." >Ik kan mij met begrijpen, hoe gij daar zoo op staat!" zeide de neef van Bauern feld. nMijnheer Wallner kent het hotel, naar het schijnt bij ervaring, terwijl gij er nog nooit zijt geweest. Bovendien ligt het in de nabijheid van de Rue Rivoli en zouden wij, zoo wij een ander hotel kozen, het gezelschap van mijnheer Fal- kening moeten misser, die in de Rue Rivoli wenscht te wor.en, niet waar, mijnheer Falkening Arthur antwoordde toestemmend. »Laten wij er dan ook maar heen gaan hervatte de neef. »Mij is 't wel maar eerst moeten wij voor ons goed zorg dragen I" antwoordde Bauernfeld. Nadat het reisgoed aan het station te Parijs geschiedt het bij aankomst aan elk station was onderzocht en afge geven, deed Bauernfeld den voorslag, een Het lichaam van den kroonprins van Oostenrijk werd Zondagavond naar de kapel van den Hofburg overgebracht, waar het voor het publiek ter bezichtiging zal zijn Een dichte, diep ontroerde menigte vulde het kasteelplein, om de plechtigheid bij te wonen, die onder het zingen van godsdienstige liederen plaats vond. Als voorzorgsmaatregel waren de toe gangen afgezet, rnaar de tegenstand der soldaten was gering, zoodat het gedrang ten laatste zelfs te groot werdeenige personen zijn in de verdrukking vrij ernstig gewond. Volgens een mededeeling in de Staats courant, vond Prof. Widerhofer, toen hij te Meyerling aankwam, reedsdoodsvlekken op het gelaat van den Piins. De kogel werd niet gevonden, doch men deed ook geen moeite om het projectiel op te sporen. De biief die de Prins tot afscheid aan den Hertog van Braganza zond, bevat geen bijzonderheden, welke opheldering kunnen geven over de redenen, welke den Prins tot den zelfmoord noopten. Uil Weenen wordt aan een der Pa- rijsche ochtendbladen gemeld, dat de Loszeck, de kamerdienaar van den Kroon prins, zich doodgeschoten heeft. In wel onderrichte kringen weet men niets van den afstand van Aartshertog Karei Lodewijk ten behoeve van zijn zoon. De toepassing der dwangwetten heeft in letland weder tot betreurenswaardige voorvallen aanleiding gegeven. Reeds voor eenigen tijd was tegen pater Mac Fadden, pastoor te Gweedore, in Donegal, een bevel tot gevangenhouding uitgevaardigd, omdat hij de boeren had opgezet de ver schuldigde pachtsommen niet te betalen. Zondag vierde hij de mis te Gweedoie toen een detachement politie, onder be vel van den inspecteur Martin, de kerk omsingelde, met het doel hem te vatten, als hij het gebouw verliet, In zijn toespraak zeide Mac Fadden, zonder directe toespeling op hetgeen plaats had, dat hij zijn hoorders tot kalmte aan- manndp. hoe de zaken ook lopoon zonden Toen de dienst geëindigd was, wilde de politie den pastoor gevangen nemen, maar de geloovigen omringden hem, en geleiden hern naar zijn huis. Op het oogenblik, dat de priester de trappen der pastorie besteeg, had de inspecteur van politie Martin hem bereikt, maar de woe dende menigte viel op den inspecteur aan door eenige steenworpen gewond wan kelde hij en vielhij stierf een paar uui later. Kort daarna werd pastoor Mac Fadden in hechtenis genomen. Er heerscht groote opgewondenheid in Gweedore en omstreken. Uit Conslantinopel ineld men aan Daily News: ullet geiucht loopt, dat een samen zwering ontdekt is tegen den Sultan. De toegang tot het paleis is verboden. Aan den Heer A. Maters is ver gunning verleend tot verkoop van ster ken drank in het klein, in het perceel staande aan den Arnhemschen straatweg wijk I, no. 90. Maandagavond, ongeveer 8 uur was er bij den heer v. B. Weversingel tegenover het R. C. Liefdehuis een brand ontstaan die in enkele minuten tot een uitslaanden feilen brand overging. De vlammen aan gewakkerd door den hevigen wind grepen zoo snel om zich heen, dat binnen een kwartier het belendende perceel, bewoond door den heer d. G., boekhandelaar, geheel in brand stond. De brandweer slaagde er in door spoedig en flink op te treden den brand tot beide perceelen te beperken. Politie, schutterij handhaafden de orde vele autoriteiten waren aanwezig. De Algemeene vergadering der Afdeeling Amersfoort van den Neder- landschen Militairen Bond, werd Woens dagavond, onder presidium van Mr. H. J. 11. van Boetzelaer van Oosterbout met gebed van Ds. A. W artena geopend. Uit het verslag der werkzaamheden, uitge bracht door den heer J. M. Brants, le Luitenant, Secretaris-Penningmeester der Afdeeling, bleek, dat nog altijd de opkomst in het Tehuis te wenschen over laat, al gaven ook velen, waaronder korporaals en onderofficieren, afdoende blijken van voortdurend trouw bezoek. Den concierge Bremer, die al liet moge lijke doet, om het den soldaten zoo aan genaam mogelijk te maken, werd groote lof toegekend. Zeer werd betreurd het afsterven van het Bestuurslid G. L. Fruitier de Talma, die zooveel deed in het belang van het Tehuis. Over den finantiëelen toestand mag niet geklaagd worden en het batig saldo was iets gunstiger dan het vorige jaar. Eenige nieuwe leden waren weer toe getreden. De Bijbellezingen op Zondag avond werden goed bezocht en weldra zullen ook lezingen beginnen over weten schappelijke onderwerpen. Nadat de begrooting voor het volgende jaar was ingediend en goedgekeurd en de rekening en verantwoording van den Penningmeester door de heeren Baron Bentinck en B. E. Mater was nagezien en accoord bevonden, werd overgegaan tot de verkiezing, om te voorzien in twee .°..ntJi^aVeite i/sn fldiYtem van Hoogstraten. Gekozen werden de heeren A. C. Baron Bentinck, Ritmeester-Instructeur en W. J. Tilanus le Luitenant. De lieer G. van Gheel Gildemeester. die aan de beurt van aftreding was, werd met algemeene stemmen herkozen. Tot afgevaardigden naar de algemeene i-eigadering van den Bond. in April te houden, werden benoemd de heeren Jhi. Mr- T. A. J. van Asch van Wijck en J. M. Brants. Nadat nog eenige besprekingen plaats vonden over de middelen, dienstig, orn het bezoek in het Tehuis te vermeerde ren naar aanleiding van een desbetref fend voorstel van een der leden, werd de vergadering met dank aan God ge sloten. Twee belangrijke zaken waren in de zitting, die de gemeenteraad Vrijdag avond hield, aan de orde, die beide in eene vorige vergadering tot onderzoek in handen van eene raadscommissie waren gesteld n.l. het voorstel van B en W. tot het aanleggen van eene verbindingsstraat met het spoorwegstation en het voorstel van dat college nopens de bebouwing van het Kalfsveld. Omtrent het eerste voorstel luidde het sergeant de ville of een gendarme te verzoeken hen r.aar het hotel te bege leiden. Wallner trachtte Bauernfeld wel van dit voornemen af te brengen, maar de laatste antwoordde nik heb genoeg van Parijs gehoord, mijnheer Wallner, men kan niet weten met wien men te doen krijgt. Het meest elegante uiterlijk verbergt hier dikwijls den grootslen schurk, den behendigslen dief, zonder dat zijne naaste omgeving in het minst eenig vermoeden op hem heeft. Men kan niet weten wat er gebeu ren kan." Wallner trachtte hem nogmaals in te praten dat het gekheid was, maar Bauern feld bleef op zijn stuk staan. Hij trad naar een gendarme toe en deed dezen het verzoek hen te begeleiden. De aan gesprokene scheen er geen grooten lust te hebben, maar toen Bauernfeld hem eenige woorden op zachten toon had toegefluisterd, helderde het oog van den Franschman op hij vatte Bauernfeld bij den arm en zag met een doordringen den blik een oogenblik naar de drie anderen. Dit ontging geenszins de aandacht van Arthur, maar hij wist niet wat hij van dat alles moest denken en zyne onge rustheid klom van oogenblik tot oogenblik. advies der commissi vooralsnog niet in behandeling te |n. De aanleg van de over terrein vara>ormalige kazerne ïhet Werkhuis" gjecteerde nieuwe straat, aanvangend? den Singel tus- schen het St. Piefen Bloklandsgast huis en het gymrm en uilloopende op de algemeene Hofplaats, zou rnet de daarmede in ve:d staande werken (het leggen van ei'ug ovei de Beek enz.) een totale ttaf vorderen van f10,000. De comuë betwijfelde of die uitgave zou wordepgewogen door het gerief, dat voor algemeen verkeer zou ontstaan uitjn aanleg van de nieuwe straat; maichtle het, afgeschei den hiervan, niepwenscht deze zaak thans in behandel te nemen, nu eer lang voorstellen v:B. en W. te wachten zijn omtrent de g te verrichten ver beteringen van win en straten, waarbij ook de verbeteriivan den bestaanden toegang naar begraafplaats, de Hel lingstraat, zal tesprake koinen. De voorzitter wenschfom het verband, dat er lusschen dezeiak en de volgende bestond, gelegenh te geven om over beide voorstellen lainenlijk het woord te voeren, en de omissie veizettezich daar tegen niet;r werd echter geen algemeen debat goerd en het voorstel der commissie ome behandeling uit te stellen totdat deventueele voorstellen omtrent de vernieling van straten aan de orde zouden kom, werd daarop zonder hoofdelijke stemmg aangenomen. Over het anderpunt, dat nopens de bebouwing van heKalfsveld, werd lang durig gedebatteerdje commissie is er niet in geslaagd met e Utrechtsche hypo theekbank, die heterrein het Kalfsveld als bouwterrein vnscht in exploitatie te brengen, overeeriemming te verkrijgen omtrent alle punte, zoodat zij den raad niet de goedkeurin heeft kunnen aanbe velen van een onferp-contract aan den raad, op grond vaide gevoerde bespre kingen met de hyotheekbank. Nu dat niet was gelukt, ivas de vraag, of in behandeling genorrn zoude worden het door B. en W. net de directie van de hypotheekbank opgmaakte ontwerp-con- tract of het rappor der commissie. De voorzitter wenscht», namens B. en W., het eerste, omdat lan de raad in de ge legenheid zou zijn ijne meening omtrent de verschillende oiderdeelen der zaak uidelijk te doen lennende commissie oordeelde 't niet wenschelijk het ont werp-contract te behandelen, omdat men ooruit weet, dat de directie van de hy potheekbank niet zpu treden in eene in grijpende verandering van bet ontwerp contract en men dns kon nagaan, dat anneer de raad op een der hoofdpunten er van tiet'cdnrrabt'nteis kvrtrefl"i!ïltf!*TTI die omstandigheden zou het doelloos zijn, het contract tot het tinde toe te bekaa ien en verdiende liet de voorkeur, dat de raad eene beslissing nam omtrent de hoofdpunten en liet dan aan B. en W. overliet, te beproeven of de directie van le hypotheekbank genegen zou zijn op en grondslag daarvan een contract te sluiten. Besloten werd, met 7 tegen 5 stemmen het rapport der commissie tot grondslag der behandeling te nemen. De verschil lende punten, die in dit rapport werden aangeroerd, kwamen, achtereenvolgens discussie. Besloten werd met 11 stem men tegen ééne, dat geen vergunning zou worden verleend tot het bouwen van eene nieuwe brug over de Beek op de plek, waar die in het door de directie van de hypotheekbank overgelegde plan ontwor pen is. Voorts weid besloten, met 7 teger, 5 stemmen, dat in geen geval zal worden overgegaan tot eene verandering van de Uti echtschepooi tsbrug, die de directie wenschte voor 't geval dat de raad in het leggen van de nieuwe brug, in de nabijheid daarvan, niet wilde treden Door deze beslissing vervielen voorstellen, om tot die verandering wel toestemming te verleenen, hetzij met eene bijdrage uit de gemeentekas van f 1000, hetzij geheel op kosten van de hypotheekbank. De be strating van de wegen die daarvoor in aanmerking komen, wenscht de laad te doen plaats hebben over een breedte van 9 meter en niet van 4.40 meterin over eenstemming hiermede werd de bijdrage van de gemeente in de kosten van be strating en rioleering bepaald op een maximum van f7500. Ook omtrent de overige in het rapport vermelde punten volgde de raad in hoofd zaak het advies der commissie. Tenslotte werden B. en W. gemachtigd om, wan neer de Utrechtsche hypotheekbank ge negen is op den grondslag van de door den raad vastgestelde punten eene over eenkomst aan te gaan, namens de ge meente met haar te contracteeren. De jaarwedde van mejuffrouw A. J. Proost, benoemd onderwijzeres aan de meisjesschool is, met het oog op het on derwijs in het Fransch, dat aan haar zal worden opgedragen, bepaald op f 600. Op het verzoek van J. van Doorn om afstand io koop van grond aan de voor malige kleine Koppelpoort, is, conform het advies van B. en W. die den hiei bedoelden grond van te weinig bcteeke- nis achten om eene overdracht in den vorm van koop en verkoop te doen plaats hebben, besloten aan adressant rooilijn aan te geven en tevens B. en VV. te machtigen bij de vergunning tot bouwen der woningen die de adressantwilplaatsen, ontheffing te verleenen van de voorwaar de sub 4 van art. 126c de verordening op het bouwen. Het bericht van den heer VV. G. M Eijck van Zuilichem, dat hij ontslag neemt als lid van den raad wegens zijne be noeming tot burgemeester van Schier monnikoog. werd aangenomen voor ken nisgeving. Een rekest van den heer van Marwijk Kooij om ontheffing van huur van heidegrond onder Leusden werd aan B. eri W. om advies gezonden, terwijl eene uitnoodiging tot bijwoning van liet eerlang te houden congres tegen de pros titutie ter secretarie werd nedergelegd. P. En ook beter dan de voerlui, die er met paard en wagen door moeten. J. Ja en het ergste is nog, als er een begrafenis door moet. Verleden stond ik net mijn neef uit Rotterdam voor het kerkhof, toen er een aankwam, en die loeg er de handen over in elkaar, dat de lijkwagen zoo hotste en stootte op die oneffen veldkeien. 't Was ook hinderlijk om te zien. P. Nu het lijk zal er geen last van gehad hebben. J. Dat denk ik ook niet, maar ik wel. Een begrafenis moet toch iets ernstigs, plechtigs, statigs hebben, en als je dan eer. lijkwagen ziet hotsen en schommelen als dronken lui op een kermis, gaat er al het deftige van af. En voor de familie achter 't lijk is 't ook wat! P. Ik denk, dat er nu wel spoedig een nieuwe bestrating in de Hellingstraat zal komen. Er is op de begrooting een aardig postje voor verbetering van stra ten uitgetrokken, en nu de straten naar de kerken en naar de sociëteiten Amicitia en Vereeni'ging in orde gebracht zijn, zal de straat naar 't kerkhof op 't plantsoen wel gauw een beurt krijgen. Bauernfeld riep intusschen een rijtuig aan, liet de beide zoo op elkaar ge lijkende reiskoffers en het overige goed naar binnen brengen en het kleine reis gezelschap steeg vervolgens met den gendarme in het rijtuig, Wallner het laatst, daar hij nog, naar het Arthur toescheen, eenige woorden wisselde met een jong mensch dat, voorzoover Arthur kon opmerken, sprekend geleek op den aanvoerder van het jolige troepje in het stationsgebouw van St. Quentin, die met Wallner champagne had gedronken. Het volgende oogenblik rolde het rijtuig naar het hotel des Etrangers. Daar aangekomen vroeg Arthur naar een kamer, maar kreeg ten antwoord dat er slechts twee naast elkaar gelegen kamers open waren. «Dan zullen wij het genoegen hebben samen een kamer te bewonen 1" zeide Wallner tot Arthur. »Ik ben bijna den geheelen dag buiter 's huis bezig, met mijne zaken, zoodat wij elkander alleen des avonds zullen zien en elkaar dus weinig of niet zulle» storen »Neen, dat gaat «ietgaf Arthur vrij bepaald ten antwooid »ik moet volstrekt een kamer voor mjj< alleen hebben !'J Hoewel Arthur bi deze woorden Wall- ner's gelaat aandachtig beschouwde, kon hij toch geen spocr van verandering S2»ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse, Vierde week Trekking van 5 Febr. tl000 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f70. 1432, 1620, 5227, S403, 8495, 8532, 8533, 9010, 9043, 9045, 9".07. 9232. 9233, 10894, 11989, 17413, 17430, 17613, 17615, 17824, 20252 en 20731. Zonder prijs zijn 1456, 1470, 1455, 5204, 8414, 8530, 9211. 10517, 10597, 15892, 17471. 17641, 17894, 20673, uitgetrokken 1627, 1630, 1685, 5207, 5242, 5271, 7620, 7648, 8434, 8479, 8493, 8498, 8525 8581, 8600, 9014, 9029, 9208, 9238, 9252 9286, 9292. 10514, en 50738. 10529 11008, 17425, 17513, ■17827, 18001, 20678, 10538, 11916, 17453, 17550, 17833, 20232, 20708, 10546, 11939, 17457, 17552, 17848, 20654. 20715, 10586, 11942, 17469, 17554, 17851, 20670 20729 Jan. Loop je wel eens door de Hel lingstraat? Piet. Ik zou je danken Sedert in mijn voet heb verzwikt op de ellendige be strating daar, loop ik liever een eindje om. J. Dan ben je er beter aan toe dan de kinderen, die er school moeten gaan. daarop waarnemen, dat hem aanleiding zou hebben kunnen geven tot argwaan. »Dan zullen wij wel samen moeten logeeren," zeide Bauernfeld tot Wallner. »Maar oom, waar moet ik dan heen?" vroeg zijn neef. ïAlle duivels ja aan u dacht ik thans waarlijk niet!" »Dan weel ik een uitweg viel Arthur hem in de rede. nMijne zaken zullen mij alleen eenige ochtenduren ophouden. Gedurende dien tijd maak ik alleen aan spraak op mijne kamer; of ik haar dan weder noodig zal hebben, geloof ik niet, daar hel waarschijnlijk is dat ik ter stond mijn reis vervolg." «Dan zullen mijnheer Bauernfeld en zijn neef wel de goedheid willen hebben intusschen zoolang één kamer te betrek ken," sprak Wallner; »want ook ik heb rnijn kamer eenigen tijd noodig om eenige zaken in orde te brengen I" u't Is mij welbromde Bauernfeld. Ook diens neef willigde het verzoek in. Met behulp van een paar pakkendra gers weiden de twee zware koffers van Wallner en van Arthur ieder in de bestemde kamer gebracht. Beiden bega ven zich Jaarop ook naar boven. Toen Arthur in zijne kamer trad. keek hij het venster uit. De kamer was ge legen op de eerste verdieping van het Voortliiilzen. Dinsdag j.l. werd al hier eene vergadering gehouden door Dr. van den Bergli met luim 40 mannelijke en vrouwelijke lidmaten. Op de vraag of de tegenwoordig zijnde personen Dr. van den Bergh erkenden als wettig predikant, werd door allen toestemmend geantwoord; uitgezonderd eene vrouw, die daarover eerst eens haar man moest raadplegen. Spoorwegongeluk te tiroenentlaal. (België.) Een vreeselijk ongeluk is eergisteren op de lijn BrusselNamen voorgevallen. De trein, die om 9.20 u. de eerste plaats verlaat, is bij 't dorpje Groenendaal ge derailleerd en tegen de pilaar geloopen van een viaduct, dat door den schok in stortte. De aangerichte verwoesting was verschrikkelijk. De vier voorste rijtuigen, met passagiers gevuld, een bagagewagen en de locomotief werden verpletterd en daardoor vele passagiers gewond of ge dood. nik las," vertelt een ooggetuige, aheel kalln mijne courant in een coupé derde klasse van 't vijfde rijtuig, toen mijn buurvrouw mij eensklaps vastgreep en op 't zelfde oogenblik kantelt de wagon en licii ij net uan iri splinters vliegen. De reizigers, twintig in getal, werden vreemd door elkaargeworpen doch niemand onzer werd gekwetst, uitgezonderd één, die een stuk van den Westinghouse-rem op zijn neus kreeg. Om de portieren te openen, daaraan was geen denken. Ik klauter zoo goed als 't gaat op de schouders mijner buren omhoog en boven op den wagon gezeten zie ik, dat ons rijtuig over zijn voorganger is geschoven. Om van mijn hooge positie naar beneden te sprin gen was eene onmogelijkheid, omdat de weg naast de lijn sterk helt. Ik was dus genoodzaakt te wachten, tot mijne mede reizigers door een gat in 't rijtuig de coupé hadden verlaten. Toen liet ook ik mij weer zakken en zocht langs dien zelfden weg een uitgang. In den korten tijd, dat ik daar op den wagon een plaatsje had gezocht, was 't mij mogelijk geweest, 't ongeluk te over zien en de lezers zullen zeker gaarne den ooggetuige willen gelooven, wanneer hij verklaart, dat 't een verschrikkelijk gezicht was. Nauwelijks was men in de naastbijgelegen plaatsen met 't onheil in kennis gesteld, of van alle kanten kwamen hulpvaardige handen hunne diensten aan bieden. Om 10 uur "vertrok reeds een extra-trein uit Brussel, waar 't ongeval niet weinig opschudding had teweegge- achtergebouw, vlak over de koetspoort. Nadat hij de vensters had gesloten, onderzocht hij het slot van de deur het scheen goed te zijn. Hoewel hem de deur, die in den wand der kamer deze met de aangrenzende verbond, niet zeer aangenaam was, zoo werd hij niettemin gerust gesteld toen hij bemerkte dat twee ijzeren grendels van boven en van onderen de deur voor binnendringen met geweld uit de andere kamer beschutte. Hij verwisselde spoedig van kleederen. De revolver, dien hij onder zijn jas had verborgen, legde hij op tafel, daar hij dacht dien thans niet meer noodig te hebben en na de kamerdeur zorgvuldig te hebben afgesloten, verliet hij het hotel en begaf hij zich naar het telegraaf bureau, dat zijn vader hem had aange wezen om tijdingen aftewachten. Daar gekomen, vond hij, na geruimen tijd te hebben moeten wachten, tot zijne niet geringe verbazing, een telegram van den volgenden inhoud „Gij zult be stolen worden Gij verkeert in groot ge vaar Vraag hulp politie I" (Wordt vervolgd.) I

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2