Gemengd Nieuws. OfMeele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. delaars en winkeliers hooge belasting en hooge patenten moeten betalen en zij door die zoogenaamde boeren veel schade lijden. Op grond van opgaven uit vroeger eeuwen en meer stellige uit deze eeuw, betoogt de Haagsche Courant, dat het strand te Scheveningen voortdurend in die male afneemt, dat in 1910 de rijweg bij hoog water overstroomd zal worden. Van het Badhuis, de uitspanningsplaatsen en de villa aan het strand zal dan ook niet veel meer zijn overgebleven, en gaat de afneming voort, dan zal in den loop der volgende eeuw ook den Haag zelf verdwijnen. Te Breda zal het corps cadetten der Kon. Mil. Academie Zr. Ms. verjaar dag vieren, o.a. met een den ingezetenen aangeboden bal in Concordia en met een assaut voor officieren en genoodigden in de Kloosterkazerne. Men schrijft uit Rotterdam Nu men een overzicht heeft kunnen nemen van de gevolgen der jongste over strooming, blijkt het dat de aangerichte schade veel grooter is, dan men had kunnen vermoeden, en dat tal van per sonen, ook onvermogenden, daarvan het slachtoffer zijn geworden. Onder de laatstgenoemden zijn er, die zooveel na deel geleden hebben, dat de alhier be staande watersnoodscommissie besloten heeft een deel der nog bij haar in kas zijnde gelden aan te wenden om bijstand te verleenen. Er zijn door het binnendringen van het water in kelders en benedenverdie pingen aanzienlijke hoeveelheden koop- mans- en winkelgoederen bedorven of beschadigd. Ook tal van andere verwoestingen zijn door storm en water aangericht. Zoo bijvoorbeeld op de terreinen der uitge strekte petroleum-etablissementen onder Charlois. Daar is een werk van vernie ling aangericht, waarvan het herstel een offer van duizenden guldens zal kosten. Ook aan de waterleiding onder Kralingen is veel schade aangericht, en evenzoo aan de werken aan de Rijnhaven, waar mede een dijk voor het geweld van den vloed bezweek. Door de dijkbreuk en de overstrooming onder JJselmonde, waardoor ook de spoor baan van het Staatsspoor onbruikbaar werd, is eene zeer aanzienlijke schade aangericht, en zoo ook hebben vele zalm- visscherijen zeer geleden. Het sluiten der contracten voor den bouw der beetwortelen gaat in de IJpol- ders niet zoo voordeelig voor de agenten der suikerfabrieken als het vorige jaar. Het door de fabriek te leveren zaad is den landbouwer een doorn in het oog, daar het kleine product van dit zaad verkregen wegens het meerdere suikerge halte voordeelig is voor den fabrikant, doch wegens zijn minder gewicht nadeelig voor den landbouwer. Reeds zullen enkelen zonder contract voor eigen rekening beet wortelen gaan verbouwen, natuurlijk in de meening, dat de fabriek ze later, nl. in het a.s. najaar, wel zal koopen. Er worden te 's-Hage pogingen aan gewend om, indien de omstandigheden het toelaten, de veertigjarige regeering van Z. M. feestelijk te vieren. De Ver- eeniging Medusa aldaar heeft de voor zitters van verschillende vereenigingen bij eengeroepen tot eene vergadering, waarin besloten werd, dat het bestuur van Medusa voorloopig als commissie werkzaam zou zijn, om andere Haagsche vereenigingen tot samenwerking aan te sporen. In eene gecombineerde vergadering der toe getreden besturen zou dan het plan wor den vastgesteld en eene feestcommissie benoemd. Men schrijft uit Drente aan de N. II Ct. «Gelijk van de veenkoloniën gezegd wordt, dat daar de aardappelenteelt de kurk is waarop de landbouw drijft, zoo kan van de zandstreken gezegd worden, dat daar de varkensfokkerij en vetmes terij de hefboom is, waarmede bij de zoogenaamde «middenstanden" de vee teelt wordt opgebeurd uit zijnen verzwak- kenden toestand. Deze tak van veeteelt neemt met elk jaar grootere uitbreiding aan, en geen dorp of gehucht is er thans, of men legt er zich, van den rijksten landbouwer tot den kleinsten keuter, op het aanfokken en vetmesten van varkens toe. Zelfs kan men de varkenshouders hier thans gereedelijk in twee soorten onderscheiden, nl. die der fokkers en der vetmesters. Er zijn fokkers die jaarlijks 12 tot 15 toornen biggen aanfokken, en daarvan meer dan 100 stuks biggen aan den man brengen. Wanneer nu tien too rnen biggen, ieder gemiddeld zes stuks opbrengende, op zesweekschen leeflijd a f5 per stuk verkocht worden, dan leveren deze wel f300 op, terwijl de zeugen, die voor f200 tot f250 kunnen worden verkocht, meer dan de uitgaven kunnen dekken. Daar het aanfokken wel een daarvoor gunstig bekend ras, doch slechts gering bedrijfskapitaal vereischt, geven velen aan het fokken de voorkeur. Anderen, die meer van vetmesten houden, stallen 15 tot 20 varkens, die op gelijke wijze gevoed worden. Ook dit levert bij gunstige marktprijzen aanzienlijke voor deeierdoch de afwisselende marktprijs doet deze onderneming steeds op minder soliede berekeningen uitkomen. De var kenshandel trekt veler aandacht. Op- koopers, die op geregelde tijden de land bouwers bezoeken ten einde inkoopen te doen, zijn overal aanwezig. Dorpsbestu ren en landbouwvereenigingen leggen er zich op toe, hunne plaats tot een cen traalpunt van den handel in de omstre ken te maken, en stellen daartoe ge schikte weegwerktuigen beschikbaar. Zoo heeft men o.a. eene weeginrichting te Gasselternijveen opgericht, zoo zal eene daartoe benoemde commissie het dorp Gieten tot een aantrekkingspunt voor dezen handel trachten te maken. Voorts hebben te Borger bijna geregelde weke- lijksche afleveringen plaats, terwijl een sterke aantrekking bestaat te Beilen, waar men zelfs gemeenschappelijke toe stellen heeft, om niet te spreken van Assen, waar zich de aanbieding uit alle oorden van Drente samentrekt. De fabriek of exportslachterij te Assen bekomt allengs meer eene gunstige reputatie en het staal te voorzien, dat zij op den duur het overgroote deel der varkens trekt, terwijl de uitvoer van levende varkens naar Hamburg afneemt. De prijzen die er besteed worden, zijn vrij hoog en be dragen 18 a 19 cent per half kilo levend gewicht." Gisteren waren in de Fransche Kamer de ontwerpen totGrondwetsherzieningaan de orde. Generaal Boulanger woonde de zitting bij. Door den voorzitter der rech terzijde baron Mackau werd een voor stel gedaan, om de discussie een week te verdagen, doch toen Floquet zich daar tegen verklaard had, werd het voorstel verworpen met 375 tegen 173 stemmen. Daarna stelde de heer Douville-Maille- feu voor, de herziening tot na de groote verkiezing uit te stellen. Ook dit voor stel werd door Floquet ernstig bestreden. De Kamer nam het aan met 307 tegen 218 stemmen. Na dit votum verklaarde Floquet, dat hij zijn ontslag aan den president der Republiek zou verzoeken. Deze mededeeling werd door de Kamer met gejuich ontvangen. De zitting is daarna opgeheven. Generaal Boulanger heeft tot de kie zers in Parijs de volgende proclamatie gelicht: «De republikeinsclie partij heeftsteeds de ontbinding in haar programma opge nomen. De tegenwoordige Kamer is on machtig om de grondwetsherziening tot stand te brengen. Tegenover de onweer staanbare uiting der publieke opinie heeft het ministerie, dat reeds op 27 Januari door de kiezers van het departement der Seine was veroordeeld, getracht het land een strik te spannen. Hel regeeringsvoor- stel betreffende de herziening was niets dan comediespel, eene poging om nog maals de hoop der natie te verijdelen. De republikeinen bebben net kabinet om vergeworpen, dat beperkende wetten in gereedheid bracht. De val van het minis terie is een stap verder naar de ontbin ding. Het verkiezingstijdvak is nu geopend. Leve de Republiek! De hertog van Cambridge heeft Gibral tar bezocht en verklaarde, dat de toestand der versterkingen geen waarborg aan biedt om Gibraltar te verdedigen tegen een vijand, die de stad aanvalt, met de nieuwste middelen, die de krijgsweten schap den aanvaller aan de hand heeft gedaan. Over de omwenteling in Uganda spre kend, zegt de Times, dat het zeer na tuurlijk is, dat de inbooilingen met de Arabieren gerneene zaak maken, tegen eiken Europeeschen invloed, als zij zien hoe de Engelschen zich aansluiten bij een natie, die zonder eenige reden hunne steden en dorpen bombardeert. De Duit- schers verkeeren in een groote dwaling, als zy zich voorstellen, dat de Arabieren gemakkelijk te vernietigen zullen zijn. Het mislukken hunner koloniale plannen kan van die dwaling het gevolg zijn. De Russische correspondent van The Standard meldt, dat de berichten omtrent de voorvallen aan de Afghaansche grenzen wel overdreven zijn, maar toch is het noodig dat men er al zijn aandacht op vestigt in Rusland. Generaal Komaroff is naar Arduin ver trokken; wellicht zal hij tot den Oxus doortrekken. Bovendien is een regiment troepen ter versterking naar Turkestan gezonden. Een gewichtige gebeurtenis, die groote gevolgen hebben zal voor den staatkun digen toestand in het vei re Oosten, is in Japan voorgevallen. Sinds Woensdag is er een Grondwet ingevoerd. Deze vreedzame omwenteling is sinds 1871 trapsgewijze voorbereid. In dat jaar beval de Mikado, dat de bestuurders der onderscheidene provinciën zich zouden vereenigen, om te beraadslagen over de verdeeling van het land in zelfstandige districten en gemeen ten, zooals dat in beschaafde landen ge bruikelijk is. In 1881 ging de Mikado Muts-Hito, wiens geslacht reeds meer dan vijf-en-twintig eeuwen in Japan heerscht, nog een stap verder. Hij stelde een Senaat in, welks leden hij zelf 3e- noemde en gaf een bevel, waarin hij be paalde dat Japan een gekozen Wetge vende Macht zou krijgen in het drieën twintigste jaar van Meiji, dat is 1889. Hij zond voorts graaf Ito naar Europa, om de verschillende staatkundige stelsels te bestuleeren. Wijl het kabinet te Tokio met dat te Londen overhoop lag over de opvatting der consulaire tractaten, ging graaf Ito naar Duitschland en naar het voorbeeld van den Rijksdag, is de wetgevende vergadering in Japan inge richt, waarvonr Woensdag de eerste verkiezingen hebben plaats gehad. Op den dag der invoering van de nieuwe grondwet, is een aanslag gepleegd op den minister van openbaar onderwijs, burggraaf Moii Arinori; de minister is tengevolge der bekomen messteken over leden. De dader een krankzinnige is in hechtenis genomen. Zondag 17 Febr. zal bij de Vrije Ger. gem. op de gewone uren gepredikt worden door den heer Möllenkamp van Rotterdam en Woensdag 20 Febr. des avonds ten zes ure door den heer Eige- man van Achterberg bij Rhenen. Ds. J. P. de Meijere, van Kuilen burg, predikt Zondag 17 Feb. e.k. in de Ev. Luth. kerk alhier. De heer J. A. H. Sesbrugger G.Hz., vroeger predikant bij de Luthersche ge meente alhier, is op zijn aanvraag door de synodale commissie weder beroepbaar verklaard. Aan het postkantoor Amersfoort en ife daaronder ressorteerende, hulpkanto ren werd gedurende de maand Januari 1889: Ingelegd f5576.981/, Terugbetaald f4241.23. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven, boekje draagt het nummer 1700. Het burgerlijk armbestuur verstrekte in 1888 aan 170 gezinnen en 80 eenloo- pende personen, tellende 750 leden. f5152.70 aan onderstand, waaronder f20 voor kleeding- en liggingsstukken. 1066 briefjes zijn afgegeven, waarop genees-, heel- of verloskundige hulp en genees middelen kosteloos werden verkregen, tegen 1119 in het jaar 1887. De ontvang sten hebben bediagen f 5548.68, waar onder f5134.61 subsidie uit de gemeente kas, en de uitgaven f5534.68. Een het verslag vergezellende staat doet zien, dat in weeiwil van toeneming der bevolking, de uitgaven in geen der vijf en twintig jaren sedert de oprichting van het bur gerlijk armbestuur verloopen, een zoo laag bedrag bereikten als dat over 1888. Door een ongenoernden milden gever is de Secretaris-Penningmeester der instel ling weder in staat gesteld, vijfmalen gedurende dezen winter, om de 14 da gen, aan eiken bedeelde kosteloos een biood te verschaffen. Op krachtdadige wijze werd door die belangrijke gift groo- telijks bijgedragen in de behoeften van ruim 700 hoofden van een gezin of een- loopende bedeelden, eensdeels door het burgerlijk armbestuur, anderdeels door kerkelijke armbeaturen ondersteund. Wij kunnen thhns met zekerheid mededeelen dat de lezing van den heer Schoch over het «Leger des Heils" zal plaats hebben Donderdag, den 28en Feb., des avonds te acht uur, in de bovenzaal van het gebouw «Volksheil." Wij wenschen bij deze mededeeling nog een enkel woord te voegen. Naar aanleiding van ons vorig bericht heeft zich namelijk het gerucht verspreid, dat het Leger des Heils weldra alhier zou optreden, en voor zijne werkzaamheden zou kunnen beschikken over de lokalen van «Volksheil." Wij begrijpen niet, hoe iemand dit uit onze eenvoudige en dui delijke mededeeling heeft kunnen lezen, maar wij achten ons toch verplicht, dit gerucht ten stelligste tegen te spreken. Öf het Leger des Heils zich hier binnen kort zal vertoonen is ons onbekend, maar met volle zekerheid kunnen wij zeggen, dat het voor zijne werkzaamheden een andere localiteit zal moeten zoeken dan «Volksheil", aangezien het Bestuur geen plan heeft, om het gebouw voor dit doel af te staan. Wij meenen zelfs te weten, dat eenige officieren van het Leger het vorige jaar pogingen hebben aangewend om een der zalen te huren, maar toen een afwijzend antwoord hebben ontvan gen. De lezing van den heer Schoch staat dus met een mogelijk optreden van het Leger des Heils alhier in geen enkel ver band. In het schoolgebouw aan de Korte- graclit werd Dinsdagavond de jaar-bijeen komst gehouden van belangstellenden in het christelijk nationaal onderwijs, die door ieder kon worden bijgewoond. De vergadering werd door ds. Immink met gebed geopend. Daarna hield ds. J. J. de Visser eene toespraak naar aanleiding van den tekst: «Voedt de kinderen op in de leer en vermaning des Heeren", waarin hij ten slotte tot de mededeeling kwam, dat hei «zeekasteel"nl. het openbaar onderwijs was gestrand, en de werklieden bezig waren het van zijn takelage te ontdoen, daarbij de hoop uitsprekende, dat die arbeid mocht worden gezegend en in het vaartuig spoedig zóó de bijl werd gezet, dat het weldra was gesloopt. En dit niet uit vreugde in eens anders leed, maar tot verheerlijking Gods, opdat de kinderen mochten worden op gevoed «in de leer en vermaning des Heeren". Vervolgens zette het hoofd der school, de Heer Hasper, uiteen hei verband tusschen huisgezin en school en de overgang in de maatschappij. En ten slotte trad jlir. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, lid van het hoofdbestuur van «christelijk nationaal schoolonderwijs" op, om op het goede onderwijs, dat aan de school verstrekt wordt, te wijzen, blijk baar uit de omstandigheid, dat de leer lingen, die in 1888 admissie-examen deden voor de H. B. S. of het gymnasium allen zijn geslaagd, terwijl allen, zoowel de schoolopziener als de directeur der H. B. S. en leeraren, die de „openbare les" bijwoonden, eenstemniing waren in gunstige getuigenis omtrent de vruchten van liet onderwijs. Het boekjaar 18871888 sluit met een voordeelig saldo van f119.13. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat door velen is bijgedragen, waarvoor hij dank betuigde, maar bij die dankbetuiging moest hij verklaren, dat 't het bestuur leed had gedaan, dat zij, die verleden jaar zich bereid ver klaarden te betalen hetgeen het onder wijs aan hunne kinderen kost, daarin waren nalatig gebleven. Spr. becijferde verder, dat het christelijk nationaal en 't r.-kath. bijzonder onderwijs der ge meente eene uitgaaf bespaart van f14,000 a f15,000. of nagenoeg 35% van den hoofdelijken omslag, die geheven wordt, en prees den belangstellenden aan, het verschil tusschen de som die zij thans als hoofd, omslag betalen, en die, welke zij zouden moeten voldoen, als de ge meente in dat onderwijs moest voorzien, aan den penningmeester ter hand te stellen. Dan zou er, wanneer andere bij dragen ook ruimer toevloeiden, waar schijnlijk kans zijn om een tweede school en wel eene voor kosteloos onderwijs, te openen, waarin z. i. in deze gemeente dringend behoefte beslaat. Uit de verdere mededeelingen stippen wij nog aan, dat een woord van lof werd toegezwaaid aan het onderwijzend personeel, dat zijne zware taak. (de on derwijzeres staat voor eene klasse van 110 kinderen) zonder klagen op uitmun tende wijze volbrengtdat aan ongeveer 250 kinderen onderwijs werd verstrekt, en dat de ontvangsten f3877 S3'./, hebben bedragen en de uitgaven f 3758,70'/, en dat in 1888 eene gift in eens geschon ken werd van f700, die nitt onder het bovengenoemde bedrag als ontvangst voorkomt, maar belegd is. Utr. Ct, B. en W. hebben aan de maat schappij tot exploitatie van meteorolo gische- en annoncenklokken le Amster dam, de plaatsing van twee dezer klok ken, op nader aan te wijzen plaatsen, in de gemeente vergund. Deze toestellen bestaan uit een ijzeren zuil op voetstuk, gedekt door een smaakvol achthoekig dak, waarop een windwijzeraan de eene zijde der zuil bevindt zich eene klok, en aan den tegenovergestelden kant een Aneroide-barometeraan de vier hoeken der zuil bevinden zich dikke gla zen buizen, waarin aanwijzingen omtrent zons- en maans- op- en ondergang, lengte der dagen en nachten, benevens een metermaat onder het vak aan de baro meter-zijde worden dagelijks de weerbe richten van het meteorologisch instituut opgegeven. Vervolgens zullen aan de vier zijden der zuil, zoover de plaats ruimte dit toelaat, verschillende wetens waardige mededeelingen geplaatst wor den, o. a. de bevolking der groote steden in Nederland, waarde van vreemde mun ten en spoorwegdiensten. Utr. Ct. De loop der bevolking in 1888 was als volgt: bevolking op 31 December 1887, 7224 m., 7776 v., totaal 15218. Vermeerderd door geboorte met 262 m., 260 v., door vestiging met 655 m., 565 v., totaal 918 m., 825 v. Vermin derd door overlijden met 195 m., 193 v., door vertrek met 691 m., 638 v., totaal 886 m., 831 v. Totaal vermeerderd met 34 m., verminderd met 6 v-, totale ver meerdering 26 personen, zoodat het zielen tal op 1 Januari 1889 15244 beliep. Door liet Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond is Woensdag ook aan den agent van politie S. Huisman de bronzen medaille voor 10-jarigen trouwen politiedienst uit gereikt. De Siemens J-Lamp, zie achter staande advertentie, van den heer W. van Eeden, brand sedert Woensdagavond in het magazijn van genoemden heer. De lamp geeft een prachtig wit licht en is vooi dengene die met deze lamp niet bekend is, de moeite overwaard haar te gaan zien. Bitngclioteu. Nadat op Vrijdag den Ssten dezer eenen hevigen storm uit het Zuidwesten had gewoed, keerde de wind tegen Zaterdagmorgen naar het Noord westen, waardoor de vloed van het Zui derzeewater tegen des middags half vier tot 2,50 4- A. P. wies. De golfslag tegen de dijken was ge weldig en sloeg over de Veldendijk waar door dezen dijk eene belangrijken afslag aan het buitentalud leed. Ook de nieuwe havendijk leed eenigen afslag. Tegen den middag begon de Slaag- sche dijk over te loopen en dit hield ge- ruimen tijd aan, zoodat de landerijen achter dien dijk en onder Bunschoten gelegen met 25 a 30 centimeters vloed water overstroomd werden. Men berekent dat de overstrooming voor de helft gekeerd is door de in 1886 plaats gehad hebbende geringe verhoo ging van den Slaagschen dijk. Barueveld. Woensdagmorgen werd het bericht verspreid, dat in den afge- loopen nacht was ingebroken en gestolen bij Mej. Brem, vroeger kostschoolhou- deres. wonende alhier. Terstond werd door de politie een on derzoek ingesteld en al spoedig kreeg men vermoeden op de dienstbode, die dan ook eindelijk bekende den diefstal te hebben gepleegd. Het bleek, dat zij de gestolen voorwerpen, bestaande uit zil veren lepels, vorken, enz. enz. in een zakje had verborgen aan eene brug nabij het Gasthuis. Al het vermiste werd daar gevonden. Om inbraak te doen vermoe den, had zij de achterdeur open gezet en boven de deur een ruit stukgeslagen. De dienstbode, eene dochter van G. M., alhier, is in verzekerde bewaring gesteld. Selicrpenzeel. Tot predikant alhier is beroepen ds. D. J. van Dalfsen te Vreeland. Ten einde het bedelen der land- loopers zooveel mogelijk tegen te gaan, zijn, op last van den burgemeester, dooi de politie de ingezetenen verzocht, in het vervolg aan bedelaars aan de deur geen giften meer uit te reiken. ra»ST»ii in H i^J I na inyai nwg De Portugeesche regeering heefi eene internationale prijsvraag uitgeschreven voor ransels en tenten. De mededingers moeten hunne modellen vóór 15 Juli e.k. doen toekomen aan het secretariaat van de inspectie der infanterie te Lissabon. Ieder model moet vergezeld zijn van eene nauwkeurige verklaring van de enkele deelen, hun gebruik, samenstelling, doel, enz., geschreven in de Spaansche, Por tugeesche of Fransche taal. Voor ieder van de drie beste modellen van ransel is een prijs van 500 milreis (f 1350), voor de drie beste tent-model len 250 milreis uitgeloofd. Deze modellen worden alsdan aan proeven onderworpen, en na afloop daarvan wordt de beste ransel met 4500 milreis, de beste tent met 1200 milreis bekroond. De tent moet 250 man kunnen bevatten, doch tevens in kleinere lenten verdeeld kunnen wor den, voor hei geval dat de compagnie in kleinere afdeelingen wordt opgelost. XATIOXAEE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de artt. 9 en 11 van het koninklijk besluit d.d. 17 December 1861 (Staatsblad No. 127) en de artt. 11 tot en met '14 der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72); Roepen de ingezetenen, die verlangen als vrijwilligers bij de militie op te treden, bij deze op, om zich daartoe bij hen ter Secretarie, op Maandag, den 25. Februari aanstaande, van 's voorrniddags 10 tot 1 uur 's namiddags aantegeven, onder over legging van de navolgende bewijsstukken a. Het getuigschrift vermeld in art. 11 der wet tot welks afgifte ter Secreta rie zal worden zitting gehouden op Zater dag, den 23. dezer maand, van 's voor middags 10 tot *1 uui des namiddags b. Het bewijs van aan de verplich tingen ten aanzien van de Militie, voor zoover die te vervullen waren, te hebben voldaan. c. Het bewijs van ontslag en het ge tuigschrift, in art. 13 der wet vermeld, zoo de persoon wien het geldt, bij de zeemacht bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen heeft gediend d. Wat een minderjarige aangaat, een bewijs van toestemming van den vader, moeder of voogd. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduw naar en iugezeten wezen, voorts lichame lijk voor den dienst geschikt, ten minste 1,56 meter lang, op den 1. Janu ari van het jaar der optreding als vrij williger het 20ste jaar ingetreden en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne ver plichtingen ten aanzien van de militie, voor zoover die te vervullen waren, vol daan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben. Het bezit van die vereischter,, met uitzondering van de lichamelijke geschikt heid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een, hierboven bij letter a bedoeld, getuigschrift van den Burge meester der woonplaats. Hij, die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente in welke hij inge schreven is, tenzij hij geene verplichtin gen ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2