nrnuwE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. No. 15. Woensdag 20 Februari 1889. Achttiende Jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAï EN ZATERDAG. BINNENLAND. AMEBSFOORTSCHE COURANT. VOOR Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIEN! Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechte driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Door de Regeering is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de rech terlijke organisatie strekkende om het aantal raadsleden bij de gerechtshoven in strafzaken vonnissen, van zes op vijf te brengen. Het doel is het aantal raadsheeren zooveel mogelijk te verminderen. Bij aanneming van het ontwerp zal later worden voorgesteld de kamers van vacantie uit slechts vijf leden te doen bestaan. Het dagblad van Z.-Holland en 's Gra- venhage d.d. 13 Februari bevat het vol gende Residentienieuws De vermaarde dichter B. van Meurs, dienstdoend geestelijke te Kuilenburg, mocht dezer dagen eene zeer huldigende en vleiende dankbetuiging van wege H. M. de Koningin ontvangen voor de aan bieding van nühlands Harp", eene meesterlijke vertolking der gedichten van den grooten, bezielenden en diep gevoe lenden Wurtemburgschen zanger. (Uitge geven door Blom Olivierse, te Kuilen burg.) Deze onderscheiding zet de kroon op de reputatie des Heeren van Meurs. In de Oranje-Kazerne, van het re giment grenadiers en jagers, had gisteren voormiddag het militair wapenfeest plaats dat jaarlijks ter gelegenheid van 's Konings verjaardag wordt gegeven. De minister van oorlog, de heer Bergansius, een tweetal militaire attachés van buiten- Iandsche gezantschappen, zoomede de offi cieren van het gainizoen, voor zooverre de dienst zulks toeliet, waren tegenwoordig. Het verslag van de Nederl. Sport van de wedstrijd op schaatsen tusschen liefhebbers en beroepsrijders te Amster dam op 13 Februari, bevat nog de bij zonderheid, dat niet enkel op de twee- mijlsbaan, maar ook op eene mijl de beroepsrijdeis door de amateurs geslagen zijn. Pander gebruikte voor de eerste mijl 3.16 min; Couvé 3.22 min.: Broek- meyer 3.22 min., terwijl de beroepsrijders Kingma, de Boer en van den Berg resp. 3.23, 3.24 en 3.24 min. noodig hadden. De jongste stormen hebben ook aan de voorhaven en omliggende werken van het ververschingkanaal bij den Haag veel nadeel toegebracht. De klinkerwegen aan beide zijden van de haven zijn voor een deel weggeslagen, evenals een stuk van een der houten schuttingen. Vele kopzuilen werden uit de hoofden gerukt en zijn weggeslingerd. Over een groote lengte ziet men de perkoenpalen steeds meer boven de hoofden uitkomen. Van een grooten zanddijk aan gene zijde van het noorderhoofd op het strand aange legd, is niets meer over. De verzanding is thans zóó, dat het strand tusschen de hoofden zjjne rechten heeft hernomen en men van het eene hoofd naar het andere kan gaan. Ook om de Zuid heeft het strand veel geleden. De duinen zijn daar sterk afgenomen. In het dagblad «Scheepvaart" officieel orgaan van Cargadoors en Scheeps agenten te Rotterdam en te Schiedam en van de Vereeniging tot Behartiging der Stoomvaart-Belangen in Nederland, van Zaterdag 16 Februari, jl. lezen wij, onder meer, het navolgende hetwelk wij, om mede te werken tot meerdere be kendheid, letterlijk overnemen. Zooals Donderdag jl. in het verslag der Vergadering van de Vereeniging tot behartiging der Stoom vaartbelangen in Nederland werd meegedeeld, werd bij de behandeling van de verbetering van den Rijn op Duitsch grondgebied door het Bestuur een motie voorgesteld, door de Vergadering aangenomen en telegraphisch aan den betreffenden Minister medege deeld. Deze motie luidt als volgt Aan Zijne Exellentie den Minister van Waterstaat te 's Gravenhage. De Vereeniging tot behartiging der Stoomvaart-Belangen in Nederland, heden vergaderd te Rotterdam, acht het haren plicht hulde te brengen aan de Neder landsche Regeering voor de zorgen voort durend besteed aan de rivieren de Waal en den Rijn van Lobith tot in zee. De groote sommen, die jaarlijks aan de normaliseering zijn besteed, blijken de schoonste vruchten af te werpen, nu die werken een meer aaneengesloten geheel beginnen te vormen. Op den 28sten en 29ster. Januari j.l. uaalde te Nijmegen de waterstand tot 7,18 M. A.P. te Keulen den 27sten Januari tot 1,05 M. nulpunt, een water stand zoo laag als sinds 2 September 1885 niet werd waargenomen. In dien tusschentijd werden bij minder lage waterstanden belangrijke droogten in enkele riviervlakken aangetroffen, die de scheepvaart zeer belemmerden. De Vereeniging constateert met ge noegen, dat de vaart op de Waal en den Rijn van Rotterdam tot Lobith geduren de den aanhoudenden lagen waterstand in Januari dientengevolge geen enkelen dag is gestaakt geweest. Dit resultaat van jaren werkens hecht een nieuwen palmtak aan den krans van verdiensten van onze Ingenieurs van den Waterstaat. Bij dezen veel verbeterden toestand steekt op treurige wijze de Rijn op Duitsch grondgebied af. De scheepvaart met Duitschland is tengevolge van onvoldoenden waterstand op den üuitschen Rijn feitelijk van 12 Januari tot 3 Februari gesloten geweest. Behoudens enkele kleinere schepen hebben alle groote stoomboot- en sleepschip- reederijen de vaart moeten staken. Het verlies, dat scheepvaart en handel daar door hebben geleden, is niet onder cijfers te brengen. De Vereeniging laat met volkomen vertrouwen het geheel aan het beleid van de Nederlandsche Regeering over, de Pruisische Regeering op dezen on- lioudbaren toestand te wijzen. Namens het bestuur, C. F. CRAMER, Secretaris. Waarop nog denzelfden dag bij den waarnemenden Voorzitter den Heer H. A. W. van Reede alhier het volgende regeeringstelegram uit's Gravenhage werd ontvangen Vereeniging tot behartiging der Stoomvaartbelangen in Nederland, Rotterdam. Ik betuig U mijnen dank voor Uw telegram. Het zal mijn streven zijn zooveel ik vermag de belangen der scheepvaart te bevorderen. Ik reken daarbij op Uwen steun en Uwe medewerking. De Minister van Waterstaat, HAVELAAR. Naar wij vernemen, zal eerstdaags bij de uitgevers S. W. N. Van Nooten te Schoonhoven de eerste aflevering ver schijnen eener goedkoope editie, zijnde de vijfde druk, van Rellstab's beroemden historischen roman 1812, naar het hoog- duitsch door J. J. A. Goeverneur. De afdeeling Neter-Veluwe der Geld. Overijs. Maatschappij van Landbouw heeft besloten, zich per adres tot de Regeering te wenden en een circulaire te zenden aan alle landbouw-vereenigin- gen in Nederland, ter verkrijging van een scherper wet dan die is voorgesteld, tot weering van knoeierijen in den boter- handel. Met nadruk wordt er op gewezen dat het hier geldt het geheele Nederland sche volk te beschermeni tegen bedrog. Ook in Aljeh worden nu en dan honden gebruikt voor het overbrengen van berichten. In December werden, om de vernieling van de telephoonpalen te bemoeielijken, tusschen Kota Radja en Pakon Kroeng Tjoet de houten palen door ijzeren vervangen, zoodat naar deze versterking gedurende eeoige uren niet kon worden getelephoneerd. Er moest echter een bericht worden overgebracht, en nu werd tot dat doel een afgerichte posthond gebruikt, die met een brief aan den halsband naar Pakan Kroeng Tjoet gezonden werd. BinnSn lo' mniuten was het bericht over, zoodat de hond in de minuut ongeveer 600 M. had afgelegd, daar de afstand tusschen Ivota Radja en bovengenoemde versterking 4 paal of 6000 M. bedraagt. De algemeene vergadering van de Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders te Veldwijk zal in de eerste week van Mei in het Noorden des lands samen komen. Deze vergadering zal reeds hierdoor zeer belangrijk zijn, doordien het bestuur de gewicbtvolle vraag ter tafel zal bren gen, of de vereeniging zonder ophouden, en tot hoever, zich zal geroepen achten met de uitbreiding van hare stichting voort te gaan. Ook zal behandeld wor den de vraag: «Kan het ook noodig of wenschelijk geacht worden, dat, in zus terlijke verhouding tot Veldwijk, in het Noorden en in het Zuiden eene dergelijke stichting voor krankzinnigen verrijze (Stand.) De Vereeniging van onderwijzers in de gymnastiek in Nederland heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht, den kweekelingen bij de Rijks kweekscholen voor onderwijzers, adspiran- ten voor het examen in de gymnastiek, het verblijf aan hunne respectieve oplei- dingscholen te vergunnen, tot lijd en wijle zij in de gelegenheid worden ge steld, het examen in de gymnastiek voor lager onderwijs af te leggen. De Minister heeft hierop geantwoord, dat aan die kweekelingen het verblijf in de Rijks kweekscholen tot aan het tijd stip, waarop de akte-examens in de gym nastiek aanvangen, niet is ontzegd, doch te hunnen opzichte alleen is bepaald, dat zij niet langer dan tot het einde van April, voor rekening van het Rijk in hunne kosthuizen kunnen verblijven. (Arnh, Ct.) De Geldersche gemeente Voorst, schijnt 't land van belofte voor de lief hebbers van «ouwe klare", die er ge dronken wordt als de moedermelk door de zuigelingen. Tusschen die moedermelk en de «ouwe klare", bestaat evenwel dit groote verschil, dat de eerste gebruikt wordt als kalmeerend middel, terwijl «ouwe klare" in den regel de tegen overgestelde uitwerking heeft, 't Bewijs daarvan leverden eenige bruiloftsgasten te Klarenbeek. Na eens hartelijk te hebben gedronken op 't welzijn van 't bruidje, daarna op 't welzijn van den bruigom, 't welzijn van toekomstige wereldburgers, werd men eindelijk week om 't harte en stortten de verschillende bruiloftsgasten hun gevoel uit, door naar de messen te grijpen en daarmee op elkander los te slaan. Een der gasten kreeg een snede over den arm, zoodat hij onder genees kundige behandeling moest worden ge steld, terwijl nog drie anderen zichtbare bewijzen meedragen van de «pret," welke ze op de bruiloft hebben gehad. Een ander inwoner van Voorst had Vrijdag op de markt te Deventer zijn hart aan Schiedam opgehaald, en was zoo onder den indruk van de aangename kennismaking met vader Bacchus, dat hij thuis gekomen tot de ontdekking kwam, dat 't gezelschap van vrouw, kind en dienstbode incluis, toch niet kon halen bij dat van den Schiedamsclie bescherm heilige. Doodmaken wilde hij dus zijne gansche familie, en met een mes gewa pend, wilde hij dit voornemen plechtig ten uitvoer brengen. De politie kwam echter gewapend met revolvers. Messen en revolvers zijn geen gelijke wapenen ons boertje was daarom zoo verstandig door een zijraam den aftocht te blazen, om buiten bereik der gevaarlijke instru menten te geraken, die hem zoo'n schrik hebben aangejaagd, dat hij nog niet weer in de echtelijke woning is terug gekeerd. Volgens het verschenen tijdschrift der Nederlandsche Heidemaatschappij, telde de maatschappij op 20 Januari j.l. 85 begunstigers en 1383 leden. Een cijfer dat, om te beginnen, reeds iets te be- teekenen heeft, doch indien de maat schappij hare bestemming bereiken zal wel vertiendubbeld verdient te worden. Ten noorden van Petten en ten zuiden van Kamp is bij den laatsten storm de voet van de duinen geheel weg genomen, waardoor de vroeger afhellende zandheuvels thans steile rotsen gelijken. De Hondsbossche en de Pettener zeewe ringen hebben nagenoeg geene schade gehad. Men schrijft aan de N. R, Ct.: «Dezer dagen in Baarderadeel toevende, bespeurde ik, hoe het bijgeloof ook daar nog niet de wereld uit is. Men verhaalde mij var, een man, die eene kwaal had, hetgeen door een ander, «die wat meer wist dan een gewoon mensch", was toe geschreven aan het feit, dat hij in den laatsten tijd te veel gebraden aardappels had gegeten. Dit was kras, want de man had in geen jaar gebraden aardappels ge had. Is dit staaltje vermakelijk, betreu renswaard is zeker het volgende Eene vrouw te Cubaard moest die plaats metterwoon verlaten, omdat zij aldaar voor eene heks werd aangezien. Zij ging naar Spannum, maar ook daar had zij last van dat bijgeloof, totdat zij eindelijk te Winsum eene woonplaats vond, waar de menschen haar met vrede laten. Deze vrouw is de oude dienstbode van een vroegeren Doopsgezinden predi kant in de buurt, dien ze jaren lang trouw gediend heeft, zoodat zij dan ook thans leeft van een legaat, door hem aan haar vermaakt. De gemeenschap tusschen de Lang straat en het Land van Heusden en Al- tena is weder hersteld. Had het vloed water binnen weinige uren eene schrik barende hoogte bereikt, bijna even spoe dig was het ditmaal verdwenen. Met uitzondering van het wegdrijven van eenige hekken en palen, en de schade welke eenige handeldrijvenden door de verbroken gemeenschap moesten beloopen, heeft het water aan de uitgestrekte hooi en weilanden belangrijke voordeelen ver oorzaakt. De schadelijke veldmuizen, die de graswortels afknagen en de landerijen als 't ware omploegen, benevens de mol len, die door hun wroeten heuvelen en dalen maken, zijn nu opgeruimd, terwijl het achtergebleven slib de bemesting niet weinig in de hand heeft gewerkt. Wel is waar zijn ook nu weder eenige gaten in kaden en dijken gespoeld, doch dit komt den arbeiders, die in den tegen- woordigen tijd weinig met graven en op halen van dammen en slooten te doen hebben, ten goede, terwijl nu van den nood een deugd gemaakt moet worden. Bovendien zijn de waterschapbesturen in deze streek er spoedig bij om, waar het noodig is, herstellingen aan te bren gen. In dergelijke gevallen worden de kosten niet ontzien. De Heer J. Braakman te Hillegom, die eene eigen wereldtaal uitdacht, welke hij «Mundolinco" doopte, deed thans het eerste nummer verschijnen van een daar aan gewijd maandblad, genaamd Miso Tempo (onze tijd). Volgens de daarin voorkomende artikelen, is de taal gevormd door uit de schoonste natuurtalen de grondbestanddeelen te nemen. Voor den Spanjaard, Portugees, Italiaan, Franscli- man of iemand die eene Zuid-Europee- sche taal machtig is, is de bestudeering van Mundolinco maar een kinderspelletje, zoo wordt gezegd. Ziehier een staaltje van «Mundolinco," de vertaling van den zin: „niets is zoo gemakkelijk te leeren, de spraakkunst is zelfs buitengewoon:" Non resso essos ite fasile diseros, el grasnatico essos misme ecstraordine. Dr. Kerckhofls te Parijs, de groote Volapukman, wien eene spraakkunst van Mundolinco ter kennismaking toegezon den was, geloofde niet dat er één ster veling 't zou gaan leeren. In het Gorselerbosch bij Epe zijn drie herten en twee reeën geschoten. Omdat de hotels te Leider, geen ruimte genoeg bevatten om aan al de leden van het 2e Genees- en Natuur kundig Congres logies te verleenen, heeft de ontvangst-commissie zich gewend tot het bestuur van het studentenkorps aldaar, met dit gevolg, dat 50 studenten hunne kamers voor de gasten beschikbaar heb ben gesteld. In een buitengewoon Politieblad wordt gesignaleerd Jan Johannes de Snoo, gemeenteontvanger te Kloetinge, geb. te Hendrik-Ido Ambacht, oud 34 jaren, haar en knevel zwart, verdacht van verduiste ring van gelden door ec-n ambtenaar. De officier van Justitie te Middelburg verzoekt aanhouding en opzending. De Rijn wordt tegenwoordig beva ren door circa 6500 schepen en 635 stoombooten. Het grootste laadvermogen van een schip bedraagt 25,000 centenaars. De eersteling der lijn, welke eene geregelde maandelijksche vaart tusschen Rotterdam en Zuid-Afrika zaljonderhouden, het st. Nubian 3081 reg. tons, is ver leden week Zondag namiddag te Rotter dam aangekomen en nam Maandag mor gen de lading in, bestemd voor Zuid- Afrika. Die lading bestond bijna uitsluitend uit Holllandsche voortbrengselen en bedroeg ±120 tons. De volgende boot dezer lijn welke de haven van Rotterdam zal aandoen; is de «Durban", 2800 reg. tons, welke boot uitmuntend is ingericht voor passagiers le, 2e en 3e klasse. De Durban zou van Rotterdam ver trekken 9 Maart a. s. Doch naar is gemeld, zal in plaats van het st. «Durban" het st. «Pretoria", 3199 tons, die beurt waarnemen en dus des morgens van dien dag te Rotterdam worden verwacht, om zoo mogelijk dienzelfden

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1