BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. heeft plaats gehad. Een jongeling, afge wezen door zijn meisje, spoedde zich naar de Merwede, hier tien minuten vandaan, blijkbaar met het voornemen om zich te verdrinken, wat hij echter gelukkig niet deed, want ik zag hem bedaard terugkee- ren. Hopende UEd. thans tevreden zult zijn, uw dw. dienaar N. N." (Rott. Nbl.) Op het kantoor van een der voor- naamsten industriëelen te Tilburg werd door den directeur voortdurend geld ver mist uit zijn gesloten lessenaar. Ondanks alle nasporingen kon men niet te weten komen, hoe en wanneer die diefstallen plaats hadden. Eergisterenmorgen begaf zich de directeur vóór bet werkvolk naar de fabriek en hield zich verborgen achter een linnen beschot, waarin hij een paar openingen maakte, zoodat hij alles op het kantoor kon waarnemen. Pas had hij daar postgevat, toen een der werklieden op klompen de fabriek binnenkwam en naar een der zolders ging; een oogenblik later zag hij den werkman op kousen het kantoor binnensluipen en den lesse naar openen met een sleutel, dien hij uit een ander lokaal had weggenomen, en welke op den lessenaar paste. De dief nam voorzichtig uit het geldbakje, dat voor dezen gelegenheid goed voorzien was, een gedeelte van den inhoud. Daarna sloot hij het bakje weer zorgvuldig in den lessenaar, en wilde zich verwijderen, toen de directeur op hem toetrad en hern den sleutel en het geld ontnam. De dader was een gehuwd man, vader van drie kinderen. Ter algemeene waarschuwing moge dienen, dat zekere C., woonachtig te Sloten, er zijn werk van maakt om bij flinke partijen, hooi, stroo, granen enz. op te koopen en die aan bepaalde adres sen te Amsterdam of Nieuwer-Amstel te doen afleveren. Op het tijdstip der afle vering moet C. echter plotseling op reis, een tweede persoon neemt de waar in ontvangst, terwijl de betaling spoedig zal volgen. Deze betaling geschiedt echter nooit, hetwelk reeds door eenige land bouwers uit IJpolderen Haarlemmermeer is ondervonden." Bij het bestuur van den Alg. Ned. Wielrijders-bond is een schrijven ontvan gen van den Minister van Oorlog, waarin dank wordt betuigjl aan alle wielrijders, die aan de laatste manoeuvres hebben deelgenomen, en tevens de tusschenkomst wordt verzocht in het vinden van wiel rijders, die zich weder bij de aanstaande manoeuvers ter beschikking van de mili taire autoriteiten willen stellen. Het lijdt geen twijfel, of er zal zich weder een voldoend getal leden van den Bond aan- oieaen. Naar de N. R. Ct. nader verneemt, is het ontwerpen van nieuwe reglementen van krijgstucht voor de marine en voor de landmacht door de ministers van justi tie, marine en oorlog opgedragen aan eene commissie, bestaande uit den hoog leeraar mr. H. van der Hoeven te Lei den, den kapitien ter zee G. H. Bogaert en den luitenant-kolonel der infanterie H. P. J. Hennus te Breda. Deze commissie heeft hare werkzaamheden reeds aange vangen. Zaterdag hield het bureau der Kamer- van Luxemburg een bijeenkomst, waai aan door de ministers werd deelgenomen, ter bespreking der maatregelen, die genomen moeten worden bij een eventueelen dood van den Koning-Groothertog, vooral met het oog op de troonopvolging. Men schijnt dus in Luxemburg een spoedigen nood- lottigen afloop der ziekte tegemoet tezien. Gisteren was het bureau der Kamer weder bijeen, ter bespreking der vraag, of het niet raadzaam zou zijn, met het oog op de wetsontwerpen, die reeds in de afdeelingen zijn voorbereid, de Kamer van schrik bestorven gelaat ziet van Wil lem hun oudsten vriend, die altijd 'teerst naar de booten gaat als ze binnen komen. »God.' Willem wat kom jij zeggen?" vraagt ze sidderend, want zij leest op dat ontstelde marmerwitte gelaat een onheil die weggezonken oogen, die trillende lip pen en die dwalende blikken spreken, zwijgend, van dood en tranen. Angstig ziet de oude vriend haar aan en als hij eindelijk met moeite uitbrengt: «Je moet niet schrikken, hoormaar.... grijpt zij hem bij den schouder en zegt, heesch en bevend: »Is er wat met Dirk?" Een zwijgend hoofdknikken, een gil en dan een slaperige kinderstem die uit hei bed roept: «Moessie, Moessie! is Va'tje daar?" Juffrouw Huijzer is half bezwijmd op een stoel neergevallen, haar lippen wei geren de vraag te doen die in haar oogen ligt en Willem, de oude trouwe vriend zegt zachtkens: «Uit den mast gevallen, zwaar gebroken, heel zwaar en «O God! dood," gilt Juffrouw Huijzer, terwijl zij de handen aan het hoofd brengt als deden de hersenen haar pijn nu zij die vrëeselijke tijding moeten begrijpen. Dan ziet zij smeekerid den ouden Willem a3i) en vraagt: aOch zeg,dat 't niet waar bijeen te roepen. Ten slotte is echter tot verdaging der bijeenroeping besloten. De Berlijnsche Volkszeitung is in beslag genomen, wijl zij onder den titel Ouf! een hatelijk artikel aan het adres van den rijkskanselier bevatte. De politie heeft huiszoeking gedaan in de bureaux dei- redactie; de directeur heeft protest nan- geteekend, op grond, dat een blad slechts kan vervolgd worden op aanklacht van den beleedigde, dat de rijkskanselier geen aanklacht had ingediend en dat de politie op eigen gezag handelde. De rechtbank heeft dit verdediginsmiddel verworpen en de verooideeling gelast. De meeste bladen zelfs de Kölnische Zeitung, trekken partij voor de Volkszeitung. In Weenen houdt men zich bij voort during bezig met het huwelijk van prins Alexander ran Battenberg met Jeanne Loisinger, zangeres aan de hof-opera te Darmstad. Men heeft bewijzen, dat het huwelijk den 6e Februaii te Mentone heeft plaats gehad. Onder den naam graaf Hartenau zal de prins met zijn jonge vrouw eenigen tijd in het buitenland doorbrengen. In Pesth is het nog alles behaDe rus tig. De bereden politie moest Vrijdag een betooging der studenten uiteen drijven, die een vreeselijk leven maakten onder de ramen der voornaamste liberale'afge vaardigden. Zes personen werden gear resteerd. De Iersche afgevaardigde dr. Tanner, is Zaterdag gevankelijk naar Dublin over gebracht. Met geweld moest rnen hem in de cellulaire gevangenis brengen, Op de politiedienaren werd met steenen ge worpen. Er werden zes aanvallers gear- lesteerd. Berichten uit Zanzibar melden, dat zendelingen uit de omstreken van Tan- ganyka zeer ongerust zijn over de vijan dige houding der Arabieren van den Oujijis, tengevolge der maatregelen door de mogendheden aan de kusten genomen. Gisteren is de blokkade van Zanzibar en van Pemba begonnen. In de gisteren gehouden zitting van het Engelsche Lagerhuis heeft de heer Raikes, op eene vraag van den heer Powler, geantwoord, dat de onderhande lingen met Frankrijk, Duitschland, Neder land en België over de telegraafkabels haar einde naderen. De Regeering gelooft, dat de exploitatie der kabels, welke die landen met Engeland verbinden, binnen kort aan de plaatselijke besturen zal kunnen worden overgegeven, De nieuwe president der Noord-Ameri- kaansche Republiek, generaal Harrison, heeft de Regeering aanvaard met een boodschap, waarin hij zegt, vertrouwen te stellen in het beschermende stelsel en in de ontwikkeling van de nijverheid A or Voraonio^z» ^lofon W of ■•«r-i- aan, of zijne economische politiek zal de volkomen vereeniging van het Amerikaan- sche volk ten gevolge hebben, Hij doet een beroep op de burgers der republiek, om bondgenooten te worden der kleur lingen, door hun de voorrechten te ver zekeren van de maatschappelijke orde en van een eerlijk en verlicht bestuur. De wet op de nationaliteit zal moeten ge wijzigd worden in dien zin, dat het on derzoek wordt vergemakkelijkt ten op zichte van de zedelijkheid der personen, die Amerikaansch burger willen worden. Niettemin rnoet de immigratie niet wor den belemmerd. «Wij hebben," zegt de president, «tot dusver vermeden ons in te laten met de aangelegenheden in Europa. Wij zijn steeds bereid gebleven onze goede diensten aan te bieden, om de handhaving van den vrede gemakkelijk te maken en nooit hebben wij gepoogd, gebruik te maken van de moeilijkheden, waarin andere mogendhe den verkeeideu, om zeiven daarvan voor deel te trekken. «Ter wille van onze rust mogen wij niet toelaten, dat een kanaal, hetwelk de west- en oostkust met elkaar in gemeen schap stelt, onderworpen is aan het gezag van een andere regeering. Wij vertrou wen dan ook, dat geen bevriende mo gendheid een dergelijk plan zal bevorderen. is, zegt dat ie nog leeft?" Willem zwijgt, maar zijn groote hand liefkoost zachtjes juffrouw Huijzers haar en een traan rolt langzaam uit zijn oog op haar eenvoudig kleedje. »Komt Va niet weerom? is Va'tje dood?" vraagt kleine Jacob uit het bed ziende; 6e oude vriend voelt hoe de arme vrouw niet antwoorden kan en duarorn antwoordt hij: «Stil Jaapie je vader is naar Onzen Lieven Heer." De twee kleinen slapen rustig voort, maar Jaapie komt het bed uit, gaat naar zijn moeder en vraagt nogmaals «Moe, moessie, komt ie niet weerom, gaan we nou niet met de schimmels?" Daar grijpt de gebogen vrouw eens klaps het blonde kinderkopje met beide handen aan luid schreiend drukt ze 't knaapje aan haar boezem en snikkend zegt ze: «Jaapie! Jaapie, wat zal er nou van jou en je broertjes worden?" Ja! Wat zal er van die arme vrouw en die drie kleine kinderen worden? Zij verloren alles; het pensioen houdt op; zij hebben geen kostwinner, geen bemid delde bloedverwanten, geen andere vrien den dan ouwen Willem, die zelf niet veel heeft. «Wij hebben het recht er op te reke nen, dat geen Europeesche regeering zal trachten koloniale stations te vestigen in Staten, welke tot Amerika belmoren. Wij zullen nooit in gebreke blijven de billijke rechten te eerbiedigen der burgers van andere mogendheden, die ih Amerika zijn gevestigd, maar wij eischen dezelfde be handeling van ons zeiven. Kalmte, billijk heid en overleg zullen sieeds onze diplo matie kenmerken. «Het congres zal verplicht zijn de wetten te regelen betreflende de staats inkomsten en wel zoo. dat het groote overschot verdwijne. Een gering overschot zou besteed kunnen worden tot weder- inkoop der schuldbrieven. Deze handel wijze verdient de voorkeur boven een verlaging der inkomsten beneden het be- diag der onvermijdelijke uitgaven." Ten slotte deelt de president mede, dat voorstellen zullen worden gedaan tot verstei king der zeemacht, terwijl tevens een ontwerp zal worden ingediend tot verkrijging der burgerrechten." Zondag 10 Maart a.s. zal de Gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door den Heer Dr. L. H. Slotemaker, predikant te Arn hem. Het St. Elisabeths gast- ot zieken huis heeft in het vorig jaar opgenomen 29 personen: 15 mannen en 14 vrouwen, die te zamen 964 dagen werden ver pleegd Van dit getal zijn in den loop van het jaar 4 mannen en 1 vrouw over leden 11 mannen en 12 vrouwen heb ben de inrichting hersteld verlaten; op 31 Dec. was nog eene vrouw in behan deling. Naar wij vernemen zal Prof. H. C. Dibbitshoogleeraar in de Scheikunde te Utrecht, op Woensdag 18 Maart a.s. alhier eene lezing houden in het gebouw Volksheil. Deze lezing komt in plaats van die van Prof. J. IV. Gunning, die den 28sten Januari alhier had moeten optre den, maar die toen door huiselijke om standigheden verhinderd werd, aan zijn voornemen gevolg te geven. De kaar ten voor «Ie vier lezingen iu Volks heil zijn dus ook gel«lig voor deze voordracht. Nog kunnen wij mededeelen, dat Dr. H. F. Jonkman, directeur der H. B. S. alhier, Donderdag 28 Maart a. s. in bo vengenoemd gebouw eene volkslezing zal houden over ,,de Transvaal." Hoewel deze stof reeds eenmaal hier ter stede Hutti UcuzelfUtriJ Sprtlitfi tvcitl bcrliauüelü twijfelen wij er niet aan, of deze lezing zal druk bezocht worden. Niemand zal toch wel meenen, dat Dr. Jonkman bij die gelegenheid zijn onderwerp heeft uit geput. De Vereeniging VolksonderwijsAf- deeling Amersfoort, vergadert morgen Donderdagavond ten 8 ure in Amicitia. De gemeenteraad hield Maandag namiddag eene zitting. In de eerste plaats was daarin aan de orde een voor stel van B. en W. tot het bouwen van een mestloods en een beerput op het terrein der gemeentereiniging. Bij de behandeling der begrooting over 1889 was de beslissing over die zaak aange houden. B. en W. hadden daarover nader het advies gevraagd van de commissie voor de gemeentereiniging. Op giond van het advies dier commissie, dat het bou wen van een mestloods dringend noodig is, en een beerput werischelijk en het «ergrooten vanhetberghok noodig,vroegen B. en W. machtiging tot het uitvoeren van deze werken over te gaan en daar toe een crediet van f2800 open te stellen. Het voorstel vond bestrijding bi) den heer van de Wall Bnke, die bleef bij zijne vroeger reeds ontwikkelde meening, Wat zal er van hen worden als er geen goede menêchen zijn, die voor on verdiend ongeluk een traan van medelij den en een stukje geld over hebben. De Equipage van «de Conrad" heeft bij de afmonstering gedaan wat ze kon den. Een van «de maats" is bij de anderen rondgegaan en zijn kollekte bracht voor de vrouw van dien armen kerel f 52 op om haar «een handje te geven." Zult gij, die dit leest, u door die ruwe zeebonken laten beschamen? Neen I niet waar? Het geld wil immers de beurs uit, wanneer het zulke rampen, zij het dan ook zeer betrekkelijk, lenigen kan. Ouwe Willem en eenige belanstellen- den zullen trachten de weduwe in een kleine nering te zetten, waarin zij, vlijtig, ordelijk en spaarzaam als ze is, voor Jaapie, Henkie, en Richard brood kan verdienen. Wie daartoe wenscht mede te werken, zende zijn bijdragen aan de Directie van de A in sterdammer, Spuis- straat 147, of wel bezorge haar bij den Uitgever dezes, die zich gaarne met het overmaken belast. dat het tegenwoordige lei rein van de gemeentereiniging, de «Zandhoopen". voor dat doel ongeschikt is, en 't met het oog op een eventueele ontruiming van dat terrein ongeraden achtte een bedrag van f 2800 te besteden voor uit breiding van de daar aanwezige inrich ting. B en W. en de commissie voorde reiniging deelen irjtusschen die meening nietzij oordeelen het terrein wel degelijk geschikt en de thans aangenomen uit breiding is h. i. voor een goede exploitatie zeer gewenscht. Tegenover den heer Bake, die publieke verkoop van de meststoffen aanried als op den duur het rneest in 't belang der gemeente, betoogden B. en W. dat het thans aangenomen stelsel van onderhandschen verkoop de voorkeur verdient als geldelijk voordeeliger voor de gemeente ook meer in overeen stemming met den localen toestand in de gemeente en hare omgeving. Het voorstel weid bij de stemming aange nomen met 11 stemmen tegen één, die van den heer Bake. Aangenomen is een voorstel van B. en W. om aan het bestuur der afdeeling van de Ned. maatschappij tot bevorde ring der toonkunst in gebruik te geven voor zangonderwijs eenige localen van de openbare scholen 3e soort, en wel van de school in de Koestraat Woensdags en Zaterdags van 11'/, tot 12 uur en van de school in de Koningstraat Woens dags van 2% tot 4 uur. Het besluit van 19 Aug. 1885, waarbij voor de afdeeling eenige localen van de school in de Koe straat waren opengesteld gedurende de Woensdagavonden, is ingetrokken. Daarna wordt behandeld een voorstel van B. en W., om hun een crediet te verleenen van f400 als maximum voor de kosten, aan te wenden tot verleven diging van de voorjaarsveemarkten. Blijkens de toelichting van dit voorstel vinden B. en W., hoewel de in het vorige jaar aangewende pogingen tol verleven diging dier markten wein'g resultaat hebben opgeleveid, wel termen naar aanleiding ook van de bereidverklaring der afdeeling Amersfoort van liet Ge nootschap voor landbouw en kruidkunde om 50 pet. in de kosten, tot een maxi mum van f200, bij te dragen om als laatste poging tot verlevendiging van die markten, ten behoeve van de voor- jaarsmaikten nog eenmaal van wege de gemeente geld beschikbaar te stellen. IJie toelichting lokte tegenspraak uit van de heeren Croockewit en van de Wall Bake, die er op wezen, dat het niet juist was van mislukking der in 't vorige jaar aangewende pogingen te sprekende voorjaarsmarkten althans waren tamelijk druk bezocht. Beide leden betoogden, dat om de veemarkten duurzaam lot bloei te brengen, men niet tegen 't ver leenen van ondersteuning gedurende eenige achtereenvolgende jaren moest opzien de heer Bake verklaarde dan ook uitdrukkelijk, dat hij niet door aan neming van dit voorstel geacht wilde worden in te stemmen met de verkla ring, in de toelichting door B en W. ufgelegd, dat dit bedrag was te beschou wen als een laatste bijdrage, die van wege de gemeente beschikbaar zou worden gesteld voor dit doel. Het voorstel werd aangenomen met 11 stemmen tegen 1, die van den heer Visser. Het kohier van den hoofdelijken om slag, dienst 1889, werd vastgesteld lot een bedrag van f 44,653,26'/, Op het in de vorige vergadering inge komen iekest van den heer v. Marwijk Kooij om ontbinding van liet huurcon tract betreffende het jachtrecht op het gedeelte van den Leusderberg, eigendom van de gemeente, dat bestemd is voor de schietoefeningen van het garnizoen, adviseerden B. en W. tot ontbinding van het huurcontract om redenen van billijk heid. De adressant heeft in 1887 het jachtrecht voor drie jaren gehuurd voor f 227 per jaar, omdat men destijds in de meening verkeerde, dat het terrein eerst na de in uitzicht gestelde garnizoens- vermeerdeiing, derhalve niet voor 1890, zou worden gebruikt voor schietoefenin gen. Intusschen is men reeds in den vorigen zomer met schietoefeningen aan gevangen, waardoor een ongunstigen invloed op den wildstand is uitgeoefend. Daarom achtten B. en W. wel termen aanwezig om het verzoek toe te slaan en't jachtrecht op nieuw inliet openbaar te verpachten. De meerderheid van den raad dacht er anders over. De hr. Visser vond het verkeerd in deze zaak, een zuivere weeldezaak, consideratie te ge bruiken tegenover den zeer vermogenden huurderde heer Croockewit, die in deze de minderheid uitmaakte in het dagelijksch bestuur, wees er op, dat de gemeente volkomen te goeder trouw had verhuurd en de huurder de huur met alle risico, daaraan verbonden, had aan vaard de heer v. Lanschot Hubrecht wees er zijnerzijds op, dat de schiet oefeningen, waarover de huurder zich beklaagde, van anderen aard zyn, dan die, welke na 1890 zullen plaats hebben. Het praeadvies van B. en W. werd met 7 tegen 4 stemmen verworpen, waar mede op het verzoek afwijzend is beschikt. Onder de ingekomen stukken was het reeds door ons vermelde schrijven van het bestuur der Utrechtsche hypotheek bank, waarin het verklaart, af te zien van het sluiten van een contract met de gemeente nopens den aanleg van het Kalfsveld op de in de vorige raadsver gadering vastgestelde voorwaarden. Van B. en W. zijn ingekomen voor stellen 1. tot vernieuwing der bestrating van het Harik, aan beide zijden; 2. lol liet aanleggen van een nieuwe straat van den Weslsingel tot de be graafplaats, na overleg met het departe ment van ooi log; 3. tot het aanleggen van een rijbrug over de Beek. na overleg met de Utrecht sche hypotheekbank, en van een weg, gaande van die brug naar de algemeene begraafplaats 4. tot verbetering der bestrating van de Hellingstraat 5. tot vernieuwing der bestrating van de Hellingstraat. De sub 2 en 3 genoemde voorstellen stiekken tol het bekomen van een nieuwen toegangsweg uit de stad naar het Kalfsveld en naar het stationsgebouw. De voorstellen werden ter secretarie nedergelegd, om in een volgende verga dering behandeld te worden. De heer W. G. M. Eijck van Zuylichem, van wien wij reeds hebben bericht, dat hij wegens zijne benoeming tot burge meester van Schiermonnikoog zijn ontslag genomen heeft als lid van den raad, heeft nu ook eervol ontslag gevraagd en be komen als lid van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs. 4 Jan. Zou het een voordeelige ipeculatie zijn dat mooie huis, dat aan het btgin van de Utrechtsche straat wordtgebouwd? Piet. Wat blief je. Moeten je hersens beduimeld worden? J. Neen ze hebben, geloof ik, geen knijpdokter noodig. Ik wou maar zeggen, dat iemand geen leelijk huis laat neer gooien om er een mooi voor in de plaats ie zetten, als hij er geen geldelijk voordeel in ziet. P. Daar praten er meer zooals jij, maar die gaan alleen te rade met hun eigen Ik, en daar zal wel niets in te zien zijn dan eigenbelang. J. Nu, wat zou dat? P. Dat zou, dat er ook nog menschen zijn, die aan het belang van anderen denken. Als men de stad binnenkomt maakt het begin van de Utrechtsche straat juist geen aanganamen indruk, en nu maken eenige heeren een begin om daar verbetering in te brengen. J. Maar zouden ze er ook wat aan verdienen? P. Loop naar de hersenknijpdokter. Denkelijk krijgen ze een mager percent van hun geld. Maar ze geven een voor beeld, hoe anderen, die ook geld hebben, en naar hun zeggen ook belangstellen in onze stad, bij gelegenheid ook kunnen doen om de stad te verfraaien en aan ingezetenen werk te verschaffen. Nïjkerk. Vrijdagavond jl. werd in in eene druk bezochte vergadering in de Christelijke school alhier, door den Heer K. Kater. Voorzitter van het Nederlandsch Werklieden-Verbond „Patrimonium"het doel van het Verbond besproken en dui delijk uiteen gezet naar aanleiding van hel onderwerp: De werkliedenbeweging ook in Nederland vrucht onzer eeuw." De geachte spreker, stelde de opkomst en ontwikkeling van de werkliedenbewe- ging voor, als een kind onzer eeuw, ge kweekt en gevoed door het liberalisme en haar neutraal onderwijs. Niet enkel een strijd om het bestaan, maar allereerst een strijd om het kruis van Christus. Die beweging zal in Revolutie eindigen. Patrimoniumwenscht, door den Werkman met Christus als „de Verlos ser bekend te maken, de belangen der Maatschappij in haar geheel, die der werklieden in '1 bijzonder, door alle ge oorloofde middelen te bevorderen. Aan het debat werd door niemand deelgenomen, hoewel, zooals door den lieer Van der Waals, terecht werd op gemerkt, niet al de aanwezigen konden instemmen met het gesprokene. Na de vergadering werd er eene af deeling opgericht. De afdeeling telt nu reeds 39 zoowel gewone, als buitenge wone leden. Nijk. Ct. Woensdag 13 Maart wordt alhier eene paardenmarkt gehouden. Veenendaal. De «Veenendaalsche saaijel-en vijfschachtfabriek" van de we duwe D. S. van Schuppen en zoon, waar van de firmanten te Arnhem en Utrecht woonachtig zijn, zal, nu ternauwernood wederom een nieuw gedeelte, dat circa 600 vierkante meter oppervlakte beslaat, gereed is, wederom worden uitgebreid en wel met eene groote ververij en een tweede wasscherjj. Deze kolossale onder neming neemt steeds meer en meer in omvang toe.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2