Advertentiën. Vrije Veemarkten GEBOUW VOLKSHEIL. Lezing van Prof. RC. Dibbits, BE NACHTWACHT VAN EEMBRANBT mm KOSTEN INWONING Ofïïcieele Publicatie. met PREMIËN van ksstetoaze stalling ƒ1.25 ƒ7.00. COGNAC FINS BOIS Van Doornik Co. onovertreffelijke 2 Cents Sigaar BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Spaarbank. Hulpbank te Amersfoort. MARKTBERICHT. ONTVANGEN H. SCHIMMEL, te Amersfoort, riO en ƒ5, Onderwerp: De werking van metalen op water. Opgehelderd door proeven. te Amersfoort, Kamperbinnenpoort. den baas af. Ook Venema liet hem achter rich. Pander had voor den af te leggen af stand noodig 10.40 min., Couvée 11.14 min., Venema 11.51 min. en Schade 11.58 min. De heer W. E. Willink Ketjen, heeft zich thans tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin hij. zeg gende, dat alle pogingen, door hem aan gewend, om herstel van onrecht te ver krijgen, mislukt zijn, neen beroep doet op het eergevoel en de waardigheid van de Vertegenwoordiging, haar eerbiedig verzoekt hem in staat van beschuldiging te stellen of te doen stellen, wegens be- leediging, der regeering en uwe vertegen woordiging aangedaan, door openbare beschuldigingen van roof, beloftebreuk, wetschennis, logen en meineed." Op den 2en Pinksterdag 10 Juni a.s. zullen van wege het bestuur der Scheveningsche wielrijdersbaan clubraces worden gehouden op de baan der Ver- eeniging, waartoe de Nederlandsche wiel rijderclubs tot deelname zijn uitgenoodigd. De te rijden afstand zal niet meer dan vier kilometer mogen bedragen, terwijl de handicaps door de clubs zelve zullen worden vastgesteld. Hetinleggeld bedraagt per club f5. De prijzen, door de Scheve ningsche Wielerbaan uitgeloofd, zullen beslaan in verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles, terwijl alle typen van machines zijn toegelaten. Tol besluit zal een gemengde wedstrijd gehouden worden over eene lengte van vier kilometer, waaraan zullen deelnemen de eerste en tweede aankomenden van van elke club. De handicap voor dezen wedstrijd wordt op den dag zelf geregeld Nog nimmer werd in de IJ- en Haarlemrnerpolders voor den teelt der suikerbieten zoo gewerkt als dit jaar. Van niet minder dan vijf beetwortelsui kerfabrieken zijn de agenten werkzaam, om contracten te sluiten. Ofschoon meer vraag een product ot artikel in prijs doei stijgen, zoo is dit hierbij niet hel geval daar, behoudens eenig verschil omtrent aflevering en vervoer, de contracten steeds luiden: f 12 per 1000 K.G. met een voor schot van f100 per H.A. Alleen eender Noord-Brabantsche fabrieken heeft land doen pachten, om dit zejf te doen be bouwen. In het Engelsche Lagerhuis heeft de minister van marine, lord Hamilton, een wetsontwerp ingediend, waarin een krediet wprdt aangevraagd tot het bouwen van 7lT nieuwe moriogSscnepen. Bij de toelichting wees de minister op de krijgstoerustingen der andere Staten De uitgaven wordengeraamdop 21,500,000 pd. st. Het geheele werk zal in 5'/, jaar gereed zijn. Van de gevraagde som zal 10.000.000 pd. worden verwerkt door de private nijverheid, welke 35 schepen zal bouwen. Het ontwerp moet in zijn geheel worden aangenomen of verworpen. Ten slotte drong de minister er op aan, dat de partijquaestie bij de behandeling van dit ontwerp buiten spel zou blijven. De minister van oorlog, Stanhope, maakte een memorie openbaar betref fende de oorlogsbegrooting. De uitgaven voor het leger zijn geraamd op 17,335,000 pd. st. en bedroegen 597,000 pd. st. meer dan in het vorige jaar. Deze vermeerde ring is hoofdzakelijk het gevolg van het aanschaffen van nieuwe geweren. De ef fectieve sterkte van het leger is met 2600 man vermeerdert. De beweging, die van het Duitsche hof uitgaande, zich langzamerhand heelt uit gebreid om de vreemde woorden uit de Duitsche taal te verbannen, heeft de vor ming van een verbond ten gevolge ge had, een Verbond van Taalzuiveraars. Dit verbond heeft een adres aan de Re geering gericht om te verzoeken, dat het goede werk door haar worde gesteund. Daartoe zou de Regeering een instelling moeten stichten, die uitsluitend bestemd was, om de Duitsche taal te vrijwaren tegen eiken vreemden invloed en voor alle in gebruik zijnde vreemde woorden Duitsche uitdrukkingen te zoeken. De beste schrijvers uit Duitschland hebben zich tegen dat streven der taal zuiveraars verzet. Zij hebben een krach tig protest tegen dat wandalisme in het licht gestuurd, Zij verklaren, dat zij niet kunnen meegaan met de dwaze wenschen van hen, die uit de Duitsche taal alle woorden van vreemden oorsprong willen verbannen, vooral wijl het gebruik er van gewettigd is, doordat zij in de wei ken der beste Duitsche dichters en schrijvers voorkomen. Dit protest is geteekend door Spielhagen,Gustaf Freytag, Franzel, Ernst von Wildenbruch en anderen. Berichten uit Tessino (Zwitserland) melden, dat sterke Italiaansche troepen- afdeelingen op eenigen afstand van de grens zijn opgesteld. De Bonsraad ontving tijding, dat de toestand in Tessino nog lang niet rustig is. Gisteren werd de vraag besproken, of hel noodzakelijk zou zijn er troepen heen te zenden. Dientengevolge hebben het 68e batal jon bundstioepen met zijn staf en het 23e regiment infanterie bevel ontvangen, onmiddellijk naar Tessina te vertrekken. De iroppt-n on de italiaansche grebzen worden ook versterkt. De trein die gis terenmorgen uit Como aankwam, bracht weder twee bataljons Italiaansche troepen aan. De bondsrechlbank in het district Tes sino is saamgeroepen. De heer Bezzola is tot ptocureur-generaal, prof. Schneider tot rechter van instructie benoemd. De afstand van Koning Milan van Servië was zoo onverwacht, dat zelfs de gezanten van vreemde hoven er niets van geweten hebben. Men meldt.dat de Koning in den laatsten tijd aan zenuwachtige overspan ning leed, dat hij voortdurend vreesde voor een aanslag door den aanhang van Koningin Nathalie; dat hij daarom liever zijn dagen in rust wilde slijten. Men verzekeit dat de jonge Koning met zijn moeder een bijeenkomst zal hebben op Hongaarsch grondgebied. Zondag 10 Maart zal bij de Vrije Ger. Gem., op de gewone uren gepredikt worden door den Heer Plug van Rotter dam. Ds. A. Wartena predikt zondag 10 Maart e.k. in de Ev. Luth. Kerk alhier. De commissie tot keuring van fou- rages bestaat gedurende de maanden Maart en April uit den ritmeester C. A. baron Bentinck, den 1. luitenant D. H. van der Poel en den paardenarts 1. kl. J. B. H. Moubis. Als plaatsvervangende leden zijn aangewezen de kapitein jhr. W. P. Barnaerl, en de 1. luitenants G. M. J. Turk en J. Eek. In de Donderdagavond in Amicitia gehouden vergadering der Afdeeling Amersfooit van de Vereeniging «Volks onderwijs" werd in plaats van het aftre dend lid den Heer Scheltema, niet her kiesbaar, tot lid van het Bestuur gekozen de Heer Ds. H. W. Kalfl. Aan het verslag over 1888 van den Secretaris ontleenen wij het volgende De afdeeling telde aan het begin des jaars 125 ledendit getal verminderde door overlijden of bedanken met 9 leden, terwijl 17 personen als lid toetraden, zoodat bij het einde des jaars het aantal leden 133 bedroeg. De werkzaamheden der afdeeling bestonden in het onder steunen der huisvlijlschool met eene geldelijke bijdrage, waarvoor 24 leeilin- gen der kostelooze scholen onderwijs aan die nuttige inrichting ontvangen en in het geven van een kinderfeest aan ruiin 500 kinderen met St. Nicolaas. De inkomsten bedroegen f448,84' de uitgaven waren f 358,93s, zoudat er een voordeelig salds is van f89,91. Dat teekent. Naar aanleiding van ons feuilleton in het vorig nummer «Dirk Huijzer, Matroos le klasse" waarin voorkomt, wie Dirk Huijzer was en wat vrouw en kinderen waren, op roerende wijze door den heer Just. v. Maurik Jr. geschetst, ontvingen wij voor de in zorgvolle omstandigheden verkeerende weduwe eene gift van f5.65' Met te meer voldoening vermelden wij deze bijdrage, omdat zij werd geschonken door Wie waren raadt ge, lezers, die aan de redactie van dit blad hunne gaven brachten voor die ongelukkige weduwe met hare kinderen? Wij zullen het u zeggenhet waren soldatenalhier in garnizoen; militairen, trouwe bezoekers van het «te huis voor Militairen", door edele mannen gesticht om soldaten een genoegelijk samenzijn te verschaffen daar werd genoemd stukje gelezen, herlezen en op het voorbeeld van den Concierge van het gebouw, den heer J. W. Bremer, volgden alle aanwezigen en olferden liefde gaven. Gisterenmorgen bij het eindigen der lessen aan het Gymnasium viel een kleine jongen al spelende in den Singel aldaar een leerling der 5de klasse van genoemde inrichting, de heer C. A. Middelbek woon achtig in het oud kath. Seminarium, had het genoegen den kleinen drenkeling aan een wissen dood te ontrukken. Naar wij uit goede bron vernemen heeft genoemde heer meermalen het genoegen gesmaakt, drenkelingen te redden. Hedenavond heropent de heer H J. Klein op den Hof alhier, zijn nieuw, aanmerkelijk vergroot magazijn in Heeren en Damesconfectiein de vijf jaren, dat genoemde heer alhier gevestigd is, is zijn debiet zoo toegenomen, dat hij zich genoodzaakt zag zjjne inrichting te ver- grooten. Als piactisch man, besloot hij niet alleen tot het vergrooten. maar ook tot het verfraaien zijner inrichting, en wer kelijk, hij heeft een fraai magazijn geheel naar den eisch des lijds ingericht; voor hen die het ruime, groote en nette locaal niet gezien hebben is het der moeite over waard het te gaan bezichtigen. Den keurmeester van de visch zijn io 1888 ter keuring aangeboden 625 par tijen paling; 760 partijen bot; 325 par tijen spiering; 900 partijen garnalen; 160 partijen riviervisch 7 partijen schol35 partijen bokking; 10 partijen gerookte schol; 18 partijen pekelharing; 2 partijen zalm; 2 partijen kabeljauw; 18 partijen versche baring; 2 partijen gerookte pa ling; 35 partijen gerookte bokking; 8 partijen gedroogde visch; 4 partijen scharren en 4 partijen sprot. Afgekeurd en begraven werden 2 partijen garnalen, 1 partij schelvisch, 1 partij paling en 1 partij snoek en baars. liet ledental der afdeeling Amers foort van het Ulreehlsch Genootschap voor landbouw en kruidkunde beliep op 1 Januaii 290. Aan prijzen, premiën en onkosten der keuringen van hengsten en stieren is in 1888 een bedrag van onge veer f 400 uitgegeven. In de kosten aan de pogingen tnt verlevendiging van de veemarkten vei bonden weid eene subsidie van f300 verleend, en op een derafdee- lingsvergaderingen weid eene veiloting van landbouwwerktuigen tusschen de aan wezige leden gehouden, waarvoor p. m. f160 is uitgegeven. In het gecombineerd St. Pieters- en Bloklandsgasthuis zijn in het vorig jaar 2 mannen en 5 vrouwen overleden, en 2 vrouwen verlieten het gesticht. De daardoor opengevallen plaatsen werden wederom aangevuld. Het getal kinderen ten laste van het burger-weeshuis beliep op het einde der voiigen jaars 17 jongens en 18 meis jes. In den loop vari het jaar is een bui ten het huis verpleegd meisje overleden, twee kinderen hebben het gesticht verla ten en een is er in opgenomen. Lijst der brieven, geadreseerd aan onbekenden, verzonden van liet Postkan toor te Amersfoort, over de le helft der maand Febr. '89. 1. Mevr. Steenbergen, Breda. 2. Wed. de Boer, Medemblik. 3. P. v. d. Ven, 11. 4. W. Willems 11. Van Hoevelaken. 1. Mej. I). Kok. Deventer. Briefkaarten. 1. J. Sclieik. Amsterdam. 2. G. de Jong, 3. H. Lelie, Hage. Brieven naar Duitschland. 1. Mej. M. Kreuzer. Baden. Bunschoten. De kiezerslijsten voor deze gemeente zijn door Burgemeester en Wethoudors den 20 Februari 1889 vast gesteld, aangeplakt en gedurende 14 dagen ter Secretarie nedergelegd Op de 3 lijsten komen dezelfde personen voor, ten getale van 212 Op de lijsten van ,1888 werden geschrapt 7 personen. Hoogland. Een doGr velen lang ge koesterde wensch zal gedeeltelijk welhaast u-.-t, IJ„„ nigen straatweg wordt, zoover het eigen dom is van den lieer H. C. VerLoren van Themaat, met opgaande hoornen beplant. Moge dit goede voorbeeld door andere grondeigenaren gevolgd worden, zoodat de weg ineer belommerd zij dan thans, dan zal hel velen ten goede komen, door drukker bezoek van vreemdelingen. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien de eerste zinsnede van art. 127 der militiewet en art. 71 van het Koninklijk besluit dd. 8 Mei 1862 (Staats blad No. 46). Gelet op de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 8. December 1862 No 1 N. M. Z. S. (Provinciaalblad No. 157). Herinneren den geestelijken en be dienaren van den godsdienst bij de er kende kerkgenootschappen en den studen ten in de godgeleerdheid hunne verplich ting om, voorzooveel zij als dienstplichtig zijn aangewezen en tengevolge van het getrokken nummer bij de militie ingelijfd moeten worden, of daarbij reeds ingelijfd zijn, de aanvraag om ontheffing van den werkelijken dienst, tusschen den 20. Maart en den 1. April aanstaande in te dienen bij den Burgemeester der gemeente binnen welke zij voor de militie zijn in geschreven, onder overlegging van het desbelrekkehjk bewijsstuk. Amersfoort, den 4. Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 11 MAaRT e. k. ter, Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 lot 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur, op MAANDAG, den 11. Maart aanstaande, 's namiddags van halftwee tot halfdrie zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. HERMs. P. VAN HASELEN, Secretaris-Pentt ingmeester. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 28 Febr. Johan, z. van Reijer Beek en Meena Oostman. 3 Maart, Jo- hanues, z. vau Horman Anton Huskcn en Geertruida van de Brug. 4 Maart, Geor- truida Maria Barbare, d. van Hondrikns Korndewal en Alijda vau der Veer G Maart Theodoras Cornelis Adrianns, z. van Cornells Johannes de Koning en Wilhelmiua vau Gaaien. Peter, z. van Pe'.er van Eldert en Hondrika ter Beest. Catrina' d. van Nicolaas Scheerder en Johmna El;sa- betha van Empelen. Ondertrouwd: 1. Maart, Antonie Duits ei, Januetje Morreu. 7 M -art, Fredenk G rardus Kraaijkamp on Catbariua Abelauiu. Overleden: 28 Febr., Karei Frederik August Stöver 34 j. eehtg. van GerritjeVat I Maart, Een Ier. aang. kd. m. g. van Arie van Eijkelenburg en Clasina Wijnen. 6 Maart Hermijntje Jekel, 77 j. cchtg. van Cornelis Prins. Petrus Gielen, 60 j., on geil. Johannes Collet, 3 m. Bunschoten. Geboren 27 Febr. Wousje d. van Jan Koelewijn en Willempje Hilletje Koelewijn. 3 Maart, Roelof z. vau Jan Koelewijn en Grietje Lutlink. 7 Maart. Cornelis z. van Cornelis de Graaf en Jannetje Niezen. Overleden' 27 Febr. Jacob Koelewijn oud 16 m. 7 Maart, Kiaas Ruizendaal oud 5% jaar. Hoogland. Geboren: 1 Maart, Hendrikus zoon van Gerrit van den Tweel en Alijda Boersen, Overleden: 2 Maart. Hendrik Voskuilen oud 71 jaren wedu. van Johanna'Schimmel Leusden. Geboren 7 Maart, Dientje, d. van Gijs- bertus van Apeldoorn en van Maria Brink. Woudenberg. Geboren 1 Maart. Jan, z. van Rijnier Verstecgh en Hendrika Kramer. Overleden: 1 Maart, Clasina van Doorn 3 weken. 2 Maart, Maria van Egdom, 1B maanden. 6 Maart, Barend van Aalten II maanden. Voor 2 PERSONEN h. b. b. h. b. vraagt men bij nette Katholieken. Prijsopgave: Letter H. aan het Bureau dezer Courant. eene groote partij groenten iri blikken als fijne DOPERWTJES ƒ0.75 ƒ0,40 ƒ0.22» DOPERWTJES - 0.65 - 0.35 DOPERWTEN Vi - 0.45 '/2 - 0.25 DOPERWTEN no. 2 f 0.40 ƒ0.22» WORTELTJES n». 2 -0.55 -0.30 SNIJBOONTJES - 0.45 - 0.25 ANDIJVIE V. - 0.40 - 0.22» Al deze artikelen zijn van prima kwaliteit Onder beleefde aanbeveling Krommeslraat. Amersfoort 9 Maart 1889. AMERSFOORT, Tanve Rogge Boekweit Appelen Pereu Kleiaardappelen Zand- Hoendoreiereu Boter Kaas Kippen KuikeDS obuz.oi1 0.— 0.— 3 3.— 0.— 2.20 3.— 1.35 0.— 0.60 per hecto liter. 8 Maart 1889 a f m - 0. - 0.— - 4.50 - 4.— - 0.— - 2.90 - 4.50 p. 100 st. - 1.60 p. kilo. - 0. p. 50 - 1.20 - 0. 0.- 0.— 0.— 0.— 1.50 0.60 9.— 20.— 0.— 0. 0.— per stuk. Oude eenden - 0. Jonge - 0. Hazen - 0. Konijnen - 0.50 Duiven - 0.30 Biggen - 6. Schrammen - 10. Vette koeieu - 0. Guste - 0. Kalf - 0.— Pinken - - Stieren - - Vette Kalveren - - Aangevoerd waren ongeveer Tarweheet. Roggeheet. weit 40 heet. Appelen 30 heet. Peren heet. Kleiaardappelen 110 heet. Zand- aardappelen; 10000 stuks Hoendereieren; 1500 kilo. Boter; stuks vee. p. paar. per stuk. heet. Boek- kilo Kaas. Ongeveer op VRIJDAGEN 15, 22, 29 Haart, 5,12 April, 11' OEN SUA© 17 April en VRIJDAGEN 2« April en 3 Hei 1889. Daags voor den aanvang en dadelijk na afloop van de markt wordt gelegenheid tot verstrekt, voorzoover de beschik bare ruimte dit toelaat, waartoe men zieli kan vervoegen bij de kasteleiues in de Nieuwe Stads herberg, aan de Beestenmarkt, zi- ,1a 4*oi» plok biljetten. of Namens een der eerste huizen te COGNAC ofiieeren wij iijne uitmuntend voor grog of in melk a fl.25 per inaath. flesch, per 6('l fl. f7.flesschen inbegrepen. Bij terugbezorging der flesch wordt 7 cents vergoed. NEEH PROEF S. V. P. Wederverkoopers rabat. Bestelkantoor HAVIK F 451. Hoogleeraar in de Scheikunde te Utrecht op WOENSDAG 13 MAART, des avonds te HALF ACHT UUR, in de bovenzaal van het gebouw VOLKSHEIL. Deze lezing strekt ter vervanging van die van Prof J. W. GUNNING. De ll'itte Kaarten voor de vier lezingen zijn dus geldig als bewijs van toegang. Kaarten voor deze lezing afz. ƒ1.'s avonds aan de zaal. m1^^®**' Met het oog op het groote succes het welk verkregen is, met liet beroemde merk NEDERLANDSCHE LAND MACHT, allergeurigste 2'/» Cents Sigaar, hebben wij in den handel gebracht verkrijgbaar bij den Heer

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2