BERICHT. Advertenliën. BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Met dit Koninklijk woord nam de regeering van Koning Willem den Derde een aanvang, waarvan wij morgen, Donderdag den 2len Maart, den veertigsten gedenkdag aanschou wen. Het bulletin, Zaterdag aan het paleis van Het Loo aangeplakt luidt: »De toestand van Zijne Majesteit den Koning bleef ook de laatste dagen over het geheel onveranderd en is voor het oogenblik niet ongunstiger." Daaronder leest men: sAlleen de be richten in de Staatscourant en aan het koninklijk paleis zijn vertrouwbaar. Van iedere merkbare verandering in den toe stand van den hoogen lijder wordt zoo veel mogelijk in die bulletins dadelijk mededeeling gedaan. Het geven van tij dingen is aan Zijner Majesteits dienst- personeelten strengste verboden, teneinde het verspreiden van geheel onjuiste be richten, zooals dagelijks voorkomt tegen te gaan. »In de laatste drie maanden heeft Zijne Majesteit nagenoeg geene en nimmer hevige pijnen geleden. Van het toepassen van pijnstillende middelen behoefde dan ook gelukkig nooit sprake te zijn. De be richten in verschillende dagbladen komen zeer zelden, en dan slechts bij toeval, met de werkelijkheid overeen. Zij worden gegeven door personen daartoe gerechtigd noch bevoegd en die uit den aard der zaak onmogelijk goed ingelicht kunnen zijn." Het T. v. Gen. bericht, dat door den Minister van Oorlog een besluit is uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt, dat de geestelijken in de jaren van ilen ver plichten diensttijd vallende, uitsluitend zullen behooren tot het departement van den opper-almoezenier des legers, en door dezen zullen worden aangesteld tot zie kenverplegers in hospitalen en ambulan cen. Geestelijken, die een cursus van vier weken in eene infirmerie als zieken verplegers hebben doorloopen (zij kun nen daarbij hun geestelijk gewaad blij ven dragen), zullen bij voopkeur wor den aangesteld als veld-kapelaans in tijd van oorlog, terwijl de overige jonge gees telijken bij de reserve als ziekenverplegers worden ingedeeld. Het Nederlandsche Werkliedenver bond hooft 'lot, tot do Tw»opHp Kamer Klaart naar aanleiding van het welsoii-- werp tot het tegengaan van overmatigen arbeid van jeudige personen en vrouwen, dankbaar te zijn, maar onvoldaan. Om te gemoet te komen aan vele recht matige grieven, die reeds in verscheidene adressen ter sprake gebracht werden, stelt het Werkliedenverbond voor in het voorstel der regeering de volgende wijzi gingen te brengen >lo. den leeftijd beneden welken het verboden is een kind arbeid te doen ver richten, uit te breiden tot dertien jaar; 2o. dat verbod als regel eveneens toe te passen op den veldarbeid 3o. in geen geval uit te sluiten de werkzaamheden voor het bedrijf van den vader, de moeder of den voogd, indien deze dat bedrijf uitoefenen zonder ande re hulp dan huisgenooten 4o. te handhaven het verbod van nacht arbeid, de beperking van den arbeidsdag en verplichting van één rustdag per week voor jongelieden beneden 18 jaar en voor vrouwen van eiken leeftijd. 5o. te handhaven eveneens dat de ar beid van jongelieden en vrouwen in ieder geval des avonds minstens 7 uur eindige 60. den werktijd van jongelieden van 13 tot 15 jaar te beperken tot acht uur per dag; 7o. te handhaven het verbod van vrou wen in fabrieken en werkplaatsen, vier weken na haar bevalling; 80. te handhaven in ieder geval de in stelling van inspecteurs, doch aan de regeering zoodanige wenken te geven, dat de taak dier ambtenaren worde, niet alleen om het toezicht en het opsporen van overtredingen te leiden, maar ook om de hoofden en bestuurders van be drijven en ondernemingen van raad te dienen en der regeering te rapporteeren en te adviseeren, ten opzichte van uit breiding en aanvulling der wetgeving, mede ter bescherming en ter verzekering van de gezondheid, het leven en de toe komst der werklieden." Het adres is onderteekend door de heeren B. H. HELDT, 's Gravenhage. A. J. C. KAMPME1JER, Amsterdam. C. H. KOUW, Leiden. Th. C. LASTHUIJZEN, Amsterdam. Th. POSTMA, Leeuwarden. Th. DE ROT, Rotterdam. G. T. BRUSSELAARS, Amsterdam. J. WEELINK,Secretaris, Amsterdam. Naar men verneemt, bestaat het plan om de Nederlandsche school voor handel en nijverheid te Enschedé uit te breiden en wel met de zes navolgende lokalen een technisch laboratorium, een mechanische weverij, eene statenkamer, eene modelkamer, een bibliotheek en eene leerkamer voor de compositie. De heer J. J. A. Goeveneur, wiens 80. verjaardag onlangs onder velerlei blijken van hartelijke belangstelling ge vierd werd, is kort na dien heugelijken dag door eene ernstige ingewandsziekte aangetast en Maandag dientengevolge overleden. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft bet volgende denkbeeld aan de afdeelingen in overweging gegeven Dat de leden hunne brandassurantiën, tegen vaste premièn, door bemiddeling van het hoofdbestuur doen sluiten, bij de een of andere groote en soliede maatschappij, die het hoofd bestuur alsdan als haren agent zal be schouwen, waardoor belangrijke reductie op de premiën wordt gewaarborgd voor al de aangebrachte risico's. Dealdus ver kregen winst zou voor de helft in de kas der afdeelingen en voor de andere helft in de kas van het hoofdbestuur kunnen vloeien. De heer van Riet, Nederlandsch consul te Buenos-Ayres, wordt naar het D. v. Z.-H. meldt eerstdaags in Den Haag verwacht en zal alsdan eenige dagen aan het departement van buiten- landsche zaken zitting houden, ten einde belanghebbenden inlichtingen te verschaf ten omtrent emigratie enz. naar de Ar- gentijnsche Republiek. Prof. J. A. Alberdingk Thijm is Zaterdag-namiddag te ruim 2 uur, op bijna 69-jarigen leeftijd, overleden. In een huis van den timmerman W. Merks, te Oudwater, is onder eene dikke roetlaag eene oude schoorsteenplaat gevonden van gemetselde steenen, die rnet elkaar een fraai geheel vormen. Elke steen bevat, behalve het jaartal "1594, ook een mannen- en een vrouwenhoofd. Alles is zuiver en goed bewaard gebleven. Al is de toenemende beschaving door het drukkere verkeer ook tot in de meest afgelegen plaatsen doorgedrongen, toch zijn er nog altijd lieden, die, al rei zende, het rechte van de zaak niet snap pen. Zoo kwam eenige dagen geleden een kereltje aan het loket van het station te MeerloTienraai en vroeg een kaartje. Op de vraag van den chel: Waar naar toe?" antwoorde de snuggere: i>Dat gaat je niet aan." Hij ontving dus geen kaartje en stapte zonder bewijs de coupé binnen, dooh moest nu tot de treurige, maar voor hem zeer leerzame ervaring komen, in een flinke boete vervallen te zijn. De poppen-tentoonstelling te Utrecht A/-» nu/inx o w w 4-0 Artril ïoI i-rnVv/mvrl on hebben, en zal ongetwijfeld eene aan zienlijke bate afwerpen voor het Kinder ziekenhuis, waarvoor het comité van eenige aanzienlijke dames de opbrengst der tentoonstelling en die der verloting der poppen bestemd heeft. Van alle zijden, zoowel in ons land als in het buitenland, vond het damescomité de gevraagde medewerking in de ruimste mate. Geene groote stad in Europa, of men zal er in deze poppenwereld eene vertegenwoordigster van vinden. En voorts zullen haast alle nationaliteiten der wereld daar vertegenwoordigd zijn Op grond van de socialistenwet is aan de Voikszeitung te Berlijn, verboden verder te verschijnen. Het nummer voor Zondag, dat een hoofdartikel ter herin nering aan 18 Maart bevatte, is in be slag genomen. De 18e Maart was de dag van het volksoproer, dat met geweld werd onderdrukt, doch waardoor koning Frederik Wilhelm IV toch gedwongen werd een grondwet te verleenen. Voor eenigen tijd verhaalden de bladen van den grooten haat die er bestaat tus- schen den Duitschen keizer en den En- gelschen troonsopvolger, en die zijn grond vond in de houding die Wilhelm tegen over zijn moeder, keizerin Frederik, aan nam. Thans schijnt, naar het Tageblatt meldt, de verzoening tot stand te zijn gekomen. De keizer heeft den prins van Wales uitgenoodigd de Paaschdagen in Berlijn te komen doorbrengen en de prins heeft de uitnoodiging aangenomen. De correspondent van de Standard te Berlijn spreekt het bericht tegen, dat Engeland ingenomenheid zou betuigd hebben met het Drievoudig Verbond. Generaal Boulanger heeft een manifest uitgevaardigd aan zijne kiezers in het departement du Nord, waarin hij ver klaart, dat de omstandigheden hem dwin gen zijne verkiezing in het departement du Seine aan te nemen. Naar aanleiding van wat Boulanger in Tours gesproken heeft, zegt de Événe ment De zeer christelijke generaal, de jongste zoor. der Kerk, wier oudste doch ter het koninkrijk Frankrijk was, heeft zijn katholicisme afgezworen in tegen woordigheid van den jood Naquet en den vrijmetselaar Lagueire. En de XlXe SiecleHij kan wel zeggen, dat liij een liberale en vrijzinnige republiek wil, hij zal niemand van de eerlijkheid zijner bedoelingen kunnen overtuigen, zoolang hij gesteund wordt door Rochefort en de Cassagnac. De directie der Panama-kanaalmaat schappij heeft aangekondigd, dat voor het onderhoud der reeds voltooide wer ken en van het materieel gezorgd is. Met den grootsten ijver worden de po gingen voortgezet tot vorming der nieuwe maatschappij welke de voltooiing van het kanaal zal verzekeren en in zekere mate voor de belangen der obligatie houders zal opkomen. Men wanhoopt nog niet aan het welslagen ondanks de tegenwoordige stemming der beurs. Het schijnt, dat de crisis van het Comptoir d' Escompte opgelost zal worden. Onder voorzitterschap van den minister van Financiën, den heer Rouvier, werd gisteren een vergadering van de verte genwoordigers der groote handelsbanken gehouden, ten einde den toestand van het Comptoir na te gaan en over de oplossing der crisis te beraadslagen. De minister deed een beroep op de ze delijke verplichting en de vaderlandslie vende gevoelens der aanwezigen. Met een kapitaal van 40 millioen francs is het Comptoir gered. De heer Rouvier drnkte de hoop uit, d3t het kapitaal spoedig bijeen zou zijn. De Raad van Beheer der Banque de France heeft 20 millioen toegestaan, als de lee ning van 40 millioen volteekend wordt. De syndicale kamer van wisselagenten kwam gisterenavond bijeen en besloot drie millioen, onder dezelfde voorwaarde, te storten. De Servische Staatscourant bevat een circulaire van den minister van binnen- landsche zaken, waarin de regeling van het beheer wordt voorgeschreven en waarin strenge straffen worden bedreigd tegen hen, die de gegeven voorschriften overtreden of niet opvolgen. De koning, de regenten en de hooge staatsbeambten woonden gisteren een le Deum bij in de kathedraal. Op hun tocht werden zij door het volk langdurig en met geestdrift toegejuicht. Koning Milan zal Belgrado heden om twee uur verlaten. Hij had twee plaatsen naar Pest genomen op de Orient-Express. Hieruit leidt men af, dat de regenten er tegen zijn, dat koning Alexander II, door zijn vader aan keizer Franz Jozef wordt voorgesteld. Welke plannen er bij het regentschap bestaan is nog onzeker. De Wcener correspondent van Times beweert, dat het ministerie de rechten van koningin Natalie, orn in Servië terug te keeren, heeft erkend, wijl geen rech terlijke uitspraak haar uit Servië ver bannen heeft. Het Engelsche -eskader heeft het anker gelicht en Tanger verlaten. Wegens het stormweer heeft het een schuilplaats ge- zal terugkeeien, want dè onderhandelin gen zijn niet beëindigd. Doch uit Marokko meldt men, dat er geen redenen bestaan tot ongerustheid over de verhouding tus- schen Engeland en Marokko. Het geschil is op den goeden weg om bijgelegd te worden. Uit Haïti wordt gemeld, dat twaalf krijgsgevangenen van generaal Hippolyte op de markt te Cap Haïtien doodgescho ten zijn. Zondag 24 Maart zal bij de vrije Ger. Gem. op de gewone uren gepredikt worden door den heer Plug van Rotterdam. Door de administratie der Holl. IJzeren-Spoorwegmaatschappij is aanbe steed Bestek 438. Het uitvoeren van onder houdswerken op den spoorweg Amster damWinterswijk, HilversumUtrecht en AmersfoortKesteren, in G perc., raming f33,776,121/,. Minste inschrijving was voor de massa H. v. d. Kooij, alhier, voor f28,800. Er waren 19 bil jetten. In het jaar 1888 zijn door de hulp bank 0 leeningen verstrekt, verdeeld als volgt 28 a f200, 1 a f175, 8 a f150, 9 A f 100, 1 p f80, 3 a f75. 1 a f70, 4 a f60, 1 a f50, 2 a f30, 1 a f25 en 1 a flO, te zamen bedragende f8635 of f1200 minder dan in 1887. De ontvang sten, 4% pet. van de leeners, hebben f 445,54 bedragen en de uitgaven f340,95, zoodat de rekening sluit met een voor- deelig saldo van f 104,59. Voor den duur der vertraging werd f2,72'/, op een ach terstand van f200 betaald door twee lee ners. Voor het overige hadden de aflos singen Ler bekwamer tijd plaats. Over een bedrag van f1964 is aan 22 leeners een gezamenlijke som van f62,65 teruggegeven wegens vervroegde aflossing van schulden. Het kapitaal der hulpbank was op 31 Dec. samengesteld uit f3800, bijeengebracht door aandeelhouders en f2365,27 overwinst, waaronder is begre pen f 104,59 over 1888. De heeren mr. J. v. d. Leeuw en J. C. Leinweber, met 1 Jan. aan de beurt van aftreding, zijn ter vergadering van aan deelhouders als bestuursleden herkozen. Wegens herhaalde overtreding der drankwet zijn drie bekende drinkebroers J. B., H. H. G., bijgenaamd ndoode Hen drik," en G. d. S. bijgenaamd «scheele Smit," in de rijkswerkinrichting te Hoorn geplaatst. De beide laatsgenoemden maak ten vroeger met de werkinrichting reeds kennis, en d. S. moet hebben verklaard dat het hem daar niet alleen gedurende zijn verblijf uitmuntend is bevallen, maar dat hij bij zijn vertrek een aardig som metje meekreeg, om op onbekrompen wijze zijn lang gespeenden drinklust bot te vieren. De Kamer van Koophandel en fabrieken hield Donderdagavond ten raadhuize eene openbare vergadering, die door alle leden, behalve de heer S. H. v. Gelder, werd bijgewoond. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen besl uit had de Kamer zich tot den Minister van Justitie gewend met het verzoek om een exemplaar van het wetsontwerp te mogen ontvangen, dat voor de staatscommissie voor de herziening der bepa lingen betrekkelijk faillissement en surséance van betaling was ingezonden, teneinde het desbetrek- kelijk advies van de kamer te Arnhem te kunnen beoordeelcn. Dat ontwerp was ontvangen, en op nieuw maakte dit en het advies der Arnhemsche kamer ontwerpen van gedachtenwisseling uit. De heer Kleber stelde voor, het advies van de kamer te Arnhem te ondersteunen, en dezerzijds tevens aan te dringen op berechting en afdoening van kleine faillissementen bij de kantonrechters, waar door veel omslag kon worden voorkomen; verder de onbillijkheid te betoogen der heffing vanzegel- registratie- en griffierechten inzake faillissement, op grond dat die heffing eene belasting is op het verhes, en te wijzen op het ongewenschte van de omstandigheid, dat van hetgeen tot de roerende massa van een faillieten boedel behoort eu in het openbaar wordt verkocht, 10 pet. onkosten nog moet worden betaald door de koopers, waardoor feitelijk de crediteuren in een faillissement weder 10 pet. worden benadeeld, 't geen in groote boedels een aanzienlijk bedrag soms uitmaakt, De heer v. Dam kan zich met het laatst aangevoerde volko men vereenigen, en vindt het, op zijn zachtst uit gedrukt, ongepast, dat zulk een hoog percentage bij verkoop wordt geheven, vooral wanneer het veilingen betreft van f30.000 en meer, maar hij meent dat dit niet alleen zijn oorzaak vindt in de heffing van rechten door den Staat, doch ook in de berekening van salaris voor den ambtenaar, die de verkooping houdt. Voor het overige beweerden de voorzitter en de heer v. Dam, zijn de denk beelden van den heer Kleber in de memorie van toelichting, die het wetsontwerp vergezeld, nederge- legd daarna wordt z. h. 0. besloten het Arnhem sche advies te ondersteunen. Eveneens werd tot ondersteuning besloten van een adres der Alkmaarsche kamer om uniformiteit te brengen in de tijden van opening en sluiting van telegraaf- en telefoonkantoren met beperkten dag- en Zondagsdienst nadat door den heer Kleber in het licht waren gesteld de gebreken aan de tegenwoordige regeling klevende. Voor kennisgeving werden aangenomen adressen van de Kamers te 's Bosch en Tilburg met betrekking tot het wets ontwerp nopens het arbeidersvraagstuk de mede- deelingen van den minister van financiën nopens eene handelsstatistiek, waarvoor dank zal worden betuigd en eene mededeeling van den minister van waterstaat, waarin de aandacht wordt gevestigd op onderscheiden artikelen, waarin met Grieken land handel wordt gedreven. Aan het einde der vergadering werd door den secretaris mededeeling gedaan, dat hij evenals in de twee vorige jaren, toen door hein daarvoor resp. f 10 en f 5 is be taald, thans weder met moeielijkheden heeft te kampen gehad in zijne pogingen om statistische opgaven te verkrijgen van de administratie der directe belastingen alhier. Naar aanleiding hiervan had hij zich tot den betrokken minister gewend, die den ontvanger der betalingen thans heeft ge machtigd de verlangde opgaven te verstrekken, terwiil hii. om eene ^opgave van de^ uitgereikte stuur was verwezen. 33Ost0 STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 18 en 19 Maart. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs rail f400, No. 20844. Prijzen van flOO, 10944 en 11790. Prijzen van f20, 105, 111, 117, 122, 203, 284, 297, 299, 2019, 3609, 3643, 5709, 5712, 5732, 5739, 5745, 5754, 5755, 8623, 8636, 8664, 8700, 9723, 9772, 9781, 9785, 9799, 10902, 10906, 10909, 11711, 11715, 11735, 11741, 11764, 17121, 17151, 17165, 17173, 18021, 18026, 18069, 18071, 18072, 18812, 18828, 18834, 18845, 18848, 18914, 18932, 20003, 20008, 20011, 20039, 20054, 20071, 20701, 20726, 20732, 20740, 20750, 20761, 20778, 20789, 20818, 20882, 20892, 20899, 20920, 20932, 20937, 20939 en 20942. Te zamen 77 prijzen. Jan. 't Is toch wat te zeggen voor den landman, dat de producten van akker en weide geen hooge prijzen meer maken. Piet. Dat mag je welzeggen. De boer, die zijn land duur heeft gekocht, moet bezuinigen, en de pachter krijgt het te kwaad, als de landheer de pachtsom niet vermindert- J. Dan zit er niets anders op dan invoerrechten op graan en vee. P. Ja, als de maatschappij alleen uit landlieden bestond. Maar denk er aan, dat er ook nog andere menschen zijn, en dat die er baat bij vinden, als de levensmiddelen goedkoop zijn. J. Dat is waar ook. De invoerrechten op granen zouden de broodprijzen doen stijgen. P. Precies. Stel eens, dat door in voerrechten de boeren gezamenlijk een millioen gulden meer konden ontvangen, dan zou dat millioen door de broodeters, en daarvan maken de werklieden geen ge ring gedeelte uit, moeten worden opge bracht. J. Neen, dat zou niet billijk zijn. P. Het gaat zoo in de wereld. Dan kwijnt deze dan gene tak. En als er maar geen oorlog is, neemt men waar, dat, als er werklust bij een volk is, alle mid delen van bestaan kwijnen. Baarn. Voor een eivolle zaal had gis teren avond in 't Amalia-Hotel het aan gekondigde vocaal en instrumentaal concert plaats onder leiding van den heer C. W. S. van der Flier. Het afwisselend programma voldeed uitermate, want zelden hoorden wij zoo veel bewijzen van hooge ingenomenheid zooveel luide, ja stormachtige bijvalsbe tuigingen als ditmaal. Onder de stukken die bijzonder voldeden behooren het Praeluclium (piano) door den lieer C. W. S. van der Flier. De voordrachten van den heer Orelio, de Serenade voor twee violen en vio loncel, benevens de twee stukken voor violoncel (door den heer Mossel). Het publiek keerde uiterst voldaan huiswaarts. Wij wenschen den jeugdigen masicus den Heer van der Flier, onzen dorpsge noot van harte geluk met dit uitstekend succes zijner eerste optreding voor 't pu bliek. Harderwijk. Zondagavond, om streeks halftien, ontstond, vermoedelijk door het omvallen van een test met vuur een vrij hevige binnenbrand in de kerk der doleerende gemeente alhier. De brand werd spoedig ontdekt en gebluscht, zoo dat de schade niet zeer groot is. Nijkerk. Op de jl. Woensdag gehou den voorjaarspaardenmarkt waren aange voerd 146 paarden. De prijzen liepen van f70 tot f480. De handel was traag, voornamelijk ten gevolge van het on gunstige weder. Veenendnal. De marktcommissie doet wederom pogingen om ook dit jaar de veemarkten te doen slagen. Waar die markten de laatste jaren zoo uitnemend voldeden, zal bet ook nu de commissie wel niet aan medewerking ontbreken; vooral geldelijke steun is noodig. Bij de genoemde com.nisse bestaat het voorne men, het geachte hootd dezer gemeente jhr. mr. L. J. H. M. van Asch van Wijck, het eere-voorzitterschap dier commissie aan te bieden. De markten zullen gehou den worden op 9, 16, 23, 30 April, 7, Gevonden op den openbaren weg Een nickel armband. In een winkel achtergelaten. Een dameshandmof. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van Politie. Wegens ongesteldheid van den schrij ver, waren wij, tot onzen spijt, genood zaakt, de plaatsing van het Feuilleton, tijdelijk te staken, thans kunnen wij aan onze geachte lezers mededeelen, dat Za terdag aanstaande weder een begin zal worden gemaakt, met de plaatsing van het Feuilleton »De Geldkoffer" Ps. 103 1. Geboren ALIDA, Dochter van J. R. VAN 'T HOF en H. VAN 'T HOF geb. Van den Pol. Amersfoort, 18 Maart, '89. Getronwd: M. L. JAC0BS0N van Middelburg, met M. M. MEIJERS, die hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Amersfoort, 20 Maart 1889. Heden overleed, na voor zien van de laatste H.H. Sacra menten, onzen dierbaren Echtge noot en Vader, de Heer ANT0NIUS FRANCISCUS JANSEN, in den ouderdom van 60 jaren. Mevr. de Wed. JANSENPusch en Kinderen. Amersfoort, 13 Maart '89. De zaak zal op denzelfden voet worden voortgezet.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2