Advertentiën. RIJKSPAARDEN. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. VERKOOPEN Twaalf op reform gestelde Groote voorraad. Poike kwaliteit. W. SALOMONS, Billijke prijzen. Stalling vrij. ui beheeren, en haar steeds hooger op te voeren. Hij wenscht hun daarmee geluk en hoopt, dat hunne pogingen als tot heden bij voortduring met denzelfden uitslag zullen bekroond worden, ten voor deele van alle belanghebbenden bij de Mij. zDordrecht." Het getal liefhebbers om de plaats van den onlangs overleden kluizenaar nabij Valkenburg te vervullen is bijzonder groot. IMen spreekt van reeds meer dan honderd aanvragen, allen uit Limburg. De graaf Villers, eigenaar van kluize naarswoning en kapel, zal weldra de jgewichtige" benoeming hebben te doen. Voor hen die het nog niet wisten, blijkt hieruit genoeg, dat men bij den heremiet van Valkenburg niet uitsluitend te denken heeft, gelijk weleer, aan een persoon die de wereld moede of uit minachting voor de aardsche dingen, zich daar in afzon dering terugtrekt, maar aan iemand die laangesteld" wordt om zich te belasten met het schoonhouden der kapel en het onderhoud van den weg, en als belooning vrije woning erlangt in de kluis en het tuintje, dat er bij is, mag bewerken. De Fransche ministerraad vergaderde reeds eenige malen, om te beraadslagen over de gevangenneming van generaal Boulanger. Doch dit stuitte af op den onwil van den procureur-generaal der Republiek, den heer Bouchez. Deze noemde de gronden, waarop de aanklacht berustte te zwak om in een vervolging te kunnen toestemmen. Doch de ministers blijven volhouden en volgens de jongste berich ten heeft de minister van justitie den heer Bouchez ontslagen en den heer Kuesnay de Beaurepaire tot procureur- generaal benoemd. Te Bourges is een kiezersvergadering gehouden, waaraan meer dan 2000 per sonen deelnamenzij werd gepresideerd door den heer Melot, terwijl Laguerre en Millevoye als sprekers optraden. Het boulangistisch program werd levendig toegejuicht. Heden werd te Caen een feestmaal gehouden ter eere van den heer Antoine die daarbij een redevoering hield, waarin hij de republikeinen tot eendracht aan spoorde. Er viel niets bijzonders voor. Indien de Nederlandsche Kamers in de vereenigde zitting van gisteren het be sluit uitvaardigden, dat een regentschap wordt ingesteld, wordt de Luxemburg- sche Kamer tegen Donderdag bijeenge roepen. Op grond van dit besluit der Nederlandsche Kamers zal de Regcering hier het feit, dat een regentschap noodig is, als bewezen aannemen. De hertog van Nassau zal dan terstond naar Luxemburg vertrekken, waar alles voor zijn ontvangst gereed is. De intendant van den hertog is heden reeds hier aangekomen, teneinde het paleis te inspecteeren. De Duitsche Rijkskanselier ontving he den een deputatie uit het centraal comité der Duitsche industriëelen, welke hem uit naam der Duitsche nijverheid met zijn geboortedag kwam geluk wenschen. De deputatie wees er met bijzondere in genomenheid op, dat de Duitsche nijver heid in het laatst tiental jaren zich ge lukkig heeft ontwikkeld, en uitte de hoop dat de gunstige uitzichten op het behoud van den vrede zouden bijdragen om ha ren bloei verder te bevorderen De acte van beschuldiging tegen hon derd acht-en-twintig personen, die mede plichtig zijn aan socialistische woelingen, is bij het hof te Elberfeld ingediend. Dit stuk bevat honderd vijf-en-twintig bladzij den druks. Er zijn meer dan vierhonderd getuigen gedagvaard. De verhooren zullen waarschijnlijk vijf a zes weken duren. Een socialisten-proces op groote schaal dus! Toen de beroemde prediker, pater Agostino, Zondag in de kerk San-Carlo te Rome voor een groote menigte sprak, is er een bom gesprongen. De ontploffing was verschrikkelijk en de verwarring groot. Gelukkig verloor de prediker geen oogenblik zijn koelbloedig- die hem bezielden. Toen hij weder de loge binnentrad bij Verena en zij fluis terend en eenigszins verbaasd vroeg waar hij toch zoolang was gebleven, wenkte hij haar toe te zwijgen, alsof hij door het gesprek der naast hen zittende personen niet wilde storen. Verena keek niet meer met dezelfde aandacht naar het tooneel; haar blik bleef strak gevestigd op het bleeke en ontstelde gelaat van haar echtgenoot. Deze bleef naar den grond staren of sloeg zijn blik gedachteloos naar de loge aan den overkant. Toen het gordijn bij het slot der acte nederviel, schoof Verena nader tot haar man en vroeg hem nogmaals naar de reden van zijne lange afwezigheid. ilk had zware hoofdpijn; daarom ver koos ik liever een tijdlang te wandelen, dan hier in die warme atmospheer te blijven 1" iVVillen wij dan niet liever naar huis gaan?" »Het rijtuig is er nog niet ik heb al naar het nummer gevraagd!" iDan zullen wij te voet gaan. Kom, beste man!" (Wordt vervolgd.) heid en spoorde hij de hoorders tot ge rustheid aan. Hij ging zelfs voort met zijn preek. De troepen, die dadelijk aanruk ten, werden om de kerk geschaard 0111 het verlaten er van te beschermen. Sedert eenige dagen geven de preeken van pater Agostino aanleiding tot wan ordelijkheden. Een aantal senatoren en generaals in Spanje, die tot de conservatieve par tij behoo ren, dienden een ontwerp in tot hervor ming van het leger, hetwelk afwijkt van het voorstel der regeering, dat beden in de Cortez zal worden behandeld. Volgens berichten van goed ingelichte zijde moeten de regenten van Servië niet tegenstaande de voldoening, die de vriend schappelijke verklaringen uit Cettinje hun verschaften, toch bevreesd zijn voor po gingen tot opstand die Karageorgewitrh zonde kunnen beproeven tijdens 's Ko- nings minderjarigheid. Dit houdt den te rugkeer van koningin Nathalie tegen, wier antwoord op de mededeelingen van graaf Vassiliwitch nog steeds geheim blijft. De openbare meening is nogal ongerust hierover. Zondag 7 April zal bij de vrije Ger. Gem. op de gewone uren gepredikt worden door den heer Eigenman, van Achterberg bij Rhenen. Zondag 7 April a. s. zal de Gods dienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door den Heer Dr. G. van Gorkom, predikant te Am sterdam. Onder den naam van Caecilia is door eenige ingezetenen eene muziekver- eeniging opgericht. Behalve de beoefening van de toonkunst, stelt zij zich voor jaar lijks vier of meer openbare muziekuit voeringen in de gemeente te geven. Aan het hoofd der vereeniging staat als ka pelmeester de heer C. P. Hellmann te Barneveld, voormalig kapelmeester van het Stafmuziekkorps der Koninklijke Ne derlandsche Marine en artist aan de Hoog- duitsche opera te Rotterdam, wiens be kwaamheid veel v or de ontwikkeling van de vereeniging doet verwachten. Aanvankelijk telt de vereeniging ongeveer 20 leden. Vermits aan de oprichting der vereeniging vele kosten zijn verbonden, en de leden reeds verplicht zijn uit eigen fondsen de vereischte instrumenten aan te schaffen, heeft het bestuur gemeend een beroep te moeten doen op den finan- cieele steun van Amersfoort's ingezete nen, waartoe eenige bestuursleden eene lijst aanbieden. Wij sporen onze stad- genooten ten zeerste aan om door ruime bijdragen van hunne ingenomenheid met het streven der vereeniging te doen blij ken, waardoor zij zullen medewerken aan het langdurig bestaan en den bloei eener vereeniging, waarvan de oprichting reeds sinds langen tijd werd verbeid. De rechtbank te Utrecht deed o. m. uitspraak in de navolgende zaken: G. M., te Barneveld, bekl. van diefstal van zilveren lepels en vorken en andere zilveren voorwerpen, uit de woning en ten nadeele van M. H. B. aldaar, veroor deeld tot 5 maanden gevangenisstraf. J. v. B. te Zeist, bekl. van het belem meren eener arrestatie van een beschon ken persoon door een ambtenaar, veroor deeld tot 4 dagen gevangenisstraf. J. v. R. te Hoogland, bekl. van belee- diging van een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zijner bediening, veroordeeld tot f 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. J. H. te Amersfoort, bekl. van stroo- perij met behulp van een kruiwagen, veroordeeld lot 3 dagen gevangenisstraf. In de Zaterdag alhier gehouden al- gemeene vergadering van aandeelhouders der Amersfoortsche Beierschbierbrouwerij, is besloten over 1888 geen dividend uit te keeren. Onze stadgenoot, de heer J. W. Wentzel, is voor inzendingen van duiven op de tentoonstelling van pluimgedierte te Leeuwarden bekroond met een 1, 2 en 3 prijs en een zilveren medaille. Op de Maandag gehouden half vasten- paardenmarkt waren ongeveer 320 paar den aangevoerd. Vele kooplieden waren tegenwoordig; de handel was redelijk en er werd vrij vlug koop en verkoop ge sloten. Voor jonge paarden besteedde men f200 tot f500, voor gladtands f 110 a f200 en voor veulens f60 a f120. De gemeenteraad heeft in zijne zitting van heden namiddag in de eerste plaats behandeld het in de vorige week ingediende voorstel van B. en W. tot het vernieuwen van sluisdeuren van het Spui en aan den Turftonbrug en daarmede in verband staande werken. Dit voorstel werd aangenomen en aan B. en W, werd het daarvoor door hen gevraagde crediet toegestaan f2960, zijnde f1760 boven het bediag op de begrooting van dit jaar uitgetrokken voor vernieuwing van slui zen. Een langdurig debat werd daarna ge voerd over een voorstel van B. en W., ten aanzien van vernieuwing en aanleg van straten. Van dit voorstel hebben wij reeds melding gemaakthet hield het navolgende in 1. tot vernieuwing der bestrating van het Havik aan beide zijden, in waalklin kers. Ramingf 3024. 2. B. en W. te machtigen met het departement van oorlog te overleggen orn eene bestrating aan te leggen, overeen komstig het ontworpen plan, van den Westsingel tot aan de begraafplaats f2500. 3. B. en VV. te machtigen met de directie der Utrechtsche hypotheekbank overleg te plegen, om een rijweg aan te leggen over de beek en alsdan aan te leggen de brug met verbindingsweg aan de begraafplaatsf6500 4. tot verbetering der bestrating van de Hellingstraalf1000 5. tot vernieuwing der bestrating van de Hellingsteeg tot de Westsingel f204. Het hoofdpunt van verschil betrof de voorstellen sub 2 en 3, den aanleg van een brug over de beek en van een straal ter vei binding van die buig over het terrein van de voormalige kazerne ihet Werkhuis" met den Westsingel, ten ein de in verband met een over het Kalfs- veld aan te leggen straat een nieuwen verbindingsweg te krijgen van uit het midden der gemeente naar het spoorweg station. Dit voorstel werd bestreden door den lieer v. d. Wall Bake, die 't bij den toestand der gemeentcfinanciën onraad zaam achtte, eene uitgaaf van f9000 te doen verwerken, op zich zelf wensche- lijk maar waarvan de dringendste nood zakelijkheid niet gebleken was; beter was het z. i. het beschikbare geld in reserve te houden, dan het voor dergelijk doel te besteden. De heer de Koningh sloot zich bij deze bestrijding aan; de heer Croockewit zette de redenen uiteen, waarom hij in het dagelijksch bestuur, zich niet met dit voorstel had kunnen vereenigen. Op zich zelf vond deze wet houder het plan heel mooi, en als de behoefte aan uitbreiding van de stad hem gebleken was. zou hij zich er gaarne mede vereenigen; maar zoo dit niet het geval was, waren de groote kos ten voor hem een bezwaar en wilde hij liever eerst afwachten, wat de bestem ming van het Kalfsveld zal zijn. De voorzitter verdedigde, namens de meerderheid van B. en W. breedvoerig het voorstel. Hij achtte een uitgaaf van f9000 ten volle gerechtvaardigd, wan neer daarmede een goede overgang naar het station verkregen kan worden, te rneer daar liet vaststond, dat de toegang aan de zijde van de Koppel nimmer op afdoende wijze verbeterd zou kunnen worden Een belangrijk deel der gemeente zou daardoor zeer worden gebaat, en ook op de ontwikkeling der gemeente zou het gunstig werken wanneer door verbetering van de gemeenschap van het spoorwegstation met de binnenstad de aandacht van buiten mëei op de gemeente gevestigd wordt. Verder beval spr. het voorstel ook aan met het oog ,op het be lang van een goeden toegang te bekomen naar de begraafplaats en bestreed hij de opmerkingen, die daarover door de heeren Bake en de Koningh waren gemaakt. Bij de behandeling van deze beide onderdeelen van de voordracht motiveerde nog de heer Visser zijne stem tegen de voorstellen van B. en W. dit lid gaf om de mindere kostbaarheid de voorkeur aan verbetering van den bestaanden toe gang naar de begraarplaats, de Helling straat, boven den aanleg van een geheel nieuwen toegang. Bij de stemming werden de punten 2 en 3 der voordracht verworpen met 12 tegen 2 stemmen. Aan dit besluit werd voorafgegaan de aanneming, met 11 tegen 3 stemmen van het eerste voorstel, dat strekte tot vernieuwing der bestrating van het Havik. Het daarvoor aangevraagde crediet van f3024 werd aan I!. en W. toegestaan. Door deze beslissing verviel een voorstel van den heer Bake, dat ten doel had aan den huizenkant voetpaden in klin kers aan te leggen van twee meters breedte, maar overigens zich te bepalen tot het verleggen van de bestaande be strating in veldkeien. Naar aanleiding der verwerping van de voorstellen sub. 2 en 3, wijzigden B. en VV. hun voorstel sub 4, waarbij f 1000 werd aangevraagd voor verbetering van de bestrating in de Hellingstraat en vroegen in plaats daarvoor f4500 aan, teneinde in die straat een gehee! nieuwe klinkerbestraling aan te leggen. Dit voor stel vond, om financiëele redenen be strijding men meende, dat aanleg van Ulinkervoetpaden en overigens verbete ring van de keibestrating voldoende was, wat slechts f 1000 zou vorderen. Daar tegenover werd er op gewezen, dat sedert lang reeds de slechte toestand der be strating in de Hellingstraat een aanhou dende bron van klachten is, en werd het raadzaam geacht om door 't aan brengen van afdoende verbetering die zaak, die sedert 1883 bij de raad aan hangig is, tot een einde te brengen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Eindelijk werd, zonder hoofdelijke stem ming, aangenomen het voorstel tot ver nieuwing der bestrating van de Helling- steeg tot den Westsingel. De uitgaven uit de aanneming van deze voorstellen voortvloeiende, zullen worden bestreden uit de post «Kosten van werken ter nadeie beschikking van den raad," op de begrooling voor 1889. Daarna kwam in behandeling het in de vorige week ingekomen rekest van de vereeniging Flehité om den naam der voormalige Slijkstraat, thans Arnhemsche straat genaamd, te veranderen in Leus- derstraat. Het advies van B. en W. op dat adres luidde afwijzend. Bij raadsbe sluit van 28 Juni jl. is aan de straat hare tegenwoordige naam gegeven, naar aanleiding van een verzoek der bewoners, op grond dat de straat uitmaakt de traverse van den grooten rijksstraatweg van Arnhem. Met het oog op de moeielijk- heden, uit naamsverandering in straten voortspruitend, vinden B. en W, geen aanleiding om op het nog zoo kort ge leden genomen besluit terug te komen. Met dit advies vereenigde de raad zich zonder hoofdelijke stemming. Eene voordracht lot het verleenen van afschrijving op aanslag in den hoofdelij ke!) omslag dienst 1888, wegens vertrek enz. tot een gezamenlijk bediag van f 1408.68, werd aangenomen. De werkzaamheden in deze zitting werden besloten met het doen van eenige benoemingen. Tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, werd benoemd dr. P. Groeneboom, met 7 stemmen tegen 3 op ds. W. J. Immink, terwijl 3 briefjes oningevuld waren tot adviseerend lid der commissie voor de gemeente-reiniging de heer C. T. van Beek met 10 stemmen. Met algemeene stemmen werd benoemd tot onderwijzeres aan de openbare meisjes school mej. J. B. Brunop, wier jaarwedde werd bepaald op f925. Voorts werden de bureaux van stem opneming voor de in 1889 te houden verkiezingen samengesteld. Tot stemop- nemers voor verkiezingen van leden dei- Tweede Kamer werden benoemd de heeren van Burgstede en Zandijk, met de heeren van Beek en de Koningh als plaatsver vangers tot stemopnerners voor de ver kiezingen van leden der Prov. Staten de heeren van Beek en de Koningh met de heeren Visser en van Lanschot Hubrecht als plaatsvervangers tot stemopnerners voor verkiezingen van leden van den gemeenteraad de heeren Visser en van Lanschot Hubrecht met de heeren Groene boom en Vermolen als plaatsvervangers. De vlam was het onderwerp van eene zeer belangrijke voordracht, die door den heer Dr. J. W. Doyer Jr. gisterenavond in eene verga dering van het departement der Ned. Maat schappij ter Bevordering van Nijverheid gehou den werd. In korte trekken wenschen wij den inhoud hiervan mede te deeien. In de vlam hebben verschillende scheikundige processen plaats, over welker verloop men vroe ger zeer vreemde voorstellingen had en waar over men nu, ofschoon tot juister inzichten ge komen, het nog met geheel eens is. Wat ver branding is, dient men eerst te weten om een goed begrip van die processen te krijgen. La voisier was het, die in liet laatst der vorige eeuw na de ontdekking van de zuurstof door Priestley en door Scheele tot het besluit kwam, dat verbranding is verbinding van eenig lichaam met zuurstof. Heeft die verbranding snel plaats en is het lichaam een gas of wordt het lichaam door de warmte welke door de verbranding ontstaat, gasvormig, dan ontstaat de vlam. In het dage lijks leven zijn die lichamen steeds samenge stelde scheikundige verbindingen en heeft de verbranding plaats in de lucht, die voor een deel uit zuurstof bestaat. Eene vlam, zooals men dat aan elke bran dende kaars zien kan, bestaat uit 3, elkander omhullende deelen: binnen-in gasvormig zonder licht, daaromheen een lichtgevende mantel, waar het gas ontleed wordt en van buiten een niet-lichtgevende mantel, waar de gassen in aanraking met de lucht verbranden en waar de temperatuur het hoogst is. Heeft het omgekeerde plaats, brandt nl- lucht in gas, dan krijgt men ook eene vlam zulk eene heet eene omgekeerde vlam. Niet alle vlammen geven licht. Davy, in het begin dezer eeuw, verklaarde het hchtgeven der vlam als te ontstaan door vaste deeltjes, voortkomende bij de ontleding van het gas, die in gloeiing geraken. Niemand twijfelde hieraan, totdat in 1867 Frankland als zijne mecning verdedigde, dat het lichtgeven alleen een gevolg was van verdich ting van gassen. Voor beide theorieën traden voorstanders opdaarenboven anderen, die nieuwe verklaringen van het verschijnsel gaven bijv. Wiebe, die het niet-lichtgeven aan afkoe ling toeschreef. Uitgemaakt is nu, dat Frankland's theorie niet waar is voor de koolwaterstofvlamrnen (de vlammen welke wij in het dagelijksch leven ge bruiken) en dat daarin Davy's verklaring voor de ware moet worden aangenomen. Past men de uitkomsten van de wetenschap op de licht- versterking van vlammen toe, dan moeten de eischen zijn Verwarming van de lucht en van het gas, deze in juiste verhouding jbij elkander te brengen en zooweinig mogelijk gassen, die voor de verbranding van geen nut zijn, te laten toetreden. De voordracht, die door duidelijkheid uit muntte en die door welgeslaagde, sprekende proeven opgehelderd werd, had een aandachtig gehoor, dat ten slotte door luid applaus den spreker daar betuigde. 3SOBte üTAATütLOTKRIJ. Tweede klasse. Trekking van 1 en 2 April (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijri aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f200 No. 136. Prijzen van f30, 213, 231, 260, 281, 286, 2026, 3627, 3632, 3641, 3680, 3683, 3692, 3694, 5731, 5734, 5778, 8621, 8632, 8655, 9697, 9747, 9770, 9784, 9786, 9789, 10904, 10924, 10938, 11746, 11769, 11776. 17117, 17123, 17130, 17155, 17156, 17161, 17170, 17175, 17183, 17194, 17198, 13013, 18024, 18034, 18060, 18063, 18092, 18801, 18804, -18837, 18850, 18854, 18875, 18933, 20038, 20057, 20060, 20061, 20073, 20716, 20722, 20733, 20763, 20784, 20827, 20829, 20855, 20895, 20900, 20909 en 20929. Te zamen 73 prijzen. Jan. En nu krijgen wij een waterlei ding ook Piet. Ja, waar dat nu goed voor is, begrijp ik niet. Wij hebben hier zulk heerlijk pompwater. J. Wel, man denk aan het spreek woord voorzorg is achterzorg vóór. Als de artesische en nortonpompen ons eens in den steek laten, zijn wij dadelijk ge holpen. P. En daar moet de stad misschien f5000 voor betalen J. Nu zou ik zeggen, dat je niet kunt rekenen. Verscheidene ingezetenen zijn bereid zich bij de waterleiding aan te sluiten om hunne tuinen te kunnen besproeien, en wat zij betalen, gaat van de jnailijksche f 1000 af, want de ge meente heeft die som gedurende vijf jaar maar gewaarborgd. P. En denk je, dat er voor f1000 aan tuinbesproeiing zal worden deelge nomen J. Hou je toch stil. De gemeente heeft over 4000 M' water per jaar de vrije beschikking en daarmee kan zij de straten laten besproeien. Dat haalt de kosten van den sproeiwagen uit. P. Dan wed ik, dat men nog niet tot f 1000 per jaar komt. J. Best mogelijk. Maar nu komen er in de hoofdstraten nog brandkranen op 200 M. van elkander met vrij waterver bruik bij brand, zoodat op de brand spuiten heel wat bezuiniging komt en de bluschmiddelen verbeterd worden. En als nu de nieuwe kazerne ook van de water leiding gebruik gaat maken, denk ik, dat de gemeente niet veel aan de waterleiding te betalen zal hebben, en er toch veel voordeel van zal trekken. P. Daar had ik allemaal niet aan gedacht. J. Zoo zie je, dat het maar best is te onderzoeken, alvorens een oordeel te vellen. Gevonden op den openbaren weg: Zeven rozenkranzen, waarvan één in lederen huisje. Een bruin glacé handschoen. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van Politie. Voorspoedig bevellen van eene DOCHTER: B. W. MATEN—van Veen. Amersfoort, 31 Maart 1889. droefheid van mij, mijne kinderen en behuwd-kinderen, mijne ge liefde echtgenoote ALETTA BROEDELET, in den ouderdom van ruim 80 jaren. G. VAN DER ZOO DE JONG. Amersfoort, 30 Maart 1889. De HOOFDADMINISTRATIE van het le Regiment HUZA REN zal op Vrijdag den 12. April 1889, des middags ten 12 ure, te Amersfoort aan de Manége publiek Drie uren vóór den verkoop [te zien. Arnbemsche straat bij de Varkeusmarkt AMERSFOORT. Vj Kassiers en Commissionairs iu Effecten. Huurhuizen A. 289 Amersfoort. Koopen en verkoopen eflecten, coupons, vreemde muntspeciën en bankpapier, binnen- en buitenlandsche wissels, sluiten beleeningen en prolongatiën, disconteeren en incasseeren, openen Rekening-Courant met rentevergoeding, nemen gelden a deposito, verleenen crediet op nader over een te komen voorwaarden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2