Advertentiën. - - Gemengd Nieuws. Officieele Publicatie. 92 92 Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. 1 o.— V VALKESTRAAT VALKESTRAAT Blijkens het jaarverslag der Levens verzekering Maatschappij Utrecht over 1888 had zij op het einde van dat jaar voor f6.882,879 verzekeringen in Neder land en voor fr. 4.774.176 in België loopen, (te zamen de fr. in 47'(4 ct. be rekend) 9.090.612 zijnde ruim 1(4 millioen meer dan einde 1887 de onverdeelde re serve is met f141.177 vermeerderd en beliep f400,014. De mathematische re serve vordert slechts f 337.013 zoodat er een voordeelig slot is van f63,000 waaruit een dividend van 4(4 pCt. zal worden uitgekeerd. N. v. d. D. De waterleiding te Zuffen zal op Zaterdag 27 April op feestelijke wijze worden geopend en den 29 d. a. v. in gebruik worden genomen. Als blijvend aandenken aan den dag der opening wenschen concessionarissen eene fontein te plaatsen op het Stationsplein en die geheel te monleeren, mits de gemeente voetstuk en kom daartoe bijdraagt. De gemeenteraad heeft aan B. en W. een rrediet verleend van f500 tot dekking der daarvoor noodige kosten. Uit Neerbosch meldt men: »Op de klompenmakerij van de wees inrichting alhier is langzamerhand eene nieuwe industrie ontstaan. Het vorige jaar kwamen op Neerbosch Amerikaan- sche en ook Engelsche dames, die bij haar bezoek aan de klompenmakerij be stellingen deden van miniatuurklompjes. Deze dienen om bloemen en andere knut selarijen in te bergen, nadat ze zijn op gehangen. De laatste weken ontving men ook vele bestellingen uit ons land. De klompjes worden zeer net afgewerkt en beschilderd met bloempjes en mooie Ggu ren, 't welk voor de weesjongens eene nuttige en aangename bezigheid geeft. De opbrengst van deze industrie is be stemd voor den bouw van een nieuw weeshuis. Dezer dagen meldden de bladen den dood van den heremiet van den Schaefs- berg bij Valkenburg. Gezegd werd, dat met diens dood de laatste kluizenaar van den Limburgschen bodem was verdwe nen, dit is minder juist; te Geleen woont nog een echte type dezer orde hij be woont de van oudsher bekende kluis van St. Jan het is een ernstige, eerbiedwaar dige grijsaard, met langen baard, gekleed in ruwe pij, omgord met een koord, waaraan een rozenkrans hangt; aan de bezoekers opent hij vriendelijk de"deur, en met de meeste bereidwilligheid toont hij hun al het belangwekkende zijner woning en kapel. (De Post.) Naar men verneemt, zal het verlee- nen der concessie van den locaalspoorweg Nijkerk BarneveldEde eenige vertra ging ondervinden, tengevolge van voor waarden, door den Minister van Water staat gesteld. Ds. W. T. F. Meiners van Amster dam, predikt Zondag 14 April e.k. in de Ev. Luth. Kerk alhier. De heeren C. van Wieringen, no taris te Woudenberg, en mr. W. H. de Beaufoit, lid van de Tweede Kamer der Staten-generaal, te Leusden, zijn. met algemeene stemmen, benoemd tot hoofd ingelanden, in het district Woudenberg, van het heemraadschap de rivier de Eem, beken en aankleve van dien. Met algemeene stemmen is de heer M. van Beek, lid van de Provinciale Sta ten en van den gemeenteraad alhier, be noemd tot hoofdingeland voor het district Hoogland van het heemraadschap de ri vier de Eem, beken en aankleve van dien. Onder de leden van de Provin ciale Staten, die dit jaar aan de beurt van aftreding zijn, en waarvoor de vol gende maand de verkiezingen zullen plaats hebben, zijn voor de provincie Utrecht voor het hoofdkiesdistrict Amersfoort, de navolgende heeren Mr. A. W. van Beeck Calkoen, mr. J. M. Richelle. en D. P. Hamers. De commissie voor de muziek school uit de Amerstoortsche afdeeling van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van de Toonkunst heeft tot aankoop besloten van het gebouw aan het Havik, dat laatstelijk voor jongensschool was ingericht. Het contingent voor de Nat. Militie uit deze provincie, sterk 498 man, zal volgenderwijs worden ingelijfd als: bij het 5. regiment infanterie 165, het 7. regiment infanterie 60, het 1. regiment veld-artillerie 60, het 1. regiment vesting- artilleiie 186, het korps pontonniers 2, het korps torpedisten 4 en het korps genietroepen 21 man. Op de gisteren gehouden publieke verkoop van op reform gestelde rijks- paaiden van het 1ste regiment huzaren, varieerden de pi ijzen van 45 tot f165 per stuk. Vele kooplieden waren aanwezig. Het aajital leden van het zieken fonds vermeerderde in 1888 met 39 en verminderde met 37 leden en telt er thans 423. Op 31 Dec. bevatte de afdee ling u. ongehuwden, a 10 ct. per week, 100 leden, tegenover 101 in 1887; b. gehuwden zonder kinderen, A 12(4 ct. per week, 93, tegenover 87 in 1887; c gehuwden met minder dan 4 kinderen, a 15 ct. per week, 160 tegenover '159 in 1887; d. gehuwden met 4 of meer kinderen, A 20 ct. per week, 70 tegen over 74 in 1887. Aan wekelijksche contributiën werd ontvangen f59.62(4 Het totaal-cijfer be droeg in 1887 f 3050.12(4 en op het einde van 1888 f31.20.07'/, met de ver schillende andere ontvangsten te zamen bedragende f 3181,39(4 De uitgaven be liepen f 1425.73, zoodat te verdeelen over bleef f 1755.66',4. waarvan genoten: de geneesheeren 8/io of f739.23 de apothekers r/io of f554.42; de heelmeester V,0 of f 462,01% Het reserve-fonds beliep op 31 Dec. 1888 f 1431.52, tegenover f 1394.28 op den laatsten dag van 1887. Ongeveer 90 runderen waren gister ter veemarkt aangebracht. De aanvoer van zeer schoon vee en de aanwezigheid van vele kooplieden bracht een' leven- digen handel en een' grooten omzet te weeg. Kalfkoeien golden f 130 a f200; kalfvaarzen f 90 a f145; Vette koeien f130 a 200; guste koeien f100 a f125 en kalveren f30 a f60. De premie van f10 voor den aankoop van het grootst aantal runderen ter markt van 5 dezer, is toegekend aan'J. Jonkheid te Gouda en die van 5 aan J. van den Hengel Mz. te Stoutenburg. De premie van f 10 vooi den aanvoer en verkoop van het grootst aantal runderen op die markt verwierf K. van de Munt te Leusden en die van f 5 E. van Zijl aldaar. Gisteren, Vrijdagavond, was de gymnastiekzaal in de kazerne alhier ge vuld met Militairen; er was vooraf be kend gemaakt dat des avonds te 7(4 uur zou spreken de heer Koch van Scheve- ningen, voorzitter van het hoofdbestuui der vereeniging tot afschaffing van ster ken drank en dat zij, die genoemden heer wenschten te hooien, zich naar die zaal konden begeven. Met alle aandacht werd de geachte spreker gevolgd, die in den vorrn eener vertelling, met voorbeelden uit het leven gegrepen, liet slechte in den mensch schetste, hetwelk het gebruik van ster ken drank veroorzaakt. Ongeveer twee uur boeide de spreker zijn hoorders, afgewisseld door eenige toe passelijke woorden,liederen van onzen hoog- geachten stadgenoot, den oud-Hoogleeraar Valeton, met begeleiding van een viool en harmonium, bespeeld door een paar militairen, en aan het einde bracht hij dan ook zijnen dank voor de ongemeene aandacht, welke hij alhier dezen avond mocht ondervinden. Met een daverend applaus werd den begaafden spreker dank gezegd. De Luit.-Kolonel, garnizoens-komman- dant, de heer A. Greve, die met eenige officieren tegenwoordig was, dankte in hartelijke taal den spreker. De kapiteineerstaanwezend inge nieur heeft aanbesteed 1. het onderhoud der kazerne-gebouwen, waarvoor is in geschreven door J. H. Boks voor f6224, J. G. v. d. Geest f6090 en W. v. de Kooy f5705, allen alhier; 2. de onder houdswerken aan de Grebbelinie, waar voor is ingeschreven door C. Vroonhof voor f1992, W. v. d. Kooy, alhier f 1967 en J. H. Boks alhier, f 1694; 3. het on derhoudswerk van rijksgebouwen, waar voor bet hoogst werd ingeschreven door H. Voortman alhier, voor f 1475, en het laagst door Ph. Smit alhier, voor f1237. Onder het gewoon voorbehoud zijn de werken aan de minste inschrijvers gegund. Bunschoten. Door een visscher is in de Zuiderzee drijvende gevonden een schouw of modderbak lang 7 en breed 2 Meters. Soest. Woensdag had te Soesterberg en Donderdag aan de openbare school te Soest de jaarlijksche prijsuitdeeling voor getrouw schoolbezoek plaats. Vooraf wer den de kinderen ondervraagd of gaven zij op andere wijzen blijken van hunne vorderingen. Aan 8 leerlingen, die de scholen verlieten, werden behalve prijzen ook namens Burgemeester en Wethou ders bewijzen van eervol ontslag uitgereikt. Chocolade met krentebrood verhoogde niet weinig de feestvreugde. De school opzieners, de bh. Nijland en van Gorkom, vereerden de plechtigheid aan de school te Soest, met hunne tegenwoordigheid. Scbcrpcnzcel. Bij de a. s. verkie zing voor leden van den Raad zijn aan de beurt van aftreding de hh. D. Pool en G. van Leersum. Yoorthuizen. Met zekerheid verne men wij, dat de eindrekening van de Maalschap spoedig gereed zal zijn. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: naar Opperdoes (toez.) A. Gelder- man, te den Burg op Texelnaar Oud-Beierland e. a. J. G. Klomp, te 's Gravenland. Bedankt: voor Zevenbergen E. A. Lazonder, te Oosterwolde. Tweetal te Geldermalsen J. Ossewaarden, te Sluis, en K. W. Hulstijn, te Echtheid, Ned. Ger. Kerk. (Doleerende.) Beroepen: naar Leiden H. H, Veder van Schiedam. Schoonheidsmiddelen in Afrika. In een griezelig artil el van dr. Oskar Bau- mann over het tatoueeren der negerin nen, het inwrijven met gekleurde vetten, het doorboren van bovenlip en ooren, in welke laatste soms houten schijven van zeven centimeter middellijn gedragen worden het uittrekken van oogharen, en andere «verfraaiingen'' worden ook eenige stammen vermeld waar het kapsel buitengewoon kunstig bewerkt wordt. Aan de Boven-Congo vindt men ware virtuozen in de friseerkunst. Mannen en vrouwen laten daar "liet kroeshaar zoo lang mogelijk groeien en vormen het, met geduld en palmolie lot de meest verschillende en origineele figuren, koehorens, lange rechtopstaande chignons, helmen, bordvormige chignons, staai t- pruiken, talrijke kleine vlechten en crèpés, al wat de mode in andere deelen der wereld maar heeft uitgevonden, en nog veel meer bovendien. Sommigen laten een deel van het hoofd in grillige vormen kaal scheren, hetgeen voor de rest van den schedel te meer gelegenheid geelt voor iets nieuws en zonderlings. Zulke kapsels moeten zeer voorzichtig behan deld en ondanks dit toch vaak vernieuwd worden. De negerinnen, en negers, komen er dan ook toe, evenals vroeger onze grootmoeders met de gegomde krul len en de poederkapsels, zich het genot van een hoofdkussen te ontzeggen; zij steunen den nek tegen een eigenaardige stellage, zoodat het hoofd vrij blijft. Het poetsen der prachtige tanden is een gewoonte in geheel Afrika. De negers en negerinnen kunnen uren lang met buigzame houtjes aan hun mooie tanden zitten vijlen; voor genoegen, voor hygiëne en schoonheid, doch sommigen doen ook anders. Aan den Congo slijpt men alle tanden spits, als hel gebit van een haai andere stammen breken de voortanden uit, hetgeen hen in de oogen der Euro peanen zeer leelijk maakt. Over liet geheel is de neger zindelijker dan men denkt; het inwrijven met een weinig palmolie is een noodzakelijk cos metiek, omdat anders de huid dof grijs achtig en vatbaar voor stof, bacteriën en insecten wordt. Maar overigens zijn vele stammen zeer op een frisch uiterlijk ge steld. Anders dan bij andere stammen, die hun eigen meest volmaakte type het ideaal der schoonheid achten, is bij de negers niet het negertype, met platten neus, dikke lippen, binnenwaarts gebogen knieën en lange armen het voorwerp van groote bewondering; de menschen die zij het mooist vinden, beantwoorden ook in ons oog aan de èischen der schoonheid. In een deel van Afrika, in Zanzibar en Soedan, hebben de neger en de negerin ook veel srnaakde negers dragen er met voorliefde het Arabisch costuum met den Maskattulband, de negerin heeft gaarne een ruim wit gewaad met goud borduursel, keurige zijden sjerp en een azen doek als tulband om het hoofd gewonden. Ook in Senegambië wordt door de negers de Marokkaansche toga gedragen. In de vorige week werd als deserteur door de politie te Vianen bij het korps genietroepen teruggebracht een zekere van Geffen uit Vianen. Van G., die aldaar woonde met eene vrouw en drie kinde ren, doch tengevolge van verschillende omstandigheden niet trouwen kon, o. a. ook door de weigering tot het geven van toestemming door zijn meisjes vader, had in een vlaag van moedeloosheid besloten, in plaats van den echtelijken staat, dan maar den militairen stand in te treden. Hij had dan ook reeds eene verbintenis aangegaan en was bij het korps zijner keuze, genietroepen, reeds aangekomen, toen zijn meisje dat zeer begrijpelijk met zijn besluit in 't geheel niet ingeno men was en bovendien ook intusschen haren weerspannigen vader had weten te verteederen en te bewegen haar de zoo zeer verlangde toestemming niet langer te onthouden hem den volgenden Zon dag in zijn kwartier ging opzoeken en aldaar liet verzoek deed of v. G. met haar mede mocht gaan. De daar toe bevoegde onderofficier stond dit ge- reedelijk toe, te meer daar er geen re denen waren hem thuis te laten blijven en niet vermoedende dat het hare be doeling was, hem voor goed weêr meè naar huis te nemen. v. G. ging alzoo met zijne vrouw in spé mede, die hem ver zekerde dat hij weer vrij was, want men had hel haar toch immers zelf gezegd, dat zij hem meè kon nemen. v. G. keerde alzoo in zijne woning terug en toog 's Maandags morgens op zijne gewone wij ze weer aan den arbeid. Hij vermoedde dan ook niet, toen de gemeente veld wachter Donderdag morgen zijne woning binnen trad, dat het was om hem als deserteur te arresteeren en naar bet korps terug te brengen, ten einde volgens de krijgswetten zijn straf voor deze euvel daad te hooren uitspreken. Is 't wonder dat schrik en ontzetting heerschte in de zeer armoedige, doch zindelijke woning van v. G. Het is dan ook geen kleinig heid, in plaats van voor liet altaar, voor den krijgsraad te worden gebracht. In tusschen even gemoedelijk als hij rnet zijn meisje naar Vianen was teruggekeerd, toog hij thans weer met den gemeente veldwachter naar zijn korps op marsch. Daar aangekomen deed de politieman aan den commandant een omstandig ver haal van den toestand, waarin v, G. ver keerde, hoe hij geheel en al ter goeder trouw zich zoo zwaar vergrepen had aan het misdrijf tegen de krijgstucht, enz, hetgeen door den overtreder zeil op eene ongekunstelde wijze werd bevestigd. Ge lukkig voor hem had de commandant zijne verbintenis nog niet bekrachtigd en vond deze in zijne aanstaande vrouw, drie kinderen en verdere antecedenten aanleiding te over om daartoe niet over te gaan en hem aan zijn gezin terug te geven. Als er sprake is van loopen of de duivel je op de hielen zit, dan liep zóó v. G. andermaal naar Vianen terug en zal er nu misschien wel nooit meer aan denken, om met een wanhopend hoofd soldaat te worden. Een piiotograaf en een ingenieur uit Dubuque, Amerika, hebben eene uitvin ding gedaan, waarmede ze het terrein bej treden van den grooten Edison. Zij heb ben aan het bureau van patenten te Washington een toestel gedeponeerd, dat zij den naam hebben gegeven van de «photografische detective". Deze detective, schrijft de Tribune van Chicago, is niets dan een klein kastje, dat men hier of daar in de kamer kan neei- hangen. In dat kasje bevinden zich twee openingen, welke gewoonlijk gesloten zijn. Door den muur echter loopen twee elec- trische draden naar een glazen kogel, die zich achter de kast bevindt, doch door een mechanisme naar boven geschoven kan worden. Gedurende den nacht wor den de draden door de kamer gespannen en aan geldkasten, deuren en vensters bevestigd. Deze draden zijn evenwel niet zichtbaar, daar zij langs den zolder of over den vloer zijn gelegd en van achte ren in de beschermde voorwerpen loo pen. Breekt nu een handige dief in eeri kamer, en raakt hij een der draden aan, dan openen bliksemsnel zich de deuren van het kastje, tegelijkertijd wordt de glazen bal omhoog geduwd en een ver blindende lichtstraal valt op den inbreker, die, voor hij van zijne verwondering is bekomen of weet wat er met hem ge beurt is gepholografeerd. Een mechanisme schuift de plaat, waai- op het beeld staat, uit de kast in den wand en wordt daar door ijzeren deuren beschermd, 't Zal dus den gephotogra- feerde weinig baten, indien hij lust mocht gevoelen, zich van zijn portret meester te maken. Natuurlijk kan men de kasten enz. ook voorzien van klokken, die een helsch lawaai maken en den vreemdeling noodzaken het hazepad te kiezen, wil hij niet door de gewaarschuwde bewoners worden opgepakt. Volgens de Science Pratique is het een scheikundige gelukt, door middel van electriciteit boter te fabriceeren. Hij heeft de melk in een geïsoleerd vast gedaan, en er zoolang een electrischen stroom doorheea geleid, dat de boterdeeltjes zich gingen afscheiden. Met een dynamoma- chine van de kracht van 40 elementen, kon hij in vijf minuten ten 45 liter vloei stof verwerken. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van G. SCHOONDERBEEK in het perceel wijk F, rio. 124 en J. VAN DE VEN in het perceel wijk I, no. 86. Amersfoort, den 12 April 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BURGERLIJKESTANDEN. Amersfoort. Geboren 3 April, Alberta, d. van Al- bertus Meskes en Elisabeth Welling. 4 April, Adriana Willielmina, d. van Antonie Steekiog en Adriana Willemina van Empe- len 8 April, Cornelia Bernardina Maria, d. van Cornelius Wilhelmus Leonardus Remaclus Aarts en Maria Dimphna ^ran Brakel. Maria Jacoba Alijda, d, van Karei Koenraad Abelman en Jacoba Alijda Verhoef. 8 April, Aafke d. van Jan Visser cn Meike Rensema. 9 April, Gijsbcrtus, z. van Marcus van Plateringen en Johanna Vonhof. 10 April, Gorar- dus Marinas, z. van Johannes van der Plank_ en Emma Bonk. Ondertrouwd 5 April, Felix Theodort Manus en Sara van Embden. 11 April Cornelis Hendrikns van Ruitenbeek en Hen- drika Maria Schouten. Arnoldus Frede- rikus ÏVitteveen en Catrina Adriana Kraai- kamp. George Simon Franciscus Mulder en Anna Elisabeth Lengers. Jacobus van der Geld en Annetje van de Pol. Ber- nardus Wilhelmus Aalbers en Cornelia Driessen. Overleden 5 April Geertje Mol, 44 j. ongeil. 6 April Adrianus Bernardus Kortbeek, 11 d. 7 April Johannes Frederikus Cornelis Petrus Verboef, 6 d. Johannes Gerlof Noordenbos, 1 in. 8 April, Arie van Ernpel, 75 j. echtg. van Petronella van Bcckvelt. 9 April Jan netje van Daal, 70 j. echtg. van Johannes Butsclaar. 10 April, Maria Bekbergen, 52 j, ongeh. Hendrika van Maren 78 j. ivcd van Gerrit Hulst. Bunschoten. Geboren 9 April, Graske dochter van Willem Jan Klaver en Evertjo Zijl. Hoogland. Geboren 11 April, Geurt, zoon van Geurt van de Hoef en Margrietha Kuijer. Overleden 11 AprilTeuntje van den Heuvel oud 20 maanden. Woudenberg. Geboren 9 April, Antonia, d. van Johan nes Vink en Klaasje van Garderen. 10 April, Hendrik, z. van Hendrik Geyten- beek en Cornelia van Eem. Overleden 9 April, Tcunis Koudijs, geh. met Gerritje Swart, 79 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 12 April 1889. Tarwe f 0.— af 0.— Rogge 0. 1 Boekweit 0.— i 0.f per Appelen 2.— 11 4.hecto- Peren 2.— 3.50 liter. Kleiaardappelen - 0.— Pt Zand 2.— 13 3.00 Hoendoreiereu - 2.75 3.35 p. lOOst. Eenden 0.— 11 31 o.-„ Boter 1.05 1.20 p. kilo. Margarine 0.— 0.— p. Zoetem. kaas 0.— 11 0.- p. 50 Kippen 0.70 1.30 Kuikens 0. JJ 0.— 1 Piepkuikens 0.— U 0 Ganzen 0.— 11 0.f Oude eenden 0.— j; j 0.— Pc,r Jonge 0.— q s tuk Hazen 0.— jj Wilde konijnon - 0.— 13 0.— 1 Tamme 0.60 11 1.20 J Duiven 0.40 0.60 per paar. Vette varkens - 0.— 0.kilo. Biggen 6.— 10.— Schrammen 13.— >1 20.— J Vette koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Fiuken Stieren Kalveren -130.— -100.— -130.— - 90.— - 0.— - 00.— - 30.— -200.— -125.— -200.— -145.— - 0.— -000.— - 60.— per stuk. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Roggeheet. Boek weit; 20 heet. Appelen; 10 beet. Peren; heet. Kleiaardappelen; 200 heet. Zand- aardappelen; 12000 stuks Hoendereieron stuks Eendeneieren; 2100 kilo Boter kilo Margarine; kilo Kaas; 80 stuks vee. Gevonden op den openbaren weg: Een bruine parapluie. Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan het bureau van Politic. -X- -:<■ SNEEPERSDRUKKERIJ •x 'van A. ffl. SLOTHOUWER levering van alle soorten 2 til tegen concurreerende prijzen. j Bevallen van een ZOON: E. VAN DER PLANK Bonk. 10 April 1889. Heden overleed te Amster dam, onze geliefde Moeder en Beliuwd-Moeder, Mejuffrouw CAROLINA CRAMER geb. Reuter, in den ouderdom van 68 jaar. W. C. SCHIMMEL— Cramer. G. SCHIMMEL. Amersfoort, 11 April '89.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2