NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. DE GELDKOFFER. No. 31. Woensdag 17 April 1389. Achttiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. 4MERSF00BTSCIE CODRANT. VOOR abonnementsprijs: Per maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag, Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Nu de afdoening van regeeringsza- ken weder haren gei egelden loop heeft, dus vernemen wij van goed ingelichte zijde, zal spoedig een begin kunnen wor den gemaakt met den aanleg van elec- trische geleidingen tusschen hier eener- zijds en Amsterdam en Rotterdam aan de andere zijde, waardoor de residentie in telephonische gemeenschap met de twee grootste steden kan worden gebracht. N. R. Cl. Van regeeringswege is medegedeeld het verslag over de uitkomsten van den oogst van 1888 in Nederland. Vergeleken met 1887, werd een ongunstige oogst verkregen van tarwe, rogge en gerst, zoowel in graan als in stroo,- verdei van erwten, ook in stroo, aardappelen, suiker bieten, koolzaad, karwijzaad, kanaiie- zaad, cichorei, vlas en hennep, in zaad en in lint, mangelwortels, klaverhooi, appelen, pruimen, bloembollen en bloem- kweekerijen, te zamen dus 24 artikelen. Betere uitkomsten dan in 1887 werden verkregen van haver in graan en stroo, boekweit, veldboonen ook in stroo, kool rapen, gele wortelen, groene klaver, gras en hooi (in qualiteit was dit laatste echter veel ongunstiger, en als zoodanig zeker 30 pet. beneden dat van 1887 te rekenen, welke hoeveelheid alleen als strooisel of pakhooi dienst kan doen), warmoezerijen, peren, kersen, aardbeziën, aalbessen en boomkweekerijen, tezamen dus 16 artikelen. Gelijke of althans vrij gelijke (minder dan 1 pet. verschillende) uitkomsten gaven tabak en houtgewas. Van dit laatste geldt deze uitkomst in het alge meen, het boschhout heeft een beter lot gemaakt dan in 1887, maar de manden makerstwijg, of juist het griend-of waar denhout, maakt hierop in het algemeen eene ongunstige uitzondering. Uit deze en de vorige opgaven blijkt voldoende, dat dit jaar voor den land bouwer onder de ongunstige gerangschikt moet worden, terwijl de veehouders, en hiervan inzonderheid zij, die vee houden voor de boterbereiding, door de lage boterprijzen mede verlies hebben. De bereiders van vette kaas hadden het beter, doch de vetweiders hebben slechte zaken gemaakt, omdat het magere vee te duur is ingekocht in verhouding tot de prijzen, waarvoor het vette vee van de hand gedaan moest worden. In de boter- en vleeschprijzen is tegen het einde van het jaar echter verbete ring gekomen de vette kaasprijzen daarentegen waren tegen het einde van het jaar vrij algemeen het laagst. Wijlen de hoogleeraar Donders heeft aan het Gasthuis voor ooglijders te Utrecht f2000 vermaakt. De HolI. IJz. Spoorweg-maatschap- heeft besloten om de retoui biljetten af gegeven op Zaterdag 20 en Zondag 21 dezer, voor den terugreis geldig te doen zijn tot en met Dinsdag 23 d. v. Om reizigers in de gelegenheid te stellen, zich vóór den aanvang hunner reis te voorzien van verzekeringspolissen, waar door zij recht krijgen op eene geldelijke uitkeering, wanneer hem binnen vieren twintig uur, nadat zij eigenaars dier po lissen zijn geworden, een spoor wegonge val overkomt, is door de heeren Hoorn en Lazarre te Amsterdam, tot alle Neder- landsche spoorweg-directiën het verzoek gericht, om het recht tot plaatsing op de perrons der verschillende stations van automatische toestellen, waaruit, tegen eene voorafgaande betaling van een klein bedrag, bedoelde polissen getrokken zou den kunnen worden. De Exploitatiernaatschappij te Utrecht, schijnt het nut er van echter niet te kun nen begrijpen, althans door haar is af wijzend op het verzoek beschikt. De exploitatie van het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal met 10 Mei a. s. ondeileiding van den heer L. F. Dellebarre, als gemachtigde van de com missarissen, op den ouden voet worden voortgezet. De gelegenheid om als lid toe te tre den tegen een jaarlijksche contributie van f25 rnet recht van vrije introductie van ééne dame en één kind, is van heden dagelyks opengesteld. Een daartoe bestemde commissie zal over de toelating tot het lidmaatschap beslissen. De Fancy Fair en de verloting van de poppententoonstelling ten bate van het kinderziekenhuis te Utrecht ge houden heeft de belangrijke som van twaalf duizend en zeventien gulden en 77'/, cent opgebracht. De vijfde algemeene vergadering der Vereeniging tot christelijke verzor ging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland zal 25 April te Leeuwardeu gehouden worden. Voorstellen tot uitbrei ding van «Veldwijk" tot voor 350 of 400 patiënten en tot uitgifte van de tweede serie (van f50.000) van de tweede lee ning, en desr.oodig tot het uitschrijven van eene derde leening van f 100.000, zullen daar ter sprake komen. Uit Ooststellingwerf wordt aan de N. R. Ct. geschreven «Niettegenstaande het verzoek van den hoofdman der socialisten, om in werk staking te volharden, is alles aan den arbeid. Rijks- en gemeentepolitie is naar hare standplaatsen teruggekeerd, alleen maréchaussees surveilleeren nog. De werkgevers hebben, even als de heer Scholten te Sappermeer, de oproer makers op zij geschoven. De Soc. Dem. Bond lijdt aan hartziekte, de werklieden hebben door de ondervinding geleerd, dal werkstaking een verkeerd middel is om tot verbetering van hunnen toestand te geraken, en nu mogen Domela Nieuwen- huis en zijne gezanten preeken zoo ze willen, de arbeiders gaan aan liet werk. In het begin van April sprak Domela Nieuwenhuis te Hemrik en uit de veen derij waren slechts drie arbeiders komen hooren. Dat teekent. Op eene wandeling in Friesland Zuid oosthoek kreeg ik over al den indruk, dat het werk van Domela Nieuwenhuis en zijne apostelen gaande weg minder vertrouwen vindt bij het volk, waar zij hunne zaden ook gestrooid hebben. In een vorig jaar leek het, dat het zaad rijpe en overvloedige vrucht zou afwerpen, maar de socialistische lei ders zijn zeer teleurgesteld. Opgeschoten is het, maar het verdort, omdat het geen diepte van aarde heeft. En nu de sterke arm zorgt, dat de welgezinde werklieden niet door een handvol socialisten worden belemmerd en belet, en is het rnet het hier van ouds bekende „bollejagen" (werk- staken) ook uit.." De directeur der Ooster Spoor- en der Stichtsche Tramwegmaatschappijen hebben in onderling overleg bepaald, dat met ingang van 15 April, alle van Am sterdam komende en daarheen vertrek kende treinen der Ooster-Spoor, zullen stilhouden aan het station Biltstraat te Utrecht, in het bizonder voor het uitla ten en opnemen van naar Zeist vertrek kende of van daar komende reizigers en bagage. Door de zorgen der Stichtsche Tram wegmaatschappij zullen bij aankomst dier treinen, steeds trammen gereed staan, ten einde de reizigers onmiddelijk naar Zeist te vervoeren. Te Amsterdam en Hilversum zullen rechtstreeksche plaatskaarten voor Zeist verkrijgbaar zijn en in omgekeerde rich ting bij den conducteur van de tram. Voor de vele vreemdelingen, die des zomers Zeist en omstreken bezoeken, is deze maatregel niet van belang ontbloot. Eerstens wordt er eene vaste aanslui ting met de tram naar Zeist door ver- Uregen, iets wat bij te late aankomst van de treinen der Nederlandsclie Rijn- Spoorwegmaatschappij niet het geval was en ten tweede levert hij een verminde ring van vrachtprijs op, daar thans geen gebruik meer gemaakt behoeft te worden van de tram op het trajekt Station-Rijn- spoor tot aan Station-Bildtstraat. Mr. L. HalTmans heeft pjn ontslag genomen als lid van de Prov. Staten van Limburg. De heer HalTmans behoort niet tot de leden, die dit jaar periodiek af treden, maar stelt zijn aandeel ter be schikking, om het door het nieuwe kie zerscorps vernieuwd te zien. Volgens berichten, die de Tijd ont ving, dreigt een hongersnood op Curasao en omliggende eilanden. In brieven, die een hooggeplaatst geestelijke schreef aan een priester in het moederland, en een hoogbejaard missionaris aan een zijner familieleden (het laatste schrijven is van 4 Maart gedateerd) wordt een droevig tafereel opgehangen van de gevolgen eener vreeselijke droogte, waardoor er gebrek is aan voedsel en water voor vee en menschen. In twee koloniale bladen van twee maanden vroeger (de Curagaosche Cou rant van 4 Jan. en de Vrijmoedige van 10 Jan.) wordt ook zeer geklaagd over eene ongekende droogte die haar wer king op veld en vee doet gevoelen en waardoor planters en veefokkers in bijna wanhopigen staat verkeerden bij het einde van 1888. Op een vrouwenhofje te Amster dam, heeft zich een eigenaardig geval voorgedaan. Sedert eenigen tijd hadden de ouden juffrouwen ontdekt, dat een harer medebewoonsters geregeld eenmaal 's weeks een barbier in haar vertrek ont ving en. door bespieding, zich overtuigd, dat de waardige baardschrapper alsdan behoorlijk zijn ambt op de kin dier da me uitoefende. Allerlei praatjes waren daarvan het gevolg. Weldra won zelfs het gerucht veld, dat Trijntje G. eigenlijk een verkleedde manskerel was, die op deze wijze de weldaden van het hofje genoot en de kuische bedoelingen van de eerzame erflaatster bedroog. Het hof- jesbestuur werd er zelfs in gemoeid en de zaak kreeg niet eerder haar beslag, alvorens een te hulp geroepen genees heer, na onderzoek, had verklaard, dat Trijntje wel degelijk 'n Trijntje was wier kin alleenlijk een baardige neiging vertoonde. .De pers bij een Raadsvergadering eener plattelandsgemeente. De redactie van het blad de Neder-Veluwe, ging op verzoek van eenige harer lezers verleden week de Raadsvergadering bijwonen iri de gemeente Doornwertli. «Het was," dus schrijft de verslaggever, «hoogstwaarschijnlijk voor de eerste maal dat hier publiek bij een vergadering ver scheen. Toen wij de gezichten van enkelen dier mannen, met den secretaris aan liet hoofd, te zien kregen, herinnerde ik mij dadelijk de vraag van den burgemeester eener plattelands gemeente van de Neder-Ve luwe, die een bezoeker van eene open bare Raadsvergadering verwelkomde met de woorden: «wat moet jij hier?" Deze vraag bleef op de lippen, maar toch kon den wij duidelijk zien, dat wij den se cretaris niet zeer welkom waren en dat die opvatting goed was, zou weldra blij ken. Wat toch geschiedde? De veldwach ter-bode wilde ons beiden een stoel ge ven. Dat ziet de secretaris, de heer J. G. H. van der Dussen, en deze zegt toen, met een stem van je weet wel: «wat Een ware geschiedenis uit Thüringen, DOOR AKDRÉ HUGO. 55) Het was de ochtend van den der den dag. Reeds had de klok elf gesla gen toen mevrouw Wellmann werd aan gediend. Arthur gaf den bediende een teeken dat hij voor haar te spreken was en toen zij kort daarop binnentrad, ging hij haar tegemoet en nam, zonder zijn gelaat te vertrekken, de betuiging van droefenis van de vriendin zijner vrouw aan. «Mijnheer Falkening," ving zij hierop aan «Mevrouw!" zei hij met flauwe stem. „Is het mij veroorloofd u iets medete- deelen." «Spreek!" «Vooraf vertrouw ik op uw stilzwijgend heid." «Ziet gij mij voor eene indiscretie in staat «Vergiffenis! Ge zijt een man van eer. Ik begin dus. Wellicht hebt ge van Ve- rena vernomen, dat mijn echt geene ge lukkige is." Arthur mompelde een woord van leed wezen. «Die ongelukkige verhouding," ging mevrouw Wellmann haperend voort, «heeft rnij stappen laten doen, waarvoor ik al leen verantwoordelijk ben. Ik verneder nqij voor u door te verklaren dat ik een vriend vond, dat ik met dien vriend in briefwisseling sta en dat die briefwisse ling zich in uwe handen bevindt." «In mijne handen «Ten minste tegenwoordig; ge herin nert u dien avond, toen u van Parijs te rugkeerde «Zeker." «Dienzeltden avond gaf ik aan Verena een pakje brieven en een photographie. Het pakje is aan een roodzijden lint, dat ik eenige keeren omwond, kenbaar en bevindt zich in de casette van uwe over ledene echtgenoote in een lade, die ik u aanwijzen kan, zoo u de goedheid wilt hebben mij naai haar kamer tegeieiden." Arthur stond eensklaps op. «Spreekt u waarheid?" vroeg hij met sidderende stem. «O! herhaal het nog maals dat die brieven u behooren. dat ze niet aan Verena waren gericht!" Ze zijn mijn eigendom. Ik gaf ze aan uwe gade voor een poos ter bewaring." Arthurs borst bewoog zich heftig, toen verborg hij weenend zijn gelaat in zijn handen. „Verena! Verena!" gilde hij; «keer weder Vergeef mij I Barmhartige God I Heb medelijden I Geef mij mijn vrouw weder Op dit oogenblik trad de oude Falke ning binnen. Hij hoorde den smartelij- ken uitroep zijns zoons en keek de vreemde vrouw ontevreden aan. «Wat is er voorgevallen?" «Ik ben hier," antwoordde mevrouw Wellman, «om een pakje brieven, dat ik mijne gestorven vriendin ter bewaring had gegeven, terugtevragen." «Maar waarom weent mijn zoon?" «Om Verena's verlies." «Neen, neen, neen!" riep Arthur in dolle opgewondenheid uit. «dat is het niet. Ik ben de onzaligste man, dien ooit de aarde droeg. Welke eene vreese lijke vergissing!" «Wees kalm, Arthur!" Mevrouw Wellman zag in dat het oogenblik niet gunstig was om verder aantedringen op de teruggave der brieven en vertrok zonder dat men op haar acht sloeg. Falkening had zijn zoon naast hem op de sopha getrokken en trachtte diens op gewondenheid te doen bedaren. Het ge lukte hem eenigszins. Arthur verviel tot zijn vorig stilzwijgen slechts enkele malen lachte hij op vreemde wijze, trad naar den spiegel, voelde naar zijn voorhoofd en ging weer zitten. Alle pogingen om hem te doen spreken, waren ijdel. Deze toestand duurde tot den avond. Juist viel een der laatste zonnestralen door de openingen van het gordijn, toen Arthur voor zijn vader trad en hem lang stilzwijgend aanzag. Zijn oog was niet meer strak, maar zacht. Eindelijk sprak hij op ongewoon zachten toon. «Vader De oude man verheugde zich op den toon dezer stem, die hem toescheen een waarborg te zijn voor de genezing van den geest zijns zoons. «Vader," herhaalde Arthur, «waar is Verena De vader zweeg. «Ik wil Verena nog eenmaal zien, waar is zij Te Br...., antwoordde de oude rnan, het antwoord ontwijkende maar de on gelukkige zoon was niet zoo krank van geest dat hij den zin van het antwoord niet begreep. «In ons familiegraf dus?" «Ja, Arthur. Zij rust naast uwe zali ge moeder." «Wij moeten er heen reizen, vader!" «Zoodra gij gezond zijt, mijn zoon!" «Ben ik dan ziek?" «De dokter moge beslissen." «O neen, vader, neenIk gevoel mij steik genoeg; willig mijn verzoek in en ik zal geheel genezen." Falkening gaf aan de roerende bede van zijn zoon toe, en bepaalde den vol genden ochtend reeds voor de afreis. XXIII. In het Familiegraf. Over het kerkhof le Br.... gingen twee mannen, diep treurende. «Zijt gij dus niet van uw voornemen aftebrengen, Arthur?" «Neen, vader, ik moet Verena zien." «Bedenk de gevolgen. Ge zijt nog niet geheel hersteld; de schrik van den dood zal u overmeesteren.', «En zoo het ware? Wat nog! Welke waarde heelt de gezondheid, het le ven voor mij? Slechts een eiridelooze smart is met mij. O, <die vreeselijke stern in mijn binnenste!" Falkening bleef staan. «Uwe woorden zijn het beste bewijs dat ge nog krank zijt, Arthur. Ge pij nigt u met een ingebeelde schuld, ge houdt u zelf voor den moordenaar." «Die ben ik."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1