Gemengd Nieuws. BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Aan het paleis in den Haag werd Maandag een bulletin bekend gemaakt van den volgenden inhoud De toestand van Z. M. den Koning blijft naar omstandigheden bevredigend. Z. M. heeft de laatste nachten goed ge slapen en gevoelt zich daardoor opge wekter. Uit Apeldoorn meldt men nog nader Sedert dagen vermeerderde het gebruik van voedsel. Het kan thans zeer vol doende geacht worden, en de krachten nemen dan ook zichtbaar toe. Z. M. beweegt zich vrij gemakkelijk en wacht slechts op gunstiger weder om zich buit%n te begeven. Hij gevoelt vol strekt geen pijnen, en de ongunstige verschijnselen zijner chtonische kwaal hebben zich in geruimen lijd niet ver toond. De opgewondenheid kwam niet meer voor; de slaap ontstond op natuurlijke wijze, en over het algemeen was de patiënt zeer kalm. De ziekte der laatste maanden is Z.M. zeer duidelijk, en hij begint belang te stellen in de personen zijner omgeving. De toestand is thans zeer gunstig. H. M. de Koningin woonde Paasch- Zondag-morgen, thans voor het eerst aldaar met Prinses Wilhelmina en ge volg, de godsdienstoefening bij, onder gehoor van ds. Hattink, die tot tekst gekozen bad. Luc 24: 1S. De Haagsche briefschrijver van de Zw. Ct. noemt de verbetering van den toestand van Z. M. den Koning bijna wonderdadig. Zoowel de uraemische als de diabetische verschijnselen zijn gewe ken, en daarmee is de helderheid van den geest nagenoeg teruggekeerd! Alleen de lichaamszwakte is nog duidelijk waar neembaar. Zoowel de Leidsche professor als de doctoren moeten ten hoogste ver baasd zijn. Het wordt door dezen corr. bevestigd dat de regeering op spoorweggebied groote plannen heeft. Het plan moet zijn den Rijnspoor aan te knoopen en de spoorwegen tusschen de Holl. IJz. spoor wegmaatschappij en de Exploitatiemaat schappij te verdeelen, met dien verstande, dat ieder van deze beiden een behoor lijke verbinding met Amsterdam, Rotter dam en den Haag, met Koord- en Zuid- Duitschland en België krijgen zal. De Centraal zou mede overgaan evenals de BokstelWesellijn en LeidenWoerden. Wet tol regeling van het lager onderwijs. Het wetsontwerp omtrent gedeeltelijke herziening dier wet is door de regeering ingediend. Het maken eener geheel nieuwe wet of het aanbrengen van zeer ingrij pende wijzigingen lag niet op haren weg. De voornaamste wijzigingen zijn: De rijksvergoeding in de gewone kos ten van het openb. 1. o. wordt beperkt tot de kosten van het onderwijzend per soneel, door de wet gevorderd en wer kelijk aan de school verbonden, en ver leend naar den omvang van den werk kring en van door de wet geëischt wor dende meerdere bekwaamheid van het hulppersoneel. Scholen met een school geld per jaar van f25 of meer per leer ling worden van de vergoeding uitgesloten. De vergoeding in de kosten van het bouwen van onderwijzerswoningen en die voor aanschaffing van schoolmeube- len bij eerste inrichting vervalt. De ver goeding in de buitengewone kosten wordt beperkt tot die wegens het stichten, waaronder ook de verbouw van school lokalen, en, om weelde tegen te gaan, verminderd tot 25 percent. Aan de bijzondere school wordt gelijke bijdrage voor personeel verleend als aan de openbare, maar ook met uitsluiting van de scholen met schoolgelden van f25 per jaar of daarboven. In de bijzondere school met eene rijks bijdrage moet een zeker minimum van den volgenden ochtend zoo rustig, bijna lachend aan het venster had zien zitten, zou moeilijk hebben Kunnen gelooven dat hij een zieke voor znh zag. Alleen zijn gesteun van tijd tot tijd en het tasten naar het hoofd, naai de plek. waar hij de helsche smarten scheen te gevoelen, duidden aan dat zijne manie nog niet was geweken. Aan het andeie venster zat de oude Falkening bezig de couranten te lezen, maar telkens zijn blik met oneindige liefde op zijn zoon vestigende. Daar trad een bediende binnen en bracht den ouden man het herhaalde ver zoek van den burgemeester Klauman over om tegenwoordig te willen zijn bij het huwelijk van diens dochter Christina met den bankier Obermann. «Wacht de knecht nog?" «Ja 1" Falkening legde het dagblad ter zij en verliet de kamer. Toen Arthur alleen was, sprak hij fluisterend de namen Christine en Obermann bij zichzelven uit. Toen mompelde hij nog eenige onverstaan bare woorden en drukte eindelijk zijne handen voor zijn gelaat hij weende lang. Toen Falkening terugkeerde, werd hij verrast door Ai thur's mededeeling,datdeze den volgenden dag dacht te vertrekken. kinderen onderwijs ontvangen in dezelfde vakken als waarin op de openbare school onderwijs wordt gegeven en hetzelfde mi nimum van onderwijzers aanwezig zijn als voor de openbare school gevorderd wordt. De volledige uitvoering van het voor stel der regeering zal hoogstens kosten f3.309,350, te weten: voor de openb. school f2,447,150, voor de bijzondere f 802,200 of ten hoogste meer f444,130 waar tegenover een vermindering staat van pl. m. f94.130, zoodat de totale ver meel dering van uitgaven f350.000 be draagt. Die hoogere uitgaaf zal brengen gelijkstelling van de gemeenten onderling gedeeltelijke voldoening aan den eisch van rechtsgelijkheid tusschen de bijzon dere en de openbare school, tot ophef fing van de meest stuitende en jar enlang nadeelige ongelijkheid. Tempering der eischen van het getal onderwijzers wordt plichtmatig en wijzi ging van den invoeringstermijn wensehe- lijk geacht. Het voorstel is, één onderwijs zoodra het leerlingenaantal boven 30 is, twee op 91 en verder opklimmende met één voor elke 55 boven de 90. De rijksbijdrage zal de bijzondere school niet tot openbare maken. De bevoegdheid der kweekelingen wordt uitgebreid, met verhooging bij waarbor gen van geschiktheid. Het opleidingsstel sel der onderwijzers wordt hoofdzakelijk behouden. Het Rijk zal te gemoet komen in de kosten van vorming der onderwij- zeis, onverschillig of de openbare dan wel de bijzondere onderwijzer hen op leidt. De rijkskweekscholen en rijksnormaal lessen zijn behouden. De raadsbesluiten omtrent den leeftijd waarop kinderen de school mogen be zoeken en die betreffende het ontslag aan onderwijzers moeten voortaan goed gekeurd worden door Gedep Staten. Het vergelijkend examen voor de be noeming van schoolhoofden wordt afge schaft, maar voor benoeming van het schoolhoofd wordt een tijdvak van 5 jaar als hoofd eener school vereischt. De laatste versteiking, die nu 75 jaren geleden door de Franschen werd ontruimd, is Delfzijl. Den 23sten Mei 1814 verliet de Fransche bezetting de thans gesloopte vesting, waarvan het be leg reeds in December 1813 begonnen was. Op den tweeden Pinksterdag zal dit feil feestelijk worden herdacht. Eene commissie, waarvan de burgemeester president is, is belast met de voorberei ding van het feest' O. a. zal een allegorische optocht ge houden worden waarin verschillende tijd perken uit de geschiedenis van Delfzijl zullen voorgesteld worden. Daarin zullen Alva, de Ruyter, die met zijne vloot meermalen de veilige haven van Delfzijl gebruikte, Napoleon 1, die Delfzijl ook bezocht, enz., voorkomen. De vijfde, algemeene vergadering der «Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland" zal op 25 April te Leeuwar den worden gehouden. Door het bestuur zal een ontwerp van uitbreiding van «Veldwijk" tot voor 350 of 400 patiënten, ter tafel worden ge bracht en machtiging gevraagd worden tot uitgifte an de tweede Seiie (van f50.000) van de tweede leening en des noodig tot het uitschrijven van een derde leening van f 100.000. Onder de voorstellen der afleelingen zijn er, die de wenschelijkheid uitspre ken van klassenvermeerdering van zenuw lijders en van uitbreiding van Veldwijk. Verder zal ook de vraag gedaan worden of de vereeniging zich kan inlaten rnet de verzorging van volwassen idioten. Op de gewone jaarlyksche conferentie, die na de algemeene vergadering zal plaats hebben, zullen deze onderwerpen ingeleid worden: le sis krankzinnigen verzorging werk en roeping der overheid? door Mr. Th. Heemskerk, van Amsterdam Zijn zwijgen had opgehouden en met recht hield de vader dit voor een gun stig teeken van eene volkomen genezing in de toekomst. «Gij wilt heengaan?" zeide Falkening. «Maar waarheen zoudt gij gaan?" «Naar buiten, naar mijne Verena!" «Naar Verena?" «Ik zal haar vinden, vader, al schudt ge ook ongeloovig het hoofd eene inwendi ge stem zegt mij dat ik haar nog een maal zal zien. En dan zal zij mijn schrik kelijke smart lenigen en haar hand hee- lend op de onzichtbare wond leggen en al het vuur, alle smart zal verdwijnen!" «Arthur, blijf bij mij en vlucht niet ook van mij, opdat ik niet eenzaam en verlaten mijn laatste levensdagen door- brenge. Blijf althans nog dezen winter bij mij totdat ik mijn zaken heb geliqui deerd, dan zal ik met u medereizen, waarheen ge ook wilt I" Arthur schudde nadenkend en treurig het hoofd. «Neen, neen vader, het gaat niet. Re gel uwe zaken, maakt de loopende zaken af, daarin zult ge genoeg verstrooiing vinden, kom dan met uw geld naar mijn villa in de Thuringsche residentie, en ge zult zien dat u daar het geluk zal tegen lachen 1" «Geluk?... Wat noemt gjj geluk, mijn en 2e «Is een filiaal-stichting van «Veld wijk" voor de noordelijke provinciën ge- wenscht?" door Ds. H. van Griethuijzen van Burgwerd. De algemeene vergadering is niet, de conferentie wel voor alle belangstellen den toegankelijk. Des avonds van 810 uur zal eene openbare samenkomst ge houden worden tot gebed en bespreking van het werk dor barmhartigheid vol gens Gods Woord, waarbij onderscheiden sprekers het woord zullen voeren. (Zw. Ct.) <BPCTjaaa>MiiiHiiBf5—gaaea—ii i ■mi nwhAnngzg) Berichten uit Ierland schetsen den toe stand in Falcarragh als zeer ernstig. De politie werd versterkt. Reeds hadden ver schillende uitgezette pachters hunne hoe ven met geweld weder in bezit genomen. Men moest opnieuw geweld gebruiken om hen weder uit te zetten, waarbij twaalf personen gevangen genomen wer den. De gevangenen, die naar Dery zijn overgebracht, werden op hun tocht door het toegestroomde volk luide toegejuicht. Men schrijft uit Brussel: «Er zijn er die zeggen, dat M. Bou- langer niet zoo gerust zijn nieuw hotel op de Louize-laan zal bewonen als de man wel denkt. De Indépendance denkt te mogen melden, dat de Belgische Re geering den generaal met vrede zal laten maar dat hij zich ook in vrede ende peis moet houden. Wij weten uit goede bron dat de Fransche Regeering wel heeft aangedrongen op de uitzetting, maar dat ons gouvernement er niet van wil weten. Zoolang Boulanger enkel zijn vrienden ontvangt, en in België geen manschappen op de been helpt of krijgsmunitie op hoopt om de Fransche Regeering omver te werpen, zoolang zal België's bodem hem herbergzaam zijn. Langer niet. Boulanger is tegenover ons noch vriend noch vijand, wij hebben het recht niet hem een procés de tendances aan te doen. Het proces door de Indépendance tegen de Soir ingespannen zou wel ten nadeele derBoulangistische partij kunnen uitloopen. M. Eddy Levis, van de Soir, heeft van de rechtbank gevraagd en verkregen om den generaal de verantwoordelijkheid te doen dragen van de bewering dat de Indépendance 20.000 fr. zou ontvangen hebben van Minister Constans, om Bou langer en Victor Napoleon eene bijeen komst toe te dichten Qui vivra verra In den Zaterdag gehouden ministerraad werd besloten, om een ernstige waar schuwing tot Boulanger te richten en hem aan te manen geen nieuwe mani festen naar Frankrijk te zenden. Een der beambten van het ministerie van ju stitie werd belast met deze zending naar het hotel Mengelle. In den loop van het onderhoud vroeg de ambtenaar, of er waarheid was in de geruchten dat Bou langer België wilde verlaten. De generaal antwoordde bevestigend doch vroeg vier dagen beraadWoensdag zou hij naar Londen vertrekken. Men weet nog niet of hij over Ostende dan wel over Antwerpen zal gaan. Nadat het bezoek van den ambtenaar geëindigd was, liet de generaal Henri Rochefort bij zich ko men. De vrienden van den generaal, die te Brussel vertoeven, zullen hem naar Londen vergezellen. Eergisterenmorgen is Boulangers ver- liek op Woensdagmorgen vastgesteld. De generaal vertrekt per trein naar Ostende en van daar per stoomboot van de South Eastern Railway Company, die welwillend ter zijner beschikking werd gesteld, naar Londen. De berichten in de vreemde bladen over de gezondheid van keizerin Elisabeth zijn deels overdreven, deels onnauwkeu rig. Het blijkt onwaar, dat de keizerin aan zenuwachtige overspanning lijdt die haar omgeving verontrust. De keizerin zal wel een deel van den zomer in Wies- baden doorbrengen, waar zij tegen het zoon? Voor mij kan en zal er geen geluk meer zijn, want mijn leven is vreeselijk door eene ongelukkige herinnering; elk oogenblik kan hij terugkeeren en mij ook rekenschap vragen, en dan... dan..." «Vader, van wien spreekt gij?" «Van den eigenaar van... van..." «Den geldkoftërl... Niet waar. vader?" «Waar spreekt gij over, Arthur? Wat weet gij van den eigenaar van den geld- koffer?" «Wat mijne moeder mij op haar sterf bed heeft medegedeeld. Buitendien heeft de uitkomst geleerd dat het op onrecht matige wijze verworven goed, dat het geld uit den koffer geen zegen heeft aan gebracht; dat" Arthur's stem klonk luider en luider «dat het goud zeker iemand tol een rijk, gezien, maar geen gelukkig man heeft gemaakt: dat het een zoon van zijn vader vervreemd heeft en het hem eene liefhebbende vrouw heeft ontnomen, en dat de zoon dien vloek moet boeten en er niet ver van af is krankzinnig te worden!... Vader, gij zult mij geld geven, opdat ik kan reizen, want ik kan niet langer op eene plaats blijven, waar mij de grond onder de voe ten gloeit. Zoek gij den man op, den werkelijken eigenaar van den geldkoffer Guillaume de Rempert, smeek hem om vergeving, dan zal wellicht de Hemel toe einde van Mei aankomen. Haar ruma- thiek is slechts wat erger dan andere jaren, omdat zij dezen winter niet als gewoonlijk, eenigen tijd aan de baden te Abazia of Cyprus heeft doe gebracht. Zij wilde den keizer niet verlaten na den droevigen slag, die he' keizerlijk huis leed en vergezelde daarom den keizer ook naar Ischl. De Novosti betwijfelt of de persoonlijke onderhandelingen tusschen Salisbury en Bismarck om Engeland voor het Drie voudig verbond te winnen, tot een goed einde zullen komen; maar het blad voor ziet dat zij tot dadelijk gevolg zullen heb ben, dat de stilzwijgende band tusschen Frankrijk en Rusland wat vaster wordt aangehaald, al bestond in den laatsten tijd meermalen vrees voor het breken daarvan. Het blad constateert, dat de kalme, gematigde, onzelfzuchtige houding van Rusland bij de gebeurtenissen in Servië en Roemenië volstrekt geen nieuwe ver bintenissen tegen dat land wettigt, ver bintenissen, waarvan verscheidene bladen spreken met het doel Rusland bang te maken. De omgeving des keizers en de chefs der politie worden in den laatsten tijd ernstig verontrust door geruchten omtrent nieuwe samenzweeringen der nihilisten. Toen de Czaar dezer dagen de begrafenis van den minister van Wegen en Gemeen schapsmiddelen wilde bijwonen, ontving hij verscheidene waarschuwingen om niet te midden van een menigte aanhangers der revolutionnaire partij te verschijnen, daar hij zijn leven niet zeker was. De Paus heeft, naar aanleiding van het Paaschfeest. Zondag de kardinalen en prelaten ontvangen. Hij verklaarde met genoegen de kenteekenen van eensgezind heid tusschen de bisschoppen en de katho lieken te hebben opgemerkt. Hij betreurde echter de verdeeldheid der Fransche katho lieken op staatkundig gebied, omdat daar door elke krachtige hankeling wordt ver lamd. Ook beklaagde hij zich over de lang zaamheid in het verleenen van het Itali- aansche exqeatur, en zag daarin een ha- telijken vorm van afhankelijkheid. De Italiaansche gezant te Konstantinopel heeft aan den heer Crispi het antwoord van de Porte medegedeeld in de zaak te Prcvessa; dat antwoord luidde, dat de Porte geen termen vond, aan de zaak gevolg te geven. In eene druk bezochte algemeene vergadering van de vereeniging tot ver zameling van oudheden „Flehité", zijn de heeren B. F. Castendijk, voorloopig tot secretaris en J. R. van de Gumster, voor loopig lot penningmeester benoemd, in de plaats van de heeren J. C. Rolandus Hagedoorn en mr. J. Heyligers, die als zoodanig ontslag hebben genomen. Door burgemeester en wethouders van Amersfoort is vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein verleend aan G. Schoonderbeek in het perceel aan de Breedestraat, wijk F, no. 124, W. Brandsen, wed. P. Colebens in het perceel aan den Hof, wijk F, no. 294, en J. van de Ven in het perceel aan den Arnhem- schen straatweg I, no. 86. Gedurende het jaar 1888 is ten poslkantore alhier in de rijks-postspaar bank f51766.43 ingelegd, en door de administratie terugbetaald f 37364.52, zoodat er 14401.90'/2 meer werd ingelegd dan teruggegeven. Het getal uitgegeven boekjes bedraagt 257. Te Breda zijn op den tweeden Paaschdag de aangekondigde harddraverij en wedrennen vanwege de Bredasche harddraverij- en renvereeniging gehouden, er waren 5 prijzen uitgeloofd, namelijk le Welkomstprijs. 2e. Prijs van .de stad Breda. 3e. Paaschprijs. 4e. Voor- jaarsprijs. 5e. Militaire sportprijs. Hor- staan dat gij het einde uwer dagen ,zoo niet in rust, dan toch in vrede met God en de mensehen zult kunnen doorbren genGa naar de bruiloft, Vader! Zeg aan Obermann. dat ik hem geluk wensch. en dat ik een... een... onge lukkige ben!" Arthur wierp zich op de sopha. Nog lang weende hij nadat zijn vader de kamer had verlaten; en telkens kostte het hem nieuwe tranen als hij dacht aan de lie felijke gestalte van zijne geliefde echtge- noote. XXII, De treurende dahlia. Terzijde van den grooten straatweg, waarlangs jaarlijks de vele touristen die Thuringen bezoeken, trekken, ligt in eene schoone omgeving een kleine badplaats, welbekend in het noorden wegens de ge neeskracht harer wateren. Onder de veranda van het groote bad huis vinden wij eenige weken na het voor gevallene in ons vorig hoofdstuk, Arthur weder. Na langen tijd zonder doel in het heerlijke Thuringen te hebben rondge dwaald, heeft hij zich hier in deze stilte op 't land afgezonderd. Een zeer groote verandering is met Rem voorgevallen. denren voor Nederlandsche officieren, volgens de 2e serie van het ontwerp- reglement der Militaire Sportvereeniging. Afstand 2400 M. Prijs f225. Deze prijs werd behaald door onze stadgenoot den heer A. J. P. Metelerkamp, le luitenant alhier. Jan. Wat is toch de oorsprong van de vicarieën, waarvan verleden week in deze courant sprake was? Piet. Wel, vrome menschen hebben hier in de 14e, 15e en zelfs nog in de 16e eeuw landerijen of kapitalen ge schonken, waarvan de opbrengst moest dienen ter bezoldiging van een vicaris, een priester, die op bepaalde tijden aan een aan heiligen gewijd altaar in een der kerken van Amersfoort de Mis moest be dienen. De geschonken goederen werden beheerd door een college van collatoren, op de wijze als door de stichters der vicarie was aangegeven. J. Maar dat gebeurt nu toch niet meer? P. Neen. Nadat Amersfoort in 1579 door graaf Johan van Nassau ingenomen, en tot de Unie van Utrecht gebracht was, werden de kerken door de Gerefor meerden in beslag genomen, en de vicarieën of goederen, uit welker op brengst de vicarissen waren bezoldigd, tot andere vrome doeleinden aangewend. J. Dan is het ook billijk, dat de Amers- foortsche jongelui in de eerste plaats in aanmerking komen voor een beurs, die uit de Amersfoortsche vicarieën wordt betaald. P. Dat vindt onze ijverige burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck ook en daarom heeft hij zijn best ge daan, en het geluk gehad om Z. E. den Minister van Bin. Z. van die billijkheid te overtuigen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: naar Oldeholtwolde (loez.) L. Schol te, te Heveskes, naar Sluipwijk A. H. L. de Bel, te Wateringennaar Westbroek en Achttionhoven G. van Kempen, te Soesterberg. Bedankt: voor den Ham (toez. P. Gem- ser, te Oud-Loosdrechtvoor Jutfaas J. Vonk, te Oldebroek (Geld.) voor Brand wijk c. a. W. H. G. Harders, te Parre-ga voor Kiel Windeweer (toez.) W, P. M. Mouliju, te Ruinen. Aangenomen: naar Nieuwendam (toez.) J. Bruining, te Beetsnaar Heemstede J. Kuilman, te Delft. Het weekblad «de Huisvrouw" be weerd dat het gebruik van rauw ooft bij het dessert voor de gezondheid niet aan te bevelen is. Ooft is geen middel om de maagzenuwen tot grootere werkzaam heid te prikkelen, wat toch het eigenlijke verstandige doel van het nagerecht zou moeten zijn. De gewoonte der Engelschen om een stukje scherpe maar niet vettige kaas te gebruiken, is veel beter; maar het gebruik van rauw ooft, dat zuurvor- mingen en oprispingen veroorzaakt, is even ondoelmatig bij het nagerecht als dat van noten, amandelen of vet gebak. Dezer dagen verscheen een elegant gekleed heer in de bank te Denver, (Co lorado) en vroeg op beleefden toon, of hij den president van de bank, den heer Mossat, eens mocht spreken. Hij werd dadelijk in de spreekkamer gelaten en toen hij met den heer Mossat alleen was, deelde hij liern mede, dat hem een en ander ter oore was gekomen omtrent een Voor de opgewondenheid van vroeger is rust in de plaats getreden. Desniette min getuigt zijn bleek gelaat van zijne diepe droefenis, daar het hem niet gelukt is op zijne kruistochten Verena terugte- vinden, hoewel zijne genezing vooruit is gegaan en hem alleen nog slechts da waan is bij gebleven dat hij een wond aan het hoofd heeft. Arthur is bezig de advertentiën van een dagblad doortelezen en blijft plotse ling staren op eene annonce, die groot belang voor hem schijnt te hebben. Hij leest daar «Oproeping!" «Den heer overste graaf Guillaume de Rempart kunnen gewichtige mededeelin- gen worden gedaan omtrent Guilloche en Martingau Maurits Falkening, te Br Arthur leest nogmaals de aankondiging. «Hoe," roept hij uit, zijn dat niet de na men der beide schurken, van wie Wall- mann mij zoo dikwijls verhaalde? God, zoo het mogelijk ware, dat maar neen I maar welke betrekking kan er bestaan tusschen mijn vader en die schurken Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2