NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. DE GELDKOFFER. No. 37 Woensdag 8 Mei 1889. Achttiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. AMEBSFODRTSCHE CODRANT. VOOR abonnementsprijs: Por maanden 1.Franco per post door het goheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIE Ni Van 16 regels 0,40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De vreugde over 'sKonings herstel uitte zich te Schoonhoven op 3 Mei op dubbelzinnige wijze. Van het gemeente huis en uit vele bijzondere woningen wapperde Neerland's driekleur, en de oranjewimpel gaf daaraan eene dubbele beteekenis. De muziek vereeniging Apnllo gaf eene verdienstelijke uitvoering vóór bet raadhuis, terwijl de gemeenteraad in plechtige buitengewone vergadering bijeen was en een telegram van gelukwensching aan Zijne Majesteit zond. Tevens besloot de raad met algemeene stemmen, dat de 40-jarige regeering var. onzen Koning op 13 Mei a. s. feestelijk zal worden her dacht, en stelde voor dit doel eene som uit de gemeentekas ter beschikking van Burgemeester en Wethouders. Terwijl Apollo de volksliederen deed booren.zag men op verschillende punten bengaalsche verlichting. De raad der gemeente Apeldoorn heeft eene subsidie van f500 aan de feest-commissie voor het feest op 12 Mei a.s. verleend. Op Zondag 12 Mei zal het feest godsdienstig herdacht worden, en op Maandag door muziek en vuurwerk. Men heeft grootsche plannen. De Dorp straat zal o. a. geheel met groen versierd en des avonds geheel geillumineerd wor den. Te Haarlem worden groote feeste lijkheden voorbereid ter gelegenheid van het jubilé van Z. M. den Koning. In de Woensdag te houden gemeenteraadszit ting zal een buitengewoon crediet wor den aangevraagd. De Eerste Kamer heeft Vrijdag de arbeidswet aangenomen. In de Tweede Kamer maakte men aanvang met de al gemeene beraadslaging over de arbeids wet. Vijf kamerleden, de heeren Borgesius, Kerdijk, Schepel, Hertogh en Zaaijer, heb ben een voorstel ingediend tot herziening van ons belastingstelsel. De strekking er van is: rijksinkomsten belasting, afschaffing van den zoutaccijns en het patentrecht, behalve van naam- looze vennootschappen, nieuwe regeling der registratie voor overdracht van on roerende goederen. Het doel der voor stellers is ontlasting van mingegoeden, wegneming van financieele belemmerin gen voor handel en nijverheid, wegne ming van belemmering voor den land bouw. De Minister van Oorlog heeft aan de leden der remonte-commissie opge dragen, een onderzoek in te stellen of het al dan niet wenschelijk is van Staats wege hengsten ter beschikking van par ticulieren te stellen en in het toestem mend geval teyens aan te geven, welke rassen alsdan in de verschillende provin ciën gestationeerd zullen moeten wor den. De Familiebode schrijft «Wij vernemen zoo even, dat het requisitoir van den officier van justitie, in zake den gep. kapitein W. E. Willink Ketjen luidt: Buiten vervolging stelling." Genoemde oud-officier zal binnen den hem gestelden tijd een Memorie aan de rechtbank inleveren. De oud-Minister en gep. Generaal Ma joor Reuther is Zaterdag j.l. te 's-Hage overleden. In Nederland wordt «het gezag" gered door lasteren of doodzwijgen. «Vivent les gens de coeur!" En wanneer dit niet gelukt door krankzinnigverklaring «Vivent les gens d'esprit!" (was get.) W. E. Willink Ketjen. Deze zaak is hiermede uit, als althans de Heer Willink Ketjen nu niet weder op zijn beurt een aanklacht tegen den minister indient. Inmiddels heeft de naam van den heer Ketjen geleden door die zonderlinge beschuldiging door den mi nister tegen hem geuit. Een minister, die een gep. Kapitein aanklaagt zonder eenigen bewijsgrond te kunnen bijbrengen, zoodat de officier van justitie geen termen tot vervolging vindt, heeft, dunkt ons, een reden te meer iets goed te maken. Dat men dan toch ein delijk na den heer Ketjen zooveel leed berokkend te hebben die zaak uit de wereld hielp, kan niet meer dan billijk zijn. Amst. De lijst der hoogst aangeslagenen in Utrecht, verkiesbaar voor de Eerste Kamer, bevat 127 namen. Hoogst aange slagene is Mr. W. J. Roijaards van den Ham, te Utrecht, voor f 6245.93%. De laagste is de Heer A. L. Grothe van Wemeldinge, te Zeist, voor f603.36. Vanwege den Nederl. Schutterij- kaderbond zal in de tweede helft der maand Juli a. s. te Haarlem een schiet wedstrijd worden gehouden van leden en afdeelingen van schutterijen. Bij die ge legenheid zal o. a. een korpswedstrijd worden gehouden in het gezamenlijk snel vuur op 150 M., staande achter een borst wering. Het hoofdbestuur van den bond zal optreden als regelings-commissie; tot eere voorzitter daarvan is benoemd: Mr. W. Jager Gerlings, kapitein waarn. comman dant der d.d. schutterij te Haarlem, ter wijl als derde commissaris aan de com missie is toegevoegd de Heer W. F. van Deinse, voorzitter der afd. Haarlem. Te Loosdrecht heeft zich uit de le den der sociëteit «de Itendracht" eene commissie gevormd om het 40-jarig Ko- ningsjubilé te vieren. Aanstonds werd eene aanmerkelijke som bijeengebracht, die vergroot zal worden door vrijwillige bijdragen van de ingezetenen. Muziekuitvoeringen, eene optocht, een feestmaaltijd enz. maken deel uit van het feestprogramma. Naar het Vad. meldt, heeft het Openbaar Ministerie berust in het vonnis, in zake den heer Verstege gewezen. Ook de heer Verstege komt daarvan niet in hooger beroep. Men verneemt omtrent den be hendigen oplichter, die voor eenige dagen der. heer Deumer Cramer te Utrecht een i ij wiel, dat deze voor eigen gebruik hield en een sportkostuum wist afhandig te maken, nog het volgende: Op dezelfde behendige wijze als waar op hij het wiel in bezit wist te krijgen, heeft hij het ook in zeer korten tijd van de hand gedaan. Wel is waar ontving hij er slechts f32.50 voor doch ook zelfs voor dien prijs is het niet gemakkelijk zoo direct iemand te vinden om een rijwiel te koopen. Na bij den bediende van het Hotel Bellevue den weg naar Amsterdam te hebben gevraagd, om zijne vrienden te gemoet te rijden, reed hij pijlsnel op zijn wiel daarheen. Op zijn tocht door Nieu- wer-Amstel wist hij daar een zekeren heer B., aan de Ringkade over te halen, het wiel te koopen, onder meer hem ook zeggende een neef van baron Nagel te zijn. Na het geld verbrast te hebben (men vond nog 14 centen in zijn bezit) vervoegde hij zich bij den machinesmid Boekholst te Amsterdam, wiens beide zoons ook handelaren in rijwielen zijn. Genoemde heer was reeds met het sig nalement in kennis gesteld. Op de eerste aanvrage, een Rover te mogen huren, zond deze een zijner knechts naar zijn pakhuis in de Spuistraat, om haar te halen hij noodigde den oplichter binnen en bood hem een sigaar aan, ten einde hem kalm te doen wachten, niet op den Rover, maar op de inmiddels door een tweeden knecht ontboden policie. Onmid dellijk na de aanhouding is hij naar Utrecht vervoerd, en het wiel, te Amsterdam in beslag genomen, werd ook daarheen ge bracht. De pas uit de gevangenis ontsla gen 20-jarige jongeling moet een zoon van welgestelde ouders te Fensdorf in Westfalen zijn. Even buiten Hilversum is Zaterdag avond zekere H. Moolenaar, een visch- venter uit Huizen, op zijn terugweg met zijn hondenkar op den Laarderweg bij de ijzergieterij in botsing gekomen met de Gooische Stoomtram. Men vond kort daarna de kar gebroken op den weg en het lijk van Moolenaar over de booman liggen. Volgens verklaring van den ge neesheer is hij gestorven aan een sche delbreuk. Toen Vrijdag een bewaker van het krankzinnigengesticht Veldwijk te Ermeloo met 5 zoogenaamde «rustige patiënten" op Veldwijk wandelde, ont snapte een hunner aan den bewaker en begaf zich op den spoorbaan van den Centr. Spoorweg, juist toen er een trein in aaDtocht was. Niettegenstaande de be waker alle mogelijke pogingen in het werk stelde om den man weg te rukken, eer de trein hem bereikte, moch hem dit niet gelukken, zoodat de krankzinnigen van de locomotief een stoot ontving, die hem een eind weg slingerde en zoodanig aankwam, dat de ongelukkige een half uur later een lijk was. De rechtbank te 's Bosch heeft W. C. de W., oud 32 jaar, arbeider, wonen de te Stratum, beschuldigd van den 15. April j.l. te Eindhoven, bij gelegenheid eener samenscholing van werkstakers, het volk tot een strafbaar feit te hebben opgeruid, en de dienstdoende maréchaus sees te hebben beleedigd, veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf. Op het laatst van het vorig jaar verdween plotseling zekere H. H. uit de ouderlijke woning te Breda. De ouders ontvingen na lang in onze kerheid te hebben verkeerd, eindelijk tij ding uit Genua, dat hij te Rotterdam op een koopvaardijschip had dienst genomen als leerling-machinist; van Genua zou hij naar Philadelphia vertrekken, en half Januari zou men hem weer thuis ver wachten. Dezer dagen kwam echter be richt uit Washington, dat hij machinist was in het Providence under the charge of the Sisters of Charity. Hij verhaalt verder, dat men op 12 Maart een zwaren storm had te doorstaan, ten gevolge waarvan het schip in den nacht van 12 op 13 Maart op eene klip werd geslagen Nu riep de kapitein: «Wie zijn leven liefheeft verlate het schip." De reddings booten werden uitgezet, en na twee da gen en 2 nachten op zee te hebben rond gezworven, kwam hij met 25 man be houden te Washington aan. Allen wer den nu naar bovengenoemde inrichting overgebracht, waar H. spoedig herstelde. Het trof juist, dat de machinist van het hospitaal vertrokken was, en daar onze zeeman iets van electriciteit, machinerieën en stoken kende, en daarbij een goed getuigschrift had van den kapitein, werd hij aangenomen als machinist op een tractement van 65 dollar of ruim f160 gulden per maand. Door de directie der NederJandsche Rijnspoorwegmaatschappij is een besluit genomen, dat voor het reizend publiek voorzeker niet van belang ontbloot is. Gedurende den aanstaanden zomer dienst zal nl. dagelijks een sneltrein loo- pen van Amsterdam naar Emmerik en van Zevenaar naar Amsterdam, welke alleen te Nieuwersluis zullen stilhouden. Er hebben zich 130 aspiranten aan gemeld voor het a.s. examen van adelborst. Een ware geschiedenis uit Thüringen, door ANDRÉ HUGO. 61) Daarop steeg hij er met den dokter in en voort vloog de postslede met vier sterke paarden bespannen over de gladde sneeuwvlakte. Na een vaart van eenige uren hield de slede stil voor een herberg, eenzaam aan den landweg gelegen. De dokter gaf Arthur te verstaan, dat hij uit den wagen moest stijgen, om zoo lang met hem in de verwarmde gelag kamer te wachten totdat zijn eigen slede zou zijn aangekomen. Arthur volgde de raad van den dokter stilzwijgend op. Toen de kleine, vlugge man, de waard van de «Den," zooals de herberg heette, op den drempel van de deur verscheen en de binnenkomenden welkom heette, bleef Arthur een oogenblik verwonderd stilstaan, daar hij zich herinnerde het gelaat van dien man reeds vroeger een maal te hebben gezien. Hij had echter niet lang tijd tot nadenken, daar de dok ter den waard terzijde nam en hem eenige woorden in 't oor fluisterde. Toen de waard nu daarop met lachend gezicht naar Arthur toetrad, hem vriendelijk groetle en hem bij zijn naam noemde, toen fonkelde het droevig, matte oog van Arthur van een vuur, dat al te duidelijk lerried hoezeer zijn geest verstoord was hij stond van zijn stoel op, keek den waard vorschend aan en vroeg: «Kent ge mij?" «Wel zeker I" «Hoe dan als ik vragen mag?" «Van Ulmhosen I" «O, ja, nu herken ik u. Gij beweest mij eens een groolen dienst. Toen ja toen!" voegde hij er zuchtend bij, terwijl hij zich nederzette en zijn gelaat in zijne beide handen verborg. «O, groote God, waar is die tijd gebleven! Toen was ik gelukkig, toen meende ik dat voor mij een hemel .van gelukzaligheid op de aarde was afgestegen, en nu Arthur's borst bewoog zich als door hevige smart," «nu ben ik de ongelukkigste der men- schen die met een vloek beladen, door de wereld zwerftMaar halt Kunt gij mij wellicht ook zeggen, waar zij is, mijne Verena, mijne ai me onschul dig gedoode Verena?" viel hij zich zeifin de rede. «Zij leeft, dat weet ik, maar waar, dat weet ik niet I Weet gij ook waar zij is De waard wisselde een beteekenisvol- len blik met den dokter. «Ik weet het niet!" antwoordde hij toen Arthur met medelijden aankijkende. Klokkengebengel, het geluid van schel len en het stilhouden van eene slede voor de «Den" riepen den waard naar buiten. De dokter zag door het venster en snelde toen ook naar buiten. «De dokter meent het goed met mij zeide Arthur, toen hij bemerkte dat hij alleen in de kamer was. «Of hij heeft de oorzaak van mijn wond werkelijk ge vonden, of hij meent dat ik rijp ben voor zijne inrichting. Nu, het mag wezen hoe het wil «De slede is gereed!" riep de dokter van buiteu. «Kom mijnheer Falkening!" Arthur stond op, ging naar buiten en stapte de slede in die onmiddellijk voort- vloog. Na ongeveer tien minuten, zag hij bij eene buiging van den weg het gesticht voor zich liggen. «Is dat St. WolfgaBg? vroeg Arthur verwonderd toen hij de kleine burgt ontwaarde, die zich boven op de rotspunt verhief. «Ik dacht dat uw inrichting ge bouwd was in den tegenwoordigen ka- zeinestijl, die aan de orde van den dag is." «Ge spreekt juist als ik, toen ik voer de eerste maal St. Wolfgang zag." «Het ziet er uit als een oud middel- eeuwsch roofslot." «Dat is St. Wolfgang ook geweest. Oorspronkelijk gebouwd als een post om waarnemingen te kunnen doen heeft het voor de vroegere bewoners van deze om streken als een fort gediend, van waaruit het krijgsgeroep door de dalen weer galmde, wanneer een of andere vijand in aantocht was en den geboortegrond bedreigde. Later is het werkelijk een roofslot geworden, zooals de Thuringsche kronieken verhalen en is het overgegaan in het bezit van de heeren van Greif- berg. De laatste afstammelingen uit dat geslacht schijnen niet tot de eerbiedwaar digste te hebben behoord, althans eens op zekeren dag zijn de ridders en edel lieden uit de omstreken met kunne ba nieren er heen getrokken en hebben zij, zooals rnen hier te lande het noemt, rnet den roofridder Ardal van Greifberg «duitsch gesproken," dat wil zeggen zij hebben de vesting bestormd, de sterke wallen gesloopt, den stevigen wachttoren gedeeltelijk vernield, en van de groote pronkzaal en de drinkzaal later een kapel gebouwd, gewijd aan St. Wolfgang. Eeuwen lang is die kapel een wereldbe roemd pelgrimsoord geweest, daar er zich een wonderdoend Mariabeeld in be vond, totdat het nu ongeveer honderd jaar geleden door een prins uit ons her togelijk huis is verbouwd tot een jacht slot, nadat natuurlijk de kapel reeds lang vervallen was en de plaats hare betee kenis voor de pelgrims verloren had. De ontwikkeling van den landbouw eischte dat langzamerhand de hoogten verlaagd en de donkere bosschen tot velden en weiden herschapen werden, zoodat de her togelijke familie het oude jachtslot lan gen tijd ongebruikt, liet, totdat het aan mijn voorganger als een gesticht voor lijders aan zielsziekten werd afgestaan. En daarvoor dient het ook mij." Onder dit gesprek had de slede reeds het kleine dal doorsneden en was ze tot den ingang van het slot genaderd. Zon der gedruisch vloog de slede nu over de vroegere ophaalbrug en hield ze voor den ingang stil. De portier scheen de aan komst reeds bemerkt te hebben, want zoodra de dokter was uitgestegen, werd de deur geopend. Arthur bemerkte tot zijne niet geringe verwondering dat de dokter plotseling zijn manier van doen veranderde. Met eenige korte woorden deelde hij Arthur mede, dat hij terstond bij liern zou ko-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1