NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. DE GELDK0FFER. No. 41. Woensdag 22 Mei 1889. Achttiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. 1MEBSF00RTSCHECOIlil VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukkeu en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIE Ni Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. AdvertentiënNy/Vrw<7tfZ geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Blijkens bericht van 's Konings ge zant te Parijs heeft de Fransche regee- ring besloten, van at 18 Mei de Fransch- Belgische grens weder open te stellen voor den invoer van vee. In Pruisen, dicht bij de Neder- landscbe grenzen, is het besmettelijke mond- en klauwzeer onder het vee uit gebroken. De burgemeester van Emmen (Drente) heeft daarom de ingezetenen zijner gemeente op dat dreigend gevaar gewezen en gewaarschuwd geene Prui sische kooplieden op de stallen toe te laten. Als een staaltje hoeveel belang de nieuwe kiezers te Stadskanaal in hun stemrecht stellen, wordt het volgende gemeldDe directeur van de fabriek «Nijverheid" aldaar heeft zijn talrijk stem gerechtigd personeel twee uur vrij gege ven om hunne stem te kunnen uitbren gen. Allen namen natuurlijk den meer deren schafttijd gaarne aan, maar niemand stemde. Te Amsterdam zijn van de 54 kos- telooze scholen volgens 't officiéél verslag slechts 3 in orde, en er zijn elf scholen te weinig om te voorzien in de behoefte. Er zijn in die 51 scholen 2000 kinderen te veel, buitendien zijn er 1800 kinderen van 5 jaar, die geen voorbereidend on derwijs ontvangen, omdat er geen plaats is. Dat gebrek aan plaats is tevens oor zaak, dat vele kinderen te laat op school komen en daardoor haar verlaten, voor zij de hoogste klasse doorliepen. En al leen zij, die dit deden, kunnen herhalings- onderwijs ontvangen. Buitendien zijn er 3600 kinderen van 612 jaar in die stad, de geen onderwijs ontvangen. Evany. Zondagsblad 19 Mei '89. Onder een grooten toevloed van belangstellenden, vrienden en vereerders, zoowel dames als heeren, werd Maandag middag, omstreeks twee uren, op de begraafplaats «Zorgvliet," bij Amsterdam, het stoffelijk overschot van wijlen Dr. Ph. R. Hugenholtz ter aarde besteld. Toen de onder kransen en bloemen als begraven lijkkist in het graf was nedergelaten, werd het woord gevoerd door de heeren Crommelin, lid van het bestuur der Vrije Gemeente, Prof. Loman, Prof. W. M. Gunning, namens den Pro testantenbond, Mohrman, namens de Vereeniging tot bevordering van zelfstan dig godsdienstig leven, en den emeritus predikant Francken als oud-vriend, die allen beurtelings de groote verdiensten en edele hoedanigheden van hoofd en hart van den ontslapene schetsten. Nadat het zangkoor der Vrije Gemeente den overleden leeraar en vriend het le en 8e vers van het 224e lied uit den bundel der Vrije Gemeente had toege zongen, bedankte de Heer Goekoop, schoonzoon van den overledene, ook namens de weduwe en kinderen voor de hulde, den ontslapene bewezen. Diep geroerd verliet de menigte den Godsakker. Door de politie te Leiden is proces verbaal opgemaakt tegen een persoon, die, zonder kiezer te zijn, aan de stem ming op II. Dinsdag heeft deelgenomen door zich voor een ander (kiezer) uit te geven. Die handeling is bij artikel 128 der strafwet strafbaar gesteld met ge vangenisstraf van een jaar maximum. De directeur der Prins Hendrik- Stichting ontving voor den tuin dier in richting van de hh. Croenewegen Co., bloemisten te Amsterdam, eene mand vol prachtige bloemplanten ten gesehen- ken, eene attentie, die zeer op prijs gesteld wordt. Te Haarlem heeft de politie aan gehouden en naar het Huis van Bewa ring overgebracht zekeren Herman August Jelgershuis Blankenstein, oud 51 jaar, laatst woonachtig te Amsterdam, die, onder het valsche voorgeven van te zijn de zoon van den bekenden schilder Jel- gerheis, poging tot oplichting had ge pleegd. Hij heeft reeds vroeger 8'/j jaar gevangenisstraf ondergaan. Te Holten (O) is overleden op ruim 88-jarigen leeftijd Barend Hoeve, een der oud-strijders van 1813, gedecoreerd met het metalen kruis. Te Helder zijn in de laatste dagen ernstige verschijnselen van vergiftiging Een ware geschiedenis uit Thüringen, DOOR ANDRÉ HtJGO. 65) Ik was dom genoeg te gelooven dat de Voorzienigheid enkele menschen bevoorrecht heeft met een profetische blik; ik zocht de bekende waarzegster Flammarion op en daar vernam ik nu een mengeling van waarheid en verdich ting, en zag ik zulke wonderlijke dingen dat ik in het eerste oogenblik hare ver maarde alwetendheid moest bewonderen totdat ik later, helaas te laat, uit mijn roes ontwaakte en erkennen moest dat de uitspraken van deze moderne Zienster het gevolg waren van eene slim over legde bedriegerij, hoewel ik tot dusver nog niet weet, hoe en waarom. Flamma rion had door eenige harer uitdrukkin gen den toorts der ijverzucht weder in mij ontstoken, welke al meer en meer toenam, totdat ik Parijs verliet en naar mijn woonplaats in Thüringen snelde, voorgekomen, welke worden toegeschre ven aan het gebruik van voor de con sumptie schadelijke worst. Van enkele gezinnen zijn alle leden aan de gevolgen der vergiftiging lijdende, terwijl in het garnizoens-hospitaal vele militairen wor den verpleegd, bij wie zich dezelfde ver schijnselen voordeden. De vergiftigde worst moet van éen slager afkomstig zijn. Naar men ons mededeelt, is een ernstig onderzoek be volen. Het congres van hot Algemeen Ne der). Werkliedenverbond zal dit jaar ge houden worden op Zondag den 9en Juni (Eersten Pinksterdag,) van 11 tot 4 nur, en zoo noodig 's avonds te 6 uren worden voortgezet in het gebouw van den «Am- sterdamschen Werkmansbond"Spuistraat, hoek Kattegat No. 2. Vooraf zal Zaterdagavond te 8 uren eene huishoudelijke zitting worden gehou den, die alleen voor afgevaardigden toe gankelijk zal zijn, terwijl, na afloop van het congres. Maandag 10 Juni,'s morgens van 9 tot 12 en van 12'/2 tot 4 uur, openbare zittingen van de algemeene bondsvergadering zullen plaats hebben. Op het congres zullen o. a. worden be sproken de volgende vragen Aan welke eischen behoort een hervormde arbeiders beweging te voldoen? Op welke grond slagen behoort zij te worden gevestigd Kan het Algem. Ned. Werkliedenverbond geacht worden van zulk een beweging het orgaan te zijn en te kunnen blijven Zoo ja, is zijn grondslag en zijn verschil lende bepalingen van zijn statuten goed, of in welke opzichten wordt wijziging noodzakelijk geacht? en zoo neen, wat dient er voor in de plaats te komen In de algemeene bondsvergadering zul len, behalve wat verder'ter tafel wordt gebracht, de financieele aangelegenheden van het Verbond worden geregeld, ter wijl op de dagorder voor de openbare zittingen o. a. vermeld staan de volgende onderwerpen 1°. De algem. vergadering besluite in te trekken haar besluit van 1887 tot bet verzamelen van rapporten van afdeelings- vergaderingen over arbeidswetgeving en het doer, bewerken daarvan tot een ge heel 2°. De alg. verg. machtige het centr. best. een adres te richten tot de Regeering, waarin wordt aangedrongen op het af schaffen der patentbelasting en der ac cijnzen op zout, zeep, bier, azijn en suiker 3°. De alg. verg. besluite mede te wer ken tot het verzamelen van (arbeiders- begrootingen of rekeningen); 4°. Voorst, van de afd. Appingedam: «Kan de comm. tot onderzoek van de verzoekschriften uit de 2e Kamer dezer- tijds ook verzocht worden om over inge komen adressen houdende de besluiten, genomen op een alg. jaarlijksche verga dering van erkende bewegingen in den lande, eenig debat en een stemming in de Kamer uit te lokken, opdat daaruit blijke welke volksvertegenwoordigers voor of legen de genoemde hervormingen zijn, en de Regeering tevens daarvan nota kan nemen om wetsvoorstellen in de aangegeven richting in te dienen 1" 5". Wat staat het Alg. Ned. Werkl.- verbond te doen de beweging voor de anti-dienstvervanging ten krachtigste te steunen of aan te dringen op afschaffing van de militie en verplichte oefening in dïn wapenhandel door alle burgers? 6°. Van de afd. Uithuizen «Kan er in iedere provincie ook iemand gevonden worden om meer propaganda te maken voor bet Alg. Ned. Werkl.-verbond en 7°. Van de afd. Bolsward «bij de Regeering aan te dringen op invoering van algemeenen dienstplicht. Wat kan het Alg. Nederl. Werkl.-verbond hiervoor doen." Aan het verslag over de weèsin- richting te Neerbosch over het boekjaar 1888/89 ontleenen wij het volgende: Het nieuwe weeshuis met deöschool- localen en 4 slaapzalen weid geheel af gebouwd en van nieuwe meubelen voor zien. Een groote werkplaats werd ge bouwd voor de boekbinderij; met de voltooiing van weer een nieuw weeshuis is men reeds een goed eind gevorderd en met liet hoofdgebouw hoopt men spoedig onder dak te komen. De drukkerij is uit gebreid door aankoop van nieuwe letter soorten. De grootste uitbreiding heeft echter de meubelmakerij ondergaandeze is nu zoo ingericht, dat hier alle. meubelstuk ken kunnen worden vervaardigd. Ook de smederij heeft zich mede zeer uitgebreid. Van de boerderij word gezegd, dat de melkinrichting in het bezit is gekomen van eene machine, om door stoom te karnen en op Deensche wijze boter te bereiden. Aan de stoom-wasscherij is men in het bezit gekomen van een nieuwen ketel van 9 paardenkracht. De veestapel wat paarden en koeien betreft, heeft zich uitgebreid. Een groot stuk boschgrond werd uitgeroeid en voor moestuin gereed gemaakt. Ruim 200 vruchtboornen zijn weder geplant, zoodat het getal vrucht boornen, aan de inrichting behoorende, nu meer dan 1200 bedraagt. Het verslag der Staatscommissie tot voorbereiding der wettelijke regeling van den militairen dienstplicht is versche nen. Verlangd wordt in dit verslag al gemeene en persoonlijke dienstplicht. Over dit punt was de commissie schijn baar niet eeens gezind, daar de katho lieke leden, de Heeren Reuther, Brouwers en Mutsaers, bij het verslag een nota heb ben gevoegd, ter bestrijding van den per soonlijken dienstplicht. Ons leger zal bestaan uit een veldleger, bet eigenlijk oorlogvoerende gedeelte onzer macht, be zettingstroepen, een landweer, een zee macht en een zeeweer. Het veldleger met de bezettingstroepen zal sterk zijn 110,000 man, de landweer 50,000 man, dé zee macht 2800 man en de zeeweer 1500 man. De diensttijd zal 20 jaren duren. Acht jaren bij het leger, vijf jaren bij de land- of zeeweer en zeven jaar bij de reserve. Om zooveel mogelijk goede soldaten te te kweeken, wenscht de Commissie opne ming der gymnastiek als verplicht leer vak, zooveel mogelijk overal onderwijs in de behandeling der wapenen, en aan moediging van Regeeringswege der schiet oefeningen. Om het godsdienstige struikelblok te vermijden, wil zij verder zien bepaald, dat aan geestelijken op hunne aanvragen telkens voor één jaar ontheffing van den werkelijken dienst kan worden verleend. Te Ede (Gelderland) heeft men den burgemeester jhr. A. W. van Bors- selen, bij zijne herkiezing als lid der Provinciale staten eene serenade ge bracht. Vele honderden waren er bij tegen woordig. De burgemeester trok met den stoet naar het dcrp, waar allen flink onthaald werden. Bij enkele tegenstan- om mij van de waarheid te overtuigen. Als de opgehoopte brandstof, die slechts één vonk noodig heeft om te ontbranden zoo was een ongelukkig tooneel vol doende om de zee van hartstochten in mijn Binnenste te doen bruisen. Toen ik namelijk mijn huis binnentrad, zag ik licht in haar kamer, ik stijg de wa rande op en hoor twee stemmen mijn bloed geraakt in hevige beweging ik kijk door het venster mijne vermoe dens waren wel is waar niet juist, maar ik zie, dat zij een pakje brieven samen bindt, ze in haar lessenaar wegsluit en hoor haar tot haar vriendin zeggenHier zijn ze zeker; hier vindt Arthur ze niet....!" Arthur hield op; hij luisterde en vroeg den dokter: «Wat was dat?" De dokter scheen den toon, die als een diepe zucht klonk, ook te hebben ge hoord, maar scheen geen lust te hebben Arthur's vrees te versterken, want hij gaf een ontwijkend antwoord en verzocht hem toen, nadat hij de glazen nogmaals gevuld had, met zijn verhaal verder voort- tegaan. «Ge kunt begrijpen, dat het in mij kookte en bruiste, want waartoe moest zij brieven voor mij verbergen, zoo ze toch niets bevatten, wat ik niet weten mocht? Ik ging mijn huis binnen en naar mjjn kamer. Dezelfde vriendelijkheid, dezelfde voorkomendheid als altijd! God! ik zeg u, ik streed een schrikkelijken strijd, zoodat ik moest zeggen dat ik ziek was. Zij week dien nacht niet van mijn bed. Den volgenden ochtend vond ik niet de gelegengeid onbemerkt in haar kamer te treden, want zij verloor mij niet uit het oog' Des avonds gingen wij naar den schouwburg. Er werd dien avond Verena's lievelingsopera, de Freischutz, gegeven. Ik verliet haar en snelde in de hoogste opgewondenheid naar huis. Ik open, in haar kamer gekomen, haar lessenaar ik neem de brieven er uit ik lees ze ze versterken mijn vermoedens, want een aantal brieven gaven haar raad hoe zich als verstandige vrouw tegenover mij te bedriegen ik zoek verder ik vind een fotografie, die overeen scheen te komen met die waarvan Flammarion had gesproken ik voel naar mijn klop pend hart, wierp de brieven in de lesse naar en snel terug naar den schouwburg ik haal haar en wij gaan ter ruste ik kan niet slapen, want ik ben te zeer opgewonden ik heb koorts, ik ge voel hoe de waanzin in mijn hoofd woelt ik haal een dolk als een bandiet en en dokter" Arthur vatte den arm des dokters en drukte dien hevig «en de bandiet stoot haar de dolk in de borst. Arthur zweeg eenige oogenblikken «Ik moet haar wel uit schoone droo- men gewekt hebben," ging Arthur lang zamer voort; «want nog nauwelijks had ik den bebloeden dolk weder in de hand en keek naar het madonnagezichje, toen haar groot sprekend oog zich opende, haar blik een oogenblik verwonderd naar mij keek en zij zich plotseling ophief. En wat deed zij, dokter?... Zij klemde zich nog eenmaalaan mijn hals en kuste mij Eerst later heb ik mij dat oogen blik weder in herinnering kunnen bren gen toen ik de daad volvoerde was ik niet meer bij mijne zinnen. Zooveel weet ik nog dat ik den tuin insnelde en ook mij zelf den dolk in harte stiet. Toen verloor ik mijn bewustzijn. Hersteld van mijn wondkoorts, toen de eerste smart over mijn onzalige daad voorbij was, gevoelde ik nu eens meer, dan weder minder smart. Hoewel ik eigenlijk geen werkelijk berouw gevoelde overmijn daad want in rnijne oogen zag ik nog altijd het beeld van de ontrouwe echtgenoote, die haar straf voor haar misdaad geboet had, zoo pijnigden mij in mijne rustige oogenblikken toch de vermaningen van een stem in mijne binnenste. Ik durfde niet meer opzien, want in ieders gelaat dacht ik te lezen gij zijt de moordenaar en bij elke vraag die men mij deed dacht ik dat men mij door een onbesuisd woord trachtte te vangen, om mij als moordenaar aan te klagen. Ik sprak niet meer. Daar komt eenige dagen later de vriendin mijner echtgenoote tot mij en eischt een pakje brieven terug, dat zij, zooals zij verklaardde, aan hare vriendin ter bewaring had gegeven." Arthur's oogen brandden. «Nogmaals liet ik mij den samenhang verklarennogmaals moest zij mij ver zekeren dat zij de waarheid had gespro ken, en toen volgde eene schrikkelijke uitbarsting van smart mijnerzijds, die ik niet meer weet hoe lang ze duurde." «En de brieven? Gaaft gij die aan die vriendin terug." «Ik niet! maar mijn vader heeft mij later eens geschreven dat hij ze op her haald verzoek aan den eigenares had afge geven Maar hoor riu verder! Srnait en berouw knaagden een tijdlang aan mijn hart, totdat ik een vreeselijk besluit nam. Dokter, gij begrijpt mij, gij kunt het begrijpen! Ik wilde haar nog eenmaal zien, en dan dai» wilde ik nogmaals trachten mij van het leven te berooven. Ik wist mijn vader overtehalen, en hij reisde met mij naar Br Ik snel, daar aangekomen, naar ons familiegraf, ik open de kist ik zie er inze was ledig I Arthur zweeg stil. Eindelijk hief hij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1