Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ders van den heer van Borssele werden de ruiten ingeworpen. Overigens werd de orde niet verstoord. Men meldt uit Haarlem: MrjulTrouw E. Mozer van Amsterdam, onderwijzeres aan het blinden-instituut en oud-leerlinge dier inrichting, liet zich Zaterdagavond op de feestviering van den „Volksbond" hooren. Zelden heeft een zangeres een zoo onverdeeld succes be haald dan deze dame is geschied. Zij en de heer Oort, die haar begeleidde, de heer O. is ook leerling aan het instituut werden zoo stormachtig toegejuicht, dat zij niet anders konden doen, dan nog eens optreden. Ook daarna wilde aan de toejuichingen bijna geen einde komen." De gemeentebesturen zijn uitge- noodigd om, ten behoeve van den minis ter van binnerilandsche zaken uiterlijk vóór den 25. Mei, aan Ged. Staten o. a. de volgende opgaven te verstrekken: 1. eene opgave, of eene regeling be- s'aat omtrent de toelating van kinderen uit hunne gemeente op de scholen van andere, en zoo ja, met welke gemeente of gemeenten, met duidelijke vermelding, of die regeling in 1888 is ingevoerd dan wel reeds vroeger bestond, en of daarvan in 1888 is gebruik gemaakt: 2. mededeeling of op 31 Dec. 1888 in het geheel een schoolgeld voor de open bare lagere school werd geheven; 3. eene opgave, of ter opleiding van onderwijzers voorzieningen zijn getroffen, met vermelding van de wijze, waarop dit is geschied 4°, eene opgave, of er in den loop van 1888 schoollokalen zijn gebruikt tot het geven van onderwijs in godsdienst en zoo ja, hoevele 5». mededeeling of, ter nadeie verze kering van het plaatselijk schooltoezicht, eene commissie in 1888 is ingesteld, dan wel reeds vóór dat jaar bestond 6. eene opgave van het getal der open bare onderwijzers, andere ambten ot be dieningen bekleedende; hieronder wordt het geven van onderwijs bij rijksnormaal lessen niet begrepen 7. eene opgave, of onderwijzers een aandeel en zoo ja, hoeveel in de schoolgelden hebben genoten boven de in art. 26 der wet bedoelde vaste jaarwedde. Door den kapitein, eerstaanwezend in genieur alhier, is gisteren aanbesteed de bouw van eene kazerne, ten behoeve van een regiment Infanterie enz. (raming f 827,000); daarvoor werd ingeschreven door de navolgende heeren: E. Soltzer, Hilversum 895000 C. ter Horst, Zwolle 888947 W. Westerhof, Tilburg 888300 W. G. v. Berkum, Amsterdam 881000 L. de Rooy, Tilburg 879700 L. de Neef, Brielle879000 K. Bleeker, Zutphen878000 J. H. Vos, Almelo878000 M. L. Veenenbos, Brielle 877000 L. Kolis, Sliedrecht873000 W. van Leeuwen, Ilellevoetsluis 871000 H. J. Nederhout, "Gouda 870000 M. Verhoeven, Deventer 870000 A. v. d. Meijde, Hardingsveld 870000 J. Smit VII, Utrecht S66900 G. A. van Spanje, Amsterdam S57900 H. Dinkla, Buiksloot 860000 P. Duinker, Amsterdam 85 7000 W. A. G. Jansen, Utrecht. 849834 P. Verbruggen, Waddinxveen 846800 J. J. Boekholst, Amsterdam 845600 11. Schouten, idem 8437S0 A. J. van Lient, idem 842600 D. Oostorink, Nieuwer-Amstel 842000 D. Cerlijn Sr Zoon en A. J. de Haan, Amsterdam840000 E. H. Helle, Amsterdam 839000 B. v. Buuren, idem 835500 K. J. B. v. Damme, Amsterdam 832000 W. L. Leibbrandt, idem 830950 Onder gewoon voorbehoud is het werk aan den minsten inschrijver den heer W. L. Leibbrandt te Amsterdam gegund. het hoofd omhoog en ving, na de aan onze lezers bekende feiten aan den dok ter te hebben medegedeeld, aldus voort: «Hoeveel moeite ik mij ook gaf, Ve rena's spoor teruglevinden zoo bleven mijne pogingen toch vruchteloos. Te ver- geefsch d waalde ik door Frankrijk, Duitsch- land en Zwitserland te vergeefsch stelde ik mijne agenten aanVerena was niet te vinden. Ik vroeg raad aan de be roemdste doktoren over mijn schrikkelijk lijden, niemand wist mij te helpen." Toegevende aan de manie van zijn pa tient, beloofde de dokter Arthur nogmaals hem te znllen genezen, en geheel en al van zijn pijn te bevrijden, zoo hij zich aan al zijn bevelen onderwierp. Arthur beloofde het. De dokter ledigde nog onder gesprek ken van allerlei aard de flesch met Arthur en verwijderde zich toen, na zijn patient eene aangename nachtrust te hebben ge- wenscht. Den volgenden ochtend, toen de dokter kwam vragen hoe hij geslapen had, moest Arthur bekennen in langen tijd niet zoo heerlijk te hebben gerust. De dokter lachtte in zich zelf, want hij kende de oorzaak waarom Arthur zoo diep had geslapen. Wel is waar verminderden de pijnen der onzichtbare wond, zooals Arthur zich Zondag 26 Mei zal bij de Vrije Ger. Gem. op de gewone uren gepredikt worden door den heer Gailjard van Lei den. Zondag 26 Mei, e. k., zal de Gods dienstoefening in de Remonstrantsche Kerk alhier geleid worden door den Heer B. W. Colenbrander, predikant te Naald wijk. De 2. luitenant Maes, van het 1. regiment vestir.g-artillerie, die voor den tijd van een jaar is gedetacheerd bij het 1. regiment veld-artillerie, is bij de 5. batterij, alhier in garnizoen, ingedeeld geworden. Tot jury-leden voor de beoordeeling var. de door den Ned. Sc.hutlerijkader- Bond uitgeschreven prijsvragen zijn be noemd de heeren A. M. Tromp van Holst, majoor-command. der dd. Schutterij alhier J. A. Jochems, kapitein-adjudant bij het reg. Schutterij te Amsterdam, en C. de Wit, kapitein der veld-artill. en redacteur van het Mil. Blad te 's-Gravenhage. Onze vroegere stadgenoot, de heer N. J. Kollewijn, houtvester 3e klasse in Ned.-Indië is benoemd lot houtvester 2e klasse. De heer H. Limpet s Jr. cand. heeft een beroep ontvangen naar Stavoren. Dat dit beroep zou zijn aangenomen, zooals vermeld wordt, is onjuist. Onze vroegere stadgenoot, de heer H. K. Frans, telegrafist der 2e klasse te Haarlem, heeft te 's-Gravenhage met goed gevolg het post-examen afgelegd. De heer F. v. d. Mast, klei k bij den controleur, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor deurwaarder der rijksbelastingen. Volgens een aankondiging in dit nummer, zal wederom eene tentoonstel ling worden gehouden van de voorwerpen, vervaardigd door de leerlingen der Huis- vlijtschool. Dat die vooi werpen bewijs be wijs zullen geven, zooals vroeger, van de vorderingen dier leerlingen in netheid van uitvoering en goeden smaak, achten we onnoodig medeledeelen, de onderwij zers geven zich daartoe alle moeite. Er zullen te zien zijn voorwerpen van leer lingen welke in September 1888 voor het eerst den cursus medemaakten, daar door kon het bestuur moeielijk deze ten toonstelling, als gewoonlijk in December doen plaats hebben. Wij vertrouwen dat er een groot aantal loten zullen genomen worden om deze nuttige instelling mede te bestendigen. In de thans drukke schoonmaaktijd, nu door de nette huismoeders alles op nieuw nagezien, veranderd of vernieuwd wordt, vestigen wij hunne aandacht op achterstaande advertentie waarin onze stadgenoot, J. Boode, bericht dat hij zich belast met het vernieuwen van oude of beschadigde spiegels. Wij waren in de gelegenheid zijn werk te bezichtigen en leggen gaarne de ver klaring af, dat het werk uitmuntend was, onderscheid tusschen het oude glas, op nieuw gefoelied, en nieuw spiegelglas, was bijr.a niet op te merken. De Amsterdamsche wielrijdersvei- eeniging «de Trekvogels," de Amster damsche Velocipèdeclub en de Haarlem- sche Velocipèdeclub hebben Zondag een wielerwedstrijd gehouden. De afstand bedroeg 50 kilometer, van Amersfoort tot nabij Ede en terug. Er waren eene clubmedaille en 5 tijdmedailles uitgeloofd. De clubmedaille werd gewonnen door «de Trekvogels" in gemiddeld 2 uur, 1 mi nuut en 34% sec. De 1. tijdmedaille door den heer J. G. Wackwitz, te Zandvoort, die tot geen der vereenigingen behoort, in 1 uur, 53 min., de 2. tijdmedaille door den heer B. Trakranen, te Amsterdam, in 1 uur, 57 min. en 38 sec., de 3. tijd medaille door den heer A. J. Korthals Altes, te Delft, 1 uur, 58 min. 14 sec., de 4. tijdmedaille door den heer B. II. thans trachtte intepraten, maar zij smart ten hem toch nog zoo dat hij van eene eigenlijke genezing niets bemerken kon. De dokter troostte hem en zeide dat hij het ingredient voor een zeker heelmiddel nog niet had, maar tegen Kerstmis zou krijgen. Arthur nam er genoegen mede en zoo naderde allengs het Kerstmisfeest. DE ONZICHTBARE WOND. XVII. Een Kerstfeest. Eeuwig groen in het dorre, koude jaar getijde, bet evenbeeld van den denneboom, zijn zinnebeeld, is het kerstfeest in het leven van het Duitsche volk ingeworteld. Eeuwig vroolijk en helder, verlicht het op het einde van elk jaar de donkere straten en de droefgeestige harten der menschen. Het is een liefelijke mengeling van hopen en gissen, van raadselen, ge heimenissen en verrassingen, waarover de scheppende geest der vrouwen tot op het oogenblik van den glansrijken avond weeft. Ook in de asyl St. Wolfgang heerschte eene bedrijvigheid en eene drukte, die tot den kerstavond nog steeg. De dokter J. Bruinier, te Amsterdam, in 2 uur, 5 sec., en de 5. tijdmedaille door den heer Reiiners te Amsterdam, in 2 uur 3 rnin. 25 sec. De prijzen werden den winners met een warme toespraak door den heer Blanken uitgereikt. Bij de terugkomst te Amersfoort kon men aan geen der wiel rijders eenig teeken van vermoeienis ont dekken, en allen bleven nog eenigen tijd in de hotels «de Vergulde Zwaan" en «Muller" bijeen, waar men zich de door de hoteliers G. en D. Schimmel uitmun tend bereide spijs en drank goed liet sma ken. De rechtbank deed Maandag te Utrecht uitspraak in de navolgende zaken -. A. V., te Amersfoort, bekl. van mishan deling van een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zijner bediening, ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. D. v. E., te Amersfoort, bekl. van mishan deling zijner zuster E. v. E., veroordeeld tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. N. v. A., to Hoogland, bekl. van mishandeling van W. H., veroordeeld tot 8 dagen gevangenis straf. T. v. D., te Amersfoort, bekl. van strooperij van eikeblad met behulp van een kruiwagen te Leusden, veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf. H. H., oud 15 jarou, te Spakenburg, (gem. Bunschoten), bekl. van mishandeling van den 9-jarigeu H. H„ veroordeeld tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis. J. v. d. B., te Baarn, bekl. van mishandeling van D. d. Z., ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Het O. M. vorderde nog de navolgende straffen tegen na te melden personen A. G., wed. van J. K., M. F. D., I. G., L. v. G., G. v. G., wed. van J. V. en A. F. V., allen te Amersfoort, bekl. van overtreding der plaatselijke belasting op de honden, ieder f 6 boete, subs. 1 dag hechtenis. A. II., te Amersfoort, bekl. van diefstal van duiven van het erf en ten nadeele van J. H. d. G. en J. C. v. d. B., 2 maanden gevangenis straf. R. K., te Zeist, bekl. van belee- diging van A. A. v. T., f 8 boete, subs. 6 dagen hechtenis. De rechtbank zal in deze zaken Maandag a.s. uitspraak doen. Lijst der brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort over de 2de helft der maand April '89. 1. W. v. Enkhuizen, Bunnik. 2. J. Preilt, Hazerwoude. Van Woudenberg. 3. R. Lockhorst, Amsterdam. 4. M. Riessen, Arnhem. Briefkaarten. 1. A. Schippers, Amsterdam. Brieven. Verzonden geweest naar Amerika. 1. W. Halhuis, Grandielle. Verkooping van vaste Goederen. Zaterdagavond 18 Mei in «het Valkje" te Amersfoort. Notarissen de heeren A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF en Mr. J. DE LOUTER. Een HUIS met SCHUUR en BOUWLAND op het Sasjef1160. 330ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. (Tweede week.) Trekking van 21 MEI. (950 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen f Prijs van 100. No 20065. Prijzen van T70. 106, 148, 3631, 3684, 8617, 9800, 11761, 17110, 17190, 18016, 18043, 18077, 18089, 18862, 20893 en 20946. Te zamen 17 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 146, 254, 2002, 2003, 2006, 2009,2024, was van een reis van eenige dagen met twee heeren teruggekeerd en buitendien verwachtte men met de volgende post nog een ander bezoek. Toen het ten 4 uur begon te schemeren, wilde Arthur zich naar de benedenappartementen be geven, maar Dr. Marcuet verzocht hem zoolang op zijne kamer te blijven, totdat hij geroepen zou worden. «Ik bereid namelijk," voegde de dok ter er bij, «in het kleine salon, even als elk jaar, een feestje voor, waaraan al de huisgenooten deelnemen, wier gezond heidstoestand dit veroorlooft. Het aange naamste er van is de verrassing, en die zou verloren gaan voor hen, die vóór het te geven teeken in de geheimen van den kleinen salon zouden trachten in te drin gen. Ook voor u, mijnheer Ealkening, heb ik eene kleine verrassing bereid. Bederf dus mijne vreugde niet 1" Arthur keerde in zijn kamer terug en hoorde na een poosje op nieuw eene slede op het binnenplein stilhouden maar hij schonk daaraan verder geen aandacht. Grooter aandacht schonk de dokter aan de slede, waaruit hij een oud heer hielp afstijgen die in een zwaren reispels was gehuld. Hij geleidde den nieuw aange komene naar binnen en begaf zich met hem in eene kamer, die aangenaam ver warmd was. Daar hielp hij zyn gast den 2029, 2045, 3613, 5738, 8620, 8679, 9714, 9735, 11701, 11702, 11725, 17119, 17133, 17176, 18055, 18810, 18928, 20022, 20035, 20091, 20092, 20719, 20780, 20816, 20868, 20886 en 20924. Jan. 't Is toch maar jammer, dat we geen algemeen stemrecht hebben. Zooals het nu bij de stembus gaat kom je eigenlijk niet te weten, wat de natie of de meerderheid der mannelijke bevolking wil. Piet. Ik geloof, dat men beter zou doen, met voor de stemgerechtigden den kiesplicht in te voeren. J. Je wou dus de stemgerechtigden, die buiten wettige verhindering van hun kies recht geen gebruik maken, met boete of gevangenis straffen? P. Dat zou ik vooreerst ten minste nog beter vinden dan algemeen stemrecht. Dui zenden in den lande begrijpen niet, dat kiesrecht van zelf kiesplicht medebrengt. J. 't Is waar. Gaan stemmen of gaan wandelen komt niet op hetzelfde neer. Het laatste kan je nalaten, of doen, naar dat je tijd en lust hebt; het eerste ben je aan je medeburgers en je zeiven verplicht op den bepaalden tijd te doen. P. Precies. Bij de laatste verkiezingen zijn in sommige districten de helft of een derde der kiezers thuis gebleven. De lui begrijpen zeker niet, dat het schande is hnn kiesplicht te verzaken, en dat zij door hun wegblijven soms aanleiding geven tot regeeringsmaat- regelen, waar ze later tegen mopperen. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Muiden, E. A. Lazonder, te Zegveld. Te Grosthuizen, F. Pijper, te Veendam. Te Scbore en Vlake, P. N. Gijs man, cand. te Utrecht. Te Zoelmond, W. Westhoff cand. te Utrecht. Te Foudgum en Raard, D. E. J. Hubkes, cand. te De Steeg. Te Oud-Beiorland, J. Bolkestein, te Langer en Korter-Aar. Naar Hoog Zwaluwe A. H. M. Densseu, te Vinkeveen. Bedankt: Voor Apeldoorn, door E. J. Homoet, te Opheusden. Voor Hoog-Blokland, door D. 1'. Meinsma, te Hedel. Voor Coe- vorden door J. Vonk, te Oldebroek. Voor Veen (cl. Hensden), door C. Hartwigsen, te Nieuwpoort. Ned. Ger. Kerk (doleerende). Beroepen: Te Leiden, E. Eisuia, te Bennekom. Chr. Ger. Kerk. Beroepen: Te Doorn, T. Bouma, te Langerak. Barnereld. Vrjjdag 24 Mei, ten half drie ure zal, in tegenwoordigheid van de Commissie tot kerkstichting te Koot wijkerbroek, de eerste steen gelegd wor den van de kerk. Daarbij zullen toespraken worden ge- kouden. Belangstellenden worden uitgenoodigd, op het terrein van hunne belangstelling blijk te geven. Ede. Bij den in den afgeloopen week, namens de dir. der Eng. stoom-slachterij, gehouden publieken verkoop van drachtige varkens, werden weer flinke prijzen be steed. Aangemoedigd door dit succes is de directeur voornemens in den a.s. herfst weer een groot aantal in veiling te bren gen. Hierdoor krijgt men in dezen om trek die soorten varkens, welke voer de export-slachterijen het meest worden ge zocht. Keerde. Zondag was een loteling, pels afdoen en verzocht hij hem plaats te nemen, totdat hij zou geroepen worden. «Dokter, voor ge vertrekt, eene gewe tensvraag. Hoe gaat het met mijn zoon? De berichten over hem, die gij mij be- loofaet, zijn achterwege gebleven. Is hij zieker geworden of is er nog hulp mo gelijk?" De dokter lachtte geheimzinnig zonder te antwoorden. «Heb medelijden met mij, dokter! Zie dit haar, nog vóór weinige maanden was het donker, thans is het vergrijsd. De Heer heeft mij zwaar bezocht! Een groot deel van mijn vermogen, mijn eenigen vriend en mijne schoondochter heb ik plotseling na elkander verloren. Slag op slag. En Arthur, mijn zoon zelfs, is hij niet eveneens voor mij verloren, zoo uwe kunst hem niet redt? O," voegde hij er zacht bij, «ik heb zwaar misdaan, maar zwaar is ook de boete, die de hemel mij oplegt." De dokter antwoordde ernstig«Waar oprecht berouw is, daar is ook vergeving," «Ik geloof niet aan vergeving." «Maar ge hebt reeds vergeving gevon den. Of is u hetzelfde voorwerp waaraan zich zooveel akelige herinneringen voor u vastknoopten, niet op dezelfde wjjze ont rukt geworden, als waarop gij in 't bezit er van zijt gekomen? Zijn niet de slagen die dit jaar in dienst moest, aan het stroopen. Kort bij zijn woning schoot hij op een haas, met het ongelukkig gevolg dat de loop van het geweer geheel uit elkaar sprong. Zijn vader zag hem vallen en dacht dat hij weg kroop voor onraad, maar toen hij niet meer opstond en de vader er heen ging om te zien, vond hij hem dood. Het geheele hoofd was ver brijzeld. Nunspcet. De Cristelijke school, die op 1 Mei II. werd geopend, wordt thans reeds door 74 leerlingen bezocht. Oene. Een zeker iemand alhier, v.S. genaamd, heeft zich door ophanging van het leven beroofd. De man was huisvader en op middelbaren leeftijd. Het volksgeloof, dat wil, dat men een geredden, doch wellicht overleden dren keling met de voeten in het water laat lig gen, tot bevoegde personen komen, schijnt ook een zeer bijgeloovig denkbeeld omtrent zelfmoordenaars te koesteren. In plaats van v. S. af te snijden, ging men den geneesheer halen, en zoo werd het na tuurlijk te laat. v. S. was sinds gei uimen tijd droefgeestig en in zichzelf gekeerd. Transvaal als een arbeidsveld voor landverhuizers. Reeds herhaalde malen wezen wij op de groote kansen op succes, welke den ver huizer naar de Transvaal daar wachten. Wij geven onderstaand, als onderschrij vend onze denkbeelden, ruimte aan 't geen de heer J. C. A. Herderson daaromtrent in de Pall Mall Gazette schrijft De rijkdom van het land is niet be perkt tol goud en andere mineralen, ook zijn de gegevens voor den landbouw ver bazend groot. Het is niet algemeen be kend dat de Transvaalsche tarwe den eersten prijs behaalde op de laatste Pa- rijsche tentoonstelling. Hoewel dit zoo is, worden toch tal van voedingsmiddelen, die zeer gemakkelijk hier konden worden geteeld, ingevoerd, Na aangetoond te hebben hoe koffie, thee, suiker, katoen, indigo, tabak etc. in de Transvaal kon worden aangeplant en hoe vee, paarden en schapen er tieren, zegt de heer Henderson, sprekende van hen die kunnen verhuizen naar de Trans vaal Elk soort van handwerkslieden is er noo- dig, voornamelijk metselaars,steenhouwers timmerlieden; smeden etc. ietwat min der. Er bestaan goede kansen voor de vol gende industriën (de eerste drie bestaan er reeds, de overige niet,) wagenfabrikatie, zadelmakerij, touwslagerij, kaarsenmakerij lijmfabrikatie, met het planten en persen van zaden voor oliën, enz. enz. Er is een breed veld zoowel voor ka pitaal als voor arbeid. De heer Hender son wijst vooral op den onbetrouwbaren arbeid der inboorlingen en zegt, dat er ook "goede kansen zijn voor huisbedien den. De kosten voor levensonderhoud zijn in Transvaal niet hoog, als men slechts eenvoudig wil leven. Hij beschrijft de wegen naar de goud mijnen en de levenswijze in de ossenwa gens en zegt verder, dat er geen land op de geheele wereld beslaat, waar de kleine boer zooveel kans heeft, als hij landbouw en veeteelt verstaat, om vooruit te ko men. Practische schapenfokkers zouden ver standig doen als zij gezamelijk den dub belen prijs voor hun wol vragen, dan die welke thans wordt betaald. Wat het klimaat betreft, zegt Hender son, «men kan in Transvaal bijna zonder longen leven." In Bechuana-land kan men land koopen of huren tot zeer lagen prijs, in de Trans vaal verschilt hij. Onder de boeren wint de beschaving veld en daardoor is er in Transvaal plaats voor onderwijzers en onderwijze ressen. Om kort te gaan, er kan voor hand werkslieden geen bezwaar bestaan een goeden werkkring te vinden voor dienst meisjes om diensten te krijgenvoor kleine boeren en kapitalisten om goede rente van hun geld te trekken; voor ervaren planters om hunne kennis en hun kapi taal zeer winstgevend te beleggen in plantaadjes. Het succes van alles is in een woord vervat: Werken Wereldb In Westfalen is de werkstaking geëin digd; het werk in de mijnen aldaar zal weder worden herva.t. In het Oosten daarentegen breidt de beweging zich uit voornamelijk in het steenkolenbekken van Opper-Silezië. TeZwichtanis de toestand onzeker. van het lot, onder wier gewicht gij zucht «Dokter Wellicht de straffen van den Eeuwige «Gij kent de geschiedenis «Van den geldkoffer? Ja!" Falkening want deze is de late gast verborg z(jn gelaat in zijne han den en hoorde ternauwernood het slot woord van den dokter, die de kamer verliet: «Vat moed! Alles kan nog ten beste keeren." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2