HARING. EEN MEN ERF [en palhuis en erf, Officieele Publicatie. Advertentiën. ïlaarÈphe fafadel, de nieuwe Hollandscbe opentiaar verknopen: EEN PAKHUIS BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. J. VAN POELGEEST, Hoek Hof en Zevenhuizen. Ontvangen: Bij liet vertrek ging voor Z. M., die voortdurend voor het open taamvanden salonwagen de menigte groette, een luid hoerah van allen op, terwijl de muziek zich tot afscheid liet hooren. Het gerechtshof te 's Gravenhage heelt gister bevestigd het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij wegens moord op Sijgje van Vliet te Stolwijk, Louis v. Bergen v. d. Grijp en Leonar- dus Quik tot levenslange, en Johannes Lebbe tot 20 jaren gevangenisstraf ver oordeeld werden. De Schietvereeniging »de Schaffe- laar" te Barneveld, opgericht 10 Sept. 1884, heeft vrijdag, na 3 jaar rust, hare schietoefeningen weder begonnen. De nieuwe schietbaan, ruim 200 Meter lang, is ontworpen door den burgemeester, den heer A. W. J. J. Baron van Nagell. Het geheel, met houten tent, ziet er gezellig uit en voor de veiligheid is uit muntend gezorgd. Naar wij vernemen, heeft de anti revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje voor de a. s. verkiezing van een lid der Prov. Staten mr. J. M. Sc/iout Velthuijs candidaat gesteld. Vrijdag deed de rechtbank te Utrecht in de zaak tegen Eduard Mack, oud 20 jaren, beschuldigd ten nadeele van J. Cramer aldaar, een rijwiel en een sport costuum te hebben opgelicht en veroordeelde hem tot één jaar gevange nisstraf. Indien er zich geene onvoorziene omstandigheden meer voordoen, zal de stoomtramweg NeerboschHeesNijme gen— UbbergenBeek Donderdag den 27 Juni a.s. voor het publiek verkeer worden opengesteld. Omtient de verwoestingen in de dennenbosschen onder Ede, door de rup sen aangericht, meldt men ons nader: »De heeren Tutein Nolthenius en Ritze- ma Bos, leeraren aan de Rijkslandbouw school te Wageningen, hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. Verwachtte men eerst, dat de verwoestende rups zou zijn de soort Ocneria Monacha, deze werd slechts in zeer gering aantal aan getroffen. De beide heeren vonden ech ter op de kale denneboomen een zeer groot aantal verrotte rupsen van de soort Trachea piniperda of gestreepte dennenrups, die ook meermalen in Duitsch- land zoo groote verwoestingen in de bos- schen heeft aangericht. Daar de tijd van verpopping voor deze soort reeds is aan gebroken, verwacht men geene verdere uitbreiding van deze voor de Veluwsche bosschen zoo dreigende ramp. Uit het onderzoek is tevens gebleken, dat de aangetaste boomen voor een groot deel geheel verloren zijn, terwijl andere zich waarschijnlijk nog zullen herstellen," De geruchtmakende veldtocht, door de Duitsche pers tegen Rusland ondernomen, is eensklaps geëindigd. Voor acht dagen meende men aan den vooravond van ernstige gebeur tenissen te staan; de Duitsche bladen en correspondentie bureaux verspreidden de on rustbarende berichten de administratie van het Russische leger had groote bestellingen gedaande spoorwegen hadden bevel gekre gen al hun rollend materieel voor troepen vervoer beschikbaar te stellen; onder voor wendsel van te manoeuvreeren hadden in Rus land groote troepenbewegingen plaats, die het aanzien van een vermomde mobilisatie had den. Met deze en dergelijke mededeelingeu werd do openbare raeening gedurende veer tien dagen opgezweept of althans men trachtte dat te doen. En nu is alles uit. Men hoort zelfs niet meer van de Servische kwestie, die de vonk moest zijn, om het groote Europeeschc vuurwerk in brand te steken. Voor hen, die nog niet geloofden, men echter bij nadere beschouwing in vele opzichten fouten ontdekt. «Laat ons aan tafel gaan," zei de kamerheer. «Maar laat ik eerst nog eens in vertrouwen met u spreken, Jean. Wij eten gewoonlijk 's middags om twee uur en als wij gasten hebben om vier. Nu kan 't wel eens gebeuren dat deze uren u bij uw ambstbezigheden niet gelegen komen; is dat het geval, dan behoeft ge slechts te zeggen op welk uur van den dag gij uw middagmaal verlangt, op uw kamer of in de eetzaal, in één woord, zooals u dat het best gelegen komt. Nog wil ik er u opmerkzaam op maken, dat bij grootere feestmalen, die soms drie uren en langer duren, gij u niet eer moogt verwijderen dan nadat het teeken is gegeven dat de maaltijd is afgeloopen. Daarentegen staat het u echter vrij, bij dergelijke gelegenheden, geheel weg te blijven, hetgeen volstrekt geen opzien baart." «Alweer een wenk voor mij," dacht de jonge rnan. Hij bood zijne schoone nicht den arm. om haar naar de eet kamer te geleiden. Deze verwees hem echter naar hare moeder, terwijl zij daarbij lachend zeide: «Eert den ouder dom!" Zij zelve nam den arm van den kamerheer en volgde hare moeder. Wordt vervolgd. dat dit alles een beursmanoeuvre is geweest, moet het nu toch duidelijk worden. De Rus sische fondsen daalden snel op alle markten in Europa. Groote inkoopen zijn door de heeren bankiers gedaan. En plotseling ver dwijnen alle oorlogsschrikbeelden en i» de gezichtsteinder weder zoo effen en wolkeloos, als op den schoonsten, kalmsteu zomeravond De slag is geslagen. Dat is alles. Eenige Berlijnsche onafhankelijke bladen hebben het kunstje verklapt, doch de waarschuwing kwam te laat. Nu is alles weer „pays en vrêe." Keizer Wilhelm maakt zich gereed tot een uitstapje naar Noorwegen, naar de Lofodden-eilanden en Noordkaap, om gezondheidsredenen. Dun zal hij een bezoek bij zijn grootmoeder, En- gelands koningin, brengeu en tegen Augus tus in Berlijn terug zijn, om er den Czaar te ontvaugen. Het plan van den Russischen heerscher, om den Dnitschen keizer in een Oostzeehayen te ontmoeten, schijnt opgege ven. Indien ook dit gerucht zich bevestigt en Czaar Alexander naar Berlijn komt, kan men zich weder geruststellen in Europa ten minste voor dezen zomer. Van het be zoek van keizer Frans Jozef, dat voor eeni- gen tijd ophanden scheen, wordt niets meer vernomen. Misschien is het onbepaald uit gesteld. Het manifest van de rechterzijde dor Iransche Kamer aan de kiezers, luidt als volgt,,De partij, die nu twaalf jaren aan het bestuur is. is veroordeeld. De republi- keinsche meerderheid, die gedurende drie opeenvolgende wetgevende perioden, onder verschillende namen, het gezag heeft geëxploi teerd, is veroordeeld. De Kamer, die zooveel schandelijke dingen heeft toegelaten, zooveel misbruiken met haar gezag heeft gedekt, zooveel misdadige hartstochten heeft ge diend, is veroordeeld. De revolutionaire politiek, die de geestelijke orden uit haar verblijf, de rechters van hunne zetels, den godsdienst uit de school en de hospitalen, de prinsen uit het leger en het vaderland heeft verjaagd, is veroordeeld. Het is te vergeefs, dat dit zieltogend régime in op stand komt tegen het algemeen stemrecht, diens gekozenen verbant en hen verwijst naar exceptioneele rechtbanken, die hunnen haat en vrees tot maatstaf nemen van hare rechtsoefening. Het oogenblik is gekomen, waarop het land, bedrogen in zijn vertrou wen, met smarte de wonden peilt, welke geslagen zijn aan zijne eer en fortuin door dezelfde lieden, die het verlokt hebben met hunne taal en beloften. De onderneming van Tongkin, zoo hersenloos geleid, die zich eiken dag kenmerkte door nieuwe verliezen. Het tekort, dat sedert tien jaren elk jaar toeneemt tot zeshonderd milliard. Meer dan drie milliard leeningen, aangegaan met min achting van de plechtigste verbintenissen. De schandelijke handel in ridderkruisen, in betrekkingen en leverautiën aan den staat, die geleid hebben tot de aftreding van den president der republiek. De spionneer mg, de verklikkerij, de dagelijksche aanbreugerij tegen de ambtenaren en de burgers, ge bruikt als middel van regeeringdit alles heeft aller oogen geopend eu de diepst ge wortelde illusiën doen verdwijnen. Kiezers, wat uwe herinneringen en uwe voorkeur mogen zijn, dienaren van het ko ningschap of van het keizerrijk, oprechte republikeinen, die in de republiek eene eer lijke en vrijzinnige regeering zocht, wie gij ook zijn moogt mannen van hart en maii- neu van het goede van allerlei richting, sluit uwe gelederen in naam van Frankrijk en de vrijheid; vormt thans slechts een leger, gij, die morgen slechts eene enkele partij, die van Frankrijk zult vormen. Uwe overwinning is zeker. Gij zult naar het aanstaaude par lement eene meerderheid van eerlijke lieden afvaardigen, die het bestuur zal aanvaarden, zich alleen zal laten leiden door de belan gen des vaderlands en het land verlossen zal van de parlementaire feodaliteit, die het in minachting brengt en te gronde richt. De machtelooze constitutie, onder welke wij le ven zal herzien wordende ijdele en on vruchtbare discussien zullen gesloten zijn; de nationale wil, welks souvereine uitspraak al len aannemen, zal zijne vrijheid hernemen, om er gebruik van te maken op den plech- tigen dag, dat het tot'kalmte teruggekeerde en zich zelf weer meester geworden land over zijn lot zal moeten beslissen. Gij zult op die wijze aan Frankrijk den besten waar borg voor den binnen- en buitenlandschen vrede geven door het tijdperk der twisten te sluiten en voor het werk der aanhoudende desorganisatie het groote werk van den staat kundigen en maatschappelijken weder-op- bouw in plaats te stellen, die aan ons land het aanzien eu een eerbied, waarop het recht heeft, verzekeren zal. Kiezers, het oogenblik der verlossing is nabij. Zij zal de prijs ziju onzer eendracht. Gaan wij onder den kreet: „Leve Frankrijkhand aan hand ten strijde." Het manifest is geteekend door de heeren la Rochefoucauld de Doudeauville, Jolibois, de Mackau, E. Berger, dd Breteuil, Paul de Cassagnac, Leon Chevreau, Jules Delafosse de Maillé, de Martimprey, Alhert de Mun en Jacques Piou. Zaterdag middag ontving de Keizer van Oostenrijk de delegation uit de Oosteurijksche en de Hongaarsche Volksvertegenwoordigin gen. In antwoord op de toespraken der voorzitters zeide do Keizer o. a. „Noch in onze betrekkingen tot de vreemde mogendhedeu, noch in de algemeene richting onzer buitenlandsche staatkuude is eenige verandering gekomen. In volkomen overeen stemming met onze boudgenooten, staat mijne regeering in voor de vreedzame ont wikkeling van den nog steeds onzekeren toestand van Europa. Zij blijft hopen, dat ook verder de zegeningen des vredes voor ons behouden worden, ondanks de overal voortgezette vermeerdering der krijgsmacht, welke ook ons dwiugt, in de volmaking onzer weerbaarheid niet achter te blijven. „Ten gevolge van het betreurenswaardig besluit van kouing Milan van Servië om van den troon afstand te doen, is gedu rende de minderjarigheid vau Koning Alexander 4e macht gelegd in handen van een regentechap, dat mij op de stelligste wijze heeft verzekerd, de tot dusver bestaande vriendschappelijke betrekkingen met Oosten- rij k-Hongarije te willen voortzetten en on derhouden. Mijnerzijds wensch ik dit ook, daar ik met welwillende gevoelens jegens het naburig koninkrijk ben vervuld. Ik uit hierbij tevens de hoop, dat het gezond ver stand en de vaderlandsliefde der Serviërs het land zulleu behoeden voor ernstige ge varen. „Orde en rust heerschen iu Bulgarije en het is verblijdend den gestadigen vooruit gang te zieu, waarin dit land zich mag verheugen, ondanks den moeielijken weg waarin het zich bevindt." Tengevolge der noodig geworden uitbrei ding van leger en vloot, zullen buitengewone credieten noodig zijn. De Keizer sprak daar over en verklaarde, dat, tengevolge der bui tengewone eischon van het oogenblik, de voortzetting der voorzichtigheidsmaatregelen noodzakelijk is, en dat al die voorzorgen moeten genomeu worden, die strekken kun nen ter versterking en verbeteiing der krijgsmacht. Het is nog altoos hetzelfde. Men zegt den vrede te willen en bereidt zich steeds meer voor ten oorlog. Zou deze handelwijze gegrond ziju op het vaak aangehaalde La- tijnsche spreekwoord? Doch over het alge meen is het geen erg geruststellend gezicht, al die mogendheden, die millioenen en milliar- den aanvragen voor hun legers en vloten, omdat zij vast besloten zijn den vrede te bewaren. Een weldadigen indruk maken de slotwoorden van 's Keizers rede, waarin hij wijst op den merkbaren vooruitgang in Bos nië en Herzegowina. Men schijnt toch nog voor iets anders oog te hebben, dan voor legers en vloten. En dat is iu dezen leger- woede-tijd ten minste een verblijdend ver schijnsel. Zondag 30 Juni zal op do gewone uren bij de Vrije Ger. Gem. gepredikt wor den door den Heer Uittenbroek van Sche- veuingen Den heer J. A. Wartena heeft, met goed gevolg het propaed. examen in de theologie afgelegd. Bij de overgangsexamens aan 's rijks veeartsenijschool zijn tot het 2e studie jaar toegelaten o. m. J. Maas en W. H. van Haselen, beiden van Amersfoort. De kapt. der veld-artillerie, de heer J. W. K. Verwey, had Zaterdag het on geluk, buiten de stad met zijn paard te storten, waardoor de ruiter op den grond geworpen werd en zich aan de zijde ernstig bezeerde. De heer Verwey trachtte nog te voet de stad te beieiken, doch moest ter hoogte van het hotel «Berg" zijn pogen daartoe opgeven. Per rijtuig werd hij vandaar naar zijne woning ver voerd. Het paard, dat aan den haal ging, werd door een huzaar gegrepen. Nader vernemen wij nog, dat er gelukkig niets is gebroken, alhoewel de heer Verwey niet in staat is zijne gewone bezigheden te verrichten. Wij hopen, dat de humane, aigeineen geachte man spoedig geheel heistelil zal zijn. Volgens achterstaande anonce zal in liet lokaal «Café de Arend" a. s. Viijdag eene groote collectie mannen-en kinderkleedingstukken enz., dooi den deur waarder D. C. Prins alhier worden ver kocht; naar rnen ons medetleeld wordt alles verkocht. Onder de verrassingen welke de Schah van Perzië te Amsterdam onder vond, mag voorzeker de onvangst bij den heer Oscar Carré genoemd worden, deze had aan den heer E. M. Schmidt, Techniker en meubelfabrikant, dezelfde die deze en volgende week in de Sociëteit Amicitia een Meubeltentoonstelling zal houden, opgedragen zijn salon voor dat doel in te richten. In zeer korten tijd had genoemde heer Schmidt de salon in een Perzische ontvangzaal herscha pen. Voot dat de Schah het circus binnen trad, nam hij de keurig versierde zaal in oogenschouw, en gaf zijn ingenomenheid te kennen over deze inprovisatie. Heden zijn van hier vertrokken de luitenant-kolonel A. Greve en de 1. luitenant Turk, beiden van het regiment veldartil lerie, ten einde gedurende een zestal dagen deel te nemen aan de kadermanoeuvres, die tussehen Leiden en Haarlem aan de Noord zeekust worden gehouden. De voordrachten ter benoeming van regenten en regentessen van het burgerwees huis zijn Volgenderwijs samengestelda. ter vervulling der vacature, te ontstaan door periodieko aftreding van den heer B. W. van Burgsteeden, uit de heeren; 1. B. W. Burg steeden, 2. Mr. F. H. van Persijn, 3. Mr. A. Stheeman; b. ter vervulling der vacature, te ontstaan door periodieke aftreding van jhr. mr. A. M. C. Sandberg, uit de heeren: 1. jhr. mr. A. M. C. Sandberg, 2. mr. H. Croockewit Jr., 3. C. Smitt; c. ter vervul ling der vacature, te ontstaan door perio dieke. aftreding van mevrouw Graswinkel List, uit de dames: 1. GraswinkelList; 2. van Boetzelaerde Beaufort, 3. v. d. BnrcliDutry van Haeften, en d. ter ver vulling der vacature, door periodieke aftre ding te ontstaan van mevrouw SmittPut man Cramer, uit de dames 1. Smitt—Put man Cramer, 2. vail HolteKonijnenburg, 3. MeursingBakker. Maandagmorgen is brand ontstaan in een bergplaats, keestal en hoo'berg, aan de Groote Nachlegaalstepg, eigendom van B. V., naast wiens woonhuis een en ander staat. De garnizoeris-brandspuit, op eenige meters afstand van de plaats waar de brand ontstond aanwezig, werd oogenblikkelijk in werking gebracht, en slaagde men, ook met de hulp van geaf fecteerde» van de gemeente brandweer er spoedig in den brand te blusschen. Alles was verzekerd, Met ingang van 1 Juli a. s. is tot agent van politie 2e klasse benoemd H. van Dijk wonende te Winschoten. Jan. Het ziet er op 't Balkan-schier eiland weer raar uit. Piet. Dat mag je wel zeggen. Rusland wil er zijn invloed herwinnen en wapent zich. J. En Oostenrijk zal het geannexeerde Bosnië willen behouden. P. En Engeland niet toestaan, dat Rusland Constantinopel inpalmt. JZoo staan wij misschien aan den vooravond van den zesden Europeeschen oorlog van de tweede helft der negen tiende eeuw. P. Van den zomer blijft hij misschien nog uit. Rusland zal op Frankrijk reke nen en dat dient zich vooreerst rustig te houden om de tentoonstelling te Parijs en Rusland heeft in 1877 getoond, dat zijn legers ook in den winter te gebrui ken zijn. J. 't Is toch wat te zeggen, dat milli oenen mensclien, die niets liever zouden doen dan rustig aan hun arbeid te blijven, om zaken, die hun niets kunnen schelen goed en bloed ten offer moeten brengen dewijl enkele personen er eene eerezaak van maken, hun invloed aan dit of dat volk op te dringen. KERKNIEUWS. I Ned. Here. Kerk. Beroepen naar Biezelinge, ds W. Fok- kons, te Sckelluinen. Naar Gaastmeer, ds J. Schrijver, te Sloten. Naar Visvliet en Pieterzijl, de heer C. R, van Lelyvcld, cand. te Utrecht. Tweetal te Jntphaas: E. S. Postma, te Maria-Hporebeeko en J. G. Deur, te Leer- crock. Chr. Ger. Kerk. Beroepen naar Joure, ds. W. Renkema, to Hoorn. Naar Doesburg, ds. A. H. Gezelle Meerburg, te Nijmegen. Naar Stedum, ds. L. S. Jongsma, te Ezinge. Bedankt voor Hommerts, ds. J. Kok, te Idskenhuizen. Ned. Geref. Kerk doleerende Bedankt voor Oosterend, ds. R. M. Polman te Haulerwijk. Baarn 24 Juni. In den nacht van Zaleidag op Zondag werd in de Villa van den heer Jansen aan den Oranje boom alhier inbraak met diefstal ge pleegd. Vier gouden horloges en een bedrag van f120 aan specie en papier werden ontvreemd. De dader is nog niet ontdekt, wel heeft men vermoedens opgevat tegen een duitscher, die Zater dag alhier gezien werd. Ook werd gisteren uit de weide van den landman D. eene koe ontvreemd, die onder Nijkerk weer teruggevonden werd. De dief- of dieven hadden, toen zij bemerkten dat men hen op 't spoor was, het beest in een weide aldaar weer losgelaten. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien het bericht van den heer W. G. M. Eyck van Zuylichem dd. 30 Januari II., waarbij hij ontslag neemt als lid van den Raad der gemeente Amersfoort, Gezien art. 8 der gemeentewet, Hebben besloten dat de verkiezing van een lid voor den Raad dezer gemeente, ter voorziening in de daardoor ontstane vacature, zal plaats hebben op Dinsdag, den 16. Juli aanstaande. Amersfoort, den 24. Juni 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Gevonden op aen openbaren weg: Een lederen hondenhalsband, zonder penning. Rechthebbenden vervoegen zich ter Ier rugbekorriing aan het bureau van politie. Die iets te vorderen hebben van- of verschul digd zijn aan de nalatenschap van wijlen den Heer EVERARDUS ANTHO- NIl S SMORENBURG, laatst gewoond hebbende te Amersfoort en op den 16 Juni 1889 te Wijk-bij-Duurstede overleden, worden verzocht daarvan opgaven of betaling te doen hij den makelaar C. ROODESTEIN, Exec. test. In den bierbandel van JACOBUS STORK kan een vlugge sterke JONGEN geplaatst worden. Men vei voege zich in persoon. van de eerste haringjager te Vlaardingen De Notarissen A. H. DRIJFHOUT TAN HOOFF en Mr. J. DE FOUTER te Amersfoort, zullen op Zaterdag 29 Jnni 1889, des avonds ten 8 ure, in het koffiehuis „het Valkje" te Amersfoort, in het Iu de gemeente AMERSFOORT. No. 1. met TTTI2ST aan den Zuidsingel hoek Kleine St. Jan straat, wijk B. no. 269, kad. E. no. 2575 groot 3 A. 5 A. In eigen gebruik. Grond belasting f 42.03 Het huis bevat: beneden, 5 kamers waarvan 2 en suite, benevens kantoor en spreekkamer niet uilgang in de Kleine St. Janstraat, marmeren gang met dito lambrizeering, keuken met legen- en weiwaterpomp en groote kelder; boven, 5 kamers, badkamer en ruime zolders. Het perceel is voorzien van gasleiding, vele kasten en verdere gemakken alle ka- merszijngeplafonneerdenin demeeslen be vinden zich marmeren schoorsteenmantels. in de Kleine St. Janstraat, wijk C. no. Ill, kad. E. no. 1507, giool 1 A.40cA. Verhuurd voor J 7.00 per maand. Grond belasting 2,40 met ruimen ZOLDERS en GROND, ge naamd „De Koe", aan de Beestenmarkt naast de Nieuwe Stadsherberg wijk C. no. 132 en 133, kad. E. no. 3549, groot 2 A. 25 cA. In eigen gebruik. Grondbe lasting f 4.74. No. 4. thans ingericht tot WOONHUIS en STAL LING aan het St. Janskerkhof tegenover de houten Bijbaan, wijk C. no. 173, kad. E. no. 1501, groot 1 A. 12 c.A. Ver huurd tot 1 November 1889 voor f 80 per jaar. De woning en stalling zijn het eigendom van den huurder. Grondbelas ting ƒ2.37 De perceelen 1 en 2 worden eerst ieder afzonderlijk en daarna in massa geveild. Bezichtiging: perc. 2, 3 er. 4 twee dagen vóór en op den dag van de ver- kooping; perc. 1. op Dinsdag en Don derdag 18, 20, 25 en 27 Juni a. s. en op den verkoopdag, telkens des namid dags van 1 tot 4 ure, mits vooraf bij den bewoner belet vragende. Aanvaardingperc. 1 en 2 op 1 Oc tober en perc. 3 en 4 op 1 Nov. a. s. Betaling 1 October 1889. Nadere inlichtingen ten kantore van eerstgenoemden Notaris.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2