Piano enOrgelmagazijn IMI1IM BMIM Advertentiën. Eollowaj's Pillen en M. R. v. d. BURG Amerik. Estey Orgels v. d. Tak Orgels DE KLEINE KAPITALIST De Rentenier RESTANTENBOEK Men schrijft uit Rotterdam aan het Utr. Dagbl.: De belangstelling in den Schab van Perzië is hier te lande zóó groot, dat misschien nog de volgende bijzonderhe den omtrent het kort verblijf van den doorluchtigen gast hier ter stede aan velen welkom zijn. Toen de Perzische vorst, aan boord gekomen van de stoomboot, waarmede hij een tochtje op de rivier zou maken, een blik om zich heen wierp, was hij blijkbaar zeer verrast over het groot aantal koopvaardijschepen en stoomsche pen, dat hij aanschouwde. Kennelijk had hij zich van de beteekenis van Rotterdam als handelsplaats een geringer denkbeeld gevormd. Hij deed aan de autoriteiten, die hem omringden, een aantal vragen omtrent de herkomst der stoom- en zeil- vaartuigen, die hij aanschouwde, omtrent den omvang onzer handelsbeweging, den diepgang van den waterweg naar zee, de verzending der handelsartikelen over land, enz. Met belangstelling nam hij ook kennis van de mededeelingen, die hem gedaan werden over den aanleg der havens en handelsinrichtingen aan de overzijde der rivier, en de werken, die hij daar zag aanleggen, trokken zeer zijne aandacht. Dat de Schah niet uit sluitend naar Europa gekomen is om zich te vermaken, maar wel degelijk om nut te trekken uit hetgeen hij ziet en waarneemt, bleek hier duidelijk. Ten huize van den burgemeester werd den Schah door diens dochtertje, dat met de Perzische kleuren getooid was, een bouquet aangeboden. Aan het einde van het déjeuner vroeg hij zijne gastvrouw verlof om een schaaltje met aardbeien en een met perziken mee op reis te mogen nemen, wat natuurlijk gracieuse- lijk werd toegestaan. Een bediende van den Schah werd gelast met den taak om de schaaltjes met fruit in den koninklij ken wagen van den trein te brengen. Ofschoon Nasseddin eenige volzinnen gebroken Fransch spreekt, bedient hij zich, waar het gesprek ernstige zaken betreft, bij voorkeur van zijne moeder taal. Een der heeren van zijn gevolg, waaronder er trouwens maar weinigen zijn, die eene Europeesche taal verstaan (zelfs de groot-vizier kent blijkbaar geen woord van eene Westersche taal) doet dan dienst als tolk. De Schah heeft ge durende zijn verblijf hier te lande ook enkele woorden Nederlandsch in zijn ge heugen opgenomen, maar hoe hij daar mede omspringt, blijkt hieruit, dat toen hem de grijze commandant onzer weer baarheid werd voorgesteld, hij de woor den «weerbaarheid" en «brandweer" ver warde," welk laatste woord hij intus- schen vrij goed uitsprak. In dit opzicht hebben wij echter den Perzischen koning niets te verwijten, want in onze straten hoorde men hier en daar onder het volk zijn titel uitspre ken als «sjaak" (Jacques). «Daar is de Jacques!" voegde men elkander toe. Uit een dorp bij Franeker is de vader van een gezin met de noorderzon ver dwenen, naar men meent, naar Amerika. Hij laat eene vrouw en negen kinderen achter, in hulpbehoevenden toestand. In Mei dezes jaars was het gezin in dat dorp komen wonen. Dat is in het tijdsbestek van eenige weken de tweede huisvader uit de om streken van Franeker, die zich zonder voorafgaande kennisgeving heeft verwij derd, vrouw er. kroost aan de zorg van anderen overlatende. Te Nieuwpoort in België is een zonder ling ongeluk gebeurd. Eene vrouw was met hare dochter in de wei de koeien aan 't melken. Een der dieren verwarde met de hoornen in het hengsel van den emmer en ging op den loop. Het wierp de vrouw omver en deze rolde in de vaart en verdronk. Bij den internationalen wedstrijd voor letteren en schoone kunsten, welke door de Fransche Academie Lamartine uitgeschreven en van 1 Januari tot 30 April jl. was geopend, is in de afdeeling «Teekenkunst" de hoogste onderscheiding of eereprijs («Palma de vermeil") met algemeene stemmen toegekend aan den Heer Frangois van de Laar, beeldhouwer te Maastricht. Evenals de Heer Charles Beltjens, die dezelfde onderscheiding ten vorigen jare in de afdeeling «Poezie" verwierf, is ook de Heer van de Laar geboortig van Sit- tard. In de heide ten Noordoosten van de legerplaats bij Zeist, zullen van Rijks wege vijf schietbanen worden aangelegd, ten behoeve van het bataljon van het 5e reg. infanterie te Amersfoort. Toen Dinsdagmiddag de Schah van Perzië de diamantslijperij van den heer Daniels in de Zwanenburgerstraat te Am sterdam had verlaten, en de stoet zich in beweging zette, was een der slijpers zoo slecht, een bus met water uit een bo venverdieping op hetgezelsrhap te werpen, zonder iemand te raken. De burgemeester, die net onder dat raam stond, werd door den inhoud getroffen. De heer Daniels, die weldra met het gebeurde bekend was, wist den dader te ontdekken en ontsloeg hem onmiddellijk uit zjjn dienst. Het bekeerde naaistertje. Een naai stertje, Blanche L., wonende in de straat de Charonne, te Parijs, had een tegenzin tegen het leven opgevat en besloot zich van kant te maken. Dinsdagavond ging zij haar besluit ten uitvoer brengen. Zij wandelde naar de kade des Célistins, zocht een plaatsje, waar niemand haar wanhopige daad kon verhinderen, verzamelde al haar moed en liet zich in de Seine tuimelen. Het water spatte om de krullen van het naai stertje; de golfjes sloegen haar in het aangezicht en vertelden kabbelend aan het levensmoede meisje, dat zelfmoord eene daad was, een naaistertje onwaar dig; fluisterden haar toe hoe aangenaam het leven was, hoe rampzalig de dood in het Seine-water. Toen begon het berouw zich van haar meester te maken. Het leven, dal haar zoo bitter toegeschenen had, bleek toch verre verkieselijk boven den dood. Zij kon zwemmen, sloeg de armen uit, brak met alle kracht de kabbelende golfjes, bereikte den oever en zonk daar uitge put ineen. Een paar agenten brachten haar naar het Hotel-Dieu. Tot bewustzijn gekomen heeft het meisje plechtig beloofd, nooit weer een dergelijke dwaze streek te zul len uithalen. Volgens een bericht uit Pretoria aan den Zuid-Afrikaan werden den 27 Mei II. 's morgens de redacteur der Volksstem de heer Jonker, met zijne echtgenoote dood in bed gevonden, beiden met revol verschoten door het hoofd en een re volver in handen van eerstgenoemde. De oorzaak van dit vreeselijk onheil, dat al gemeene sensatie veroorzaakte is onbe kend. Het kind, een zuigeling, werd on gedeerd in bed gevonden. Edison houdt zich bezig met het uit vinden van eene machine om vér te zien. Door dit werktuig hoopt hij onzen ge zichtskring honderden mijlen grooter te maken en b. v. iemand te New-York in staat te stellen, de gelaatstrekken van een vriend te Boston te zien, met even veel gemak alsof hij door een gewonen tooneelkijker ziet. De «toovenaar van Menlo-Park"; die aan niet minder dan 70 nieuwe uitvin dingen werkt, hoopt die «far-sight"machine gereed te hebben voor de wereldtentoon stelling te New-York, in 1892. Weder een moord te Stompwijk I Stompwijk schijnt het land der moorden. Pas is daar een arbeider door twee met selaars vermoord, of een andere aan slag wordt gemeld. Donderdagavond te 11 uur bevond zekere O. R. zich in de herberg aan de Kniplaan of Schenkweg onder Stompwijk. In die herberg bevond zich nog iemand, met wien R. twist kreeg. Buiten gekomen kwam er aan dien twist geen einde, ook niet, nadat de kastelein dien had willen bijleggen. De persoon, met wien R. twist had, was intusschen kalm zijns weegs gegaan, maar R.'s woede was daarmee niet be koeld. Hij wilde die nu koelen op den onschuldigen kastelein, wien hij met een mes hoogst ernstig aan den hals ver wondde, zoodat deze bloedende ter aarde stortte. De chirurgijn Keukenmeester van den Leidschendam verleende de eerste hulp; het leven van de kastelein is niet buiten gevaar 's avonds werd hij reeds bediend. Hij heeft een vrouw met 6 kin deren. Verbazingwekkend is het groote ver bruik der Lelietjes van Dalen, dat dage lijks te Berlijn plaats heeft en zeker ner gens elders geëvenaard wordt. Nadat aanvankelijk de menigte geforceerde bloempjes verbruikt zijn, volgen die van den vrijen grond. De hoofdmassa daar van wordt uit Silezië aangevoerd en tijdens den bloeitijd ziet men te Berlijn des avonds langs den Silezischen spoor weg geheele waggonladingen daarvan aankomen. Iedere waggon bevat 30 man den gevuld met deze bloemen, in elke mand bevinden zich 300 bosjes, die wederom elk 100 stengels Lelietjes be vatten, dus te samen 900,000 stuks. In de langs de straten verkocht wordende bouquetjes bevinden zich tien takjes Le lietjes, zoodat er niet minder dan 90,000 bouquetjes uit zulk een waggonlading vervaardigd worden en die ontzaggelijke aanvoer heeft eiken dag plaats, zoolang als de bloeitijd duurt. Gedurende dien tijd treft men op elke hoek der straten van de stad Berlijn, op elk plekje dat er slechts eenige gelegenheid toe aan biedt, verkoopers en verkoopsters dezer liefelijke en zoozeer beminde bloempjes aan, die altoos grage koopers vinden. S. V. Hoe ouder hoe gekker. In Fürsten- walde, Duitschland, is het huwelijk vol trokken tusschen een bedaagd paartje. De gelukkige bruidegom telde 86 jaar; het lieve bruidje had reeds 60 zomers achter den rug. Een echte spiritist. «Mijnheer, ik zou graag een onderhoud willen hebben met de ziel mijner zuster Caroline." «En ik met de ziel van rnjjn oom." «Al klaar, mijne heeren." Nadat het onderhoud een minuut ge duurd had, valt de eene bezoeker den spiritist in de rede met: «Ik dank u. 'tls uitstekend. Ik moet u echter ver klaren, dat ik er nooit een zuster op na heb gehouden." «En ik geen oompje," voegde de tweede er bij. De spiritist glimlacht niet; men betaalt, groet elkaar en gaat uiteen. Berlijn telt thans l'/2 millioen inwo ners, welk aantal op 't eind van 1889 nog aanzienlijk zal zijn vermeerderd. In 'tjaar 1723 telde Berlijn 50,000 inwoners, en 32 jaar later was dat ge tal reeds verdubbeld, dat nog tot 1755 bleef stijgen, toen Duitschlands hoofdstad reeds 103,000 zielen telde. Na het einde van den zeven jarigen oorlog verminderde dit getal op 98,000, om in de volgende 15 jaren met 8000 te vermeerderen. Van 1802 tot 1810 bleef het getal staan op 150,000; in 1823 was het ge klommen tot 190,000, in 1860 tot 500,000, totdat in 1876 het millioen was bereikt. De Zon is nu voor Nederland onder gegaan, zegt de Tijd in haar afscheids woord van den Schah en hoogstwaar schijnlijk zal deze Zon er niet meer schijnen, maar, gelukkig, er bleven tal van zonnetjes op en in de borst van gelukkige landgenooten achter, als blij vende herinnering aan de eer, door Nas- serdin, den «Koning der Koningen," den oppermachtigen gebieder der Perzen aan het Nederlandsche volk bewezen. Wij weten, dat hij zich in ons land heeft vermaakt en over de ontvangst uiterst tevreden is. Maar dat zal toch wel niet de eenige beweegreden zijn geweest van zijn bezoek; en ook het gedecoreerd worden moet slechts een bijzaak zijn voor hen, die tot dat amusement hebben bijgedragen. Vermoedelijk zijn er zoo niet met den Schah-zelven, dan toch met zijn Groot-Vizier ernstige zaken be handeld en op ernstiger wijze dan in toosten, zoodat wij voor het verleven digen van de handelsbetrekkingen tus schen Perzië en Nederland in een niet verre toekomst het beste hopen. Het wetsontwerp bij de Tweede Kamer inge diend tot het aanstellen van een consul- generaal te Teheran, geeft voor die ver wachting eenigen grond. Een oude gediende. De oudste sol daat in het Pruisische leger, de sergeant majoor Werner, heeft zijn negentigstcn verjaardag gevierd. De grijsaard heeft reeds 67 dienstjaren en werd den 7en April 1822 bij het 18e regiment-infante- rie ingedeeld. De commandeerende gene raal en het geheele korps officieren kwam den jubilaris geluk wenschen. Aan ge schenken ontbrak het natuurlijk niet. De commandeerende officier overhandigde den ouden krijger een keizerlijk kabinet schrijven, waarin vijf nieuwe biljetten van honderd mark waren gesloten. Hoe een blinde, een soldaat heeft gered. Een soldaat van het vierde regiment mariniers, Henri Mercier, afkomstig uit Arles, Frankrijk, bracht eenige dagen van zijn verloftijd door bij zijne familie. Dinsdagmiddag wandelde hij met een zijner vrienden, Joseph Gaillard, die bij eene mijn-ontploffing zijn gezicht had ver loren. Bij de brug gekomen, welke ligt over het kanaal van Arles naar de Port- de-Buc, wenschte Mercier een bad te nemen. Spoedig uitgekleed, wierp de sol daat zich in het water, doch had nauwe lijks eenige slagen gedaan, toen hij in de diepte verdween. Eenige kinderen, die aan den kant van het kanaal naar den zwemmer hadden staan kijken, riepen luidkeels om hulp, en wel kwamen op dat hulpgeschrei ver scheidene personen toeschieten, maar niemand, die moed genoeg bezat, den drenkeling na te springen. Alleen de blinde Gaillard, slechts luis terende naar zijn moed, en zonder te bedenken in welk gevaar hij zich zelf ging storten, ontdeed zich van eenige kleedingstukken en sprong zonder aarze len in het kanaal. De kinderen wezen hem door hun geroep de richting aan, welke hij moest nemen, en waarschuw den hem, toen hij de plaats had bereikt waar Mercier was verdwenen. De dappere blinde dook en werkelijk had hij het genoegen, het lichaam van zijn vriend te grijpen. Met luid gejuich werd de brave Gaillard begroet en met gelukwenschen overstelpt van hen, die minder dapper waren ge weest dan hij. In het Instituut-Pasteur werden van 1 Mei 1888 tot 1 Mei 1889 1673 per sonen behandeld, die door dolle honden waren gebeten (1487 Franschen en 168 vreemdelingen). Van die 1673 waren 118 aan hoofd en gezicht gebeten; 10 dezer werden dol onder de behandeling, 3 stierven na de behandeling. Alle overi gen genazen. In de Wezer, Duitschland, is het reeds tot ontbinding overgegane lijk gevonden van een man, groot 1,75 Meter, gekleed in een zwarte oliejas. blauw wollen hemd, donker gestreepte broek, coating onder broek, donkere kousen, geknoopte doek en polsmofjes. In zijn zakken bevonden zich een horloge, twee koffersleuteltjes, een geel koperen tabaksdoos en een Hol- landsche koperen munt. Waarschijnlijk is het lijk dat van een vreemd zeeman, dat uit de zee de Wezer is komen in drijven. In de kast van het horloge vond men een briefje, dat een moeielijk te ontcijferen naam droeg. Wereldtentoonstelling. Van twee kan ten werd ons geschreven, zegt de heer Kerdijk, in het Sociaal Weekblad «Zeker zult gij niet in gebieke blijven, uw lezers in de hoofdstad op te wekken, om de pogingen der commissie, die werk lieden wil zenden naar de Parijsche ten toonstelling, krachtig te steunen door ruime geldelijke bijdragen. Algemeen is de klacht, dat onze .'ambachtsstand vee) af te leeren en veel aan te leeren heeft; en een uitnemend middel te dien einde is het zien en bestudeeren van de won deren der nijverheid, welke thans aan de oevers der Seine zijn bijeengebracht. Toch zijn er, die dit betwijfelen. Laat uw stem weerklinken, om hen van dien twijfel te genezen." Tot ons leedwezen moeten wij hier een teleurstelling bereiden. Want de aangeduide twijfel, wel verre dat wij dien ganschelijk ongegrond achten, wordt integendeel door ons beaamd. Natuurlijk is reizen in het algemeen, kennismaking met schoone nijverheids voortbrengselen in 't bijzonder, ontwik kelend voor een ieder, dus ook voorden werkman. Inzóóver denken wij er dan ook niet aan, het geopperde plan te be strijden. Wordt het echter aangeprezen als een uitstekend middel tot verhooging van der werklieden vakkennis zie, dan zijn wij uitermate sceptisch gestemd. Dan rijst bij ons de vraag, of niet vrij wat meer zou worden bereikt, indien den betrokkenen de toegang werd ver schaft tot uitgelezen werkplaatsen, waar zij <ie voorwerpen kunnen zien, dan door hun bezoek aan de wereldker- mis, waar die voorwerpen zijn uitge stald. Wij begrijpen, dat technisch hoog ont wikkelden er nog al wat kunnen leeren; dat ontwerpers en teekenaars er vinden wat hun onbekend was, en waarmede zij hun voordeel kunnen doen. Maar duidelijk is het ons niet, wat de ge wone, zij het ook kundige werkman die geen ontwerper, geen teekenaar, maar uitvoerder is er zal opdoen van werkelijke beteekenis voor de be oefening van zijn vak." Een zindelijke huismoeder te Rotter dam zette dezer dagen de kroon op haar jaarlijkschen schoonmaak door het ver- koopen van oude meubelen en kleeding stukken, die reeds sedert jaren onge bruikt op den zolder hadden gelegen, aan een uitdrager. Des middags verhaalde zij haren man rnet een opgeruimd ge laat, dat zij f 1.65 had gemaakt voor eene kapotte kachel, een ouden hoed, een versleten vloerkleedje enz. Zij was verontwaardigd, toen de man met een effen gezicht verklaarde dat zij den rommel veel te goedkoop van de hand had gedaan. Na gegeten te hebben ging de man een half uur vroeger dan ge woonlijk heen, zooals hij zeide, om over te werken. Des avonds thuiskomende, gaf hij zijn vrouw duizend gulden aan papier, zeggende «Dit heb ik in mijn half uurtje verdiend." Uit de volgende verklaringen aan de verbaasde vrouw bleek, dat de echtvriend gedurende zijn twintigjarig huwelijk dit sommetje had overgespaard, het geld voortdurend tegen muntbiljetten ingewisseld en deze onvoorzichtig ge noeg in de voering van den ouden hoed had verborgen. In den loop van het gesprek van dien middag had hij den naam van den uitdrager vernomen, was zeer bedaard naar hem toegegaan, vroeg om een hoed te koopen, en natuur lijk paste hem de hoed, dien zijne vrouw pas verkocht had, alleen. De uitdrager lachte in zijn vuistje, dat hij zoo spoedig den hoed in enorme winst had afgezet, doch de werkman liet hem niet blijken, hoeveel genoegen het hem deed, dat hij door zijne koelbloedigheid den ver loren schat terug won. De hoed behoeft nu echter geen dienst als spaarpot meer te doen door de ondervinding geleerd, heeft de spaarzame huisvader de som op eene spaarbank gebracht. (Maasbode.) Een detachement militairen vertrok per spoor eenigen tijd geleden van Leeuwar den naar Deventer. Een der onderofficie ren liet zijn hond te Leeuwarden achter. Het trouwe dier liep zijn meester tot Heerenveen na. Daar bleef het dier en liep uitsluitend aan de zijde van men- schen, die in uniform gekleed waren. Van burgers nam Polio geen notitie. Meest altijd zag men hem bij de brieven bestellers. Vrijdag jl. kwam de hond meteen der brievenbestellers aan 't station, toen de 11-uur trein arriveerde, waarin militairen gezeten waren uit Leeuwarden met bestemming naar Deventer. Polio zag de hem welbekende en geliefde uniformen, sprong in den wagen en maakte onder gejuich der militairen de reis naar Deventer medealthans hij vertrok per spoor van Heerenveen. De bakkers van Toulon hebben het werk gestaakt, omdat het gemeentebe stuur niet aan hun verlangen tot vast stelling van den broodprijs had voldaan. Zij seinden aan de vereenigingen van bakkers in naburige plaatsen geen brood of meel voor Toulon af te leveren. In tusschen had het gemeentebestuur zich de hulp der bakkerijen voor de marine verzekerd, zoodat de 31900 kilo brood i die de stad dagelijks behoeft, kunnen worden verstrekt. Onder de bevolking heerscht groote opgewondenheid. De bakkers worden openlijk met plundering bedreigd, indien zij bij hunne werksta king volharden. Een niet zoo algemeen bekende manier van geld inzamelen, die misschien bij de liefdadigheid hier te lande in sommige gevallen navolging zou verdienen, bestaat te Aken. Wanneer daar een beroep moet worden gedaan op het goede hart en de vrijeevigheid der inwoners, dan gaan eenige jongelieden, leden van dansclubs, turnvereenigingen. enz. door de straten gewapend mei zakjes, welke aan lange stokken bevestigd zijn, waarmede zij zelfs de eerste verdiepingen der huizen kunnen bereiken. Zoo'n collecte heeft een Fasching- zug en de zakjes worden nu en dan ge ledigd in een Sammelvoagen. Onlangs werden op een Faschingzug ongeveer 100,000 muntstukken verzameld 2 goud stukken, 715 zilveren munten, 72000 koperstukken, en de rest aan nikkel, van Arnhemsche straat, Amersfoort. in massief noten en sierlijk ge politoerde kasten. Veeljarige schriftelijke garantie. VERHUREN, RUILEN, REPA- REEREN, STEMMEN. Conditiën billijk. AANREVELENSW AARDIG zijn onderstaande Financleele Bla den om de volledigheid en lagen abon nementsprijs De Kapitalist f 3.p. kwartaal fr. p. p. verschijnende 3 maal p. week f O.p. jaar fr p. p. verschijnende eiken Woensdag f3.p. jaar fr. p. p. Als Phemie heeft elk abonnent recht op de ontvangst van een exemplaar van het (VIJFDE JAARGANG 1889), hetwelk bevat: 1o de tot 31 December 1888 uitgelote seriën van 52 premie- leeningen; 2o eenige toelichtingen tot het financieel beheer der Amerikaansche Spoorioegen3o een in 12 maanden ver deelden Uitlotingskalender voor 1889 van alle bestaande premieleeningen- Voor niet geabonneerden is dit werk verkrijgbaar in den Boekhandel voor f 1.50. Proefnummers op aanvraag gratis a/h. Bureau Gedempte Voorburgwal 101 Amsterdam. Duizenden getuigschriften kunnen af gegeven worden om de kracht te bewij zen die deze middelen bezitten in geval len van asthma, beginnende tering, en alle kwalen der borst en der longen. De zalf goed op de boi sten op den rug gewre ven, dringt door de huid, wordt opgezo gen en onmiddellijk in de longen over gebracht waar zij, in onmiddellijke aan raking met het omloopende bloed komende alle onzuiverheden onschadelijk maakt of verdrijft, die de grondslag zijn van tering, asthma, bronchitis en longziekte. Alle kwalen der longen worden aldus gemak kelijk genezen. De aamborstig, wiens ademhaling bij mistig, ochtendweder bijna verstikt wordt, wordt door Hollo- way's Zalf en Pillen vrij gemaakt die mede den korten, drogen en teringachtigen kuch genezen, en ook het zware spuwen, waarvan bronchitis vergezeld gaat. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, ƒ1,80, ƒ3,f 6,75, ƒ13,50, ƒ20,50 zijn op franco aanvragen a contant te bekomen bij alle Apothekers in Nederland, alsmede in Holloway's Etablissement te Londen, 78 New Oxford Street.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 6