NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad DE ERFGOEDBEZITTER, UTRECHT EN GELDERLAND. No. 53. Woensdag 3 Juli 1889. Achttiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. iMEBSFOORTSCIE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend; Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het uur van bijeenkomst der Tweede Kamer op Dinsdag 9 Juli a.s. is bepaald op 2 ure. De adressen, houdende het verzoek tot afschaffing der accijnzen, zijn den 25. aan den Koning opgezonden. De in- teekening heeft opengestaan van 1 April tot 31 Mei. Naar de Amsterdammer mededeelt, bedraagt het aantal handteekeningen 27.809, waarvan uit Friesland 15 417, Noord-Holland 5131, Groningen 393, Zuid-Holland 1689, Overijsel 838, Gelder land 397, Zeeland 244 en Utrecht 140. Als blijk van belangstelling in het eeuwfeest der Israëlitische gemeente, te Utrecht, heeft de heer P. Lankelma, Choorstraat, aldaar een zilveren gedenk penning vervaardigd, ter grootte van een rijksdaalder, dien hij den heer S. J. de Beer, met de leiding van de kerkelijke feesten belast, heeft aangeboden, om te worden bewaard in het archief der ge meente.- De voorzijde geeft het schild Davids te zien; bovenaan staan in Hebreeuwsche cijfers de getallen 5549 en 5649, de jaar tallen van de vestiging der Israëlieten in de gemeente Utrecht en van liet eeuw feest dier vestiging; onderaan vindt men die jaartallen in gewone cijfers, naar onze burgerlijke tijdrekening. Het geheel is omgeven door een lauwerkrans. De keerzijde draagt het volgende in schrift: 100- jartg bestaan der Ned. Israëlitische gemeente te Utrecht, herdacht 28 29 Juni 1889. Te Haarlem is Vrijdag middag de eerste steen gelegd van vijftig werkmans woningen, gelegen aan de Voorzorgstraat aldaar. Deze huizen worden gebouwd door de coöperatieve vereeniging Werkmans- lust, wier president, de heer Van der Velde, eene korte, doch kernachtige rede voering hield. Hij wenschte, dat de nieuwe woningen het hare mochten bijdragen om het lot van de bewoners te veraan genamen, en bracht hulde aan allen, die zich het lot van den werkman, aantrokken en het hem mogelijk maakten, goed, goedkoop en gezond te wonen, terwijl hij daarbij nog op bet vooruitzicht wees, dat de woning na verloop van betrekke lijk korten tijd zijn eigendom werd. Tijdens het verblijf van den Schah te Amsterdam, wordt gemeld, dat een fabrikant aldaar eene opdracht tot bel gereed maken van 50 decoraties van den leeuw en de zon en het veranderen of herstellen van 14 decoraties voor een aanzienlijk bedrag, verkreeg. Zulk een voorraad nieuwe decoraties kon niet voor liet vertrek van den Schab gereed zijn en zou eenige dagen later worden afgeleverd en natuurlijk dan be taald. Inmiddels werd de fabrikant gewaar schuwd, dat de Perzen bun schulden wel eens niet betaalden. Toen hij zich riu, ongerust geworden, naar het Amstel Hotel haastte, werd cle bestelling dei- nieuwe decoraties eenvoudig ontkend. Hiermede kon die heer geen genoegen nemen en hij riep de hulp in vail Mr. W. A. Paap. Deze sprak nog dienzelfden avond den groot-vizier en verschillende leden van het Perzisch gezelschap. Wel werd nu de bestelling erkend, maar het zou den fabrikant toch moeilijk vallen die te bewijzen, zeide men. In elk geval, men wilde ze niet aannemen en ook niet betalen. Zij vroegen naar bet double dc commandement, wel wetende dat het niet afgegeven was en ook volkomen overbodig volgens Europeesche zeden. Zoo gaf hun manier van doen weinig vertrou wen in het nakomen hunner verplichtin gen. Den volgenden dag zouden zij Nederland verlaten en daar het den heer mr. Paap bleek dat zij de 14 gerepareerde decoraties dringend rioodig hadden, be sloot hij deze niet af te geven dan tegen betaling der geheele opdracht. Dit had den volgenden morgen plaats. Weinige oogenblikken voor het afscheids-déjeuner dat de Schah in het Amstel-Hötel den autoriteiten van Amsterdam aanbood en waarop de toegezegde ridderorden moesten uitgereikt worden, stond mr. Paap met zijn ad hoe adjudant die het kistje met de orden droeg, tegenover den groot vizier en schatmeester van den Schah en „gelijk overgeven" was de leus. Het oogenblik was gelukkig gekozen. De Schab wachtte, de gasten zaten aan, de nood preste den groot-vizier, hij reikte de banknoten over, nam het kistje in ontvangst en de cliënt, aldus verhaalt het Geïll. Politienieuws, van mr. Paap ging voldaan naar huis. Door de dienstregeling voor de rijkstelegraafkantoren op Zon- en alge meen erkende christelijke feestdagen, die met 1 Aug. a. s. in werking treedt, wordt voldaan aan een verzoek, dat oorspronkelijk van den Alkmaarsche kamer van koophandel is uitgegaan en door vele andeie kamers werd onder steund. Een rechtmatige grief was tot dusver, dat er geer. eenheid bestond in de regeling van de diensturen op de kleinere en grootere kantoren. Daarin is nu voorzien door deze nieuwe regeling, volgens welke er althans een paar uien, des voormiddags van S tot 9 en des namiddags van 1 tot 2, zullen zijn waarin alle rijks-telegraafkantoren in Nederland geopend zullen zijn. Die kantoren, waar des avonds dienst is, hebben ook één uur, namelijk van 7 tot 8, waarin zij allen gezamenlijk voor den dienst geopend zijn. Dat een mensch nooit tevreden is, vooral niet over het weer, bewijst het volgend bericht uit Gorssel, 'dat wij in de Zulph. Ct. lezen De regen zit dan maar geducht vast, buurman «Nee, maor 't is slim De gewassen kwijnen of schieten (bijv. de sla) sneller en hooger de lucht in, dan ons lief is. Men kan niet meer zaaien of poten, omdat het zaad of de planten toch niet zouden op- of aangaan. De groenten zullen duur worden De bloemen hebben schik, mits men ze 's avonds en 's morgens maar wil be gieten en van de rozen ijverig de rupsen wil afzoeken. Dat gieten geschiedt het best met regenwater. Jammer, dat dit hier schoon op is. Schadelijk gedierte daarentegen is er weder in overvloed, De insekten hebben dit jaar meer dan schik. Hier en daar wandelt men letter lijk op mieren. Van 't wandelen gaat oveiigens. bij de tegenwoordige droogte, de aardigheid af. Boomen, struiken en gras zien er uit, of een aschregen gewoed heeft. Overal stof! Sommigen hebben het schoenenpoetsen tijdelijk gestaakt, want zoo zeggen ze 't helpt toch niet"; de blinkende laarzen zien er dadelijk uit of ze van zakkengoed gemaakt zijn. Anderen staan voortdurend voor de deur er, kijken smachtend uit naar een koop man in borstels en kleerenkloppers, daar ze vreezen aan dit materieel eerlang ge brek te zullen krijgen. 's Avonds is het aangenaam om buiten te zitten, mits men gewapend zij met een tochtstoel tegen 't verraderlijk noor denwindje en met eene sigaar tegen de brutale muggen. Tegen de laatste moet ook het volgend middel zeer afdoend zijn «besmeer de klep uwer pet met een weinig petroleum." Uit Zevenaar wordt bericht: Toen mevr. S. uit Rotterdam, aan de verificateurs haar taschje, dal zij met een riem over de schouder droeg, wilde ter hand stellen bemerkte zij dal wel nog de riem in haar bezit was, maar het taschje was gevlogen, dat was afge sneden. De politie had den dief smujdig in het nauw gebracht en deze \\|erp het gestolene, en nog meerdere gouden en zilveren voorwerpen, in de put bij de retirade, waaruit het later werd opge- vischt. Wijlen mej. C. Leeuwenburgh Pesant, onlangs te Mijrisheerenland over leden, heeft aan de diaconie-armen aldaar f 1000 vermaakt. Volgens den regenmeter der Rijks landbouwschool te Wageningen, is in de maand Juni jl. gevallen 39'/2 mM. regen, tegen 99 mM. in Juni 1888. Wij maken melding van een 22jarig meisje, W. S., dat te Veenendaal door den bliksem werd gedood. Een oogge tuige verhaalt, dat het meisje op geen drie passen afstand rustig met eenjong- mensch stond te praten, toen zij plotse ling, zonder dat men het weerlicht be merkte, ineenzonk. Men meende, dat zij een toeval had gekregen, maar haar op nemende, zag men dat zij dood was. Geen spoor was te ontdekken, waar of hoe baar de bliksem getrollën had. Onder de candidaten, die zich onder wierpen aan het eind-examen van het gymnasium te Deventer, was een extra neus van den leeftijd var. 72 jaren, die echter niet slaagde. In de af'geloopen week is te Made (N.-Br.) brand ontstaan in het huis, be woond door A. Marynissen, terwijl deze werkzaam was aan den Maasmond en zijne vrouw afwezig om gras te snijden. Het huis met den geheelen inboedel werd een prooi der vlammen, maar wat nog erger was een te bed liggend kind kon door de buren niet meer geied worden en kwam in de vlammen om. De andere in buis zijnde kinderen bleven nog be houden. Door liet snel verloop der vlam men werd ook de aangrenzende boerderij met al liet zich daarin bevindende in de asch gelegd. Met lo Juni a. s. treedt een nieuw tarief in werking voor de correspondentie die tusschen het Rijk en de Koloniën in Oost- en West-Indie gevestigd wordt. Per Zeepost bedraagt het port voor Brieven 10 cent gefrankeerd, 20 cent ongefrankeerd per 15 gram. Briefkaarten 5'/2 cent. Acten en bescheiden 2 cer.t per 5o gram, met een minimum van 10 cent. Monsters en Stalen van koopwaren 2 centper50 gram met een minimum van 5 cent. Drukwerken 2 cent per 50 gram. Per Overlandmail voor Brieven 15 cent gefrankeerd 30 cent ongefrankeerd per 15 grarn. Briefkaarten 7'/2 cent. Acten en bescheiden 3 cent per 50 gram, rnet een minimum van 15 cent. Monsters en Stalen van koopwaren 3 cent per 50 gram met een minimum van 5 cent. Drukwerken 3 cent per 50 gram. M_en schrijft aan de N. R. Ct. Zoowel in onze veen- als in onze leemgronden worden van tijd tot tijd, min of meer diep in den bodem verbor gen, allerlei voorwerpen gevonden, zooals reeds meermalen vermeld werd uit de prov. Groningen, Drente en ook van uit de Hannoversche venen, en wel voorwer- EEN VERHAAL door GUSTAAF NIERITZ. dat nieuwe kleine werkje niet voor nie mendal, maar ik zal natuurlijk uw loon verhoogen. En deze toelage zal vermeer deren al naarmate de opbrengst hooger zal worden." Met een gedwongen glimlach willigde juffrouw Pomsel eindelijk in de ver- wenschte nieuwigheid. Toen zij de kamer van den jongen baron had verlaten, knipte ze buiten met de vingers en sprak bij zich zelve met een glimlach«Och, jon gentje lief, je kunt doen wat je wilt je wordt toch in den nek gezien." 5) Ik ben ook een eerlijk man," her nam Hans bedaard, »en toch moet ik de minste kleinigheid boeken en mijnheer mijn oom daarvan rekenschap geven. Ik zal u een boek geven, waarin ge met eenige strepen en cijfers opschrijft wat gij in de keuken van het slot levert en wat verkocht is. Van het eerste geeft de keukenmeid u eene quitantie, van het tweede de boekhouder!" »Dat zou een mooi werkje zijn I" her nam de vrouw bits. sik zou me nu reeds dikwijls in stukken willen scheuren, zoo volhandig als ik 't heb, en nu zou ik er nog schrijfwerk bij moeten doenDat kunt u immers niet van me vergen, ge nadige heer!" «Wel zeker I" sprak Hans. nik verlang Het was 's morgens vroeg, 4 uur, toen de jonge baron Hans den koestal binnen trad. Geeuwend kwamen de meiden aange- loopen en gingen met tegenzin aan 't werk. Toen allen bij elkander waren, riep Hans ze bij zich. »Zeg eens, meisjes," zoo begon hij, uw beesten zien er in 't geheel niet frisch uit. Kijk maar eens die verharde knob bels vuil aan hunne pooten, die de koeien in 't liggen erg moeten hinderen. Gij houdt de stallen niet zuiver genoeg. Dat mag ik niet langer dulden." «Dat knnnen ivij niet helpen," ant woordde de opperste der meiden, «de opzichter geeft niet meer stroo." »Ik zal de zaak onderzoeken," hernam Hans. «Binnen hoogstens acht dagen moe ten de koeien schoon zijn. Waarom wor den ze nog niet gemolken «We moeten wachten op vrouw Pom sel," was het antwoord. «Ze verslaapt dikwijls haar tijd." Na een poosje te hebben gewacht, terwijl de baron met onderzoekenden blik op cn neer door den stal wandelde, ver scheen de huishoudster in groote haast. Ik werd daar opgehouden," sprak ze buiten adem, «door den opzichter die mij over verschillende dingen opheldering vroeg." «En ik wil mij met eigen oogen over tuigen," zeide de baron, «of en waarom de koeien bier op't land zoo weinig melk geven, zooals in het boek van den rent meester staat aangegeven." De meiden namen hare zitbankjes en melkemmers en begonnen te melken. «Laat ik je handen eens zien I" beval Hans aan de meid, die io zijne nabijheid naast een met bruin gevlekte koe was gaan zitten. Met ontevreden gelaat gehoorzaamde de meid. «Schaamt ge u niet," voer Hans met van drift vonkelende oogen tegen de melkster uit, «schaamt ge u niet, om met ongewassen, vuile handen aan het melken te gaan? Het eerste wat een ordentelijke meid na 't opstaan doet, is haar gezicht, hals en handen aan den watertrog te wasschen. En ik beveel u dat onmiddel lijk te doen!" Knorrig gehoorzaamde de meid. Nu wendde Hans zich tot vrouw Pomsel. «Gij zult er voortaan op letten," zeide hij, «dat er niet meer met vuile handen en vingers gemolken wordt." «Ja, die meidenhernam de vrouw «'t Is om er zich dood over te erge ren. Honderdmaal kan men haar wat zeggen, en toch luisteren ze er niet naar." «Denk er nog om," zei Hans tot de meid toen ze van den watertrog terug kwam, «dat je ook de uiers van de koe in de zomerdagen afwascht en je beter zorgt dat er geen haren in de melk kun nen vallen." Altijd nog grommende, begon de meid te melken. Ze was daar zeer spoedig meë klaar en stond op om met bet zit bankje en den emmer heen te gaan. «Hoe?" sprak Hans verbaasd. «Is dat al de melk die zulk een flinke gezonde koe geeft? Dat is niet veel meer dan een kan." «Genadige heer" hernam vrouw Pomsel, «de grootte en kracht doet er niets toe, maar 't ligt aan het ras; ja, als we een beter soort hadden." «Zet het bankje en den ernmer wéér bij de gevlekte koe neèr," beval Hans aan de meid. «Ik wil mij zelf eens overtuigen, of 't dier werkelijk zoo weinig melk geeft." De meid deed wat bij van haar ver langde. Met boosaardige vreugde keek zijn nu eens naar den baron, dan weder naar vrouw Pomsel, die haar toestemmend met het hoofd knikte. Ook de andere meiden lieten haar werk rusten en hiel den lachend de oogen gevestigd op de nieuwe mannelijke melkster. Er wordt immers toch eenige handigheid en oefe ning toe vereischt om eene koe te mel ken en geen van deze twee hoedanighe den dacht men bij den nieuwen directeur, een baron, te vinden. De boosaardig lachende gezichten veranderden echter spoedig in ernstige, altijd langer wordende, vooral dat van de melkmeid en de huis houdster, want onder de ijverige vingers van den baron spoten dikke stralen melk in den ledigen emmer, die hoe langer hoe voller werd, ja zelfs eene grootere hoe veelheid melk dan straks bevatte. Nadat Hans zijn werk had verricht, stond bij op en sprak met vreeselijken ernst tot de bleek geworden meid«Ge zijt óf ten eenemale ongeschikt voor je werk óf kwaadwillig óf een bedriegster. In geen gevai houd ik je langer in dienst, Ge kunt onmiddellijk vertrekken. Als ik je

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1