NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad DE ERFGOEDBEZITTER, UTRECHT EN GELDERLAND. No. 61. Woensdag 31 Juli 1889. Achttiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. AMEHSFOOBTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Wageninger kan met zeker heid mededeelen, dat het bericht, als zou de heer De Geer van Jutfaas voornemens zijn als lid der Kamer af te treden, «minst genomen zeer voorbarig moet heeten. De wedrennen, die Zaterdag te Amsterdam gehouden zijn op het terrein achter het Rijksmuseum hadden den vol genden uitslag I. Weiter handicap. Wedren op de vlakke baan voor paarden, 3 jaar en ouder. Prijs f400, waarvan f325 voor den eersten, f50 voor den tweeden en f2 voor den derden. Afstand ca. 2500 M. Vijf deelnemers. Eerste prijs Buveuse, van luit. Metelerkamp, tweede pr. Fire Queen II, van ritm. v. Raden, en derde pr. Messaline, van luit. Brondgeest. II. Militaire Sportprijs. Wedren over hindernissen le serie voor paarden 3jaar en ouder. Prijs f200, waarvan f150 voor den eersten, f50 voor den tweeden en f 10 voor den derden. Afstand ca. 2400 meter (kleine baan). Drie deelnemers. PrijsReady, van luit. v. Altena. De beide anderen vielen. III. Jachtrijden (Handicap). Wedren over hindernissen (wegens de gladheid van het terrein veranderd in een wedren op de vlakke baan) voor paarden 3 jaar en ouder. Prijs f 400, waarvan f325 voor den eersten, f50 voor den tweeden en f25 voor den derden. Afstand ca. 3200 meter (groote baan). Drie deelnemers. Prijs Bronze, van Luit. Metelerkamp. IV. Troost handicap. Wedren op de vlakke baan voor alle paarden, welke in een der vorige nummers de baan bonafide hebben afgelegd. Afstand ca. 1400 meter. Vijf deelnemers. PrijsBanderolle (be reden door luit. Metelerkamp), premie Messaline, van luit. Brondgeest, 3 pr. Fire Queen II, van ritm. v. Raden. Te Zevenaar loopt eenige dagen rond zekere M. M., een ouderloos meisje, ongeveer 20 jaar oud, welke uit haar dienst te Arnhem is weggeloopen. Haar toestand was van dien aard, dat het noodig werd geoordeeld haar in een krankzinnigengesticht te doen opnemen maar nu kwam de quaestie, wie dat moet betalen. Arnhem beweert dat Zevenaar, haar geboorteplaats, waar zij, als minderjarig zijnde, nog domicilie heeft, de gemeente is, die voor haar moet zorgen. Die gemeente echter beweert het tegen deel en meent dat zij door haar driejarig verblijf te Arnhem aldaar thuis behoort. Wie in deze zaak gelijk heeft, valt niet te beoordeelen wel echter de toestand, waarin het ongelukkige meisje verkeert. Bijna als een dier wordt zij als 't ware van de eene plaats naar de andere gejaagd half gekleed, zonder spijs of drank terwijl niemand haar Huisvesting verleent uit vrees dat hem de verplichting zal worden opgelegd van 'tverdere onder houd. Het ware te hopen dat aan deze treurigen toestand een einde kwam. De eerste nieuwe turf van ditjaar van den vervener, den heer D. Klumpenaar, te West-Graftdijk, is afgeleverd aan den heer D. Braak, te Beemster. Door het bijzonder gunstige weder in dezen zomer, is er veel droge turf voorhanden. Van de oude turf is niets meer voorradig. De voormalige Koningin Isabella van Spanje is Vrijdag te 's Gravenliage aangekomen. Zij reist onder den naam van gravin van Toledo en werd verwel komd door de leden van het Spaansch gezantschap. De vorstin nam haar intrek in het hötel De Oude Doelen. Men schrijft aan de Amst. Ct. «Zelden was de zomer voor West-Fries land zóó voordeelig als dit jaar. Ontzag gelijke hoeveelheden best hooi werden gewonnen. De weilanden zien er heerlijk uit en de overvloedige regens van de laatste dagen zullen niet schaden, als Augustus nu nog maar eenige warme, droge dagen schenkt. Duizenden manden kruis- en aalbessen worden wekelijks naar Engeland vervoerd, De vruchtboomen zijn zwaar beladen, al zijn de vruchten dan ook fliet groot van stuk. Bloemkool is zóó menigvuldig, dat ze bijna om niet te verkrijgen is. Kom kommers en augurken zijn mede over vloedig te verkrijgen. In één woord land- en tuinbouwers hebben reden tot buitengewone tevredenheid." Te Veenendaal is door het op hol gaan van een span paarden zekere A. van Ginkel deerlijk door een der dieren tegen het hoofd geslagende man werd ernstig gewond. Te Loosdrecht hebben zich gevallen van besmettelijke varkensz'ekte voorge daan. De aangetaste dieren zijn overeen komstig advies van den Districts-Veearts onschadelijk gemaakt. Met grooten luister wordt den le den van de Utrechtsche vereeniging voor Fabrieks- en Handwerksnijverheid een feest bereid bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afdeeling. Zondag 11 en Zaterdag 17 Augustus as. zijn als feestdagen vastgesteld. Men schrijft aan de Amst. Ct. «Heeft de veehouder zoowel voor zijn wei- als hooiland een bijzonder gunstig jaar getroffen, minder voordeelig ziet het er thans voor den landbouwer uit. In de naburige IJ- en Haarlemmermeerpolders kan wegens de herhaalde regens nog niet met den oogst worden begonnen, ofschoon dit op de overrijpe korenvelden dringend noodig is. De erwten en boonen ondervinden reeds de schadelijke gevolgen van dit voortdu rend natte weder; hier en daar is dit gewas reeds bezig door te schieten, wat voorzeker een ongunstig verschijnsel is." De inwoners van Zaandam zijn zeer verheugd over het geschenk, door den heer Oorver van Wessem der gemeente aangeboden. In het i»Volkspai k", aldus heeft de schenker het door hem afgestane park gedoopt, zal een blijvend gedenk- teeken gepiaals worden. Woensdag j.l. vierde de heer van Wessem zijn veertig jarig huwelijksfeest. Op voorstel van het bestuur der burgerkiesvereeniging werd hem dien dag een dank-adres aangeboden dat door 1760 inwoners was ondertee kend. Op het graf van wijlen den com ponist Edzard Grefe te Sneek is Vrijdag een keurig, maar eenvoudig monument geplaatst. Het is vervaardigd van blauwe hardsteen. Op den deksteen is en relief het zinnebeeld der toonkunst gebeiteld omkranst door een rozen- en lauriertak. Op de vier zijden van het voetstuk zijn toepasselijke geschriften in gouden letters aangebracht. In het atelier van den staatspoor- weg, bij het locaalstation te Vlissingen, had Zaterdag een ernstig ongeval plaats. Bij de reparatie van een Oostenrijksch spoorrijtuig werd naar een lek in de gas leiding gezocht, toen eensklaps, zonder bekende oorzaak, het gasreservoir sprong en twee bankwerkers in het aangezicht en aan de handen deerlijke brandwonden bekwamen. Donderdag-ochtend verdween, juist toen de echtelieden T. te Deventer, wa ren opgestaan, het beddegoed met bed- lagen. Bij onderzoek bleek dat de leger stee met toebehooren verzonken was in een beerput, die uit de pastorie der R. K. gemeente in hun woning «Achter de Broèren" liep. Gelukkig dat de menschen het bed hadden verlaten, want waren zij een oogenblik langer blijven liggen, dan zouden zij ook zijn weggezonken en den dood in den put gevonden hebben. Eenige dames-leden van de Zwem inrichting aan de Boompjes te Rotterdam overtuigd van den heilzamen invloed van het zwemmen en baden op lichaam en geest, hebben het Gemeentebestuur ver zocht eene kostelooze zwem- en badin richting te openen voor vrouwen en meisjes. De vlekziekte onder de varkens breidt zich in Noord-Holland meer en meer uit. In verscheidene gemeenten is zij heerschende, o. a. te Hoogwoud, te Heer- Hugowaard, te Nieuw-Niedorp, te Moer beek, te Opmeer, te Wognum, te Wad- waai, te Midwoud enz.; enkele dorpen worden zeer zwaar door de ziekte ge teisterd. Uit Wageningen meldt men aan de Amst. Ct «Thans zijn de feestelijkheden vastge steld voor den wedstrijd van harmonie- en fanfarekorpsen in Gelderland. De fees telijkheden worden geopend met een con cert op Maandag 12 Augustus. Op 13 Aug., 'smorgens 11% uur, wordteen op tocht gehouden door de afdeelingen van den Bond. Te half twee op dien dag be gint het concours, 's Avonds half acht groot concert door het Muziekkorps uit Venlo, gevolgd door een bal-champêtre en een vuurwerk op den Rijn. Het Wa- geningsch fanfarekorps zal aan den wed strijd deelnemen met 27 leden. Uit Har derwijk worden 21, uit Zutphen 29, uit Velp 12 en uit Winterswijk 13 deelnemers verwacht. Te Dokkum heeft de Gemeente raad den duur der kermis van 10 dagen op zes dagen ingekort. Donderdagavond kwam de postkar van Joure nabij Lemmer, toen de conduc teur Jellema, uit Heerenveen, die toeval lig uit het portier keek, ontdekte dat in eene landsloot een kind in het water lag. Terstond sprong hij uit het postrijtuig, riep den postiljon toe stil te houden en ijlde zoo spoedig mogelijk over het boe renerf naar de. plek waar hij den dren keling had gezien. De kleine was reeds gezonken, doch met een gelukkigen greep had de wakkere man een menschenleven gered. Het geredde kind was het vijfjarig zoontje van den naastbijwonenden boer. Men schrijft aan liet N. v. d. D. uit Pyrmont, dat Zaterdag de kerkelijke bevestiging van prinses Elisabeth van Waldeck op de gebruikelijke wijze heeft plaats gehad in de kleine Oesdorferkerk, de lievelingskerk van de overleden moeder der prinses, vorstin Helene, welk een voudig bedehuis feestelijk met groen en bloemen was versierd. Ter gelegenheid van de eenvoudige, maar treffende plechtigheid waren ver scheidene bloedverwanten der jonge prin ses overgekomen: koningin Emma der Nederlanden, de hertogin van Albany, de erfprinses van Bentheim, de erfprins Fre- derik van Waldeck, hertog Adolf van Nassau, enz. Onze koningin, die ook in haar geboorte land nog steeds zeer bemind is, werd door de talrijke menigte in de straten rnet geestdrift toegejuicht, toen zij naast haren vader gezeten, naar de kerk reed en vandaar terugkeerde. Zij, die het examen ter verkrijging van het diploma van geëxamineerd en be- ëedigd landmeter wenschen af te leggen moeten zich daartoe vóór 15 Augustus e.k. schriftelijk bij het departement van binnenlandsche zaken aanmelden. Naar aan de N. R. Ct. gemeld EEN VERHAAL DOOR GtSTAAF ÜIERITZ. 13) In den laatsten oorlog doorliepen de gevoeligste, meest beschaafde dochters der voornaamste families de lange rijen van ziekbedden in de hospitalen, waarop zwaar gekwetste en aan de typhus lei dende krijgslieden lagen, en vervulden met verloochening van haar daartegen opkomend gevoel, de zware taak van ziekenverpleegsters. Gij, freule Bertha, zoudt voor zulke liefdediensten niet ge schikt zijn, en dus zoudt ge ook geen ordekruis krijgen, dat de vorst aan de schoone verpleegsters heeft geschonken." «Ik bedank voor zulk eene onderschei ding," hernam Bertha. «Niemand kan tegen zijn natuur handelen." «Uw onvergelijkelijke bevalligheden hebben zulk eene aanbeveling ook niet noodig," vleide Arno, terwyl hij de hand van Bertha kuste. «Gij wordt hoe langer hoe onuitstaan baarder, mijnheer van Audigast," hernam Bertha, terwijl zij schijnbaar vertoornd haar hand wegtrok. «Vertel onslieverin de bijzonderheden de geheele toedracht en den afloop van de treurige geschie denis." Arno voldeed aan dit verzoek. Daarop zeide hij: gij zult mij toch wel toestaan, mevrouw, dat ik van daag en wellicht ook nog morgen van uwe gastvrijheid gebruik make, om over den toestand van mijn vriend Hans te waken en hem den tijd te korten 7" «Hoe kunt u dat nog vragen, mijnheer Audigast? was het antwoord. «Gij doet ons immers groot genoegen en bewijst onzen aimen neef een liefdedienst door uw lauger verblijf." Het was niet te verwonderen dat zich bij den gekwetste een zware wondkoorst openbaarde, waarin hij hevig ijlde en zich rusteloos op zijn bed omwentelde. Arno en Willner waakten bij hem. Het was tegen middernacht toen er zachtjes aan de deur der ziekenkamer geklopt en deze behoedzaam geopend werd. Willner zat in een leunstoel te dutten, Arno zat wakend op een anderen stoel. Een tot over 't hoofd omhulde vrouwelijke gestalte trad met nauwelijks hoorbaren tred de kamer binnen, bleef echter als vastgena geld op den drempel staan, totdat Arno opstond en naar haar toetrad. Zij liet den doek dien zij over 't hoofd had ge slagen langs haar schouders afzakken, en daar zag hij Bertha's gelaatnog schooner door hare verklaarbare verwarring. «Ik had u niet hier verwacht," begon Bertha met bevende stem «Ik dacht hier alleen Willner aan te treffen, en ik kwam om hem tevragenhoe 't met mijn armen neef Hans ging." «Hij heeft zware wondkoorts en dus ligt hij in een zeer onrustigen slaap," antwoordde Audigast, terwijl hij geen oog afwendde van Bertha, die hem nog nooit zoo schoon was voorgekomen. «Ge hebt mij van daag veel verdriet gedaan, Arno," sprak Bertha en hare stem beefde «door mij gevoelloos te achten voor het ongeluk van mijn neef en in 't algemeen voor ongeschikt om lijdenden te helpen. Moet mag een meisje dan hare innigste gevoelens onver holen aan den dag leggen Ik heb niet den opgewonden aard van mijn nichtje Pauline, maar daarentegen een dieper, standvastiger gevoel dan zij." «O, dierbare Bertha," riep Arno met ingehouden stem, terwijl hij hare hand vatte en die aan zijne lippen drukte. «Gij straft mij zwaar voor mijn spotlust, die soms zelfs niet verschoont wat mij 't dier baarst is. Geloof mij, dat ik onder alle vrouwen ééne slechts uitgezonderd, u de meeste achting en vereering toe draag." «Mag ik ook weten wie die uitzonde ring maakt vroeg Bertha. «Het is een wezen dat voor mij te hoog staat, dat onbereikbaar voor mij is en dat ik slechts op eerbiedigen afstand mag bewonderen." «Dan meent ge zeker eene of andere prinses," hernam Bertha op spotachtigen toon. «Neen, Bertha. Het voor mij zoo on bereikbare ideaal bestaat niet in een vorstenkroon, maar in grootheid des geestes." «En wie bezit die in zulk een buiten gewone mate?" vroeg Bertha nieuwsgie rig. «Bertha 1" riep Hans op eens in zijn ijlen: «Knijp uwe mooie oogen toch niet zoo dicht I Dat staat u heel leelijk. En dan die afschuwelijke kogel aan uw achterhoofd 1" Verschrikt over den slaaplust die hem had bevangen, sprong Willner uit zijn stoel op. Bertha daarentegen sloop ach ter zijn rug heen ongemerkt de kamer uit. «Niet alleen kinderen en gekken spre ken de waarheid," sprak Arno lachend bij zich zeiven, «maar zooals we daar even zagen ook soms de zieke in zijn droomen. Hans zou echter het vat den bodem hebben ingeslagen, als hij ook nog had gesproken van dien leelijken trek om Bertha's mond." Toen Hans den volgenden morgen vrij van koorts ontwaakte, en hij Arno welgemoed aan zijn legerstede zag zitten, reikte hij hem geroerd zijn rechterhand en kon geen woorden genoeg vinden om hem zijn dankbaarheid te betuigen. «Maak toch geen drukte van zulk eene kleinigheid 1" hernam Arno. «Ik ben er stellig van overtuigd, dat ge ten minste hetzelfde zoudt hebben gedaan, als ik gekwetst was geweest. Wees zoo goed, Willner, aan de huisgenoolen te gaan zeggen hoe onze patient den nacht heeft doorgebracht en dat het naar omstandig heden niet beter te wachten kon zijn." Toen Willner weg was, sprak Arno lachend tot Hans«Als ge wist, mijn vriend, wie u in 't holst van den nacht is komen opzoeken, zoudt ge alleen van blijdschap daarover genezen. Raad nu eens wie?" «Freule Pauline?" vroeg Hans, «want het lieve meisje waagde zich gisteren reeds hier heen, hoewel de kamer vol

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1