Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke bericJüten. wordt is bij de regeering in bewerking een wetsontwerp, regelende de eindexa mens der hoogere burgerscholen. Volgens dit ontwerp zullen die exames voortaan door de leeraren der school, ten overstaan van gecommitteerden, afgenomen en tot een minimum van tijd beperkt worden Voorts zouden uit het examen-program ma geschrapt worden de navolgende vak kenstaathuishoudkunde, staatsinrichting cosmographie, boekhouden en teekenen Het ontwerp kan spoedig bij de kamer worden ingewacht. Uit Nijmegen wordt aan de N. RCl bericht, dat bij den minister van binnen Iandsche zaken het voornemen zou be staau om de kweekschool voor onder wijzers te 's-Bosch over te brengen in de gebouwen van de nu opgeheven kweek school voor onderwijzers te Nijmegen. Sedert eenige dagen werd te Leeu warden vermist een '15-jarige jongen, die de ouderlijke woning had verlaten, ver moedelijk om met een gezelschap ker misreizigers naar Zwolle te gaan. Het schijnt hem echter in zijn nieuwen toe stand niet te zijn medegevalleneergis terennacht is hij nl. van Zwolle in zijne woonplaats teruggekomen. Hij had den weg geheel te voet afgelegd en was on derweg van vermoeienis en honger neer gevallen, waarbij hij zijn aangezicht nog al heeft bezeerd. In de Haarlemsche paardenverloting trokken de volgende nummers naar volg orde de hoogste prijzen: 13793, 1285 8967, 13909, 10857, 17980, 19279 13561, 15924, 7415, 20496, 2393, 2911. 19838, 13486, 5076, 19703 17744, 13720, 12551, 20846, 22029 20688, 13495, 16741, 21697 en 3064. Zondagmorgen te twaalf ure wer den Ie Haarlem de afgevaardigden van de afdeelingen van den Nederlandschen schutterij-kaderbond, daar bijeengekomen tot het houden der 4 jaarlijksche alge- meene vergaderingen met den daaraan verbonden schietwedstrijd, officieel door het gemeentebestuur in de groote zaal van het raadhuis ontvangen. Door den waarnemenden burgemeester, mr. G. Heshuysen, met een hartelijk woord van welkom toegesproken, werd namens het dagelijksch bestuur als prijs voor dei schietwedstrijd nog een sierlijk kunst voorwerp aangeboden. Nadat de toespraak door den majoor-commandant der schut terij, mr. W. Jager Gerlings, was beantwoord, werd de eerewijn geschonken. Ten 2 uur werd de vergadering inde groote zaal der sociëteit «de Kroon door den voorzitter, den adjudant-onderofficier H. Damm, met een welkomsgroet geo pend. Hulde werd gebracht aan den overleden eere-voorzitter W. S. v. d. Bergh van Heinenoord, alsmede het gelukkig herstel van Z. M. onzen Koning herdacht. Voor het nazien van de rekening en verantwoording van den penningmeester en het financieel beheer van het hoofd bestuur werd de afd. Amsterdam aan gewezen. Als plaats voor de 5ealgemeene vergadering werd met 45 stemmen Nijmegen gekozen,indien een intedienen plan tot kampeeren de goedkeuring van Z.Exc. den minister van oorlog niet mocht wegdragen. Alsnu kwam de verkiezing van een eere-voorzitter aan de orde, waartoe de heer A. M. Tromp van Holst, majoor commandant der schutterij te Amersfoort, werd benoemd. Verschillende personen en corporation, die zich jegens den bond verdienstelijk hadden gemaakt werden tot eereleden voorgedragen. Nadat nog voorzien was in de vacature, werd de vergadering door den president gesloten. Vele leden van den Bond woonden des avonds ten 8 ure het concert bij, aan geboden door de directie van het Sport terrein «de Phoenix." Met een welge slaagd vuurwerk werd deze feestelijke dag besloten. jachtgezellen was en de dokter mij on der handen had." «Misgetast 1" hernam Arno. «Luister en verbaas u I Bertha, de als koud en trotsch uitgekreter.eschoonheid was 't'die een jongen, knappen man 's nachts kwam opzoeken en vol innige deelneming aan zijn ziekbed stond." «Als dat bezoek niet veeleer den wa ker dan den bewaakte gold lachte Hans. «Belaster haar niet I" sprak Arno op verwijtende toon. «Hoe kon Bertha we ten dat ik in plaats van boven in de logeerkamer te slapen, bij u waakte Zij ontstelde hevig toen ze mij hier vond. En biecht nu eens openhartig op, hoe 't ten opzichte van uw beide nichtjes met uw hart gesteld is. Aan wie van beiden geeft gij de voorkeur «Onze vriendschap is wel is waar nog van zeer jonge dagteekening," antwoord de Hans, «maar zij werd gesloten onder omstandigheden, die tegen eene jaren lange kennismaking kunnen opwegen. Daarom wil ik geen geheimen voor u hebben en ik ben overtuigd dat ge even openhartig jegens mij zult zijn. Daarge laten nog dat 't meer dan vermetel zou zijn als ik, de onbemiddelde onderge schikte van mijn oom, de oogen durfde opslaan tot zijn eenige, met zeldzame De maatregelen der Italiaansche regee ring tegen de irredentisten hebben een volkomen negatief resultaat opgeleverd Het comité voor Trente en Triest, ont bonden bij koninklijk besluit, herleefde vuriger en doortastender dari vroeger Zoodra het besluit der ontbinding bekend was vereenigden zich de twee-en-dertig radicale genootschappen in Rome tot een nieuw comité, dat denzelfden naam draagt als het ontbondene. Reeds dadelijk werd een geheim comité opgericht, om de beweging te leiden en den strijd voort te zetten, ook als het nieuwe verbond door de politie mocht worden bemoeilijkt of ontbonden. De maatregelen van Crispi, in plaats van de beweging tegen te gaan hebben geen andere uitwerking gehad, dan tot nieuw en ernstiger verzet te prikkelen. De beweging ten behoeve der vrijmaking van Triest neemt geheel het karakter eener staatkundige samenzwe ring aan, waardoor levendiger dan ooit het onhoudbare der tractaten, door het regeerend stamhuis gesloten, in het licht zal treden. Langzamerhand krijgt Crisp zooveel tegenstanders, vooral door zijn buitenlandsche staatkunde, dat hij zal moeten aftreden, en dan is het uit met de mooie plannen, ter bewaring van den Enropeeschen vrede en tot behoud van de goede verstandhouding met Oosten rijk door dik en dun. De toestand op Creta wordt voort durend zorgwekkender. De laatste be velen, die de Porte aan haren gouverneur op het eiland zond, bevelen de grootste voorzichtigheid aan. Hem wordt gelast de onlusten tegen te gaan, en vooral de ontevredenheid der Turken niet op te wekkende Christenen beschouwt men als voor Turkije verloren. In plaats van de staatkunde van onderdrukking gaat nu de Porte berusting prediken waaruit men besluiten mag, dat het niet zoo heel lang meer duren zal, of Turkije zal door den loop der gebeurte nissen gedwongen worden Creta aan Griekenland af te staan. In afwachting dezer harde noodzakelijkheid tracht Tur kije vooiloopig zooveel mogelijk de aan dacht in Europa van Creta afteleiden. En alle bevelen, die de gouverneur ont vangt, dienen slechts ter bevordering van dat doel. In Armenië gaat het niet veel beter doch daar schijnt de Porte niet besloten, eenige concessie door het congres te Ber lijn vastgesteld, toetestaan. Men meldt, dat een hooggeplaatst ambtenaar onlangs aan den Sultan voorgesteld heeft aan Ar menië een christelijken goeverneur te schenken, die de Kurden in bedwang kon houden en het vredelievenste en ontwik- kelste deel der bevolking kon bevredigen. Dit voorstel is zeer slecht opge nomen, *fen geen der christelijke amb tenaren in Turkije zal het weder op de proppen durven brengen. Zoolang de Turksche Regeering zoo is samengesteld als nu, zal zooiets niet licht gebeuren. Bovendien schijnt de Porte kracht tot verzet geput te hebben uit de redevoe ring van Lord Salisbury. Deze staatsman zeide onlangs in het Lagerhuis, dat hij liever de Christenen in Armenië aan hun lot overliet, dan zich in onaangenaam heden wikkelen met den Sultan. Doch door de Porte zoo in de gelegenheid te stellen de door haar geteekende traktaten te ontduiken, kan Salisbury de Turksche Regeering nooit een dienst bewijzen. In het Engelsche Lagerhuis is het voor stel van den heer John Morley (verhoo ging van de jaarlijksche toelage voor den Prins van Wales rnet 36,000 pd. 'st., mits de regeering verklare, dat dit de laatste aanvraag zal wezen) met 355 te gen 134 stemmen verworpen. De heer Gladstone en de aanhangers van den heer Parnell stemden met de meerderheid. Het voorstel der regeering werd toen aange nomen. Naar men beweert, is de Oostenrijk- sche regeering in het bezit van nauw schoonheid begaafde dochter, zoo was en is nog steeds mijn schild tegen Bertha's buitengewone bekoorlijkheden het gesprek dat gij eens in den spoor trein hebt gevoerd. Daardoor ontdekte ik spoediger de kleine zwakheden mijner nichtjes, dan anders wellicht het geval zou geweest zijn. Pauline is zeer lief, altijd opgeruimd, hartelijk, goedaardig, natuurlijk, maar 't komt mij niet in de gedachte verliefd op haar te worden. Welk een positie zou ik haar ook kun nen verschaffen met een inkomen van 500 thaler, dat nog niet eens zeker is En mijn eergevoel zou er tegen opko men, als ik van het vermogen of de genade van mijn vrouw zou moeten leven. Ik zou blind moeten zijn als ik niet zag dat gij Bertha's uitverkorene zijt. Als gij in haar nabijheid komt dan schittert haar oog vuriger, dan krijgt haar wang een hooger blos, dan verdwijnt de spot achtige trek om haar mond en klinkt haar stem welluidender om nieteens te spreken van een menigte andere stille blijken. Ontken dit eens als ge kunt 1" «Dat doe ik ook niet," sprak Arno, «en ik stem u zelfs toe dat Bertha van alle andere aanbidders aan mij de voor keur geeft. Ik mag haar ook wel lijden en stond reeds herhaalde malen op 't punt om haar eene verklaring te doen keurige inlichtingen over de onderbande lingen, die tusschen Rusland en Frankrijk zijn gevoerd. De uitslag daarvan is, dat beide staten een voorloopige overeenkomst sloten, welke zoo het noodig wordt ge acht, terstond kan veranderd worden, in een formeel defensief tractaat, waarbij zij elkaar wedei keerig het bezit van hun grondgebied waarborgen. _De onderhandelingen tusschen Rusland en den H. Stoel hebben eindelijk tot een resultaat geleid. De Paus zal binnenkort zeven Russische bisschoppen benoemen. Peking in het Baarnsche bosch, de Over brug in den straatweg van Baarn naar Eemnes, de Groote Kom in het Baarn sche bosch, de Naald van Waterloo te Soestdijk, het Koninklijk paleis te Soest- dijk van de voor- en van de achterzijde, en de Koningslaan tegenover het paleis. Zondag 4 Augustus zal op de ge wone uren door den heer Galjaard, van Leiden, bij de Vrije Ger. Gem. gepiedikt worden. Bij kon. besluit van 25 Juli jl. is aan den kapitein-kwartiermeester op non activiteit P. G. Asmus, van het perso neel der mil. administratie pensioen ver leend van 11123.'sjaars. Bij kon. besl. van 25 Juli jl. No. 16 is o. a. benoemd tot tweede luitenant bij het 2e reg. huzaren de cadet T. L S. Nedermeijer ridder van Rosenthal, herkomstig van de kon. mil. Akademie De werkzaamheden aan de vernieu wing van de sluisdeuren op het Spui en aan de Turftonbrug zijn thans voltooid. De uitvoering van het werk, voornamelijk het droog pompen van deschutkolksluis, trok veler aandacht, zoodat men op elk uur van den dag toeschouwers op het Spui en op de Turftonbiug aantrof, waaronder er in den beginne velen waren, die voor den aannemer onrustwekkende gissingen deden met het oog op de welpijpen onder den grachtgrond aanwe zig. Gelukkig voor den aannemer zijn het «gissingen" gebleven. Met eene loco mobile kon de gracht zeer voldoende worden droog gehouden, om de werk zaamheden zonder stoornis te verrichten. De heer J. G. Broese uitgever te Utrecht, zond ons een exemplaar van de dezer dagen bij hem verschenen Gids voor 't Gooi en Baarn. Deze gids neemt de eerste plaats in onder de bestaande, zoowel door keurige nette uitvoering, als de zeldzaam goedkoope prijsvoer slechts vijftig cents is dit fraaie boekje in eiken boekwinkel te verkrijgen, wij wenschen het daarom in veler bezit. Behalve eene in aangename vorm ge stelde beschrijving, bezit de Gids diie wandelkaarteti, als van Hilversum en omstreken, Naaiden, Huizen, Bussum Blaricuin, Laren en omstreken en Baarn, Soestdijk, De Vuursche en omstreken; Een platte grond van Hilversum en een van Baarn. Vignetten vanhet Gooische gat bij Hilversum, het gezicht van de overbrug bij den Zwaluwberg, de Kerk brink te Hilversum, de Buitenplaats Vo gelenzang aan den 's Gravelandschen weg, het herstellingsoord op den Trompenberg, de 's Gravelandsche weg, een gezicht van den Boomberg te Hilversum, de Leeuwen laan te 'sGiaveland, de Trompenberg te 's Graveland, de bekende brug in 's Gra- veland, een Gezicht van 't Hoogt van 't Kruis, een Gezicht van den Zwaluw- berg, de Grot en de Kapel in het bosch van Groot Drakenstein te de Vuursche, de Vuursche en de Dolmin, Groot Dra kenstein, het Heidepark, een gezicht in Nieuw Loosdrecht, de Utrechtsche poort te Naarden, het Badhotel te Muiderberg, de Brmklaan met het gemeentehuis te Bussum, het plantsoen van Oud-Bussum, de Zandhoeve voorheen Jan Tabak ge naamd, Flevoraina aan den straatweg naar Huizen, de Leeuwenberg bij Naar den, het hotel paviljoen Larenberg, een gezicht in het dorp Laren, de Rotonde te Blaricum. de haven te Huizen, Vis- schersvrouwen van Huizen, de Ridderzaal in het slot te Muiden, het slot te Mui den, Peking, het station en het Sanato rium te Baarn, de Eendenkom tegenover en om haar hand te vragen. Maar ik wil u een slechtheid tan mij bekennen, die daarin bestaat, dat ik eene innige liefde heb of liever had opgevat voor een nog bekoorlijker, volmaakter wezen, wier bezit ik mij vleide door standvastigheid te winnen. Ik zie echter al meer en meer in, dat dit wezen te hoog, te onbereik baar, te heerlijk, om 't maar in eens te zeggen, te engelachtig is, dan dat ik haar zou waardig zijn." «En hoe heet dat engelachtig wezen?" lachte Hans, «die mijn anders zoo be daarden vriend in zulk een geestdrift brengt «Gij hebt haar naam reeds in den spoortrein hooren noemen, een naam, die zelfs onzen lichtzinnigen Uostenoble zulk een achting inboezemt, dat hij onze lastertongen daaromtrent het zwijgen oplegde. Dat verhevene, engelachtige wezen is uw nichtje Serene, het eenige kind van den eigenlijken, helaas krank zinnigen erfgoedbezitter, den baron Frans van Durrenstein." «Mijn vader," hernam Hans, «vermeed opzettelijk met mij over de lotgevallen en de geschiedenis van zijn ongelukkigen stiefbroeder te spreken. In welk krank zinnigengesticht bevindt hij zich en waar woont Serene «Laat ik u de treurige geschiedenis Jan. Heb je gelezen, op wat waardige wijze de oud-leerlingen van de rijkskweek school voor onderwijzers te Nijmegen hun leedwezen te kennen hebben gegeven over de opheffing van die inrichting? Piet. Zeker, en ook hoe de ontslagen leeraren nog geen van allen een andere betrekking machtig zijn geworden. J. Het is toch wat te zeggen, na ja ren lang je plicht gedaan te hebben en nuttig werkzaam te zijr. geweest, met een mager wachtgeldje op straat te wor den gezet om met vrouw en kind.eren een tijd van ontberingen te gemoet te gaan. P. Dat is een gevolg van hevigen par tijstrijd. J. In onze onvolkomen menschenwe- reld kunnen partijen nuttig zijn, maar als zij haar eigenbelang boven het alge meen welzijn stellen, worden zij licht on billijk. P. 't Is wel jammer, dat de drijvers der partijen in ieder ander een voor- of een tegenstander zien en niet op het feit letten, dat honderd duizenden zon der zich met partijkwesties in te laten, stilletjes hun plichten als mensch trach ten te vervullen, en toch slachtoffers worden van den strijd der partijen. J. 't Is wel hard, [zoo zonder eigen toedoen van 't bed op't stroo te geraken. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: naar Egmond aan zee, ds. H. J. Bergsma, te Spaarndam. Naar Hoog-Blokland, ds. H. J. Hulscher, te Reeu- rvijk. Naar Leiderdorp, ds. L. J. van Apeldoorn, te Tznm. Naar Houtrijk en Polanen. ds. J. J. van Koetsveld, te Ooster hout. Naar Veere, ds. J. van den Bergen, te Gelselaar. Naar Kats, ds. J. Heeriuga te Terborne. Bedankt: voor Koevorden, ds. E. A. Lazonder, te Oostenvolde. Voor Eenigeu- burg, ds. O. M. de Boor, te Borg-Eik. Voor Holten, ds. J. van den Bergen, te Gelselaar. Drietal te Haarlem: dr. P. E. Rarbas J.Azn. te Doetichem; L. H. F. A. Faure, te Rheden, en W. II. Snethlage, te Achlum, Tweetal te Lienden W. R. Kalfshoven te Eede en J, Vonk. te Oldenbroek, Chr. Ger. Kerk. Beroepen: naar Appelscha, de beer Th. Oegoma, cand. te Dantnmawoude. Naar Goes, de heer H. J. Willeriug, cand. te Mep- pel. Bedankt: voor Jutrijp-Hommerts, ds H. Siertsema, te Hijken. Drietal te Weerdingerinondde hoeren Th. Oegerna, eaud. te DantumawoudeJ. Willering, eaud. te Meppel, en ds. L. van Dijk, te Schildwolde. Ned. Ger. Kerk (doleerende.) Beroepen: naar Scheveningen, ds. T. H. Woudstra, te Maassluis. Naar Fijnaart en Heiningen, ds. J. Schotel, chr. ger. prod, te Haarlem. Naar Woudsend, ds. II. Franssen, rust. pred. te Utrecht. Naar Leiden, ds. P. J. W. Klaarhamer te Middel burg. Oud Ger. Gemeente. Bedankt: voor Leiden, ds. J. Schotel, chr. ger. pred. te Haarlem. verhalen," hernam Arno, «zooals ik ze uit Bertha's mond heb vernomen. Uw oom Frans was, als de oudste zijner beide broeders, de rijke erfgoedbezitter van de groote heerlijkheid Durrenstein, nog rijker echter door 't bezit eener beeldschoone, deugdzame vrouw en van twee lieve kinderen, een zoon van acht en een dochtertje van driejaren. Op een tocht met den spoortrein van Versailles naar Parijs stootten twee treinen tegen elkander op een hoogen dijk, die over een diep water was gelegd. «De schok was vreeselijk. Huizen hoog rolden de wagens over elkander heen. Een aantal stortten in de diepte en ver dwenen met allen die er in zaten onder het water. De overigen raakten door het vuur der locomotieven in brand, zoodat de in de brandende wagens opgesloten menschen op schrikkelijke wijze omkwa men. Een klein getal reizigers ontkwam slechts den dood, doch niet zonder ge vaarlijke kneuzingen. Uw oom Frans en zijn dochtertje, dat hij bij de botsing met zijn lichaam bedekte, bleven door een wonder in 't leven, hoewel ook hij ernstig was bezeerd. Van zijne, in den zelfden wagen zittende vrouw en van zijn zoontje, was geen spoor zelfs meer te vinden. Het was onmogelijk de vree- seljjk verminkte, in stukken gescheurde, Een goede schuilplaats. In de Rue Delsourt te Saint-Gilles wonen de echte lieden V. Hij handelt in boter en eieren, zij zorgt voorde huishouding, doch 't schijnt dat deze verdeeling van de beide partijen niet altijd beviel. Met kracht van vuisten trachtte men elkaar die slechte verdeeling aan het verstand te brengen, doch bij deze wederzijdsche redeneeringen schoot in den regel de vrouw te kort, die dik wijls met een blauw oog moest bekennen, dat zij ongelijk had. Dinsdag werd zij, bij een nieuw hardhandig debat, zoo toe getakeld, dat zij met bebloed aangezicht de vlucht nam en hulp zocht bij het naaste politiebureau. In tegenwoordigheid van een politieagent keerde zij terug, om den echtgenoot, met behulp van den sterken arm, aan het verstand te brengen, dat het zijn plicht was eieren en boter te verkoopen en het ranselen aan een ander moest overlaten. De boterkoopman werd bleek van schrik, toen hij zijn vrouw onder gewapend geleide terug zag keeren. Men kwam ongetwijfeld om hem te arresteeren! Hij zou zich ver schuilen, verdedigen tot het uiterste en kroop na eenig beraad, om toch geen bloed meer te vergieten, in een mand met eieren. Het scherpe oog van den agent had echter zijn schuilplaats spoe dig ontdekt, en onder algemeen gejuich haalde men den ongelukkigen koopman als een levende eierstruif te voorschijn. Plechtig beloofde hij toen den agent, nooit meer te zullen twisten met zijn ega, die 't arme mensch stond op haar voeten te beven van 't lachen hem met de gewone goedheid haars harten vergiffenis schonk. De gouden bruiloft van Gladstone deze zou op zijn landgoed te Hawarden zijn gevierd, maar zijne tegenwoordigheid in het Lagerhuis was bij de behandeling der dotatie-quaestie noodig, en de feeste lijkheden, waarmede zijne onderhoorigen hem te Hawarden dachten te begroeten zijn een week uitgesteld. Natuurlijk ont ving het echtpaar te Londen eene ontzag lijke menigte blijken van deelneming. Een der eerste telegrammen van geluk- wensching was dat van de koningin. De heer Gladstone, die steeds vroeg pleegt op te staan, was juist gereed om den vroegdienst in de kerk te gaan bijwonen, toen de post de eerste lading brieven bracht. Daaronder was een eigenhandige van den Prins van Wales, die hem in de hartelijkste bewoordingen geluk- wenschte en een van den Koning van België. Na zijn kerkgang vereenigde het gouden paar, die er beiden zeer welvarend uitzagen, zich met de leden van hun gezin, die allen behalve de door ongesteldheid verhinderde oudste zoon en een der dochters te Londen waren, aan het huishoudelijk ontbijt. Maar vooraf kwamen er reeds een aantal bezoekers, onder anderen lord Aberdeen en zijne echtgenoote, die een prachtig ontbijtservies brachten, met de bedoeling, dat dit terstond zou gebruikt worden, waarvoor het echter iets te laat was. Natuurlijk ontvingen de jubilarissen tal van prachtige geschenken. In de ontbijt kamer hing een portret van den heer Gladstone, geschilderd door Engelands besten ^portretschilder sir John Millais, hem aangeboden door een aantal vrouwe lijke vereerders in Engeland, Schotland, Ierland en Wales. Het stelt den «grand old man" voor zittende in een leuning stoel, hij heeft den arm om een zijner kleinzonen geslagen. Het geschenk van den Prins van Wales was een prachtige gouden inktkoker. Mevrouw Gladstone ontving o. a. van lord Aberdeen een armband van paarden gemonteerd met kleine medaillons, waarin haar van al de leden van het gezin Gladstone. Na het ontbijt kwam eene deputatie van werklieden den heer Gladstone een adres en een rijk geborduurde deken, benevens een stel van toiletkleedjes en doosjes aanbieden. Hij dankte met eene korte verbrande personen te herkennen, en zelfs de weinige overblijfselen der ver brande, met bloed doortrokken kleeren gaven geenerlei aanwijzing. Niets dan een aantal diamanten, waarvan het om kleedsel gedeeltelijk gesmolten gedeeltelijk vertrapt was, bleef de eenige nalaten schap der gedoode passagiers. Te vergeefs bood uw oom, nadat hij weder in zoover hersteld was, groote sommen gelds aan degenen die ook slechts het kleinste overblijfsel van zijne dierbaren zouden vinden en hem ter hand stellen alle op roepingen deswege in de couranten bleven zonder gevolg. Eene diepe droefgeestig heid maakte zich van den erfgoedbezitter meester, die meer en meer toenam, ja zelfs tot razernij oversloeg, toen men hem in het meest beroemde krankzinni gengesticht opsloot. Zoo vaak hij het schelle fluiten en voorbrjstoomen van den locomotief, of het dreunen der wagens in de verte hoorde, hernieuwden zich steeds zijne aanvallen van woede, zoodat men zich weldra genoodzaakt zag hem uit het geslicht te verwijderen. De dokters verklaarden zijn toestand voor ongenees lijk, daar zij meenden dat het een na tuurlijk gevolg was van de daarbij ondervonden hersenschudding. (.Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2