Plaatselijke berichten. BUITENLAND. het Kon. Instituut van ingenieurs is be paald op Vrijdag 0 September, te Am sterdam. Daarmede zal gepaaid gaan een bezoek aan het Merwede-kanaal op den volgenden dag De leden van het Instituut hadden eene uitnoodiging ontvangen van de Maatschappij van burgerlijke ingenieurs te Parijs, om aldaar van 1013 Septem ber deel te nemen aan een bezoek aan de tentoonstelling. De president der Franscbe Vereeniging de heer Eiffel, verklaart er prijs op te stellen, aan de Nederlandsche vakgenoo- ten op deze wijze dank te betuigen voor het onthaal, dat de Fiansche ingenieurs eenige jaren geleden hier te lande ont vingen. De bedoeling is, 10 September na ontvangst en toespraak ynn den heer Eiffel, de tentoonstelling te bezoeken en 's avonds door te brengen in het hotel der Ingenieurs. Woensdag 11 September zou "bestemd zijn voor een bezoek aan den Eiffeltoren, waar ook een déjeuner zou worden aangeboden. Donderdag zou het onderaardsch Parijs bezichtigd wor den, en een uitstapje naar Gennevilliers worden gemaakt, waarna Vrijdag een bezoek aan de fabriek van Menier te Noisiel zou worden gebracht. Volgens de nieuwe statuten van de weduwen- en weezenkast voor de officie ren van de landmacht, welke den'1Janu ari 1890 in werking treden, zijn de pen sioenen voor de weduwen van officieren naar den effectieven rang, het laatst door den deelgenoot bekleedt als volgt vastge steld: voor de wed. van een generaalen luit.-gen. f '1000, voor de wed. van een gener.-maj. f875, voor de wed, van een kolonel f750, voor de wed. van een luit.- kol. of majoor f 625, voor de wed. van een kapt. of ritmeester f 600, voor de wed. van een lsten of 2den luit. f 400. Zoo uit het ontbonden huwelijk meer dan twee onverzorgde kinderen aanwezig zijn bovendien eene toelage van f200 per jaar voor elk dier kinderen boven het getal van twee. Naar het Dagblad van Zuid-Hol land verneemt, zou, bij het welslagen van de pogingen, door den consul der Nederlanden te Parijs, den heer Van Lier, in 't werk gesteld om een «Neder- landsch Gasthuis" aldaar op te richten, de heer dr. Thijsen, zoon van den vroe- geren directeur van het Binnengasthuis alhier, als directeur van het gesticht optreden. De oppassing en verpleging zou geschieden door katholieke zusters van liefdadigheid. Zondagavond is de Stadsgehoorzaal te Leiden totaal uitgebrand. Te half zeven weerklonk het brandsignaal en dadelijk rukten van alle zijden de spuiten aan, doch hoe men ook werkte, niets mocht baten zelfs de hulp der stoom spuit was niet in staat om het vuur in zijn vaart te stuiten en van het nette gebouw is dan ook zoo goed als niets overgebleven. De pachter, de heer D., was juist naar het station om bezoekers, die hij had gehad, weg te brengen, toen de brand op een der slaapkamers uitbrak en zoo snel greep het vuur om zich, dat alleen met de grootste moeite eenige voorwer pen zijn gered. De brandweer heeft zich over het algemeen flink van haar taak gekweten. De plaatselijke autoriteiten waren op het terrein en vooral de bur gemeester was op de gevaarlijkste punten te vinden. Bij het blusschen viel een der spuitgasten van een platform. Dank zij het aanwezig zijn van medische hulp, liep het ongeval beter af, dan men kon verwachten. Ook hierbij was de burge meester een der eersten, die zich onder scheidde. De telegraafambtenaren, die hun bureau vlak achter het gebouw hebben, hadden een moeielijke taak. Aan de achterzijde door de vlammen bedreigd, bleven zij met de meeste toe wijding hun taak vervullen. Te 10 uur kon men zeggen de vlammen meester te zijn, doch laat in den nacht bleef de brandweer op het terrein. 4 wanneer Bertha hem met haar verleide- lijken glimlach aankeek. Verzocht zij hem baar spel op de piano met zijne viool te accompagneeren, dan weigerde Hans dit steeds onder voorwendsel van drukke bezigheden en wanneer Bei thadeschoon- ste liederen zong, waarnaar Hans anders zoo gaarne luisterde, verwijderde hij zich nu met de grootste onverschilligheid. Nadat Bertha een tijd lang vruchteloos haar netten naar haren neef had uitgewor pen, vertoonde zij zich weder in haar ware gedaante, die aan haar schoonheid zooveel afbreuk deed. Zij werd grillig, eigenzinnig, knorrig, plaagde haar kame nier en pruilde in 't bijzijn van Hans. Zoo heelde zij onbewust zijn hartewond, die zij vroeger door haar geveinsde liefelijkheid daarin geslagen had, De lente brak aan met haar onuit sprekelijke schoonheid. De kamerheer, die tot groot verdriet van Bertha den winter niet in de stad had doorgebracht, begaf zich nu voor eenige weken daar heen door zijne vrouw, Bertha en Pauline vergezeld. Een diepe stilte heerschte thans in het kasteel, die weldadig op Hans werkte. Alsof zijn berst van een drukkenden last was bevrijd, haalde hij nu weer ruimer en vrijer adem. Hans had zoo tamelijk orde gebracht De zaal levert een vreeselijken aanblik op niets is er meer van over. Een ge luk moet het nog genoemd worden, dat de wind was gaan liggen, anders hadden én de Waalsche kerk én de school van den heer Japikse het hard te verantwoor den gehad. Trouwens heeft de eerste toch veel waterschade gekregen. Een der kinderen van den pachter, een jongetje van 8 jaar, is in de vlammen omgeko men. Maandagmorgen werd het gedeelte lijk verkoolde lijkje onder het puin gevonden. Vacantie voor werklieden. In het blaadje Gezin en Werkplaats voor haar leden op ongezette tijden uit gegeven door de «Vereeniging ter bevor dering van de belangen van het personeel" der boekdrukkersfirma H. C. A. Thieme te Nijmegen, schrijft de chef dier firma «De verpoozingeri zijn voor den werk man noch lang, noch talrijk. Ze langer te maken, gaat bezwaarlijk. Zonder te genstander te zijn van een korteren werkdag, kan men door de concurrentie, door den aard van zijn bedrijf en door- honderd oorzaken gedwongen worden, den werkdag lang te maken. Maar ze talrijker te maken, deze ver- poozingen zou dat mogelijk zijn? Zou het mogelijk wezen, ieder lid van het perso neel eenmaal 'sjaars een zekeren tijd vacantie te laten genieten? Over het wenschelijke van zulk een vacantie zullen allen het wel eens zijn. Zij, in wier overeenkomst met den patroon de bepaling is opgenomen, welke hun recht geeft op eenige dagen vrijaf, zullen kunnen getuigen, hoe goed het doet, na een jaar van ingespannen zorg en arbeid, eenige dagen geheel zichzelven toe te be- hooren. Als het doel dus wenschelijk en goed is, hoe het dan te bereiken Voorop staat, dunkt ons, de eisch dat men in zoo'n vacantie meer te verteren hebbe, b.v. het dubbele van het gewone inkomen. Iemand, die b.v. drie dagen vrijaf zou wenscher,, zou het loon eener week in handen moeten hebben. Is dit door sparen te verkrijgen? Of laten we liever eerst vragenzou men genegen zijn elke week iets van zijn loon te laten staan één twee of meer centen van eiken gulden, om het loon van een. halve, een heele week of meer bij elkaar te krijgen on dan twee, drie of rneer dagen vrijaf te kunnen nemen? Op medewerking van de zijde van den patroon, die bereid is o. a. elk van hetgeen men zelf bespaarde uit het' «Hulpfonds" toe te leggen, kan gerekend worden. Een eisch van zijne zijde is slechts, dat elk vooraf den tijd opgeve, waarop hij de vacantie wil ne men, opdat zoo noodig voorkomen worde dat dc gang van het werk er onder lijdt. Ook zou niemand langer dan één week kunnen gaan. 'generaal Grenfell bij Wad el n' Jumi.in de omstreken van Toski, ten noorden van Wady-Halfa. De overwinning is gemakkelijk geweest. De ontmoeting verdient, volgens sommige berichten, eerder den naam van slachting dan van een veldslag. De Soudaneesehe soldaten schijnen ontmoedigd en hun moed, waarvan zij voor twee en drie jaren nog zulke doorslaande bewijzen hebben gegeven, schijnt tot een minimom gezakt- De opstandelingen zijn zoo duchtig ge klopt, dat de Egyptische grenzen langen tijd verschoond zullen blijven van hun ongewenschte bezoeken. Deze uitslag kon worden verwacht; op zoo grooten afstand van het middelpunt hunner operaties; met vermagerde, vermoeide en ootmoe dige soldaten, moest een nederlaag het gevolg zijn. Alleen de Engelsehen nemen het feit zeer ernstig op, zelfs zoo ernstig dat troepen ter versterking zijn gezonden een geheel onnoodig iets, dat boven dien ongaarne zaFgezien worden door de Fransche regeering, die nog steeds heeft geweigerd hare goedkeuring te verleenen aan de conversie der Egyptische schulden. Generaal Boulanger heeft weer een pro clamatie gericht tot het Fiansche volk, hetwelk hij als zijn eenigen rechter be schouwt. In deze proclamatie volgt Bou langer punt voor punt de akte van be schuldigingen, welke in dit stuk tegen hem worden ingebracht, schandelijken laster. Wie zijn hand steekt in een wespen nest, moet verwachten dat hij wordt ge stoken. Wij behoeven niet eens ver te gaan, om daarvan een bewijs te kunnen aanhalen. Ronduit dient gezegd, dat 't Britsche koninkrijk in de laatste jaren dikwijls een nest met wespen heeft ge vonden, waar een verzamelplaats van ho nig werd verwacht, 't Laatste wespennest is Egypte. De strijd te schetsen, welke door het Engelsche leger tegen den Mahdi wordt gevoerd, is onnoodig. Telkens meent men, den opstand meester te zijn, en tel kens blijkt het dat men zich deerlijk heeft vergist. Het vuurtje brandt wel niet meer doch gestadig smeult het voort, om on verwachts helder te beginnen te branden. Volgens veler gedachten is het verschijnen der Soedaneesche troepen uit Khartoem het laatste geflikker geweest, en zal de strijd spoedig opgegeven moeten worden. De optimisten zoeken het bewijs dezer hypothese in de geduchte nederlaag, welke den volgelingen van den Mahdi is toege bracht door het Engelsche leger onder in alle takken van zijn bestuur en daar door de opbrengst der heerlijkheid bijna verdubbeld, eene omstandigheid, die hem in de oogen van den kamerheer en zijne gemalin hoog in aanzien deed stijgen. Op een dezer lentedagen, waarop de eerste vlinders in de zachte lucht rond fladderden, de groene weiden met dui zenden kleine roode en witte bloempjes zijn bezaaid, de leeuwerikken in de blauwe lucht hunne lofliederen zingen, de knoppen der boomen en struiken hunne nauwe, sterke hulsels doorbreken, waaruit de zachte blaadjes, puntig uilge- tand, nieuwsgierigen beschroomd, als eene jonge maagd de wereld inkijken en wel gemoed de eerste zonnestralen opvangen en inzuigen, nam Hans -zijn wandelstok op om, door zijn trouwen hond Pluto vergezeld, zich naar de buitenste grenzen van Durrenstein te begeven. Door een klein gedeelte daarvan was onlangs eene zijlijn van het groote spoorwegnet ge trokken, waarbij aanzienlijke sommen voor den daartoe benoodigden grond in de kas van den erfgoedbezitler waren gevloeid. Met goedvinden van den commissaris, die den kamerheer door de regeering als tijdelijk administrateur van het erfgoed was toegevoegd, had Hans het grootste gedeelte van de schadeloosstelling besteed Zondag IJ Augustus zal op de ge wone uren door den Heer Galjaard van Leiden bij de vrije Ger. Gem. gepredikt worden. Bij de vergelijkende examens voor de Militaire Akademie te Breda, waai- voor zich 264 aspiranten hadden aange geven, terwijl er slechts 80 geplaatst konden worden, slaagden de twee leer lingen der 3de Jdasse der Hoogere Bur gerschool te Amersfoort, Edz. W. Van Holthe en J. de Koningh de eerste werd geplaatst bij de Infanterie hier te lande, de tweede bij de cavallerie in Oost-Indië. De leerling der 4de klasse, W. M. Visser, slaagde voor het examen voor de Belastingen." Onze stadgenoote Mejuffrouw C. van der Plank heeft j.l. Vrijdag te Utrecht met gunstig gevolg examen afgelegd ter verkrijging der acte Fransche taal l.o. De Gymnastiek- en Schermvereeni- ging «Ontwikkeling" alhier, welke verle den jaar bij gelegenhe:d der schietwed strijd van de Ned. Schutterij Kaderbond eene uitvoering gaf, welke uitstekend slaagde, en bij die gelegenheid de zilve ren Medaille van verdienste verwierf, is voornemens Zaterdag a. s. een zomeruit- voering te gevgn. De wakkere directeur zal zeker niets onbeproefd laten om den geintroduceerden een aangename avond te bezorgen. Ook in onze stad heeft zich sedert eenigen tijd eene Commissie gevormd tot stichting van een herstellingsoord voor drankzuchtigen. Zij bestaat uit de Heeren, Mr. W. II. de Beaufort, lid van de 2e Kamer der Staten-Generaal, M. L Celosse, Procureur Wethouder, Mr. H. Croockewit Jr„ Kan tonrechter, J. Rolandus Hagedoorn, Arts, Dr. H. F. Jonkman, Directeur der Ge meentelijke Hoogere Burgerschool, Dr. J. J. P. Valeton, Oud-Hoogleeraar, Ds. A. Wartena, Predikant bij de Ned. Herv. Gemeente. Zij heeft onder de ingezetenen eene circulaire verspreid, waaruit wij hier de hoofdgedachten mededeelen. De drank zucht is eene kwaal, die zich in den regel niet zonder eenigen lichamelijken aanleg ontwikkelt, doch waaraan met genoegzaam zedelijken ernst weerstand kan worden geboden, zoodat wie be zwijkt meestal werkelijk schuldig is. Des niettemin moet hij, die tot drankzucht vervallen is, als een kranke beschouwd tot aankoop van een nieuwen koperen brouwketel, tot herstel van de gebrekki ge daken van verschillende tot de heer lijkheid behoorende woningen, tot den stuksgewijzen aankoop van een beter melkgevende rundersoort en beter wol- dragende schapen. We! is waar had de kamerheer daarover het voorhoofd gefronst en zich daartegen verzet, doch eindelijk had hij er zich toch in moeten schikken. Van daag op een bepaald uur zou de eerste proeftocht op den onlangs vol tooiden spoorweg worden ondernomen en om dit te zien had Hans zich dien kant uit begeven. Terwijl hij langs den zoom van een dicht bosch voorbij wandelde, vernam hij in de verte het eigenaardige schielijk toenemende snuiven, dreunen en ratelen van den naderenden spoortrein die hier een tamelijk hoogen dijk over moest. Plotseling trad een man uit de struiken te voorschijn, bleefeen oogenblik staan, klom in het volgende oogenblik met de behendigheid van eer. kat tegen den dijk op en legde zich, zooals Hans uit de afhangende beenen van den zelf moordenaar kon zien, met het bovenlijf over de rails heen. De trein naderde met razende snelheid en hoewel de conducteur de handelwijs van den man zag, was t hem onmogelijk, ondanks al zijn moeite, den trein by tyds te doen stilstaan. Veej en behandeld worden. Hij heeft liefde rijke verpleging naar lichaam en geest noodig. Deze kan het best in een daar toe ingericht geneeskundig gesticht ver leend worden. Zoodanige gestichten be slaan in Amerika, Engeland, Duilsch- land en andere landen en leveren tref fende uitkomsten op, daar 25% tot 40% der patiënten duurzaam genezen. Zoodanig een herstellingsoord wenscht men nu ook in ons land te stichten en wel voor namelijk voor mingegoeden, daar meer- vermogenden buiten'slands licht hulp kunnen vinden. Het plan daartoe is ont worpen door een aanzienlijk getal alge meen bekende en geachte mannen, ge neeskundigen, geestelijken, rechtsgeleer den, die tot verwezenlijking er van in alle streken van ons land hulp en mede werking zoeken. Van de in onze stad verspreide circulaires zijn nog slechts weinige met de verlangde inschrijvingen voor giften in eens en jaarljksclie bij dragen teruggekomen. Hoogst gewenscht zou het zijn, indien de ingezetenen, die ze ontvangen hebben, de goedheid hadden ze alsnog met hunne inschrijvingen bij een van de leden der commissie terug te zenden. Door den architect P. J. Houtzagers werd jl. Vrijdag in het hotel «Poll" aan de Bilt aanbesteed: het bouwen eener villa met paardenstal op «Buitenzorg" al daar. Van de acht inschrijvers was de laagste onze stadgenoot de heer W. Sa- lomons, voor 16523. In de Afdeelings verslagen van den Nederlandschen militairen Bond wordt omtrent het Militairen Tehuis alhier het volgende gezegd «Zien wij terug op het jaar dat achter ons ligt, dan mogen wij dit zeker doen met een gevoel van dankbaarheid, want het heeft ons aan niets ontbroken. Al is het bezoek in ons Tehuis ook niet zoo druk geweest als wij zouden wenschen, toch zijn er veel trouwe bezoekers en dit niet alleen miliciens, die onder den indruk van het gehoorde thuis voort leven, maar onder die trouwe bezoekers tellen wij ook korporaals en vrijwilligers; terwijl ook eenige onderofficieren enkele malen ons Tehuis bezochten. Onder die trouwe bezoekers heerscht een aangename kameraadschappelijke geest, die niet weinig aangekweekt wordt door onzen conscierge, den heer Bremer. Steeds weet hij het vertrouwen der militairen te winnen, en brieven van reeds vertrokken militairen of van ouders, wier zoons nog in dienst zijn, bewijzen, dat zijne vriendelijke bemoeiingen dik wijls naar waarde worden geschat en ons Tehuis velen ten zegen is geweest. Wij hopen dan ook, dat onze conscierge ons nog vele jaren zal mogen helpen om het Tehuis aan zijne beslemming te doen beantwoorden. In het Bestuur leden wij een groot verlies door den dood van den heer Fruitier de Talrna. Maar niet alleen het Bestuur, ook vele trouwe bezoekers be treuren het heengaan van hem, die zooveel voor de militairen deed, en hen zooveel toegenegenheid betoonde. Over onze financiën mag zeker niet geklaagd worden al zouden wij ons gaarne voor sommige posten wat ruimer willen bewegen, want onze kas sluit met een klein batig saldo, dank zij de subsidie van den Bond en de toetreding van eenige nieuwe leden, teiwijl wij ook in onze uitgaven zeer werden tegemoet ge komen, doordien een vriend der mili tairen de kosten van feestviering op 19 Februari op zich nam. Op de Zondagavonden werden Bijbel lezingen gehouden, die over het algemeen vrij goed bezocht werden, terwijl wij hopen, dat in de verdere wintermaanden enkele lezingen zullen gehouden worden over wetenschappelijke onderwerpen. De Dood Het Einde 1 Van dit hoogst belangrijke werk zijn in Duitsch- land in weinige maanden vijf drukken verschenen. beter was Hans er aan toe, die zijn beenen volkomen tot zijn dienst had. Even vlug als zijn voorganger klouterde hij hem achterna, vatte hem bij de beerien en trok in de grootste haast en juist op het beslissende oogenblik het lichaan van den man van de rails. Hij hoorde niet eens den doordringenden gil achter zich, die door eene vrouw werd geslaakt. In het volgende oogenblik echter stond zij reeds naast hem, doch was niet meer in staat een enkelen klank uit te brengen. Des te vlugger was zij bij de hand om Hans te helpen den ongelukkige om te wenden, hem van den dijk af te dragen en beneden op de beenen te stellen. «Hij bloedt! hij heeft zich bezeerd!" weeklaagde het meisje buiten zich zelve. «Ach vader! vader!" Daar Hans al zijn opmerkzaamheid schonk aan den sterk in 't gelaat bloe denden man, had hij nu geen tijd, om zijne luid jammerende dochter in oogen- schouw te nemen. «Hij bloedt alleen uit zijn neus," troostte hij haar, terwijl hij met zijn zak doek het bloed afwischte. «Hij is een weinig bezeerd door de haast waarmee ik 't hoofd van de rails wegtrok. Misschien is die aderlating nog wel heilzaam voor uw vader, die zeker alleen door eene oogenblikkeljjke geestverstoring tot dit In Schorer's Familienblatt schreef onlangs Dr. Franz Hirsch «In geen werk wordt een vraag, die tot dusverre buiten den kring der ver standelijke waarneming scheen te liggen, op meer redelijke en rationeele wijze besproken dan in hel nieuwste geschrift over de quaestie der onsterfelijkheid, onder den titel «1st der Tod ein Ende oder Nicht door Prof. Dr. J. H. Schmick. De schrijver, even vernuft als doorwrocht in de moderne wetenschap, heeft in dit werk. op een wijze, die ernstigen men- schen ruime stof tot nadenken en over weging aanbiedt, duidelijk aangetoond, dat ook het bovennatuurlijke door de wetten der logica beheerscht wordt." Eene Hollandsche vertaling van dit werk is bij de Uitgevers Broese Comp. te Breda verschenen. 331ste STAATSL.OTJEKIJ. (Tweede klasse). Trekking van 5 en 6 Aug. (1000 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 400. op No. 16453. Prijs van f ÏOO op No. 5826. Prijzen Tan f30 1555, 1585, 1589, 2619, 2644, 3502, 3507, 3510, 3522, 3528, 3556, 3562, 3567, 3580, 3585, 4391, 4397, 5348, 5353. 5371, 5386, 5808, 5810, 5817, 5847, 6258, 6268, 6284 6298, 11418, 11430, 11432, 11434, 15327, 15370, 15389, 15612, 15623, 15624, 15635, 15646, 15647, 15651, 15655, 15689, 15691, 16418, 16421, 16443, 16477, 16496, 18702, 18729, 1S754, 18768, •18773, 18779, 18807r 18844, 18870, 18884, 18905, 20017, 20026, 20028, 20063, 20067, 20074, 20086, 20088, 20097 20103, 20133, 20608, 20628, 20649, 20661, en 20685. Te zamen 80 prijzen. Jan. Heb je gelezen, dat Dr. A. Kuy- per er geen vergrijp tegen den goeden smaak in ziet om soms op de gerechten van den politieken disch ter dege wat peper te strooieneen enkele maal zelfs in de kruidnageldoos een wat gulle greep te doen? Piet. Ja, en ik dacht zoo bij mezelf, dat sterk gekruide spijzen geen kost zijn voor iedereen. J. In eigenlijken zin zijn zij schade lijk voor de spijsverteringsorganen van kinderen en in figuurlijken zin voor hoofd en hart van minder ontwikkelden. P. Als men nu bedenkt, dat aan den politieken disch de minder ontwikkelden hoofdzakelijk verkiezingsgerechten gebrui ken, en men het daarbij volgens Dr. Schaepman met de specerij der waarheid zoo nauw niet behoeft te nemen, zou ik bang zijn, dat de politieke maag van een groot deel der kiezers nu en dan in de war wordt gebracht. J. Hoor eens, ik ben niet thuis in de hoogere politiek, maar ik zou zoo denken, dat evenals voor het lichaam een matig gebruik van spijs en drank het meest de gezondheid bevordert, waarheid, kalmte en waardigheid, het heilzaamst is voor het staatkundig leven des volks. verschrikkelijke voornemen kwam." «Dat is zoo," hernam de dochter. «Mijn ongelukkige vader is zoo zacht, zoo goed en lijdzaam als een kind. Maar door het geluid van den spoortrein, dat in hem de verschrikkelijkste herinneringen op wekt, werd zijn geest beneveld. Ach, wie weet oflatei ook onze afgelegen woning HemelHoort gij Het was 't gefluit van de locomotief dat door de echo's in 't bosch schel werd herhaald. Op eenigen 'afstand bleef de trein staan, en de conducteurs sprongen van de wagens af om terug te loopen, ten einde te vernemen hoe 't met den zelfmoordenaar afgeloopen was. «Ach, sta mij bij,edele man," smeekte de jonkvrouw met doodelijken angst in haar bleek gelaat, «om mijn vader weer naar 't bosch terug te brengen en hem aan de oogen der nieuwsgierigen te ont trekken. Tot geen prijs mag deze ver schrikkelijke daad openlijk ruchtbaar worden." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2