BUITE Plaatse! plaats. Zoo vertrekt men op de heenreis van Amsterdam bijv. te 5.55 ,s middags per Rijnspoorweg, om te Utrecht den trein te treffen, en te 5.33 per Holland- schen spoorweg, om te Rozendaal aan te sluiten. De prijs van Utrecht be draagt voor de reis heen en terug f 20 per 2e en f 14 per 3e klasse; voor Am sterdam f 21 voor de2e klasseen f 14.55 voor de 3e klasse, en van Rotterdam f 18.15 voor de 3e klasse. 2e en f 12.70 vfs l®n Ingelegd f 4708.48Teruqbetaald f3736.34'/, Het laatste, door dat kantoor uitgege ven, boekje draagt het nummer 1837. Ingeneur Zondagmorgen f met zijne gemalin Rijkstand in Pots- hebben de hooge uren gerust in V Daar bood men d< een galamaaltijd a aangenomen. Natu een «vredelievend» hij sprak van fle Westfaalsche onde van degens, die zi met evenveel trou vroeger zullen kui Men kan gele weikelijk den vrei Maar is het noodi len redevoeringen nu juist niet zeg vredelievend zijn. keizer met. rechtv machtig leger en nu klinkt uit Mur bijna een strijdkri Voor het behouc vrede ware het toespelingen op d schoone vloten, m bewapening wat i heerschers bestori Het HandelsbÜ particulier telegi: Czaar met den C (27 Augustus) in dat zij in het nie zouden nemen d Czaar zeer kort Czarewitch den vergezellen naar die de Keizer zeil ?t al Zeitung var ongeveer hetzelfc dat dit den 8en gebeuren zal. di vertrek naar de I band met de and deze belangrijke doen, komt deze de meest waarscl Op het laatst meer wat er m inen het beste di af te wachten. In het Engelse Henry de Wot charter, zal wot Maatschappij, we ten doel stelt v: lonisatie in het Bechuanaktnd en zal het toezicht ht van bedoelde Ma sclte stammen i Mogendheden. 1 niet veroorloofd ven zonder de gi Het Engelsrh be land van Khan schappij niet ov^ In het Hoogei' de Worms eene afgelegd. Zou dat de n de verloren pos omliggende land Aan het de, daaronder re werd gedurend zweepslag naar natuurlijk bij paard, maar dat beest sprong vei dat, als zijn beri manen had vast zou zijn gestort. «Wat beduidde met toornige luitenant. »Is te pas gebrach wakkeren neef nen kosten; er een slechte belc diensten." «De lichte zwee| verontschuldigde Ei 't niet helpen dat dt dicht bij mijn paard st eene vergissing kon plai goed ruiter zal zich daardiziied»'!le met veld laten slaan, ofschoon 't waanunten Hans geen kavalerie-officier is." «Evenmin als ik," merkte Audigast wrevelig op. Hans sprak echter geen woord. Nog dienselfden dag verliet Audigast, die zijn misnoegen over Edgard's handel wijs niet verborgen hield, het slot Durren- 6tein. Tot Hans, die zijn vriend een eind weegs begeleide, sprak hij op waarschu wende toon «Neem u in acht voor uw neef. Hij Zaterdag is nabij Nimmerdor alhier het lijk gevenden van een jongman voor over liggende in een sloot. De ongelukkige leed aan toevallen en schijnt onder het zoeken van braambessen een toeval te ï*/2' ure, 2ai ae trerrreemeraauttrffa c-lAOt -jnersfoort eene vergadering houden, waarin de punten van behandeling zijn: 1. Voorstel tol onderhandsche verhuring van het torentje aan de zuidzijde van de Kampei-binnenpoort. 2. Verzoek van II. van Esveld Rz. tot ruiling van grond, met advies van Burg en Weth. 3. Reclame tegen een aanslag inzake de plaatselijke- directe belasting dienst 1891. 4. Staat van oninbare posten in zake de plaatselijke directe belasting, dienst 1889. 5. Benoeming van eenen onderwijzer, aan de openbare school 3e soort Koningstraat 6. Ontwerp-besluil tot vaststelling der jaarwedde van den benoemden onderwijzer, 7. Benoeming eener commissie tot onder zoek van de gemeenterekening over 1890 De 1e Luitenant C. B. II. de Bruyn, van het le Reg. Huzaren te Deventer en de le Luitenant Baron S. van Hardenbroek van Ammerstol van hetzelfde reg. te Zulfen, wor den met 1 Nov. a. s. gedetacheerd aan de Rijschool alhier. Ter voorziening in de vacature in de Prov Staten, ontstaan wegens het vertrek van Jhr. Mr. M. A. J. van Asch van Wijck naar Suri name, is, na de samenstelling van een gros waarop gebracht werden Mr. II. J. H. baron van Boetzelaar van Ooslerhoul, burgemeester van Leusden en Stoutenburg, en Mr. F. D graal Schimmelpenninck, burgemeester van Amersfoort, de eerstgenoemde bij groote meerderheid van stemmen door de kiesver- eeniging «de Grondwet» te Amersfoort tot haar candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Provinciale Staten van Utrecht. De antirevol. Kiesvereeniging «Nederland en Oranje» le Amersloort heeft tot candidaat voor het lidmaatschap de Prov. Staten van Ulrecht gesteld Mr. F. D. Graaf Schimmel- pennick, burgemeester van Amersloort. Zaterdag jl. is door den Eerstaanwezend te Amersfoort aanbesteed het doen van vooezieningen aan de Barak voor besmet telijke ziekten aldaar, raming f889. Hier voor is ingeschreven door de alhier geves tigde hoeren .1. van Keulen voor f 938 W. van Achterberg 9-44 N. van 't Hol 900 G. Wassing 975 P. Boks»1044 Het werk is, onder gewoon voorbehoud, den minsten inschrijver gegund. De eindexamens der H. B. Scholen in de provincie Utrecht, te Amersfoort gehouden, zijn Maandag afgeloop&n. 27 Candidatcn hadden zich aan de examens onderworpen nl, 5 leerlingen der H. B. S. te Amersfoort, 21 van die der R. II. B. S. te Ulrecht, benevens nog één toehoorder van de II. B. S. te Amersfoort. Het diploma van weivolbracht eindexamen is toegekend aan de. 5 Amersfoortsche en aan 10 der Utrechtsche leerlingen, te weten 3an C. Horsman, P. .1. A. A. Cremer, .1. F. A. Pool, W. Wagenaar, A. W. K. de Jong, R. Das, A. de Zwaan, W. J. v. d. Eist, A. J. II. Eijken, W. v. d. Tak. J. S. v. Braam, E. 11. Kol, B. J. W. van Panthaleon Baron van Eek, W. C. Klaasscn, G. II. Cramer, W. v. de Vlerk, II. G. J. Coers, G. II. J. Gijsberli Ho- denpijl, A. C. Schaly, R. L. R. de Murall, G. Filet, N. II. v. d. Lee, L. Berkhout en L. J. Vervooren. Maandag 27 Juli 1.1. hadden opdeBiltsche heide de korpswedslrijden plaats van den Nederl. Schutterij Kader-Bond. In deze kamp strijden behaalde de vereeniging «Broeder schap», afdeeling van genoemden Bond te Amersfoort, in korps wedstrijd B', salvo-vuur op 150 meters d.en lsten prijs: Groote verg. zilveren medaille met diploma, aange boden door den Eere-Voorzitter van den Bond A. M. Tromp van Holst, met 20 gel dige treffers en 132 punten. De Amersfoortsche afdeeling schoot onder commando van den lsten Luit-adj. I. Bus- quet; Z. E. Gestr. en zijne 5 schnlIersde adj.-onderofficier II. v. Gelder, de serg-majoor J. W. V. Achterberg!), de serg. G. Muijs, de serg. Vis en de serg. W. F. A. Groenhuizen, ontvingen ieder een klein zilveren afdruk van de groote medaille. Bovendien behaalde de afd. in korpswed strijd Ai, individueel juistheidschol op 150 meiers den 2den prijsGroote zilveren diploma, met 50 treffers en terwij! de serg-majoor van •lezen wedstrijd met 73jp}n/' klaagde „uu-, «zonder zich te verkla- ,'eii. Aan den moed daartoe kanhethem niet hebben ontbroken, daar ik hem toch duidelijk mijne genegenheid heb te kennen gegeven. Zouden Hans'vijandigeinblazin- gen of Serena er de grond van zijn Ach Seren3 maakt alle jongelui het hoofd op hol, en men weet waarlyk niet waar boekweit is weinig terecht gekomen. De heide daarentegen bloeit prachtig en deze kan nog veel goed maken. Ook in dit opzicht wordt naar droogte verlangd. Tafelhonig wordt verhandeld tegen f 0.25 a f0.50 per half K. G." 23 Aug. Ter alhier gehouden scha- penmarkt besteedde men bij een aanvoer van 1350 stuks de volgende prijzen: ha- mels f18 a 22, ooien fll a 15, lamme- sclie schutterij uit het wor„..—f-y; I schijn is getreden en het zal daaroris". J ieder burger van Amersfoort goed gei ,.an hebben, dal de overwinnaars mef muziek van den trein gehaald en aan het station begroet werden door II. H. officieren [en overige kaderleden. Daarna werd een op tocht met fakkellicht door de voornaamste straten der stad gehouden en ten slotte werd den Kaderleden door den commandant der schutterij een recht genoegelijk uur van sa menzijn aangeboden. Leve de Amersfoortsche schutterij, aan welks hoofd zich bevindt de Eere-Voorzitter van den Neder! Schuttenjkader-Bond Een slimme vogel. Maandag werd door den deurwaarder Quaedvlieg te Tongeren onder de volgende omstandigheden, beslag gelegd op een rijtuig met twee paarden. Een stalhouder uit Maastricht was een bankier uit Antwerpen een soin van f 200 schuldig. Hoewel de rechtbank den bankier gemachtigd had, den stalhouder bij deur- waarders-exploit tot betaling te dwingen, achtte deze het toch wensche)ijker, om tijd en geld le sparen, van een list gebruik te maken, die waarlijk goed verzonnen mag genoemd worden. De Antwerpenaar kwam Zondag met zijn vrouw naar Maastricht, logeerde daar 's nachts, en huurde den volgenden morgen, natuurlijk zonder zijn naam te noemen, van den stalhouder een rij tuig'met twee paarden, waarmede hij zich naar Tongeren liet bren gen. Nauwelijks wrs hij op de Groote Markt, aldaar, aangekomen, of onmiddelijk begaf hij zich naar den deurwaarder Q., wien hij, on der overlegging van zijn rechterlijke volmacht, verzocht beslag op het rijtuig en de paarden te leggen, waartoe deze onmiddellijk over ging. De verbaasde koetsier werd door den slimmen schuldeischer met een goede fooi naar Maastricht teruggestuuad en levens met de boodschap aan zijn patroon, dat als deze niet spdedig de f200 betaalde, terstond tot het verkoopen der paarden zou worden overgaan. Te Zaandam is een apothekersbediende, J. R. C. genaamd, wegens het niet nauwkeu rig bereiden van geneesmiddelen, het afle veren van vergif en het niet plaatsen van een gebruiksaanwijzing op de geneesmidde len, door den kantonrechter veroordeeld tot vier geldboeten éen van f 80 en drie van f5 ol hechtenis van 16 dagen voor de eerste en van 1 dag voor elke der drie laat ste boeten. Den heeren en dames, die voor een paar dagen hun plaatskaartjes eerste klaste aan hel Rijnspoorweg-station te 's-Gravenhage hadden genomen en de voor hen aangewezen wachtkamer wilden binnentreden, werd dit belet, omdatde prins van Anhalt-Dessau gewacht werd. Prins Aribert, de jongsten zoon van den hertog vun Anhalt-Dessau. welk geheele vor stendom niet eens zooveel inwoners telt als Amsterdam, is le luitenant bij een Regement dragonders en bezoekt ons land volstrekt niet officieel, maar als privaat persoon. Op welken grond nu wordt voor hein een wacht kamer gereserveerd, voor het reizend publick bestemd. Het is niet te hopen' dat voortaan om alle prinsen van Duitsehe bloede, de wachtkamers eerste klasse ontoegankelijk voor hel publiek moeten worden gemaakt. Daarom vestigen wij hierop de aandacht. Amy. Ct. hij er aan toe, dat hij ook aan den Eiffel- akkers toren gewerkt had. Dit deed effect. »Ja" ijzeren sprak de president, aal gij zooveel aanspra- de ken hebt en zelfs hebt meegewerkt, moogt werd< ge wel op eenige toegevendheid rekenen." teerd. Hij kwam ditmaal vrij met twee dagen gevangenisstraf. borst Figaro vreest, dat de Eiffeltoi^n-zelfi maar daarover het hoofd zaljyjnjgec le wac.. pn. Naar Transïaals?. 7111 zich niet er hij js op peggen, maai: opnemen voor de eer van korps, die in deze nauw verwant is'aan I hun eigen benoeming lot ridder. Daartoe behoeven zij ook niet naar Berlijn te gaan, want de schuldigen zilten in Den Haag. De Nederlandsche Regeering had, natuurlijk, moeten opgeven wie van de schutterijen voor een onderscheiding in aanmerking kon- men. De minister van oorlog zorgde voor zijne officieren, en zoo had zijn collega van Binnenlandsche Zaken voor die der schutterij moeten zorgen. Hel mooiste van de zaak is echter, dal deze beweert zijn plicht te heb-* ben gedaan, en alle schuld werpt op den minister Ilartsen. De heer Lobman zou waar lijk een lijstje van de te decoreeren perso nen hebben overhandigd aan zijne ambtgenoot van Buitenlandsche Zaken, doch deze ontkent dit te hebben ontvangen. Kindermoord in Amerika. Eenige da gen geleden werden in Joshua, in Texas, drie kinderen vermoord gevonden, terwijl de grootmoeder der ongelukkige kleinen, wien de halzen waren afgesneden, verwondingen aari den hals had bekomen, die haar met een scheermes waren toegebracht. De oude vrouw hing een roerend verhaal op van de misdaad, hoe eenige bandieten, tijdens de afwezigheid van haar zoon, de woning waren binnengedrongen, en hoe zij, na haar aan den hals te hebben verwond, de kinderen op wreedaardige wijze hadden vermoord. Een gerechtelijk onderzoek werd ingesteld, en de wonden der vrouw bleken zoo weinig beleekenend en hare verklaringen zoo ver ward te zijn, dat men haar onmiddelijk in hechtenis nam en weldra ook haar zoon, den vader der vermoorde kinderen, achter slot en grendel bracht, onder verdenking den afschuwelijken moord gepleegd te hebben. Heel Joshua slaat van deze schandelijke mis daad overeind. leemgrond _met een 't ware H. Wel '-kt jj Wij lezen in Brieven uit de Hofstad in de Midd. Cl. Eeen question bruiante levert de schutte rij, die zelfde goedige, vreedzame schutterij. Hij heeft ongetwijfeld de aandacht getrokken, dat bij al de Duitsehe decoraties, die naar aanleiding van 's Keizers bezoek zijn uitge deeld, de schutterijen zoowel te Amsterdam en te Rotterdam als te 's Gravenhage zijn voorbijgegaan. Nu moge de schutterij wezen wat zij wil en de meeste schutters willen liefst zoo min mogelijk militair zijn doch als zij militaire diensten verricht, en nog wel, volgens de bestaanden regeling, daarbij den voorrang heeft boven hel leger, dan behoort de schutterij bij slot van rekening toch niet te worden achtergesteld. En dit is geschied, waar zooveel officieren van het leger een Roodc Adelaars orde of een kroon orde ontvingen, en geen enkel sehutter-olfi- cier werd versierd, liet spreekt vanzelf, dal dit niet de schuld van den Duitschen Keizer van zijn Regeering of ambtenaren is, dit zien onze schutters zelfs vyfflóvnSrow; .ledo ren is danal(Viê met Hans een eind wfjt a leid. Edgard bleef onder voorw, het eene lichte ongesteldheid te huis Bertha was ook haar broeder on over Serena. Al zijne pogingen om op inniger, gemeenzamer voet met haar te komen waren op hare gemoedskalmte afgestuit. Zooals jegens iedereen, was ze ook jegens hem goed en vriendelijk ge weest, verder had hjj het echter niet Als wij het niet in hel Berliner Tagebl. lazen, zouden wij, als van misschien slecht ingelichte zijde afkomstig, moeilijk geloof kunnen slaan aan het volgend bericht om trent den heerschenden nood bij de Ber- lijnsche volksklasse. In de Markthallen dier hoofdstad waren voortdurend bleeke kinderen rond, bedelend om een aardappel. Worden tegen het einde der markt manden en korven omgekeerd, dan begint een wilde jacht naar iederen aardappel, knol, peul of wat het ook zij, dat dan te voorschijn komt. Niet alleen kin deren. maar ook volwassenen vechten letter lijk om den buit. Wat anders wordt weg gesmeten, zelfs kleine stukjes been, die in den slagershoek op den grond liggen, alles wordt gretig verzameld. Dezer dagen werdt een klein meisje in de Hal der Andreasslraat betrapt op dief stal van drie aardappelen. De bestolen koop vrouw vraagt «heb je zoo'n honger?» »Ja, we hebben thuis niets te elen.« tWat is je vader?« Wever,En wat doet je moeder «Franjes draaien aan doeken.»En met hoevelen thuis?« «Nog vier zusjes,«Houdt dan je schort op,« en zooveel aardappelen als daarin konden schudde ons vrouwtje er in. Als de toestand in 't hart van den zomer zóo is, hoe zal de winter dan zijn, vraagt het blad. Bijna al dergelijke kooplieden geven 's winters, aan klanten, zooals deze wever is, credieT, en 's zomers wordt ge regeld de aangegane schuld afbetaald. Maar dit gebeurt dezen zomer niet, omdat de prijzen van alle levensbehoeften hooger zijn en verreweg de meesten niets kunnen over houden en dus ook-niets kunnen aflossen. In verband met de oogstberichten zijn deze bijzonderheden wel geschikt om ern stige bezorgdheid te wekken. Een eigenaardig testament. In 't mid den van 1865 deponeerde een zekere Gam- lowitz twintigduizend roebel bij de bank te Warschau en voegde daarbij een pakje, dat eerst op 15 Juli 1891 mocht worden ge opend. Nu de termijn was verstreken, bleek 't pakje Garolowitz' testament le bevatten, waarip de bepaling voorkwam, dal 't gestorte geld met zijn rente zou ten goede komen aan dengene zijner zoons, die op den dag der opening de meeste kinderen van 't man nelijke geslacht had. Het bleek nu dat twee der zoons verstokte celibatairs zijn, de derde had vier dochters en de vierde éen zoon, zoodal aan hem de erfenis ten deel viel. Bemiddelend voorstel. Sergeant. Kerels, als je nu eenmaal met alle geweld marchecren wilt als bij een be grafenis, loopt dan ten minste zoo alsof jelui een rijken erf-oom wegbracht I» tafei, zocht nc. doopte de pen in en schreef: «Aanp Met deze twee a Edgard's briefstjj Dr. Mezger. Uit Wiesbaden wordt pest loeven. «Het Rheinhólel, waarin dr. Mezgei^ een aantal kamers ten behoeve van zijn in gebruik heeft, wordt nu bestut«t£- door een commissie welke door de schuldei' hei s is gekomen. De eigenaar van hél hotel, Moozem, heeft zijn rechten afgestaan aan deze commissie, aan wier hoold de advocaat Loeb staat. Deze commissie nu kon hel met den geneesheer niet eens wo - dusver had dr. Mezger de kamers in grbjuik, zonder daarvoor eenige huur le betalen. De eenige verplichting, welk de docter op zich had genomen, was, dat hij van al zijn pa tiënten zou eischen, dat zij hun intrek zou den nemen in hel Rheinhötel. Bovendien nog wordt verteld, dat de heer Moozem daar bij nog het salaris betaalde van dr. Mezgers adsislent. «Nu echter gingen de zaken in het Rhein hötel niet al le best. Vele patiënten van dr. Mezger namen ondanks de afspraak hun intrek in andeie hotels of bij particulieren en daarom kwamen de schuldeischers tus- schen beiden zij benoemden een commissie, welke het beheer van het hotel overnam. Deze commissie begon met dr. Mezger le herinneren aan de afspraak en verzocht hem met meer nadruk van zijne patiënten ta ver gen, dat zij in het Rheinhötel hun intrek zouden nemen. Was dit niet mogelijk, dan zou de commissie hem de kamers niet meer zoo goedkoop kunnen afstaan. «De heer Mezger weigerde echter andere voorwaarden aan te nemen en toen liet de commissie van beheer den [dokter schriftelijk opeischen het hötel den 25sten Juli te ver laten. Dit zal heden geschieden. De heer Mezger zal nu voorloopig zijn praktijk uit oefenen in zijn eigen woning. Terstond boden de eigenaars van andere hotels te Wiesbaden den heer Mezger hun kamers-aan, maar toen zij vernamen, dat daarvoor geen huur belaald werd, terwijl de bijdrage voor den adsislent op 20,000 Mark wordt geraamd, bekoelde de ijver der hotelhouders aanmer kelijk. «Eenige Nederlanders, die hier vertoeven, seinde terstond aan den burgemeester van Amsterdam en verzochten hem pogingen aan le wenden oin dr Mezger over te halen naar Amsterdam terug te keeren. Ook namens het Parijsche Ilötel Continental zijn hem aan biedingen gedaan, maar dat is reeds voor drie jaren geschied. Van 15 Aug. tot 15 Sept. gaat dr. Mezger zijn vacantie in Neder land doorbrengen. Voor dien tijd is het natuurlijk niet le wachten, dat de genees heer een besluit zal nemen. Op den Overtoom te Amsterdam is voor eenige dagen een ongeluk gebeurd, dat er groote ontsteltenis verwekte. Voor den win kel van een koekbakker stonden eenige jon gens te kijken en hinderden daarbij het personeel, dat aan het werk was, al was het alleen omdat zij in het licht stonden. De bediende van den banketbakker maakte zich daarover driftig hij had reeds een paar maal gedreigd, maar toen dit niet hielp, riep hij een jongen toe«Pas op, hoor, als ge nu nog niet weggaat, zal ik je dood schieten Meteen greep hij een kamerbuks, die on der zijn bereik hing en niet wetende, dat zij geladen was, legde hij op den jongen aan, die nog altijd voor het huis stond. Het schot ging af en de arme jongen viel door een kogel in het hoofd getroffen, dood neder. De knaap werd onmiddellijk naar de wo ning van Dr. Peypers gedragen, die den kogel uit het hoofd haalde en den dood con stateerde, waarna het lijk naar het Buiten- Gasthuis werd overgebracht. De 13-jarige jongen was hel eenige zoontje van een ge zin, dat in de buurt woont. Zijn vader, die op een boot vaart, werd gisteren-avond thuis verwacht. De dader, een oppassende jonge man en zoon eener weduwe, werd in hechtenis ge nomen. Erg veranderd. Een boer komt bij een schilder en bestelt hem een portret van zijn overleden vader. De schilder neemt een der voorhanden staande portretten uit zijn ate lier en houdt het den boer voor. »0ch, och!" zegt de boer, «wat verandert een mensch toch niet, als je hern in lang niet gezien hebt!" Langs een omweg. Kolonel (die den luitenant van 't piket tegenkomt): «Ik zieu hebt piket, mijnheer van Dalen?" V. Dalen: «Om u te dienen, kolonel." Kolonel: «Prachtig weertje, niet waar?" V. Dalen: 'n Prachtige d3g, kolonel." Kolonel: «We hebben in 'n heden Ujd geen regen gehad." V. Dalen: «Ik herinner me letterlijk den lijd niet meer, kolonel."' Kolonel: «Hoe komt u dan met zulke vuil' laarzen op straat, mijnheer?!" i-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 6