NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad ÖE ERFGOEDBEÏITTER, UTRECHT EN GELDERLAND. No. 75. Woensdag 18 September 1889. Achttiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. die zich met October a.s. op dit blad abonneer en, ontvangen de voor dien datum ver schijnendenummers gra tis. BINNENLAND. Feuilleton. IMEBSFOORTSCHE COUBANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Aan onze geachte Abonné's! Als PREMIE voor het aanstaande kwartaal is het ons ditmaal mogen ge lukken, niet minder dan een oorspron- kelijken Historische» Roman van den beroemden Schrijver J.HtF TAS BUREN te kunnen aanbieden. Al onze abonne's en ook zij die zich met 1 October a. s. op ons blad wen- schen te abonneeren, hebben het recht achterstaanden BON in te vullen en aan ons bureau te bezorgen, (s. v. p. voor 30 September a. s.) Het boek wordt in de eerste weken van het nieuwe kwartaal aan alle inteekenaren toegezon den. SC Men leze s. v. p. verder achterstaande advertentie. DE UITGEVER. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is bepaald dat aan de Israë litische miliciens, die tegen 23 Septem ber a. s. voor herhalingsoefeningen zijn opgeroepen, of die op 1 October tot eerste oefening in werkelijken dienst zouden moeten worden gesteld, wegens hunne aanstaande kerkelijke feestdagen uitstel van opkomst wordt verleend tot Maandag 21 October a. s. Met het oog op de ramp te Ant werpen, richt de heer A. J. van der Kop, in een ingezonden stuk in de Schoonho- vensche Courant van 14 dezer, aan de betrokken autoriteiten de volgende vragen 1. Waarom de gemeente Schoonhoven gekozen om op eengezetten tijd des jaars aldaar te bergen, en nog wel in de kom, 2000 kilogram buskruit, zegge twee dui zend, in veertig vaatjes? 2. Waarom daarvoor niet genomen het fort Honswijk, ongeveer 5 uren van hier, aan denzelfden oever gelegen 3. Zullen de verschillende assurantie- maatschappijen, waarvan hier een legio correspondenten zijn, zich geroepen ge voelen, en gehouden wezen tot vi ijwaring van schade, bij eventueele ongelukken, ten gevolge van het buskruit ontstaan? 4. Wat is de staat verplicht in deze te doen 5. Wat zjjn correspondenten en agen ten van maatschappijen verplicht in deze te doen, zoo in betrekking tot hunne maatschappijen als tot de deelnemers? 6. Welke plicht rust op regeerders dezer stad, en van de gewesten Zuid- Holland en Utrecht, met het oog op de dijken, bij mogelijke ongelukken door dat kruit, in betrekking hunner medeburgers en landgenooten De rijke bibliotheek, nagelaten door wijlen dr. F. van Capelle, in leven rector aan het stedelijk gymnasium te Deutïchem is door zijne echtgenoote aan de gemeen te Deutichem geschonken. De 8e lijst van de elfde jaarcollecte voor de scholen rnet den bijbel wijsteen totaal aan van f35,329,741/,, als opbrengst van 200 locale comités. Voor de uitgave van Holland-Ant werpen door de firma van Ditmar te Utrecht, hebben o. a. hun medewerking toegezegd: dr. E. Laurillard, mr. J. A. Levy, H. L. Berkenhof, B. van Meurs, W. Otto, A. C. Wertheim, e. a.: de schil ders: Louis Apol, David Bles, J. C. Gre- sive, H. W. Mesdag, e. a. en o. m. de toonkunstenaar Richard Hol en J. Ver heul Dzn. De heer van Oort, lid der firma E. J. Brill, boekhandelaar te Leiden, is benoemd tot commandeur der Medjidie- orde. De heer J. var. Dijk te Doetichem ontving over de maanden Juli en Augus tus voor zijne philantropische inrichtin gen weer tal van giften o. a. f2000 van iemand die onbekend wenscht te blijven; f500 van een onbekende uit Amsterdam door tusschenkomst van den heer J. Stroeve Bz.van A. B. C. f300; van J. H. M. v. H. te R. f100 enz. Het schoone buitengoed Beerscho ten, nabij het station Zeist-Driebergen en sinds jaren bewoond door de familie Willink, is door het laatste lid van dat geslacht aan de gemeente Driebergen ver maakt, om tot openbaar wandelpark te worden ingericht. Aan die schenking was de bepaling verbonden, dat het woon huis en verdere opstal geheel moesten worden gesloopt en dat het nimmer voor een ander doeleinde dan openbare wan delplaats zou mogen worden ingericht. Een der familieleden van den overle dene. de heer H. D. Willink van Collen te Breukelen, heeft thans op de plek, waar het woonhuis weleer stond*, ter ge dachtenis, een Belvedère doen bouwen, vanwaar men een fraai uitzicht heeft over het schoone goed, den straatweg en aan de overzijde op den hertenkamp. Onze beroemde landgenoot, de oud- hoogleeraar Nicolaas Beets (HUdebrand), heeft den 13en dezer in goede gezond heid zijn 75en geboortedag gevierd. De Huisvrouw meldt, dat bij het bestuur van het Sophia-Kinderziekenhuis te Rotterdam het voornemen bestaat, om aan de dames, die zich als adspirant- pleegzuster aan de instelling verbinden, na twee jaren getrouwe plichtsvervulling en het geregeld en met vrucht volgen van den cursus, het Pleegzuster-diploma der Vereeniging uit te reiken. Na volbrachten leeftijd zullen de pleeg zusters liet kostuum kunnen aannemen, dat wil zeggen, dat zij zich als uitgaande pleegzusters aan de Vereeniging zullen kunnen verbinden. De leden van den gemeenteraad te Den Helder hebben zich tot eene com missie vereenigd, om aan de huizen der ingezetenen dier gemeente giften in te zamelen, tot leniging van den nood der nagelaten betrekkingen van hen, die door den vreeselijken ramp, welke Antwerpen getroffen heeft, van alles zijn beroofd. Men schrijft uit Wageningen om trent het tabaksgewas: »In Betuwe en Maas en Waal is men druk bezig met de ontvangst van kleurig zandgoed en lompen. Voor kort kleur zandgoed wordt f 11 a f 12.50 per 50 K. G. betaaldlange kleur, die echter wei nig geleverd wordt, f 13 a f 14. Voorde lompen f3 in de Betuwe en in Maas en Waal f3 a f4. De kleur van de tabak is dit jaar prachtig; veel mooier dan vorige jaren; er zal echter in evenredigheid minder worden geleverd. Men verwacht, dat de planters over den prijs tevreden zullen zijn." Te Scheveningen is het bericht ontvangen, dat zekere W. A. Meijs, daar geboren en woonachtig, te Antwerpen als timmerman werkzaam, bij de ramp is omgekomen. Deerlijk gekwetst werd de ongelukkige in het gasthuis Stuijven- berg gebracht, waar hij weldra den laat- sten aderr. uitblies. De huzaar H. uit Deventer, ver dacht van het afsnijden van een oor aan zijn wapenbroeder v. T., is Zaterdag van Deventer naar Leeuwarden overgebracht, om er voor den krijgsraad terecht te staan Een bericht, dat v. T. zelf zijn oor afgesneden had, was onjuist. Uit Bath wordt aan de N. R. Ct. gemeld Gedachtig aan de ramp, die Antwerpen onlangs getroffen heeft, verkeerden velen hier in de laatste dagen der afgeloopen week in groote ongerustheid. Wat toch was het geval? Verleden Donderdag namiddag kwamen hier op de reede vier kruitschepen: een groote ijze ren aak en drie kleinere schuitjes, door twee stoombootjes gesleept. Op nauwelijks 3D0 M. van den wal werden de ankers uitgeworpen, de be wakers verlieten de schepen, en de stoom bootjes stoomden op, zoo men meende naar Lillo. om andere bewakers te balen, en dan de reis verder voort te zetten. Doch, noch sleepbootjes, noch bewakers kwamen opdagen. De bemanning begon toen de lading der drie kleine scheepjes in de aak over te laden, 's Avonds wer den natuurlijk de seinlichten opgestoken en den volgenden dag met overladen voortgegaan. Naar wij vernemen, werd vanwege de recherche en de gemeente politie het overladen wel verboden, doch zonder eenig gevolg: waarom dan ook tegen gemelde schippers proces-verbaal schijnt opgemaakt te zijn, wat wij van harte hopen, dat niet zonder gunstig ge volg zal zijn. Zaterdag morgen is geluk kig deze gevaarlijke expeditie vertrokken, naar men ons mededeelt, geladen heb bende 137.000 K. G. kruit. Sedert eenige maanden heeft men te Assen, op het terrein waar vermoede lijk eene kazerne zal worden gebouwd, naar water geboord. Op een diepte van 75 rr.eter, in een laag fijn zand, is het verlangde gevonden. Aanstaande Vrijdag zal de Hol- landsche IJzeren Spoorweg-maatschappij haar 50-jarig bestaan herdenken. Naar wij vernemen bestaat bij de directie het plan om aan alle ambtenaren en beamb ten te dier gelegenheid eene feestgave toe te kennen, waarbij o. a. zullen be- hooren een gedenkpenning en een popu lair geschreven overzicht van de geschie denis der Maatschappij. In de Londensche Standard werd dezer dagen gemeld, dat «de Koning der Nederlanden" het tooneel der verwoesting le Antwerpen had bezocht. De snuggere redacteur meende blijkbaar, dat België en Nederland nog één waren. Het geval is echter, naar een lezer der Haart. Ct. schrijft, nog maar een klei nigheid in vergelijking van het volgend adres op een stuk, dat ten jare 1885 uit Manchester aar, het Stadhuis te Am sterdam werd bezorgd Het Paleis des Burgemeester en Schee penen der Vrije-Handelstad Amsterdam op den Dam bij de Nieuwe Zijcis- Voor- burgival Amsterdam, provincie Noord- Holland, in de Spaansche Provinciën der Nederlanden, Europa. Uit Rotterdam wordt geschreven Het aantal kleine diefstallen, door jeugdige deugnieten gepleegd, neemt hier ter stede steeds toe. Eenigen tijd geleden was het bestelen van koopmansgoederen, die cp de kaden liggen, aan de orde van den dag tegenwoordig schijnt men het meer verzien te hebben op de toonbank laden en op kleine winkelartikelen, die gemakkelijk te verbergen zijn. Ook van zakkenrollen zijn die knapen r.iet afkeerig, en verder stelen zij alles wat hun voor de hand komt; het is zelfs gebeurd, dat lantaarnpalen werden ver nield, om het metaal er af te halen en dit te gelde te maken. Nu en dan gelukt het aan de politie, EEN VERHAAL DOOR GCSTAAF NIERITZ. 27) Voor hem was Serena te verheven, te onbereikbaar, zoodat hij haar slechts als een heilige vereerde. Bij de dikwijls herhaalde bezoeken en de met ijver voortgezette muziekuitvoeringen, waarbij Serena haar neef met toenemende ver trouwelijkheid behandelde, ontkiemde in het hart van Hans eene liefde voor Serena, die toch niet zoo geheel en al bovenaardsch was. Wanneer hij naast haar aan de piano stond, gleed zijn vlammende blik niet zel den van de muziek af op de speelster, wier bekoorlijke leest hij met verrukking gade sloeg. Hij keek naar de vingers van de kleine handjes, die zoo vlug en los over de toetsen vlogen, naar den welgevormden blanken hals, waarlangs het zware glan zige bruine haar golfde; naar de fraaie ronde schouders, in één woord naar de geheele volmaakte gestalteen dan kwam de stille wensch wel eens in hem op: «Ach! waart gij de mijne!" en dan ge beurde het meer dan eens dat hij ver keerde noten op zijn viool speelde, uil de maat kwam, of een regel oversloeg. Serena beknorde hem dan schertsend over zijn slecht spel, hetgeen hem nog meer verward maakte en hem sterk deed kleu ren. Hij wachtte zich echter wel zich in 't minst te verraden, daar hij wel wist dat het dan met den vertrouwelijken omgang met Serena gedaan was. Het ontging echter niet aan den scherpen blik van Audigast dat deze bezoeken van zijn vriend op het slot hoe langer hoe druk ker werden en dat hij nauwelijks den tijd kon afwachten orn er weêr heen te gaan. «Hans, beste Hans," waarschuwde hij met opgeheven wijsvinger, «wees op uwe hoede Het jachtslot Wildingen is betoo- verd, en wordt door eene toovenares bewoond, die niet Serena maar Sirene moest heeten. Ook ik ben door haar lie felijk gezang verleid geworden, er,'t heeft mij de grootste zelfbeheersching gekostom mij uit hare netten los te maken. Serena is een stralend licht, waar de muggen zoolang omheen vliegen totdat ze verbrand op den grond liggen. Zij is een gloeiende zon, en wordt daarom niet als Icarus, dien zij, toen hij haar bereiken wilde, de was sen vleugels deed smelten en in de diepte neèrplofte I" «Beste Arno," antwoordde Hans, ter wijl hij even kleurde, «zie ik, eenvoudige boer, er dan werkelijk uit als een zwevend mugje of als een vermetelen Icarus? ik ontken niet dat ik mij gaarne naar Wil dingen begeef, en zelfs dat ik er mij reeds vooruit op verheug. Waarom zou ik dat ook niet? Waarom zou ik een genoegen, dat mij zoo vriendelijk aangeboden wordt, niet aannemen? Mijne onbeduidendheid behoedt mij voor vermetele wenschen en gedachten. Als de innemende, fijn be schaafde, rijke Audigast, Serena's harl niet vermocht te veroveren, hoe zou de eenvoudige, onbemiddelde, en leelyke Hans van Durrenstein dat dan durven hopen «De smaken zijn verschillend," lachte Arno, «en een vrouwenhart is een onbe grijpelijk iets. Maar maak uzelven nu niet geringen en leelijker dan ge werkelijk zijt. Bescheidenheid is een schoone deugd, te groote nederigheid daarentegen een on deugd. De nieasch mag zichzelven niet te gering schatten." Op zekeren dag begaf Hans zich weder door Willner begeleid naar het jachtslot. Toen hij daar aankwaam, zag hij in den voorhof zes gezadelde paarden staan, die door drie bedienden werden vastgehouden. Een daarvan droeg een vrouwenzadel, en de twee anderen behoorden, naar het edele ras te oordeelen, aan voorname lieeren toe; de drie andere paarden waren voor de rijknechts bestemd. Naar het scheen was er bezoek op het jachtslot, en Hans herkende weldra den rijknecht en het rijpaard van Edgard. 't Was na tuurlijk dat Hans en Willner dadelijk den terugtocht aanvaardden en onbemerkt zochten weg te komen, Bij dien terug tocht ontmoette hij den tuinman van den ouden heer, die hem eerbiedig vriende lijk groette, en tot hem zeide«Gaat gij reeds heen, genadige heer? Van muziek maken zal er van daag ook wel niets komenwant gij, noch freule Serena houdt van vreemde toehoorders. Wel is waar zijn er twee van uw naaste bloed verwanten bij Mijnheer de huzaren-lui tenant, en zijne zuster freule Bertha. De derde heer is echter een vreemdeling, een Franschman, voor wiens genoegen freule Bertha eerst kortelings heeft leei en rijden. De Fran-che heer, een heel knap voornaam en rijk man naar men zegt moet bij freule Bertha in een goed blaadje staan. Wat zal mijnheer van Audigast daar wel van zeggen?" De tuin man zou nog langer iiebben doorgebab beld, indien Hans niet was heengegaan. Toen hij thuis kwam, en weer bij zijn vriend Arno was, zei deze lachend «Ik begrijp al waarom ge van daag zoo vroeg terugkomt. Sedert eenigen tijd bevindt zich op Durrenstein een Fransch edel man, een avontui ier, die uw neef Edgard uit de residentie heeft meegebracht. Hij maakt Bertha zeer 't hof en naar rnen zegt niet vergeefs. Ter wille van hem heeft zij rijden geleerd en ze galop peert aan zijne zijde door bosch en veld. Als Bertha zich vei beeldt mij door ja- loerschheid te winnen, dan vergist zij zich toch geweldig. Het verwondeit mij alleen dat zij dien Franschman aan Serena voorstelt, waarbij zij toch verbleekt als de maan bij het zonnelicht, fk zou er schik in hebben als de vreemdeling zich tot de schitterende ster zou wenden, waai toe men zich dan ook veel meer aangetrokken voelt, dan lot den valen glans van die van Bertha." «Dan zou die Franschman mijn neef in 't vaarwater zitten," zeide Hans, «en die verstaat op dat punt geen gekscheren." «Dan vrees ik veeleer dat Edgard op u jaloerscli zal worden en u eerstdaags uitdaagt, als hij te weten komt op welk een vertrouwelijken voet gij met Serena staat." Edgard houdt mij voor te onbeduidend, om te kunnen gelooven dat ik mijne

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1