NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad ÖE ERFGOEDBEZIITER, UTRECHT EN GELDERLAND. No. 83. Woensdag 16 October 1889. Achttiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilieton. iMEESFOORTSGIE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. D» minister van oorlog heeft bepaald dat de oproeping in werkelijken dienst van de verlofgangers der militie te land der lichtingen 1885, 1886 en 1887, be- hoorende tot de regimenten der tweede divisie infanterie, moet geschieden voor de hierna vermelde tijdvakken. Voor het 1., het 5. en het 8. regiment infanterie: de lichting van 1885, voor het tijdvak van 11 November tot 23 November 1889; de lichting 1886, voor het tijdvak van 25 November tot 7 De cember 1889; en de lichting van 1887, voor het tijdvak van 9 December lot 21 December 1889; dat de verlofgangers, gevestigd in gemeenten, van waar zij Diet in één dag hun garnizoen kunnen bereiken, zich eerst op den dag voor de komst bepaald, op marsch behoeven te begeven, en den volgenden dag zoo vroeg tijdig mogelijk bij hun corps zullen moe ten aankomen, en verder dat de oproe ping in werkelijken dienst van de overige verlofgangers van de regimenten der 1. en 3. divisie infanterie, te weten het regiment grenadiers en jagers, het 4. en het 7. regiment infanterie, dit jaar ach terwege zal blijven, doch dat die verlof gangers voor de oefeningen met het re peteergeweer, model 71/88 vermoedelijk in de eerste maanden van het jaar 1890 vooi een tijdvak van 13 dagen onder de wapenen zullen worden geroepen. De heer mr. H. M. J. van Lennep te Haarlem heeft, blijkens aanschrijving van den heer inspecteur-generaal der in fanterie, aangeboden, van het werkje: Uit de dagen van strijdgratis de noo- dige exemplaren aan de militaire cantines of leesgezelschappen af te staan. De afdeeling «Haarlem" der Ned. Vereeniging tegen de Prostitutie, hield Vrijdagavond haar derde vergadering. Men sprak van de inrichting van een militair tehuis, waarvan het geld reeds bijeen was. De haring is in plaats van Novem ber, nu reeds in de Zuiderzee verschenen, wat voor de visschers uiterst welkom is. Bovendien voorspelt zulk een vroege komst een goede teelt in dit najaar. De onlangs te Nijmegen gehouden Bazaar ten behoeve van het Protestantse!) ziekenhuis, heeft, naar de Nijm. Ct. be richt, p. m. f 4000 opgebracht. Door wijlen dr. J. Th. Sormani, on langs overleden, zijn o. a. de volgende legaten vermaakt: aan het r.-k. armbe stuur te Groningen f1000, aan de Vin- centius-vereeniging f1000, aan de St. Elisabeth-vereeniging f 500, aan het fonds tot ondersteuning van behoeftige leden en weduwen of weezen van leden opge richt door de Nederlandsehe maatschappij tot bevordering der geneeskunst f1000, aan het doofstominen-ir.stituut te Gronin gen f500, aan het Groene Weeshuis te Groningen f500, en aan het blinden-in- stituut te Grave f500. Den 22sten en 23sten dezer wordt te Deventer de 17e Protestantendag ge houden, uitgaande van den Nederland- schen Protestantenbond. De openbare vergaderingstaat onder het eere-presidium van mr. J. G. Gleichman. De volgende punten zijn aan de orde gesteld 1. De beteekenis der godsdienstige be ginselen van den Nederlandschen Pro testantenbond voor de practijk op staat kundig en maatschappelijk gebied. 2. Het vraagstuk van den persoonlijken dienstplicht, beschouwd uit zedelijk en godsdienstig oogpunt. Het eerste punt zal worden ingeleid door den heer J. Van Loenen Martinet, predikant te Zandpoort, het tweede door den kapitein van de infanterie J. Van Dam Van Isselt. Donderdagavond werd in een bosch op een uur afstand van het dorp Groes- beek, gevonden het lijk van een onbekend, armoedig gekleed :nan, ruim vijftig jaar oud, klaarblijkelijk reeds eenige dagen dood. Op het lijk werden gevonden twee extract-besluiten van den Gouverneur- Gen. van Ned. Indië van het jaar 1880, houdende het een de benoeming van mr. W. C. J. van der Mooie tot advocaat procureur bij het hoogerechtshof van Ned. Indië en het andere een besluit van benoe ming van denzelfden persoon tot advoc.- proc. bij den Raad van Justitie te Samarang. Gebrek en uitputting schijnen oorzaak van het overlijden geen uiter lijke kenteekenen doen een geweldadigen dood veronderstellen. De vorige week trad te Haarlem de muilkorvenwet in werking en sedert zijn reeds niet minder dan 66 honden opgevat, wel een bewijs, dat aan de wet de hand wordt gehouden, wat dan ook wel mag, want uit de sectie, op een af- gemaakten hond gehouden, is gebleken, dat ook hij door een dollen hond was gebeten, die hoogst waarschijnlijk nog rondloopt. Op de 3'/j pet. leening gemeente Nijmegen ad f150.000 is voor f293.000 ingeschreven. De leening is gegund aan de Amsterdamsclie Bank en de firma C. Lind Jzn. te Amsterdam, tot een koers van 100.26 pet. Zaterdagavond is te Huissen (Gel derland de hofstede van H.Jansen op het Zand door brand vernield. Ofschoon er twee spuiten ter hulp waren-gesneld, kon er wegens gebrek aan water van blus- sclien geen sprake zijn. Ook de inboedel werd grootendeels een prooi der vlammen. Een paar geiten waren bij tijds losgela ten. Een en ander was laag verzekerd. Zaterdagavond zeer laat werd in de Haverstraat te Utrecht een middernacht zendeling bemoeilijkt door een persoon, die in een befaamd huis wilde binnen gaan, waarvan genoemde zendeling hem trachtte te weerhouden. Koelbloedig wederstond de moedige jonkman zijn tegenpartij, die wel dreigde te slaan, hoewel het echter zoo ver niet kwam. Zeer zeker zouden ook de inmid dels toegestroomde personen zulks hebben verhinderd. Over het algemeen vindt de moeielijke arbeid dezer vrijwillige zende lingen bij politie en publiek nog al be scherming, wat zij dan ook ten volle verdient. Te middernacht had vrijdagavond op het Spui te 's Hage een ontzettende gebeurtenis plaats. Zekere Anna de Heer, een vrouw van zeer ongunstige reputatie, van haar man gescheiden en een hoogst onzedelijk leven leidende, had, zegt het T'ad., voor eeni gen tijd liefdesbetrekkingen aangeknoopt met een jongen man, vroeger scheepskok, thans zonder vast beroep, Arie Bootsma geheeten. Maar Anna was hem ontrouw en hij een man van zeer jaloerschen aard en oploopend karakter geraakte wel dra in twist met haar. Het kwam spoe dig tot een breuk. Toch trachtte Arie in de laatste dagen het geschil weder bij te leggen en zoo was't ook Vrijdag weer. Tegen 12 uur ontmoette hij haar met een vriendin op 't Spui en sprak haar aan. De vrouw wees hem evenwel af. Toen op de hoogte van de kleine logementen nabij de Bierkade, greep hij haar aan en loste uit een revolver, die hij van een buurman had gekocht en die met scherpe patronen geladen moet zijn geweest, vier of vijf schoten op zijn slachtoffer. De bewoners, die, op het hooien van de schoten, naar buiten kwamen snellen, zagen een manspersoon ijlings in het Ap- prochestraatje, een zijsteegje, dicht bij de plaats van het voorgevallene, verdwij nen. De gewonde bleef nog geruimen tijd weenende op straat in de armen van haar vriendin totdat zij in een der logementen aan het einde van het Spui werd binnen gedragen. Het bloed vloeide uit neus en linkerwang. De vrouw verloor haar be wustzijn niet, hetwelk zij ook behield, toen zij in een brancard werd gedragen, om naar het ziekenhuis te worden ver voerd. 't Geneeskundig onderzoek deed daar blijken, dat niet minder dan vier kogels in 't lichaam waren doorgedrongen éen in het aangezicht, éen in de zijde, éen in den rug en éen in 't been. Het is nog niet gelukt de kogels te verwijderen, maar de vrouw verkeert, on danks veel bloedverlies, niet in levens gevaar. De misdadiger werd, een half uur later naar zijn woning in het Voorbuigstraatje terugkeerende, door de politie aangehou den en naar het commissariaat aan de Nieuwe Haven gevoerd, waar de heer Dietz, commissaris van politie, terstond een voorloopige instructie aanving. Aanvankelijk ontkende Bootsma alle schuld en beweerde, dat een ander, die in de nabijheid zou zijn geweest, de schuldige zou zijn. Zoowel de verwonde, als de vrouw die met haar huiswaarts wandelde, verklaren dat niemand anders dan Bootsma de re volver tegen haar gericht heeft. De revolver werd niet bij hem gevon den en is nog steeds zoek. Later moet de aangehoudene hebben opgegeven, dat hij de met los kruit ge laden revolver afgevuurd en daarna in een openstaand huis geworpen had. Deze opgaaf is echter in strijd met de reeds gebleken feiten. Intusschen wordt het on derzoek ijverig voortgezet en zal men waarschijnlijk in de vaart naar het vuur wapen gaan visschen. Amst. Ct. Donderdagavond btgonnen eenige bootwerkers de boot Middlesbro van de firma Ruys Co., te Rolterdam, die met ijzer (niet met ijzererts) geladen was en in de vluchthaven lag, te lossen. Zij werkten door, tot het zoogenaamde nacht werk zou beginnen. Nu verschenen een 60 man, leden van de Trade Union, met het bevel den arbeid te staken. Men zond om politie, doch die kon natuurlijk niet spoedig genoeg ter plaatse zijn, en de bootwerkers werden genoodzaakt den ar beid op te geven. Luide werd door de mannen van de Trade Union geroepen: «Staken Staken Londen toil het niet hebben!" Het buitenland werd dus als macht gebruikt tegen onze eigen arbeiders die weiken wilden. Vrijdagavond, toen het nachtwerk zou beginnen, werd een cordon politieagenten orn de bootwerkers gevormd de mannen van de Trade Union kwamen terug, maar vermochten niets. Vloekend en dreigend diopen zij nu af. Nadat de bootwerkers echter des nacht» waren gaan schaften, bleek het, dat de intimidatie toch weer gewerkt had, want van de twee of drie ploegen kwam er maar een terug. (Maasbode.) Zaterdagavond werd te Hoorn op plechtige wijze de nieuwe Heilskazerne ingewijd. Een groot aantal nieuwsgierigen en belangstellenden was er tegenwoordig. De nieuwe zaal, waar de bijeenkomsten voortaan plaats zullen hebben, (vroeger een der stallen van het hotel «de Post hoorn") ziet het er inderdaad goed uit. 't Is eene flinke ruimte, terwijl voor be hoorlijke ventilatie gezorgd is. liet boven gedeelte is tot woning voor de «soldaten" van het Leger ingericht. Men is intus schen algemeen bevreesd, dat de opstoot jes van verleden jaar zich daar zullen herhalen. Reeds Zaterdagavond verzamel- EEN VERHAAL DOOR GCSTAAF NIERITZ. 35) Nu eens door helle, dan weer door vaalgele, blauw en groenachtige bliksem stralen verlicht, geleek Serena in haar wit kleed eene uit marmer uitgebeitelde Heilige, die zelfs niet door de oorver- doovende donderslagen in haar aandacht kon worden gestoord. En deze zwakke sidderende vrouwenstem verhief zich bo- van het gebrul van den donder, het loeien van den storm en het gedruisch van den regen, in stroomen neervallende, en steeg op tot den troon des eeuwigen, waar haar gebed in genade werd verhoord. Hoe langzaam kropen de minuten voorbij 1 Hoe ontzaglijk lang duurde haar de weg van den beukenboom heen en terug. Serena berekende iD hare gedachten den tijd, dien zij ongeveer noodig had om dien weg af te leggen, maar zij berekende daarbij niet al de hindernissen, en de voor zichtige behandeling van een gekwetste. Meermalen trad zij in den stroomenden regen naar buiten, en liet hare stem in de toenemende duisternis weergalmen. Weer was het Pluto die de voorlooper was, en met vroolijk geblaf tegen Serena opsprong. Uit die blijdschap maakte zij op dat Hans nog leefde en niet doodelijk gekwetst was. Die hoop werd vervuld toen de tuinier Serena, die snel naderbij kwam, reeds uit de verte de troostvolle woorden toeriep: «De genadige heer heeft alleen zijn been gebroken, en een niet gevaarlijke schram aan 't hoofd bekomen," Zoo was het ook, en Serena's verruk king over het van God afgesmeekte behoud van haar geliefde, was zoo groot dat zij, toen de draagbaar in het slot werd neergezet, alles vergat, en een kus op Hans' lippen drukte. De eerste kus eener beminde! En dat nog wel eene beminde als Serena! Een stroom van onnoemelijke zaligheid doortrilde Hans. Vroeger zou hij een kus van Serena met zijn leven hebben willen betalen, en nu kwam hij er zoo goedkoop af met een gebroken been I Voor zulk eene liefde was hij gaarne bereid nog een been te breken. «Bij het overklimmen van een dicht voor mij neergevelden denneboom," zoo verhaalde Hans, terwijl hij vol verrukking in Serena's oogen zag, «struikelde ik, en geraakte met het rechterbeen onder een dikken knoestigen stam, waardoor het zoodanig werd verpletterd, dat mijn enkel brak. Daarbij kreeg ik terzelfderlijd door 't vallen een schram aan 't voor hoofd. Met de grootste moeite sleepte ik mij met mijn gebroken been tot in de nabijheid van een beukenboom en dit heeft mij de meeste pijn veroorzaakt." «Maar, lieve Hans, hoe kondet gij 't ook wagen, u bij zulk vreeslijk weèr op weg te begeven?" «Waarom?"de ware reden kon men in de oogen van Hans lezen, «wel de liefde tot de muziek, de macht der gewoonte, om op den bepaalden dag hier te zijn, het aangename onderhoud met u en uwen vader «Willner is van daag niet met u meè gegaan hij handelde verstandiger dan gij," viel Serena haren neef in de rede Zijn «Treesje heeft hem, onder bliksem en donder, het eerste kind, een zoontje geschonken. Daarom moest hij t'huis blijven, anders had de trouweziel mij niet alleen laten gaan, al was er ook een aard beving geweest." «Dat ik ook het noodigste kon vergeten,1 verweet Serena zich zelve. «Laat er spoedig een bode naar de stad gaan om een dokter te halen." «Genadige freule;" antwoordde de slot bewaarder, «al zou een van ons niet schromen om met levensgevaar naar de stad te gaan die door de omgestorte hoornen zelfs voor voetgangers, laat staan voor rijtuig en paard, onbegaanbaar is, dan nog zou zeker de dokter voor geen geld zich laten overhalen in zulk onwe- der en bij zulk een duisternis hierheen te komen. Buitendien is het been zoo gezwollen door het lange liggen dat hij 't toch niet zou kunnen zetten hij zou bloedzuigers of koude omslagen voorschrij ven om het zwellen tegen te gaan en dat kunnen wij ook. «Morgen vroeg kan er eeD bode naai de stad gaan en met den dokter een be- gaanbaren weg opzoeken." Hans werd nu van de diaagbaar met veel moeite naar een kamer gebracht en, daar te bed gelegd. Toen dit geschied was, kwam Serena zelve met behulp van hare kamenier het gezwollen been met koude omslagen beleggen, die met korte tusschenpoozen werden vernieuwd. Dit geschiedde ook met de schram aan het voorhoofd en 't was den gewonde, zoo dikwijls Serena's zachte handen hem aanraakten alsof er een heilzame balsem uit stroomde. Niet dan nadat Hans er ernstig op had aangedrongen, legde Serena zich eindelijk ter ruste, nadat zij haar kamenier en een bediende i'e verdere zorg en bewaking van den lijder had aan bevolen. De oude baron was niet meer te voorschijn gekomen, hij was te bed ge gaan, en wist niets van het ongeval dat zijn neef was overkomen. Het was reeds later dan middernacht toen Serena, die niet rusten kon, zacht jes in de kamer van den zieke sloop. Zoo herhaalde zich het tooneel toen de door den jager Stammer gekwetste Hans 's nachts door Bertha werd bezocht. Zij wenkte haar kamenier, die half ingeslapen naast het ziekbed zat en bij Serena's binnenkomen de oogen opsloeg en wilde opstaan, stil te blijven zitten en vroeg zachtjes: «Hoe gaat 't met mijn neef?" «Eerst was hij nog al om ustig," luidde liet antwoord, «en sprak hij somwijlen verwarde taal. Nu schijnt hij echter te slapen, daarom heb ik de omslagen maar niet vernieuwd." Serena naderde het ziekbed, en boog zich over haar neef heen om naar zijn ademhaling te luisteren. Hans sliep ech ter niet, bij had zijn oogen gesloten en lag onbewegelijk stil. Hij voelde Serena's zacliten adem over zijn wangen gaan, en twee heete tranen uit haai oogen rolden op zijn voorhoofd. Hij moest al zijne zelf- beheersching te hulp roepen om het hoofdje van Serena niet met zijne handen te omvatten en het tot zich te trekken

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1