- b. i mnt EEN WINKELHUIS JUT f 1 ©EÜUVW, EENE WONING Eene openbaar verkoopen Advertentiën. EENE WONING HEERENHUIS, Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. }J - - in WIJNEN, Langstraat F. 33. W. SALOMONS, VERKOOPEN: THERMOMETERS. Alphons Annegarn. van den faubourg St. Germain en van Versailles wilde bet product zien en proe ven, en 't duurde niet lang of de choco lade was te koop in de voornaamste con fiserie-winkels van Parijs. Van hier uit bereikte zij na verloop van enkele jaren de provinciën en de meer noordelijk ge legene landen van Europa. De chocolade heeft ook den kerkvaders handen vol werk gegeven en talrijk zijn de theologische redetwisten, waartoe zij aanleiding gaf. Men wenschte nl. te we ten, of de chocolade al dan niet in den vastentijd gebruikt mocht worden, b. v. in de plaats van koffie, thee, of andere dranken. Deze kwestie gaf stof tot veel geschrijf en de theologen van Rome wer den 'ter eerst over eens, toen in 1664 een der vernuftigste en geleerdste mon niken v«n zijn tijd, pater Brancaccio, een boek uitgaf, waarin hij aantoonde, dat chocolade aangemaakt met water,slechts een eenvoudige drank was en dus de Vasten niet brak. Deze uitspraak, die later door den Paus van Rome bekrachtigd weid, droeg niet weinig tot het debiet der chocolade bij Gedurige wijzigingen en verbeteringen in de fabricatie hebben de cacao-boon gebracht tot op de hoogte, waarop zij thans staat en zeer zeker is op dit ge bied het laa'ste woord nog niet gespro ken. Ontegenzeggelijk zal binnen een niet ver verwijderd tijdstip de chocolade een algemeene volksdrank zijn en de plaats innemen van schadelijke of minder voed zame dranken. De bekende zaak van den heer Willink Ketjen, eervol ontslagen kapitein van het N.-I. leger, wordt weder ter sprake gebracht, ditmaal door de heeren mr. Th. M. Verster, advocaat te Amsier dam, S. Boom. J. W. van Vooren, L. C. van Vleuten, M. W. Goldbach, van Erp Taalman Kip, G. A. Herklots, R. L. Kel- lermann en J. Barthelemy, allen gepen sioneerde officieren van het N.-I. leger, en J. G. J. van Oppenraaij en A. C. Eijs sell, oudofficieren van gezondheid. In een ernstig woord aan het Nederlandsche volk wijzen deze heeren er op, dat het beroep dat de heer W. K. indertijd op het volk van Nederland heelt gedaan, tot nu toe zonder vrucht gebleven is. Zij gelooven niet, dat dit is omdat men de overtuiging heeft, dat hij naar recht en billijkheid u:t de rijen van het Indisch officierscorps is verwijderd zij houden 't er zelfs voor, dat degenen, die zijne open brieven la zen, eenigen twijfel aan de rechtvaar digheid van het hem gegeven ontslag niet kunnen onderdrukken. Er op wijzende, dat hier wellicht de billijkheid grovpüjk miskend, of, erger nog, de gerechtigheid geschonden wojdt, verzoeken de heeren Verster c.s. den steun van hunne landgenooten voor eene poging, die zij willen beproeven om de regeering te bewegen, den heer W. K., wiens eer na eenparige verklaring onge rept gebleven is, in eene landsbetr-kking te benoemen, of op andere wijze den twijfel, die rijzen kon omtrent rechtvaar digheid in deze, op te heffen en het tal rijk gezin van den heer W. K., van den ondergang te redden. Schriftelijke betui gingen van instemming worden door alle heeren, hierboven genoemd, in ontvangst genomen. Tegen den ambtenaar van den bur gelijken stand in de Limburgsche ge meente P. is eene gerechtelijke vervol ging ingesteld, omdat hij in 1888 een huwelijk heeft voltrokken, zonder dat door den bruidegom het bewijs was overge legd, dat hij aan zijne verplichtingen voor de nationale militie voldaan had. De uitslag der verkiezing voor een lid der Prov. Staten van Utrecht in het kiesdistrict Breukelen was, dat de hee ren E. van Beusekom Ez. liberaal, 603, Mr. J. M. Schout Velthuis, anlirev., 595, W. van Wijngaarden Jr. 525, en Mr. J. H. van Haersma de With, 106 stemmen verkregen. Tusschen de twee eerstgenoem- den zal herstemming moeten plaats heb ben. In de bijeenkomsten met dames van het departement Amersfoort der Maatschappij «Tot Nut van "t Algemeen' zullen als sprekers optreden op Donder dag, 28 November '89, de Heer W. Manssen, te Zaandam, op Donderdag, 12 December '89, prof. dr. J. ten Brink te Leiden, op Donderdag, 16 Januari'90, de Heer P. M. Keiler Van Hoorn, te Dord recht en op Donderdag 6 Februaii '90 Mr. J Walig, te Krommenie. Het groote Caglioslro-Tlieatre van de heeren A. Alber en J. Basch. zal blij kens achterstaande ad vei ten tie gedurende de ker.nis alhier voorstellingen geven met een geheel nieuw pogramma der schoonste uitvindingen dezer eeuw. De Zutphensche Courant meldt aangaan de dit theater Men zal onder onze advertentiën van heden de aankondiging van eenige voor stellingen vinden, door den heer Alber hier ter stede met zijn Cogliostro-thenter te geven en wel te beginnen met den 2den Juli. Te oordeelen naar de beschrijving wel ke de Dordtsche Courant van heden van deze voorstellingen geelt, is een bezoek aan dit Cagliostro theater werkelijk zeer aan te bevelen. De ruime tent is, wat hare inrichting betreft, ernig in hare soort, zegt genoemd blad. De wanden zijn over hare gansche oppervlakte melfraaije tapijten behangen sierlijke gaskroonen leveren overvloedig licht; het decoratief is tot in zijne klein ste bijzonderheden keurig, terwijl op de frissche en kostbare costumes van alle vei tooners niets valt af te dingen. Wat de voorstellingen betreft, deze bieden eene zoo groote verscheidenheid aan en geschie denzoo zorgvuldig.dat niemand,die ze heeft bijgewoond, het meer zal bejammeren dat Basch de kermissen niet meer be zoekt. Goochelkunst. gymnastiek, geest verschijningen, pantomimes, enz. wisselen elkander steeds zeer onderhoudend af. Wij twijfelen er dus niet aan of ook te Zutphen zal deze nieuwe Cagliostro al is er dan ook geen kermis, wel een druk bezoek krijgen. Bij de j.l. Dinsdag alhier gehouden aanbesteding der levering van aardappe len voor de menages der troepen alhier in garnizoen voor het tijdvak 1 Nov. 1889 tot 15 Juni 1890 is ingeschreven door HI). H. Azijnman voor f 2.22 per hectol. van 69 kilo en J. Meijer voor f2.34 per hectol. van 68 kilo. Delevering werd den minsten inschrijver, onder ge woon voorbehoud, gegund. De magazijnen en bureaux van de dienstdoende schutterij worden overge bracht naar het voormalig Huis van Be waring in de Muurhuizen. De heer S. K. D. M. van Lier heeft te Utrecht, met goed gevolg, zijn examen als doctorandus in de rechten afgelegd. Op de Donderdag gehouden St. Gal- lenpaardenmarkt waren ruim 320 paarden aangevoerd. De handel was redelijk. Geen buitenlandsche kooplieden werden aange troffen. Voor jonge paarden besteedde men f180 a f300 en voor gladtands- paarden f40 a 170. Veulens golden f60 Bunschoten. In de Zuiderzeevis- A f120. Evenals vorige jaren, waren zeer scherij, welke sinds geruimen tijd bijna veel schoone dieren aan d« Ijjn gebracht, j niets beeft opgeleverd, hoopt men op ver- Blijkens nevenstaande advertentie is ook «Magneta" welke in tal van ande de plaatsen, zoowel in het buiten- als binnenland, zooveel .bijval 'oogstte, op de kermis tegenwoordigter aanbeveling laten wij hier eenige recensies van ande re bladen volgen Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad Iets geheel anders dan een wild dier ziet men, als men op het Vreeburg «Mag- neta" gaat zien. In eene kleine maar nette tent kan men haar aanschouwen als zij, schijnbaar niet gehoorzamende aan de natuurwetten, pijlsnel uit de diepte te voorschijn schiet, zich dan eens recht standig vertoont, om daarna zonder eenig steunpunt zoo om haar eigen as te draaien, dat haar hoofd en van zelf ook hare voe ten, eene cirkelbeweging maken. Hoe dit gebeurt, is en blijft natuurlijk het geheim van den eigenaar, die hier te land ééne en in Frankrijk drie zulke inrichtingen heeft, en 'door een accoord van een jaar alleen het recht heeft om »Magneta" te vertoonen. Reeds moeten hem duizenden geboden zijn voor zijne vinding, wel een bewijs dus, dat men er graag achter zou zijn. Wij zouden volgaarne't geheim openbaren, maar 'tis ons ook niet ge openbaard, en ten spijt onzer grootste opmerkzaamheid konden we het ook niet ontdekken. Misschien dat anderen geluk kiger zijn, maar dan moeten ze trouw de voorstellingen bezoeken. Nieuwe Delftsche Courant: Het geheimzinnige heeft altijd iets aantrekkelijks, schreven wij in ons vorig nommer, en waarlijk«Magneta" lokt veel bezoekers. Tal van bladen, verschij nende in plaatsen waar «Magneta" vei- toond is, zijn vol lof over dit magnetische wonder en niet ten onrechtehet moge een illusie zijn, het is een schoone illusie. Handelsblad «Magneta" is het geheimzinnige woord, dat onze lezers sinds eenige dagen in de advertentiepagina van ons blad onder de oogen krijgen. De juffrouw nu die dezen geheimzinnigen naam draagt is even ge heimzinnig als haar naam. In hare tijde lijke woonplaats, Nieuwendijk 125, zweeft zij voor de oogen der toeschouweisdoor het luchtruim, alsof de wetten der zwaar tekracht voor haar niet bestaan. Zonder steunpunt keert en wentelt zij zich, alsof zij in de ijle lucht zwemt en wat haar geheim is, ja, daar zijn wij niet achter gekomen. Misschien zijn onze lezers slim mer en gelukkiger dan wij. De sedert jaren gunstig bekende poffei tjesbakker W. Dekker staat dit jaar wederom op de kermis met zijne nette ingerichte poffertjeskraam wist hij en zijn voorganger gedurende vijf en dertig jaren het kermislustig publiek te vergas ten op heerlijke, ruim van boter voorziene, poffertjes, met nette bediening, hij be looft ook dit jaar zijn ouden roem op dit gebied te zullen handhaven zie adverten tie. betering, nu de najaarsharingvisscherij i eeds een aanvang genomen heeft, terwijl de?e visch sinds eenige jaren eerst in de maand November ontdekt werdook het soort van de gevangene haring grooter dan die van het vorig jaar. Soesterberg, 18 Oct. Heden is een aanvang gemaakt met het leggen dei- buizen in den berm van den RijksstraaU weg voor de Waterleiding naar Amers foort. Sclicrpeiizcel. Kort na het uitgaan van de dorpsschool, had een ongeval plaats, dat treurige gevolgen had kunnen hebben. Een rijtuig met tweespan, uit Maarsbergen, reed in gewonen draf voor bij deze school, waar de passage, buiten de straatbreedte, niet al te wijd is. Eenige kinderen, daar nog aan het krij gertje spelen, bemerkten het gevaar niet vroeg genoeg naar het schijnt, met het ongelukkig gevolg dat een paar dreumis- sen van ongeveer 4 en 7 jaren onder het ger ij geraakten, ofschoon de koetsier zijn span uit alle macht inhield. De een, zoontje van J. O., werd aan hals en dij been gekwetst, de andere, een dochtertje van den landbouwer v. d. F., aan den voet. De geneesheer Boekhoudt verleende geneeskundige hulp. Woudenberg. Bij de herstemming op 15 dezer voor een lid van den Raad dezer gemeente, weiden 93 geldige stem men uitgebrachtdaarvan verkregen de Heeren B. van Kolfschoten 56 en D. van Soest 37 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is, die de benoeming beeft aan genomen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: LO Oct., Henriette Louise, d. van Jan Onnes en Anna Regina Maria An ken. Bernardus Johannes, z. van Jan Kaljee en Everdina Uiterwijk. Everarda Maria, d. yan Johannes van Hamersveld en Jannetje van Agteveld. 11 Oct. llijk, z. van Gerrit van Grootheest en Teuntje van Loetien. 14 Oct., Elselina, d. van Ever- ard van den BroeK en Alijda van Diemen. 15 Oct., Johan Christiaan z. van Leendert Hendrik de Bruin en Anna Willemina Sprin ger. 16 Oct. Maike, d. van Hendrik Haspcr en Cornelia Jacoba Schouten. Ondertrouwd: 17 Oct., Jacobus Bos- selaar en Jacoba de "Vrij. --Johannes Brits en Judith Maria van den Berg. Bart Duimus en Janna Meerveld. Stephanus Hendricus Holthuis en Elizabeth Zegveld. Gehuwd: 16 Oct. Hendrik Hartger van de Kamp en Aaltje Schimmel. Overleden: 10 Oct., Arie Hogeveen ai m. Aaltje Engelina Blok 32j.ongeh. 16 Oct. Gerritje van Straten 7 m. 17 Oct. Jan Bouwmeester 3 m. Bunscboteu. Geboren 12 Oct., Jacob, zoon van Klaas de Harder en Magteltje Blokhuis. llooglaiid. Geboren: 11 Oct., Joannes, zoon van J. van de Vlasakker en H. van den Twecl. Gehuwd: 17 Oct., H. Ossendrijver en W. van Weerhorst. W. van den Heuvel en H. Hartman. J. Schoonderbeek en N. Epskamp. Overleden: 16 Oct. Jan Doornekamp oud 11 maanden. Leusdeu. Geboren: 11 Oct., Dirk, zoon van Barend Duinsbergen en van Willenriua Pot hoven. 15 Oct., Jan, zoon van Jan van den Berg en van Maria Tijmense. 17 Oet., Dirk Albertus, zoon van Cornelis Ipenr- burg en Wij nipje Klarenbeek. Gehuwd: 17 Oct., Theodorus Staal met Maria Kaas, wed. van Hendrik van Midde laar. Overleden Aart Varenkamp, oud 27 j. ongeb. Stouten burg. Overleden: 17 Oct., Cornelis Hartman oud. 86 j., echtgenoot vau Gcertruida van t Klooster. Woudenberg. Geboren: 10 Oct, Susanna, d. van Aart Hendrikse en Egberdina Hogeveen. Ondertrouwd: 11 Oct., Melis Veld huizen, 30 j. en JanuigjeBroekhuizen, 24 j. Teunis Dorrestein, 42 j. en Maria Ter Maa- ten, 38 j. 16 Oct., Pieter Heuzer, 32 j. en Johanna van Geitenbeek, 29 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 18 Oct. 1889. Tarwe f a f 0.-- Rogge 0.— Boekweit 0.— 1» 0.f per Appelen 4.— n 7.hecto- Peren 5.— ij .81 liter. Kleiaardappelen - 0.— ij I Zand 1.70 j> 2.30 Hoenderei eren - 5.50 f 6.50 p. lOOst. Eenden 0.— ff 0.— Boter 1.10 1.30 p. kilo. Margarine 0.— ff 0.— p. Zoetem. kaas 0.— n G.- p. 50 Kippen 0.40 jj 0.90 Kuikens 0.50 ff 1.20 1 Piepkuikens 0.20 u 0.50 1 Ganzeu 0.— ij 0. Oude eendeu 0.40 0.65 Pe,r Jonge 0.60 0.80 I 3 Hazen 1.50 2.10 l Wilde konijuon - 0.— 1 Tamme 0.30 ff 1.30 J Duiven 0.30 - 0.60 per paar Vette varkens 0.— - 0.— Kilo Biggen 5.— - 11.- Schram men 13.— - 24.— 1 Vette koeien 0.— - 0.— I Guste 0.— - 0.— f Kalf 0.— - 0. Per Kalfvaarzen if 0.— - 0 stuk. Finken 0.- - 0.— 1 Stieren 0.- - 0.— 1 0 Kalveren 0. - 0. J Aangevoerd waren ougeveer heet. Tarwe; heet.. Rogge; heet. Boek weit; 60 heet. Appelen; 10 licct. Peren; hoct. Kleiaardappelen; 150 heet. Zand- aardappelen; 5000 stuks Hoendereicreu stuks Eendeneieren; 2000 kilo Boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks vee. Gei ouden op den openbaren weg 1 portemonnaie met eenig geld. Rechthebbende vervoege zich tei te- rugbekomiug aan het bureau van politie. Heden overleed onze ge liefde Moeder en Benuwdmoeder HELENA VAN HENSBERGEN Wed. J. Blankenberg, i in den ouderdom van ruim 77 j jaren. B. BLANKENBERG J. G. BLANKENBERG- couvée Leiöen, 16 Oct. 1889 Heden overleed na eene korte ongesteldheid tot diepe droef heid van mij en mijne Kinderen, mijn innig geliefde Echtgenoot de Heer LAMBERTUS SiDORÉ, in den ouderdom van 83 jaren. Wed. SIDDRË hürebg. Amersfoort, 18 October '8 9.) Eenige kennisgeving. De Heer en Mevrouw OVER- BOSCHMansfelt Beck, betuigen hun hartelijken dank voor de vele bSwijzen van belangstelling ondervonden bij de geboorte van hun zoon. Kraamvisites worden afgewacht bij voorkeur op Dinsdag 33 en Woensdag 33 October. t De Heer en Mevrouw JONKMAN Van Gorkom betuigen hun1-dank voor de bewijzen van belangstelling bij de geboorte van hun dochter ontvangen. Kraamvisites worden bij voorkeur af gewacht Donderdag, 34 en Vrijdag35 October. Die iets te vorderen hebben van of verschul digd zijn aan de nalatenschap van Wij len H. EMOXD, overleden te Amersfoort op den 5. October 1889 worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen aan W. van de Brug, achter het Oude Weeshuis alhier. Vestigt bijzonder de aandacht op on derstaande belegen wijnen. Per Anker BORDEAUX2S.— St. JUFIEN 32.— St. ESTÉPHE. 38 CANTEMERFE 63.— MARGEAUX76 - Per fiesch. MADERA f 1.—, 1.30, f 1.50, PORT 1.50, 1.70, 2.—, COGNAC 1.25, 1.50, 2 Uitvoerige Prijscourant op aan vrage verkrijgbaar. bestand tegen t uur, wttler en iedere weersgesteldheid. Vervangt lood, zink, asfalt-dak- papier, door haai diinrzaantbeid en goedkoopte. Alleenverkoop voor Amersfoort en Omstreken bij in Bouwmaterialen, Amersfoort. Monster op aanvrage. Notaris Mr. J. M. 1IICHELLE, te Amers- foort is voornemens op Za terdag, den 2. November 1880, des avonds te 7 uur, in liet koffiehuis »de Keizerskroon" aldaar bij afslag en opbod in het openbaar te In de gemeente Amersfoort. No. 1. Een ruim, sterk en geheel van steen opgetrokken geschikt tot ENTREPOT of wel om, met geringe kosten, tot fabriek of aanzienlijke werkplaats te wor den ingericht; voorts bijbehoorende stalling voor 4 paarden en woon vertrek, alsmede daarachter gelegen grond, aan den Hoogenweg, groot on geveer 1040 meter. No. 2. Een kapitaal, wcliugcriclit annex liet vorig perceel, allergunstigst gelegen tegenover 's Rijks Infirmei ie, met daarachter gelegen tuin en koepel, uitzicht gevende op eene weide, groot ongeveer IOOO meter. Reide perceelen zijn te aanvaarden 1 Januari a.s. en worden afzonderlijk en gecombineerd geveild. No. 3. met gemeene plaats in de Koningstraat. Verhuurd aan J. MOLENAAR voor f 3.50 per week. met ERVE, in de Koningstraat. Verhuurd voor ƒ1.50 per week. No. 5. aan den West-Singel. Verhuurd voor f 0.65 per week. No. 6. met TUINTJE, in de Bolderstraat. Verhuurd voor J 0.62'/, per week. No. 7. met DITO naast het voorgaande perceel. Verhuurd voor /0.62'/s per week. No.' 6 en 7 afzonderlijk en in massa. De perceelen 37 zijn dadelijk te aan vaarden. Betaaldag der kooppenningen den 12 December 1889. Breeder bij biljetten. De Notarissen AH. DRIJFHOUT VAN HOOFF en Mr. J. DE FOUTER te Amersfoort zullen op Vrijdag 8 November 188», des voor middags ten 11 ure, in het koffiehuis Jict Valkje" te Amersfoort in het gelegen ondei de gemeente HOOGLASlD, in den polder O v e r z e I d e r t. bestaande uit: HUIS met STALLING, SCHUREN, HOOIBERGEN, TUIN, BOOMGAARD, 15 hectaren, 14 aren te zamen groot 10 centiaren, in drie perceelen en in Massa. Mondeling verhuurd van jaar tot jaar verschijnende 18 Januari. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen op 8 Februari 1890. Dagelijks te bezichtigen. Desverkiezende kan de helft van de koopsom als 1ste hypotheek tegen een rente van 4% 'sjaars op het verkochte gevestigd blijven. Nadere inlichtingen ten kantore van esritgenoemden Notaris. rkrijgbaar bij Sociëteit. i - r u a Verkrijgbaar bij A a PS Tangstraat o/d

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2