Advertentiën. Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. aan de Polytechuische School en voorzit ter der vereeriiging van voorstanders eener Nederlandsche octrooiwet. Gisterenavond trad, voor eene aan zienlijke schare (alle plaatsen waren bezet) in het gebouw «Volksheil" op, de zende ling de heer I. Coolsma. In boeiende vei haaltrant schetste hij de Zending op West-Java, uit zijne persoon lijke ondervindingen, waaronder velen die hartverhell'end waren. Met ingespannen aandacht werd de spreker gevolgd, die aan hel einde zijner rede de Zending in de gebeden en ondersleuning der Christelijke gemeente aanbeval. De heeren Mr. J. de Louter en H. E van Sweden, die einde December van dit jaar aan de beurt van aftreding waren, zijn beiden als Kerkvoogden der Neder landsche Hervormde gemeente alhier her kozen. De Christelijke Jongelings-vereeni ging Filadelfia alhier v ierde Maandagavond haar gewoon jaarfeest. Heden avond te 6 ure zal in bet gebouw «Volksheil" de 20ste jaarverga dering van de Christelijke Jorigelings- vereeniging «Psalm '119. v. 9," in een openbare samenkomst worden gehouden. Prof. Dr. J. J. P. Valeton zal voorgaan in gebed. Als spiekers zullen optreden, Prof. Dr. J. J. P. Valeton, Dr. G. J. A. Jonker, Ds. A. Wartena en T. W Bol- derdijk, afgewisseld door koorgezang en gezang der vergaderden. Een verkwikke lijke, aangename avond wacht der Chris telijke Jongelings-vereeniging en genoo- digden. Naar men verneemt zal met 1 Jan. e. k. worden overgeplaatst bij het 3de Reg. Veld. Art. te Breda de kapitein paardenarts A. Overbosch van het 1ste Reg. Huzaren alhier. Onze stadgenoot, de zoowel in het Binnen- als Buitenland bekende Numis- inaat en Antiquaar, de beer J. Schulman, heeft zijn ISden catalogus, bevattende 1409 nummers uitgegeven. Deze catalogus bevat zoowel zeldzame geldstukken als medailles, uit Amerika enz. en achter elk nummer wordt de prijs aangegeven. Liefhebbers hebben thans een goede gelegenheid, hunne voorraad aan te vullen. 332ste STA .4 TSJLOT II It 1.1 (Tweede klasse.) Trekking van 2 en 3 Dec. (1000 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prys rau T400. op No. 17284 Prijs van I' 100 op No. 2913. Prijzen van f 30 204 216 222 255 261 277 2902 2940 2982 2983 2990 4013 4020 4049 4053 4065 4069 4084 4086 9008 9023 9025 9037 9426 9459 9485 9488 9511 9516 9541 9548 «551 9563 9586 10301 10326 10334 10339 10346 12623 12656 12660 12682 12693 12694 12700 12717 12772 13823 13831 13852 13889 13939 17124 17125 17136 17168 17183 17192 17210 17215 17229 17230 17240 17263 17269 17274 17280 17285 17291 17299 17702 17730 18002 18034 18050 18075 18090 18340 en 18362. Te zamen 82 prijzen. Jan. 't Is toch maar: Mundus vult decipi. Piet. Zeg eens wat piaat je nu voor taal J. 't Is, geloof ik, Spaanschmaar't be- teekent, dat de wereld bedrogen wil worden. onweder althans zal men niet kunnen tegenspreken. Het heeft genoeg onheilen aangericht: het heeft gestrekt om den ongelukkigen Michaud hier voor U te brengen, want, zonder dien stortregen, zou de grond niet doorweekt, zouden de voetstappen niet uilgewischt zijn gewor den, en zou men in den tuin en op de velden de voetstappen des moordenaars hebben kunnen terugvinden. „Intusschen heeft men onder een ou den olmboom, welks dichte takken den grond voor den regen beveiligden, in hal ven cirkelvorm de sporen gevonden van de hoeven van een paard, dat daar eeni- gen tijd mm t zijn vastgebonden geweest.... en een eindje verder, daar waar dre spo ren ophielden, een enkelen voetstap van een man.... een stap maar in de rich ting van Anselrne's huis. (Wordt vervolgd). P. Dat veel menschen bedrogen worden is zeker. Maar of ze 't willen? J. Wel zeker, ze zoeken het. Ben je bij de voorstelling van miss Anni Eve Fay geweest? P. Ja. J Was 't er vol. P. Nogal. J. Beu je verleden Donderdagavond op de Nutslezing geweest? P. Ook al. J. Was 't er ook vol? P. Dat kan ik niet zeggen. J. Nu op de Nutslezing was wat nut tigs en aangenaams te hooren, en miss Fay vertoonde goocheltoeren, die ten laatste wat vervelend werden. P. Met je permissie, zij vertoonde geen goocheltoeren, maar een geheimzinnige kracht. J. Als dat waar was had de wereld nog ongelijk want wat doet het nieuws gierig bekijken van wat je toch niet be grijpt anders dan bijgeloof opwekken. P. Neen, man, miss Fay is goed op de vingers gekeken, en men heeft niets van goochelarij bespeurd. J. Hier niet. Het hangt er maar van af,waar men op let, en goochelaars we ten wat netjes de aandacht af te leiden van datgene, waar bun geheim in schuilt. In Groningen is men gelukkiger geweest. Daar beeft de heer Janssen haar in de kaart gekeken en doet hij haar eenvou dige kunstjes na. Bij besluit van den Utrecbtschen gemeenteraad den 25 October j.l. zullen in hpt vervolg te Utrecht 12 paarden markten gehouden worden op den navol gende dagen. lo. Op den 3dpn Maandag in Januari; 2o. De vastenavond-paardenmarkt, op Maandag na vastenavond 3o. De Palmpaardenmarkt, op Maandag vóór Paschen 4o. Op Maandag, 14 dagen na PaschenJ; 5o. De Pinksterpaardenmark, op Maandag vóór Pinksteren; 6o. Op den Maandag, 18 Juni vooraf gaande, mits geen Pinkstermaandag zijnde 7o. Op den Isten Maandag in Juli 8o. St. Laurentius - paardenmarkt, op Maandag vóór St. Laurentius; 9o. St. Michiel-paardenmarkt, op Maan dag van de week, welke voorafgaat aan de week, waarin St. Michiel valt, en als St. Michiel op een Zondag invalt, op Maandag te voren lOo. Op den 2den Maandag in October; llo. De Herfst- of St. Maarten-veulen- markt, op Maandag vóór St. Maarten 12o. Op den tweeden Maandag in de maand December. Woutleuberg. De beer W. G. Bek ker, onderwijzer alhier, is als zoodanig benoemd te Soest. Een krankzinnige in 't Palais Pour bon". «Breng mij oogenblikkelijk bij den president der Kamer," sprak eergis teren om ongeveer drie uur een net ge kleed man tot een der deurwaarders van de Fransche Kamer van Afgevaardigden. «Maar, mijnheer," antwoordde de deur waarder, «daar wordt men niet toegela ten, voor Ga, maak niet zooveel complimentjes mijn vriend. Laat mij door," vervolgde de vreemde bezoeker, die zich hoe langer hoe meer opwond. «Ik kom juist van het Elijssée; ik heb den heer Carnot niet kunnen spreken en de zaak, die mij hierheen drijft, duldt geen uitstel." Zonder verder antwoord af te wachten stiet hij den deurwaarder ter zijde, stond met één sprong in de vestibule en wist de trap te bereiken, voor iemand zich van hem had meester kunnen m.iken. Ten prooi aan de hevigste opgewonden heid begon hij toen uit te varen tegen de Republiek, tegen het hoofd van den Staat, tegen de ministers. Hij kon even wel zijn rede niet ten einde brengen. De deurwaarders hadden hem gegrepen en trachten hem weg te leiden. De vreem deling verzette zich daartegen met alle kracht. «Ik ben de dichter van bet verleden en de toekomst," schreeuwde hij, «ik ver bied u den ridder der «Ode" aan te raken. Het bleek maar al te duidelijk, dat de man krankzinnig was. Na zijne eerste en eenige speech in de Kamer te hebben gehouden, werd hij dan ook dadelijk naar het hospitaal geleid. Een jas die wat inhield. Donderdag avond laat is te Groningen op 't kantoor van de suikeifabriek, ten nadeele varr den heer J. van Eek, een biutale diefstal gepleegd. De heer v. E. had zich even verwijderd, ten einde iets te bergen, toen een vrouw in hel kantoor sloop en zich van zijn jas meester maakte, die achter de deur hing. In gezelschap van twee andere personen werd de jas voor fl beleend, welk bedrag verteerd werd. In de jas zat een poitefeuille met f1900. Naar 't beweren van de schuldigen, die reeds bekend hebben en nog steeds in bewaring worden gehouden, is de porte. feuille eenvoudig weggeworpen en waar schijnlijk in het verbindingskanaal geraakt. Daarnaar wordt nu door baggerlieden ijverig gezocht. Een drama in de hooge wereld. Een der meest bezochte straten van de stad New-York was Zaterdag het tooneel van een diama, waarvan de spelers tot de hoogere standen der samenleving be hoord. In den namiddag, op het oogenblik dat er veel beweging heerschte, zag men eene dame, rijk gekleed, met kostbare diamanten in de ooien en zeer deftig aanzien, den majoor Pettus, rijk en ge acht financier, in de straal aanspreken. Zonder veel woorden te wisselen, haalde zij een kleinen revolver uit den zak en schoot hem door het hoofd. Zij was met één schot echter niet tevreden en loste nog vier andere schoten, die den majoor in verschillende lichaamsdeelen troffen. Naar het politiebureau gebracht, toon de zij niet het minste berouw en ver klaarde. dut zij dien man haatte, omdat hij haar verraden en vei laten had, na haar familie onleeid te hebben. Majoor Pettus was secretaris van den luchtspoor- weg en bezat een groot foiluin. Mad. Southwordt. die hem gedood heeft, is eene welopgevoede vrouw en telt vele vrienden in de hooge kringen van Louis ville. Veldslag in een gevangenis. Donderdag had in hel tuchthuis te Tunis een bloe dig schouwspel plaats. Die gevangenis is met een groot aantal boeven, groolen- deels inboorligen en misdadigers van de gevaarlijkste soort, bevolkt. De gevange nen zijn twee aan twee met zware ke tens aan elkander gesmeed. Zy slaagden er, op nog niet opgehelderde wijze, in om die ketens te verbreken en vielen, met revolvers gewapend, op de oppassers aan. De militaire wachtpost snelde te hulp, maar stiet op zoo hevigen wederstand, dal zij vuur moest geven de gevange nen schoten ook en een verschrikkelijke en verbitterde strijd ontstond. Na een kwartier lijds was de grond met dooden en gewonden overdekt; de helft dor ge vangenen en een groot aantal soldalen kwamen oin het leven. Een bezoek bij een hypnotiseur. Een vertegenwoordiger van de Pall Mali Gazette heeft een onderhoud gehad met den heer Hansen, den bekenden Deen- schen hypnotiseur. «Ik ben geboren te Odensee, in De nemarken," sprak de heer Hansen, «doch ik heb veel gereisd; mijne vrouw is in Engeland geboren, zoodat ik een cosmo- poliel kan genoemd worden. «Wanneer," werd hem gevraagd, «zijt gij met het magnetisme begonnen?" «Toen ik nog een kind was hypnoti seerde ik reeds mijn speelmakkers. Ik denk, dat de magnetische kracht overgaat van vader op zoon. Ik stam uit eene hypnotische familie." «Wanneer gingt gij het hypnotisme als vak beoefenen?" «Op den leeftijd van vijf-entwintig ja ren, toen ik in Australië was. Ik slaagde zeer goed en keerde, na eenige jaren de praktijk in de koloniën te hebben uitge oefend, naar Kopenhagen terug, waar ik de laatste vijf-en-twintig jaren heb ge welkt." «Welke ziekten beproefdet gij het meest te genezen?' «Ik legde mij alleen toe op zenuw ziekten, vallende ziekten, gedeeltelijke verlamming of verzwakking der zenuwen. Dit zijn inderdaad de ziekten, waaiop ik mij speciaal heb toegelegd." «En kunt gij werkelijk voor genezing instaan, mijnheer Hansen?" «Zeker niet. Ik kan geen genezing verzekeren, doch het grootste gedeelte vao ben, die tot mij komen worden to taal genezen of bekomen althans verlich ting hunner kwaal en dat, zonder hunne leefwijze te veranderen." «Hoeveel malen behandelt gij den pa tient, voor betering merkbaar wordt?" «Dat hangt geheel af van den patier.t. Op zekeren dag ontving ik een boodschap van eene dame uit Bornholm, een eiland in de Oostzee, nabij de Deensche kust, Zij verklaarde, dat ik tot haar moest komen, omdat zij reeds gedurende drie jaar bedlegerig was, zoo erg plaagden haar de zenuwen. Ik ging, dompelde haar zonder moeite in een magnetischen slaap en sprak toen tot haar: «Nu moet gij opstaan en u kleeden, en met mij naar Kopenhagen gaan, want ik kan hier niet blijven." Zij ontwaakte, vroeg haar klee- ren en gaf haar plan te kennen, om met rnij te gaan. Sedert dien dag is haar kwaal nooit teruggekeerd. Soms echter moet ik dertien tot veertien maul be proeven mijn patient in slaap te krijgen." «Welke vindt gij de gemakkelijkste sujetten, de mannen of de vrouwen?" «Daar is geen verschil in." «Vermoeit het u persoonlijk?" «Ja, het put mij uit. Ik kan slechts acht tot tien personen per dag behan delen." «En hoe beschouwt gij dat alles uit een wetenschappelijk oogpunt?' «Wel, ik houd het er voor, dat het geen daad der verbeelding is. Twee tlie- oriïn worden tegenwoordig aangenomen, om het verschijnsel te vei klaren: de eene, bewerende dat alles verschuldigd is aan de hysterische verbeelding van den patient; de andere, dat er een invloed bestaat van dtn hypnotiseur op zijn sujet, hetwelk zijn kracht overneemt, waardoor een rustige slaap ontstaat, die verbete ring aanbiengt «Dan is gezondheid voor een hypnoti seur een eerste vereischte?" Zeker, gezondheid en wilskracht zijn de eeiste vereischten bij een goed hyp notiseur, 't zij man of vrouw." Hoe lang duuit bet, voor iemand een goed hypnotiseur is?" «Wanneer hij er de gave voor bezit kan ik het iemand in vijf of zes lessen leeren. Beginners en zij, die niet goed zijn onderwezen, kunnen hun sujet wel iri slaap maken, doch het niet doen ont waken." «Hoe maakt gij uw patiënten wakker?" «Ik vertel hun, dat zij binnen vijf mi nuten moeten ontwaken. Ook gebruik ik sommige kunstgrepen: ik blaas hen in 'de oogende laatste methode mist nooit." «Heeft het dikwijls de aandacht ge trokken van geneeskundigen?" «Ja, velen hebben er belang in gesteld, doch ik geloof dat er in geheel Londen slechts éen geneesheer is, die het hyp notisme in toepassing brengt. Velen ko men tot mij," vervolgde de heer Hansen gfmlachend, «om genezen te worden, of ten minste om te trachten genezen te worden van hun ziekte." «Gelooft gij dat het verhaal, als zou hypnotisme schadelijk zijn voor de ge zondheid, eenige waarheid beval?" Zeker, wanneer het door magnetiseur of patient wordt overdreven. Hypnotisme is een groote kracht, doch het rnoet slechts gebruikt worden tot welzijn der mensehheid." Mijnheer de Redacteur In deze dagen van het St. Nicolaas- feest is de verzending der postpakketten grooter dan gewoonlijk, doch 't schijnt dat bij de meerdeie drukte daaraan ver bonden ook het personeel in even groote mate aan ruwheid toeneemt. Althans mij is gisteren overkomen dat een spanen doos die te Amsterdam, goed geconditio neerd. bezorgd was, gedeeltelijk uit elkaar lag en den inhoud, bestaande uit kinder verrassingen (want «St. Nicolaas" is toch een kinderfeest niet waar in stukken en brokken, geheel waardeloos, door elkander lag. Wien en waar dat te wijten is, spreekt van zelf, niet uit te maken. Maar zou althans onze zoo uiterst nauwkeurige postdirectie niet wat meer en beter toezicht door een ambtenaar, op de handelingen der beambten en toe' gevoegde militairen gewenscht voorkomen? Mij dunkt menigeen zou misschien dan voor schade en teleurstelling gevrijwaard zijn. Mijn dank aan U voor de plaatsing. Een burger die aardig wat be lasting moet betalen. Mijnheer de Redacteur Met de opname van onderstaande zult u niet alleen mij maar velen met mij verplichten. Toen ik uw blad van 27 November in handen kreeg en daarin las eene be schrijving van de seance te Amersfoort door Miss Fay gehouden, voelde ik mij reeds gedrongen u eenige nadere bijzon derheden ineè te deelen. En toen ik nu in uw nummer van 30 November het stuk vond van den heer X, nam ik hel besluit, den heer X niet alleen te sleu nen, ja zelfs nog meer, genoemden heer eenige ophelderingen te geven, die doen zien, dat hij de zaak goed heeft ingezien. Dat de mededeelingen van 27 November onjuist zijn ben ik volkomen met den heer X eens, ja ik beweer zelfs dat die kant noch wal raken evenals die in zoo vele andere bladen. Noch van hypnotisme, noch van spiritisme is bij de experimonnan- ten door Miss Fay vertoond, sprake. Zij- kwam in Nederland, toen hare reclame reeds door mededeelingen in bladen en strooibilletteu was gemaakt. Allen waren in gespannen verwachting, en geen won der 1 Alles wat bovennatuurlijk is of heet, trekt aan. De eerste seances werden ge houden. Ieder was in bewondering en het grootste gedeelte der toeschouwers zal geroepen hebben«Men ziet het, maar doorgrondt het niet." Zij die zóó dachten, deden 't verstandigst. Maar ve len beschouwden de «manifestaties" van Miss Fay als in verband staande met spiritisme en geen wonder, want namen van bekende en onbekende geleerden werden gebruikt om de goè gemeente in dat geloof te laten. «Miss Fay's carrière was gemaakt." Overal was 't vol en lot op 't laatste oogenblik, was er niemand die haar kon onlmaskeien. Niet alzoo was 't in Gro ningen. Onder de ongeveer 800, zegge achthonderd toeschouwers, was er een die niet geloofde aan spiritisme, maar aan een fopperij op groote schaal; toen de persoon, die we bedoelen, dat dacht, was zijn plan Miss Fay te ontmaskeren. De heer Th. Janssen te Groningen kon dien avond in de Harmonie zijne ontmas kering niet doen plaats hebben, maar begaf zich met dat doel naar Hoogezand. Doch men was verwittigd van zijne komst en dus voorbereid, men weigerde den toegang tot 't tooneel. Dit belette echter niet dat de heer J. een vriend in den arm nam, wolken bij uitlegde op welke wijze te handelen, en bij de volgende toer had de ontmaskering plaats. Diegenen der lezers, welke de séance hebben bij gewoond, zullen zich herinneren, dat een rood koord om Miss Fay's hals weid ge bonden en dat ze zich daarna in het cabinet begaf. De heer die 't koord had geknoopt, had 't echter gemerkt met krijt zonder dat dit in 't oog was gevallen, toen hem nu verzocht werd buiten 't ca binet de einden vast te maken, bleek dat die niet dezelfde waren, maar wel die van een dergelijk stuk koord dat binnen in 't cabinet hing en waarvan de einden door de gaten in de plank werden ge stoken. Op deze wijze was dus Miss Fay volkomen vrij en door later stijf tegen de plank te gaan staan, viel 't koord niet in 't oog, zij liet zich (of liever de twee einden) weder losknoopen. Genoemde heer maakte deze opmerking, en de voorstelling ging verder niet door. In Leeuwatden o. a. had een dergelijke ont maskering plaats gedurende de toer met de hak met water. Waarom werden eerst de handen in de bak gelegd en daarna 't watei er op gegoten? Omdat er een lapje in lag. Hieronder ontstond dus bij 't vullen van den bak met water een luchtledig en. de kleine lap werkte op dezelfde manier als een zoogenaamde keientrekker van de jongens. Het was dus mogelijk de bak cp te lichten. In Leeu waiden viel die zuiglap er uit. Maar de heer Janssen ging veider. en beweeide zelfs, de proever door Miss Fay vertoond, te kunnen nadoen. Dit had plaats in Café Centraal alhier op Woensdagavond 27 Nov. en wel ten aanschouwe van een talrijk bezoek. Vrienden van den heer J. bekenden en onbekenden van hem hadden zich daai vereenigd, de heer Jans sen begon zijne voorstelling, als ik 't zoo noemen mag, met een woord vooraf, waarin hij ons meêdeelde dat de man van Miss Fav in Berlijn op dezelfde wijze werkte, en wel met behulp van een zeke ren doctor Crookes; dezelfde die de strooibiljetten had doen vervaardigen en daarbij zijn naam leende om 't aan spiri tisme te doen toeschrijven. En de heer J. was gelukkig in zijn proeven, die bijna even vlug en accuraat werden uitgevoerd als door Miss Fay. Een hondeidtal aanwezigen zullen 't geen ik hier meedeel willen bevestigen door hun getuigenis. Nu was dus de ontmaskering algeheel. Thans, nadat de heer J. ons door zijne verklaring toonde hoe het mogelijk is, gelooven we niet meer aan bovennatuur lijke krachten of hulp van geesten. Het geen de heer X. dus veronderstelde als binnenkort te zien gebeuren, had reeds op dien Maandag plaats gehad toen Miss Fay hare seance gaf te Amersfoort. En rui laten eene massa onbegrijpelijkheden zich verklaren. Waarom o. a. moest Miss Fay zich door de geesten met behulp van een mes de banden laten doorsnijden en los opkomen? Omdat ze reeds bij den eersten proef los was zonder dat dit in 't oog viel. Want ware 't, wanneer er geen bedrog bij was, niet veel succès voller geweest later de banden te toonen zooals ze vóór den proef waren? Was de voldoening niet grooter geweest, wan neer dezelfde personen die haar hadden gebonden, haar ook weder hadden moe ten bevrijden? Hoe, en op welke wijze dit alles geschiedde neemt te veel lijd en plaats weg om hier te verklaren. Het hoofddoel van mijn schrijven is bereikt. Ik hoop namelijk het bijgeloof te hebben doen ophouden en hiermeè aan de ware spiritisten een dienst bewezen te hebben. Miss Fay riemen we het niet kwalijk dat ze door buitengewone, behendige toeren of goochelkunstjes, haar brood tracht te verdienen. Van ons entreé behoeven we geen spijt te hebben want... we hebben genoten en moeten erkennen dat die ge vatte Amerikaansche de Hollanders te glad af geweest is. Mocht de Heer X. of de geachte inzender van 't stuk van 27 November mij niet gelooven en nadere verklaring wenschen, alsdan ben ik bereid die te geven. Mijn doel was alleen 't bij geloof tegen te wei ken en te beletten dat een belangwekkende wetenschap-als hypnotisme eu spiiitisme, als hulpmiddel wordt gebruikt om onze Hollandsche dubbeltjes in de zak van een Amerikaan of wie ook te doen verdwijnen. U mijnheer de Redacteur dankzeggende voor de afgestane ruimte en mijne lezers voor 't betoonde geduld. UEd. dw. dr., H. overleed onze ge liefde moederen behuwdmoeder mejuffrouw de Wed. A. VAN DAAL geb. v. D. Waa in den ouderdom van bijna 72 jaar. Uit aller naam, T. VAN DAAL. Amersfoort, 30 Nov. '89.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2