Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Brand in de Knlrerstraat te Amsterdam. Een vreeselijk onheil heeft j.I. Maandag de Kalverstraat getroffen, een tooneel van verschrikkelijke verwoesting biedt deze straat thans aan. Nog is de brand in het perceel van den heer Groote niet vergeten, pas enkele weken is dat perceel als een Phoenix uit de assche herrezen, of op nieuw heeft het woedend element in die straat een onheil gesticht, dat voornoem den brand in vreeselijkheid overtreftte vreeselijker omdat een menschenleven bij dezen ramp is to betreuren. 'tAVas te ongeveer half vijf uur, dat des morgens in perceel 24, waarin het kleedermagazijn Insulindc van den heer Kattenburg was gevestigd, en hetwelk door dien heer met vrouw, zes kinderen en een dienstbode weid bewoond, brand ontstond, door een tot heden onbekende oorzaak. Een voorbijganger, die de brand lucht rook, waarschuwde de brandweer, die ter plaatse komende, naar door de bewoners van die straat gezegd wordt, niet zoo vlug als anders, het perceel reeds in lichte laaie vond. De bewoners, onder wijl door zekeren Overman, bewoner der aangrenzende Jongen Roelensteeg, gewekt hadden zich uit het huis weten te redder/; zij werden in het Poohche Koffiehuis daartegenover liefderijk opgenomen. Daar gekomen bemerkte men, helaas! dal niet allen waren ontsnapteen acht jarig knaapje werd vermist. AArel trachtte de achttienjarige zuster door het bran dend perceel in te gaan, haar broertje nog te redden, doch 't moedige meisje moest, wilde zij haar leven er ook niet bij inschieten, haastig, deerlijk met brand wonden overdekt, teruggaan haar broer tje vond in de vlammen een vreeselijken dood; het meisje moest dadelijk genees kundig verbonden worden, waarbij dokter Quanjer zijn hulp vei leende. Ondertusschen tastten de vlammen, die door een sterken bries werden aangewak kerd, steeds woedender naar alle zijden om zich heen en wel in die mate dat de aangrenzende perceelen ter rechterzijde, zijnde liet bekende Hotel et Café Suisse en het magazijn ter linkerzijde, met den winkel van Amerikaansche artikelen van den heer Schravendijk, al spoedig een vuurzee vormden. Zóó heftig was de vuur gloed, dat van af den Buitensingel bij de Jacob van Eennepkade de vlammen boven de stad duidelijk zichtbaar waren. Hoe wel de brandweer met vijf brandkranen, zeven stoomspuiten en de Jan van der Heyden, die in het Rokin lag, een zee van water in de brandende perceelen wierp, kon zij niet anders dan het vuur in zijn woede beperken verhinderen, dat het ook van het Iiótel Suisse en den winkel des heeren Schravendijk een ruïne heeft gemaakt, kon zij niet. Van die ge bouwen is zoo goed als niets overgeble ven. De logées en andere bewoners kon den zich nog in tijds door de vlucht red den in hun nachtgewaad, zonder iets te kunnen medenemen, moesten zij in het barre winterweer de straat op en een onderkomen zoeken in het Poolsche kof fiehuis. Er is maar een roep over de liefderijke wijze, waarop allen daar wer den ontvangen en behandeld. De huizen aan de overzijde der straat en de aan de brandende gebouwen grenzende perceelen hebben natuurlijk belangrijke waterschade geleden, van die aan den overkant zijn de gevels geblakerd en de ruiten ge barsten. Om tien uur was men het vuur in zoover meester, dat de Jan van der Heyden geen water meer behoefde te geven en enkele spuiten konden inrukken. De taak der brandweer was hiermede afgeloopen, want thans moesten de muren der ge teisterde perceelen worden omvergehaald daar dit niet zonder gevaar gepaard ging, werd de straat afgezet en den bewoners der overstaande perceelen verzocht tijde lijk hun woningen te verlaten. Te drie uur lekten nog vlammen aan Cafe Suisse; een woerd van lof mag ook weder niet ontbreken aan de brandweer neemt men van de zijde van 't publiek. Het is de algemeene denkwijs die haar oordeel uitspreekt na de uitspraak van den rechter Er mengden zich wel is waar een on tevreden gemompel, eenige ongeloovige lachjes tusschen. Maar wie bekommerde zich daarover? Ik was misschien de eenige die dit nu nog onderdrukte protest van de inwoners van Vittel begreep. Intusschen is Magdalena opgestaan. Met indrukwekkende houding begeeft zij zich naar 't midden der zaal, en met opgeheven handen zegt zij: Mijnheeren de gezworenen, gij hebt mijn echtgenoot vrijgesproken van schuld, maar niet beveiligd tegen verdenking. Daarvan moet hij ook bevrijd worden Hier neem ik de verplichting op mij, mij geheel en al te wijden aan de opsporing van den schuldige. Er zal wel eens een dag komen, waarop ik hem hier voor U zal brengen.... dat zweer ik bij God.... Moge Hij mij behulpzaam zijn Deze vreemde, doch zoo gevoelvolle woorden gingen verloren onder het ge- druisch der menigte die de zaal ver Het. Maar allen die ze moesten hooren. hadden ze reeds gehoord, ir. de eerste plaats God. en haar commandant, die persoonlijk het gevaarvolle blusschingswerk leidde. De burgemeester was geruimen tyd bij den brand aanwezig. Alles was tegen brandschade verzekerd; Suisse voor f200,000. Amst. Ct. De officier van justitie te Arnhem heeft in hechtenisneming bevolen tegen een Zwitser, met name Richard Heg ner, 27 jaar, met zeer fatsoenlijk voorkomen, die zich als dr. baron von Hegner en zenuwlijder eenige weken in het gesticht Bethesda te Laag Soeren heeft doen verplegen, onder leugenachtige opgaven waarom hij niet dadelijk zijn rekening betaalde. Hij is zonder betaling, met achterla ting van een ledigen koffer, vertrokken. Elders moet hij gelijke schulden hebben gemaakt en bovendien doctoren bewogen hebben hem gelden voor te schieten, die hij in gebreke is gebleven terug te be talen. Dr. A. W. Bronsveld te Utrecht maakte Zondag aan het einde der gods dienstoefening bekend, dat hij voor de benoeming als kerkelijk Hoogleeiaar te Amsterdam bedankt heeft. De opgekomenen zongen hem Psalm 134 3 toe. In vroeger jaren schonk H. M. de Koningin met Kerstmis kleedir/gstukken aan de ten paleize en aan het park werkzaam zijnde personen. Opmerkzaam geworden, dat zulks hier te lande meer gebruikelijk is met St. Nicolaas, heeft H. M. ook hierin het u's lands wijs, 's lands eer" gevolgd. Op St Nicolaasdag werden ten paleize mannen-, vrouwen- en kioderkleeding- stukken uitgereikt aan de ten paleize werkzaam zijnde vi ouwen, en aan de arbeiders in het park, met hunne vrou wen en kinderen. Ook ontving elk gezin een deken. Ook voor 11. K. H. de prinses moet St. Nicolaasavond een avond vol ver rassingen geweest zijn. Hedennamiddag vergadert de Raad der gemeente Amersfoort tot behandeling van de navolgende punten 1. A'oorstel tot wijziging der verorde ningen tot heffing en invordering der hon denbelasting. 2. Ie aanvullings-kohier van den hoof- dclijken omslag, dienst 1889. 3. Ontwerp besluit tot vaststelling van de percentage te heffen van den aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1890. 4. Benoeming van een leeraar aan het gymnasium. 5. Benoeming van een herschatter der huurwaarde van lokaliteiten waar sterke drank in het klein wordt verkocht. 6. Benoeming van een curator van het gymnasium. 7. Benoeming van: a. een lid der Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs I). een lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs; c. een lid der openbare gezondheids commissie d. twee leden van het burgerlijk arm bestuur e. drie leden der Commissie van fa bricage; twee leden der Commissie voor de gemeente-reiniging g. leden der Stembureaux voor de ver kiezingen in 1890. Burgemeester en Wethouders hebben den gemeenteraad voorgesteld, de veror dening op de heffing eener hondenbelas ting in zooverre te wijzigen, dat de honden, die uitsluitend voor eenig bedrijf van nijverheid worden gebezigd, van belasting zijn vrijgesteld. Door burgemeester en wethouders" is nog de heer G. J. Boode benoemd tot agent voor de a. s. volkstelling. VII. De terugkeer De eerste oogenblikken waren geheel gewijd aan vreugde. Had hij door die uitspraak niet de eer, de vrijheid weder gekregen Jan Michaud haakte dan ook naar het oogenblik waarop hij zijn woonplaats zou wederzien, zijne kinderen zou om helzen. Ik ga ze halen, zei Magdalena; ze wachten mij, de lieve kleinen. Alles is reeds in gereedheid. Van avond vertrekken wij. Ga nu in 't rijtuig zitten. Die hee ren in het logement zullen er een laten halen. Die «heeren" waren de onde kamera den, Jan's vrienden. Zij voerden Michaud als in triomf mede. Toen hij de trappen van het paleis van justitie afdaalde, uitte hij een rau- wen gil; met beide handen hield hij zich aan de leuning vast; hij wankelde. Mijn hemel, wat scheelt u, Jan? vroeg zijn vroegere patroon uit Bordeaux. 't Is niets, antwoordde hij. 't Is de lucht. Sedert acht maanden heb ik de vrije lucht niet ingeademd, mijn longen waren 't ontwend Het 1. aanvullings-kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1889, is door burgemeester en wethouders opgemaakt tot een bedrag van f 1473.71'/, Morgen, Donderdagavond, te 8 uren. zal Prof. Dr. J. Ten Btink, in Amicitia alhier optreden in een vergadering met dames van de Afd. Amersfoort der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Ter benoeming tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium zijn aan bevolen de heeren: 1. dr. H. Gorter, doctor in de klassieke letteren, te Am sterdam; 2. R. Jesse, doctorandus in de klassieke letteren te Leiden, en 3. K. E. W. Strootman, doctorandus in de klas sieke letteren te Groningen. Door heeren burgemeester en wet houders zijn tot schatters der huurwaarde van localiteiten, waarin sterke drank in het klein wordt verkocht, benoemd de heeren J. A. Hoksbergen en C. van der Zoo de Jong, en tot herschatter de heer J. Fortuin. Voor het werk der schattingen van de huurwaarde der perceelen of gedeelten daarvan, door de belasting-schuldigen ter bewoning in gebruik, voor liet schattings jaar 1890 zijn door burgemeester en wethouders benoemd de heeren J. van Bottenburg, J. Fortuin, G. van der Zoo de Jong en J. A. Hoksbergen. In Mei 1890 zal te Amersfoort in garnizoen komen het le bataillon van het 5e reg. infanterie, thans te Nijmegen, waarbij zich nu bevinden de volgende officieren Stafmajoor Wellan, leluit.-adj. Cliarlé, offic. van gez. 2e kl. van der AVeerd. Ie Compagnie: kapitein Bekkers, le luit. Ebeling, le luit. van Hille, 2e luit. Crena Uijterwijk. 2e Compagnie: kapitein Anten, le luit. Matthes, le luit. v. d. Pol, 2e luit. de Graaf. 3e Compagnie: kapitein Cheriex, le luit. Roest van Limburg, le luit. van der Garden, 2e luit. Blokland. 4e Compagnie: kapitein Kraijenhofvan de Leur, 1 e luit. Dozij, le luit. van't Sant. Onder deze officieren zijn '10 gehuwden. Tot bode van het college van «de Malen" is benoemd N. Vink Sr., in de plaats van den Heer H. J. Cruijlf, die deze betrekking ruim 40 jaren bekleedde, en wegens gezondheidsredenen op zijn verzoek eervol is ontslagen. Tot bode van het waterschap «de Horseweide" is mede benoemd N. Vink Sr. Hedenavond ten 8 ure zal, in «Amicitia", de afdeeling Amersfoort van «de Nederl. Maatsch. ter bevordering van Nijverheid", een vergadering houden waarin als sprekers zullen optreden de heeren P. A. Huëtover «AVerkstakingen," en de heer H. J. Wolter, over «saamge- perste lucht ter overbrenging en ver deeling van kracht te Parijs." Wij wijzen hierop, omdat het bestuur allen belang stellenden, geen leden van genoemde maatschappij, door introductie gelegen heid wil geven, deze voordrachten bij te wonen. Zie achterstaande advertentie. Lijst der brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 'le helft der maand November '89. 1. B. Wolwinkel, Amersfoort. 2. Keppel, Amsterdam. 3 S. Hijmans, Briefkaart. 1. Verries, Amsterdam. In het logement gekomen werd er ge geten, gedronken en geklonken. Alle lo geergasten voegden zich bij hen. Het geleek waarlijk een feestmaal. Laat ons vroolijk zijnriep de ge wezen patroon uit, mijn brave Jan.... Wat verlangt gij nog meer? AVat ont breekt u? Het scheen inderdaad alsof hij iemand zocht. Ik zie niemand hier uit ons dorp! zeide hij zacht. 'k Vraag wel excuus! antwoordde de stem van een soldaat, hier ben ik.... present op 't appel Het was de waardige brigadier. Hij trad nader, sloeg op militaire wijze aan en na meester Jan hartelijk geluk ge- wenscht te hebben, dronk hij even als de anderen ter eere van Michaud, zoodat de aanwezigen niet konden nalaten uitte- roepen Iedereen neemt deel in zijne be vrijding, zelfs de fransche gendarmerie. Op dit oogenblik trad Magdalena binnen met den kleinen Pieler en Jeanette. De kinderen snelden naar hun vader, wierpen zich in zijne armen en sprongen op zijn knie; Jeannette met blijden lach en handgeklap, de kleine knaap met saamgeknepen lippen en met een gelaat bleek van aandoening, zoo zelfs dat hij een oogenblik niet kon spreken. Jan. Nu kunnen wij nog eens een lesje bij de Zwitsers gaan nemen. Piet AVat is er dan weer aan't handje. J. Wel de bondswet op schulden en faillissementen is bij referendum goed gekeurd. P. Praat toch zoo geleerd niet. Ik weet niet wat het referendum in Zwit serland is. J. Niets anders dan de volksstemming die over een nieuwe bondswet moet wor den gehouden, wanneer 30,000 stemge rechtigden hun verlangen daartoe te ken nen geven. P. Dat is wel een kansspel. En zal het voortaan in Zwitserland niet zoo ge makkelijk zijn schulden te maken en zich failliet te laten verklaren? J. Misschien zal dat even gemakkelijk blijven. Maar wie schulden maakt en zich failliet laat verklaren zal er in 't vervolg in Zwitserland niet zoo gemak kelijk afkomen als bij ons. P. Bij ons is het dan ook al heel gek. leder oogenblik leest, hoort of ziet men, dal iemand failliet maakt, voor 25 pet of minder accoroeert, en daarna nog grooter meneer is dan vroeger. J. Precies. Daar zijn er wel, die met failliet gaan een aardig kapitaaltje bijeen weten te scharrelen, en dus rijk worden van het eerlijk verdiende geld van dege lijke kooplieden. P. Dan wordt het hoog tijd, dat er bij ons ook eens een wet op schulden en faillissementen komt, waardoor de min der degelijke koopman den meer dege- lijken minder kan plukken. Hoevelaken. De heer F. Kijften- belt, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, heeft weder een beroep ontvangen naar die gemeente te A'inkeveen en heeft bedankt voor het beroep naar Zeven bergen. Dinsdag werd zekere Quériot, alias Manigant, van diefstal beschuldigd te Pa rijs, van de Mazas-gevangenis naar de conciergerie overgebracht in een gevan genwagen met acht hokjes, gescheiden door een doorloop waarin een agent met een sabelbajonet de wacht hield. In de Traversière-straat vlogen op eens (wee van de met „posse-partouts" gesloten deu ren der hokjes open en twee gevangenen, Quériot en zekere Prévot wierpen den wachter peper in de oogen, deden met een geweldigen schok de eveneens geslo ten achterdeur van den wagen opensprin gen en namen de vlucht. Door de peper verblind, struikelende over allerlei voorwer pen ter overtuiging, welke op den grond gelegd waren, slaagde de wachter er eerst na eenigen tijd in den koetsier te doen stilhouden en rende de vluchtelingen na. Met behulp van eenige voorbijgangers kreeg hij Prévot weder in handen maar Quériot was verdwenen. Lang heeft ech ter ook deze van zijn stout bedrijf geen genoegen beleefd. Reeds Donderdag och tend is hij door een paar agenten op straat herkend en gegrepen. Versproken. Rechter: «De be schuldigde ontkent, des nachts een tust- verstorend alarm te hebben gemaakt." Getuige (nachtwaker)«Nou die is ook mooi, maar dan vraag ik toch den heeren, hoe ik anders wakker had kun nen worden!" De politie te Amsterdam heeft Za terdag de hand gelegd op een reeds lang Eenige oogenblikken later slapte de familie Michaud, onder luid gejuich van allen, in het rijtuig en reed weg. Toen zij de gevangenis voorbijreden trilde Michaud. Nog een maand daar, zeide hij, en ik zou het'bestorven hebben! Het was middernacht toen het rijtuig Epinal verliet. Het was een schoone Juni- nacht! de lucht was zoel, de hemel hel der en met sterren bezaaid. O, ik herleef, sprak Michaud, wat zullen wij weder gelukkig zijn! 't AVas voor de eerste maal, sedert lang, dat het viertal zich bij elkander bevond, ongestoord, alleen onder Gods oog. Ze zouden hun dorp, hunne woning wederzien. Allen waren met hoop bezield, allen droomden van eene schoone toe komst. Eindelijk zwegen de kinderen, die zeer vermoeid waren. Na een rit van een uur sliep de knaap op de knie van Mag dalena en Jeannette in de armen van haar vader. Uit vrees hen uit den slaap te wekken, spraken de ouders zacht met elkander. Ik denk er daar aan, vrouwlief, sprak Michaud, ik moet u beknorren.... AVat voor eed hebt gij daar toch gezwo ren?.,.. Zijn wij dan rechters? Gaat ons dat aan Neen, neen.... 't Is nu gedaan... laat ons niet meer denken aan dien be gezochten vervaardiger van valsche wis sels op het huis Lipmann Rosenthal. Hij is een Duitscher en is Larink genaamd. De landman Stevelink te Haarle, gem. Tubbergen. sneed zich vei loden week in den duim; een paar dagen la ter kwetste hij zich aan een verroesten spijker in die wonde, waardoor bloedver- giftiging ontstond. Ofschoon er spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen, mocht het niet gelukken den man in het leven te houden. Hij laat eene weduwe met vijf jonge kinderen na. Bij den jongsten sneeuwstorm in Oos- tenrijk-Hongarije is ook een aantal men- schen omgekomen. In een Hongaarsche stad vroor een gezelschap van 7 personen dood en nabij Pressburg verloren 12 menschen het leven in sneeuwjachten. Te Pest werden twee werklieden, die de sneeuw van den spoorweg wegruimden, door een trein overreden. Een Engelsch uitgever heeft Stanley 40,000 pd. st. geboden voor het koi/yrecht van zijn reisveihaal; eene Leipziger uit gevers-firma heeft een vertegenwoordiger naar Zanzibar gezonden, om met Emin Pacha over de uitgave van diens gedenk schriften te onderhandelen. Opeengestapelde liefde. In het stadje Castua. bij Fiume, bestaat nog, naar het dagblad van Abazia meldt, het eigenaardige oud gebruik, dat alle bruidsparen, die zich in den loop van hetzelfde jaar ver loofd hebben, allen gezamenlijk en op denzelfden dag het huwelijksbootje in stappen. Dit jaar was daarvoor de 26e November aangewezen en op dien dag zijn niet minder dan 60 paren, een cijfer dat in vroeger jaren nog nimmer is be reikt, tegelijk in den huwelijken staat getreden. Natuurlijk is zulk een dag, waarop het huwelijk «en gros" gesloten wordt, een feestdag voor iedereen, voor oud en jong en gaat het er dan vroolijk toe in Castua. Ook tal van vreemdelingen gaan dan dien dag naar het stadje, om getuige te zijn van de plechtigheid, waarbij zich zulk eene «massa liefde" te gelijk uitspreekt. Een werkstaking aan een gasfabriek. Te Manchester hebben de werklieden der gasfabriek den arbeid gestaakt' De productie van het gas is ver beneden hetgeen noodig is voor de verlichting. Slechts de helft van lampen en lantaarns kan branden. En dat alles, terwijl een dikke mist heerscht. Jack the Ripper in Amerika. Te Melville, New-Jersey in Noord-Amerika, is een negerin Vermoord geworden op de wijze, zooals Jack the Ripper zijn slacht- ollers verminkte. Een glasblazer i3 in hechtenis genomen, als verdacht dezen moord te hebben gepleegd. Te Deventer viel Zondagmorgen een der meest geachte ingezetenen, de heer W. S. Sandl van Nooten, kassier, terwijl hij wat vergift voor de ratten strooide, door een valluik. Hij kwam met het hoofd terecht op de plaast van zijn buurman en was onmiddelijk dood. Aan het Gentraalstation te Amsterdam is gisteren morgen een treurig ongeluk gebeurd. Bij het opgaan der lift van het derde perron had een werkman,die daar opstond, het ongeluk met het hoofd tegen het perron vast te loopen. Daardoor viel hij van de lift en werd met gespleten schedel opgenomen. In hopeloozen toe stand werd de ongelukkige naar het Gasthuis vervoerd. Zondagmiddag is te Venloo brand ont staan in de machine-loods der Staatsspoor wegen, veroorzaakt door de vonken eener daar aanwezige locomotief. Ofschoon door spoedig aangebrachte hulp de vlammen weldra werden bedwon gen, werd de loods evenwel aanzienlijk beschadigd. nauwden droom.... die is nu voorbij! Ik heb er reeds genoeg onder geleden Magdalena zweeg stil. Gij zijt dus niet meer te Vittel teruggekeerd, hernam hij, en sedertdien noodlottigen dag heeft niemand het huis geopend Niemand! antwoordde Magdalena, ik ben terstond vertrokken, mijn gedach ten waren slechts bij u. Ik had al het geld medegenomen.... Ge moet niet veel meer hebben viel hij haar in de rede. Eene afwezig heid van acht maanden, Mirecourt, Epi nal en de kinderen buiten 's huis, dat heeft alles veel gekost, niet waar? Helaas ja! sprak zij, maar gij zijt gered, gij zijt ons weergegeven.... Op mijn beurt zeg ik Uvergeten wij het overige! Jan drukte haar de hand hij had haar zeker omhelsd, zoo hij niet bevreesd ge weest ware door die beweging de kinde ren te wekken. Zij zagen elkander dus slechts aan met een blik waarin hunne harten zich uitstortten. En het maanlicht bescheen zacht dit liefelijk en aandoenlijk tooneel. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2