NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. BERICHT. Nieuwe abonnés ont vangen deze Conrant tot 1 Januari gratis. Magialetia's Eed. No. 101. Woensdag 18 December 1889. Achttiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG W ZATERDAG. BINNENLAND. FEUILLETON. IMERSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels 0,40; iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Zaterdag morgen werd er in de Kapel ten Paleize Het Looeene gods dienstoefening gehouden in de Fransche taal. De heer Ds. Bourlier, Waalsch Pre dikant te 's-Gravenhage, trad als spreker op voor H. M. de Koningin, H. K. H. de Prinses en een aantal genoodigden. Tot tekst was gekozen Romeinen 15: 4. Bij Kon. besluit is aan den gepen- sionneerden luit.-generaal C. T.vanMeurs 'sKonings adjudant in buitengewonen dienst, op 2ijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van voor zitter van het hoofdcomité der Nederland- sche Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, en zulks onder dank betuiging voor de door hem in die be trekking bewezen diensten; benoemd tot voorzitter van gemeld comité, 's Konings adjudant in buitengewonen dienst K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergam bacht, thans onder-voorzitter van meer gemeld comité. Aan de cadetten der K. M. Academie te Breda wordt met de aanstaande feest dagen een verlof verleend van 24 dezer tot 2 Januari. Door den minister van oorlog is ter kennis gebracht, dat het volgende jaar geen studenten voor den militairen ge neeskundigen dienst zullen worden aan genomen. Verschenen is het uitgebreide jaar verslag der Weesinrichting te Neerbosch. Daaraan ontleenen wij slechts dit, dat het aantal schoolgaande kinderen bedraagt 450, het getal weezen met inbegrip van het helpend personeel bijna 1000. 157 kinderen werden in het afgeloopen jaar ter verpleging opgenomen. De ontvangsten bedroegen met inbegrip van saldo drukkerij en binderij f 163,902.16 de uitgaven f 167,702,75%gevende een nadeelig saldo van f 3800,59% Het denkbeeld eener reisbelasting van de dames Valenton en Wesselink te Utrecht, kan goed geslaagd genoemd worden. Ruim f800 werd aan giften ontvangen, van welk bedrag 22 zieke personen uit den minder gegoeden stand, waarvan 7 uit Amsterdam, 14 uit Utrecht en 1 uit Abcoude, in den afgeloopen zomer in de gelegenheid werden gesteld van de bui tenlucht te kunnen genieten. 21 zieken keerden hersteld terug. Mr. J. J". Uijtwerf Sterling, directeur der Nederlandsche Rijnspoorweg-maat schappij, die het volgend jaar als zooda nig zijn ontslag zal nemen, wegens het overgaan dier Maatschappij bij de Staats spoorwegen. is benoemd tot wethouder der gemeente Utreeht. Men meldt uit Hellevoetsluis aan de N. H. CL'. ïSedert eenige dagen worden in het marine-hospitaal te Hellevoetsluis achter eenvolgens een zestigtal schepelingen van Z. M. wachtschip Prins van Oranje ver pleegd. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, zijn de ziekteverschijnselen bij deze lijders dezelfde, als die men waar neemt bij de in andere Europeesche lan den heerschende griepziekte: loomheid in de beenen, koorts met vrij hooge tem peratuur, aanstekelijke hoest en bij zorg vuldige verpleging spoedige beterschap. Eigenaardig is het zeker, dat de overige oorlogsschepen nog niet werden aange tast, maar dat sommige beambten van het hospitaal na de opneming van ge noemde schepelingen aan dezelfde kwaal gingen lijden. Dank zij de uitstekende verpleging, onder leiding van den dir. off. van gez. 2e kl. Matak Fontein, keeren onze oorlogslui langzamerhand hersteld aan boord terug." Dat iemand 80 achtereenvolgende jaren het jaarfeest van een gezelschap medeviert, mag zeker wel als iets bui tengewoons vermeld worden. Dit zeldzame voorrecht mocht dezer dagen de koster W. Peters te Milligen genieten, toen het R.-K. zangkoor Si. Cecilia aldaar zijn ge woon jaarfeest hield, waaraan de hoog bejaarde dorpelwachter nu voor de 80e maal met nog veel opgewektheid deelnam. De ni3n verheugt zich in eene goede ge zondheid, en al zijne zintuigen slaan hein nog ten dienste. Uit Schijndel schrijft men aan De Tijd: Het uitgeven van zoogenaamde gouden tientjes werd Vrijdag onder onze gemeente door een drietal sujetten beproefd, doch met minder gunstigen afloop dan dit in de streek bij Eindhoven gebeurde. De veld wachter van Osch, alhier tijdig ingelicht wist met behulp van een schipper een paar dezer lui te arresteeren en in ver zekerde bewaring te brengen. De derde had gelegenheid te ontkomen. Omtrent naam en woonplaats gaven ze zeer on voldoende inlichtingen, doch die zullen spoedig gevonden zijn. De bewuste goudstukken zijn ruim zoo groot als onze tientjes. Zij dragen aan de eene zijde een ietwat gelijkend ko ningshoofd, dat echter naar links ziet, met het randschrift: Willem III, Koning der Nederlanden. De andere zijde bevat geen wapen, maar het opschrift: Prins van Oranje-Nassau Groot-Hertog van Luxemburg. Het stuk is dunner dan ons goudgeld en de rand niet gekarteld. Hoewel het verschil merkelijk is, de stukken aan de voorzijde gezien, is de overeenkomst toch groot genoeg, om sommige een voudige dorpslui beet te nemen. De directie der naamlooze vennoot schap de Olster Steenfabrieken heeft aan Raad van Apeldoorn een adres gericht waarin zij het aanbod doet aan de ge meente onder eenige vrij gunstige voor waarden in vollen en vrijen eigendom over te dragen het grootste gedeelte van het kunstwegennet, met plantsoenen, wa ter met gazon en eilandje, alles zich bevindend op het bekende landgoed Ma- rialust aldaar. Uit Rotterdam wordt gemeld nDe patroons der smidsgezellen heb ben Maandagmorgen allen, die wegens werkstaking waren ontslagen en verzoch ten weder te mogen werken, in dienst teruggenomen. De kappers- en barbiersbedienden te Rotterdam zullen onder de patroons lijsten laten circuleeren, om op Zondag 5 Mei e. k. de geheele Zondagsrust in te voeren. Naar aanleiding der verschillende vervalschingen van postwissels, die zich in ons land herhaaldelijk voordeden, maakt men er ons op attent, zegt de Arnh. Ct., dat daarvan in het buitenland, in Duischland, b. v., nimmer zal worden gehoord. Daar wordt de postwissel, zoo deze op het kantoor van afzending is in geschreven, benevens het daarop vermelde bedrag, aan den brievenbesteller op zijne gewone route medegegeven, en door dezen, tegen behoorlijke kwijting, aan den ge adresseerde of dier.s gemachtigde uitbe taald. Op dezelfde wijze handelt men daar met aangeteekende brieven. Hierdoor wordt den geadresseerde de last bespaard om naar het postkantoor te gaan, terwijl de arbeid der bureau-ambtenaren er door wordt verlicht. Het stelsel bij de Nederlandsche post administratie gevolgd, schijnt zekerder; men loopt geen gevaar, dat het publiek slachtoffer zal worden van oneerlijke post beambten maar het gevolg is nu, dat postbeambten het slachtoffer worden van oneerlijken onder het publiek. Wij beslissen niet wat de voorkeur verdient, maar dit zal men toestemmen, dat de methode in Duitschland minder omslag voor beiden medebrengt. Op eene aanvraag, door eene Ham- burgsche firma gedaan, om scheepsbouw- lieden uit de prov. Groningen tegen een werkloon van 28% cent per uur en 7% werkuren per dag, hebben zich uit Hoo- gezand nagenoeg 40 personen derwaarts begeven- Zaterdag, middernacht, is in eene tapperij in de Bethaniedwarsstraat te Amsterdam tusschen eenige personen eene vechtpartij ontstaan, waarbij een 20jarige werkman door een onbekend persoon in de hand is gebeten, waarom hij naar het Gasthuis is geleid om ver bonden te worden. Tijdens het rumoer is de tapper, die, lijdende aan een hart kwaal, ziek te bed lag, opgestaan, den kende dat zijne vrouw geslagen werd. Hij is volgens verklaring van genoemde vrouw en van eene andere in den ingang der deur, toegang gevende van de huis kamer tot de tapperij, tegen het onderlijf geschopt door een 21jarigen metselaar, tengevolge waarvan hij op de plaats is doodgebleven. Een geneesheer moet ech ter hebben verklaard, dat de tapper een natuui lijken dood was gestorven, welke door overspanning was veroorzaakt. Het lijk is naar het schouwlokaal in de cel lulaire gevangenis gebracht. Te Stadskanaal hadden zich Zater dag het 10-jarig zoontje van den hoofd onderwijzer Van der Wolde en het 11- jarige zoontje van den scheepskapitein Engelsman op het ijs begeven. Eenigen tijd later zakten zij er door, en beiden verdronken. Te Veenwouden is de 21-jarige werkman F. J. D. onder het schaatsen rijden door het ijs geraakt en verdronken. Te beginnen met het volgende jaar, zullen op voorstel van den inspec teur der cavallerie vanwege het dep. van oorlog prijzen worden uitgeloofd voor jacht- en terreinrijden door officieren. Zondagavond omstreeks 11 uur, toen te Rotterdam een echtpaar, dat een be zoek aan zijne ouders had gebracht, huiswaarts keerde, werd de vrouw plotse ling in de Jan Van Loonslaan door een bloedspuwing overvallen. De inmiddels geroepen geneesheeren konden bij aan komst slechts den dood constateeren. Met groote plechtigheid heeft Zon dag jl. in de St.-.Toriskerk te 's-Hertogen- bosch de bisschopswijding plaats gehad van mgr. W. Wulfingh, priester der con- gegratie van den Allerheiligsten verlosser en apostolisch vicaris van Suriname, on langs tot titulair-bisschop van Dambyso- polis benoemd, de wijding werd verricht door mgr. Godschalk, bisschap van 's-Her- togenboschvei der waren nog tegen woordig de aartsbissch. van Utrecht, mgr. Snickkers, de bisschoppen van Breda en Roermond, behalve tal van geestelijken in hoogeren en lageren stand, mr. Heij- denrijck, lid van den Raad van state, en DOOR Ck. DE SI. YS. Naar het Fransch.) 15) Ziezoo, sprak Michaud, dat zijn ten minste vrienden I Magdalena bracht wijn binnen en na dat de glazen gevuld waren, dronk Bar- nabé dezen toast Op de gezondheid van den beste der patronen en dat zij die niet verheugd zijn over zijne terugkomst van spyt mogen bersten. Meester Jan wilde juist vragen wat die woorden beteekenden, toen de burgemee ster binnentrad die hem van het eerste oogenblik af had verdedigd. Diens bezoek was op nieuw een bljjk van achting. Geduld en moét gehouden zei de burgemeester tot hem allen bij wie het hart op de rechte plaats zit, zullen weder tot u komen. Allen stemden met die woorden in en vertrokken kort daarna. Meester Jan gevoelde zich door die be zoeken wel wat opgebeurd. Hij ontbeet met veel smaak en ging toen den tuin in, waar zijn zoontje reeds bezig was een kerseboom te plunderen. De kersen waren wel rijp geworden, maar voor 't overige zag het er in den tuin bedroefd uit Onkruid, klimplanten, braamstruiken bedekten de lanen en de perken, terwijl de grond op verschillende plaatsen gebersten en vol met gaten was, ten gevolge van de regen en de branden de hitte, zoodat Jeannette zich niet kon onthouden uitteroepen Het lijkt hier wel een kerkhofl En waarlijk het scheen een braaklig gend land of een heideveld te zijn. Als er nog misschien enkele bloemen konden bloeien, bestond echter bijkans geen voor uitzicht dat men nog groenten zou krij gen en zoo niet terstond de handen aan 't werk werden geslagen, zouden alle voortbrengselen van den moestuin verlo ren zijn. Dan moeten we maar dadelijk be ginnen te spitten, te planten en te be gieten zeide de kleine Pieter vol ijver. Wat slaat ge door! antwoordde zijn vader. Eerst moesten we er aan denken onze beurs te stijven, want die is leeg. Wie anders dan de werkplaats kan ons onze schulden doen betalen. Vrouwlief, geef mij mijn zondagspak. Ik ga mijne klanten bezoeken en mij ter hunner be schikking stellen om het begonnen werk te hervatten. Toen meester Jan werd gearresteerd, had hij een aantal belangrijke zaken on der handen of aangenomen, onder anderen het herstellen van een molen, eene zaak van belang, die hem veel zou opbrengen en waarop hij gerekend had. De molenaar woonde zoo wat twee of drie mijlen van 't dorp. Hij was dezelfde die vroeger naar de hand van Magdalene had gedongen, waarover hij nog altijd een wrok koesterde. Niettemin had hij aan Michaud het werk opgedragen, om dat er toen te Vittel geen andere bekwa me schrijnwerker woonde. Toen was de molen al zeer gebrek kig! dacht meester Jan, in de laatste acht maanden zal hij er zeker niet op zijn verbeterd. Hij was dus zeer verwonderd, toen hij de plaats naderde, een helder tiktak te hooren en naderbij komende, het groote scheprad geheel nieuw te zien rondwen telen onder een afdak eveneens nieuw gemaakt. Aan den ingang stond de molenaar, wit van het meel, in de zon zijn pijp te roo- ken. Toen hij Michaud zag aankomen, fronste hij de wenkbrauwen en voegde hem op een alles behalve vriendclijken toon toe 1 Zoo, zijt ge weer terug, mijnheer Michaud.... Geheel tot uw dienst, antwoordde deze. Maar het schijnt dat ge reeds voor zien hebt in 't geen 't meest noodig was te hersteller,.... Van binnen is ook alles reeds her steld, zeide de molenaar. Ik dacht u niet zoo spoedig terugtezien. Maar! stamelde meester Jan, ik had reeds het hout en liet ijzer gekocht.... Gij hebt toch onze overeenkomst niet vergeten. Gij zijt hel juist, mijnheer Michaud, die haar niet hebt uitgevoerd op den bepaalden tijd. Tengevolge van nooddwang, mijn heer Het malen kan niet wachten! be sloot de molenaar. Daarmede is 'tuit. Wij zullen procedeeren,.... ten minste zoo ge niet bang zijt op nieuw met de politie in aanraking te komen Het bloed steeg Jan naar't hoofd. Dat was dien dag reeds de tweede maal dat men hem een dergelijke beleediging aandeed. Hij vertrok zonder een woord meer en vervolgde zijn weg. Oveial echter dezelfde ontvangst, de zelfde onaangename uitkomsten. Zijn werk was door een ander opge vat en beëindigd. Door wien? dat had hij niet durven vragen. Hij kende geen concurrent in het dorp. Had men zich dun gewend tot ie mand te Neufchateau of te Mirecourl, omdat men meende op hem niet te kun nen rekenen? Dat zou dan wel meer ge kost hebben, maar het kwaad was nog zoo erg niet, want de klanten uit de om streken zouden bij hem terugkomen. Aldus peinzende trad Michaud, die het dorp was omgeloopen, er aan den ande ren kant weder in. Plotseling bleef hij staan en slaakte een kieet van smarte lijke verbazing. Hij zag een werkplaats, een uithangbord van een nieuwen schrijn werker. Nu begreep hij alles, hij had een mededinger. Nu zijn wij verloren dacht Michaud bij zich zeiven. De concurrentie, reeds zoo gevreesd in kleinere steden, heeft terstond lampzalige gevolgen in een klein gehucht of dorpje met twaalf tot vijftien hondeid zielen. Daar is de bloei eener zaak alleen mo gelijk wanneer men alleen staat. Komt er een mededinger, dan is ellende daar van bet gevolg zoowel voor den gevestigden als voor den nieuwen arbeider, want men betwist elkander bet werk en dienten-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1