NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. BERICHT. Nieuwe abonnés ont vangen deze Courant tot 1 Januari gratis. DINSDAG verschijnen. lagdalena's led. No. 102. Zaterdag 21 December 1889. Achttiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Wegens het a.s. KERSTFEEST zal het volgend nummer, in plaats van op Woensdag,op Inzenders van Adverten tiën, Berichten, enz, wor den beleefd verzocht voor al voor tijdige toezending zorg te dragen. Bankroet. BINNENLAND. FEUILLETON. AMERSFOOITSCHE COÜliiT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De heeren Jan en Piet maken nu en dan van die leuke opmerkingen, waar men wel eens even bij mag stil staan. Laatst hadden zij het over failliet gaan, en de eerstgenoemde van het brave tweetal beweerde dat er lui zijn, die daarmede een aardig kapitaaltje bijeen weten te scharrelen, hetgeen zijn kameraad den wensch deed uitdrukken naar een wet op schulden en faillissementen, die den een zal beletten den ander kaal te- plukken. Nu, als we 't van wetten moeten hebben, zal't nog wel wat aanloopen op dat gebied is onze kracht niet groot, 't Land wemelt van juristen, en juist dat is misschien oorzaak dat men het over de grondslagen, waarop zulk een wet zou moeten rusten, nooit eens zal worden. ^Er is een tijd geweest, dat het niet voldoen aan zijn geldelijke ver plichtingen een groote schande was ja, bij sommige, laat ons er da delijk bijvoegen onbeschaafde volken heeft het vrijheidsverlies ten gevolge in dien zin, dat de onmachtige schul denaar de slaaf wordt van dengeen wiens geld hij zich toeeigende. Het laatste is in de ontwikkelde maat schappij moeielijk in toepassing te brengen want lieve hemel, hoe gering zou het aantal vrijen dan worden! En schande, komaanwie nog een zoo verouderde opvatting zou willen huldigen, moest met een pruik op als een curiositeit worden tentoon gesteld. Als men er eens toe overging de ex-bankroetier te boycotten Iemand heeft zijn zaken in de papieren laten loopen en zich failliet verklaarder worden door de rechtbank curators benoemd, een advocaat neemt de leiding van de zaken in handen, en, nadat de liquidatie is afgeloopen blijkt, dat er zoowat 9 procent kan worden uitbetaald. De crediteuren, meest kooplieden natuurlijk, nemen met die schikking genoegen, anders kregen zij niemendal, en, komen zij veel te kort, welnu, ook voor hen staat de gelegenheid open om door middel van een faillissement schoon schip te maken. Het accoord wordt vervolgens door de rechtbank geho mologeerd, en onze man gerehabili teerd, dat wil zeggen, hij kan op nieuw zaken gaan doen, net of er niets gebeurd is. Misschien zou men denken, dat degenen die hem vroe ger crediet verleenden, nu wat hui verig zijn geworden om zaken met hem te beginnen Volstrekt nietdie man heeft getoond handigheid te be zitten en zich op het geschikte oogen- blik te kannen terugtrekken. Van zoo iemand is te verwachten dat zijn vlieger wel op zal gaanmen moet hem tot vriend houden. Nu zou het publiek, dat andere begrippen van goede trouw is toege daan, van zoo'n handig man zich moeten afwenden, al waren zijn aan biedingen nog zoo schitterenden in derdaad, aan zulk een toepassing van hot boycott sjrsteeiri zouden we mee willen doen. Want wat is het geval Men klaagt over de woedende con currentie, die zoowel de ondernemers winsten als de arbeidsloonen drukt, en zelfs door haar uitspattingen de maatschappelijke orde in gevaar brengt. Een koopman, die zijn leveranciers niet betaalt, kan licht goedkooper omzetten dan een ander, die wèl van plan is het te doenhij kan zelfs, gedurende eenigen tijd, op grooten voet leven, als hij maar zorgt het niet zóó bont te maken dat zijn aan staand faillissement niet, wegens te hooge verteringen, het karakter van een frauduleus bankroet aanneemt. Het is dus geen kunst, het publiek te lokken, en in goede verstandhou ding met de afnemers te blijven, ook al is de alïaire, wegens liquidatie, een poos gesloten geweest. Datscbaadt aan de vriendschap niet. En met dat al daalt het zedelijk peil, wordt de grenslijn tusschen wat geoorloofd is of niet, uitgewischt. In sommige krin gen zal men wel den man weren, die evenals de tegenwoordige Staats president van den Zwitserschen Bond, de heer Droz, zijn loopbaan als handwerksman is begonnen en zich door genie, gevoegd bij taaie volhar ding en onkreukbare eerlijkheid, om hoog heeft gewerkt; inaar man zal er geen oogenblik aan denken toe gang te weigeren aan den »handigen" koopman, die zijn fortuin heeft opge bouwd met de fragmenten van de welvaart van anderen. Misschien zal eenmaal de tijd ko men, dat de eenvoudige rechtsbegrip pen, met welke het geschreven recht zoo-dikwijls in disharmonie is, ook de onhebbelijkheden op handelsgebied zullen uitzuiveren. We wezen er reeds op, vroeger was het een schande, bankroet te gaan, en nog altijd is in den mond des volks het woord «bank roetier" een scheldnaamwie dien bezigt loopt groot gevaar wegens hoon te worden aangeklaagd en ver oordeeld. Van wederopvatting der zaken, na eenmaal te zijn veronge lukt, was voorheen geen sprake; en we hebben weieens geschiedenissen gelezen van gefailleerden, wier erf genamen zich geen rust gunden tot dat de geldelijke verplichtingen, aan welke op een rampvol oogenblik niet kon worden voldaan, tot op den laat ster. stuiver waren vereffend, om op die wijze de nagedachtenis te zuive ren van een vader of anderen bloed verwant, drager vaneen geëerbiedigde naam. Zulke gevallen komen nog wei eens voor: zij hebben dit eigenaardige, dat de echte practische lui er om lachen. Er is wel iets vóór te zeggen, een gefailleerd koopman het recht om zaken te doen, te ontnemen. Hij kan een ongeluksvogel zijn, en dan is het hardmaar als iemand een zeereis moet doen, gaat hij liefst niet aan boord bij een gezagvoerder, die met een bijzonderen aanleg voor schip breuklijden is gezegend. Hij kan ook het slachtoffer zijn van de malver satiën van anderen, en het is wezen lijk treffend, hoe vaak patroons door hun ondergeschikten voor belangrijke sommen worden beetgenomen. We hebben weieens gedacht, of dit niet voor een groot deel aan gebrekkig toezicht is te wijtende koopman moet bij de pinken zijn, uit eigen oogen en niet met de kijkers van anderen zien, liever de zaken een beetje beperken dan ze tot zulk een omvang te laten uitgroeien dat hij de leiding moet laten slippen. En dan, wat meer eenvoud in de voldoe ning aan eigen behoeften, het niet toegeven aan de verleiding tot weelde- uitgaven, zou mede bevorderlijk zijn aan het herstel van goede trouw in de handelswereld. Natuurlijk, zonder crediet is het doen van zaken onmo gelijk maar somtijds moet men ver steld staan over de lichtvaardige wijze, waarop crediet wordt verleend aan personen, die men over meer guldens laat beschikken dan zij centen waard zijn. We kunnen natuurlijk in een cou rant-artikel niet anders geven dan eenigealgemeene beschouwingen over een onderwerp, welks nadere regeling reeds langer is gewenscht dan ons heugt. Wanneer zal die noodzakelijk heid eens zoo diep worden gevoeld, dat afdoende verbeteringen worden vastgesteld H. M. de Koningin heeft bij de firma Perry Co. 's-Hage een belang rijken aankoop van Kerstboomversieringen gedaan. De oud-hoogleeraar dr. J. I. Doedes te Utrecht is door Z. M. den Duitschen koning van Pruisen, benoemd tot ridder 3e klasse der Pruisische kroonoide. Het oude gymnasium te Rotterdam, dal voor eeuwen als klooster dienst deed, later tot Latijnsche school werd ingericht en tot voor weinige jaren als Erasmiaansch gymnasium een grooten naam verwierf, waar zoovele groote mannen hun eerste opleiding genoten, zal voor afbraak ver kocht worden. Sedert eenige dagen wordt vermist zekere C. v. O. af komstig van Terheiden en verpleegd in het krankzinnigengesticht te Vucht. Dat is nu reeds de derde maal, dat hij vandaar is ontsnapt Alle naspo ringen zijn tot nu toe vruchteloos. Paleis voor Volksvlijt.De wonderen zijn de wereld uit I Niets schijnt ons zoo handig of knap of geleerd, Of straks komt een wijzer, die 't weg redeneert Pas hebben wij verbaasd gestaan voor het onbegrijpelijke van de wondervolle kunststukken van miss Fay, en ons af gevraagd Is dat nu gewoon mensehen-, of is het heksenwerk? En daar komt professor Chambly en geeft eene séance, waarop hij nog veel ingewikkelder proe ven neemt en zoo nu en dan even een rustpunt in den stroom-van onbegrijpe lijke verschijnselen te baat neemt, om DOOR Cl». DESlïS. Naar het Fransch.) 16) Geldt het bovenstaande in 't algemeen, in dit geval kwam daar nog bij de min achting, ja de vijandschap, waarvan de arme Jan gevoelde het slachtolfer te zijn. Hij had «terecht gestaan voor de Assises al had de jury hem nu ook vrijgespro ken, Vittel veroordeelde hem. Ja, sprak Michaud in zich zeiven, nu begrijp ik waarom mijnheer de bur gemeester mij geduld en moed aanbeval. Ik zal beiden hebben.... Wij zullen strij den Geen klachten meer! Mijne vrouw en kinderen zullen mij zien glimlachen.... Ik zal mijn verdriet heimelijk veibergen zonder dat zij hel vermoeden.... Hen al thans zal de boosaardigheid der dorpe lingen niet treffen ik alleen zal er slechts onder lijden 1 Jan hield woord, en reeds van dien eersten dag van beproeving af, zagen Magdalena en de kinderen hem binnen treden, terwijl hij als vroeger zijn liedje neuriede. Er is geen haastwerk, zeide hij, en ik ben er niet rouwig om, want er is werk genoeg binnen 's huis.... Eerst moe ten we er op bedacht zijn het huis op orde te brengen.... zonder nog aan den tuin te denken.... niet waar mijn jongen Zoo verliepen er eenige dagen. Zij kwamen bijna niet buiten de deur. Ieder was binnen 's huis bezig en de woning begon allengs haar vroeger aanzien te herkrijgen. Van tijd tot tijd hielp Bamabé ook een handje mee. Sommige inwoners, meer uit nieuwsgierigheid dan uit vriendschap, waagden het 't huis binnen te treden. Op zekeren dag trad Gaudoin, de deur waarder binnen om de achterstallige belastingtermijnen te innen. Wat! riep Jan uit, moet ik nog patent betalen voor den tijd die ik in de gevangenis heb doorgebracht, en waarin ik buiten mijn schuld, niet kon arbeiden Neen, dat zou te erg zijn En toen hij zich daarentegen de dubbel zinnige getuigenis van Gaudoin herinnerde wilde hij dezen de deur uitjagen; Magdalena kwam tusschen beiden. Hij doet zijn plicht, zeide zij, en het is buiten zijn schuld dat hij u uit Anselme's woning heeft zien komen. Niet waar? sprak Gaudoin bedeesd. Ik heb niet goed gesproken, maar mijne bedoeling was goed. 't Is niet mooi van u dit kwalijk te nemen.... ik behoor tot degenen die u vriendschap blijven toedra gen.... En dat zijn er niet veel, hernam Magdalena, en dus moeten wij hun dank baar zijn. Gij zult ons welkom zijn even als vroeger, mijn jongen. Ga zitten.... Ik zal u het geld geven. Zij zeide dit op zoo zonderlinge wijze, dat Michaud haar verwonderd aankeek. Half aarzelend, zette de deurwaarder zich neder op het hem aangewezen bankje. Magdalena haalde haar beurs uit de secretaire. Vervolgens zette zij zich vlak over Gaudoin aan den anderen kant van de tafel, waarop het belastingbiljet lag en terwijl zij het geld uittelde zeide zij: Men had u daar voor het gerechts hof moeten vragen of gij niet eenige beweging gehoord hadt? Waar dan? Wel 1 bij dien armen Anselme. Onmogelijk, hernam Gaudoin leven dig.... Want ik ben ook hard weggeloo- pen.... voor de onweersbui.... dat begrijpt ge Zoo, zeide zij, en vervolgde terwijl zij hem het geld ter hand stelde. Hier hebt gij het geld. Gaudoin zag op zijn beurt Magdalena verwonderd aan, terwijl hij't geld in zijn zak stak. Waarom deed gij mij die vraag? vroeg hij plotseling. Och, ik weet het nietantwoordde zij op onverschilligen toon. Op nieuw ontstond er een oogenblik van stilte. Maar ik, ik weet hetl hervatte Gaudoin, het is omdat ge daarvoor de asisses eene verplichting op u hebt ge nomen. Zij zweeg en hij vervolgde: 'tWas een schoon, een moedig be sluit! Hem te vinden en te ontmaskeren die de wandaad pleegde 't Is wel moeie lijk.... maar niet onmogelijk.... vooral als gij daarin wordt geholpen.... En wie zou mij helpen? Ik, om te beginnen, zoo waar als ik Gaudoin heet. Hebt gij dan op iemand verden king? riep zij uit. Neen, antwoordde hij levendig, op niemand, dat verzeker ik u.... maar men kan nadenken en zoeken. Ge weet, ik loop nog al overal om mijne biljetten rondtebrengen.... ik treed overal binnen en ik houd mijne oogen en ooren niet in rnijn zak. Kortom, ge kunt over mij be schikken als over een fret, die door een jager wordt afgestuurd daarheen waar hij noch zijne jachthonden zouden kunnen genaken. Zoowel het gelaat als de gestalte van Gaudoin leenden zich uitstekend tot deze vergelijking; hij had wel wat van een bunsing. Ik dank u en neem uw aanbod aan, sprak Magdalena zachtjes, ter wijl zij, met de ellebogen op de tafel leunende hem aanzag. Maar, hernam hij, gij moet mij de konijnenkolen wijzen! En als er ko nijnen in zijn, zal ik zeerwel uitdrijven, dat beloof ik u. Mijn gezicht is niet scherp genoeg om ze op te mei ken, gij daaren tegen hebt goede oogen, en daarenboven meer versland, rneer scherpzinnigheid en rneer vasten wil om tot uw doel te ge raken. Ik heb er geen ander belang bij dan de begeerte om brave r.ienschen die mij wel hebben gedaan op inijne beurt van dienst zijn. Houd dus een oog in het zeil en zoek. Zoodra gij vermoeden opvat, zeg het mij en.... mondje dichtWant de slechte betalers zijn mijne vrienden niet.... Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1