HAKHOUT. AANBESTEDING. Advertentie. Zwaar Eiken-, Elzen-, BOOM EN. HAKHOUT. 33 perceelen HAKHOUT, Gemengd Nieuws. NIEUWJAAR. Populieren en TaMom VERKOOPENs Zwaar Eiken en ander BEKENDMAKING. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. - - - - if Correspondentie. VERKOOPEIM: 101 perceelen 35 perceelen Zware Eiken-, Esscken-, Sparren-, Benken- en andere 19 perceelen AANBESTEED: als het ware te zeggen«Ge begrijpt er niets van; nu daar is het ook niet op gemaakt. Maar als ge even geduld hebt, zie, dan doen wij zus en zoo" en ge staat nog verbaasder dan daareven, over uw eigen domheid, dat ge dit niet be grepen had, of over de ongeëvenaard slimheid en handigheid van den man, die daar voor u staat. Zoo ging het gisterenavond in 't Pa leis. Chambly deed, wat miss Fay, wat Davenport, Bastian Taylor, Homes en anderen verricht hadden, met evenveel gemak en zekerheid naen als hij even een blik om het hoekje liet werpen en u in de gelegenheid stelde te vermoe den op welke wijze deze wonderen wor den gemaakt dan zaagt ge tevens, hoe hooger de gewaande mediums ston den, hoe grooter het boerenbedrog was waarmede ze u ate pakken namen." Daarom is een bezoek aan de séances van prof. Chambly aanbevelenswaardig. Maar ook tevens, omdat hij nog meer pijlen op zijn boog heeft en u een ge heelen avond met zijn vele, onverklaarde en onverklaarbare prestidigitateurstoeren aangenaam weet bezig te houden. Arast. Ct. Op klacht zijner ouders is J. de J koopman in parapluien te Sneek, oud 20 jaren, door de politie naar Leeuwarden gebracht en ter beschikking van de justi tie gesteld. Hij heeft nooit willen oppas sen en was meestal van huis, waardoor hij zijne ouders altoos veel verdriet heeft aangedaan, en toen hij eindelijk zich niet ontzag hen te mishandelen en te beste len, door verschillende huishoudelijke artikelen en kleeren weg te nemen, heb ben zij ten laatste de hulp der politie ingeroepen. Vroeger was diefstal, door kinderen ten nadeele der ouders gepleegd, niet straf rechtelijk vei volgbaar, maar het nieuwe strafwetboek staat die vervolging toe, op klachte der ouders en nu heeft de rech ter-commissaris in strafzaken bij de recht bank te Leeuwarden de voorloopige ge vangenhouding van J. de J. bevolen, die daarop overgebracht werd naar het huis van bewaring aldaar. Door de politie te Delft is aange houden eene vrouw, M. K., zonder beroep en vaste woonplaats, wier aanhouding is verzocht in het algemeen politieblad door den burgemeester van Zeist, wegens zich onder bedriegelijk voorgeven meester maken van diveise goederen. De officieren van justitie te Utrechten te Haarlem verzochten in hetzelfde blad bekend te worden gemaakt met de woon- of verblijfplaats van dezelfde vrouw uit hoofde zij als verdachte moest worden gehoord. Na haar aanhouding bleek, dat zij zich ook te Delft aan oplichting schuldig heeft gemaakt. Door eenige leden van de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam is het plan opgevat om daar ter slede een christelijke werkliedenverceniging op te richten, ten doel hebbende elkander bij ziekte enz. bij te staan. De Gemeentel aad van Horssen heeft een niet alledaagsch besluit genomen. Hij heeft namelijk bepaald, dat voor rekening der gemeente, ten behoeve van elk school gaand kind een paar pantoffels zullen worden aangeschaft, bestemd om gedu rende den wintertijd in de school te worden gebruikt. De directeur der wees inrichting te Neerbosch ontving dezer dagen van ie mand te 's-Hage, die onbekend wenscht te blijven, f200; van een vriend uit Rotterdam, als Nieuwjaarsgift, f100; van een vriend uit Winterswijk f50; verder tal van geschenken voor den Kerst boom. Weinige weken nadat zijn jongere broeder, onze groote taalvorscher, zijn 40 jarig professoraat herdacht, vierde de staatsraad mr. G. de Vries Az. het gou den jubilé zijner promotie tot doctor in de rechten en in de letteren, op 18 De cember 1839, aan de hoogeschool te Leiden. Zijn grooten naam onder de bje- derlandsche juristen vestigde de Vries door zijn in 1840 verschenen werk „Wet gevende macht der plaatselijke besturen," dat hem den weg baande tot het ambt van griffier der Staten van Noord-Hol land. Dit umbt verwisselde hij in 1862 met dat van lid van den raad van state in welk gewichtig staatscollege hij later andermaal zitting nam, nadat hij van 6 Juli 1872 tot 27 Augustus 1884 als mi nister van justitie was werkzaam ge weest. De korte rust, die hem na zijn aftreden als minister ten deel viel, besteedde hij aan een doorwrochten arbeid over het ,,Dijks- er, molenbestuur in Hollands noor derkwartier onder de grafelijke regeeiing en gedurende de republiek," welk werk in 1876 werd uitgegeven door de Konink lijke academie van wetenschappen. Mr. de Vries is een der oprichters van de Nedei landsche juristenvereeniging, in welker bestuur hij geruimen tijd zitting had. Naar men verneemt, zal die veree- niging hem, ter herinnering aan dezen dag, een huldeblijk aanbieden. Voor Geertruida Blommers, de moedige dienstmaagd, die het kind van den heer D. te Amsterdam, bij een brand redde en zelf zwaar gekwetst werd is daar f1500 bijeengebracht. Wolsink, de inbreker in de villa des heeren Janssen te Baarn en van den heer Noothoven van Goor te Hilversum, is wegens deze feiten tot 6 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Naar wij vernemen, circuleert on derstaand adres, hetwelk reeds van onder scheidene handteekeningen is voorzien. Tot het Gemeentebestuur van Amers foort wenden ondergeteekendenallen ingezetenen dezer gemeente, zich met een eerbiedig, doch dringend en ernstig verzoek. Dit verzoek geldt de Kermis en onder geteekenden wenschen hunne bezwaren tegen dat zoogenaamde volksfeest den raad thans ter overweging aan te bieden, nu de ongebondenheid en de ongeregeld heden, waartoe het ook ditmaal aanleiding gaf, nog versch in het geheugen liggen. Wanneer een volksfeest, eene ge legenheid tot veraangenaming van het leven des volks, klaarblijkelijk niet in het belang is des volks niet alleen, maar dat belang zelfs ernstig benadeelt, hoort het te worden afgeschaft. Ondergeteekenden meenen, dat zulks met de Kermis het geval is. Als jaarmarkt heeft zjj alle reden van bestaan verloren. De waren, die den ingezetenen worden aangeboden, kunnen zij zich evengoed of beter in de winkels hier ter stede of op de wekelijksche markt verschaffen. Wat nu de Kermis, als gelegenheid tot volksvermaak betreft, ondergeteekenden meenen, dat men het volk een weldaad bewijst door het een vermaak te ont nemen, waardoor het stoffelijk en zedelijk wordt benadeeld. Het stoffelijk nadeel is zeker niet ge ring te schatten, vooral in een gemeente als de onze en de tijd in aanmerking genomen, waarin alhier de Kermis wordt gehouden. Om mede te kunnen doen, feest te kunnen vieren zooals anderen, verbrast vaak de „mindere man" in wei nige dagen het geld, dat hij weldra maar al te zeer zal noodig hebben voor zijne eerste levensbehoeften. Is het waar, dat er bij gelegen heid van de Kermis vrij wal geld in de stad komt, zoowel door het verblijf der kermisgasten als door hetgeen de inwo ners der omliggende gemeente hier ple gen te verteren, het is evenzeer waar dat aan den eenen kant een zeer groot deel daarvan alleen ten goede komt aan de kroeghouders en drankverkoopers, die hunne winsten voornamelijk behalven door wetsovertreding, (het schenken van ster ken drank aan hen, die reeds in een staat van dronkenschap verkeeren, het geen in den kermistijd nog meer dan anders geschiedt); en aan den anderen kant. dat er nog veel meer geld uit de stad wordt weggevoerd door de kermis gasten, die zeker met geen ander doel hier gekomen zijn. Veel grooter echter is de schade, die op zedelijk gebied aan het volk wordt toegebracht. Niemand toch zal ontken nen, dat de Kermis voor een zeer groot deel, zoo niet voor het meerendeel der zoogenaamde feestvierders eene gelegen heid en verontschuldiging is voor onge bondenheid en uitspattingen van allerlei aard. Dit geldt vooral het opkomend geslacht; zij, wier arbeid hen in aan raking brengt met jongelieden van bei derlei kunne, ondervinden maar al te zeer aan hoeveel gevaar en verleiding de aan hunne zorgen toevertrouwden gedu rende de Kermis zijn blootgesteld. Als bewijs van de gegrondheid dezer opmerkingen wijzen ondergeteekenden er nog op, dat geen enkele gemeente, die eenmaal de Kermis heeft afgeschaft, haar ooit weder heeft ingevoerd. Hieruit volgt toch, dat de besturen dier gemeenten den genomen maatregel als heilzaam hebben eikend. Op grond van dit alles verzoeken ondergeteekenden den Raad, ook in Amersfoort de Kermis te willen afschaffen. 't Welk doende, enz. Donderdagavond was de bovenzaal van het gebouw «Volksheil" goed gevuld, als spreker trad op Dr. F. van Gheel Gildemeester die tot onderwerp zijner lezing genomen had. Christendom en Socialisme, de gevierde 's Gravenhaagsche kanselredenaar behandelde het ontstaan, werk en doel van het socialisme, en eindigde zijn met geestige gezegden door vlochten en zeer duidelijke voordracht, die van het begin tot het einde met groote belangstelling werd aangehoord, met de mededeeling dat te 's Gravenhage een Christelijke Volksbond ter behartiging van maatschappelijke belangen was op gericht, dat deze bond op den grondslag staat van het Christelijk geloof en liefde voor het Vorstenhuis en Vaderland, dat reeds 150 leden aldus waren toegetreden, waaronder een bekeerde socialist en zelfs een anarchist. Omtrent het doel en lichting dezer bond verwijzen wij naar ons nummer van Zaterdag 14 December j.l. De Heer H. H. E. Morren, is te Utrecht geslaagd bij het tweede na tuurkundig examen voor candidaat-arts. Op den Utrechtschen straatweg, nabij Ameisfoort, wilde gisteren een wiel rijder een hem tegenkomend rijtuig voor bij rijden. De koetsier van het rijtuig, inplaats van uit te wijken, stuurde op zettelijk zooveel mogelijk op den wielrijder aan, met het gevolg, dat de wielrijder van zijn machine viel en met het hoofd onder de pooten van het paard terecht kwam. Zwaar aan hoofd en borst gewond, moest de ongelukkige in het rijtuig wor den opgenomen en naar eene nabij zijnde woning worden veivoerd. Het rijwiel werd zoodanig beschadigd dat het niet meer te gebruiken is. Amst. Ct. Tot tijdelijk onderwijzer aan de R. C. Jongensschool alhier is aangesteld de heer J. W. van Riggelen. te Weersloo. Door het Bestuur der Vereeniging Flehilé werd Woensdag jl. aanbesteed het uitvoeren van eenige herstellingen aan het gebouw de voormalige InGi merie. Hiervoor was ingeschreven door W. Salomons f599,20 H. Geijtenbeek f496, J. W. Boshuizen f460, J. Klaarenbeek f449,49, G. Wassink f440, W. van de Kooij f425, L. van Achtenberg f399, L. Ruitenberg f394, J. R. van 't Hof f394. Het werk is, met onderling goedvinden, den heer J R. van 't Hof gegund. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid: Is, voor het tijdvak van 1 Jan. tot 15 Maart 1890, opgedragen aan den Rijksop ziener op de spoorwegdiensten: A. J. Hendriks te Ameisfoort, het dagelijksch toezicht op den dienst van der. spoorweg Zutphen-Winterswijk-Pruisische grenzen. Lijst van blieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Nov. 1889. 1. Mev. Visser v. Aalst, Amsterdam. 2. Reijers, Baarn. 3. B. Haaijemaat, 's Hage. 4. Nijhof, St. Oedenrode. 5. J. Rijksen 11 6. A. van Putten, H Van Bunschoten: 7. C. de Jong, Arnhem. Briefkaart 1. A. G. Coomans, Amsterdam. Naar België: 1. G. Freuter, Brussel. S32ato 8TA AT8LOTEKIJ (Derde klasse.) Trekking van 18 en 19 Dec. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen run f 45 196 211 213 244 290 299 2907 2940 2965 2968 4032 4068 4071 4080 4081 9002 9043 940Ö 9410 948210310 10312 10319 12632 12749 12803 12822 12843 13807 13845 13861 13879 13894 13901 13909 13921 17114 17147 17276 17707 17711 17727 17729 17735 en 18006 Te zamen 45 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 30, 31 Dec. 1889, 2, 13—16, 21-24, 2831 Jan. en 48 Febr. 1890. Loten zijn nog verkrijgbaar. Veenendaal. De nieuwe kerk der Ned. Geref. Gem. (doleerende), zal op den eersten Kerstdag in gebruik worden genomen; alsdan hoopt dr. G. van Goor, van Bunschoten, te 3 uur 's namiddags de inwijdingsrede uit te spreken. Renswoude. In het a.s. voorjaar zal alhier waarschijnlijk eene keuring van mannelijke fokdieren worden gehouden. Het hoofdbestuur van het Genootschap voor landbouw en kruidkunde in de pro vincie Utrecht heeft daarvoor aan de af- deeling 1100 toegestaan. De Griep maakt letterlijk een rondreis over heel de wereld. Zij breidt zich te New-York uit en ook in Japan heeft zich de ziekte vertoond. Te Berlijn neemt het aantal lijders af. Graaf Moltke is weer hersteld. Te Ham burg zijn 4000 en te Lubeck 400 per sonen aangetast. Te Kopenhagen is het aantal lijders tot 3500 en te Stockholm tot 6000 gestegen, zoodot de schouwbur gen en scholen gesloten zijn. Ook te Madrid en te Rome blijft de ziekte heer- schen en te Londen begint zij zich uit te breiden. Veelal heerscht de ziekte in lichten graad. Te Londen echter breidt zij zich zeer uit vooral onder het per soneel van couranjen-bureaux en druk kerijen en wordt de ziekte in vele ge vallen gevolgd door pleuris. Te Parijs heeft het vochtige, koude weer slechten invloed gehad. Van de 1122 beambten bij liet hoofd-telegraaf- karitoor ontbraken 236; van de 253 juf fers op het telephoonkantoor zijn 87 aangetast. De ziekte is echter zoo weinig gevaarlijk, dat men er zich niet ongerust meer over maakt, en zij vermindert. De gegoede standen hebben het echter nog erg te kwaad en in de Kamer van Afge vaardigden zijn de rijen nog zeer gedund. Te Roubaix. Atrecht en Rijssel zijn ver scheiden gevallen voorgekomen. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: 12 Dec., Peel, z. van Peel van den Tweel en Aleida Huijskes. An- tonius, z. van Gijsbcrtus Kaspers en Aartje Bousel. IB Dec., Metje, d. vau Jacobus van der Linden en Rika Reijerse. 16 Dec., Wilhelmus, z. van Gijsbert Schimmel en Grietje Hinnekamp. 17 Dec., Evertje, d. van Égbertus Wouda cn Helena de Vries. Gehuwd: 18 Dec., Gerrit van der Lugt en Geertrnida van Eeden. Overleden: 13 Dec., Maria Brits, 4 j 1 B Dec., Hendrikus Petrus van Keeken, 31 j. echtg. van Gijsberta Verheuvel. 16 Dec., Clasina Kroes, 2 j. 17 Dec., Gerritje, van Dorsseu, 18 m. Hondrika Geurtsen, 2 m. Jacoba van Gelder, 4 m. Ge- rarda Sophia Bos, lm. 18 Dec., Arie van den HootF, 16 m. Margaretha Wil- lemijna de Wit, 2. m. Bunschoten. Geboren: B Dec., Evertje dochter van Jaapje Heinen. 13 Dec., Jan, zoon van Peter Bos en Fijtje Korlaar. 14 Dec., Reintje, dochter van Bort Koelewijn en Jannetje Koelewijn. Hoogland. Geboren: 16 Dec., Neeltje dochter van Willem Mauten en Gijsberta de Bruin. Stoutenburg. Geboren: 12 Dec., Rijkje, d. van Wil lem Keller en van Stijntje Klein veld. 17 Dec., Johannes, z. van Aalbert Janssen en Hendrika Moskuilen. Woudenberg. Overleden: 16 Dec., Harmen Moes bergen, wed. Tan Gijsje van Kolfschoten, 88 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 20 Dec. 1889. Tarwe f 0.— af 0.-- Rogge 0.— 5 1 0.— 1 Boekweit 0.— n 0.— per Appelen 5.— 77 7.— hecto Pereu 0.— 15 0.— liter. Kleiaardappelen - 2.— >i 0 Zand 1.70 2.— 1 Hoendereiereu - 6.50 7> 7.50 p. lOOst. Buitenl. 5 77 5.50 55 Boter 1.05 1.17'/, p kilo. Margarine 0.— 77 0.— P Zoetem. kaas 0.— 77 0.- P 50 Kippen 0.60 >1 1.20 Kuikens 0.50 75 1.20 1 Piepkuikens 0.— 15 0. 1 Ganzen 0.— 15 0.— Oude eenden 0.60 0.80 per stuk. Jonge 0.60 M 0.80 Hazen 1.50 2.30 Wilde konijnen - 0. 15 0.- Tamme 0.40 >7 1.40 Duiven 0.— 0.— per paar. Vette varkens - 0.— 0.— kilo Biggen 7.— 13.— Schrammen 14.— 5) .24 1 Vette koeieu 0.-- 1» 0. Guste 0.— 0.— Kalf 0.— 7) 55 0.— per Kalfvaarzen 0.— 0.— stuk Pinken 0.— 77 0.— l Stieren 0.— 51 0.— 1 Kalveren 0.— 55 0.— Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boek weit 10 heet. Appelenheet. Peren; 30 heet. Kleiaardappelen60 heet. Zaud- aardappelen; 3200 stuks Hoeudereieren stuks Eendeneieren; 1800 kilo Boter; kilo Margarinekilo Kaas stuks vee. Gevonden in de huisvtiiluis Een zilveren vork. Gevonden op den openbaren weg Een zilveren vingerhoed. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. Het spijt ons voor den werkman, dat wij zijn ingezonden stuk, over de verhoogde hondenbelasting, niet kunnen opnemen, omdat zulks aanleiding geeft tot meerdere ontevredenheid. Wij geven toe dat het woord toee/de-hond niet juist is, maar dat het dier meer bekend i6 onder den naam van trouwe-hond, en zulke dieren doen niemand zelfs geen dokter kwaad. B. verwijzen wij naar aanleiding van zijn vraag naar bladzijde 46 van den Amersf. Schrijfalmanak. In het nummer van dit blad dat Nieuwjaarsdag verschijnt, staat weder voor belanghebben den de gelegenheid open om aan Familie, Trienden en Begunsti gers hun NIEUWJAARSGROET te brengen tegen den prys van 25 Cent per adverteutle. HE UITGEVER. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij hel overlijden van hun Vader en Behuwdvader, den Heer JOHANNES PETRUS DE KEIZER te Jutfaas, betuigen ondergeteekenden hartelijk dank. L. M. VAN VEEN —de Keizer. N. VAN VEEN. Notaris Mr. J. M. RICHELLE te Amers/oort, is voornemens op Zaterdag den 4. Januari 180O des voormiddags te 11 uur, bij TEU- NIS VAN RUITENBEEK, kastelein in de Rosbeijer te Hamersveld, gemeente Leusden in het openbaar te Onder de gemeente FEUSDEN. Voor de R. C. KERK, de Wed. Th. VAN DEN HENGEL en MANUS VAN DRIE te Hamersveld Opdag 24 Juni 1890. Breeder bij biljetten. De Notarissen A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF en Mr. J. DE FOUTER te Amersfoortzul len op Dinsdag 7 Januari 1800, des voormiddags ten 10 ure, op de Hofstede ,,DE KORTE NIJP" te Stouten burg, in het openbaar Iii de gemeente Stontenbnrg, op het landgoed Stoutenburg, en ander en Aan te wijzen door JOHANNES KUYT aan het Koedijkerhek. In de gemeente Stoutenburg, op de hofstede „De Horst," Aan te wijzen door L. HÖCJRDEMAN op de hofstede „de Horst." De Boomverkooping zal geschieden des middags 12 uur. Breeder bij biljetten. Op Maandag 30 December 1889, 's namiddags kwart over twaalf zai door den WelEdelen Heer J. J. VAN DER ELST te Nijmegen in het Koffiehuis „de Arend" van den Heer A. MATERS te Amersfoort worden Het bonwen van 3 Heeren huizen aan de Rergstraat te Amersfoort, onder direc tie van den heer A. POT HOVEN, Bouwkundige te Feusden. Bestek en teekening liggen van af Donderdag 19 dezer ter inzage in genoemd Koffiehuis, waar tevens tegen vergoeding van 25 Cts. een bestek te verkrijgen is. De aanwijzing zal geschieden op Dins dag 24 December des voormiddags 11 uur. Nadere inlichtingen verstrekt de Heer POTHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Hilversum, brengen teralgemeene kennisse dat de gemeenteraad heeft be sloten tot instelltug van negen KOE- en twee PAARDENMARK TEN. De koemarkten zullen gehou den worden op den laatsten Woensdag iu de maanden Janu ari, Febrnari, Maart, April, Mei, September, October, November en December; tie paardenmarkten op den tweeden Dinsdag in de maanden Maart en October. De thans bestaande voor- en najaars koemarkten worden met 1890 opgeheven. Hilversum, den 20 Dec. 1889, Burgemeester en Wethouders voorn., J. E. C. SCHOOK, Burgemeester. E. F. M. DIEUDONNE, Secretaris.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2