HAKHOUT, - - - Advertentiën. Zwaar Eiken-, Elzen-, Esscta- BOOM EN. HAKHOUT. Gemengd Nieuws. Officieele Publicatie. VERK00PEN» Zwaar Eiken en ander n. n. ct Plaatselijke berichten. BUITENLAND. Provinciale berichten. I ÏOI perceelen 35 perceelen üïware Eiken-, Esscken-, Sparren-, Benken- en aatiere 19 perceelen door den raad zal zijn besloten omtrent de al dan niet openbare school, welke verbetering door den commissaris des Konings dezer provincie dringend noodig wordt geacht, als zynde de inrichting dier school ondoelmatig. Vooral geldt dit het derde lokaal dier school, dat volgens den commissaris des Konings zelfs niet kan gezegd worden eenigszins te voldoen aan de meest matige eischen, welke zoowel in het belang der gezondheid als in dat van het onderwijs kunnen worden gesteld, welk een en ander aan genoem den heer commissaris gebleken is bij zijn bezoek aan die school. De raad heeft echter met 7 tegen 3 stemmen besloten, aan Gedeputeerde Staten te berichten, dat hij ongenegen is tot de verbouwing over te gaan, aan gezien twee localen dier school ruim ge noeg zijn om al de kinderen, die op deze school onderwijs ontvangen, te ber gen, en deze zijns inziens aan de wet voldoen, zoodat het derde locaal des ge vorderd kan worden ontruimd. Zooals reeds gemeld is werd bij den brand, die te Leiden in de fabriek des heeren Zaalberg woedde f300 ver mist. De N. R. Ct. verneemt daartoe nader Sedert jaren bestaat er een onderling ziekenfonds voor de werklieden, hetwelk geadministreerd wordt door zekeren S geëmployeerde op het kantoor, die echter zelf buiten dat fonds staat. Tweemalen per jaar moet hij rekening en verant woording doen, doch werden alsdan door de uit het volk gekozene commissarissen alleen de boeten nagezien. Aangezien het dien leider bekend is wat er ten naas tenbij per week inkomt, zoo werd nim mer de kas gecontroleerd, te meer daar men in S., een zeer godsdienstig man, vertrouwen stelde. Toen nu door den commissaris van politie een onderzoek naar den diefstal werd ingesteld, bleek het hem dat boven bedoelde S. na het uitbreken van den brand in het kantoor geweest was, waar omtrent hij zeide daar gekomen te zijn om het geld van het ziekenfonds, ruim f300, in veiligheid te brengen, bij welke gelegenheid S. bemerkte dat die som op f d2 na verdwenen, alzoo gestolen was. Genoemde ambtenaar bracht hem onder het oog dat hij, wanneer zijne opgave waarheid bevatte, alsdan op hetzelfde oogenblik aan de in het kantoor aan wezigen den diefstal moest bekend ge maakt hebben en niet in stede als hij gedaan had zijn lessenaar wederom te sluiten en zonder iets te zeggen het kantoor verlaten, terwijl hij hem op de man af zeide, dat bedoeld bedrag niet gestolen, maar verduisterd moest zijn. Daarop werd hij onthutst en in zichzelve gekeerd, terwijl hij kort daarna bekende een valsche opgave te hebben gedaan en het geld in zijne huishouding te heb ben gebruikt, verder mededeelde dat deze verduistering al sedert 9 jaren duurde en hij alleen zorgde zooreel in kas te hebben, als noodig was om enkele zieken uit te betalen. Te meer moet deze bekentenis van gewicht worden geacht, als men bedenkt dat kort na de mededeeling van S. dat het geld gestolen was, een Israëlietische knaap daarvan verdacht werd, als zijnde deze een van de eerste personen geweest die binnen het kantoor gekomen was om boeken enz. in veiligheid te brengen. Het algemeen gerucht wees hem als de dader aan, welke aanwijzing wel van S. zal zijn uitgegaan. De Amst. Crt. meldt: Niemand onzer lezers zal zeker heb ben kunnen vermoeden, dat de 70-jarige dichter J. J. L. ten Kate, toen hij, hoe wel ongesteld, Maandag zijn 70sten jaar dag vierde, zijn laatsten verjaardag be leefde. Hij heeft waarschijnlijk zelf niet ver moed, dat het verstje in Eigen Haard door hem geplaatst, zijn zwanenzang zou zijn; of welj is't een voorgevoel geweest? Hoe velen zijn weg die ik teer heb bemind! 'k Ben eenzaam maar toch niet alleen, Want daaglijks vertroost mij een blijven de Vrind: nGeduld nog een weinig I Gij zijt toch God's kind, alk leide u naar 't Vaderhuis heen!" De dichter is zijn betreurde dooden gevolgd en gisterenmiddag kalm en zacht ontslapen. Maandag a. s. wordt zijn stoffelijk overschot op het Oosterkerkhof te Am sterdam ter aarde besteld. Afrika te vestigen beschaafden staat van zaken, is in Engelsche telegrammen vol wrok jegens Portugal overgebracht en Engeland, zegt O Correiobedreigt ons bijna met een oorlog, niet omdat wij aan zijne belangen te kort doen, maar omdat wij die negerstammen getuchtigd hebben, wier macht het meest de uit breiding der slavernij in de hand werkt en de grootste hinderpaal is voor eene geregelde ontwikkeling van de landstre ken der Nyassa. Het blad wijst verder op hetgeen Portugal reeds in Afrika ge daan heeft. In 1885 onderdrukte het snel den opstand van Maningirein 1886 ontrukten de Portugeezen de baai van Tungue aan den Sultan van Zanzibar, in 1887 tuchtigden zij Bonga, terwijl zij in 1889 door Serpa Pinto en Olvaro de Castellóes eene geduchte les gaven aan de Makololos van Nyassa. »En zulk een volk" roept O Correio uit »zou onbekwaam zijn om in Afrika te heer- schen het zou geen kracht bezitten en geen invloed kunnen uitoefenen tot be scherming van de beschaving! En wan neer wij bewijzen, dat er in Afrika een vlag is, de Portugeesche, in wier scha duw de vooruitgang en de beschaving zich kunnen ontwikkelen een vlag, die de missionarissen beschermt en den sla venhandel onderdrukt, dan komt Enge land tegen ons op en bedreigt ons tegen over geheel Europa, het ongelukkig lot der Makololos beklagende, die in o I zoo groot gevaar" veikeeren en die niet in volkomen rust en op hun gemak de karavanen van slaven kunnen vormen welke zoozeer de verontwaardiging wek ken van het congres te Brussel". Enge land tracht de Kaap te exploiteeren en de Transvaal te veroveren maar, als het er op aankomt zijn geld uit te geven of zijne krachten in te spannen tot het be schaven van de negers laat het dit aan speculanten over. Slechts Portugal" schrijft het blad „neemt ernstig de taak der beschaving op zichzendt zijne soldaten en zijne officieren naar die verre streken; mannen, die niet vragen om 10 procent winst te behalen, doch om hun vaderland te dienen en de menschheid, en voor zulke mannen heeft Engeland slechts beschimpingen en afkeuring over." O Correio da Manha protesteert ten slotte tegen eene derge lijke onedele wijze van handelen en brengt lof toe aan majoor Serpa Pinto, ,,den onversaagden landontdekker en dapperen officiei I" De conservatieve Correio da Manha wijst op de tegenstelling tusschen den lof aan Stanley toegezwaaid en de on verschilligheid en haat jegens den majoor Serpa Pinto, gevoed van Engelands zijde. En toch heeft Serpa Pinto heldendaden verricht en eene buitengewone kracht ontwikkeld in zijne politieke houding aan de boorden van de Nyassa, toen hij in die landstreken van Afrika den invloed der beschaving deed gelden en orde stichtte, waar de Engelsche missionaris sen nooit veiligheid vonden. Het bericht dezer gebeurtenissen, welke het schitte rend voorspel zjjn van eeuen in Midden- Het getal oud-strijders van 1830-31 in deze gemeente is weder met een ver minderd door het overlijden van den heer H. Klijn. Aan het postkantoor Amersfoort en de, daaronder ressorteerende, hulp kantoren werd gedurende de maand No vember 1889: Ingelegd f5640.11; Te rugbetaald f4753.89. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven, boekje draagt het nummer 1935. Den 21. Januari a.s. heeft de ver kiezing van een raadslid plaats, ter ver vanging der vacature door het overlijden vHn den heer J. J. Borst ontstaan. Op de Anna Paulowna Bewaar school werden AVoensdag 18 December de winterkleeren uitgedeeld, bestaande uit: 80 jurken, 60 kielen, 16 broeken, 4 rokken, 10 hemden en 10 boezelaars. De ouders waren hiervoor zeer dank baar, de kinderen vroolijk en opgewon den, in het vooruitzicht van het feest dat hen nog wachtte. Eindelijk kwam het Kerstfeest, en hiermede voor hen een met bloemen en lichtjes versierden sparreboom, waaraan voor ieder kind een cadeautje hing. De kleinen hepen om den boom met glinsterende oogjes, en zongen een lied, dat de verdienstelijke Directrice voor deze gelegenheid gemaakt had. Zij werdén onthaald op warme melk en koekjes en kregen ieder een krentenbrood mede naar huis. Hun vreugde was zoo groot, dat velen zich nog na jaren dezen dag zullen herinne ren. Daarom een woord van hartelijken dank aan allen, die ons door hun milde gaven hiertoe in de gelegenheid stelden. L. VAN BOETZELAER. A. VAN DRIEL. E. SCHELTEMA. J. METHORST. C. VAN LANSCHOT HUBRECHT. J. VAN LANSCHOT HUBRECHT. E. BURGER. G. C. BURGER. ten-Generaal, de Raad van State, de Re kenkamer, het Bestuur der provinciën, de Rechterlijke macht, het hooger- en middelbaar onderwijs, de Kamers van Koophandel, enz. enz., kortom alles wat men, bij dagelijks voorkomende gevallen, noodig heeft te weten. De prijs van dezen Almanak is slechts 10 cents. Met toezending van een zeer nette kalender van 1890 ontvangen wij het navolgende rapport betreffende het Schei kundig onderzoek van het extra stout der Deli-brouwerij te Nieuwer-Amstel hij Amsterdam. (Gewichts-procenten.) Soortelijk gewicht 1,0515 Alcohol-gehalte (in volume percenten)4,384 Extract-gehalte14,325 Asch-gehalte0,279 Gehalte aan niet vluchtige zu ren berekend als melkzuur 0,409 Gehalte aan vluchtige zuren berekend als azijnzuur 0,015 Hopsurrogaten werden niet aangetoond. Salicylzuur afwezig. Het komt mij voor, dat bovengenoemde resultaten, o.a. de verhouding van extract en alcohol-gehalte, ten zeerste de aandacht van H.H. Geneeskundigen verdienen. Van een scheikundig standpunt beoor deeld, beantwoordt het Bier aan dn eischen, die aan goed fabrikaat kunnen worden gesteld. (to. g.) Dr. P. A. VOS. Rotterdam, 9 Oct. 1889. Naar wij vernemen zullen de ver schillende biersoorten van de Deli-brou werij alhier verkrijgbaar worden gesteld bij onzen stadgenoot, den heer Jacs. Stork op den Hof in den van oudsbekenden sOlifant." Gaarne vestigen wij de aanJacht onzer lezers op den dezer dagen versche nen vijfden jaargang van Roelants' Al manak voor 1890. Het is stellig de kleinste, en naar den inhoud gerekend, de goedkoopste almanak die in ons land bestaat. Het uiterlijk sierlijke boekje, in handig formaat, dat 160 bladzijden telt, bevat een rijken inhoud; men vindt er behalve alles wat in een gewonen alma nak thuis behoort, de tarieven der Spoor wegen in Nederland; alle gewenschte opgaven omtrent het zegel, de posterijen, de telegrafie, de vorsten van Europa, de Nederl. Ridderorden, de Gezanten in eo buiten Nederland, de Ministeriëele De partementen, de beide Kamers der Sta Eemnes, 21 Dec. Een eigenaardig en schoon kinderfeest werd Donderdag in de Ned. hervormde kerk t# Eemnes- binnen gevierd. Voor de kinderen, die onder leiding van ds. S. Verhoef en zijne vrouw de Zondagschool bezochten, was een prachtige Kerstboom opgericht. Hij troonde te midden van de kerk, tintelend van licht en versierd met geschenken. De vaardige hand van het edel echtpaar had op kwistige wijze de noodige ver fraaiingen aangebracht, die tot haar volle recht kwamen, toen de talrijke kaarsen werden ontstoken. Een zee van licht ver spreidde zich door de kerk en deed het oog van den toeschouwer weldadig aan. Ieder stond opgetoogen van verwondering. Zoo dra de burgemeester met vrouw en kind door hunne tegenwoordigheid den luister van dit feest verhoogden, opende domtné S. Verhoef den vreugdedag met het 10 vers van psalm 68, dat door alle aanwe zigen gezongen werd. A'ervolgens nam hij het woord om te wijzen op de be- teekenis van den kerstboom als zinnebeeld voor den christen. Gelijk de denneboom onder de wisselingen van het jaar zijn groen loof behoudt, evenzoo moet het evangelie altijd en overal zijn heilzamen invloed doen gevoelen. Nu werden onder leiding van mevrouw Verhoef een paar schoone liederen gezongen en daarna werden door haar de kleinen ondervraagd over de bijbelsche geschiedenis. Dit on derzoek liet niets te wenschen over en deed den aanwezigen oudeis genoegzaam het nut den Zondagschool voor hunne kinderen zien. Eindelijk begon men aan het uitdeelen der geschenken, dat plaats had onder afwisselend gezang van schoone kerstliederen. De kleinen werden met weldaden overladen. De liederen werden door de kinderen op voortreffelijke wijze gezongen, wat vooral te danken is aan mevrouw Verhoef, die met hare sopraan- stem het gezang der kleinen begeleidde. Tusschen de gezangen door werden de kinderen op broodjes en chocolade ont haald. De geschenken werden door ds. Verhoef overgereikt, die tot elk kind een aangenaam en opwekkend woord sprak. Eindelijk was het uur van scheiden daar en bedankte hij den goeden God, die herr. vergund had dit schoone feest voor de kinderen tot stand te brengen, vervolgens hen, door wier offervaardigheid hij in staat gesteld was zulke schoone geschen ken aan de kinderen te geven en al de genen, die door hunne tegenwoordigheid van hunne belangstelling hadlen doen blijken. Nu nam de burgemeester jonk heer de Beaufort, het woord en bedankte het echtpaar, dat geen moeite had ont zien en geene opofferingen te groot vond om een kinderfeest in het leven te roe pen, dat nooit op zulk eene wijze te Eemnes was gevierd. Vooral bracht hij den gemeentenaren onder het oog, welk een waardigen herder zij in ds. Verhoef bezitten, die nog kort geleden voor twee schoone beroepen had bedankt. Na een heerlijken slotzang sprak de lieer P. Bon- gers, predikant te Eemnes-buiten, de dankzegging uit en gingen groot en klein dubbel voldaan huiswaarts, de aange naamste herinneringen met zich voerende. Utr. Crt. Feusden. Door Burgemeester en AVethouders van Leusden is aanbesteed de levering van 75 M' grint en 10 M» geklopt Straatklinkerpuin langs de in onderhoud zijnde wegen van de gemeente. Hiervoor was ingeschreven door A Mateis, te Amersfoort voor f360, \V. van de Kooij, voor f 319, en J. Aliena, wien het werk is gegund, voor f 253,22',^ Het land der pantoffelhelden Kan sas is het moderne paradijs der Ameri- kaansche vrouwen. Gemeente- en stads raden bestaan uitsluitend uit vrouwen, die de bevolking en voornamelijk het mannelijk gedeelte, uitstekend in bedwang weten te houden. In geen staat bevinden zich zooveel vrouwelijke geestelijken, artsen en advocaten als in Kansas en nergens vindt men zooveel mannen die met onnavolgbare gratie den vloer boe nen, de straat schrobben en een bewon derenswaardige hoogte hebben bereikt in de edele kookkunst. Men treft er vrouwelijke Marmers" aan, bankiers kooplieden, schoolinspecteurs redacteuren en boekdrukkers. Ieder dis trict heeft vrouwelijke schoolcommissies het district Cottonwoon Falls bezit zelfs een vrouwelijke rechter, die met een gestrengheid alle misdrijven, waaraan de heeren der schepping zich hebben schuldig gemaakt, vervolgt, 't Gevoeligst worden gestraft die mannen, die zich, ongeacht de bestaande voorschriften, te buiten gaan aan bedwelmende dranken. De BURGEMEESTER van Amersfoort Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 23. December j.L, No. 127; Herinnert de hoofden of bestuurders van een bedrijf of eene onderneming, die in fabrieken of werkplaatsen arbeid doen verrichten, aan bepalingen van artikel 15 der wet van den 5. Mei 1889 (Staatsblad n». 48), waarbij aan hen de verplichting is opgelegd van elk aan een persoon, terzake van den in dat bedrijf of die onderneming verrichten arbeid overko men ongeluk binnen twee maal vier en twintig uren schriftelijk kennis te geven aan den Burgemeester der gemeente, waar Let ongeluk plaats had, ten zij de persoon wien het ongeluk is overkomen, binnen den bedoelden termijn den arbeid hervat, in welk geval de verplichting tot kennisgeving vervalt; Brengt voorts ter openbare kennis, dat bovenbedoelde kennisgeving behoort te geschieden in den vorm door den heei Minister var. Justitie den 18. December 1889 vastgesteld en alzoo volgens het onderstaand model KENNISGEVING van een terzake van den arbeid aan een persoon overkomen ongeluk, (art. 15 der wet van den 5. Mei 1889 (Staatsblad n°. 48.) Aan den Burgemeester van 1. Naam en voornaam van den per soon 2. diens ouderdom 3. gehuwd of ongehuwd •4. diens woonplaats: 5. diens beroep: 6. bedrijf of onderneming: 7. plaats van het ongeluk: 8. arbeid terzake waarvan overkomen 9. aard van het ongeluk 10. waardoor overkomen: 11. dag en uur waarop: 12. woonplaats van het hoofd of den bestuurder 13. dagteekening dezer kennisgeving: 14. handteekening Amersfoort, den 24. December 1889, De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKEAVIT, Weth. 1°. Br. BURGERLIJKEN STADEN. Amersfoort. Geboren: 20 Dec., Johannes z. van Cornelis van Wandelen en Johanna Butse- laar. 21 Dec., Gerarda, d. van Dirk Wels en Hendrikje van Straten. Cornelis Jo hannes, z. van Theodorus Vreeswijk en Wil- helmina Everarda vau den Huijsen. Wil- helmina Alijda, d. van Pieter van Bogerijen en Geertruida van Empelen, Elisabeth, d. van Evert van der Kemp en Willemina van Eijs. 22 Dec Maria Johanna Hu- berta, d. van Anna Albertina Arersnel. 23 Dec., Willem, z. van Willem van Boge rijen en Roelofvina Elara van den Bijtel. 24 Dec.., Hermanns, z. van Jacobus van Nimwegen en Jannetje Wansing. Gehuwd: 27 Dec., Harmen Mijmering en Elisabeth Zevenboom. Overleden: 20 Dec. Een leveul. aang. kd. vr. gesl. van Evert de Goede en Maria Wake lkamp. 21 Dec. Hendrikus Boersen, 42 j., echtg. van Antje de Wit Hen drikje van de Geest, 5 0 j. echtg. van Jo hannes Coanraad Ahaus. 22 Dec. Ger- ritje van Hagen, 23 j. ongeh. 23 Dec. Hendrika Dekker, 77 j ongeh. 24 Dec. Hugbert Klijn, 78 j., echtg. van Catharine van Zandwijk. 25 Dec. Een levenl. aangeg. kd. m. gesl. van Johannes Gren- zenberg en Maria Petronella Oudendorp. Johannes de Groot, 82 j., wedr. van Jo hanna Bokhorst. Een levenl. aangeg. kd. gesl. van Petrus Frans Nieuwboer en Clara Hendrika Haverkamp. Matthijs Geurseu, 84 j. echtg. van Jacoba Bosch. 26 Dec. Willem Gerritsen, 6 m. Clara Hendrika Haverkamp, 31 j. echtg. van Pe trus Finns Nieuwboer. Johannes ClirD- tianns Theoderns Vrij, 5 m. Lensden. Geboren: 25 Dec, Alijda, d. ian Willem van Slooten en Elisabeth AVilIorase. 20 Dcc Jacobus zoon van Tv men va.i Zol dert en van Everarda do. Groot. Overleden: 21 Dec., Wilhelmina Mul der oud 39 j echtg. van Jacob van Harts- kamp. Stontenburg. Geboren: 20 Dec., Antonie, zoon van Johannes Woutersen en van Alijda Blom. 21 Dec., Antonia, dochter van Gerrit Groe- nestein en van Wilhelmina Smiuk Grietje, dochter van Antonie Petersen en van Johanna Alfrink. Jannetje, dochter van Gerbert Schothorst en van Ernesta van Eyden. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 27 Dec. 1889. Tarwe f 0.— a f 0.— Rogge 0.—- Boekweit 0i— >3 0.f per Appelen 0.— i) 0.hecto- Peren 0. ij 0.l liter. Kleiaardappelen - 0.— m 0.— Zand 1.70 ij 2.— Hoeudereieren - 6.— f> 7.p. 100 at. Boter 1.05 n 1.20 p. kilo. Margarine 0.— 11 0.— p. Zoeten), kaas 0.— n 0.- p. 60 Kippen 0.60 1.20 Kuikens 0.— 0.— J Piepkuikens 0.— 0.— f Ganzen 0.— ij 0. Oude eenden 0.60 >j 0.80 Pe,r 0.80 stuIc- Jonge 0.60 Hazen 1.50 2.20 Wilde konijnon - 0.— i» 0.- 1 Tamme 0.40 jj 1.20 Duiven 0.— ii 0.perpaar. Vette varkens - 0.— 0.kilo. Biggen 7.— 12.— Schrammen 14.— '7 i) 22.— j Vette koeieu 0.— 0.1 Guste 0.— 0. Kalf 0.— 11 >1 0.- Per Kalfvaarzen 0.— qstuk. Pinken 0.— 11 0.l Stieren 0.— 0 Kalveren 0.— 1> 0.— j Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; -'heet. Rogge; heet. Boek weit; heet. Appelen; heet. Peren; heet. Kleiaardappelen20 heet. Zand- aardappelen; 2500 stuks Hooudcroieren stuks Eendeneieren; 1400 kilo Boter; kilo Margarinekilo Kaas stuks vee. Gevonden op den openbaren w eg 1 zwarte boezelaar, 1 handmof. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. Hinken ZOON. H. A. GROENE WEGEN Kollewijn Dokkum, 24 Dec. - De Notarissen A. H. DRIJFHOUT VAJI HO OFF en Mr. J. DE FOETER te Amersfoortzul len op Dinsdag 1 Januari 1890, des voormiddags ten 10 ure, op de Hofstede ,,DE KORTE NIJP" te Stonten burg, in het openbaar In de gemeente Stontenburg, op het landgoed Stoutenburg, en ander en Aan te wijzen door JOHANNES KUYT aan het Koedijkerhek. In de gemeente Stoutenburg, op de hofstede „De Horst," Aan te wijzen door L. HUURDEMAN op de hofstede „de Horst." De Boomverkooping zal geschieden des middags 12 uur. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2