jt BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. 1^» rr Hij ledigde eeri glas Transvaalschen wijn op het welzijn der Republiek. De e< r A. G. C. van Duijl bracht een woord an hulde aan den ijver van den heer Timmer voor hetgeen hij voor Transvaal gedaan had. Hij wees er op, dat het feit. dat het Engelsche kapitaal groote voor. deelen in Transvaal behaald had berusten op hun vroegere en betere ondervinding van den toestand der Zuid-Afrikaansche Republiek. Toch, meende hij, was er voor Hol- landsch kapitaal nog veel te doen, en deze tentoonstelling zou er zeker toe bij dragen om het kapitaal daarvan te over tuigen. Nadat de heer Timmer nog een dronk gewijd had aan Paul Krugei, den wakke- r«n president vaD de Zuid-Afrikaansche Wpubliek, op Joubert en Piet Retief was de plechtigheid afgeloopen en de tentoon stelling geopend, die zeker een druk be zoek zal lokken. Zondag j. 1. werd de 4e kerk der Ned. Geref. kerk geopend op Recht- boomsloot te Amsterdam. Voorganger was de ds. D. J. Karssen, welke tot tekst gekozen had Psalm 132: 7a «Wij willen in zijne woningen ingaan." De sultan van Turkije heeft afscheid genomen van het oude jaar met een (Dtad, die hem misschien een weinigje Jan het prestige zal teruggeven, dat hij bij velen reeds had verloren. Den dertigsten November is een wet afgekondigd, waarbij de handel in negers in het Turksche Rijk is verboden. De negertjes mogen niet worden in- noch uitgevoerd. Hiervan zijn echter uitge zonderd zij, die als dienstboden zich met hun meesters of meesteressen naar het buitenland begeven, of de negers, die als matroos dienst doen op koopvaardijsche pen. De meesters moeten echter zorg dragen, dat zij een certificaat bezitten, waarin de naam en hel signalement van den slaaf is opgenomen en gemeld wordt in v^flke hoedanigheid hij hen vergezelt. Bezit de meester een dergelijk certificaat niet, dan wordt de slaaf als vrij be schouwd. De vrijgestelde slaven zullen, wanneer zij van het Turkscue Rijk den vreemde intrekken, een paspoort ontvan gen, waarin de verklaring hunner in- vrijheid-stelling is opgenomen. Aan vrij strenge straffen stellen dege nen zich bloot, die ongeacht het uitgevaar digde verbod, den handel in «ebbenhout' voortzetten, of zij, die dien handel in de hand werken. Voor de eerste maal, dat zi| worden_ betrapt, ontvangen zij één beid bij een tweede overtreding. De slaven, welke zich in hun handen be vinden, zullen allen worden in vrijheid gesteld. Bevinden zich onder die slaven kinderen of jongelingen, of heeft de slavenhandelaar zijn «koopwaar" ergerlijk mishandeld, dan is op hem tevens het strafwetboek van toepassing, terwijl bij evenmin de bovengenoemde straf ont loopt. Het schijnt, dat de Sultan een derge lijke nienscblievende wet niet heeft uit gevaardigd uit menschenliefde alleen, doch dat er van sommige zijden, en vooral van Engelsche, drang op hem is uitge oefend. Uit artikel 8 der wet toch blijkt, dat er een overeenkomst tusschen Turkije en Engeland is gesloten, om den slaven handel tegen te gaan. Volgens die over eenkomst hebben Engelsche oorlogs schepen even goed als Turksche, bet recht ieder vaartuig aan te houden dat onder Turksche of Engelsche vlag slaven vervoert. Zijn de aangehouden schepen Engelsche, dan worden zij aan de En gelsche regeering overgeleverd, Turksche vaartuigen komen aan het Turksche gouvernement. De kapitein van een der gelijk Turksch schip zal voor iederen slaaf een boete moeten betalen van vijf Turksche ponden, of ongeveer vijf-en- vijftig gulden, welke boeten worden ge- Daarvoor had zijn advokaat wel zorg ge dragen. Just was dus van alles onkundig ge bleven, want men had hem niets geschre ven; en later, toen het crimineel proces aller aandacht had getrokken, toen de dagbladen verslag hadden gegeven, had den ze tevens de onschuld van den be schuldigde bekend gemaakt. Buitendien, Nieuw-Catalonië is zoo ver verwijderd! Zij werden daar ter nauwernood gele zen. Ook kon het regiment toen op zee geweest zijn. Bij hunne terugkomst, had den de Michauds te Vittel een brief van Just gevonden, waarin hij schreef; «Lieve ouders, wy staan op 't punt van vertrek ken, wij keeren terug! Gij kunt uwe brieven naar St. Nazaire adresseeren. Ik heb belofte, ja bijna de zekerheid ontvan gen dat ik bij mijn vertrek mijn aan stelling tol kapitein krijgen zal. Tot spoedig." In een langen brief had Magdalena het proces en de vrijspraak gemeld. Wat later gebeurd was mocht Just niet we ten. Toen men hem echter, bleek en droe vig de deur zag binnentreden, begreep men dat hij alles wist. Wordt vervolgd). geven aan de bemanning van 't vaartuig, dal den slavenhandelaar heeft aangehou den. Bij weigering, wordt beslag gelegd op het vaartuig. Zullen slavenhandelaars, geslepen als zij zijn, hier en daar nog wel een mid deltje vinden om door mazen te kruipen, ieder, die eenig medelijden heeft met de arme zwartjes, zal de afkondiging dezer wet van den Sultan met genoegen zien. Deze gemeente vermeerderde in het jaar 1889 met 549 pers., door geboorte waarvan 30 onecht. In hetzelfde tijd vak zijn overleden 356 pers., het getal huwelijken bedroeg 110. Zondag 12 Januari e. k., zal de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk alhier geleid worden door den Heer Dri B. Tideman Jzn., predikant te Haar lem. De le luit. plaatselijk adjudant P. J. H. A. Janssen wordt van hier over geplaatst naar Amsterdam. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaatselijk adjudant alhier, Kapt. C. W. Q. de Flines, van het 6. reg. Infanterie. De majoor F. H. Boogaard, van het 3e reg. veld-artillerie te Bergen op Zoom, wordt overgeplaatst bij het le reg. veld-artillerie alhier in gainizoen. Door het Rijkstelegraafkantoor al hier werd in het jaar 1889, 8969 tele grammen verzonden en 9071 ontvangen. Bij besluit van den Minister van binnenlandsche zaken, dd. 30 Dec. 1889, no. 3864, afd., onderw., zijn de studen ten G. Boersma (godgeleerdheid), J. C. H. Prikken (rechtsgeleerdheid), D. ten Bok- kel Huinink, A. J. Dronkers en J. J. Jansen (letteren en wijsbegeerte), allen aan de rijksuniversiteit te Utrecht, voor- loopig gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Augustus 1890 gerechtigd verklaard tot het genot van een vijfde gedeelte der ter beschikking van Z. M. den Koning staande inkomsten der vica- riëj gevestigd in de Sl. Joriskerk te Amersfoort. Waarschijnlijk door het vlam vat ten van kraaiennesten ontstond Zondag morgen omstreeks 7 uur een vrij ern stige schoorsteenbrand in een perceel aan de Muurhuizen, bekend onder den naam van «Het witte paard." Door eenige voorbijgangers en politie werd deze brand spoedig gebluscht. De rechtbank te Utrecht deed g'ende zaken H. V. te Amersfoort, bekl. van mis handeling van J. v. d. Heuvel, veroor deeld tot f5 boete, subs. 3 dagen hech tenis; G. J., te Woudenberg bekl. van mishandeling van C. van de Wetering, veroordeeld tot f8 boete, subs. 5 dagen hechtenis. De rechtbank behandelde nog de navol gende zaak. A. M oud 38 jaren, koopvrouw, ge boren le Hilversum, thans zonder vaste woonplaats en le Utrecht in verzekerde bewaring, stond terecht, beklaagd van bedelarij en poging tot diefstal met ge weldpleging. Bekl. bevond zich den 25 Nov., des avonds ten half 7 ure, te Scherpenzeel, waar zij zich begaf naar de woning van den heer H. C. Voorhoeve, aan de Dorps straat gelegen. Daar werd zij door de dochter 'des huizes opengedaan, wien bekl. op bedelende wijze om geld voor nachtlogies vroeg, hetgeen haar echter werd geweigerd. Hierop tiachtte bekl. aan mej. Voorhoeve, die een zilveren ketting op de borst, een zilveren band aan den arm en een gouden ring aan een harer vingers droeg, een dezer voor werpen afhandig te maken, door naar de plaatsen, waar deze voorwerpen zich bevonden, te grijpen, hetgeen baar echter niet mocht gelukken, daar mej. Voor hoeve, volgens hare verklaring, zich haastig tegen bekl. verzette, die haar ten slotte eenige malen met het hoofd tegen den gangmuur bonsde. Bekl bekende aan de woning van mej. Voorhoeve te zijn geweest; zij had daar echter niet gebedeld, maar gevraagd of de juffrouw voor een paar stukken zeep of een klos garen geen dubbeltje voor nachtlogies over had zij erkende echter, dat zij geen koopwaren bij zich bad die had zij om het regenachtige weer in haar logement gelaten en mej. Voor hoeve constateerde, dat bekl. haar niets te koop had aangeboden. Verder ontkende bekl. een der genoem de voorwerpen aan getuige te hebben willen afhandig maken, terwijl tevens door haar werd ontkend, dat zij de juf frouw, die volgens bekl. een valsche ver- klaiing aflegde, had mishandeldintegen deel deze |iad haar de deur tegen haar neus gegooid, waardoor deze aan het bloeden was geraakt. Door de dienst bode werd verklaard, dat bekl. naar de borst, aan den arm en den vinger van mej. Voorhoeve had getrokken; bekl. deed moeite om zich van den armband en de ring meester te maken; zij zag daarna, dat zij dejuffrouw een paar malen tegen den muur duwde. Uit de verklaringen van den brig.-tit. der rijksveld wacht C. D. Kapteijn, die haar te Amersfoort in hech tenis had genomen, bleek nog, dat zij had eikend de voorwerpen te hebben willen nemen, doordien zij dan gered was geweest. Mr. S. J. Van Geuns, officier van stitie, het O. M. waarnemende, wees w op. dat bekl. zich als een brutale bede lares had doen kenmerken. Al de haar ten laste gelegde feiten, die zij gedeelte lijk voor den lechter-commissaris had ontkend, en ter terechtzitting nog meer trachtte te ontkennen, had zij echter tegenover den ambtenaar, die haar in hechtenis nam, bekend, en ook uit de verklaringen der getuigen was hare schuld gebleken. Ten einde dit te bewijzen, stond hef O. M, bij de feiten stil, waar na hij ten slotte tegen bekl. vorderde eene gevangenisstraf van 4 maanden, eene hechtenis van 12 dagen en plaat sing in eene rijks-werkinrichting voor den tijd van éen jaar Mr. M. J. Van Oosterzee, ambtshalve toegevoegde verdediger van bekl., ver zocht eene lichtere straf voor bekl., met het oog op de omstandigheid, dat zij zich spoedig in het huwelijk wenscht te be- geven. j F. B. v. O., H. V., E. v. d. W. en N. B., de 1. en 3. te Amersfoort, de 2. te Groningen, en de 4. bekl. te 's-Hage, allen bekl. van wederspannigheid tegen ambtenaren te Amersfoort, ieder 6 we ken gevangenisstraf; uitspraak Maandag 20 Jan.; J. M., te Amersfoort, bekl. van diefstal van een zak, gevuld met aardappelen, uit de schuur op een afge sloten erf en ten nadeele van J. Kok, 3 maanden gevangenisstraf; D. V., te Soest, bekl. van strooperij van strooisel met behulp van een wagen, 6 dagen ge vangenisstraf. Heden ontvingen wij een kopper maandag wandkalender, die èn om de vinding èn om de uitvoering, de fraaiste en kundigste is van degenen die op dat gebied zijn verschenen, kortom zij is ee nig. Een vel wit papier, van de fijnste stof geschept papier (formaat klein mediaan) gehecht aan twee vergulde sta|f- jes waarop niets te zien is. Ziedaar een wandkalender! Een wandkalender noch gedrukt, noch geschreven, is ondenkbaar en toch is dit met deze het geval. De heeien van Gelder Zoneri fabri kanten te Amsterdam, van dat echt so- liede geschept papier hetwelk in het bui tenland voor kunstwerken zeer gezocht is, hebhen in watermerk, eene kalender voor 1890 in het papier aangebracht; zoodra men het vel papier tegen het licht houdt ziet men den geheelen kalender; van Januaii tot December in een fraaie rand. Voor beminnaars van kunst is deze ka- te bezichtigen. De inhoud van No. 2 der Neder- landsche Illustratie (Nieuws van den Dag) is de volgende: Dames en Hepren. Naamlijst onzer medewerkers. Onze prijsvraag. De phonograaf. Ter uit vaart van J. J. L. ten Kate door B. H. van Breemen. Een accept door Lud- wig Hevesi. Nederland in gevaar, de Heer Tindal en zijn brochures. Voor dames. Kunst en letteren. Begrijpt gij dat? door Betsy Perk. le Maan- delijksche prijsvraag. Kaartspel en speelkaart door Laurillard. Humor en Satyre. Bram en de schoolwet. Varia. Schaakrubriek. Adverten- tiën. Bevolking Stoutenburg. Ik heb mijn ba lans opgemaakt. Gelukkig ben ik dit jaar weer rond gekomen en heb ieder het zijne kun nen geven. Ik heb mijn zaken gaande gehouden, zonder iemand te bedriegen. Indien men eerlijk te werk gaat, kan inen zoo kalm en rustig leven. Als het geweten ons met rust laat, kan men zoo tevre den inslapen. Groot en klein, voornaam en gering met dezelfde welwil lendheid behandelen is zeer moeilijk, maar toch de ware levens wijsheid. Ik heb mijn ba lans opgemaakt Gelukkig heb ik weer een aardig duitje overgelegd. Ik ben flink bij de pinken geweest en heb er menigeen in laten loepen. Als men iemand goed bij den neus heeft gehad, kan men zich zoo verkneute ren van plezier. Wanneer het ge weten in slaap is ge wiegd, kan men er zoo lustig op los le ven. Om ook een me neer te zijn moet men bij de lui van wie wat te halen is, strijkages makenen alle anderen uit de hoogte behandelen. M. V'lk Tot Op 1 Januari 1889 465 387W 852 Vermeerdering door: 15. 27. geboorten 12. vestiging 62. 32. 94. 74 47 Ï2? Vermindering door 9. 3. 12. overlijden vertrek 74. 52. 126. 83. 55. 138. Verschil: minder 9. 8. 17. Bevolk, op 31 Dec. 456. 379. 885. Bevolking Leusden. M. V. Tot Op 1 Januari 1889 981. 874. 1855. Vermeerdering door geboorten 32. 19. 51. vestiging 87. 67. 154. 119. 86. 205. Vermindering door: overlijden 11. 8. 19. vertrek 99. 84. 183. 110. 92. 202T Verschil: meer 9. 3. minder 6. Bevolk, op 31 Dec. 990. 868. 1858. Let op het einde. Buaru. Bij de Ned. Ger. (doleerende) gemeente alhier is beroepen Dr. H. H Kuyper, cand. aan de Vrije Universiteit Gisteren, Dinsdagnacht is te Brussel het Théatre de la Bourse verbrand. De brand barstte uit tusschen 2'/, en 3 uur 's nachts in de machinezaal. Alle spuit gasten van Brussel en de voorsteden zijn aan het werk. Van den schouwburg zijn nog slechts vier muren over. Het Hotel Central, naast den schouw burg, is niet door het vuur aangetast De redding der personen uit het hotel en de om den schouwburg staande hui zen geschiedde zonder ongelukken. In het hotel hadden de redders nau welijks den tijd de vrouwen en de kin deren weg te dragen, Van persoonlijke ongelukken wordt geen gewag gemaakt. Alle autoriteiten waren ter plaatse aan wezig. Ge Figaro weet te vertellen, dat de Koningin van België op Nieuwjaarsdag geen stukje schoon linnen meer had. De gansche Koninklijke garderobe was te Laeken verbrand en de magazijnen te Brussel waren allen gesloten. Men moest verscheiden uren rondloopen om de Ko ningin van het noodigste te voorzien. Een gek. Sedert eenigen tijd was in een hotel te Parijs een Pool afgestapt, de heer S., komende uit Luzern. Hij sleet vino rlarron in hot v.Pnfó f-'a—®*," waar dra de roep van hem uitging, dat hij de grootste zonderling was, die ooit had bestaan. Den ganschen dag dronk hij koffie en at hij brood spek en worst waarvan hij de zakken vol had, tot wan hoop var. zijne tafelburen, die nog wel zijne landgenooten waren, en die reeds schrokken, zoodra de Pool zijne hand slechts bewoog in de richting van zijn jaszak. Veertien dagen geleden werd hij aan gegrepen door eene keelziektezijn hoofd zwol vreeselijk op. Hij werd de schrik van iedereen, tot hem Zondag te kennen werd gegeven, dat het den eigenaar en den gasten van het „Café de la Régence" zeer aangenaam zou zijn, wanneer hij nooit weer een voet over den drempel zette. Ook uit zijn hotel werd hij verdre ven, zoodat hij zich iu een hospitaal moest laten oppassen. Donderdag is hij gestorven. Men geloofde, dal de man on bemiddeld was. Bij onderzoek echter bleek dat hij een kapitaultje nalaat van drie millioen fiancs. Daarvoor had hij in allen gevalle wel iets beters kunnen krijgen dan brood met spek en worst. Volgens eene mededeeling in het tijd schrift La Geographic bedraagt het ge tal Franschen op de geheele aaide 46,331,000. Daarvan wonen er in Franki ijk 32,218,000, in de Frpnsche koloniën 6,381 000 en in het buitenland 382,000. Dertienmaal betaald. Jan, heb je die ham wel opgeschreven? vroeg een winkelier, eenige dagen geleden, aan zijn bediende. Welke ham? luidde het antwoord. Die daar straks verkocht is. Ik heb geen ham veikochl, ik weet er niets van! Neen, maar ik heb er een verkocht, en ik weet niet aan wie. Weet gij't niet? Neen, ik heb er niet op gelet. De koopman was ten einde raad. Dat was een ham verloren! De bediende oor deelde andeis. Hij keek het boek na en trachtte zich te binnen te brengen, welke klanten er in den winkel waren geweest. En toen hij een lijstje van 17 personen opgemaakt, schreef hij op ieders rekening een ham. Zestien van deze klanten zullen aanmerking maken op de rekening, zeide hij, de zeventiende is de kooper van de ham. De koopman gaf den schranderen win kelbediende dadelijk opslag. Wat was de uitslag? Van de 17 personen, die de ham op hun rekening kregen, waren er maar vier die aanmerking maakten. De anderen betaalden. Zoo kreeg de koopman dertien hammen hetaald voor één. Een deftige bediende. Toen koningin Victoiia nog jong en pas gehuwd was, bevond zich een edelman uit de provincie in Londen, die zich vast had voorgenomen niet naar huis terug te keeren, voói hij het jonge paai had gezien. Hij ging naar buiten, en daai iemand bemerkende, dien hij naar zijne kleeding voor een lakei hield, riep hij: «Hei daar, John, Robert of hoe gij lieeten moogt, hoor eens, ik ben iemand van buiten." «Dat merk ik," antwoordde de knecht. «Ik heb nog nooit de koningin gezien en ik zou haar zoo gaarne zien. Kunt ge mij niet binnenlaten? Ik zou zoo gaarne eene goede plaats hebben." «Maar ik mag u niet binnenlaten en kan toch om u mijne betrekking niet verliezen." «Och kom, zeg aan Haie Majesteit, dat zij geen getrouwer dienaar heeft, dan John Stokes, uit Yorkshire." De knecht zag op zijn horloge. Het was tien minuten voordat de poort openging. De man van buiten stak de hand in den zak en bood den knecht een halve kroon aan. «Kijk, dit is voor u, als ge mij vooraan plaatst." «Dank u, mijnheer, maar wij mogen geen fooien aannemen." «Neem het maar aan, niemand weet er van." «Neen, dank u, mijnheer, en goed suc ces." De koninklijke familie verscheen wel dra; voorop de koningin, aan den arm van prins Albert en aan de rechterhand van Hare Majesteit de knecht, die den buitenman eene zoo mooie plaats bezorgd had, pratende en lachende als haars ge lijke. «Dat is wat moois," zei de buitenman tegen zijn buurman, «als ik nu te huis kom en vertel, dat ik de koningin heb gezien, pratende en lachende met een lakei, zal niemand mij gelooven." «Dat geloof ik gaarne," was het ant woord. «Die man in zijn blauwen rok met rooden kraag is niemand minder dan lord Melbourne, de eerste minister." Als de toestanden in Amerika en hier niet veranderen, is het niet onmo- gelijkdat Amerika steenkolen naar Europa gaat uitvoeren. Terwijl in de Oude Wereld bepaald gebrek aan steenkool heerscht, is de voorraad in Amerika zoo groot en de vraag zoo gering, dat het artikel onver koopbaar is en de mijnen stilstaan, waar door er in Wyoming 6000 werklieden leegloopen. Ten deele komt dit door het weder, dat buitengewoon warm is. Wat 's winters nooit gebeurtde groote meren zijn volkomen vrij van ijs; op hel Boven- meer bijv. waar de scheepvaart gewoon- ujk in November gesloten wordt, kun nen de stoombooten vrij varen. Te Chi cago wijst de thermometer 60 gr. I In Iowa gaat het gras weer groeien, hoo rnen knoppen en bloemen ontluiken en ook langs de geheele Atlantische kust en de Mississippi heerscht voorjaarsweder. Een nieuwe industrie. Onder den invloed der influenza heeft een nieuwe industrie het licht gezien. Verschillende apothekers te Parijs ontvingen in den laatsten tijd recepten, behelzende opga ve van geneesmiddelen voor lijders aan influenza. De recepten gaven echter het bewijs, dat de schrijver niet hel minste verstand had van de geneeskunde. Men bracht ze naar de politie en wat bleek? Personen, wier net uiterlijk niet het minste wantrouwen inboezemde, kwamen een bezoek brengen aan de concierges van verschillende woningen. «Een der bewoners heeft de griep en hij heeft mij laten roepen. Ik ben echter zijn naam vergeten." In den regel waren in hetzelfde gebouw wel een tiental grieplijders. De concierge antwoordde dan ook: «Dan zal 't zonder twijfel op die en die verdieping moeten zijn." En mijnheer wandelde de trap op en werd meesttijds met blijdschap ontvangen. Men bracht hem in een ziekenvertrek hij onderzocht den lijder, schreef een ge neesmiddel voor, liet zich goed betalen en verdween. Deze «chevaliers d'industrie" waren echter in 't geheel geen geneesheeren. Niets meer of minder dan slimme op lichters, exploitanten der influenza. Uit Sint-Petersburg schrijft men, dat de griep in het Noorden van Rusland veel slachtoflers heeft gemaakt onder de rendieren. Verleden jaar moeten in het district der Kara-golf niet minder dan tweemaal honderdduizend dezer dieren het leven hebben verloren aan de ziekte van den dag. De reis van den Shah kostte 80.000 pd. st. De Grootvizier wil, dat de Perzi sche legaties die kosten zullen dragen de Perzische gezant te Londen verzette zich hiertegen en is dientengevolge af gezet. In Breukelen doet zich het eigen- aaidige geval voor, dat men proces-ver baal heeft moeten opmaken tegen een bakkersknecht, die met de volkstelling niets te maken wilde hebben, zich be roepende op 2 Samuel 24: 1, 10 en vervolgens. Het bewaren van aardappelen. Door Vilmorin wordt als een bijzonder aanbe velenswaardig middel tegen de uitbrei ding der aardappelziekte, op grond van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2