Gemengd Nieuws. Qfficieele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Men leest in de N B. Cl. »Uit Indië wordt ons gemeld, dat de gouverneur-generaal een besluit heeft uit gevaardigd, dat inlandsche hoofden zich met andersdenkenden niet zullen hebben te bemoeien, zoover den godsdienst be treft. Voor Java wil dit zeggen zooals blijkt uit de circulaire aan de residenten, die het besluit vergezelde dat de hoof den, die de Mohammedaansche leer zijn toegedaan, de christenen niet zullen be- moeielijken. De residenten worden voorts bij deze circulaire uitgenoodigd, het be sluit op de maandelijksche rapport-dagen bekend te maken, en het door de con troleurs te laten bekend maken op de rapporten der dessa-hoofden. Waartoe kan het nut zijn, zoo vraagt men zich af in die kringen de gods dienstige geschillen aan de orde te bren gen, terwijl toch, zooals in de circulaire zelve gezegd wordt, in de laatste jaren geen voorbeelden zijn voorgekomen, dat het den inlandschen christenen wordt lastig gemaakt. Waartoe kan bet dienen, dat in al die districten van Java, waar nooit een inlandsche christen gezien is, over deze dingen met de hoofden wordt gehandeld? Ook is den residenten aangeschreven onderzoek te doen, of de vrijstellingen van de drijfsbelasting, die geestelijken en godsdienstleeraars hebben, wel behoorlijk gewettigd zijn, vermits, naar het inzien van den minister van koloniën, 's lands belang niet gebaat is door de onbegrens de toeneming van leeraren van den Mo- hammedaanschen godsdienst, op welks beoefening zoodoende een premie wordt gesteld. In het binnenland wordt het kerkelijk drijven van den heer Keuchenius door de ambtenaren met de grootste bezorgdheid gadegeslagen. Hel kan niet anders dan wantrouwen en onrust wekken onder de bevolking, en de godsdienstige hartstoch ten aanwakkeren, die eene wijze en be dachtzame staatkunde zooal niet eerbiedigt, althans ontziet. Nederlayiders, doe er uw voordeel medeEen koopman te Lissabon schrijft aan het Hdbl. nik acht mij verplicht u op den afkeer der Portugeezen om voortaan Engelsch goed te koopen, te wijzen, opdat de Nedei landsche handel daarmee zijn voor deel doe. B. v. de boterhandel. Geeft men hier eenmaal de voorkeur voor boter van Cork op, dan staat niets in den weg waarom niet maandelijks duizenden vaat jes uit Holland zouden komen. Ook voor andere vakken van handel biedt zich eene gunstige gelegenheid aan. Portugal voert b. v. groote hoeveelheden ordinaire katoenen goederen in, voorna melijk voor Afrika. Vroeger een monopo lie van Manchester, worden zulke goede ren ook in Holland vervaardigd, b.v. voor Indië en ook voor de Nieuwe Afrikaan- sche Handelsmaatschappij. Twee stoom- bootlijnen van Liverpool vinden in het vervoer van katoenen goederen haar be staan. Ook aardewerk. De groote fabrieken in Maastricht en Delft kunnen niet spoedig genoeg leveren. Maar er moeten in Hol land nog wel anderen bestaan, die nog niet met Portugal werken. Ingelegde vruchten en eetwaren van Hollandschen oorspiong komen weinig voor, maar val len zeer in den smaak, daar ze niet zoo scherp zijn als de Engelsche. Er is dus thans een goede gelegenheid nieuwe artikelen in Portugal in te voeren en daarvoor propaganda te maken." In verband met de aanstaande ope ning van het Merwedekanaal, zal de zoo algemeen bekende Schipbrug, over de Lek bij Vianen, worden verlegd en is het gemeentebestuur dier plaats thans in on derhandeling met de Regeering, om eene vaste brug te verkrijgen. De Arnh. Ct. komt op voor miss Fay. Dat de proefneming, waaraan zij zich e Amsterdam onderwierp, den verkregen uitslag moest hebben, was te voorzien Zelfs de handigste goochelaar moet zwich ten, als hij zijne handen niet gebruiken kan. Maar men moet respect hebben voor haar, die ondanks de zekerheid, dat zij in haar strijd met de wetenschap de neder laag zou lijden, toch, om haar reputatie te redden, dien strijd ondernam, vertrou wende op het toeval of eenige andere omstandigheid, die buiten hare macht lag. Wie weet of miss Fay zelve niet, in die ure der beproeving, gedacht heeft wat sommige harer niet-spirilistische toeschou wers onwillekeurig bij hare voorstellingen dachtenrials er toch eens geesten waren." Op 93-jarigen leeftijd is te Mtppel overleden de heer J. Meeuwsen Luten, oudstrijder van 183031. Meldt men uit Barneveld dat de houtverkoopingen vrij veel geld opbrach ten, op de Veluwe is dit niet algemeen het geval. Dezer dagen werd in het Meervelder- bosch een zekere oppervlakte akkermaals hout verkocht en gegund voor f805, ter wijl een zelfde hoeveelheid in 1879 f4650 opbracht. Te IJselmonde had gisteren een ongeluk plaats in de stoomhoutzagerij van den heer Oliemans. De machinist, een oppassend jonkman, wilde eenige werk zaamheden aan de machine verrichten, toen hij plotseling gegrepen werd en met het been beklemd raakte tusschen de machine, hetgeen ten gevolge zal hebben dat dit lichaamsdeel zal moeten worden afgezet. Eerglsterenmiddag ontlastte zich boven Vucht eene zwai e donderbui. Felle bliksemstralen, onmiddelijk gevolgd door hevige donderslagen, doorkliefden de lucht. Even buiten het .dorp is de blibsem in een boom geslagen. Gedurende het onweer viel er een plasregen. Noord. Amerika. De Holland Society, de vereeniging van New-Yorksche afstammelingen van Ne derlanders hield 10 Januari het vijfde jaarlijksche gastmaal in het oafé nSava- rin." 450 gasten waren aangezeten. On der de feestgenooten was Thomas Alva Edison, die onder zijne voorvaderen een Hollander heeft, die in 1674 zich in Amerika had gevestigd. De New York Herald bevat een uitvoerig verslag van den maaltijd, getooid met de geslachts wapens der Hollandsch-Amerikaansche families. De zaal was mooi versierd; voor iede- ren gast stond een glas met frissche bloe men van bolgewassen, die er een Hol- landsche kleur aan gaven. Vóór den maal tijd werd een glaasje half-en-half van Wijnand Fockinck gedronken. De leden der club droegen de geuzenmedaille met den bedelnap. Het menu was gedrukt op oranje-pa pier en versierd met eene reproductie van de schilderij van Frans Hals; sOfii- cierer. van den St. Joris-Doelec". De ïHeildronken" waren de volgende: 1. The Holland Society, door den heer R. B. Roosevelt, oud-gezant te 's Graven- hage. Muziek: Haringlied. 2. De nagedachtenis van den in Octo ber II. overleden president der Society, Hooper C. van Vorst. Staande en zwij gend gedronken. 3. De typische Hollander, door den eerw. heer Henry van Dyke. Muziek Wien Neerlandsch bloed. 4. De Hollander als Amerikaan, door den heer Th. Roosevelt. Muziek: De kabels ios. 5. uOranje bovendoor den heer Geo. G. de Witt Jr. Muziek: Wilhelmus. 6. De Watergeuzen door den heer Chauncey M. Depew. Muziek: Piet Hein. 7. De Hollandsche krijgsman in Ame rika, door generaal Wm. S. Stryker. Muziek: Wij leven viij. 8. De Hollander als vrijmetselaar, door John W. Vrooman. Muziek: Noach en de wijn. De heer Robert B, Roosevelt, die over het glorierijk verleden van de Neder- landsche natie sprak, zeide o. a. het volgende Oud-Hollandsche glorie doet dikwijls het moderne Holland vergeten of ver kleinen. Wij zijn geneigd de spottende voorstelling aan te nemen van den Hol lander, die zijn pijpt rookt, onbekommerd om hetgeen om hem geschiedt, lui, traag, lafhartig misschien, terugdeinzende voor de handhaving van zijne eer of rechten, alleen verzonken in zijne handelszaken en geprikkeld door winzucht. Ik geloof integendeel, dat de vaderlandsliefde in Nederland nog even rein en vurig is als ooit. Het is waar, de Hollanders, verval len in de gemakzucht, die grooten rijk dom verzet, hebben eenige jaren geslapen. Maar zij ontwaken en verschijnen we der op de drukke wereldmarkten. Zij heb ben thans meer schepenen varen op meer vreemde havens dan de Vereenigde Sta ten. Amsterdam en Rotterdam tintelen van beweging. Noem de Hollanders nog langzaam, als hunne spoorwegen de eenige in Europa zijn, die 40 (Eng.) mijlen in het uur maken, alleen in snelheid over troffen door eenige weinige treinen in Engeland en in ons land van snelle be weging. Noem hen lafhartig, als zij on bewogen staan tusschen het stramme, ijzeren Centraal-Europa en het licht ont vlambare Fransche volk, dat brandt van verlangen om Sedan te wreken. Holland staat onbewogen en onversaagd, vertrou wende op de vaderlandsliefde van een vrij volk, dat zoo noodig wederom bereid is de dijken door te steken en den aanrander in een overstelpenden vloed te bedelven. De oud-gezant ging vervolgens de punten van overeenkomst na tusschen Hollanders en Amerikanen. In heidelan den loopen jonge dames zonder geleide veilig over de straten der drukke steden, en Holland is het eenige land in Europa, waar de eer der vrouw in hooge waarde wordt gehouden. Holland, al wordt het door een koning geregeerd, is in den grond republikeinsch. De Hollanders zijn zeer waakzaam voor hunne politieke rech ten. maar zij zijn door jaren van gemeen schappelijke toewijding, van gemeenschap pelijk lijden verbonden met het Huis van Oranje. Een gevoelen beheerscht het gansche land gehechtheid aan het regee- rend stamhuis. Het volk vergeeft de ex centriciteiten van den regeerder, als zij voorkomen het hecht zich aan den koning en meer nog aan zijn beminnelijk doch tertje. En hierin is geen onderscheid tus schen katholiek en protestant, tusschen heiden en jood. De predikant van Dyke vond het eigen lijk type van den Hollander niet in de beroemde mannen, maar in den eenvou- digen, dapperen, oprechten, goedhartigen, vrijheidlievenden, ordelijken burger een man met een gezond geweten, een goede spijsvertering en een opgewekten zin om zijn plicht te doen in den levens kring, waar God hem heeft geplaatst. Te New-York is overleden de heer Hooper Cumming Van Vorst, voorz. van »The Holland Society of New-York." Ge boren in 1817 uit een Nederl. geslacht dat zich in 1670 te Albany vestigde, was hij langen tijd rechter in zijn geboorte plaats New-York, waar hij verscheidene hooge ambten en eereposten bekleedde. Hij wa6 de eerste voorzitter van de bloei ende „Holland Society" die thans 800 leden telt, allen afstammende uit Neder- landsch bloed, en die de kennisgeving van zijn overljjden, binnen een rouwrand, op Oranjepapier liet drukken. ütr. Ct. Woensdagavond te 8 uren had in het Tehuis voor militairen de jaarverga dering plaats der afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen militairen Bond. De vergadering was slecht bezocht, het geen toe te schrijven was aan de heer- schende ziekte. Daar de president der afdeeling, mr. H. J. A. baron van Boet- zelaar van Oosterhout, om ongesteldheid afwezig was, werd de vergadering met een korte toespraak geopend door den heer G. van Gheel Gildemeester, waarna de le luit Brants, verslag uitbracht van de werkzaamheden der afdeeling in het afgeloopen jaar. Dat verslag was niet in ieder opzicht bemoedigend. Het aantal bezoeken toch der militairen was niet toegenomen, hoewel daarin toch ook geen teruggang merkbaar was. Ook wek ten de finantien wel eenige bezorgdheid. Het bestuur meende op goede gronden te kunnen verwachten, dat het bezoek aan het Tehuis meerder worden zal als het nieuwe garnizoen gekomen is. Zoo ook hoopt het, met dankerkentenis aan God voor. het vele goede aan dit Tehuis bewezen, dat in de financieele behoeften zal worden voorzien. Het aantal bezoeken in het afgeloopen jaar bedroeg 6168. Het meest werd het Tehuis bezocht in de maand Maart; het minst in Juli. Van het schrijven van brieven aan ouders en betrekkingen, dal geheel gratis plaats heeft, werd door de militairen weer veelvuldig gebruik ge maakt, daar niet minder dan 1032 brie ven verzonden werden. De rekening en verantwoording van den penningmeester werden nagezien door de gecommitteerden, de heeren J. Kop pen en B. E. Mater, daarna geteekend en de accoordbevinding, met dankzegging aan de vergadering gerapporteerd, Hierna hadden enkele verkiezingen plaats. Ds. A. Wartena, die aan de beurt van aftreding was, werd herkozen, en in de plaats van den luit. Tilanus, die naar elders vertrok, werd gekozen jhr. J. H. van Asch van Wijck, le. luit. der Veld artillerie. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering van den Bond, te Utrecht te houden, werden benoemd jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck en A. C. baron Bentinek, Ritmeester-Instructeur. De heer J. M. Brants werd aangewe zen als secundus van den heer van Asch van Wijk, wanneer laatstgenoemde, door vertrek naar Transvaal, afwezig mocht zijn. Voorstellen en opmerkingen, door aan wezige leden in het belang van het Tehuis gedaan, zullen door ihet bestuur in ernstige overweging genomen worden. Mocht ons Tehuis voor de zonen van ons volk ook dit jaar gezegende vruchten afwerpen en de burgerij toonen, dat zij hart en beurs wil openstellen voor de soldaten, die zich zoo gunstig onder scheiden. Oranjevaan Zooals wij reeds in het nummer van Woensdag mededeelden is de Af deeling Amersfoort van het Nederl.-werk- lieden verbond Patrimonium" voorne mens Maandagavond hare tweede jaars vergadering te houden, en zijn bereids tal van uitnoodigingen aan ingezetenen rondgezonden, om deze vergadering bij te wonen. Mochten vele tot nog toe niet weten wat i>Patrimonium" voor eene vereeniging is, zij zijn nu in staat gesteld dat te gaan vernemen; in deze vergade ring worden tevens de verslagen van de toestand der vereeniging en de geldelijke staat der kas openbaar gemaakt, en zal tevens verslag worden gedaan van het door die vereeniging opgericht Onder steuningsfonds, voor hare leden. Het streven dier vereeniging verdiend, ondersteund te worden niet alleen door toetreding tot lid, maar ook geldelijke steun is voor deze Afdeeling niet te ver smaden; voor zoover ons bekend is vloeiden geen buitengewone giften bij de oprichting van genoemd ondersteunings fonds toe, en toch keert zij hare leden, bij ziekte prompt de ondersteuning weke lijks uit; verschillende personen hebben dit in den laatsten tijd ondervonden. Nader vernemen wij dat o. m. verschillende werklieden, het woord zullen voeren. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 28 Januari 1890, des namiddags ten \'/t ure. Punten van behandeling: 1. Missive van den Minister van Binnen- landsche Zaken, houdende bedenkingen tegen de verordening op de invordering der hondenbelasting, met voorstel van Burg. en Weth. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot afschrijving als oninbaar van het nog verschuldigde vuur-, haven- en tongeld over 1881, 1882 en 1883. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van gratificatiën aan de Rijksveldwachters. 4. Reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1889, met ontwerp-hesluiten. 5. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van een crediet voor de bestrating van een gedeelte van den Laag- landschen weg, met veldkeien. 382ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. (Tweede week.) Trekking van 23 en 24 Jan., (1900 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs vail f 50.000 op No. 9004. Prijs ran f 1000 op No. 9591. Prijs van f 400 op No. 4029. Prijs van f 100 op No. 18063. Prijzen van f 70 256 2966 4002 4004 4025 4043 4046 4090 9029 9401 9552 12718 12767 12810 12836 12849 13896 13899 13916 17118 17140 17204 17221 17243 17713 18018 18318 18319 18324 18380 en 18399. Te zamen 35 prijzen- Zonder prijs zijn uitgetrokken: 210 257 260 266 275 2901 2904 2908 2915 2922 2924 2958 2974 2979 2987 2993 4017 4036 4079 9006 9014 9020 9041 9411 9453 9471 9479 9495 9496 9531 9557 9569 9580 9584 9587 9589 9593 10348 12609 12610 12675 12680 12688 12690 12698 12707 12714 12733 12746 12777 12795 12804 12807 12809 12830 12841 12847 13801 13808 13817 13821 13827 13828 13837 13900 13910 13912 13919 13927 13931 17103 17106 •17108 17110 17111 17130 17163 17169 17174 17186 17200 17227 17237 17253 17277 17701 17728 17740 1800118003 18020 18044 18064 18079 18097 18302 18347 18366 18373 en 18392- Volgende trekkingen geschieden J831 Jan., en 4 8 Febr. Behalve prijzen van f 400, f200, f 100 en f70, zijn nevens de premiën van f30.000 en f3.000 ingebleven de hoofdprijzen van f 100.000, f25.000, f2.000 en 29 van f 1000. Baarii. 23 Jan. Dezer dagen kreeg ons dorp een bezoek van zekeren H. W. Reesink, uit Didam, volgens opgaaf rei ziger voor den heer G. Weimer, te Hei- singen. In een der hotels nam hij zijn intrek en logeerde, dineerde en soupeerde er goed, en is, na eenige dagen verblijf, met de noorderzon vertrokken. Hij wist door nette manieren nog het vertrouwen van een paar ingezetenen te winnen, en heeft dan ook nog van iemand als aandenken van Baarn, een zijden parapluie meegenomen. Het is wel te voorzien, dat hij zijne pructijken op an dere plaatsen zal voortzetten. In het blad Floralia is teeds voor dezen persoon ge waarschuwd. Men kent hem dadelijk aan zijne in hel oog loopende lange gestalte. De influenza is in deze gemeente bijna verdwenen. Hier en daar treft men nog een zieke aan, doch er is hoop dat de gezondheidstoestand spoedig wedet normaal zal zijn. De lessen aan het jonge dames-instituut, die wegens het heerschen der ziekte geschorst waten, worden weer hervat. Utr. Ct. Soest. 23 Jan.jVan de tram van Soest naar Baarn hooren we nietstoch bewij zen de opmetingen, die nu en dan plaats hebben, dat het plan nog niet in den doofpot zit. Aan het gemeentebestuur is thans ech ter weder advies gevraagd door Ged. Staten over den ontworpen lokaalspoor weg Utrecht, Zeist, Soest en Baarn. De lih. mr. de Wilde en van Beek hebben in het voorjaar van 1889 daarvoor reeds vergunning gevraagd. Naar wij vernemen, gaat de lijn van Utrecht naar Zeist en het Huis ter Heijde vandaar langs het station Soest tot in de kom onzer gemeente, waar een halte zal gevestigd worden tusschen den Nieu wen molen en de Herv. kerk. Vervolgens gaat zij over den rug van den Eng, tot dat ze bij de secretarie den straatweg snijdt. Hier heeft men de halte Soestdijk gedacht. Na eenige bochten vereenigtzij zich eindelijk met de Sponrweglijn Amers foortBaarn. We hopen voor de gemeente, dat er een gemakkelijk gemeenschapsmiddel komt welk dan ook. Het vreemdelingenbezoek in de zomermaanden zal er zeker door vermeerderen. Een sneei^storm Hevig is de stad Jaconia, in den Amerikaanschen Staat Washington! geteisterd d°or een sneeuw storm. Tien menitsJien ren meer dan dui zend schapen Zijn om het leven gekomen. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw twin tig voet hoog. In liet Volkshui nAh^^^J^erïi' -leest men het volgende bewijs, van hetgeen energie vermag en dat een goede wil al les kan. nik kan zeggen, dat ik aan een doode muis mijn fortuin te danken heb", zoo vertelde een heer uit Amerika. ïMijne moeder, met wie ik alleen leefde, was arm, en toen ik elf jaar was, moest ik op verdienen uit. Voor het dragen van hout uit de verre bosschen ontbraken mij nog de krachten; daarom bedacht ik iets anders. Met een netten emmer en een glas kon ik mijn plan volvoeren; maar ik durfde emmer noch glas ter leen viagen. Op een dag liep mijn buurman een muis na, die de deur uitvluchtte. Ik sprong toe en had het geluk haar met één slag te dooden. Dat noem ik knap handig, zei buurman, mag ik haar nu aan mijn kat geven? Leen mij dan dien emmer en dat glas voor één dag, zei ik driest. Ik raakte klaar en posteerde mij 's anderen daags met een emmer water in het veld op een schaduwrijke plaats, waar vele houtdragers voorbijgingen. Voor eenig hout bood ik ieder een dronk aan, en zoo had ik 's avonds een mooi paitijtje takken bijeen. Deze bracht ik aan mijn buurman en kreeg toen emmer en glas drie dagen lang te leen. Nu had ik zooveel hout verdiend, dat ik ze kooperi kon en eigen zaken drijven. Den geheelen zomer hield ik vol; des daags ruilde ik hout in voor water, en 's avonds bond ik de takken samen en droeg ze naar huis. Ik verkocht ze en had daardoor tegen den winter een aardig sommetje bijeen. Moeder had er schik in, en buurman niet minder. Later ben ik bij hem in de zaak gekomen en steeds heb ik aangepakt, als ik de burgerij ergens mee gerieven kon. Die buurman is ook mijn schoonvader geworden. Op zijn laatsten verjaardag hebben wij hem een gouden muisje present gegeven." In het Thé&tre Franfais te Parijs had dezer dagen, bij de eerste voorstelling van Margot (door Meilhac en Bourget), een zonderling voorval plaats. Toen een der personen uit het stuk tot een andere zeide: aGij houdt mij voor den gek," hoorde men uit een der logos een luide stem, die, als ter aanvulling van het gesprokene, zeide aen ons ook De stem kwam uit de loge waar de heer Spulier, minister van buitenlandsche zaken, zat. Het publiek begreep, dat de minister in die woorden zijne meening over het stuk had willen zeggen, en men ergerde zich niet weinig aan dit voorval voor een minister ongepast gedrag. Van officieuse zijde is echter nu ver klaard, dat de woorden des ministers volstrekt niet de bedoeling hadden, welke men er aan hechtte, en dat zij eenvoudig gesproken werden als antwoord op een gezegde van een heer, met wien de heer Spuller in gesprek was. In elk geval blijkt Z. Exc. op eene publieke plaats ettelijke tonen te hoog te spreken. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Amersfoort doen te weten, dat de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkie zing van een lid voor den Gemeenteraad in afschrift aan het Raadhuis zijn aange plakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags. Amersfoort, den 22. Januari '1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van Amersfoort, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeeute zal verga deren op Dinsdag, den 28sten Januari aanstaande, des namiddags ten halftwee. Amersfoort, den 24. Januari 1890. De Burgemeester voornoemd. T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort Geboren: 16 Jan., Hendrika Wilhel- raina, d. van Bernardus van Goor en Johanna Hendrika Boersseu. Alida, d. van Alber- tus Petrus Franciscus Reeders en Margaretha Hendrina Elisabeth Bijtelaar. Geertruida,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2