Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. liet zich zoo duidelijk ten gunste vul) de beklaagden uit, dat de tribune ontruimd moest worden. De afdeeling Krommenie van het «Witte Kruis" heeft van het hoofdbe stuur een gift van f6000 ontvangen. Met dit geld zal een badhuis gesticht worden, alsmede een waterberging in het naburig Krommeniedijk. Het lokaal van de zieken verpleging zal worden uitgebreid. Geen plaats in de Zaanstreek is aan bevolking sterker toegenomen dan Wor- merveer. Voor ongeveer 50 jaar even 3000 zielen tellende, was de bevolking op 1 Januari II. ruim 5000 inwoners. Het stad je is welvarend en wordt eene groote handels- en fabrieksplaats Men schrijft uit Utrecht: «Terwijl de plaatsgehad hebbende tien- jaiige volkstelling tot vele aardige voor vallen aanleiding gaf, heeft te Utrecht van wege de volkstellers een onwettige handeling plaats gegrepen. In een gezin, waar geen telkaarten be zorgd waren geworden, kwam, terwijl de familie aan tafel zat, de vorige week onverwachts een volksteller binnen, over zag en telde de aanzittende personen en na alleen slechts den naam van het hoofd des huisgezins te hebben opgeschreven, vertrok hij. Deze telling heeft alzoo niet, zoo als wettelijk is bepaald, plaats gehad in den nacht van 31 December op 1 Januari, maar bovendien werd ook geen rekening gehouden met de beantwoording der vra gen, die op de telkaarten voorkwamen." Als een bewijs hoe het gebruik van kunstmeststoffen bij de landbouwers in Noord-Brabant in den laatsten tijd is toe genomen, kan dienen, dat door eenige landbouwvereenigingen te zamen bij in schrijving de levering gevraagd wordt van 513.700 Kg. superfosfaat, 67,200 Kg. amoniak-superfosfaat, 78,800 Kg. Chili- salpeter, 800 Kg. peru-guano en 2300 Kg. gips. De sergeant-majoor G. van het korps genietroepen te Utrecht, die van zijn korps met medeneming van hein niet toebehoorende gelden eenige dagen gele den deserteerde, zal voor den krijgsraad te Arnhem worden gebracht, om voor die feiten terecht te staan. Een tweetal werkliedenvereenigin- gen te Breda, bestaande uit gasfitters tn een lantaarnopsteker speelden onder elkander twee tienden in de Staatsloterij waarop thans de f50.000 is gevallen. Bij de Internationale tentoonstel ling van pluimgedierte, gehouden den 24en dezer te 's Hertogenbosch, behaalde de heer P. Polvliet te Den Helder met zijn schoone collectie duiven niet minder dan 34 eerste prijzen en de uitgeloofde eereprijzen. De Generaal-Majoor D. F. K. Har- denberg, Adjudant des Konings in buiten gewonen dienst, zal als leider optreden bij de manoeuvres, die in het najaar door de 2e Divisie Infanterie zullen worden gehouden. De Spoorwegovereenkomsten zijn bij de tweede Kamer ingekomen. De Rijnspoorweg wordt genaast en alle lij nen worden verdeeld tusschen de Hol- landsche en de Exploitatie-maatschappijen in het meeste belang der internationale en |der binnenlandsche verbindingen. De regeling zal den staat 45 millioon kosten waarvoor het noodig zal zijn een geld- leening ad 3 pet. voor 95 pet uit te ge ven. Ten slotte zal de Staat een jaarlijksch voordeel van f38.000 hebbea Eergisterenmiddag werd de 71 -jari ge landbouwer H. v. D. wonende te Zand" voort, die naar zijn land wilde gaan, bij het oversteken der spoorbaan door den trein die van Haarlem kwam, overreden en zoodanig gekwetst, dat hij vier uren later overleed. ven te doen dan het land te verlaten... Dat hoorde ik. bekende Magdale- na; maar hij blijft nog steeds. En altijd nog deurwaarder? Nog altijd. Gy hebt hem zonder twijfel in 't oog gehouden? O, ik verlies hem niet uit het oog! Heeft hij zich nooit een genoegen verschaft, eene lotsverbetering veroor loofd? Neen... Nog niet... Ik wachter slechts op! De kinderen kwamen op dit oogen- blik den tuin in, gevolgd door hun vader. Stil gezwegen ook voor hem I zei Magdalena. En gevolgd door Raynal, trad zij uit het prieeltje. Plotseling bleef zij staan, luisterde, en met de hand naar het bosch wijzende, fluisterde zij, bevénde van schrik Hoort gij daar niets. Hier!... daar... daar, was iemand... Men heeft ons gesprek afgeluisterd En inderdaad, aan den anderen kant van het prieeltje in het kreupelhout, hoorde men de beweging van ienr.and die ijlings vluchtte. O, ik zal hem wel krijgenriep Raynal uit, naar de heg springende. En, niettegenstaande de hoogte der De 2e luit. E. Völcker van het escadron ordonnancen alhier, is tot le luit. bevorderd. Den 26 Februari a. s. geschiedt in deze gemeente de loting voor de natio nale militie. Door heeren burgemeester en wet houders is aan den heer J. H. Boks, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commandeur bij de brandspuit no. 1, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, en is in zijne plaats benoemd de heer L. van Achterbergh. Aan den burgemeester dezer ge meente, den heer jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wjjck. is door den commissaris des Konings in de provincie Utrecht, na mens den minister van binnenlandsche zaken, een verlof voor den tijd van vier maanden verleend, ingaande 1. Maart e.k. of zooveel later als zijne voorgeno men reis naar de Zuid-Afrikaansche re publiek (Transvaal) zul aanvangen. Vrijdagavond, te 7 ure, is in het Te huis voor militairen, door de leden der schietvereeniging «Willem Teil" een schietwedstrijd gehouden, aan welk con cours 23 der leden, meest artilleristen, deelnamen. Er werd prachtig geschoten en aan de beste schutters werden fraaie prijzen uitgereikt. 't Was een hoogst aangename avond voor onze militairen. Niet alleen toch dat de schietoefenin gen werden afgewisseld door muziek en zang, en het houden van voordrachten; maar ook de inwendige mensch werd versterkt door de uitdeeling van Krentenbrood en koflie aan alle aanwezige militairen. De Afdeeling Amersfoort van het Ned. Werkliedenverbond Patrimonium hield Maandagavond haar tweede Jaar vergadering in het gebouw Volksheil. Tot groot genoegen van het bestuur, hadden een aantal ingezetenen gevolg gegeven aan de uitnoodiging om deze vergadering bij te wonen. Nadat Psalm 25 2 gezongen was trad Ds de Visser als spreker op om in een hartelijke toespraak de aanwezigen het welkom toe te roepen, waarna de geach te spreker uiteenzette met welk doel al- lerwege in den lande afdeelingen van s>Patrimonium" werden opgericht. Was het aan den eenen kant treurig, dat zoo'n vereeniging moest worden opgericht, aan den anderen kant was het verblijdend, dat er zich nog mannen laten vinden die samen wilden werken tot het vormen van een dam, tegen den loenemenden stroom des ongeloofs, tegen de Sociaal democratie, die niet geschroomd hadden om zelfs een hunner naar 's lands raads zaal af te vaardigen. Spreker beval daarom dan ook de vereeniging ten zeer ste aan, zij had steun noodig, niet alleen door toetreding als lid, maar ook door geldelijke offers. Naar aanleiding van Exodus 31 1 tot 11 toonde spreker aan dal God den ambachtsman gezegend had, doorhem met een gave te begiftigen, niet alleen orn edele metalen en koper, maar alles te bewerken, daar God, indien Hij gewild had, dat niet had behoeven te doen daar Hij zich dat alles dan wel had kunnen scheppen. Het gezegde: Hoe grooter geest, hoe grooter beest, werd ook door spre ker weerlegt, daar het niet de geest is, die den mensch verlaagt, maar wel dat de mensch door zijne handelingen zich beneden het dier kan verlagen. Uil het verslag van dan Secretaris, bleek dat het ledental in hel afgeloopen jaar geklommen was tot 71. Het verslag van den Penningmeester der afdeeling sloot met een batig saldo van ƒ8.601/, Het Ondersteuningsfonds voor zieke en gewonde ledeD, mag zich in bloei ver heugen, uit het verslag van den Penning meester, van genoemd fonds bleek, dat heg, sprong hij er over heen en verdween hij aan den anderen kant. XIV. DIE ARME GAUDOIN. Het eerste oogenblik heerschte er ver warring en onzekerheid. Jan Michaud, die niets begreep van de plotselinge verdwij ning van Raynal, keek Magdalena vra gend aan. Eindelijk kreeg zij de spraak terug en riep uit: Hij vervolgt den moordenaarLoop hem na, Jan, ga hem helpen en hem verdedigen De tuin had slechts een deur die op het veld uitkwam en ongelukkig was die deur aan de tegenovergestelde zijde van het bosch gelegen. Michaud inoest dus een langen omweg maken, maar hij liep zoo hard hij kon, zonder verdere uitlegging te vragen. Wa ren die weinige woorden van Magdalena hare gebaren er, haar blik niet voldoende? Men was iemand op 't spoor en misschien was Raynal in gevaar. Een dubbel belang, eeu dubbele plicht deed meester Jan zijne schreden verhaasten. De kleine Pieter vergezelde hem. Beiden verdwenen in 't bosch. er aan vijf leden tezamen 15 weken ondeisteuning was uitgekeerd, en dat het batig saldo f 114.12 bedroeg. Na het zingen van Psalm 68 vers 10 (in dien tusschentijd werd er eene col lecte gehouden) trad als spreker op de Heer B. E. Mater, met het onderwerp «Schetsen uit het leven van onze hand werkslieden." Na oen inleidend' woord liet spreker ons drie Zaterdagavonden een kijkje nemen in het gezin van een handwerksman, in levendige kleuren schilderde spreker den toestand van een gezin, waar door gebrek aan werk, het huisraad naar de leenbank moest worden gebracht; zelfs het zoo noodige gereed schap van den vader kon niet worden gespaard. Men kan begrijpen dut voor zoo'n handwerksman, indien hij weer werk krijgt, van sparen voor den winter geen sprake kan zijn, daar hij eerst zijn beleende goederen dient te lossen. Hierna behandelde spreker: Het uitbesteden van het werk tegenover het werken in dag huur, en kwam tol de conclusie, dat hel stelsel van aanbesteding en de daaruit voortvloeiende uitbesteding voor den uitbesteder, aanbesteder en handwerks man, maar vooral voor den laatste zeer nadeelig was. Thans trad op hel lid A. P. F. Reeders, als voordracht hebbende een gedicht, de Redding; hetgeen ons leerde wat vol harding vermag, en hetgeen zeer in den smaak der aanwezigen viel en met be langstelling werd aangehoord. Hierna trad nogmaals Ds. de Visser op met een onderwerp getiteld, «Eenige trekken uit het leven van een jeugdig Hollandsch Socialist." Het Bestuurslid Brerner droeg daarna een gedicht voor n.l. «Ween kind der aarde ween omdat ge een zondaar zijt." Do Secretaris L. vari de Biezenbos, trad nu als spreker op, tot onderwerp heb bende «De Arme Rijke," waarin duidelijk werd uiteengezel, dat de mensch niet alleen voor zich zeiven dient te zorgen, maar wel degelijk zich ook het lot van anderen behoort aan te trekken, dit nu werd voor een groot deel door de meer bevoorrechten jammerlijk vergeten, en daardoor kwam het dan ook dat het Soci alisme zoo'n verbazende uitbreiding ver kreeg; met een woord tot opwekking besloot spreker zijn rede. Hierna droeg het bestuurslid D. Mees ter nog een gedicht, «Het kloppen des Heilands" voor, en daarna trad als spre ker op de Heer B. S. de Beer, naar aan leiding van Psalm 116 12. wat zal ik den lieer vergelden voor al Zijne wel daden aan mij bewezen, sprak genoemde spreker eenige treffende woorden, de leden tot dankbaarheid aansporende, voor al de weldaden, die God aan hun bewezen had, niet één lid was in het afgeloopen jaar grafwaarts gebracht, en tekorten in de kassen kwamen niet voor en besloot zijne rede met de woorden, dat de Heer wezen moge met Patrimonium" niet alleen voor deze Afdeeling maar voor het geheele verbond, en wekte de aanwezigen, die nog geen lid waren op om tot dezelve als lid toeletreden. Hierna werd als slotzang gezongen Psalm 133 :1 en 3, en werd de verga dering gesloten met dankzegging door Ds. de Visser. De tweede wintercollecte, ten be hoeve der Protestantsche armen, in de vorige week aan de huizen der gemeen teleden gehouden, heeft opgebracht de belangrijke sorn van f704,80. In de gister gehouden vergadering van den gemeenteraad is, op voorstel van den heer Celosse, de belasting op bet liouden van honden van vermaak, laatstelijk weeldehonden genoemd, weder van f5 op f3 teruggebracht, en zulks met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren v. d. Wall Bake en deKoningh. De Raad vereenigde zich met een voorstel van Burg. en Weth. om een bedrag van f3178.87 wegens vuur-, Magdalena had hen willen volgen. Maar het kreupelhout was dicht, de avond donker en daarenboven moest zij voor Jeannette zorgen. Een denkbeeld komt bij haar op. Hij die men vervolgde zou zeker beproeven weei naar huis te komen. Een reeks open bouwgronden strekten zich uil tusschen het bosch en de tuinen en huizen van 't dorp. Magdalena ging op een hoogte staan, en als een jager op de loer wachtte zij af wat er gebeuren zou terwijl zij naar den eenen en haar dochtertje naar den anderen kant uitkeek. Ongelukkig vermeerderde de uit de rivier opstijgende damp de duisternis van den avond. Geen enkele ster schitterde, geen licht was te zien. Te vergeefs span den zij hare oogen in orn door de duis ternis heen te zien. Na een paar minuten echter fluisterde Jeannette Kijk, moeder daar in de verte.... iets zwarts dat wegvlucht.... en verdwijnt. Magdalena had ook iets rneenen te zien. Maar was het geen verbeeldingZij kon ook onmogelijk recht uil loopen daar de bouwgronden telkens waren afgesne den door heggen of kleine steenen muren, een waar doolhof. Zy was op haar teenen gaan staan om haven- en tongeld door onderscheidene schippers over de jaren 1881, 1882 en 1883 verschuldigd, als oninbaar afte- schrijven en tevens te bepalen dat een bedrag van f255.45, dat wegens 50% restitutie door enkele schippers nog kan worden teruggevorderd, na 30 dagen niet meer zal worden betaald. Een voorstel van Burg. en Weth., om aan den brigadier D. Otten eene grati ficatie van f 15 en den rijksveldwachter K. Abelman eene van f10 toetekennen, wegens bij verschillende gelegenheden aan de politie verleenden steun, werd aange nomen. Na eene langdurige gedachtenwisseling over het al of niet wenschelijke om aan B. en W. overlelaten de verdeeling van vrijgevallen gelden wegens vacaturen, in deze onder het politie-personeel, werd op voorstel van den heer Celosse besloten, over door de heeren v. d. Wall Bake te dezer zake ingediende voorstellen, van den eerste om die vi ijgevallen gelden niet te verdeelen dan na een besluit van den Raad en van den laatste om aan B. en W. de verdeeling overlelaten wanneer de som geen f 100 te boven gaat, in een volgende vergadering nader te beraad slagen. De door L. M. Brouwer en D. Doets ingediende reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1889, werden ongegrond verklaard. De Raad verleende aan B. en W. een crediet van f900 voor bestrating van het gedeelte van den Laaglandschen Weg, van af de Watersteeg tot «Rustenburg", in veldkeien. Vóór de sluiting van de vergadering deelde de voorzitter, naar aanleiding eener vraag van de heer v. d. Wall Bake, mede, dat B. en W. in eene volgende vergade ring hunne meening zullen mededeelen om trent de wenschelijkheid der aanwijzing van een tijdelijken wethouder, met het oog op de omstandigheid dat aan den Burgemeester een verlof voor den tijd van vier maanden is verleend. Jan. Wat moet de influenza hier ver leden week hebben gewoed I Piet. Hoe kom je daar zoo bij J. Wel, omdat bij de verkiezing voor den gemeentel aad bijna de helft der kie zers thuis is gebleven. P. Ja, van de 347 thuisblijvers zullen er enkelen overleden of vertrokken, er. tamelijk veel ziek zijn geweest. J. Nu, als die gezamenlijk op 150 worden geschat, dan blijven er nog een paar honderd over. die niet gestemd heb ben. P. Die zullen daar zeker hun redenen voor gehad hebben. J. Zeker wel, en we zullen ze maar niet noemen. Ruim een eeuw geleden hebben de menschen hemel en aarde be wogen om het stemrecht te verkrijgen, en nu maken velen van dat recht geen gebruik. P. Hoe dikwijls het ook is uitgelegd, schijnen velen maar niet te vatten, dal stemrecht van zelf stemplicht in zich sluit. J. Ze moesten maar beginnen met het versje van Vader Cats te overdenken Drie, die malkander helpen willen, Zijn machtig zesmans wicht te tillen Zes, die tot kijven zijn gezind. Zijn zwakker dan een enkel kind. 333ste ÜTAATÜILOTEKIJ. Vijfde klasse. (Derde week.) Trekking van 28 Jan., (975 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te iets te zien en luisterde. Maar men zag niets, 't bleef donker, 't bleef stilStil ook in het bosch, waar men in 'teerst beweging had gehoord van eene woedende vervolging. Een koe ler windje bewoog de lakken.... Een pijn appel viel.... De bladeren ritselden.... Een koekoek liet zich hooren.... dat was alles. Hoe lang duurde dit zoo voort? Het kwam Magdalena in haar toenemende angst als een eeuw voor. Eindelijk naderen er stappen. Jeannette en haar moeder gaan op het gerucht af. Weldra hoorden zij stemmen en wel die van Pieter en Jan. Zij verschijnen, terwijl zij Raynal met zich voeren. En? haastte zich Magdalena nu te vragen. Het wild is voortantwoordde de jonge advokaat. En toch was ik op zijn spoor I Hij liep voor mij uit Ik won veld op hem.... Haast had ik hem.... Maar 't was nacht en de weg ongebaand. De vluchteling kende de paden. Hij heeft mij gelokt naar een ondoordringbaar kreupel hout.... En sneller dan ik wel gewild had, ben ik in een kuil gestort.... Zijt ge gewond? viel Magdalena in de rede. Neen antwoordde hij, een paar schrammen, anders niets. Toen ik na eene lichte verdooving weder tot mij zeiven Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f300 op No. 12827. Prij/.eu van I' 70 212 254 4095 9422 9473 9487 10321 12646 17157 17165 17213 17248 17260 17704 18004 en 18365. Te zamen 17 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 197 235 2932 2933 2938 2961 2963 4021 4039 9007 9449 9460 9464 9490 9494 9578 9583 12625 12626 12635 12653 12670 12691 12706 1271312724 12726 12756 12764 12791 12839 13822 13824 13871 13928 17166 17180 17195 17198 17246 17250 17300 17706 17725 17734 18045 18083 18312 18345 en (8370. Baar». Weldra zal onze gemeente een barer merkwaardigheden verliezen en wel liet bekende Chineesche Huis Peking. De eigenaar en bewoner, onze Burgemeester zal het door een ander ge bouw doen vervangen, daar het bestaande huis minder tot winterverblijf geschikt is. De Ned. Ger. Gemeente (Doleerende) alhier heeft tot predikant beroepen den heer A. Kuyper te Amsterdam, zoon van den bekenden Hoogleeraar aan de Vrjje Universiteit. Het beroep is door hem aangenomen. Eemnes Het stormachtige weder dat Zondagmiddagin een orkaan ontaardde, deed bij velen de vrees ontstaan, dat de Zuiderzee buiten hare oevers zou treden. De wind bleef gelukkig meer westelijk, en toen hij naar het noord-westen schoot bedaarde de storm. Dit geschiedde eerst in den morgen. De menschen, die huizen bewonen, welke bij eene overstrooming der zee onderloopen, moesten bijna den geheelen nacht in de weer blijven. Hun vee moest naar eene veiliger plaats wor den overgebracht. Verschillende voorwer- werpen moesten vastgemaakt worden, en hetgeen door het zeewater bedeiven zou naar een hooger gedeelte van het huis vei plaats worden, dat voor het water be veiligd blijft. Gelukkig bleek dit alles nu niet noodig. Toch is de zee de natuur lijke voedster voor den polder. Ware zij oaerstroomd, dan was het grasveld zeker door eene dikke laag modder bedekt ge worden, die daaraan hernieuwde groei kracht schenkt en het land in hoogen prijs doet blijven. Het is den huurder of pachter niet mogelijk, dezen grond uit te putten door hem slecht t« bemesten. Voor bemesting zorgt de zee. Het kleine nadeel dat zij dus bij overslrooming teweegbrengt, kan in de verte niet opwegen tegen het gioote voordeel, dat zij verschaft. De storm heeft hier bijna geen schade aangelicht. Alleen werd een boom geveld diejbij zijn val tegen een schuur aankwam, en deze eenigszins havende. Utr. Dgbl. De heer Otto Kleinjan, overleden in 1883 te Roon, heeft f5000 vermaakt aan de diaconie der Ned. herv, gemeente al daar, onder voorwaarde, dat jaarlijks de renten van die sorn als extra-bedeeling aan hare bedeelden moest worden uit gereikt. Zaterdag werd deze uitreiking gehouden; zij bestond iu gemaakte, on gemaakte, kleedingstukken en dekking. Storm. Te Golorado heeft een hevige storm een trein van de rails gelicht. Het redden der reizigers ging met veel moeilijkheden gepaard. Men lelt verschei den gekwetsten. In Ierland stormt het reeds verscheiden dagen. Daarbij regent het onophoudelijk, zoodat zelfs in twee districten de rivieren buiten haar oevers zijn gestreden. Er is veel schade aangericht. Het schip Irex, op weg naar Rio Janeiro, heeft bij het eiland Wight schipbreuk geleden. De kapitein, de tweede stuurman en verscheiden matro zen zijn om het leven gekomen. Alle kapiteins, die te Queenstown aankomen, kwam, was de kerel gevlogen. Waar be vond ik mij? En hoe zou ik den weg vinden? Daar hoorde ik beweging.. ik snelde dien kant uit, denkende dat hij, dien ik vervolgde, misschien dicht bij me was? Ik dwaalde. In plaats van weg te vluchten, loopt men mij tegemoet Het was Jan en zijn zoontje, die ik op een verkeerd spoor had gebracht. Zij onder steunden mij en geleidden mij, en nu zijn we weer hier. Gedurende dit verhaal, dat de advokaat op vroolijken toon deed, hadden de Mi- chauds hem, zonder dat hij er over na dacht, naar hun huis gevoerd. Ge zult toch bij ons binnentreden, vroeg Magdalena, u wat verfrisschen.... en een oogenblik uitrusten. Raynal wilde weigeren, maar hij voelde zijn hand door twee kleine handjes vatten en eer, kus er op drukken. Het was Jeannette, die hem aldus naar de woning medesleepte. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2