NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. ttagdatena's Eed. No. 13. Woensdag 12 Februari 1890. Negentiende jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. FEUILLETON. AMERSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIE Ni Van 1 6 regels 0,40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het ministerie. Met betrekking tot ile gevolgen der afstemming door de tëerste Kamer van de begrooting van koloniën, meenen wij, zegt hetD. v. Z. H., mot Zekerheid te weten, dat de portefeuille- quaestie niet tot een kabinets quaestie zal worden uitgebreid. Het Vad. meent met zekerheid te weten, dat de Zaterdag gehouden minis terraad nog niet tot het besluit is geko men, den Koning te adviseeren het ont slag van de minister van koloniën aan te nemen. Het Vad meldt: Ofschoon door verschillende omstan digheden, o. a. de ongesteldheid van eenige hoofdambtenaren, de ontworpen omvangrijke legerwetten niet, zooals de Minister van Oorlog had gehoopt, in Januari het Departement van Oorlog konden verlaten, zullen zij thans, terstond nadat zij voor de leden van den Raad van State zullen zijn gedrukt aan dat college worden verzonden. Daar het bijeenroepen eener alge- meene vergadering op korten termijn groote bezwaren met zich brengt verga derde Zaterdag 8 dezer het bestuur der centrale Anti-revolutionaire kiesvereeni- ging «Nederland en Oranje" in het lioofdkiesdistrict Amersfoort, te Baarn, ter bespreking van den politieken toestand. Met algemeene stemmen werd besloten io Instemming te betuigen met de bekende Amsterdamschs motie; 2o een schrijven te richten aan minis ter Keuchenius met betuiging van sym pathie 3o mededeeling van een en ander te doen aan den afgevaardigde voor ons district den heer J. E. N. baron Schirn- melpenninck van der Oye; 4o zoo spoedig doenlijk eene algemeene vergadering der kiesvereeniging te houden te Baarn. Oranjevaan. De minister van koloniën heeft ge lijk, door voorzichtig Ie zijn met het te- iegrapheeren van de namen van de ge sneuvelde mindere militairen. Dat -daar mee ook bij officieren leelijke vergissin gen kunnen voorkomen, leert ons het volgende voorval. In het begin van den Atjeh-oorlog dien den bij het Ind. leger twee zonen van Nederlandsche generaals, de 1. luitenants Beekman en Beekman. Beekman sneuvelde te Atjeh zijn naam werd overgeseind naar het ministerie van koloniën, maar de een of andere achte- looze telegrafist maakt van Beekman Beekman. Door deze vergissing heeft de generaal Beekman zes of meer weken in zak en asch gezeten over het vei lies van zijn zoon, om later te hooren, dat zijne droef heid geen reden van bestaan had. Onder de mindere militairen komen er eene massa voor, die geheel of bijna geheel gelijkluidende namen hebben men zou daardoor, telegrapheerende, tal van flaters begaan. J.-B. In de vergadering der afdeeling Osdorp van de Hollandsche Maatschappij van landbouw verklaarden zich alle Ie- den tegen het aanhangig wetsvoorstel Balilmann. Bij het hoofdbestuur zal wor den aangedrongen, om zich namens de Maatschappij tot de Tweede Kamer te wenden met het verzoek genoemd voor stel niet aan te nemen. Zateidag-avond ten 9 ure vereenigde zich het corps officieren van de dienst doende schutterij te s' Hage in groot uniform ten huize van zijn voormaligen kolonel-commandant, den heer K. J. G. baron van Hardenbroek van 's Heeraarts berg en Bergambacht, tot plechtige aan bieding van een zilveren bocaal met oor konde, door alle officieren geteekend. Te Ulrum is, op 85-jarigen leeftijd overleden de heer H. D. Hulsthof, oud strijder van 1830 en 1831. Te Haarlem is op 64-jarigen leef tijd overleden de heer dr. H. van Cappelle oud-inspecteur der gestichten van krank zinnigen. De heer J. Steijnis Gz., sedert de oprichting directeur der hoogere burger school en der burger-avondschool te Schiedam is eergister plotseling overleden. De heer P. Stoltenkamp, den 18en Januari II. te Alfen a/d. Rijn overleden. heeft gelegateerd in contanten, vrij van successierechten, aan: de Hervormde diaconiearmen van Alfen f500, de Martha- stichting aldaar f500, de armen van de Christelijk Gereform. gemeente aldaar f500, het hópital Wallon aan het Rapen burg te Leiden f500, de Herv. diaconie armen te Neerlangbroek f 500, de idem te Doorn f500, het instituut voor blinden te Utrecht f 1000, het gesticht voor min vermogende ooglijders aan de Breestraat aldaar f500, de weesinrichting te Neer bosch f 1000. Te Breda zal door de Vereeniging Semper Florens eene afdeeling Floralia worden opgericht, om het kweeken en verzorgen van bloemen in het huisgezin aan te moedigen en in het voorjaar de stekjes en plantjes kosteloos te verstrek ken. Door eene jaarlijksche herfsttentoon- stelling der gekweekte bloemen, met be kroningen, hoopt men het beoogde doel te bereiken. Lie gemeenteiaad van Wonseraaeel heeft besloten om ingezetenen voor- loopig geheel kosteloos in staat te stellen, voedingsmiddelen te Amsterdam te doen onderzoeken. Het gemeentebe stuur heeft daartoe een contract gesloten met een firma aldaai, om tegen eene geringe vergoeding haar toegezonden waren daar de noodige scheikundige on derzoekingen te doen plaats vinden. Aan den nieuwen weg van Beek huizen naar den Zijpenberg, die aange legd wordt met den financiëeler. steun van de Vereeniging tot bevordering van hel Vreemdelingenverkeer in Arnhem en Omstreken, zijn thans p. m. honderd personen aan den arbeid, zoodat het werk goed vordert. Deze nieuwe weg zal een der schoonste uit ons land worden. Zaterdag jl. is te Breda het huwe- welijk voltrokken tusschen den Fran- schen advokaat Daymonaz, aldaar ver blijf houdende, en mevrouw Marie An toinette de Bourbon, weduwe van den heer W. S. van der Horst, zich noemende dochter van Lodewijk XVII. Men meldt aan het Dgbl. «Telkens wanneer voor het loterijkan toor aan de Zeevischmarkt te Rotterdam een lijst met uitgekomen nommers werd aangeplakt, kon men daar eene arine vrouw vinden, die aan de talrijke omstan ders een nommer opgaf, om te zien of het was uitgekomen. Bij het uitkomen der le lijst van de tegenwoordige loterij, stond het moedertje er weer, en vroeg haar een der aanwezigen of ze een briefje had, waarop ze openhartig bekende altijd een nommer te onthouden, om te weten of ze nog eens rijk zou worden. Spoedig was nu de f3.50 ingezameld, en ons oudje werd een briefje cadeau gedaan. Vrijdag nn deed ze weer de gebruikelijke vraag, en vernam tot haar groote blijd schap, dat nu werkelijk haar nommer was uitgekomen met f1000." Te Utrecht moeten in Februari de honden van een nieuwen penning, te ver krijgen voor f4, voorzien zijn. Menigeen ziet tegen die jaarlijksch terug- keerende belasting op, en het kan dan ook geen verwondering baren, dat in dezen tijd van het jaar vele honden «aan den diik oezet" worden. Zulk een «aan den dijk gezetten hond nu kon men dezer dagen in de stad zien loopen. Hij droeg aan een halsband een stuk karton, waarop te lezen stond Koop voor mij maar een medaille, 't Weet het zeker ik beval je. Ter eere van den 315den verjaar dag der Leidsche rijks hoogeschool hield de rector magnificus, prof. dr. A. P. N. Franchimont, Zaterdag, in het groot-au ditorium der academie de gebruikelijke rede. Zijn onderwerp was de ontwikke ling en het tegenwoordig standpunt van het vak, dat hij doceert, de organische chemie. Uit Oudewater meldt de W. Cl. «Als men op Maandagochtend ons stadje be zoekt, kan men van eene eigenaardige vertooning getuige zijn. Dan trekken een 60 a 70 vrouwen en oude gebrekkige mannen, schamel gekleed, in troepjes dooi de stad, om hunne wekelijksche gaven in ontvangst te nemen. Ook jonge vrouwen en kinderen ziet men er bij. Dat het bij die ochtend-wandelingen niet altijd vredig toegaat, bleek dezer dagen. Een der bede lende vrouwen, meenende dat een harer vakgenooten voor de tweede maal de gave in ontvangst ging nemen hij iemand, die slechts eens in de maand geeft, maakte zich daarover zoo boos, dat zij, onder een stroom van scheldwoorden, dadelijk hare klompen bij de hand had om daarmede de andere te lijf te gaan. Als echte furiën takelden ze elkaar zoo toe, dat beiden eindelijk op den grond terecht kwamen tot groot vermaak der omstanders en tot verbittering der beiderzijdsche familiele den. Toen 't nu eenmaal mooi genoeg was en de vechtenden gescheiden waren, werd de strijd in de Koningsbuurt nog eenigen tijd scheldende voortgezet, tot eindelijk ieder zijns weegs ging. Naar de Oud-Katholiek verneemt, heeft wijlen de zeereerw. en Wijdl heer Joh. Verheij, te Schoonhoven, de vereeni ging «OudKatholiek Ondersteuningsfonds, bij uiterste wilsbeschikking, lot zijne uni- verseele erfgename gemaakt. In de Vereeniging tot behoud der Ned. Herv. Gem. te Rotterdam zou de vorige week als spreker optreden prof. Valetnn. Door fiere verhinderd was. zon hij vervangen worden door dr. De Visser. Ook deze werd verhinderd en nu nam dr. W. Francken Azn de taak op zich. Hij zou spreken over: «Iets over het ge loof der gemeente," doch werd plotseling ongesteld, zoodat hij zijn rede niet kon voortzetten. Alsnu trad ds. S. Ulfers op en hield zijne hoorders bezig met een voordracht over het spiritisme. Naar men meldt, heeft dr. S. J. Halbertsma tegen i Mei a.s. eervol ont slag aangevraagd uit zijne betrekking als geneesheer-directeur van het krankzin nigengesticht te Rotterdam. Reeds in 1887 had hij, op grond van drukke werkzaamheden als particulier genees heer, ontslag gevraagd uit zijne betrek king aan genoemd gesticht, maar destijds is hij op aandrang van de commissie van administratie op dat verzoek terug gekomen. Onder de gemeente Oudenhoorn is een vogel gevangen, behoorende tot de grootste zeemeeuwen. Hij heeft de grootte eener gans en eene vlucht vau 12 deci meter. Zijn rug en zijne vleugels zijn blauwachtig zwart. Het overige gedeelte van het lichaam is bezet met helderwitte vederen. Dit zeldzaam exemplaar is opge zonden naar de Diergaarde te Rotterdam. DOOR CL DESLT8. (Naar het Fransch.) 31) Magdalena, die een paar stappen buiten de deur had gedaan, ging onder dit afdak staan, waardoor zij, zonder te worden opgemerkt, alles kon zien en nooren. Het voertuig stond vlak bij haar de vrachtrijder klapte met zijn zweep als om een leeken te geven. En inderdaad de kroeg werd geopend, maar terstond werd de deur weder dicht geslagen en Honneck alleen naderde den wagen, terwijl de vrachtrijder zijn hoofd leeds van onder het overhangende zei) had uitgestoken. Is het voordeelig verkocht? vroeg ile molenaar zacht. Zeer goed I antwoordde de ander op denzelfden toon. Zie hier het geld. Hoeveel was de soml Magdalena kon liet niet zien, want de lantaarn hing aan den anderen kant van den wagen en wel aan den kant waar de beide mannen met elkander spraken.... Zou ik wat krijgen voor mijn vol gende reis? vroeg de vrachtrijdei. Drommels! antwoordde Honneck, onze geheime bergplaats is nog lang niet leeg.... Wij moeien ons haasten geld te slaan. Dat zal het laatste zijn I Tot morgen avond danbesloot de vrachtrijder. Ik vertrek bij schemerdon- naar Chaumont. Het zal stikdonker zijn in het Duiveldal.... Zorg dat alles gereed is bij den ingang van den hollen weg.... En, wees op uw hoede voor de gendar mes. O, antwoordde Honneck, voor hen alleen ben ik bevreesd. Maar ieder die het ongeluk zou hebben het geheim op 't spoor te komen, zouden wij, mijn zoon en ik, den hals omdraaien als een hoen Wees toch stil I En de voerman zette zijn paarden aan den gang. De deur van de kroeg werd op nieuw geopend. Men riep Honneck. Wel, verduiveld, riep deze uit, kan men dan geen oogenblikje naar buiten gaan.... en dat wanneer bij toeval een vriend voorbij gaat, om hem goeden avond te zeggen En naar binnen tredende, verdween hij in de kroeg. Geen enkel woord was aan Magdalena's oor ontsnapt. Om het gevaar gaf zij niet! Wat die vrachtrijder zoo geheimzinnig verkucht voor rekening van den molenaar, waren mischien wel de voorwerpen, die bij Anselme gestolen waren. Zij besloot op de aangegeven plaats tegenwoordig te zijn. XVI. LAATSTE BEPROEVINGEN. Op den weg naar Chaumont, op vijf a zes mijlen afstands van Vittel, ligt Bugneville-la-Bataille, de hoofdplaats van een kanton. De dokter van die plaats stond als een bijzonder bekwaam man in zijn vak bekend. Reeds meer dan eens had Mag dalena zijn hulp ingeroepen. Op nieuw ging zij hem raadplegen in den namiddag van den volgenden dag. Het was helaas, geen onnoodige bezorgd heid die haar daaitoe dreef. De toestand van haar echtgenoot was in hooge mate zorgwekkend. Zij was in het dorp aangekomen tegen drie uur met de diligence van Neufcha- teau. De dokter was uit en zou eerst tegen den avond terugkeeren, maar men beloofde haar dat men hem dan terstond naar Miehaud zou zenden. Niets kon het plan van Magdalena meer in de hand werken; nu moest zy toch alleen te voet terugkeeren en zou zij tegen donker het Duivelsdal voorbij gaan, Het regende den ganschen dag en een koude wind blies uit het westen. Maar noch de koude noch het gevaar konden de moedige vrouw doen wankelenzij begaf zich op weg, terwijl zij zich toe fluisterde God geve dat ik eindelijk slagen mogedat is het beste middel om mijn armen Jan te doen genezen. Na een uur geloopen te hebben, begon het reeds donker te worden't was een mistige duistere avond. Des te beter, dacht Magdalena, dan zullen zij mij niet kunnen zien. Tusschen twee steile hoogten, vormt een holle weg den ingang tot het Duivels dal. De hooge kanten beschutten de oude dennen, waartusschen met mos begroeide steenen verstrooid liggen. Magdalena kende zeer goed die woeste streek. Dikwijls had zij hare kinderen er heen gebracht en toen zij zelve nog kind was, kwam zij daar beziën plukken. Toen zij daar straks in de diligence voorbijreed had zij zonder moeite het pad herkend dat midden door het bosch loopt. Zij ging dus niet verder, maar liep zonder aarzeling dit pad op, na eerst een blik in 't rond te hebben geslagen om zich te verzekeren dat er niemand in den omtrek was die haar had kunnen zien. Het voetpad loopt kronkelend langs den zoom van het bosch en gaat vlak voorbij den hoek, die door den hollen weg en den straatweg gevormd wordt. Daar bleef Magdalena staan en luis terde. Geen beweging. Het geruisch der tak ken, door den wind bewogen, stoorde alleen de stilte van het bosch. Maar de molen van Honneck was niet ver verwijderd. Wellicht was hij reeds op weg naar de afgesproken plaats. Magdalena moest zich tot op dit punt wagen. Zoo de molenaar en de zijnen er reeds waren I Zoo zjj haar hoorden aan komen? Gelukkig was de vochtigheid der bla deren oorzaak dat men hare voetstappen niet kon hooren. De stam van een ouden den, op eene manslengte afgebroken, verhief zich juist in den hoek der beide wegen en de wor tels er van steunden tegen de beide kan ten. Deze stam verborg Magdalena en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 1